Idee '69 bundelt krachten Minderheidsgroepen in Bergen willen meer openheid GERRITSEN Gemeente Schoorl heeft urgentie voor de bouw van verschillende scholen ^/\}aijan (fizactias aazschuiaan éa macht naaz 73. an JO. KELTUM PLEET Vervuilt Schoorl? Zie pagina Schoorl een dorp apart verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Er is maar weinig voor nodig om de wijze waarop de gemeente Bergen wordt bestuurd te schandaliseren. De wijze waarop het hoogste bestuurs college, de gemeenteraad, in het openbaar te werk gaat, geeft alle aanlei ding daartoe. Wie de raadsvergaderingen bezoekt krijgt de indruk met 'n formaliteit te doen te hebben. De openbaarheid van bestuur is ver te zoe ken. De menings- en besluitvorming vindt vrijwel altijd plaats in niet-open- bare commissievergaderingen. Krijgt een gemeenteraadsvergadering toe vallig een verrassende wending, zodat men wel voor zijn mening moet uit komen, wordt een beslissing verschoven naar het resultaat van 'n studie die een niet-openbare commissie over het onderhavige onderwerp zal moeten gaan verrichten. Erg democratisch gaat het dus niet toe in Bergen. Daarbij komt nog dat in de Bergense gemeenteraad negen fracties opere ren. Deze onhandelbaarheid heeft de feitelijke bestuursmacht verschoven naar het college van B en W, dat daar dan ook gretig van gebruik heeft ge maakt. DOKTERSDIENSTEN Wij lazen in de Duinstreek van 24 september 1937 In Holland komt een huis BESTEL REEDS NU UW KERSTKAARTEN Nu nog een prachtige collectie DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Artiestenpalet AAN ONZE ABONNEES JAARABONNEES Trsm-actie van Schoorl ging goed van start Jongedierendag Sportfokkers Bergen e.o. Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 Schoorlse Reddings Brigade 43e JAARGANG no. 37 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs 16 cent per mm. BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telei. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. dat de heer Herman Robbers die 20 jaar in huize 'De Nollen' had ge woond, was overleden. dat de heer van Os, in zijn atelier 'Het Oude Slot' dagelijks teken- en schilderles gaf. dat bij J. Beukers 3 pond uien 1 dub beltje kostten. Deze onbevredigende gang van zaken heeft ertoe geleid dat de minderheids groeperingen in de raad de koppen bij elkaar hebben gestoken. Het gaat hier om de Partij van de Arbeid, het Middenblok en de onafhankelijk- liberale mevrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman. Het initiatief tot deze concentratie komt echter van D'66. Pragmaticus Jan Bakker: wij vonden het te gek om als tiende fractie in de gemeenteraad te komen. Bij de eerste besprekingen viel de PSP, in vele andere concentratie-bespre kingen pari „.r> uit de boot. Raadslid L. Schuil kondigde aan zich bij de verkiezingen van volgend jaar weer beschikbaar t,e stellen. Het meest merk waardige is echter dat deze pacifist wel deelneemt aan het gesprek over een progressieve concentratie in Alkmaar. Zijn motivering: 'ik ga niet met de Partij van de Arbeid aan de tafel zitten, zolang deze partij met deze raads leden is vertegenwoordigd.' Ondanks een misschien wel onbewuste ver soepelde houding van de PvdA-raadsleden bleef de heer Schuil volharden in zijn opportunistische houding. Actie bouw internaat 'provinciale' Mytylschool Bergen. Vera T. is een erristig-spastisch meisje van 8 jaar. Haar vader is grondwerker. Zij is hulpbehoevend en eist de voortdurende aandacht van haar moeder. Er zijn echter nog twee kin deren, die hun moeder nodig hebben. Naar school gaan is er voor Vera niet bij: welke school is ingesteld op zo'n handicap en welke onder wijzer kent de methodiek