Bevorderingen Openbare MAVO Bergen OPRUIMING Jacht op een DBF* LET OP!alleen in onze zaak Heereweg 17 Sehoorl De varkoop begint DONDERDAG 17 JULI, 9 uur. Opruiming is a contant en wordt niet geruild of op zicht gegeven. Kwaliteit voert de boventoon I Uitbreiding Gemeentemuseum te Bergen Korfbalnieuws Bosbrandaffiche HET ADRES IN SCHOORL Collecte Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Groot waterfestijn in Schoorl Ook In de bij voor Jm PAARDRIJDEN Wij lazen in de Duinstreek van 17 juli 1936 Hengelsportvereniging 'Vislust' NED. HERVORMDE GEMEENTE VAN SCHOORL, GROET EN CAMP. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOOPER Het kan ook te zonnig zijn Maak er liever een grapje over Bevorderd van I naar II: Otto Blanken, René de Bruin (v.), Frank de Graaff, Menno Grondsma, Rob Hopman, Ferry Jonkers, Jan More- lisse (v.), Wim Scheppers (v.), H. Stoker, Rob Weijling, Eric Zwak- man, Idoena Ouwersloot, Paula Vahl, Jantina Voorthuyzen (Ber gen), Piet Bregman, Johan Hoek stra, René Kooy, Bob Schoorel, Pe tra de Boer, Ellen de Bruin, Ellen Leen, Lida van der Oort, Carla Snip (Schoorl), Margriet Koel uit Schoorldam, Jan de Graaf, J. Koo- ge, Lyda Marees (Groet), Sjoerd Jan Groot, Ybe Minkema, Marleen Buit, Ans Koopman, (Camperduin), Jan Oud en Gerie Barsingerhorn, (Koedijk). Niet bevorderd: 5. Bevorderd naar III: Peter Kolber, Wil Paarlberg, Kees de Reus, Mar- ja Blanken, Yvonne Bos Eyssen, W. Geel, Edith van der Heide, Jellie Schoorstra, Annemieke Worm (Ber gen), Sjaak van Veen, Paula Mul der (Koedijk), Peter Hage, Gerda de Rover (Alkmaar), Guus Rikkers John Rikkers (Heiloo), Joke Seven- huysen, Mar ja Verhagen (Schoorl), Gerda Koel (Schoorldam), R. Ba- kelaar, Elfriede Rens (Camperduin) Melusien Bruinessen (Egmond aan Zee). Niet bevorderd: 5. Bevorderd van III naar IV: Hans de Boers (v.), Harry Duivekate, J. Houwing, Menno Jansen, H. Kort beek, Nico van der Linden, Elbert Munk, Henk Reinders, Peter Paul Sibinga Mulder (v.), Emile den Tex, Harry Vis, Gerard van Weelden, J. Worm (v.), Barta van Amersfoort, Gerie Borst, An ja Pastoor, Jeanne Raams, Irene Swier, Willeke in t Veld, Gabriëlle Verboom (Bergen), Cor Hartland, Piet Smit (Koedijk), Jos Rotteveel, Gert Schoorel, Yo- landa de Boer, Mar ja Ofman, Han- neke Ruis, (Schoorl), Tjeerd Tals- ma, Ineke van Dijk (Alkmaar), Di- neke Nottelman, Janny Ouweltjes (Groet). Niet bevorderd: 4. Toegelaten tot klasse I: Frank Besanger, Joop de Boers, H. Boors- ma, Jan Dekker, Peter van Diepen, Bob Houtenbos, Gerard Houwing, Theo de Pee, Henk-Jan Schagen, E. In het 'Sterkenhuis' aan de Oude Prinsweg is het vroegere depot als nieuwe tentoonstellingsruimte inge richt. Van de collectie oudheden zijn enige kostbare voorwerpen (o.a. de in Bergen gevonden Germaanse pot uit het begin van onze jaartelling) in een drietal vitrines op smaakvolle wijze geëtaleerd. Zo is deze nieuwe ruimte met recht een waardevolle aanwinst te noemen, Verweij, Emile van Wonderen, Jan tien Bruin, Joke Ellens, Carla Jan sen, Zelma van het Kaar, Guda Kos ter, Carolien Kuipers, Christina Kuys, Sarian van der Land, Char lotte Pels, Anita de Vet, (Bergen), Matthijs Hilgervoord, Kees van der Vegt, Jan Simon de Witte, Ditte Bregman, Vroni Pool, Ellen Swolfs, Ineke Waal (Schoorl), Michiel van Lee, Monique Met, Detie de Rover (Alkmaar), Edwin van Noord, Cora de Graaf, Yvonne Kootstra, Adrie Ouweltjes (Groet). Toegelaten tot klasse II: Eric Jostmeijer, Bernadette Bottemanne, Geralde Wagenaar, Jinke Wielinga (Bergen). Toegelaten tot klasse III: Jan Lem (Alkmaar), Wim Dekker (Warmen- huizen) Toegelaten tot klasse IV: Nenette de Jager, Wilbert Beukers (Bergen). De op 5 juni opgerichte