*d<jllika - da niauiva toot oan de oakanti.es JZelclcez buiten mat ?a C- azaoan Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Dansschool Jack Tiny Smit v.v. ,SCHOORL' y. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Die oude Phoeniciërs wisten 't wel. Ze stichtten meer dan 800 jaar voor onze jaartelling op een van de al lermooiste plaatsjes aan de Middel landse Zee een stad: die ze Cartha go noemden. Ze vonden er alles wat hun verwende harten begeer den: maagdelijk witte stranden, 'n prachtige verbinding met de landen overzee, een klimaat om van te watertanden. Hun stad groeide en werd zo'n machtig bolwerk, dat de Romeinen het als een doorn in hun oog beschouwden. Zelfs Hannibal kon de ondergang niet keren. Car thago werd verwoest Grondig verwoest. Er is niet veel over van de wonderen, die de Phoeniciërs en later de Romeinen hier bouwden Carthago is een verwoeste stad en niet eens een van de mooiste. Maar de omstandigheden bleven hetzelf de: het landschap en het klimaat, de wondermooie natuur en de verbindingen. Dank zij de moderne techniek ligt het moderne Tunis, op steenworpafstand van dat eens zo machtige bolwerk van Romeinse cultuur, nu nog maar twee en een half uur vliegen van ons Schiphol. De ronkende motoren van de KLM DC 9 trekken de moderne toerist in de nacht naar de wondere we reld van het altijd nog mysterieu ze Noord-Afrika. Wie 's avonds naar Schiphol reist, in de nacht die paar uur vliegen combineert met een uurtje bussen en dan genoegen neemt met voor een enkel keertje een niet al te lange nachtrust, ont waakt de volgende morgen voor de open balkondeuren in Hammamet. De eerste blik uit zijn pas geopen de ogen geldt de bloemenpracht in de hoteltuin met de boeiende ach tergrond van de altijd blauwe zee. Tunesië is hard op weg het vakan tieland van de toekomst te worden. Het ligt wat reisduur betreft vlak naast de deur, het biedt de rustzoe- ker ruimschoots gelegenheid tot zonnebaden en luieren, het opent voor de ontdekkingsreiziger de on gekende perspectieven van het on bekende, 't presenteert de op com fort gestelde alle gemakken van 't hypermoderne hotelwezen. Presi dent Bourguiba - wiens portret als dat van Grote Broer uit Orwells 1984 de Tunesiërs uit vrijwel elke etalage toeblikt - heeft de toekomst van zijn land en volk goeddeels in handen gelegd van de managers van de toeristenindustrie. Hij schept de voorwaarden, anderen zorgen voor de gasten. Een van die anderen is de directeur van 't Eindhovense reisbureau FIT, de heer A. P. F. van Gennip, die 't vorige voorjaar voor het eerst en kele cl)artervliegtuigen naar Tunis stuurde. Sinds dat ogenblik heeft de Nederlandse vakantiezoeker er 'n nieuwe mogelijkheid bij om zijn 14 vrije dagen zoek te brengen. Veer tien dagen, die dank zij de hyper- snelle vliegtuigen en het feit dat er 's nachts gereisd wordt - in de war me maanden bovendien veel pretti ger - ook werkelijk aan de vakan tie besteed kunnen worden. Duizen den Nederlanders hebben er dit jaar al van geprofiteerd en het staat nu al vast, dat hun aantal het volgend jaar nog groter zal zijn. Nederland is - en de belachelijk lage prijzen Bedoeinen vrouwen komen naar de stad om hun inkopen te doen. De kinderen nemen ze op de rug mee. Ze hebben een ruime keuze uit al lerlei kannen en kruiken. voor deze verre vakanties is daar aan natuurlijk debet - begonnen zijn achterstand in te halen. Alleen om de zon behoeft niemand naar Tunesië te gaan. De heden daagse handelaars in zonnevakantie brengen jaarlijks tienduizenden zonzoekers naar alle mogelijke oor- ien van de wereld (de heer Van Gennip vervoert met FIT alleen al tegen de honderdduizenden). De landen rond de Middellandse Zee hebben allemaal meer zonne-uren dan waarop wij kunnen bogen. Maar wie uitgekeken is op Mallor- ca, wie wel eens wat anders wil als de Costa Brava en het Gardameer zoekt meestal niet alleen de zon. Hij wil de charme en de sfeer van een andere wereld. En waar kan men die beter vinden dan in 't mys terieuze land waar de Bedouinen met hun kudden rondzwerven, waar de in felle kleuren gestoken Ber bervrouwen hun dagelijkse portie koel helder water in fraai gevorm de kannen met zich meetorsen, waai de kamelen en dromedarissen zeer moeizaam