om Vera les te geven? Laat staan welk geduld er ook nog voor nodig is Er is nu maar één oplossing: naar een Mytylschool 'ergens in Neder land'. Maar die zijn vrijwel altijd vol. Dus maar niet naar school? Ja, 't is niet anders. Vraag niet wat dat voor Vera betekent. Er moet een Mytylschool komen in het gebied boven het Noordzeeka naal. Aan de eerste besprekingen deed ook het raadslid mr. Sluis (protestant- christelijke groeperingen) mee. Hij voelde er echter weinig voor. Van daar dat nu de confessionele partij en in de raad de KVP en de Pro testant-Christelijke Kiesvereniging in een druk gesprek zijn gewikkeld. De vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid in het gesprek kre gen van hun leden een vrijwel blan co volmacht. Afgelopen woensdag hebben mevrouw G. W. de Poter en Kees Korver verantwoording afge legd. Na diverse besprekingen heeft de werkgroep, die zich de naam Idee '69 heeft gegeven, gepresenteerd. Het eerste manifest, ondertekend door Jan Bakker en Piet Sens van D '66, mevrouw De Poter en Kees Korver van de PvdA, mevrouw J. J. R. Zei- ler-Kouwenaar van het Middenblok, de onafhankelijk-liberale mevrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman en de niet-partij-gebondenen J. Hamstra en Wim Le Mair, is afgelopen vrij dagavond in hotel Brink uitgegeven. Het manifest ademt de zucht naar vernieuwing uit. Van een bepaalde ideologie is geen sprake. De basis vormt slechts de idee om een ge meente zo open en zo dienstbaar aan de bevolking als mogelijk is te be sturen. De visie is veelal pragma tisch en doet wat intellectualistisch aan. Dat is dan ook het enige be zwaar. Dat bezwaar kan echter wor den opgeheven. Iedereen kan name lijk aan het basisprogramma sleu telen. Dat basisprogramma zal, zoals het er nu uitziet, de Bergense gemeente politiek een ander gezicht geven. Het laatste woord hebben echter de le den van de politieke partijen. In het basisprogramma laat Idee '69 haar gezicht zien. zich zo: Dat manifesteert Het nieuwe monsterboek is weer klaar. Als u ons belt krijgt u het ter inzage en wij reserveren dan de uitgezochte kerstkaart voor u. Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 1268 en 1223 De gemeentelijke organen beho ren bij de uitoefening van hun ta ken objectiviteit en openheid be trachten. De inwoners moeten behalve via de door hen gekozen gemeenteraad van een zo breed mogelijke inspraak en inbreng worden verzekerd. Het gemeentelijk bestuursappa raat moet die diensten verlenen waaraan de plaatselijke gemeen schap behoefte heeft. Een doelmatige besteding van de overheidsgelden moet daarbij voorop staan. Een democratisch huisvestings- en woningbouwbeleid met verantwoor dingsplicht voor de wethouder. Een sociaal-cultureel bestem mingsplan dat inhoud moet geven aan een culturele en een sportstich ting. Een cultureel centrum is hard nodig. Een sociografisch onderzoek moet de bestemming van Bergen aan Zee aantonen. Deze basispunten worden in het ma nifest verder uitgewerkt. Ieder hoofdstuk krijgt pas het aanzien van een onderdeel van het verkiezings programma als het goed doorwrocht is geworden in de discussiegroep. Een discussiegroep waaraan iedereen die affiniteit met Idee '69 en haar manifest voelt kan deelnemen. Vervolg op pag. 2 Artiestenpalet dat sinds jaren be langeloos (vergoeding reiskosten) en zonder subsidie ontspanningspro gramma's verzorgt in momenteel plm. 200 tehuizen voor zieken, inva liden en bejaarden (o.a. Elkshove in Bergen en St. Agnes in Egmond) zit in omgeving Bergen-Schoorl-Eg- mond o.a. nog verlegen om Indische, Antilliaanse, Ambonnese, Surinaam se en Nederlandse zangeresjes met b.v. Maleise, Nederlandse en/of En