korfbalver eniging in Schoorl heeft de naam „DUINTOPPERS" gekregen. Deze naam is gekozen uit een groot aantal inzendingen en werd voor ons be dacht door Irene Sauer. De training wordt hervat op don derdagavond 7 augustus. I.v.m. het grote aantal leden bene den de 10 jaar starten wij met een pupillenteam. Jongens van 8-10 jaar kunnen zich hiervoor nog opgeven. Secr.: C. M. Plomp-de Meijere, Mei doornplantsoen 97, Schoorl. De instandhouding van ons na tuurschoon, onze bossen, heidevel den en duinen, alsmede beplantin gen langs de wegen is alleen moge lijk indien jong en oud meewerkt, flora en fauna te sparen. Ter ondersteuning van dit stre ven is wederom een affiche ver vaardigd die waarschuwt tegen bos- duin- en heidebranden. Door de Commissie Voorlichting en Propa ganda Bosbrandweer van het Bos- schap en de Koninklijke Nederland- sche Heidemaatschappij wordt deze afwisselend jaarlijks uitgegeven. De ontwerper is de heer Leo van Ha- lem. Het drukwerk werd verzorgd door Drukkerij VADA te Wagenin- gen. Vanaf 30 juni tot 4 augustus zal de affiche worden opgehangen in een groot aantal Post-inrichtingen. Voorts wordt de plaat op ruime schaal verspreid onder inrichtingen van Onderwijs, Horeca-bedrijven, WV-kantoren en instellingen werk zaam op het gebied van recreatie en toerisme. De collecte ten behoeve van het Anjerfonds heeft dit jaar in de ge meente Schoorl 501,06 opgebracht (vorig jaar 450,11). Het bestuur van het Anjercomité Schoorl zegt allen, die op welke wijze dan ook er aan hebben mee gewerkt, om dit resultaat te berei ken, hier hartelijk voor. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Maandagavond jl. werd in Schoorl 'n groot waterfestijn gehouden hetgeen was georganiseerd door de VW en de brandweercorpsen van Schoorl en Groet. Door de brandweer waren op gesteld een emmer om vol te spui ten, brandweerblokjes en blokjes met paneel en een balspuitspel. Dat het niet gemakkelijk is om de waterstraal te richten bleek uit de verschillende resultaten die gasten en inwoners behaalden. De deelname was vrij en de gehele avond werd er 'n dankbaar gebruik van gemaakt Bergen Breelaan 27 Telefoon 2058 GOED ONDERRICHT tflfl IN HET om de waterslang te hanteren. Een grote menigte stond af en toe te schateren van het lachen, vooral bij de spuitbalwedstrijden. Hierin tra den verschillende ploegen tegen el kander op en kwamen natuurlijk doornat uit het strijdperk vandaan. Al met al een buitengewoon goed ge slaagde avond. De uitslagen waren als volgt: Spuitbalwedstrijd: le comp.: Ie prijs Reddingbrigade Schoorl bestaande uit de heren M. Zuidweg, J. Mere- boer, M. Hartland, J. Rezelman, G. Stoel en B. Kooy. 2e comp. de ploeg onder leiding van de heer Van Ginkel. Individueel: emmer met bal: le prijs W. Quack, Oostvoorne, 2e prijs A. den Tuinder, 3e prijs J. Meijer jr., Schoorl. Brandweerblokjes: le prijs Jobse uit Amsterdam, 2e prijs Veuger, Schoorl en 3e prijs J. Meijer. Blokjes met emmerpaneel: le prijs S. Verweij, Schoorl, 2e prijs Frinsel, Schoorl, 3e prijs Kooy, Groet. Over 14 dagen zal deze wedstrijd worden herhaald en wel in Groet op 25 juli. Een woord van dank aan onze brand weer is hier zeker op zijn plaats. Het is verheugend dat zij ons niet alleen in tijd van nood helpt maar ons ook een gezellige avond weet te geven. dat de heer W. K. Belonje werd benoemd tot secretaris-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. dat de heer Kettenborg afscheid nam als hoofd der school te Groet. In de gemeente Schoorl had de heer Kettenborg het onderwijs 23% jaar gediend. dat er een etalagewedstrijd en be hendigheidswedstrijden voor moto ren zouden worden gehouden. dat een permanent-wave bij Kapper Kuijs te Bergen een rijksdaalder kostte. Zondagmorgen j.l. hield de H.S.V. 