Dorpshuis opent met verf-maar-raakfeest GERRITSEN KELTUM PLEET TRIM U FIT Zaterdag a.s 9 uur verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Zaterdag eerste Trim-actie in Schoorl Schoorlse Brandweer tweede bij Kringwedstrijden Wij lazen in de Duinstreek van 18 september 1936 Oude ansichten van Bergen TALENCURSUS Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 DOKTERSDIENSTEN In Holland komt een huis 43e JAARGANG no. 36 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Stilzwijgend zullen velen wel het artikel van vorige week over het Trimmen gelezen hebben, en met de gedachte hebben gespeeld: 'Zal ik ook meedoen' of 'Ik ben er ook hard aan toe, maar ik zal het wel even af wachten, verbeeld je dat ik de enigste ben'. Ongeacht grote of kleine deelname, zaterdag a.s. om 9.00 uur wordt er gestart vanaf het parkeerterrein bij de v.v. Schoorl/politiebureau. De mannen van het eerste uur zul len hun lichaam dat laten toekomen waar het recht op heeft. Heerlijk in de vrije natuur, met 100°/o zuurstof je eigen bewegen, of anders te lopen dan op straat, een uurtje lang. Nogmaals gezegd, het is geen vereni ging, geen verplichtingen, geen pres taties, wel in groepsverband probe ren het lichaam weer fit te maken, want het devies blijft: 'Een gezond lichaam, een gezonde geest', zelfs op oudere leeftijd. Er zijn mannen die hun overtollige vet kwijt willen, dus, die gaan even op de weegschaal staan. Ook zijn er die hun ademhalingsorganen wat meer capaciteiten willen geven. Er zal iedere eerste zaterdag van de maand een parcours worden afge legd dat geklokt wordt. Programma: Bosloop, lenigmakende oefeningen en parcours lopen. Schoorl - Bij de jaarlijkse kringwed strijden voor brandweerkorpsen is de ploeg van de Schoorlse Vrijwillige Brandweer tweede geworden,. De eerste prijs ging naar het korps van Beemster. De wedstrijden werden vrijdag in Spanbroek gehouden. Negen korpsen uit de kring Alkmaar betwisten el kaar de eer. In de houtfabriek van de firma Kuin werd een brand ge- enscêneerd. Die denkbeeldige brand moest zo snel mogelijk worden ge blust, en een slachtoffer moest wor den gered. De Schoorlse Brandweer onder leiding van commandant A. P. Smit leverde een prestatie van for maat. dat door burgemeester Geurts een Esperanto-cursus werd gegeven dat door E. v. d. Meer een danseur- sus zou worden georganiseerd in de zaal van de heer Schuyt. Les geld twee gulden per maand Dat een half pond allerhande bij bakker de Jong te Schoorl 38 ct. kostte. De Stichting het Dorpshuis nodigt iedere Bergense jongen of meisje uit om zaterdagmiddag 27 september mee te doen aan een gezellige paint- in. Het verf-maar-raak-feest voor de kinderen is de opening van het win terseizoen van het Dorpshuis. Het begint om twee uur. Het winterseizoen van het Dorpshuis heeft vooral de jeugd veel te bieden. Maar ook volwassenen komen aan hun trek. Zo is er een keep-fit-trai- ning voor heren boven de twintig jaar. Iets nieuws in het Dorpshuis programma. Uit het programma blijkt dat het Dorpshuis iedere avond bezet is. Organisatorisch heeft dat veel moeite gekost. Te meer daar het stichtingsbestuur moet woekeren met de beperkte ruimte, waar men over kan beschikken. Vooral de 'jeugd clubs' zitten met dat ruimte-pro bleem. Het zaaltje waar judo wordt bedreven is veel te klein. Iedere winter is er een wachtlijst van jon gens en meisjes die de derde been worp willen leren. Het wordt daar om hard tijd, dat de gemeente