:MBBB att tfiiHmtifis GERRITSEN Dr iBrmkljoPbc Voorstellen gemeenteraads vergadering Bergen Kristal met zïïver R.K. Huishoudschool Zondag a.s. te Schoorl drumbandconcours verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN KERKCONCERT TE SCHOORL Weekend-uitwisseling tussen brandweerkorpsen van Escherhauen en Schoorl 11111» Evenementenlijst 1969 Gelegenheid tot informatie bij D'66 Feestelijke bijeenkomst van Roode Kruis HfiT ADRES IN SCHOORL Verbrand uw wegwerp-flessen PAARDRIJDEN Burgerlijke stand 43e JAARGANG No. 24 DONDERDAG 19 JUNI 1969 6 PAG. Zondag a.s. 22 juni Drumband concours op het Sportveld te Schoorl, aanvang 13.00 uur. Entree gratis. Programma boekjes 0,50. Om 17.00 uur défilé waaraan 19 korpsen deelnemen door het winkelcentrum Schoorl. Om 19.30 uur Showwedstrijd op Sportveld. Entree volwassenen 1,kinderen 0,50. weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Initiatief-voorstel inzake de veror dening als bedoeld in art. 4, eerste lid, van de winkelsluitingswet 1951. De raad van de gemeente Bergen, gelet op artikel 4, eerste lid van de winkelsluitingswet 1951, zoals zij is gewijzigd bij de wet van 6 februari 1959, besluit: de verordening, zoals die is vastge steld door de raad der gemeente Ber gen in de openbare vergadering van 28 februari, van toepassing te ver klaren op alle zaken, die vallen on der groep C, genoemd in artikel 1 van de verordening op de winkel sluiting. Toelichting. Na ingewonnen inlichtingen bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is mij gebleken, dat door het college van burgemeester en wet houders een onjuiste voorstelling van zaken is gegeven met betrekking tot het bepaalde in artikel 14, tweede lid, van de winkelsluitingswet, lui dende 'Een verordening als bedoeld in ar tikel 4, eerste of tweede lid, of 5, eerste lid, kan alleen worden vast gesteld op verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken of nadat de Kamer dienaangaande gun stig heeft geadviseerd'. Immers, bedoelde verordening, zoals die nader is vastgesteld in de open bare vergadering van de raad der gemeente Bergen op 28 februari 1963 VOOR BERGEN B. I.T IF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmer.huizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 738. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. had een instemmend advies van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, d.d. 20 maart 1962, alsmede d.d. 18 februari 1963. Het was dus een onjuiste voorstel ling van zaken, dat men - om bo vengenoemde verordening toe te pas sen - de toestemming van bovenbe doelde Kamer nodig zou hebben. Initiatiefvoorstel voor de openbare vergadering van de gemeenteraad van Bergen op dinsdag 24 juni 1969. De raad van de gemeente Bergen, in vergadering bijeen op dinsdag 24 juni 1969, besluit tot de aanleg van een rijwielpad langs de Sluislaan. Toelichting. Door het toenemende verkeer is het voor leerlingen, die de openbare Van Reenenschool en de r.k. scholen aan Loudelsweg en Adelbertuslaan be zoeken en die komen van Bergen- West (Hereweg, Voert, Buerweg enz.) een steeds gevaarlijker wordende si tuatie. De aanleg van een fietspad achter de bomen zou ook aan andere gebruikers - en vooral in de lente - en zomermaanden - een welkome gelegenheid bieden op rustige wijze de Voert en Buerweg te bereiken. B. Schuil Drieënveertig meisjes hebben vorige week op de r.k. Huishoudschool aan de Loudelsweg in Bergen hun diplo ma gehaald voor de Inas (Inrichtings assistenteopleiding. Deze opleiding behoort tot het mid delbaar huishoud- en nijverheidson derwijs, en is toegankelijk voor meis jes met het diploma