'Vislust' de derde wedstrijd in Dirks- horn, waaraan door 17 leden werd deelgenomen. Er werden 96 baarzen gevangen, waarvan 1 maatbaars van 28.7 cm. Deze werd gevangen door Jde Leeuw met totaal 105.6 cm. 2. W. Sevenhuysen 3. P. Kaandorp 4. C. Kaandorp 5. A. Dekker 6. M. Ens 7. D. Pastoor 8. H. Swan 9. T. Paarlberg 10. Th. Smit 126.7 cm 118.4 cm 107.3 cm 83.2 cm 82.2 cm 81.8 cm 79.4 cm 70.9 cm 70.3 cm De volgende wedstrijd is zondag 3 augustus in Langereis, vertrek 6 uur 's morgens vanaf Schoorldam. mannscript Maar Jan Dalbroek had na enkele jaren al meer dan genoeg van zijn heerszuchtige vrouw. Dus zocht hij het ergens anders. Hij ging rijpaarden fokken en kreeg commissariaten in di verse instellingen, waardoor hij in de stad kantoorruimte huurde en zich behoorlijk installeerde. Doch omdat hij zelf nooit veel voor werken had gevoeld, kwam er een secretaresse, die behalve een waardevolle kracht op het kantoor, ook een ge schikte partner in haar vrije tijd was. Tenminste voor Jan Dalbroek, die wel blij was met dit nieuwe avontuur. Het bleef niet bij één. Zodra hij genoeg had van Jeanette, kreeg ze drie maanden loon en een ontslagbewijs met ge tuigschrift, waarna Trini haar intrede deed en na enkele hardnekkige pogingen ook al bereid was tot bepaalde con cessies. Op haar volgden nog enkele knappe of minder knappe jongedames, die vlot waren op de schrijfmachine en nog vlot ter op de divan. Tenminste, een paar. Een blauw oog en een opgezwollen wang waren twee duidelijk zichtbare bewijzen van weerstand. Afkomstig van twee potige dames, die wel iets wilden toestaan, maar vast niet alles. Zodat de baronesse iets begon te begrijpen, later wat meer en tenslotte het naadje van de kous. Wel inziende, dat ze deze onhebbelijkheid bij haar schatrijke echtgenoot nooit zou kunnen afleren, had ze na een lang en ongezouten gesprek er in berust. In dat gesprek had ze duidelijk laten doorschemeren ,dat ze hem het huis uit zou gooien, als er ook maar iets van zijn escapades met andere vrouwen bekend zou worden in hun enge wereldje Met alle risico's van dien. En dat ze er dan zelfs maling aan zou hebben, weer terug te vallen in de armoede en ongemak ken van het verleden. Tenslotte: noblesse oblige. En op de naam Van Geuzen van Immerswaal was nooit ook maar dèt aan te merken geweest. Zeker niet op zedelijk gebied. Dus kwam ze zwaaiend met de krant en een dreigende blik op haar al lang niet meer fraai gezicht naar haar echtgenoot, die een of andere onbenulligheid zat te verrichten. „Lees dit eens," beval ze op dringende toon. Jan Dalbroek, die nooit een zuiver geweten had, keek zijn vrouw onderzoekend aan. Daarna las hij de advertentie. Wat had hij daarmee te maken? Nuchter haalde hij de schouders op en lag de krant voor zich neer. „Nou, en? Wil je soms, dat ik er geld in steek? Is die eh - hij pakte de krant nog eens om de naam te lezen - Spetel soms familie van je? Of een protégé?" „Jij begrijpt wel wat ik bedoel, Jean - Gina noemde haar man altijd Jean, omdat ze Jan te burgerlijk vond - jij be grijpt het heel best," antwoordde ze op dreigende toon. „Denk er om, dat er geen van jouw avontuurtjes in dat boek vermeld staan, want dan mag je met al je geld vertrekken en gaan, naar waar je vandaan bent gekomen." „Praat geen wartaal, Gina." „Je weet nu, hoe ik erover denk," besloot ze, de krant weer wegnemend. „En knoop het goed in je oren. Het minste ge ringste schandaal of zelfs maar een gerucht, en je kunt je biezen pakken." Hij hoorde zijn vrouw het vertrek verlaten. Een sigaret op stekend dacht hij na. Ongetwijfeld bestond de