ernst maakt met haar plannen voor een sociaal-cultureel centrum. Het programma van het Dorpshuis is in drie stukken te snijden. Er is een programma voor de jeugd van zes tot twaalf jaar, eentje voor de jeugd van twaalf tot achttien en er zijn wat 'clubs voor volwassenen'. Voor de allerkleinsten is er dit te doen JUDO Elke maandag van 16-17 uur. Voor jongens en meisjes van zes tot acht jaar. Maandags van vijf tot zes uur is er een speciale meisjesgroep. Les geeft de judoleraar J. Kuilman. HANDENARBEID Woensdagmiddag van 2-3.15 uur voor jongens en meisjes van 9-12 jaar. Deze clubs worden geleid door mevrouw Jansen en mevr. Sirre. Mevrouw Sirre gaat met de jongens van negen en tien jaar met hout werken. HANDWERKEN Woensdagmiddag van 2-3.15 uur voor meisjes van acht jaar af. Onder leiding van mevrouw Smit wordt er geborduurd, gehaakt en gebreid. TEKENEN Woensdagmiddag van 14-15.15 uur voor jongens en meisjes van acht en negen jaar en van 15.30-16.45 uur voor jongens en meisjes van tien tot twaalf jaar. Deze club staat onder leiding van mevrouw Mars. Er zal met wasco worden gewerkt, er wor den linosnedes gemaakt. De woensdagmiddags gaan 1 oktober van start. WERKEN MET HOUT Elke maandagavond van 6.30-8 uur voor jongens van elf en twaalf jaar. Mevrouw Jansen leidt deze club. BALLET Donderdag van 16-17 uur voor meis jes van zes tot acht jaar, van 17-18 uur voor meisjes van negen en tien jaar en van 18-19 uur voor meisjes van elf en twaalf jaar. Eerste les op 2 oktober. Mevrouw Sonja Rengeling-Vos ver zorgt de ballettraining voor deze meisjes. HANDENARBEID Elke zaterdagmiddag voor jongens en meisjes van zes tot negen jaar. Eerste les op zaterdag 4 oktober van half twee tot kwart voor drie. Ook voor de jeugd van twaalf tot achttien jaar heeft het Dorpshuis diverse clubs op het programma staan. Nieuw is de volksdanscursus. Het programma: JUDO Elke maandag van 8 tot negen uur 's avonds. De leraar is de heer J Kuilman. FOTOHOBBY Elke woensdagavond van 1 oktober af van acht tot tien uur. Leider is de heer Mars. HOUT EN METAAL Vrijdagavond van drie oktober af van zeven tot half negen. Een club voor jongens van dertien jaar en ouder. Er wordt met hout en metaal gewérkt. Leidster mevrouw Sirre. TIMMEREN Elke dinsdagavond van 7 oktober af van zeven tot negen uur voor jon gens van twaalf jaar en ouder. Lei ding heeft de heer Stokman. WAT ONZE HANDEN MAKEN Elke maandagavond van 6 oktober af van acht tot half tien voor meisjes die 'naast het dagelijks huiswerk graag eens iets met hun handen wil len doen. Er wordt gewerkt met handenarbeid- en handwerkmateri alen. Ook zullen er sieraden gemaakt kunnen worden. HANDENARBEID Elke woensdagavond van 1 oktober af van acht tot tien uur voor jongens meisjes die ouder zijn dan zestien jaar. Leidster is Mevrouw Mars. VOLKSDANSEN -Elke vrijdagmiddag van 3 oktober Uitg. H. Roos ta Bergen. Na een zomer van vele voorberei dingen, uitzoeken van de mooiste plaatjes en verzamelen van de beno digde gegevens, is het dan eindelijk zover dat de samenstellers van het boekje, te weten Piet Mooy, Henk Jellema en Alphons Leysen, hun ma teriaal uit handen gaven aan de drukker. Ook Bergen zal haar boekje met oude ansichten krijgen. Honderdvijf tig oude kaarten werden uitgezocht uit de enorme verzameling van Piet Mooy, honderdvijftig oude plaatjes welke te zamen een voortreffelijk beeld geven van het Bergen aan het begin van deze eeuw. Voorzien van een zeer ruime inlei