t Vele woorden nodig voor benoeming gemeentesecretaris die er niet kwam GERRITSEN Grootste kunstskibaan van W.-Europa geopend Uetschzidcnhcid oan schotten bêijft gehandhaafd KLOKKEN Hllid verzorging- Vervuilt Schoorl? Zie pagina Schoorl een dorp apart verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Pleidooi voor scholen gemeenschap in Oost Nog geen geluidsinstal latie DOKTERSDIENSTEN Verkeerskundige adviezen Vragen van D '66 De kabelbaan Duurtetoeslag voor het gemeentepersoneel Wel rijksgoedkeuring voor de manege, zij het wel wat laat Trtmclub Schoorl Klaverjassen Gehoord in de raad: BESTEL REEDS NU UW KERSTKAARTEN Nu nog een prachtige collectie DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Werkgroepen D66 GAAT WERKGROEPEN VORMEN WERELDDIERENDAG 4 OKTOBER zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder 43e JAARGANG no. 38 DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: Der jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs 16 cent per mm. De benoeming van een nieuwe ge meentesecretaris vormde wel de hoofdschotel op de vorige week vrij dag gehouden vergadering der Schoorlse gemeenteraad. De heer Sleking sprak terecht van het agen dapunt van de avond. De volle pu blieke tribune luisterde met aan dacht naar de talrijke discussies over deze kwestie, waarbij de heer Ste king de rij van sprekers opende. Hij dankte B en W voor het feit, dat de fracties in de gelegenheid waren geweest aan het beraad deel te nemen maar hij was niet geheel voldaan over de voordracht zoals B en W die hadden opgesteld. Het col lege had n 1. de heer Stevers als nr. 1 geplaatst en de heer Sleking zag nog graag de personalia, ervaring en di ploma's van andere sollicitanten on derzocht. Men had liefst 45 sollici tanten 'behandeld' en de heer Sle king stelde voor het agendapunt aan te houden tot men over nadere in lichtingen over de andere mensen beschikte. De heer de Leeuw zag in afwijking met de andere wethouders liever nr. 2 als secretaris benoemd en me vrouw de Boer pleitte ook voor uit stel. Er volgde een discussie.over het feit of men nu als fractie of als per soon had gestemd, maar loco-burge meester Dekker vond dat men op de vorige maandag gehouden bijeen komst als fractie het woord had ge voerd. Er werd door de heer Muelink een waarschuwende vinger opge stoken bij de behandeling van deze kwestie want, zo zei hij, als dit punt wordt aangehouden gaan we een nog langere secretaris-loze periode tege moet. De heer Dekker stipuleerde dat bur gemeester Stronkhorst die per 1 ok tober zijn werk weer hervat, wel de gelijk gekend is in de benoeming van een secretaris. Dit in tegenstelling tot wat 'op straat wordt beweerd'. Na enige discussie waarbij nog aan de orde kwam of men meer moet uitzien naar iemand met veel di ploma's, of naar iemand die meer op de praktijk is gericht kwam de zaak in stemming en hieruit bleek dat men het voorstel tot aanhouding ac cepteerde. Dit gebeurde overigens met de kleinst mogelijke meerder heid n.l. 6 voor en 5 stemmen te gen. Zoals gezegd, tal van onderwijsza ken passeerden de revue. Men ging akkoord met het beschikbaar stel len van kredieten voor uitbreiding van de OLS aan de Molenweg, en de bouw van een RK lagere school in Oost. Mevrouw de Boer hield een pleidooi voor stichting van een neu trale scholengemeenschap in Oost want over 20 jaar lacht men ons uit, zei zij, omdat we toen zo bekrompen waren. De heer Meedendorp sloot zich hierbij aan en was er van over tuigd dat men over een aantal jaren heel anders tegen bijzondere scholen zal aankijken. Maar volgens loco- burgemeester Dekker is dit toch nog een moeilijke zaak waaraan twee kanten zitten. Een belangrijk aantal mensen stelt het op prijs dat hun kind bijzonder onderwijs volgt, maar misschien dat men later in overleg met elkaar