mogelijkheid, dat één of meer van zijn niet al te rechtzinnige belevenissen met knappe secretaressen er in zouden voorkomen. Maar wie ter wereld was in staat een boek te schrijven? Daar moest je toch wel heel wat voor in je mars hebben. In gedachten liet hij de meisjes, die als secretaressen begon nen waren en eindigden als minnares de revue passeren. Ten slotte bleven er drie over, die serieus in aanmerking konden komen als auteur van een dergelijk boek: Lisette, Tonia en Brechtje. Vooral Brechtje, de razend knappe en vurige West- friese, met wie hij de langste tijd zich had vermaakt en die hem derhalve een klein kapitaaltje had gekost en die steeds grotere eisen ging stellen, zag hij er toe in staat. Verdraaid morgen eens contact opnemen met die uitgeverij. Eens heel voorzichtig polsen, of er met geld wat te bereiken valt, als ze inderdaad dat boek had geschreven. Maar vooral voorzichtig, want hij kon zich niet in een wespennest steken. Geld aan bieden om bepaalde passages weg te laten was een soort om koperij en tot op zekere hoogte strafbaar. De justitie moest er in ieder geval buiten blijven. Gina deed toch al zo lelijk de laatste tijd. Nummer vier van de voorlopige reeks was Derk Waalstra, de tabaksmakelaar met relaties over de hele wereld. Ook hij las de advertentie, rustig gezeten in zijn club. Zijn eerste gedachte was: dat is werk van Riek. Zijn secretaresse, die hij op zijn ruwe manier had overrompeld, toen gesust met een paar bankjes van honderd, daarna een kort bontjasje cadeau had gedaan om haar vervolgens opnieuw in zijn armen te nemen. Riek die aan vankelijk zo preuts en schuchter leek, maar die op hol sloeg, toen ze de smaak te pakken had, Riek, met wie hij na een hevige ru zie meteen had gebroken, haar min of meer buiten zijn kantoor zettend en de kassier bellend, dat ze drie maanden loon kon krij gen om meteen op te hoepelen. Riek, die hem in de deuropening had toegeschreeuwd: „Ik krijg je nog wel eens, vuile schooier! Op de een of andere manier zal ik je te pakken nemen. Reken daar maar vast op!" Misschien toch beter geweest, als hij van haar afgebleven was. Als secretaresse had ze haar weerga nog niet gevonden met haar talenknobbel en feeling om klanten vast te houden. In menig op zicht was ze fantastisch. En nergens te beroerd voor. Doch haar figuur had hem geprikkeld. Zijn enige zwakke punt: vrouwen. Maar als ze dacht, dat ze hem nu had, vergiste juffrouw Riek zich. Ja, hij liet zich daar voor schut zetten in een boek. Mor gen ochtend meteen die uitgeverij opbellen en hij zou ze goed aan het verstand brengen, dat ze eventuele passages, waarin hij en zijn secretaresse voorkwamen, maar hadden weg te laten, daar hij anders eens even de hele tent in barrels zou timmeren. Persoonlijk en met blote handen. Dergelijke grappenmakerij hield hij niet van. Als de heren dat maar wilden beseffen. Er waren nog meer vooraanstaande ingezetenen uit de stad en land, die de advertentie lazen, en zich onprettig gingen voelen, omdat ze allen min of meer reden hadden om de verschijning van het boek niet leuk te vinden. Doch stuk voor stuk reageer den ze anders en dat zou pas later blijken. HOOFDSTUK 4 In de drie vertrekken van het Centraal Bemiddelingsbureau Spetel hadden radicale veranderingen plaatsgevonden. Om te beginnen was het beste van de twee schrijfbureaus verhuisd naar het vertrek, dat tijdens het korte bestaan van het huwe lijksbureau dienst had gedaan als wachtkamer. De matglazen deur was omgeruild met de binnendeur naar vertrek 3, omdat deze geheel dicht en tamelijk geluidwerend was. Op het luikje prijkte nu, netjes geschilderd door de meesterhand van uitvinder Spetel, de letters: Uitgeverij Spetel; hier melden. Op een paar rekken in het ontvangkantoor prijkten diverse boeken in band, waarvan Flip Spetel handig de naam van de uitgever had ver wijderd en die van hem ervoor in de plaats had gemaakt. De boeken had hij op een tweedehands markt voor enkele gul dens buitgemaakt. En bij een oudpapierhandelaar had hij de stapels betypte bladen verzameld, die nu op een dusdanige plaats lagen, dat iedere bezoeker de stapels kon zien, maar vooral het woord 'manuscript nummerdat op elke stapel lag. ZONDAG 20 JULI HERVORMDE GEMEENTE RUÏNEKERK 9.00 en 10.15 uur: Ds. Veenhuysen GEREFORMEERDE KERK 9.00, 10.30 en 19.30 uur: Ds. Scholten PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 7.00-8.15-9.30 Hoogmis - 11.00 Extra jongerenmis met ritmische be geleiding. Aanvang 11.00 uur. EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS Prins Hendriklaan 31 Zaterdag 19.15 uur: Eucharistie viering als op zondag. Zondag: 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur BERGEN AAN ZEE H. Mis zaterdagavond half acht (Ne derlandse Mis). Zondagmorgen kwart over acht Duitse mis. HERVORMDE diensten; 10.30 uur: Ds. van Royen, Rotter dam SCHOORL Schoorl, 9 en 10.30 uur: Ds. J. ten Kate, Heerhugowaard Groet, 9 en 10.30 uur: Ds. W. Ph. E. van Kooten Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 7.00-8.00-9.30-11.00-19.00 u. avondmis In de Toeristenkerk. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur: dhr. L. Overweel, Hoorn REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.30 uur: Ds. G. J. Bierenga Met een zonnesteek valt niet te spotten. Hij ontstaat door een warm- teophoping die tot een aantasting van de hersenpan kan voeren. Met als gevolg koorts, bewusteloosheid, krampen en stoornissen van de ademhaling. Een zonnesteek ont staat dus niet alleen bij heldere lucht en veel zon, maar ook wan neer bij bewolkt drukkend weer het warmtecentrum van het lichaam de temperatuur niet meer kan contro leren. De transpiratie, die de warm te regelt, verdampt immers niet meer of niet voldoende. Nauwzittende kledingstukken, en windstilte en de aanwezigheid van grote mensenmassas stimuleren het ontstaan van een zonnesteek. Wat doet men in een dergelijk geval? De patiënt naar een koele, schaduwrijke ruimte brengen, de nauwsluitende kledingstukken ver wijderen, koude compressen op nek, voorhoofd en borst of geheel met koel water wassen. Men kan het slachtoffer gezoute dranken, mine raalwater of een kop koffie te drin ken geven (natuurlijk niet als de patiënt bewusteloos is). Zo spoedig mogelijk een dokter raadplegen. Overal ter wereld zijn de studen ten in beweging. Overal ter wereld ook proberen de autoriteiten die de leiding hebben van het universitai re leven of wel van de regering aan het onbehagen in de kring der stu denten en daarbuiten tegemoet te komen. Een zeer originele methode om althans in de periode tussen nu en de nodige hervormingen de span ningen zoveel mogelijk op te van gen, wordt thans ondernomen aan de universiteit van Nieuw Zuid Wa les in Sydney. Men probeert het daar met humor. Er is een moderne Tijl Uilenspiegel aangesteld, een universitaire nar. De functionaris is een man die het universitaire leven grondig kent: hij heeft in Sydney gestudeerd en is thans assistent aan de sociaal-wetenschappelijke facul teit. Hij heeft het recht met alles en iedereen in het milieu van de universiteit de spot te drijven. Misschien zou dit experiment ook in Nederland van dienst kunnen zijn. Maar wij zijn nu eenmaal een doodernstig volk en of de humor bij ons zo hoog staat genoteerd als in Sydney valt te betwijfelen.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 5