Verhoog uw vakantievreugde! HUUR EN AUTO ODEL 1969 ASSISTENTEN (vr.) Nationale motorcross Nieuwe Niedorp enkele vrouwelijke huipen in de huishouding Jacht op een T^otissdiia TScaidetif WIJ RIJDEN UITSLUITEND MET NIEUW MATERIAAL!! Alkmaar Bergen Heerhugowaard Twee jaar verzekerd tegen verlies en diefstal 10 augustus Langereis Aanvang 2 uur Telt mee voor het kampioenschap van Nederland Notaris Th. J. Waltjen MEDEWERKER(STER) AANNEMINGSBEDRIJF DE COMBI' Verzorgingsflatcentrum 'FRANKENSTATE' Een halve gulden, een piekfijne vakantie Assurantiekantoor B. van Ootegem Hoe veilig zijn kunstmatige zoetmiddelen De Jong's autoverhuur sSfe': BENZINE- EN SERVICESTATION LINDENLAAN 56 TELEFOON (02200) 16576 ERKEND BOVAG-BEDRIJF CORT. v. d. LINDENKADE 23 TELEFOON (02200) 15171 (2 lijnen) GEVRAAGD: VOOR ONZE KANTOREN ULO OF GELIJKWAARDIGE OPLEIDING Geboden wordt een aantrekkelijke werkkring voor hen die belangstelling hebben voor de bediening van het spaarderspubliek. Sollicitaties te richten aan de directie van het hoofd kantoor van de Nutsspaarbank, Postbus 143 te Alk maar, tel. (02200) 13392 en 15176. nuts spaarbank NDIIS9 TH. VELDMAN - Jan Oldenburglaan 3 - Bergen. Tel. 2778. Ook vakkun dige reparaties en elektronisch tes ten van uurwerken. te Schoorldam, Rijksweg 18 Vraagt te zijnen kantore voor zo spoedig mogelijk Nieuwbouw - Verbouw en Onderhoudswerk J. WINKEL L. Gestelweg 9 Bergen tel. (02208) 3246 S. A. Wittebrood N. BLEEKER Herenweg Natteweg 52 't Woud Bergen Tel. (02206) 1987 Laat ons voor u ontwerpen en u adviseren Lindenlaan 52 te Bergen N.H. Vraagt per 1 sept. a.s. of later: voor hele of halve dagen, in- of extern. Schrift, soil, bij de directrice, mej. A. Zeiler (persoonl. aanm. alléén na tel. afspraak: (02208) 4346). U zou misschien - voor mogelijke ongelukjes - een reis- ongevallen- en bagageverzekering kunnen nemen. Kost u een halve gulden (één frisdrankje) per dag om nog vrijer uit te gaan. Polis direct klaar. Boksdoornweg 20, Schoorl N.H., tel. (02209) - 944 (centre des gourmets) SPECIALITEITEN RESTAURANT Tafelreservering gewenst Tel. (02268) 545 prop./chef de cuisine: Zijpersluis (gem. Zijpe) G. J. Haak 2 km ten noorden van Schoorldam. manuscript „U bedoelt?" „Directeur dan, Ik wil hem spreken." Emie opende gelijk de deur, nog steeds met haar lieve glim lach. „Komt u verder, meneer. Ik zal de directeur even bellen." Ze wees de binnengekomen man een stoel, de op één na beste, waarna ze weer achter haar bureau ging zitten. Het vooraf afgesproken en gerepeteerde toneeltje werd feilloos opge voerd. Meneer, die zich voorstelde als Van Dalen, moest nog drie minuten geduld hebben, waarna hij toegelaten werd in het verheven vertrek van de 'bigboss himself'. Er werden twee handen gedrukt. Flip wees naar zijn stoel, nadat hij zich had voorgesteld: „Spetel," en ging zelf zitten, achterover leunend in zijn stoel,-maar niet te hard, want de leuning was niet best meer. „Waar kan ik u mee van dienst zijn, meneer Van Dalen?" „Ik heet natuurlijk anders, maar ik heb er redenen voor mijn naam geheim te houden." Flip boog even. „Wanneer u meent, dat dit gesprek vertrou welijk dient te zijn, dan kunt u in de eerste plaats op mijn volledige discretie rekenen, een der deugden van een uitgever. Verder zijn de wanden hier geluidisolerend. Gaat uw gang „Het gaat over dat boek, dat jullie gaan uitgeven. Ik las van de week die advertentie. Wat betreftenfin, we zijn mannen onder elkaar, dus we zullen het beiden begrijpen. U hebt een bedrijf en - hij wees naar het andere vertrek - een knappe secretaresse, ik heb beiden eveneens." Hij hield op en luisterde. „Wat is dat toch voor lawaai, dat ik hoor?" Flip glimlachte fijntjes. „Dat zijn de machines in de druk kerij, meneer Van Dalen. De persen. Ja, dat lawaai kan nooit helemaal weggewerkt worden." „O nee? Dat zal dan wel. Zou niks voor mij zijn, al die herrie om me heen. Maar dat is mijn zaak niet. De kwestie isnu ja misschien begrijpt u het? Een knappe secre taresse in bepaalde opzichten niet ongeschikt, gewillig en zooch een leuk cadeautje, wat geld en man kan op die manier heel wat bereiken, niet?" Flip knikte neutraal. „Ik meen u te kunnen begrijpen, meneer Van Dalen!" „Van Dalen, hè? O ja. Ja, laten we het maar op Van Dalen houden. Kijk ik doe zaken in het groot. Binnen- en buiten land. En ik heb een vrouw. Bepaalde publicaties zouden de reputatie van m'n zaak en naam kunnen schaden. Moeilijkhe den ook met m'n vrouw, snapt u?" „Ik kan er inkomen." „Kijk, ik mag u. Omdat u sportief bent. U bent een man en ik ook. Beiden kunnen we een leuke toet en wat er verder bij hoort op prijs stellen, nietwaar? Goed, er waren er een paar, waarmee ik wel het een en ander heb beleefd. Ze zijn weg. Misschien was ik wat intactisch, toen het uitraakte. Misschien was één van hen daarover gebelgd. Met die vrouwen weet je dat nooit precies. In zeker opzicht kunnen ze ontzettend lief zijn, maar achter hun ogen kun je nooit kijken. Neem aan, dat één van mijn vroegere secretaresses het boek, dat u gaat uit geven, geschreven heeft en ze beschrijft ook eh laten we zeggen iets intiems over ons. Over haar en mij. Dat zou de grootste trammelant kunnen veroorzaken." „Wat zou het kunnen veroorzaken?" Flip deed net, of hij de man niet begreep. „Trammelant. Moeilijkheden. Ja, van afkomst ben ik maar een gewone jongen. Maar ik heb me opgewerkt tot wat ik nu ben. En dat mag niet kapot gaan, begrijpt u? Is hét u ook be kend, of er zo iets in voorkomt?" Flip deed, of hij nadacht, pakte toen de stapel papier naast zich en begon er in te bladeren. „Dat is moeilijk te zeggen meneer Van Dalen. Het boek bevat negenentwintig hoofdstuk ken. Ik kreeg bij het nalezen de indruk, dat er over bepaalde personen - mensen zoals u waarschijnlijk, drie, soms vier hoofd stukken gewijd zijn." De man dacht even na. „Mag ik u èèn onbescheiden vraag stel len, meneer Stekel?" „Spetel is m'n naam. Het hangt er van af, of ik hem kan bea' - woorden. Zoals ik u geheimhouding beloof, heb ik dat ook moe ten doen aan de schrijfster." „Die schrijfster, daar gaat het om. Heet ze toevallig Brechtje van haar voornaam?" Wat een stommeling dacht Flip vergenoegd. Ik hoef helemaal niets te doen. Hij zit zo in zijn piepzak, dat die vroegere griet van hem een boekje over zijn wandaden zal opendoen, dat hij precies met zijn bek in mijn aas loopt. Toen Flip niet antwoordde vervolgde de man: „Kent u de schrijfster persoonlijk?" Flip glimlachte. „Vanzelfsprekend, meneer." Op dit moment ging de huistelefoon. Flip zei: „Een ogenblik, meneer Van Dalen en nam de hoorn aan. „Ja?" „Hoeveel geld heb je al, meneer de directeur? Maak er alsje blieft driehonderd van, dan kan ik ook een stel leuke jurken ko pen," klonk de stem van Emie. „Wie zeg je?" antwoordde Flip onverstoorbaar. En zonder ant woord af te wachten, vervolgde hij. „O, de Openbare Leesbiblio theek in Rotterdam. Wie, de directrice zelf? Goed zet haar maar op de tweede lijn." Hij legde de hoorn neer en pakte er een van de loze toestellen. „Met uitgeverij Spetel. Ja, mevrouw, u spreekt met de directie. Met