assistentenklas. Ze geft ondermeer de mogelijkheid verder te gaan in de z.g. verzorgen de beroepen, bijv. verpleegster A. en B., bejaardenverzorgster, zorg voor geestelijk gehandicapten, ziekenver- zorgster, kinderbescherming A en B. Ook de vormingsklas behoort tot het middelbaar- huishoud- en nijverheids onderwijs en is toegankelijk voor die meisjes met diploma MAVO of een gelijkwaardige opleiding. De vormingsklas is niet alleèn een algemeen vormende opleiding in rui mere zin, maar tevens een mooie ba sis voor verschillende beroepsoplei dingen zoals bijv.: analiste, apothe kersassistente, diëtiste, verpleegster. Eveneens verschillende opleidingen voor de nijverheidsakten; Na lerares naaldvakken, NXX lerares kinder verzorging - opvoeding en handen arbeid, N XXI lerares in o.a. tuin bouw, biologie of bloemschikken, N XII of N XIX lerares koken, voe- dings en gezondheidsleer en huis houdkunde, N XI lerares modeteke nen en ontwerpen. De geslaagde Inas-kandidaten zijn: Hanneke Admiraal, Marijke Bakker, Coby Baltus, Ria Beemsterboer, Ma rijke Besteman, Carla Breg, Tineke Bos, Gré Bosman, Rosa Coesters, W. Couwenberg, Anneke van Dam, Els Dekker, Joke van Domburg, L. Drui ven, Toos Engeringh, Shirley d' Ha- mecourt, Lia Hergaarden, M. Houten- bos, T. Houtenbos, Nel Kaandorp, E. Komen, Riet Koppes, Gitta Laan, A. van Langen, Emmy Leek, M. Leeuw- rik, Janni Mens, Joke Morcus, Ria de Munk, Ella de Nijs. T. Pronk, R. Rozen, Tinie Ros, Truus van Scha- gen, Truus Schilder, Marga Smal, Luci Snel, Ellie Steltenpool, Marga Vedder, Ineke van de Vleugel, Ma rian de Waard, Fanny Wijk, Anne Woldendorp. Door samenwerking van de V.V.V. Schoorl en Hervormde Kerk wordt u op dinsdag 24 juni a.s. een concert aangeboden in de Hervormde Kerk van Schoorl. In de bijzondere combinatie van gi taar en sopraan treden voor u op Julian Coco en Henriette Sengers. Julian Coco werd geboren in 1924 in Curacao. Hij studeerde aan het Am sterdams Conservatorium contrabas en gitaar. Na een korte tijd werk zaam te zijn geweest in het Kunst- maandorkest maakt hij sedert sep tember 1959 deel uit als contrabas sist van het Utrechts Symphonie-or- kest. Hij was de eerste in Nederland die een gitaarsolistendiploma behaal de. Als gitarist treedt hij regelmatig op voor radio en T.V. Henriette Sengers heeft zang gestu deerd bij mevrouw Johanne Zegers de Beijl en Felix Hupka en bezocht de operaklas van het Amsterdams Conservatorium. Zij behaalde in 1962 de eerste prijs van het Concours In ternational Noemie Perugia te Pa rijs. Er worden liederen gezongen op dit concert o.a. van Britten, Trescobal- di, Schubert en de Falla. Dit bijzon dere optreden wordt u van harte aan bevolen. Aanvang 20 uur precies. De vrijwillige brandweer van het Duitse stadje Eschershausen richtte vorig jaar een schrijven aan de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten afd. Noord-Holland, met het verzoek om tot een uitwisseling te komen met 'n brandweerkorps uit een plaats, van ongeveer dezelfde grootte als Es chershausen. De voorzitter van genoemde vereni ging gaf deze uitnodiging door aan de districts-inspecteur, die op zijn beurt de commandant van de .Schoorl- se Vrijwillige brandweer polste of deze uitwisseling niet iets voor het Schoorlse korps zou wezen. De korps leden toonden zich enthousiast voor een eventuele uitwisseling. De commandant, de heer Blom en onderbrandmeester J. Smit zijn, na enig schriftelijk contact, met hun echtgenotes in mei op verkenning ge weest in de betreffende plaats. Es chershausen ligt in het Weserberg- land, dicht bij de Harz. De kennismaking is enorm goed ver lopen: de Hollandse gasten zijn