Aktiegroep KCB vraagt zendtijd bij NOS GERRITSEN De strijd onze voor het behoud van bedreigde bossen Onderlinge turnwedstrijd van Olympia *r-: m Kristal met zilver Kermis Bergen verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Openbare school voor MAVO te Bergen •- Uitreiking Brandweer-diploma's Voetbalwedstrijd R.C.N.-Artiesten Th. Veldman Concert door Zweedse gasten Bejaardentocht Schoorl 43e JAARGANG No. 26 DONDERDAG 3 JULI 1969 6 PAG. weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 en 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Vorige week woensdag was de ak tiegroep Bergen weer bijeen geko men in het KCB waar ondermeer gesproken werd over de tegenaktie van Mart Groentjes, die volgde op de boycotaktie tegen het Interna tionale Studentencentrum De Drommedaris te Enkhuizen. Mart Groentjes de samensteller had zich wel kunnen voorstellen dat men verontrust zou zijn over de openingsuren, aldus zijn pleidooi in een open brief gericht aan de zelfde kunstenaars welke een brief van de aktiegroep die opriep tot de boycot ontvingen. Het kan gebeuren aldus de aktie groep dat een expositie die drie we ken duurt gedurende twee weken niet te bezichtigen is, en dit omdat het beleid meer gericht is op be sloten conferenties dan op tentoon stellingen, aldus de aktiegroep. Zo'n conferentie aldus Mart Groen tjes in zijn wederwoord, duurt zel den langer dan zes dagen op een tentoonstellingsduur van vijf we ken, waarbij men zich natuurlijk ook weer kan afvragen wat Groen tjes opvattingen zijn over het be grip „zelden" zijn, deze aktie aldus Groentjes is te wijten aan onvol doende up-to-date geïnformeerd zijn. Toch werd er deze avond een an der naar feit omtrent De Dromme daris bekent gemaakt door Mart Min, die na afloop van een expos- tie die hij er eens heeft gehad, twee werkstukken miste. Niemand wist waar ze gebleven waren, aldus Mart, zodat ik zelf op zoek ging en ze ook vond, verkreukeld als oud vuil lagen ze in de bezemkast, als aandenken heb ik er tenslotte maar zo'n verfrommeld produkt aan de direktie geschonken. Zendtijd Laten wij ons tot het parlement wenden en zendtijd van de "NOS vragen, aldus een suggestie van een der KCB-ers. Hierbij loopt men natuurlijk wel de kans dat juist diegenen die nog vol ledig onkundig zijn van hetgeen er gebeurt, door verkeerde voorlich ting, of een verkeerde aanpak een totaal verwrongen beeld krijgt van wat er zich afspeelt. Als je daar bang voor bent aldus enkele mensen, dan kun je beter helemaal niets meer zeggen. Zo heeft er onlangs in de Telegraaf 'n interview met een van de mensen van onze aktiegroep gestaan, terwijl de desbetreffende persoon nooit met een verslaggever van dit blad gesproken heeft. Men heeft zich hier louter en alleen bediend van gedane uitspraken, die men in een dusdanige vorm gegoten had, die zowel voor de persoon zelf, alsme de voor de buitenstaander een/ to taal nadelig verwrongen beeld ga ven. „Immage" Dit soort dingen kun je onmogelijk voorkomen, maar ze doen natuur lijk wel afbreuk aan het „image" van de kunstenaar, voor zover men tenminste van een image spreken kan en moet spreken. Want zolang men zich nog bezorgd zit te maken over zo'n image, is men op de ver keerde weg. „Image" is toch eigenlijk niet meer dan een verpakking, en als het er gens niet om gaat is het om die verpakking, men moet zich manifes teren door de inhoud van de ge hele aktie. Als men schilderijen in Groningen gaat verbranden is men met de image bezig, zodra men met stellingen en richtlijnen voor een beter cultuurbeleid op de proppen komt, is men bezig met de inhoud, en daar draait het toch om, niet waar? Sommige mensen bleken op deze hearing (waarvoor overigens wei nig belangstelling van „outsiders" VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Telefoon (02209) 288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 738. was) bezwaar tegen het feit te heb ben dat kleine werkgroepen bij el kaar komen, om over verdere ak- ties en beleidslijnen te spreken of door te lichten. Hierover zei de heer Granaat: „Het moet toch geen prestigekwestie worden, iedereen kan met zijn