Het nieuwe winkelcentrum in Schoorl een verfraaiing voor het dorp GERRITSEN KLOKKEN Probleem zomerwoningen wordt door een commissie afgehandeld ZATERDAG OPENING VAN HET BADSEIZOEN verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Wij lazen voor u: Gehoord in de Raad PIPO de CLOWN van de TV opent badseizoen te Groet-Camperduin Demonstratiewedstrijd Korfbal CONCERT SCHOORLS GEMENGD KOOR Bruint met en zonder zon beschermt tegen zonnebrand Pigma-SW dermis Luilakrit georganiseerd door G.Y.M. V.V. Schoorl in de hoofdklasse tanJpasta Hengelsportvereniging „Vislust" Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen 43e JAARGANG No. 22 DONDERDAG 5 JUNI 1969 6 PAG. weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Het centrum van Schoorl veran dert de laatste jaren meer van aan zien dan in vele tientallen jaren die daaraan voorafgingen. Vele be staande zaken werden uitgebreid, oudere huizen gesloopt en nieuwe bedrijven gesticht. En ondanks het feit dat sommige mensen treuren bij al deze rigoreuze veranderingen, de zakenman van 1969 dient bij de tijd te blijven. Een bewijs dat men in ons centrum niet bij de pakken blijft neerzitten wordt wel geleverd als men een bezoek brengt aan het winkelcentrum aan de noordkant van de ook al vermoderniseerde Rustende Jager. Men heeft in het begin nogal vreemd tegen de wat Egyptisch aandoende bouwsels aan gekeken maar nu het dan voor een deel „rond" is kijk je er toch an ders tegen aan. Want architect de Vlettes uit Hilversum trachtte be wust het duinlandschap in vorm en kleur op zijn creatie over te brengen. Vandaar deze bouwtrant. Wie de moeite neemt het shopping- center eens nader te bekijken zal merken dat hier door aannemer Visser uit Koedijk rationeel is ge bouwd. Als we vanaf de Heerenweg bin nengaan treffen we kapsalon „Ro land" aan, waar de heer v. d. Heu vel samen met zijn zuster de scep ter of in dit geval de kam zwaait. 7 dames kunnen in de intieme sa lon tegelijkertijd van een fraai kap sel worden voorzien. Bijzonderheid is dat de heer v. d. Heuvel oud leerling is van de heer Jacobs, vroe ger dameskapper ter plaatse, en nu directeur der kappersvakschool in Amsterdam. Ook deze was aanwe zig op de gezellige receptie die de heer v. d. Heuvel gaf. Deze ontvangst werd belegd in de achter de kapsalon gelegen snel- stomerij, ofwel Martin's Cleaning Service. Deze zaak is nog niet klaar, ze wordt over een dag of 14 ge opend en naar verluidt, zal hier ook een wasserette in worden geves tigd. Deze zal ongetwijfeld veel dames naar zich toe trekken, denkt u maar eens aan het succes dat de wasserette in Bergen heeft. En keren we dan op onze schreden terug dan staan we voor de slijterij van de heer Roos. Dranken met alle mogelijke alcoholpercentages en ook alcoholvrije dranken zijn hier op overzichtelijke wijze gerang schikt. Boven de zaak heeft de fa milie Roos een alleszins leefbare en riante woning betrokken. En naast de slijterij vindt men een vestiging van de AMRO-bank, waar de heer Berkhout beheerder is. De ze bank valt onder supervisie van die in Bergen en de toch nog jeug dige beheerder heeft in zijn modern opgezet en ruim kantoor geen re den tot klagen wat de klandizie be treft. Men kan er voor alle bank zaken terecht, de dagelijkse koer sen staan voor het raam duidelijk aangegeven en ook voor de zaken mensen kan deze vestiging een uit- Komst betekenen. Men kan de dag ontvangsten in een nachtkluis de poneren en men kan er zijn waar depapieren in ter bewaring geven. Naast het bankgebouw is de zaak van de heer Pranger gevestigd die eigenlijk wel alles op electrisch ge bied verkoopt, zoals radio's, tv's, wasmachines, koelkasten en derge lijke. Ook hier alles weer overzich telijk geëtaleerd, alle winkels ade men naast veel intimiteit, een geest van ruimte uit. En wat de toekomst betreft, er is nog uitbreidingsmo gelijkheid genoeg achter het nu ge bouwde centrum. En liefhebberij is er ook genoeg voor. Als bij wijze van spreken vandaag de vergunningen afkomen wordt morgen met bouvyen van an dere winkels begonnen. Want voortvarendheid is in 1969 en in de jaren die hierna komen een eerste vereiste, wil