bij zonder hartelijk en sfeervol door commandant W. Pramann en zijn me dewerkers ontvangen. In Stadt Eschershausen wordt op de zondagmorgen door de brandweer geoefend en dus daverden de Schoorl se brandweergasten op zondagmorgen met de brandweerauto's door Es chershausen en omgeving. Dat brandweerlieden meer hobby's Zondag 22 juni: Drumbandconcours op het sport terrein aan de Molenweg. Entree volwassenen (programma gratis) 1,00. Entree kinderen (geen pro gramma) 0,50. Dinsdag 24 juni: Concert in de Hervormde kerk van Schoorl. Julian Coco gitaar en Henriette Sengers sopraan, voeren werken uit van Britten, Walton, de Falla en Feiber. Aanvang 20.00 uur. Voorverkoop bij de VW's. Toegangsprijs f 2,00. Zondag 22 juni: Schoorl aan Zee, 2.30 uur. Schat graven of zandfiguren. Kosten 0,25. BERGEN Woensdag 25 juni: Concert door de fanfare 'Onder ling Genoegen' uit Krommenie bij de Ruïnekerk. Toegang gratis. Donderdag 26 juni: Optreden van het Universiteits koor van Stettin in de Ruïnekerk. Kaarten a 3,50 (jeugd 2,00) bij de VVV-Bergen, of aan de kerk. D.66 afdeling Schoorl geeft met in gang van dinsdag 1 juli aan een ieder die daar behoefte aan heeft gelegen heid vragen te stellen over D.66. Ook vragen over net specifieke D.66 aan gelegenheden kunnen gesteld worden. Inlichtingen over de visie van D.66 ten aanzien van Schoorlse problemen kunnen vanzelfsprekend gesteld wor den. Hiermee loopt de afdeling voor uit op een ontwerp gemeente pro gramma dat binnen enkele maanden zal verschijnen en een ieder kan ont vangen. De gelegenheid tot 't stellen van vragen is gesteld op elke eerste dinsdag van de maand tussen 8 en 10 uur 's avonds, ten huize van de heer B. v. Ootegem, Boksdoornweg 20, telefoon 944. hebben dan alleen de brandweer is ook daar gebleken: de ondercomman dant de heer Pawelsky, bleek een enthousiast zweefvlieger te zijn en deze nodigde, na de voorzitter van zijn zweefvlieg-vereniging om toe stemming te hebben gevraagd, de gasten uit om te gaan zweefvliegen. Deze moesten toen wel de bewering die ze eerder gedaan hadden, dat „ze het wel durfden" waar maken, het geen gebeurde. Deze geste en belevenis maakte de Schoorlse gasten dermate enthousiast dat zij huiswaarts keerden als grote propagandisten voor een eventuele uitwisseling. Zaterdagmiddag j.l. gaf het Rode Kruis een feestelijke middag voor de chronische patiënten van Bergen, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen in de aula van de zusters aan de Loudelsweg. Zuster Clementa, hoofd van het wel fare-werk, opende de middag met 'n welkomstwoord. Zij herinnerde aan de feestelijke bijeenkomst van 27 april van vorig jaar, toen de patiën ten voor het eerst bijeen waren. Zus ter Clementa beloofde toen in de toe komst jaarlijks zo'n middag te orga niseren. Met behulp van de Rode Kruis-co- lonne en U.V.V.-sters is zij hierin weer geslaagd om al de zieken naar de Loudelsweg te brengen. Ter opluistering van deze middag, waaraan iedereen belangeloos mee werkte, had zij uitgenodigd de leer lingen van de balletschool van Tiny Derksen van Heugten en de min- streels onder leiding van Corry Mol- ree-Doll. Voor de pauze bracht de balletschool hoogtepunten van de uitvoering, die onlangs werd gegeven in de Rusten de Jager, na de pauze boerendansen van Siep en Lortzing. De minstreels besloten de middag met gezellige liedjes en samenzang, het geen bijzonder gewaardeerd werd. Met zichtbaar genoegen amuseerden de gasten zich. Zuster Clementa en haar helpsters kunnen terug zien op een zeer geslaagde middag. De weggooi-fles heeft het probleem van de vervuiling van onze recreatie oorden zo mogelijk nog dringender