scholengemeenschappen kan vormen. Nu achtte de heer Dek ker er de tijd nog niet rijp voor. Ook tijdens deze raadsyergadering bleek wel weer dat door 't ontbreken van de in het vooruitzicht gestelde geluidsinstallatie, sommige raadsle den moeilijk waren te verstaan. BsaHncnara&a BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. Vooral de woorden van mevrouw v. d. Linde waren praktisch onver staanbaar voor publiek en pers. De hèer Meedendorp vroeg hoe lang de levering van een dergelijke instal latie nog op zich zou laten wachten. Dg heer Muelink stelde dat niet alleen de overheidsmolens maar ook de molens van het be drijfsleven soms langzaam malen en dat de geluidsinstallatie nog niet le verbaar was. B en W vroegen de raad om een kre diet van 8 mille voor het inwinnen van verkeerskundige adviezen en de heer Sleking had becijferd dat dit in clusief toeslag per dag per ambte naar neerkwam op liefst 750,per dag. Ook de héér Meijer had beden kingen, want volgens de voorschrif ten uit 1966 zou de betrokken firma geen enkel risico lopen bij het geven van verkeerde adviezen en de ge meente zou hiervan dan de dupe zijn. Beloofd werd hierover in contact te treden met het betreffende bureau, maar wethouder Muelink pleitte er toch wel voor dat de raad het voor-, stel aannam, want de prioriteit van de randweg vereist dit. Het schijnt dus toch zo te zijn dat er vorderin gen op het gebied van de weg 'ach terom' worden gemaakt, een verheu gend teken want hierdoor zal het verkeer op de Duinweg en Heereweg aanmerkelijk worden ontlast, vooral in de zomer. De heer Sleking en de heer Meijer waren ervoor geporteerd dat uit de raad een redactiecommissie zou wor den gevo-: id die de brief zou beant woorden, die de afdeling D '66 had gestuurd en waarin vragen waren gesteld over enkele bij het gemeente bestuur aanhangige projecten. B en W hadden hiertegen geen enkel be zwaar. De heer Dekker had overi gens weinig waardering voor het feit dat D '66 zijn vragen in de pers had laten publiceren. De briefschrij vers hadden hierbij problemen Tos- gewroet' en de loco-burgemeester had liever gezien dat de afdeling eerst met B en W overleg had ge pleegd voor men tot publicatie over ging. Ook dit onderwerp kwam nog even ter sprake en wel door de woorden van de heer Meijer die meende in de pers een bepaalde wrevel te hebben waargenomen betreffende het kabel baanproject. Hij zette in het kort de gang van zaken uiteen en hét kwam er op neer dat op 7 juni 1968 deze kwestie voor het eerst in de raad kwam. De heer Bergh verwachtte toen van de raad geen beslissingen maar verlangde slechts een principe uitspraak. Op het topje van het duin, aldus de heer Meijer is geen besluit genomen terwijl vorige maand in de besloten vergadering alleen is ge sproken over de procedure van de behandeling van de bezwaarschrif ten. Ter openbare vergadering is geen enkel besluit genomen, zo sti puleerde de heer Meijer. Zoals be kend komt deze kwestie weer aan de orde als het bestemmingsplan Bregtdorp ter tafel komt, en de heer Dekker zei dat dan opnieuw be zwaarschriften moeten worden inge diend. Er werd door de heer Meedendorp een tussenvoorstel gedaan dat er op neer kwam de gemeenteambtenaren 1 procent toeslag te geven met een minimum van 140,Want, aldus de heer Meedendorp, ik ben een te genstander van procentuele loons verhogingen. De afstand tussen laagst- en hoger-bezoldigden wordt op deze manier veel groter. En om dat de hele raad dit voorstel onder steunde werd aldus besloten. Tijdens de rondvraag werd medege deeld dat er wel een bouwvergun ning is verleend voor de manege te Aagtdorp die, zoals bekend a.s. za terdag door burgemeester Stronk horst zal worden geopend. Er is des tijds wel nagelaten rijksgoedkeuring aan te vragen en men kreeg de in druk dat B en W niet geheel op de hoogte