ding, gebonden in linnen en verder van dezelfde kwaliteit als het over eenkomstige boekje van Schoorl, zal dit boekwerk vanaf half november in uw boekhandel verkrijgbaar zijn. Tenminste als de voorverkoop niet op dezelfde voet door blijft gaan want dan is het vrijwel zeker dat de gehele druk in een keer uitverkocht zal zijn. Mocht u zich nog niet van een exem plaar verzekert hebben dan raden wij u aan toch vooral van de bijge voegde bon gebruik te maken." De bon kunt u bij uw eigen boekhandel Kerkbuurt. BERGEN. te Bergen, maar ook in Alkmaar en Schoorl inleveren. Over de kwaliteit en uitvoering be hoeft u zich geenszins zorgen te ma ken, de Fa. Volkers en Leegwater verzorgt de druk hetgeen vanaf de vorige uitgave een garantie voor de kwaliteit is gebleken. Hierbij verzoek ik u exemplaar(en) van het fotoboek 'Oude ansichten van Bergen' te reserveren voor de prijs van 17,50 per ex. af van 16-17 uur voor jongens en meisjes van twaalf jaar en ouder. Leidster is mevrouw Rengeling-Vos. Ook voor jongens en meisjes die ouder zijn dan zestien jaar. Voor deze groep is er vrijdagavonds van negen tot tien uur volksdansen. JAZZBALLET Elke vrijdagavond van zeven tot acht uur voor de jeugd van veertien tot zeventien jaar en van acht tot negen uur voor jongens en meisjes van achttien jaar en ouder. Leidster is mevrouw Rengeling-Vos. TEKENEN EN SCHILDEREN Elke donderdagavond van acht tot tien uur. Voor jongens en meisjes van vijftien jaar en ouder. Onder leiding van mej. Mastenbroek wor den allerlei tekentechnieken doorge nomen. Naast de clubs voor de jeugd be steedt het Dorpshuis ook aandacht aan 'de opvoeding en scholing' van volwassenen. Nieuw is dit seizoen de keep-fit-training voor heren bo ven de vijfentwintig jaar. Evenals voorgaande seizoenen is er een uit gebreide talencursus. Het program ma HANDENARBEID Elke woensdagavond van acht tot tien uur. Er worden onder meer mo zaïeken gemaakt. FOTOHOBBY Elke woensdagavond van acht tot tien uur. Zelf ontwikkelen, afdruk ken en vergroten. SCHILDEREN Elke donderdagavond van acht tot tien uur. INDOOR-TRAINING Elke maandagavond van acht tot ne gen uur. Een speciale club voor he ren boven de 25 jaar 'om het ge wicht' op niveau te houden. VOOR DE VROUW Elke donderdagavond van acht tot tien uur. Een club met bloemschik ken, verzorgen van kamerplanten, kerstversieringen maken etc. GYMNASTIEK VOOR DE VROUW Elke donderdag van half drie tot half vier. Leidster mevrouw Renge- ling- Vos. Engels maandag van 7-8 uur, van 8-9 uur voor gevorderden en van negen tot tien uur voor beginners. Duits: donderdags van 7.30-8.30 uur voor gevorderden en van 8.30-9.30 uur voor beginners. Frans: woensdags van 7-8 uur voor gevorderden, 8-8.30 uur conversa tie, 8.30-9.30 uur voor gevorderden en van 9.30-10.30 uur voor beginners. Italiaans: dinsdags van 7.30-8.30 uur voor gevorderden en van 8.30-9.30 uur voor beginners. Voor al deze clubs, zowel die voor de jeugd als die voor volwassenen kun nen belangstellenden zich op woens dag 24 en donderdag 25 september in het Dorpshuis (naast het gemeente huis) opgeven. INGEZONDEN MEDEDELING (Buiten verantwoording van de redactie) Aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Bergen N.H. Mijne heren, Op 6 juni 1969 verstuurde u een schrijven aan de heer Van Twisk, Buerweg 6, waarin u hem mededeelde dat hij geen paarden meer mocht hebben of houden, etc. volgens Art. 148 van de Algemene Politieverordening. Naar aanleiding hiervan zou ik uw college gaarne de volgende vragen willen stellen waarop gaarne een schriftelijk antwoord.: 1. Is, nu B W art. 148 van de A.P.V. hebben willen hanteren, aan alle be zitters van paarden in de bebouwde kom een dergelijk schrijven gericht en zo niet, waarom is dat dan weer alleen aan de heer Van Twisk gezonden? En zo ja aan wie zijn dan nog meer zulk een schrijven gericht en mogen deze overeenkomstig de A.P.V. ook geen paard (en) meer houden? Wat is ten aanzien hiervan uw beleid? 