suggesties op tafel ko- ___jn, de beste methode hiervoor is zich te bedienen van kleine werk groepen, zodat thuis alles rustig doorgepraat kan worden, het be hoeven niet alle definitieve punten te zijn. Het gaat er uiteindelijk om dat alle suggesties met elkaar be sproken worden, en bij het BBK terecht komen." Een eventueel tweede punt van ak tie is een boycotaktie tegen de con tra-prestatieregeling. Mart Min: „We moeten de hele contra in de soep laten draaien", dit door mid del van een opschorting van de ju ry, aldus Jos van Amsterdam. Op deze jury moet pressie worden uit geoefend, dit kunnen we echter niet alleen doen hiervoor hebben we de medewerking van het BBK nodig, zo stelde men. Van Roland Holst was een bedrag van vijf gulden gestort op de giro ter attentie van de aktiegroep Ber gen, waarmede hij het eerste schaap was dat over de brug kwam met een bedrag ter dekking van de onkosten, alhoewel enkele mensen wel sceptisch tegenover de hoe veelheid van het geschonken geld stonden. Steun aan aktiegroep Bergen en het BBK Mensen die daadwerkelijke steun aan de hele aktie willen verlenen kunnen dit doen ten name van „de aktiegroep Bergen" gironummer 643500, waarbij dan na dekking van de eigen kosten het restant geschon ken zal worden aan het BBK. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Geslaagd voor het diploma aanvul lend B met middenstand: Petrus van der Pluym (Bergen). Voor diploma B: Walter Proot (Ber gen). Voor diploma A met middenstand: Matthé Havik, Bert Seewald, Leo Worm, Afke de Graan, Mar ja Schoonhoven, Carla van Twuyver, Daar waar eens de bestrate Schoorlse zeeweg overging in het asfaltgedeelte van de weg naar zee. Daar waar de bossen grenzen aan het duinengebied, daar zijn nu een buldozer en een tractor druk bezig een strook van zo'n 40 meter breed om te ploegen. Velen stappen even van hun-fiets af en vragen zich bezorgd af wat daar nu toch wel gaat gebeuren. Wordt er soms een weg aangelegd, komt er een groot parkeerterrein of zal er een uitspanning gebouwd wor den. Gelukkig niets van dat alles, maar toch is het wel een ernstige zaak, het Staatsbosbeheer is namelijk een grootscheeps offensief aangevangen tegen de steeds verder landinwaarts rukkende aftakeling van de den nenbossen. De eerste bosrand nabij de splitsing van de dr. v. Steijnweg en de Schoorlse zeeweg moest reeds op gegeven worden. Overal zien wij daar de dode bomen als het trieste resultaat van een verschijnsel dat reeds omstreeks 1950 is begonnen, doch dat nu steeds erger vormen begint aan te nemen. Eerst werd alleen de voorste rij bo men aan de zeekant aangetast, maar daar bleef het niet bij en nu is al een aanzienlijk deel van het voor ste bos geheel afgestorven. Wat is toch de oorzaak, is het kli maat de laatste jaren verslechterd, nam de zeewind toe, was er de laat ste zomers te weinig zon, heeft de waterleiding te veel water aan de duinen onttrokken, of zijn de ou dere dennen niet bestand tegen de noordwester stormen? We weten het niet, wellicht is het zelfs wel het samenspel van al de ze verschijnselen die de huidige dennenbossen bedreigen. De aanleg van een loofhoutsingel Het is in dit verband dat het Staats bosbeheer het plan heeft opgevat om ter bescherming van de tweede bosrand een loofhoutsingel aan te leggen om zo de er achter liggende dennenbossen te kunnen behouden. Het loofhout is namelijk beter be stand tegen ons vaak zo grillige kli maat. Hetgeen valt toe te schrijven aan het feit dat het loofhout des winters in rust is terwijl het naald hout eigenlijk het gehele jaar door even kwetsbaar blijft, zodat het eerstgenoemde loofhout beter be- De dode bomen langs de eerste bosrand. *\i De voorbewerking voor de aan te leggen loofhoutsingel langs de tweede bosrand. stand is tegen de zware herfststor men. Nu zal het niet zo zijn dat er binnen korte termijn 'n kaarsrechte strook statige loofbomen zal verschijnen, want afgezien van dat dit heel niet mogelijk is, zou het ook zeker niet wenselijk zijn. Slingerend langs de duinen zal er een strook van zo'n veertig meter breed met loofhout aangelegd wor den, waarvan de buitenrand