door de woestijn zwal ken en zwartogige kinderen spelen in de schaduw van palmbomen. Tu nesië is anders. Maar dan ook in alle opzichten anders. De afstand tussen de bevolking en de toerist is kunstmatig groot gehouden, maar wie het land en zijn bewoners wil ontmoeten krijgt alle gelegenheid de leefgewoonten nu eenmaal an ders als in het westen, dat men wel speciale hotels moet bouwen voor de vreemdeling. Al die hotels zijn eigenlijk kleine dorpjes op zichzelf. De meeste zijn gebouwd in de vorm van bungalowparken met een of fwee hoofdgebouwen. Men vindt er vrijwel altijd een zwembad - niet zelden met ingebouwde bar, zodat men al zwemmende een drankje be stellen kan - een grote tuin, 'n bar, dancing en allerlei winkeltjes voor souvenirs en vooral prachtige oos terse tapijten. Wie niet wil, behoeft beslist niet zijn hotel veertien da gen lang te verlaten. Hij vindt er alles, inclusief het strand. En hij vindt er bovenal comfort en rust. Met dat tikkeltje oosterse sfeer dat het leven hier zo aangenaam maakt. De verkoper van de keurig in vijge bladen gewikkelde trosjes jasmijn - de favoriete bloem hier, die de meeste Tunesische mannen achter het oor dragen, zodat ze er gemak kelijk zo nu en dan een snuifje aan kunnen nemen - vergeten ook de hotelterrassen niet. Wie niet alleen rust en zon komt zoeken, maar ook kennis wil nemen van de bijzonderheden van land en volk, behoeft ook niet lang te zoe ken naar mogelijkheden. Het net werk van hotels bestrijkt zo lang zamerhand het hele land en er zijn tal van mogelijkheden voor 't ma ken van excursies. Een wandeling door de medina van de hoofdstad Tunis, waar de Arabische hand werkslieden in hun schilderachtige souks een onvoorstelbare sortering waren aanprijzen, een bezoek aan de derde der heilige steden, Kai- rouan, waar de tapijten huis aan huis geweven worden, een trip naar het schilderachtige oude zeerovers nest Sidi Said, touringcarreizen naar de diep in het zuiden gelegen oasesteden en de woestijn, bezoe ken aan de verschillende van de romantische ruinesteden, die over Tunis gezaaid lijken als de meren en de grachten over Nederland het zijn indrukwekkende belevenis sen voor iedere vakantieganger. En wie daarmee nog niet tevreden is, hij hure een auto zonder chauffeur of een van die overal rondronkende Renault-viertjes oude stijl, waarmee de taxichauffeur de vreemdelingen voor 'n habbekrats her en derwaarts brengen. En dat her en der bete kent wat in Tunis. Men kan er uren rijden zonder een auto te ontmoeten men kan er eenzaam en alleen door de fraaiste overblijfselen van een ver Romeins verleden wandelen zonder een andere belangstellende of maar een gids te zien. Op som mige plaatsen gebruiken de boeren oude tempelresten als afscheidingen van hum stukje land, zo overvloedig is het verleden hier te vinden. Men kan ook merkwaardige berberneder zettingen bezoeken, zoals het won derlijk op een rots gelegen Takroe- na en het moorse Side bou Said, hoog boven de baai van Tunis. Een moeizame klauterpartij brengt de bezoeker naar de top, waar enthou siaste schooljeugd voor een paar muntstukken altijd een brok histo rie ophangt, waar je van rilt. Hier verscholen zich de woeste berber stammen, die de handelsroute on veilig maakten. Hier wonen nu hun afstammelingen, getatoueerde en in felgekleurde kleding gestoken vrou- wen, die altijd in de weer zijn en norse, nog altijd krijgshaftig uit ziende mannen, die meestal de tijd doden door elkaar sterke verhalen te vertellen. Tunesië is een land van zon en van maagdelijke stranden, maar het is bovenal een oosters land, waar de muziek anders klinkt dan thuis, waar de geuren bedwelmend zijn en de mensen nog dicht bij de na tuur staan. Onderweg ziet men de bedouinen-tenten en de luxueuze paleizen, die Bourguiba ter meer dere eer en glorie van zichzelf op getrokken heeft. Er is altijd wel 'n vriendelijke gids. Die wandelt op getogen mee met de plotseling met zijn auto stoppende toerist om hem de bijzonderheden van zomaar een dorpje in de wijde wereld te laten zien: een haveloos moskeetje met onder het stof de grafsteen van de een of andere voorname meneer; de boer die net een jong kameeltje van zijn trouwe grondbewerker, moeder kameel, heeft gekregen, de gebaarde