waren van de procedure hier toe. De heer Dekker noemde het een wat waterige zaak maar de rijks goedkeuring is inmiddels aange vraagd. Feit blijft echter dat men goedkeu ring heeft verleend tot de bouw van de manege zonder dat hiervoor rijks goedkeuring was aangevraagd. Een vreemde zaak, vooral als mij be denkt dat een particulier zonder deze goedkeuring geen steen van de grond krijgt. Enfin, we zullen maar aannemen dat niet op het laatste moment een spaak in het wiel, of in dit geval, een stok tussen de benen van het paard zal worden gestoken. Er werden weer zoals gewoonlijk, talrijke problemen aan de orde ge steld, het krediet voor de realisering van Hargen aan Zee is aangevraagd, en op 2 oktober is er een gesprek met Rijkswaterstaat, een belangrijk lichaam dat in verband met de kust verdediging veel in de melk te brok kelen heeft. Het zal verder nog wel even duren voordat weer een openbare vergade ring zal worden gehouden, de heer Meijer vroeg om zo'n bijeenkomst voor 15 november maar B en W zit ten midden in de problematiek. De heer Meedendorp bereed weer een van zijn stokpaardjes, n.l. het feit dat de pers eerder wordt ingelicht dan de raad. Hij vond het een gekke situatie als het gemeentebestuur, dus de raad, antwoord geeft op vragen van de pers, terwijl de raad er zelf niets van weet. Zijns inziens was het logisch dat de raad op de hoogte werd ge steld voor een en ander in de krant kwam. Hij had er overigens geen bezwaar tegen als de vergaderingen van de gemeentelijke commissies openbaar zouden worden. Maar hiertoe is eerst een herziening van de reglementen nodig. Dit waren wel de hoogtepunten van deze raadsvergadering. Men komt op dinsdag 29 oktober weer bij elkaar en hopenlijk is de publieke belang stelling dan weer even groot als vorige week vrijdag. Een hoopvol teken, een bewijs dat de burgerij meeleeft met de problemen van de gemeente. Momenteel is er een gapende kloof tussen sport en bewegingsarmoede. Er ligt een wereld van verschil tus sen de actieve sportman Kees Ver kerk en de passieve toeschouwer, die zich vergaapt aan een wereldrecord. Toch is er een middenweg. Die ga pende kloof wordt opgevuld met trimmen. Zaterdagsmorgens om 9 uur kunt u zich met anderen een uurtje lekker inspannen, en geestelijk ontspannen. Voor Kees een mijlpaal, voor u is trimmen een stap naar gezondheid. Afgelopen zaterdag was er weer zo'n groep. Praktisch alle spiergroepen werden eventjes losgemaakt met als hulpmiddel een bal. Ook werd er even een specifieke roei-oefening ge daan met een boom, en lopende werd een bepaald traject afgelegd. Er wordt geen prestatie geëist, er wordt niets opgedrongen, maar wat u anders te kinderlijk vindt, wordt nu wel gedaan, met de volle inten siteit naar vermogen. Zaterdag om 9 uur bij de Zeeweg. De kosten zijn 1,00 bij deelname. Wenst u inlichtingen? H. v. Emme rik, Hulstweg 6, Schoorl, of redactie De Duinstreek tel. (02209) 1268. Evenals andere wintermaanden zal er ook dit winterseizoen weer op de eerste zaterdag van de maand een klaverjasdrive georganiseerd worden in cafe „De Band" te Schoorldam, te beginnen a.s. zaterdagavond 4 okto ber 's avonds 8 uur (zie advertentie). Ook nu is er weer een competitie aan verbonden, met voor 't kampioens koppel in 1970 de bekende hoofdprijs, evenals vele andere prijzen. Er kan evenwel ook buiten deze competitie, iedere eerste zaterdag v. de maand voor de wedstrijd met mooie prijzen worden ingeschreven. De heer Dekker over de brief van D '66: „De briefschrijvers hebben proble men losgewroet." Mevrouw de Boer over de Scholen bouw: „Over twintig jaar lachen ze ons uit omdat we toen zo bekrompen waren." De heer Meedendorp over de duurte toeslag voor het gemeentepersoneel: „Bij een procentuele loonsverho ging wordt de man met de hoed steeds hoger en de pet van de man met de pet steeds rafeliger." Het nieuwe monsterboek is weer klaar. Als u ons belt krijgt u het ter inzage en wij reserveren dan de uitgezochte kerstkaart voor u. Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 1268 en 1223 Het bestuur van D66 afd. Schoorl stelt de leden en geïnteresseerden voor onder meer een wergroep om streden bouwsels op te richten. Deze gaat proberen op de meest openhar tige, democratische wijze een oplos sing te zoeken voor dit pijnlijke, ge meentelijke probleem. Dit klemt temeer omdat nog altijd niet bekend is hoe de gemeentelijke commissie omstreden bouwsels is sa mengesteld en er ook van activitei ten niets blijkt. D66 belegt daartoe een openbare vergadering voor iedereen op don derdag 9 oktober, aanvang 20.30 uur in pension Carpe Diem, Heereweg 214 te Groet. In deze en andere werkgroepen zullen ook niet-leden zitting kunnen nemen en hun bijdra gen kunnen leveren. Een ander belangrijk voorstel is de oprichting van 'n werkgroep woning nood die zich onder andere zal oriën teren over het toewijzingsbeleid, de urgentie onder de 150 woningzoe kenden, hun huurdraagkracht en de mogelijkheid tot de bouw van gemeente en bejaardenwoningen. Het bestuur van D66 stelt bovendien Hoe men ook politiek gezind is, vriend en vijand is het er over eens dat 1)66 afd. Schoorl een zeer actieve, strijdbare groep is. Deze activiteit uit zich o.a. door een artikelenstroom in de pers, waarbij allerlei gemeente zaken en personen zo kritisch mogelijk doorgelicht worden. Uit de doel stellingen van D66, die een pragmatische aanpak en openbare behandeling van de problemen voorstaat volgt dat noch de kool noch de geit gespaard wordt en dat er links en rechts klappen uitgedeeld worden die hard aan komen Wij hebben ei uiteraard geen bezwaar tegen dat er in de verschil lende problemen meer openheid betracht wordt. Wij hopen echter niet dat door de activiteiten van D66 de bestuurbaarheid en de besluitvorming in de gemeente Schoorl in gevaar komt, of dat er van hogerhand (provincie, rijk) teveel remmende controle uitgeoefend gaat worden op problemen die anders gemakkelijk door B en W en de raad opgelost kunnen worden. Dat is namelijk de keerzijde van de modewoorden „Inspraak", „inbreng" en „democratisering." voor een werkgroep recreatie in te stellen, die een studie gaat maken van de mogelijkheden tot uitbreiding van de recreatieve evenementen, speciaal bij slecht weer. Deze werk groep zal ook proberen de beide VVV's tot elkaar te brengen onder één directeur met verschillende in formatie kantoren. Een derde taak zou kunnen zijn de campingsituatie door te lichten. Andere agendapunten zijn de oprich ting van: een jeugdwerkgroep, reden waarom gehoopt wordt dat vooral jongeren aan de vergadering zullen deelnemen; een werkgroep verkeer, die tot taak krijgt een schets te ma ken voor een betere verkeersdoor- stromingeen vrouwenwerkgroep, die gaat proberen meer vrouwen te activeren in het gemeentelijk be- stuurswerk en zal streven naar meer vrouwen in de gemeenteraad. Eveneens wordt voorgesteld het ini tiatief te nemen tot oprichting van een sportraad. Tenslotte wil het bestuur van D66 vóór elke gemeenteraadsvergadering openbare avonden voor iedereen be leggen, waarop de raadsvoorstellen en -plannen worden besproken. De wethouders H. Zon- jee en F. Verstegen heb ben het afgelopen week einde de kunstskibaan in het Openluchttheater geopend. Toen beiden een dwars over de baan gespannen lint door knipten, zeilde de Oos tenrijkse skileraar Sieg fried Moser op de plas tic borstels naar bene den. De grootste kunstski baan van West Europa was toen officieel in ge bruik genomen. De ex ploiterende vereniging II Primo heeft daar een half jaar lang naar uit gekeken. II Primo had tot ongeveer maart van dit jaar haar domicilie op de Tebabaan in Heer Hugo