2. Indien de aanleiding tot het schrijven van een dergelijke lastgeving een klacht is geweest van een mogelijke omwonende, waaruit bestaat dan deze klacht, door wie is deze klacht ingediend en op welke wijze, en wanneer. En waarom is aan de heer Van Twisk deze klacht niet medegedeeld, opdat door hem, zo de klacht gegrond is en op waarheid berust, de oorzaak van de klacht kan worden weggenomen. 3 Hebben B W, alvorens tot het schrijven van bovengenoemde lastgeving over te gaan zelfstandig ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de gegrond heid van de klacht en zo ja, waaruit heeft dan dat onderzoek bestaan, wan neer is dat geschied en door wie, en wat zijn de bevindingen? Dit klemt des te meer nu verschillende leden van de i aad, soms bij herhaling, op onge zette tijden het perceel Buerweg 6 hebben bezocht en nooit ook maar een enkele reden hebben kunnen vinden welke tot een klacht aanleiding zou kunnen hebben gegeven. Laat staan tot het uitvaardigen van een verbod tot het hebben van paarden aldaar. 4 Zijn B W niet van mening dat indien een klacht mocht zijn binnen gekomen van één buur (alle omwonenden, behalve mevr. Worm, hebben schriftelijk verklaard nooit of te nimmer enige hinder of overlast gehad te hebben van de op perceel Buerweg 6 verblijvende paarden niettegen staande dat zij nog dichter bij de schuur wonen) dit te wijten zal zijn aan de psychische instelling van klaagster, waaruit blijkt dat het meer een drijven is om zonder noodzaak het hebben van paarden door mevrouw Van Twisk de das om te doen, terwijl zulks des te meer klemt nu de fam. Worm het heeft bestaan, haar voortuin destijds met verse koemest te bemesten ge durende hun zomerverblijf in hun villa te Bergen aan Zee, de omwonenden met de landelijke geur achterlatende. Zijn B W niet van mening dat de overheid zich van een dergelijk streven dient te distanciëren, doch integendeel klaagster ervan dient te overtuigen dat zij een unicum is in Bergen tussen de 400 andere omwonenden van de meer dan 80 in de bebouwde kom van Bergen gehuisveste paarden (Zie 'De Duinstreek 15 augustus j.l.) te meer nu de gemeentearts schriftelijk heeft verklaard dat het hebben of houden van paarden met nadelig is voor de gezondheid, hetgeen ook blijkt uit het hebben van paarden door de chirurg J. H. Niebuurt aan de Breelaan 73 alhier. 5. Is het uw college bekend dat aan de heer Massart aan de Kerkelaan 14 een dergelijk schrijven is gestuurd naar aanleiding van een summiere klacht van één buurvrouw doch dat naderhand aan hem per schrijven d.d. 3 juli 1969 wel is toegestaan zijn paard thuis te houden omdat deze buurvrouw het absurd vond dat alleen door haar klacht de heer Massart het genot van het hebben en verzorgen van een paard werd onthouden. Vonden B W het toen plotseling niet meer 'Bijzonder hinderlijk en voor de gezondheid en zindelijkheid nadelig?' En blijkt uit deze gang van zaken niet dat B W voordien geen zelfstandig onderzoek hebben ingesteld naar de werkelijke gegrondheid van de klacht maar botweg op één enkele klacht een totaal verbod oplegde zonder motivering, terwijl de heer Massart al een 23 jaar aldaar een paard had. Is het uw college bekend dat hierdoor de gezondheid van de heer Massart als hartpatiënt zeer ernstig is geschaad? Zo zelfs dat hij herhaalde malen door een specialist moest worden behandeld? Maant dit uw college niet tot voorzichtigheid in haar beleid? 