Spetel zelf." Hij deed alsof hij een poosje luisterde. „Dus dat boek. Ja, daar is veel belangstelling voor. Neeu bent werkelijk niet de eerste. Vanzelf kan ik uw leeszaal wel noteren voor een aantal exemplaren. Om te beginnen krijgt u direct na de verschijning een present-exemplaar. Ja, dat zenden we aan alle openbare leeszalen in 't land. Hoeveel exemplaren? Vijf entwintig voor uw leeszaal en filialen. Goed, mevrouw, ik heb het al genoteerd. Hoe lang? Een kwestie van drie maanden, ver onderstel ik. Ja, het manuscript is helemaal gecorrigeerd en op de zetterij is men al bezig. We hopen volgende week met de eerste pagina's op de pers te komen. Fijn mevrouw, dank u zeer voor uw bestelling. Goedenmorgen, mevrouw en nogmaals har telijk dank." Flip legde de hoorn neer en maakte een paar gefingeerde aan tekeningen, waarna hij de bezoeker aankeek, die verschrikt had geluisterd. „Gaat dat over dat boek? Liefdeleven van m'n bazen?" Flip knikte. „De bestellingen stromen al binnen. Och, we had den niet anders verwacht. Dit wordt het boek van het jaar, meneer. We prijzen ons gelukkig er het uitgaverecht van ver worven te hebben." „Dat is ook watDe man zat nog altijd verschrikt te kijken. „O ja, u vroeg de naam. Och we zijn onder ons en we heb ben afgesproken dat we de nodige discretie in acht zouden ne men. U mag het wel weten. De schrijfster heet inderdaad Brechtje van haar voornaam." De man zakte ineen, een zware zucht slakend. „Heb ik het niet gedacht. Niemand anders zou ertoe in staat zijn geweest. Zo'n flinke, struise blonde, nietwaar? Zo op het oog verlegen aan doend." Flip knikte opnieuw. „Ja, die indruk kreeg ik eerst ook. Maar ze bleek opeens een keiharde zakenvrouw te zijn." Een van de verwarrendste vragen omtrent ons huidige voedsel is deze: zijn cyclamaten - de calorievrije, kunstmatige zoetstoffen - die men tot zich neemt in suikervrije cho colade, toespijzen, alcoholvrije dran ken, fruit in blik en diverse andere dieetartikelen - werkelijk onschade lijk in het gebruik? Volgens de Amerikaanse Raad voor Calorieëncontrole zijn er geen duide lijke aanwijzingen dat cyclamaten gevaarlijk voor de gezondheid zijn. De Amerikaanse Food and Drug Ad- minstration - een instelling die toe zicht houdt op de samenstelling van levens- en geneesmiddelen - is het daar in hoofdzaak mee eens. Dit orgaan heeft gedurende de afgelopen vijftien jaar drie rapporten over dit onderwerp samengesteld, welke on verdeeld gunstig waren. Het gebruik van niet meer dan vijf gram cycla- maat per dag voor een volwassene zou onschadelijk zijn. Dr. Herbert L. Ley echter, die zelf lid is van de bevengenoemde FDA, heeft in december 1968 - toen het jongste rapport verscheen - geadvi seerd dit maximum te verlagen tot 31/2 gram per dag voor volwassenen en 1,35 gram voor kleine kinderen. Sinds de Softenon affaire in 1962 is men terecht voorzichtiger gewor den ten aanzien van chemicaliën, welke in het menselijk organisme worden opgenomen. Cyclamaat is een wit poeder, dat dertig maal zoe ter is dan suiker. De ontdekking er van is op zichzelf een interessant verhaal, dat eveneens in Het Beste- verbruikersrapport is opgenomen. Afgezien daarvan is het bijzonder nuttig te weten, wat de consument krijgt voorgeschoteld en of het be trokken produkt volkomen onscha delijk is voor zijn gezondheid. Op dit punt geeft Het Beste een duidelijk en informatief overzicht met voor beelden van het cyclamaatgehalte van verschillende Nederlandse pro- dukten.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 5