men zowel als gemeente als zakenman blijven le ven. De tijd staat niet stil en wij dienen als recreatiegemeente aan de wen sen van de toerist op het gebied van efficiency tegemoet te treden. VOOR BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hof laan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. En daarom zijn wij benieuwd hoe het verder met het winkelcentrum zal gaan. De start is voortreffelijk geweest en we wensen de zakenmensen veel succes in het komende seizoen. KASTANJEBOOM WORDT 19 JUNI GEOPEND Ook de heer Vrouwe, eigenaar van de Kastanjeboom gaat met zijn tijd mee en heeft hiervan blijk gegeven door in de afgelopen maanden als het ware een nieuw pand uit de grond te stampen. Het geheel is bijzonder groots op gezet en blijkbaar is wat inrichting, meubilering en betimmering be treft, meer op goede kwaliteit dan op een paar dubbeltjes gekeken. Men treft hier aan de noordzijde 'n afdeling aan waar rookwerk, kran ten en tijdschriften worden ver kocht en daarnaast een automatiek. De ruimte er naast wordt gevormd door het z.g. petit-restaurant waar 100 mensen een plaatsje aan de ta- Wij lazen in de Duinstreek van: 5 juni 1936, dat in een ingezonden stuk werd gepleit voor demping van de Dam- sloot; dat er bij de gemeente 80 kampeer- aanvragen waren binnengekomen; dat er tijdens de kermis verschil lende toneeluitvoeringen plaatsvon den; dat traditiegtrouw „Dorcas" weer haar tentoonstelling gaf, entree tien cent; dat een polshorloge bij de heer Veltman te Bergen 1,25 kostte. fels en 27 man aan de bar kunnen vinden. Boven komt een zaal waar ook nog 150 mensen kunnen zitten zodat de plaatselijke verenigingen straks in de winter niet omhoog hoeven te zitten i.v.m. vergaderruimte e.d. Maar eerst moet beneden alles in orde worden gemaakt, in het sfeer vol verlichte restaurant komt nog een rond biljart en een dansvloer. In nauwelijks 7 weken is onder ar- chitektuur van de heer Berkhout uit Amsterdam dit riante pand door aannemer Visser gebouwd. Wie er nu alvast een kijkje wil nemen, is van harte welkom. De officiële opening is op 19 juni, 's middags om 3 uur. De heer Meijer over de manege: „Ik moet tot mijn spijt zeggen dat ik met veel huivering dit stuk heb bekeken." De heer Dekker: „Heeft u hierover met mensen op straat of met het bestuur gesproken?" De heer de Leeuw: „Ik mag toch ook wel wat zeggen?" De heer de Leeuw over de toetre ding tot een gemeenschappelijke regeling gasbedrijf, waartoe de raad reeds in principe was besloten: „Wat is principe? Ze kunnen je wel in principe je doodvonnis laten te kenen." De heer Sleking over het sneeuw baleffect bij de bouw van schuur tjes e.d.: „Hierop is de Wet van Parkinson van toepassing." De heer Sleking: „Hoe is het eigen lijk met de geluidinstallatie? Ik kan vaak niet eens horen wat er op de publieke tribune wordt gezegd." Door de grote belangstelling en het slechte weer van vorig jaar gesterkt zal ook dit jaar de bekende TV-figuur PIPO de CLOWN het badseizoen officieel openen. Een en ander gebeurt zaterdag 7 juni a.s. om drie uur 's middags bij de rotonde te Camperduin. Aan het evenement wordt medewerking verleend door het fanfarekorps 'De Vriendschap' en de drumband 'Schoorl', terwijl brandweer en reddingbrigade zullen helpen om de 'happening' goed te laten verlopen. Pipo inspecteert eerst de 'HARGERSTRANDWEG' en het 'HARGERSTRAND' ofwel het 'Pipostrand van Nederland' dat zo naar hem is genoemd nadat het in zijn TV-serie was opgenomen, en zal Camperduin omstreeks drie uur per boot bereiken. Hier zal Pipo aller eerst hartelijk worden ontvangen en toegesproken door burgemeester A. W. Stronkhorst van Schoorl. Om het geheel luister bij te zetten en de voorzienigheid te bewegen de mensen nog meer zon te geven zal Pipo bij aankomst te Camperduin alle grote, kleine, dikke en dunne kinderen toespreken en daarna het sein geven voor een grote ballonnenwedstrijd waarvoor mooie prijzen worden uitgeloofd. Vanaf twee uur zullen de kinderen de ballonnen in ontvangst kunnen nemen bij de rotonde te Camperduin. De in oprichting zijnde algemene Schoorlse korfbalvereniging orga niseert op donderdag 5 juni