gemaakt dan het al was. Uit Zweden komt nu echter een be richt, waarin een mogelijkheid wordt gesuggereerd van een oplossing van het vraagstuk, wat te doen met weg- werpflessen. Daar worden proeven genomen met een nieuwe kunststof bierfles, die, mits leeg en blootge steld aan de zon zichzelf vernietigt! Als de fles gevuld is, is er geen ge vaar dat zij zichzelf oplost. En is, helaas, één vlieg in de pap: het oplos-proces duurt geruime tijd, tot twee jaar toe, en als gezegd is de voorwaarde, dat de fles aan zonlicht wordt blootgesteld. Op het strand zal dat geen probleem zijn, maar in het bos? Geen nood! Tegenover deze na delige eigenschap staat ook een voor delige: de fles is brandbaar. Ons landje telt zo'n dikke vier en een half miljoen bezitters van een fototoestel. Nemen we dan nog een dikke 400.000 amateurfilmers, dan is het te begrijpen dat de ontwikkel centrales weer een druk seizoen te gemoet gaan. Wie eens een kijkje neemt in die cen trales, waar men in juli en augustus aantallen van pakweg tien tot twin tigduizend kleurenfilms op een en kele morgen binnen krijgt, ter af werking, schrikt soms van de onno zele fouten die amateurs kunnen ma ken. Fouten die helaas onherstelbaar zijn, omdat men niet nog eens dui zend kilometers reist om de opna men over te maken. Of omdat de vakantiekoek op is. En toch is het zo simpel om die fou ten te voorkomen. Hieronder geven we een aantal tips: 1. Zorg dat de camera in goede con ditie is voor U op reis gaat. Het ge makkelijkst is het als U tijdig even naar de fotohandelaar stapt en sa men het toestel even bekijkt. Beter is 't om dan meteen een proef- filmpje vol te schieten, liefst op wat uiteenlopende onderwerpen. Laat dat ontwikkelen en bekijk samen met Uw handelaar de resultaten. 2. Een lensdop is prima mits U die voor elke opname vrwijdert. Uit de resultaten van de ontwikkelcen trales blijkt dat heel wat opnamen on belicht zijn omdat. zie boven. 3. Zet films, ook filmcassettes, altijd in de schaduw in Uw camera. Sluier en valse zwemen treden op door felle zon of lichtlekkage in de camera. 4. Gebruik aan zee, vooral aan de Middellandse Zee en in het hoogge bergte een kleurloos Ultra-Violetfil- ter. 5. Gebruik een zonnekap tegen z.g. zwervend licht, plak die kap vast met leukoplast, ze plegen n.l. bij diep water 'Tos te raken". 6. Gebruik een geelfilter wel bij zwartwitfilm, nooit bij kleurenfilms, anders krijgen Uw dias een kerry- sausje. 7. Schrijf op elke film die uit de camera komt "vol". Zeer veel films komen onbelicht, bij de centrale aan, die kan uit dit soort materiaal geen bruikbare vakantiekiekjes maken. 8. Gebruik Uw laatste halve 'meter smalfilm of Uw laatste kleurendia voor een opname van: het nummer bord van Uw auto, het verzekerings plaatje van Uw brommer o.i.d. Bij eventueel vermist raken van de film, is deze toch weer op te sporen. 9. Schrijf duidelijk uw eigen naam en adres op de ontwikkelzak en con troleer dat nog even voor U die in de brievenbus stopt. Veel films wor den door onjuist vermelden van uw eigen adres onbestelbaar. 10. In straatjes met felle contrasten tussen licht en donker, zoals b.v. in Spanje, Italië enz. kunt U beter even "bijflitsen" op de donkere partijeh. Stel de belichting dan wel in op de "lichte zijde". 11. Harde slagschaduwen bij opna men aan het strand, ook even verhel deren met een flitsje. Gebruik bij de kleurenfilm een blauw flitslamp je of een electronenflits. 12. De beste plaats voor Uw came ra in de auto is onder de voorstoel VO Or? Jm GOED ONDfcftKiCHT IN HEI staan nog steeds een paar eerlijke mensen. 