niet veel meer dan wat kreupelhout zal zijn, doch dat naar achter toe steeds hoger zal groeien om aan de bos- zijde juist hoog genoeg te worden om de dennen tegen de herfststor men te beschermen. Voor deze loofbomensingel is men nu ijverig bezig een strook grond om te ploegen, waardoor de bodem tot zo'n 70 cm. diepte open komt te liggen, opdat voldoende zuurstof en water voor de te planten bomen aanwezig zal zijn. Hoe lang het echter zal duren voor dat er een redelijke bescherming voor de dennen is opgegroeid valt nog moeilijk te voorspellen, doch wij zullen hopen van zeer spoedig, want een uitbreiding van het bos zoals wij dat nu kunnen zien aan de eerste bosrand zou toch werke lijk een ramp betekenen. MODEL BIANCA Frank de Carpentier, Hylke de Jong, Ido Swart, Hans Weijers, Ti neke Aardema, Nicolet Folgers, Jacqueline Vos (Bergen), Willy Kalk, Rudi Selhorst (Camperduin), Linda Peetoom (Alkmaar), Ria Hartog (Koedijk), Richard Hooijer (Schoorl). Voor diploma A: Piet Blanken, Piet Borst, Kees Marinus, Gepke van Alfen, Carla Raams, Cees Allijn, Jan de Groot, Henk Min, Hans Olie, Ilonka Filarski, Kathe Ploeger, Kees Zwakman (Bergen), Ton van Bruinessen (Egmond aan Zee), Bea Hoekstra, Kees Laan (Schoorl), Matri Sevenhuysen (Schoorldam). 36 leerlingen geslaagd, 2 afgewe- Geslaagd voor diploma machine- schrijven de volgende leerlingen: Hans de Boers, Gerie Borst, Hans Kortbeek, Nico van der Linden, John Min, Irene Swier, Willeke in 't Veld, Anja Pastoor (Bergen), Yolanda de Boer, Gerda Koel, Di- neke Nottelman, Marja Ofman, Jan- ny Ouweltjes, Hanneke Ruis, Gert Schoorel (Schoorl), Peter Hage (Alkmaar). Een dezer dagen werd met gunstig resultaat door de brandwachts P. C. Baltus, C. D. Beeldman, N. Geel, P. J. Tilstra en J. Velink deelgeno men aan het examen ter verkrij ging van het diploma hoofdbrand wacht. Tijdens een daarvoor gehouden bij eenkomst werden de diploma's ver gezeld van gelukwensen en waar derende woorden, uitgereikt door burgemeester De Ruiter. Zaterdagmiddag werd op het sport park te Schoorl een voetbalwed strijd gespeeld tussen het elftal van de personeelsvereniging „de Kern" van het R.C.N. te Petten en een elf tal dat uit artiesten bestond. Het evenement werd gehouden ten bate van een nieuwe cantine voor de voetbalvereniging „Schoorl". Maar of deze er financieel veel be ter van geworden is is een tweede. Want de publieke belangstelling was vooral in het begin minimaal. Misschien kwam dit doordat het fanfarekorps „de Vriendschap" niet optrad, het was de bedoeling dat men in de pauze en voor de wed strijd begon, enkele nummers ten beste zou geven. De wedstrijd werd gespeeld ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der personeelsvereniging en men had Schoorl uitgekozen omdat men had gerekend op een grote belang stelling van de zijde der toeristen. Maar, zoals gezegd, dat viel wat tegen. Overigens was het een leuke wed strijd, het elftal der artiesten be stond o.m. uit Jackie Schram, Ben Kramer, het Leedy Trio, het Low land Trio, de Bonelli's en niet te vergeten de zanger Joop de Knegt. De artiesten konden er wat van, wie dacht dat deze heren, die toch een ongeregeld leven leiden, in no- time voor munt lagen, kwam be drogen uit. De wedstrijd werd geleid door een echte scheidsrechter van de KNVB, ditmaal een vrouwelijke en wel méj. Schrijvers, die per autoped ar riveerde, begeleid door een onbe kend gebleven clowneske figuur. De uitslag werd 43 voor de he ren van het R.C.N., nadat een vijf tal minuten was gespeeld namen de artiesten de leiding door het fraai omspelen van de keeper van RCN en vijf minuten later was de stand gelijk. Nadat de strijd met wisse lend succes op en neer golfde werd het 21 en luttele minuten later weer gelijk 22. Nadat de artiesten een penalty had den gemist en het presteerden de bal vanaf de stip 6 meter over het doel te jagen werd het uiteindelijk 43 voor het R.C.N. die hiermee dus op het nippertje wonnen. Op 12 juli wordt er weer gevoet bald, dan speelt het eerste elftal van Schoorl een wedstrijd tegen leden uit de kernploeg, onder wie Ard Schenk, Kees Verkerk en Per Willy