om 19.30 uur een demonstratiewed strijd korfbal. Deze wedstrijd zal muzikaal omlijst worden door de Schoorlse drumband. Na de wedstrijd zal om 20.45 uur in café-restaurant „De Rustende Jager" te Schoorl, een oprichtings vergadering worden gehouden. Bij deze hebben wij het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen van bovengenoemde evenementen. N.B. De wedstrijd wordt op het veld van de v.v. Schoorl gespeeld. V De publieke tribune der raadzaal was vorige week donderdag meer dan bezet, blijkbaar verwachtte men heftige discussies over het be leid inzake de zomerverblijven van het gemeentebestuur. Maar zover is het niet gekomen. BEZWAARSCHRIFTEN VERDWENEN Zoals onderhand wel bekend zal zijn geworden willen B. en W. het Bouw- en Woningtoezicht in onze gemeente meer stringent aanpak ken. En dit impliceert een ver scherping van het toezicht op de zonder vergunning geplaatste bouw sels. In de praktijk was gebleken dat het gevoerde beleid van B. en W. nogal wat kritiek van de zijde van het publiek had ondervonden. En vooral als het ging over bouw sels die weliswaar zonder vergun ning waren geplaatst maar waar van men aannam dat het gemeen tebestuur ze wel zou willen hand haven. Er is een commissie aangewezen die elk geval van klandestiene bouw aan de voorschriften zal toetsen en B. en W. adviseren. Als eerste groep van bezwaarschriften boden B. en W. die aan van enkele bewo ners van de Kerkbrink te Groet. Maar verschillende raadsleden, on der wie de heer Meijer, hadden de stukken niet aangetroffen in de map die ter bestudering voor de raad klaar ligt. De heer Meijer vroeg om aanhouding van het agendapunt tot de volgende verga dering en na enige discussie werd aldus besloten. De heer Sleking noemde de kwes tie het hete hangijzer in de gemeen te en had nogal wat kritiek op de samenstelling der commissie. Hij vroeg om meer inspraak van de zij de der burgerij. Mevrouw Kroon merkte op dat het plaatsen van zo merhuisjes en dergelijke al jaren oogluikend is toegestaan terwijl de heer Meijer vroeg om een aantal ontwerpen van en eisen waaraan de zomerverblijven zouden moeten voldoen. PSYCHOLOGISCHE BLUNDER De heer Meedendorp vond dat je een dergelijk schrijven waarin de eigenaars tot afbreken werden ge maand, eerder van een generale staf dan van een gemeentebestuur zou mogen verwachten. Hij vond het een psychologische blunder maar was toch blij dat men met het optreden tegen de overtreders iets soepeler is geworden. Hij vroeg verder om een overgangstijd van enkele jaren en wees op de functie die de schuurtjes in de oorlog had den gehad als onderduikmogelijk- heid. De heer de Leeuw vond dat men in deze te hard van stapel is gelopen en geloofde dat deze kwestie de zelfde uitwerking heeft gehad als destijds met de asfaltfabriek te Schoorldam. Hij vroeg B. en W. de menselijke kant te bekijken in deze zaak en niet alles abrupt te laten afbreken. SNEEUWBALEFFECT In zijn repliek zei wethouder Dek ker dat er veel schuurtjes uit nood zijn geboren. Na de oorlog werden kleinere huizen gebouwd als er voor, de mensen zochten naar een bergplaats voor hun fietsen en later verhuurden zij deze ruimten of trokken er zelf in. Maar de fietsen e.d. moesten ook ergens heen, en dus werd er een schuurtje achter gebreid. Het werkte als een soort sneeuwbal maar we moeten de wet geving ook op dit punt naleven. En zo werd, zoals opgemerkt, de zo merhuisjeskwestie verdaagd. DE VUILVERBRANDING Bij de behandeling van dit agenda punt vroeg de heer Meijer, die dik wijls aan het woor was, hoe lang men met de huidige vuilnisbelt nog vooruit kon en dit bleek ongeveer 2 jaar te zijn. De kosten zijn nu 4 gulden per ton en als men zich bij de gemeenschappelijke regeling in Alkmaar aansluit wordt deze prijs verhoogd tot liefst 19,50. SERENADE Vlak nadat de raad het voorstel om trent het verlenen van meer sub sidie aan fanfarekorps en drumband had aanvaard gaf ons fanfarekorps als dank een serenade voor het raadhuis. De heer de Leeuw had voordien gewezen op de moeilijke financiële positie der vereniging en stipuleerde dat zijn instrument liefst 2000,kostte. GARANTIEVERLENINGEN DORPSHUIS