gelse liedjes, vlotte accordeonisten en organisten, mondorgeltrio's, goo chelaars, sneltekenaars, kunstflui ters, Hawaiian ensembles, zangduo's en mensen die liedjes van vroeger, korte sketches en jodelliedjes bren gen. Het is fijn en dankbaar werk! Contactadres: Victor Conselman, Dillenburgstraat 13 in Utrecht, tel. (030) 10267. Per 1 oktober is ons kalender jaar van de jaarabonnees om. Wij verzoeken onze jaarabon nees om hun abonnementsgeld te willen voldoen voor 1 okt. a.s. per giro of bank, ten be drage van 8,50, postabonnees f 13,50. KWARTAALABONNEES Ook het kwartaal is weer om. Wij verzoeken onze abonnees het kwartaalabonnement per giro vóór 1 oktober te' willen voldoen; ten bedrage van ƒ2,25; postabonnees 3,50 Postrekening 55 28 67 t.n.v. Fa. Volkers Leegwater Banken: Alg. Bank Nederland, Bergen en Coöp. Raiffeisenbank Schoorl te Schoorl en Bergen Ned. Middenstandsbank, Alkmaar Bij voorbaat onze dank. P.S. Na 1 oktober bieden wij u een kwitantie aan verhoogd met incassokosten. Afgelopen zaterdag vond om 9.00 uur de eerste bijeenkomst plaats van een elftal mannen die wel eens wat wil den gaan schaven aan hun conditie en de fitheid van hun postuur. Het was een gevarieerd gezelschap met personen van 30 jaar maar ook van in de zestig jaar, de een compleet in trainingspak en de ander in z'n ge wone costuum. Met groot enthousiasme werd een uur volgemaakt in een zeer afwis selend programma. De vrolijke noot ontbrak er niet aan, vooral bij het onderdeel verspringen, maar toch moet gezegd worden dat er serieus geoefend werd, zodat er bij sommi ge oefeningen een doodse stilte viel, om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Het is duidelijk dat deze groep de komende zaterdagen weer present zal zijn. De hoop is wel ge vestigd dat de afkijkers a.s. zater dag aanwezig zullen zijn om actief deel te nemen, want deze sportieve groep heeft geen supporters nodig. De naam Trimclub Schoorl beoogt alleen de activiteiten in de omge ving Schoorl, maar de deelnemers zijn van alle windstreken welkom. Het programma ziet er als volgt uit: 27 september: Bosloop, oefening met ballen. 4 oktober: Conditietest. 11 oktober: Fietstocht, krachtoefe ning met boomstammen. 18 oktober: Bosloop. 25 oktober: Bijeenkomst strandaf- gang Hargen aan Zee, strandloop. 1 november: Conditietest. Het begin- en eindunt is, behoudens anders aangegeven, bij de Zeeweg in Schoorl. Aanvang 9.00 uur. Zaterdag kwamen de leden van deze vereniging voor het eerst met de door hen in 1969 gefokte dieren op de keurtafel. Er heerste een gezel lige drukte op het B.S.V.-terrein, vooral de jeugd toonde veel belang stelling. Keurmeesters Hannema en Meyer lieten hun kritische ogen gaan over een grote en gevarieerde collec tie, zowel de zeer kleine Kleurdwer- gen als de enorme Vlaamse Reuzen kregen alle aandacht. Er waren voor de jeugdleden drie prijzen beschikbaar. De eerste prijs was voor Selma van het Kaar met een prachtige witte Vlaamse Reus, de tweede voor Jack Haringhuizen met een witte Wener, terwijl Benny Koomen de derde prijs won met een Rex. Bij de senior-leden werden de beste resultaten behaald door: C. Dekker met Vlaamse Reus (lx ZZG en lxZG) C. Schaaper met gr. Chincilla (lxZG) Mevr. Schmalz met Marter en Rex (3xZZG en 6xZG) A. Houwing met Hollander (2xZZG en lxZG) K. Schekkerman met Mode na (2xZG) C. Tiebi met Witte Hage naar (3xZG) C. Tromp met Witte Hagenaar (lxZG) en C. Urbanus met Zilver Sebright (lxZG). Gezien deze resultaten zullen deze leden het komende seizoen op de grotere tentoonstellingen ongetwij feld goed voor de dag kunnen ko men. De Schoorlse gemeenteraad komt morgen, vrijdag 26 september weer ten raadhuize bijeen. Aan