14. Valt de camera onverhoopt in 't water en U kunt het ding opvissen, stop het toestel in een emmer schoon water en houdt de camera daarin tot u bij de reparateur bent, oxydatie kan dan n.l. niet optreden. "Afdro gen" helpt niet, de camera roest dan in een uur volkomen vast. In schoon water houden tot de demontatie en herstel. 15. Houdt de kleurenfilms koel, en vooral droog. Stuur ze na thuiskomst meteen op naar de centrale. Belichte kleurenfilms mogen n.l. niet te lang liggen, er ontstaan soms klemver schuivingen. VAKANTIEGANGERS IN EIGEN LAND Maak eens een trip langs een van de flotoroutes die ons land telt. Er zijn fotoroutes in: Castricum, Bergen Nh. Wijk aan Zee, Hulsthorst-Nunspeer, Ede-Lunteren, Texel (auto- en fiets route) Oost Zeeuwsch Vlaanderen autofotorouteValkenburg (L.) en bij Zeist. Informaties verstrekken de plaatse lijke V.V.V.-kantoren en de Stichting Amateurfotografie, Singel 32 te Am sterdam. van de passagier. Uit de zon en uit het zicht. Niet op de hoedeplank, U zou dieven op een idee brengen. Bij plotseling remmen zou de camera bo vendien naar voren kunnen schieten en iemand kunnen treffen. 13. Verzeker Uw camera tegen dief stal of beschadiging. Plak evengoed een plaatje met naam en adres in de tas en in de camera zelf, er be- van 26 mei tot 2 juni 1969 Geboren: David Michaël, zoon van O. G. Voor hoeve en M. M. T. C. Hendriks, wo nende te Schoorl. Arjan Siefkes Frederik, zoon van J. S. Jansen en C. E. van Trappen, Ka- rel de Grootelaan 16 Ondertrouwd: Weil, Jacobus H., 26 jaar, Amster dam en Ellens, Margaretha, 24 j., Kogendijk 68. De Vries, Jacob, 20 jaar, Oranjelaan 21 en Bus, Petronella A., 17 jaar, te Wieringermeer. Krijger, Salomon, 22 jaar, Amster dam en Govers, Irma M., 18 jaar, Kogendijk 66. Oosterbroek, Hendrikus, 73 jaar te Haarlem en Vermeren, Elisabeth J., 42 jaar, Kanaaldijk 69. Overleden: Twisk, Elizabeth, 87 jaar, Lijtweg 51 Putters, Petronella, wed van G. Eg- ner, 80 jaar, Den Helder. Boot, Klaas, 71 jaar, Nassauln. 12. Schmieden, Wolfgang L., 59 jaar, C. F. Zeilerboulevard 1. Geboren: Jacobus Johannes Theodorus, zoon v. J. T. J. Koopman en C. A. Jonk, Oosterweg 48. Astrid Geertruida Maria, dochter v. J. T. J. Koopman en C. A. Jonk, Oosterweg 48. Celeste Margaretha, dochter van T. P. J. Loos en M. A. Voorthuis, wo nende te Schoorl. Edwin, zoon van H. Groeneveld en M. J. S. Krijgsman, Tuindorpweg 29. Jeroen Hugo Erik, zoon van P. Bok en J. E. Volkersz, Mansholt-Nes 7. Emiel Dick, zoon van J. J. Koeman en A. Ellens, Kogendijk 68. Ondertrouwd: Schildkamp, Franciscus T., 25 jaar, Hallstein-Nes 1 en Verschure Catha- rina, 22 jaar, Hallstein-Nes 1. Overleden: van der Geest, Hendrikus, 64 jaar, Doorntjes 56. Vis, Catharina Grietje, 71 jaar, ge huwd met N. de Moor, Kerkedijk 57. van Beek, Willebrordus Adrianus J., 81 jaar, Breelaan 92. Pranger, Gerard Jacob, 58 j., Noord laan 20. Holsmuller, Alida Albertina, 82 jr., Heereweg 132-Iel 02209-970 wed. van A. C. de Regt, Nattew. 10. Modder, Bregje, 85 jaar, wed. van R. Kalsbeek, Hoflaan 7. GEBOREN: Jacobus Gijsbertus, zoon van H. Wa ter en C. M. E. Krimp, Stroomerlaan 7. Chantal, dochter van P. G. M. Leijen en W. Konst, Oosterweg 22 s. Ronaldus Adrianus Theodorus, zoon van T. J. J. Leijen en C. B. M. Hol- lenberg, Kogendijk 63 s. Nicola, dochter van G. W. Sennewald en M. L. Rucci, Hallstein-Nes 13. Esther Petronella Maria, dochter van A. P. van der Meer en E. Meijer, Silene- weg 6. ONDERTROUWD: Cyrillus P. J. Wullems, 23 jaar te Vlissingen en Aafje F. T. van der Oord, 28 jaar, Kerkelaan 11. Dirk W. Oud, 28 jaar te Zaandam en Hilde- gard Schneider, 24 jaar, Kastanje laan 4. Leendert Bootsma, 25 jaar te Alkmaar en Theodora