EN MANEGE Door de heer Meijer werd gevraagd naar de gunning der bouw van het dorpshuis en uit de discussies bleek dat het Stichtingsbestuur Dorps centrum nogal geheimzinnig hier over deed. Men vroeg om meer con tact met de raad maar wethouder Dekker zei dat de raad niet op de stoel van het Stichtingsbestuur moet gaan zitten. Na enige discus sie werd besloten garant te staan tenminste als een binnenkort te houden bijeenkomst raad-stichtings bestuur vruchtbaar verloopt. Over de garantiestelling van een hypotheek t.b.v. de manege te Aagtdorp had de heer Meijer ver schillende vragen. Hij had zich ter dege in de zaak verdiept. Hij was geschrokken over de inkomsten kant en kwam met tal van cijfers op de proppen waarmee hij zijn woorden illustreerde. De heer Dekker informeerde naar de herkomst van de cijfers en zei dat de heer Meijer niet juist was geïnformeerd. De wethouder vond het een trieste gang van zaken dat de raad zo weinig vertrouwen in het bestuur der manege stelde en zei dat de zaak financieel gezien, volkomen gezond was. Er is lief hebberij genoeg om als pachter op te treden, zei hij. De heer Eecen vond met de heer Meijer dat men toch iets meer van de opzet zou moeten weten terwijl de heer Meedendorp vond dat de gemeente als zij de garantiestelling aanvaardde, geen enkel risico liep. Tenslotte aanvaardde de raad het voorstel. DE BEREIKBAARHELID DER ARTSEN IN HET WEEKEND De heer Meedendorp had reeds vo rig jaar gewezen op samenwerking tussen de plaatselijke artsen en de gemeente om de medische verzor ging zo goed mogelijk te doen func tioneren. Het gesprek met mej. dr. Brust en dr. Risselada had ertoe geleid dat met deze artsen is bepleit de com municatie te verbeteren door deel name aan het op het terrein van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar geplaatste draadloos alarm- en op roepsysteem. Per arts dient hiertoe een draagtas ontvanger te worden aangeschaft die per stuk 1500 kost. In het be lang van de volksgezondheid vroe gen B. en W. de raad een bedrag van 3 mille voor dit doel te vote ren. Door de raadsleden werd er op gewezen dat een arts die zich naar een ongeval spoedt, toch wel zeer weinig medewerking krijgt van het publiek. Men laat de arts die im mers geen zwaailicht e.d. voert, slechts node door. Maar de dokters zullen zich voorzien van een duide lijk insigne naast het esculaapteken op hun auto, misschien helpt het. RONDVRAAG Het huis van de heer Koel aan de Damweg is ontruimd en kan nu eindelijk worden gesloopt om ter plaatse een verkeersverbetering te verkrijgen. Sinds 1936 loopt deze kwestie al volgens de heer de Leeuw en het wordt nu toch wel tijd, vond hij. In de volgende raad zullen B. en W. opnieuw met een voorstel ko men, een geluidsinstallatie in de raadzaal aan te leggen; zoals be kend torpedeerde de raad een vo rige maal dit voorstel. Er werd verder gewezen op de grote verkeersdrukte tijdens de Pinksterdagen en op de onderbe zetting der politie. En tenslotte pleitte de heer Sleking voor voorzieningen naar het strand te Hargen aan zee. Wethouder Dek ker beloofde hieraan, zij het provi sorisch, iets te doen. Vorige week vrijdag gaf Schoorls Gemengd Koor onder de eminente leiding van Klaas Venneker een concert in de sporthal voor een tal rijk publiek. Medewerking verleen den het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest en de solisten Maria Suchel, Ada Magnee, Gerard Honig en Leo Rommerts, terwijl de pia nist Frans Linthorst het laatste ge deelte, de Koorfantasie samen met solisten, koor en orkest uitvoerde. Het is niet aan ondergetekende een vakkundige recensie te schrijven over het ten gehore gebrachte. Hiervoor dient men een gedegen muzikale opleiding te hebben ge noten en die mist een verslaggever ten ene male. Ik ben zelf een aan tal jaren lid geweest van het koor en weet daarom iets van de moeite die een dirigent zich geeft een be paald werk er bij het koor in te krijgen. En daarom moet men niet alleen voor het koor, maar ook voor Klaas Venneker grote bewondering hebben. Op zo'n man berust toch de verantwoordelijkheid tijdens het concert en Schoorl mag zich geluk kig prijzen