Guttormsen. De aftrap zal worden verricht door Piet Zwanen burg. CONSTANT Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. Toont u de gehele collectie met plezier. Bovendien naast vlotte, vakkundige reparaties uw uurwerken ELEKTRONISCH GETEST Van een bruiloft komt een bruiloft, van een concert komt een concert, gaat nu werkelijkheid worden in Schoorl. Bij het vorige concert in de Hervormde Kerk van Schoorl, werd kennis gemaakt met artiesten die samen het Karlstadt Kwartet vormen. Karlstadt is een vrij grote plaats in Zweden, die ligt aan het Wenermeer halverwege Oslo en Stockholm. Het gezelschap logeert samen met hun gezinnen in huize 'De Hulst' van de familie Timmerman 'De Roode Leeuw'. Zij musiceren dagelijks en hebben van hieruit contact met ver schillende Nederlandse musici. Het kwartet bestaat uit: Böret Edlund - fluit; Jules de Vries - cello; Göran Tidström - viool en Yvonne Tidström - clavecimbel. Göran Tidström studeerde o.a. bij Jan Damen en Yvonne Tidström bij Gustav Leohardt. Zij treden in Zweden regelmatig op voor TV en radio. Op het concert zondagavond a.s. 6 juli, in de Her vormde kerk zullen o.a. werken wor den gespeeld van C. Ph. E. Bach, Jozef Haydn en Jean Philippe Ra- meau De aanvangstijd is 20.00 uur. Op woensdag 11 juni en maandag 16 juni hield G.V. „Olympia" haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Hieraan waren 3 wisselbekers ver bonden. De beker van de woensdagmiddag werd gewonnen door Jolanda Mod der met 29 punten, de beker van de maandag door Regina Greeuw met 40,4 punten voor de 2e maal en die van de dames door mej. R. v. Schaik met 36,6 punten. Per groep werden 3 diploma's uit gereikt waarvan de 1ste prijs er een medaille bij kreeg. De uitslag was als volgt: woensdag: jongens 3.00 - 4.00 uur: le groep: le Martin Smit 2e Wino Heman 3e Peter Koopman 2e groep: le Hanco Bergsma 2e Simon de Boer 3e Wim Rens meisjes 4.00 - 5.00 uur: le groep: le Tineke Koopman 2e Erica Smit 3e Connie Verhagen 3e Willeke Manoog 2e groep: le Ellen Duin 2e Ria Bijl 3e Nelleke Ruis meisjes 5.00 - 6.00 uur: le groep: le Jolanda Modder 2e Jannie Borger 2e groep: le Margie Ruis 2e Anja Koopman 3e Jannie Krap 3e groep: le Yvonne Stam 2e Dia Mulder 3e Karin Knip maandag: jongens 6.00 - 7.00 uur: le groep: le Theo Leeuwenkamp 2e Jan de Graaf 3e Peter Rezelman 2e groep: le Nico Leeuwenkamp 2e Frans Mooy 3e Jaap de Graaf 3e groep: le Kees Burger 2e Kees Sevenhuysen 3e Piet van Duyn meisjes 7.00 - 8.00 uur: le groep: le Regina Greeuw 2e Cora de Leeuw 3° .Tanet+e Z'iidpma 2e groep le Cora de Graaf 2e Mirjam v. d. Vegt 3e Guus je Roos 3e groep: le Marjan Jonker 2e Marijke Budding 3e Pauline Seine meisjes 8.00 - 9.00 uur: le groep: le Elly Hoogvorst 2e Willy Klop 3e Gerie Nieuwland dames: le R. v. Schaik 2e R. d. Gorter 2e N. Klok-Mol 3e B. Stoel-Kuiper Zoals ieder jaar om deze tijd heeft het comité zich weer beraden op de traditionele uitgaansdag in de eerste week van september. Ditmaal zal de tocht via de koffie aan de Zaanse Schans gaan naar Lelystad en vervolgens naar Dron- ten in de Noordoostpolder, waar hoogst waarschijnlijk de meeste be jaarden nog niet geweest zijn. Het is de bedoeling dat in Dronten de in Schoorl verstrekte broodjes wor den geconsumeerd, waarbij een kop soep zal worden geserveerd. De terugtocht zal gaan via Harder wijk, waar als het mogelijk is van wege de financiën, een bezoek wordt gebracht aan het Dolfinarium. Im mers, niet alleen kinderen kunnen genieten van 'Flippers'. Het diner zal weer worden gebruikt in 'De Roode Leeuw' te Schoorl, waar de familie Timmerman, zoals gebruikelijk, er een eer in stelt, alle deelnemers naar genoegen te be dienen. Zeer binnenkort zullen de dames helpsters met de bekende formulie ren weer bij u aan de deur komen om uw bijdrage in ontvangst te ne men,, want van het financiële ge deelte hangt de hele reis af. Wilt u er dit jaar aan denken dat de BTW ook dit reisje zal beïnvloeden. Het comité, maar in het bijzonder de bejaarden, voor wie deze dag een hoogtepunt is, rekenen op u. Bij voorbcai: harteliik dank.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1