G. Roobeek, 22 jaar, Jan Apeldoornweg 21. GEHUWD: Herman C. A. de Vos tot Nederveen Cappel en Johanna M. Panbakker. OVERLEDEN: Maria Schrijvers, 62 jaar, Lijtweg 51. Aaltje Leegwater, echtg, van Eijking 52 jaar, Kerkedijk 37. Jacob Blieken- daal, 64 jaar, gehuwd met B. Klein, Verlengde Geestweg 50. Anna Vos, wed. K. Laan, 84 jaar, Spaansepad 14. NIEUWE INTERNATIONALE FEDERATIE VOOR LEPRABESTRIJDING De Europese Coördinatiecommissie van Leprabestr ij dingsorganisaties, de ELEP, zal voortaan erkenning vinden onder de naam Europese Fe deratie van Leprabestr ij dingsorga nisaties. De nieuwe Federatie telt 18 orga nisaties uit 13 landen, te weten Bel gië, West-Duitsland, Frankrijk, ta- lië, Luxemburg, Nederland de Ne derlandse Stichting voor Leprabe strijding te Amsterdam), Engeland, Denemarken, Spanje, Griekenland, Zwitserland, Turkije en Canada. De Federatie telt dus alle West- Europese landen en laat ook landen buiten Europa toetreden als vol waardig lid. De bekende Franse advocaat Raoul Follereau, sinds 1954 fervent strij der voor een efficiënte en groot scheepse leprabestrijding en tevens de man die Wereldlepradag heeft ingesteld, is ere-voorzitter van deze nieuwe Federatie. De ELEP, de afkorting die gemaks halve ook zal worden gevoerd door de nieuwe Federatie, ontplooit nu reeds in 74 landen zijn aktiviteiten. Hieronder vallen 500 leprabestrij- dingscentra. De Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding werkt in dit interna tionale kader mee als lid van de ELEP en heeft dit werk aangepakt in een van de meest bedreigde ge bieden van Oost-Afrika, rond het Nianza-meer. In het Geita-district, een klein deel van Tanzania, wo nen 9.000 leprapatiënten. Getuige de regeringsrapporten van Tanzania heeft het projekt van de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding te Amsterdam, opmer kelijke resultaten behaald. Het "Geita Leprosy Scheme" wordt in deze regeringsrapporten omschre ven als zeer effectief en econo misch, economischer dan enig an der leprabestrijdingsprojekt van de ze omvang. In twee jaar zijn daar 2.500 lepra- gevallen onder controle gebracht. Niet alleen de patiënten van nu worden geholpen, maar dankzij de preventieve zorg wordt voorkomen dat de lepra zich uitbreidt en dat de volgende generatie slachtoffer wordt van deze ziekte. Kostbare kolonies zijn onnodig en ongewenst. De patiënten blijven in hun eigen omgeving. Van de 16.000 schoolkin deren in dit gebied is 83 procent onder kontrole. In het afgelopen jaar bleek dat van de 13.000 kinde ren 343 aan lepra leden. De Neder landse arts dokter J. Anten heeft alle medewerking van de schoolbe sturen. De Medische Commissie van de ELEP, en met name zijn voorzitter dokter L. P. Ajoulat, voormalig Frans minister, deelde onlangs mee dat van de 15 miljoen lepralijders op de wereld er slechts 1 op de 5 behandeld wordt. Men verwacht dat binnen 5 jaar het aantal leprapa tiënten met 1 miljoen zal zijn toe genomen. Het aantal patiënten groeit sneller dan de middelen om de ziekte te bestrijden. Ook Europa, waar enige duizenden lepralijders zijn, kan be dreigd worden. Afschuwelijke verminkingen kun nen worden voorkomen door tijdige hulp van gespecialiseerde lepra artsen, hulp die mogelijk is, naar mate er financiële middelen zijn. De Nederlandse leproloog dr. Lei- ker, adviseur van de Wereld Ge zondheidsorganisatie, keerde dezer dagen terug uit Oost-Afrika en hij werkt met het bestuur van de Ne derlandse Stichting voor Leprabe strijding te Amsterdam nieuwe pro- jekten uit voor het gebied rond het Nianza-meer met meer dan 100.000 patiënten.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1