boswachter, de ene hond van het dorp Bij de waterput komen de nomaden van heinde en verre het water halen, de vrouwen behangen met gouden en zilveren sieraden. Dat alles vormt een schil derachtig decor voor een wonder baarlijke vakantie. Een vakantie van veertien dagen zonnebaden on der een strakblauwe hemel, van 14 dagen zwerven door een land, dat zo anders is. Dank zij onze moder ne toeristenbazen van onze wel vaartsstaat - zoals de heer van Gen nip er een is - komen de geheimen van het Arabische Oosten thans erg dicht bij onze voordeur te liggen. Wat vroeger eigenlijk maar voor 'n doodenkele rijkaard de-reis-van- zijn-leven was, is nu binnen 't be reik gekomen van duizenden en nog eens duizenden Nederlanders. Voor pakweg goed zeshonderd gul den koopt men duizend en een nacht. Het tapijtweven is in Tunis 'n be zigheid, die de vrouwen binnens huis doen, vooral in Kharoean ziet men veel van dergelijke tafereel tjes: het klaarmaken van het weef getouw. De bekende dansschool Jack en Tiny Smit zal weer aanvangen met een nieuwe cursus in Bergen en wel op zaterdag 30 augustus in gebouw St. Jan. Dansschool Smit geniet een ja renlange reputatie voor het meest moderne dansonderwijs en.... ge zellige cubs. Ook dit seizoen zal dansles worden gegeven volgens het Internationaal Council of Ball-room Dancing (we reld dansprogramma). Voor inschrijving leze men de ad vertentie in dit blad. Aspiranten a - Dirkshorn a, aanvang 2.30 uur. E. v. Noort, P. Mul, R. Peters, R. Kooi, R. Bakelaar, K. Sevenhuysen, J. Hoekstra, Y. Minkema, R. Hoog- vorst, S. J. Witte, H. Hooiveld. Reserve: G. de Boer, R. Helsloot. Aspiranten b - Dirkshorn b aanvang 2.30 uur. K. Jacobs, A. Buisman, B. Vissers, C. Marees, M. Hilgevoort, Sj. Groot, P. Schut, R. Deyman, M. Oud, B. Wiggers, J. Koorn. Reserve: K. v. d. Vect, G. Oostinga, Th. Leeuwenkamp. Komt allen op tijd. Vrij? Dan de caravan is een slogan die kennelijk is ingeslagen bij het Nederlandse publiek. Als wij de vele duizenden caravans zien op de we gen en campings schijnt dit extra huis bij velen een warm onthaal te hebben gevonden. Deze ontwikke ling wordt niet in het minst gesti muleerd door het groeiende auto bezit en de relatief lage prijzen van de caravans, die gelukkig weinig last van de BTW hebben ondervon den. Overigens, het aantal foto- en filmcamera's overtreft het aantal caravans nog steeds en ook dat is een welvaartsverschijnsel. Wij ma ken ons allemaal wel eens ongerust over bepaalde aspecten van deze moderne maatschappij en dat is goed. We mogen gerust daarnaast ook ^ens oog hebben voor de positieve aspecten. De grotere vrij heid door het vervoer, betere we gen en goede campings. De moge lijkheid om vele weekends echt bui ten te zijn en om te recreëren. Ons enerverende leven met zijn talloze spanningen vraagt om een tegen- hang. Een tegenhang in hobby's, buitenleven en natuur. Het fotoverhaal van Jeroen en Marlies. Kent u een groter feest voor kinderen als een "Dagje naar de dierentuin?" Allerlei dieren die ze anders alleen op een plaatje zien, blijken opeens echt levende dieren. FOTO 1: Sommige bokken zijn uitgesproken lui vindt Jeroen en daarom probeert hij het dier eens ferm "op te duwen" hetgeen door de bok duide lijk minder op prijs wordt gesteld. FOTO 2: Het is wat griezelig, maar Jeroen wou laten zien dat hij nergens bang voor is en gaf de grote gans een aaitje. FOTO 5: En nou moest moeder ook even op het plaatje. De bok verwacht kennelijk een lekker hapje. Jeroen en Marlies hebben dit feest beleefd. Zij zijn in het gelukkige bezit van een foto graferende vader. Die zie je in hun hele foto-album mis schien maar een enkele keer. Maar Jeroen en Marlies zijn wel de hoofdpersonen. Hoe grappig het kan zijn om maken, toont de fotoserie van nu eens ministory in foto's FOTO 3: Ik zou best ook eens van zo'n nek afglijden Jeroen Dikkertje Dap, schijnt Marlies te zeggen. net als FOTO 6: Jeroen heeft nu alle angst overwonnen. Hij houdt de krielhaan trots in zijn armen. Later als hij groter is, kan hij lachen om zijn eigen aandachtig kijkend smoeltje. Misschien heeft Jeroen dan zelf kinderen. De dagen waarop foto's worden bekeken zijn zondagen voor het hart.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 2