6 Is uw college niet van mening dat zij, nu enerzijds aan de medicus Dr. J H Niebuurt Breelaan 73 alhier nog onlangs vergunning is verleend tot het bouwen, resp. herbouwen van paardestallen binnen de bebouwde kom met de aanleg van een eigen springterrein, waar de paarden vrij achter de huizen van de omwonenden rondlopen, het anderzijds onjuist is een totaal verbod aan een andere inwoner ver buiten de bebouwde kom van het dorp in een agrarische omgeving wonende, op te leggen. Zijn B W niet van mening dat hier gesproken kan worden van ambtelijke willekeur, nu haar streven al meer dan vijf jaren er op is gericht de heer Van Twisk het hebben van paarden aan de Buerweg onmogelijk te maken op welke wijze dan ook? Of hanteert zij andere motieven? En klemt dat niet des te meer nu nog onlangs door de bevoegde rechter is uitgemaakt dat er geen enkel bezwaar bestaat tot het hebben en houden van paarden op perceel Buerweg 6, terwijl daarvóór de rechtbank van Alk maar zichzelve heeft bevolen wél ter plaatse een onderzoek in te stellen, en toen tot dezelfde conclusie kwam? Is uw college genegen om dezé vragen met voordien aan mij gerichte schrif telijk antwoord daarop, als ingezonden stuk op de eerstvolgende raadsverga dering aan de raadsstukken toe te voegen en in behandeling te nemen? Naam: Adres: Woonplaats: BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Iloflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. Uw antwoord tegemoet ziende, Hoogachtend, w.g. A. Riemersma A. Riemersma B.P. Lid van de raad Pr. Hendriklaan 24, Bergen N.H. MYTYL Maeterlinck vertelt in zijn ^sprookje 'De blauwe vogel': Mytyl gaat met haar broertje Tyltyl op zoek naar de blauwe vogel van het geluk. Zij wil len die aan hun ernstig zieke buur meisje geven. Ze zoeken echter te vergeefs. Om niet met lege handen terug te komen besluiten zij om hun kostbaarste bezit, hun tortelduif, af te staan. Als ze de duif aan het zieke meisje overhandigen, verandert die in de blauwe vogel van het geluk. Moraal: alleen door het beste van jezelf te geven kun je anderen wezenlijk ge lukkig maken. Bankrekening: Amro-Bank, t.n.v. 'In Holland komt een huis'. Postre kening: 2162 t.n.v. Amro-Bank Alk maar, onder vermelding 'In Holland komt een huis'. AAN ONZE ABONNEES JAARABONNEES Per 1 oktober is ons kalender jaar van de jaarabonnees om. Wij verzoeken onze jaarabon nees om hun abonnementsgeld te willen voldoen voor 1 okt. a.s. per giro of bank, ten be drage van 8,50, postabonnees 13,50. KWARTAALABONNEES Ook het kwartaal is weer om. Wij verzoeken onze abonnees het kwartaalabonnement per giro vóór 1 oktober te willen voldoen; ten bedrage van ƒ2,25; postabonnees 3,50 Postrekening 55 28 67 t.n.v. Fa. Volkers Leegwater Banken: Alg. Bank Nederland, Bergen en Coöp. Raiffeisenbank Schoorl te Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Bij voorbaat onze dank. P.S. Na 1 oktober bieden wij u een kwitantie aan verhoogd met incassokosten.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1