de orde komen onder meer de volgende za ken: Uitbreiding OLS Molenweg, bouw RK. lagere school, bouw Openbare Kleuterschool en aanschaf meubilair. In haar vergadering van 29 mei j.l. werd door de raad besloten over te gaan tot uitbreiding van de lagere school aan de Molenweg met 2 les lokalen. Met deze uitbreiding is een bedrag gemoeid van 218.130 en B en W vragen de Raad een krediet tot dit bedrag ter beschikking te stellen. De inspecteur van het lager onder wijs heeft voor de uitbreiding met de twee lokalen een urgentieverklaring afgegeven. In december vorig jaar besloot de raad medewerking te verlenen aan de tot standkoming van een zesklas- sige RK-school. Inmiddels is geble ken dat met de bouw van een vier- klassige RK lagere school kan wor den volstaan. Door de inspecteur werd in januari 1969 een urgentie verklaring afgegeven. De grond waarop de school in plan Oost zal worden gesticht, is reeds eigendom van de gemeente. De raad werd ver zocht een bedrag van 466.000 voor de bouw van de school te voteren. Voorts zal er, als de raad met het voorstel akkoord gaat, een semi-per- manente openbare kleuterschool ver rijzen, eveneens in Oost. De raad heeft hier in februari van dit jaar reeds haar fiat aan gegeven en blijkens de door het aannemings bedrijf overlegde prijsopgaaf zal met de bouw van deze eenklassige school een bedrag gemoeid zijn van 26.824,,Daarnaast is nog een be drag nodig t.g.v. 18.882,voor schilderwerk, riolering, waterleiding, sanitair, electriciteit, verwarming, vloerbedekking, zonwering e.d. De kosten van de grond, deze is reeds eigendom van de gemeente, bedragen 25.000 zodat de raad ge vraagd werd een totaal bedrag van 70.706,voor bovenvermeld doel ter beschikking te stellen. In ver band met het feit dat de le klas van de OLS te Schoorl momenteel 40 leerlingen telt kan een extra leer kracht worden aangetrokken. Het onderbrengen van de afgesplitste klas in een noodlokaal brengt met zich mee dat enig meubilair dient te worden aangeschaft waarmee naar raming een bedrag van 2500,— is gemoeid. Men vraagt de raad dit be drag te voteren. Kosten maken bestemmingsplannen. Door het bureau van de heer Zui- derhoek worden de bestemmings plannen voor Schoorl ontworpen en de kosten hieraan verbonden, wor den in het algemeen ten laste van de betreffende objecten in het grondbe drijf gebracht. De algemene kosten kunnen echter niet ten laste van het grondbedrijf worden geboekt doch dienen onder algemeen beheer te worden verantwoord. Aangezien voor 1969 naar raming een bedrag van 25 mille benodigd is wordt de raad gevraagd om een krediet tot dit bedrag. Duurtetoeslag en nacalculatie trend. De regering heeft besloten het over heidspersoneel een duurtetoeslag te verlenen met een minimum van ƒ110,en een maximum van 260,Door een aantal personeels organisaties wordt omtrent het per centage van deze toeslag van 1 pro cent een afwijkend standpunt inge nomen. B en W zijn het met een de zer organisaties n.l. de ARKA eens dat het niet juist is om ten aanzien van deze maatregel onderscheid te maken tussen de verschillende cate gorieën van overheidspersoneel. Want voor de bezoldiging van onder meer de burgemeester en het onder wijzend personeel zijn de gemeente besturen gehouden aan rijksvoor- schriften zodat aan deze ambtenaren een duurtetoeslag conform de rijks regeling zal moeten worden gegeven. Indien nu aan de overige ambtena ren 140,wordt toegekend zoals door enkele personeelsorganisaties wordt voorgesteld, wordt t.a.v. de verschillende categorieën personeel van dezelfde gemeente een verschil lend beleid gevoerd. In verband met het bovenstaande en gelet op het feit dat door de re gering voor