een dirigent van een zo grote klasse te hebben. De „Krönungsmesse" van Mozart stond als eerste op het programma voor koor en solisten terwijl de so praan excelleerde in het feestelijke Excultate Jubilate van dezelfde componist. De Alt-Rhapsodie van Johannes Brahms, een fragment uit de „Harzreise im Winter" van Goethe werd door koor en altsolis te na de pauze ten gehore gebracht terwijl het concert werd besloten met de Koorfantasie van Beethoven. De nog jonge Frans Linthorst, een studiegenoot op het Amsterdams Conservatorium van Klaas Venne ker presteerde het om het gehele concertstuk uit het hoofd ten ge hore te brengen. Frans Linthorst is thans als eerste pianist verbonden aan de Royal Academy of Dancing in Londen waar hij geregeld in de gelegenheid is solistisch op te tre den. Het enthousiaste publiek stak zijn bewondering voor het ten gehore gebrachte niet onder stoelen of ban ken maar bracht koor, solisten en orkest na elk gedeelte staande een ovatie. Het concert vertoonde in haar ver scheidenheid een alleszins aantrek kelijk beeld zodat resumerend kan worden gesteld dat ons koor vele muziekliefhebbers tot ver uit de omtrek een luisterrijke avond heeft geboden. Luilak-morgen 24 mei j.l. is de R.K. Turnvereniging G.Y.M. in alle vroegte met ruim 125 van haar jeugdleden de duinen ingetrokken. Begonnen werd met een fietstocht welke al naar gelang de leeftijd varieerde van een half uur tot één uur. Onderweg werden door de lei ders vragen gesteld van uiteenlo pende aard welke bij goede beant woording daarvan werden gehono reerd met versnaperingen, etc. Na het einde van de fietstocht kwa men allen plm. 5.30 uur bijeen op het recreatie-terrein onder Bergen alwaar op sportieve wijze de krach ten werden gemeten in hoogsprin gen, verspringen, hardlopen en bal- werpen. De wedstrijden werden in een vlot tempo afgewerkt waarna gezamenlijk de terugtocht werd aanvaard. In het Gemeentelijk Gymnastiek lokaal werd de winnaar van de wedstrijd gehuldigd. Winnares werd Rosalinda Wit die met 199 punten van de maximaal te behalen 200 punten de nieuwe luilak-wisselbe ker voor het eerst in haar bezit kreeg. Jammer was het dat voor zitter Ypma de beker niet kon over handigen aangezien de prijs (wel besteld) nog niet was ontvangen. Na een driewerf hoera voor de win nares kregen de jongens en meisjes koek en limonade, waarmede een einde kwam aan een, mede door toedoen van het fraaie weer, alles zins geslaagde luilak-viering. J.l. zaterdagavond herdacht de voet balvereniging „Schoorl" in het club lokaal „De Rode Leeuw" het feit dat men op de 3e plaats is geëin digd in de afgelopen competitie en daardoor zich een plaats heeft ver worven in de hoofdklasse van de afdeling Noord-Holalnd. Een keuri ge prestatie voor de bijna 49-jarige vereniging. Het feit werd herdacht met een diner-dansant met iriede- werking van het duo Mosambique. Het diner dat op uitstekende wijze door de familie Timmerman werd verzorgd was zeer geanimeerd en de klok had reeds lang de grote cij fers gepasseerd voor dat het einde kwam. Aan tafel werd het eerste elftal, reserves, elftalcommissie, grensrechters, dank gezegd voor hun medewerking en wij hopen dan ook het volgende seizoen te be wijzen het hoofdklasserschap waar dig te zijn. Voor de vakanties beginnen speelt Schoorl op 12 juli a.s. nog een wed strijd tegen de kernploeg van de schaatsenrijders. Het bestuur van de v.v. Schoorl maakt nog bekend dat het de be doeling is om op 12 juni a.s. in „De Rode Leeuw" een contactavond met de leden te houden. Behoud van Uw tanden Zondagmorgen j.l. hield de hengel sportvereniging „Vislust" de eerste wedstrijd in de Harger vaart. Er waren 20 deelnemers en er werden 199 baarzen, 41 palingen en 5 wit- vissen gevangen. 1. C. Kaandorp 231,3 cm. 2. D. Pastoor 209 cm. 3. M. Ens 187,5 cm. 4. J. de Leeuw 184,3 cm. 5. T. Paarlberg 180,1 cm. 6. W. Sevenhuysen 164,2 cm. 7. J. Barf 164,1 cm. 8. J. Mijlhof 157,8 cm. 9: D. Medema 154,7 cm. De palingprijs was voor J. de Leeuw met 7 palingen. De volgende wed strijd is op 22 juni in 't Veld, ver trek 6 uur uit Warmenhuizen. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1