het gemeentepersoneel eenzelfde regeling wordt voorgesteld als voor het rijkspersoneel wordt be pleit, stellen B en W de raad voor aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel een duur tetoeslag toe te kennen van 1 procent met een minimum van 110,en een maximum van 260, In zijn circulaire van 20 aug. j.l. gaf de minister nadere richtlijnen in zake de toekenning van een uitke ring ineens van 0,39 procent. B en W verzochten de raad er mee ak koord te gaan dat voor het gemeen tepersoneel in deze dezelfde rege lingen van toepassing te verklaren als voor het rijkspersoneel. Verharding Mollaan, aanleg' CV in gemeentewoning en ophoging be graafplaats. Ter verdere ontsluiting van het re creatiegebied in Aagtdorp dient de Mollaan te worden verhard en van riolering te worden voorzien. De ontsluitingskosten van de kampeer terreinen worden door de exploitan ten hiervan betaald en uit de begro ting 1969 blijkt dan ook dat de uit gaven worden gedekt door de ter- zake van de exploitanten ontvangen bedragen. Voor de verharding en riolering van de Mollaan is totaal een bedrag ge moeid van 52.360,en men vroeg de raad hiervoor een krediet ter be schikking te stellen. Door de bewoner der gemeentewo ning Voorweg 46 is verzocht om als nog centrale verwarming in deze woning aan te brengen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 5100,en de lasten die uit deze investering voortvloeien worden door huurver hoging gedekt. B en W stellen de raad voor een krediet tot dit bedrag te voteren. De nog geringe beschikbare grafruimte op de algemene begraafplaats maakt het noodzakelijk tot ophoging e.d. over te gaan van een gedeelte van de begraafplaats. Met deze werkzaam heden is een bedrag gemoeid van 24.800,en de raad wordt hiertoe om een krediet t.g.v. dit bedrag ge vraagd. Er komen nog andere zaken aan de orde morgenavond. Maar de voor stellen zijn momenteel nog niet in ons bezit, we hopen echter dat deze nog op tijd in ons bezit komen om te worden gepubliceerd. Zo wordt de raad gevraagd om 8.000,voor het inwinnen van ver- keersdeskundige adviezen, het vast stellen van enkele suppletoire be grotingen en het verlenen van een garantie tot maximaal 3 mille aan het Oranjecomité t.b.v. de uitgaven voor de viering van de oranjefeesten in mei 1970. Aan het einde van het zomerseizoen willen we graag een kort verslag van het werk van S.R.B. geven. Nu de ontsluiting van Hargen aan Zee een feit geworden is, heeft de Reddings Brigade veel werk gehad. Dit was natuurlijk mede te danken aan de bijzonder mooie zomer die we achter ons hebben. De leden van de brigade hebben allen hun best gedaan de ba ders en zwemmers op de vele geva ren te wijzen, wat gezien de resul taten aardig gelukt is. Er zijn bij 8 reddingen in totaal 14 mensen veilig op 't strand gebracht, hierbij heeft de dit jaar aangeschafte speedboot bijzonder goede diensten bewezen. Dit seizoen zijn 246 vonde lingetjes aan hun ouders terug be zorgd, terwijl de EHBO'ers 154 maal in actie zijn gekomen. Over het hele seizoen zijn er slechts 20 dagen geweest dat de zee niet toe liet dat er gevaren kon worden. Dit alles is het resultaat van drie maan den belangeloos werken door de le den van de Schoorlse Reddings Bri gade. Ter afsluiting van het seizoen heb ben op 7 september in IJmuiden 17 leden het praktische gedeelte van de Strandwachtexamens der K.N.B.R.D. afgelegd waarvan 16 personen voor dit gedeelte geslaagd zijn. Het theo retische gedeelte wordt in november afgelegd. Geïnteresseerden in de S.R.B. kunnen alle inlichtingen krij gen bij mej. W. Sevenhuijsen, Heer banstraat 1, telefoon (02209) 1569.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1