waard. Moeilijkhe den met de eigenaar er van noopten het bestuur de huur op te zeggen en naar iets anders om te zien. Dat andere was de SMS- baan die in Leidschen- dam stond te verroesten. Omdat de vereniging financieel niet zo draagkrachtig is zelf de baan te kunnen aanschaffen, staken drie en thousiaste bestuursleden ongeveer veertig mille in d&baan van de EMS. Verscheidene II Primo-leden hebben vrijwel dag en nacht gewerkt om de stalen moloch in Leidschendam af te breken, te verhuizen en in het Bergense Openluchttheater op te bouwen. Daar zijn heel wat uurtjes in gaan zitten. Een voorbeeld van goede clubliefde. Het idee om in het vrijwel niet meer gebruikte en daardoor niet exploita bele Openluchttheater (eigendom van de VVV) is gekomen van VW- directeur de heer J. Duyvis. Het heeft echter zo'n twee jaar geduurd voordat wat hij zich ervan voorstelde verwezenlijkt werd. De kunstskibaan betekent voor Ber gen zowel in recreatief als in toe ristisch opzicht een aanwinst. De VVV stelde al een all-in-arrange- ment samen. Dit servicepakket aan de toerist houdt een driedaags ver blijf (vol pension) en drie uur skiën in totaal in. Dit kost f 57,50. Voor niet-Il Primo leden kost een uurtje skiën met skileraar overigens vijftien gulden. II Primo hoopt ech ter, dat veel mensen lid zullen wor den van deze tamelijk unieke vereni ging. In ieder geval was voorzitter de heer TI. Westerman dit weekeinde een bijzonder tevreden man. Met in spanning van alle verenigingskrach ten was niet alleen de baan net op tijd gereedgekomen, maar ook meld den zich zo'n honderd nieuwe leden aan. Dat lidmaatschap kost vijftien gulden per maand. II Primo hoopt dat Bergen het ski centrum van Nederland wordt. Het besfuur weet zich gesteund door de Neder-landsche Skivereniging, die heeft toegezegd een gedeelte van haar centrale training in Bergen te doen plaatsvinden. In ieder geval houdt de skibond zondag a.s. op de kunstskibaan een talentenjacht voor haar jeugdige leden. Zaterdagmiddag toonden Oostenrijk se skileraren uit Mayerhofen, een prachtig wintersportoord in Oosten rijk, wat voor kunstjes skiërs kun nen uithalen op de plastic borstels. Weliswaar hadden zij vooral in het begin moeite met het voor hen onbe kende materiaal - zo bleven de ski- stokken herhaaldelijk steken in de plastic vezels - later haalden zij ver" schillende waagstukjes uit. Skileraar Siegfried Moser, gewend aan het ma teriaal haalde het waagstukje uit door over het bestuur heen te sprin gen. Toen dat gebeurd was begaven de honderden belangstellenden zich naar „Duinvermaak" waar de ge lukkige II Primo-ers recepieerden. De VVV bood het bestuur een mega foon aan, de Nederlandsche Skiver eniging een voorzittershamer en de Oostenrijkse gasten overhandigden een aantal vaantjes uit Mayerhofen, dat typisch genoeg een overeenkomst met Bergen heeft. Er rijdt als curio siteit nog net zo'n treintje als Bello vroeger was. Een mensenhater heeft eens gezegd: 'Naarmate ik de mensen beter leer kennen, ga ik van de dieren houden.' Het lijkt ons een wat overtrokken uitspraak, al zijn de dagbladberich- ten met al hun 'menselijke haat' schijnbaar in overeenstemming te brengen met de opmerking van deze misantroop. Gelukkig behoort het tot een van de verworvenheden van de moderne maatschappij dat wij onze verant woordelijkheid voor het dier bewust zijn geworden. Het dier, als belang rijk deel van de schepping, vervult in het biologisch milieu een onmis bare rol. Daarnaast echter is het als gezel schap en als verschijningsvorm pur sang al even belangrijk. Wat zouden b.v. amateurfotografen moeten be ginnen zonder het meest fotogenieke dier de kat. Deze erfenis van de oude Egyptenaren heeft als huisdier een vaste plaats in onze maatschappij gekregen en dat is in de foto-albums en de tentoonstellingen van fotoclubs goed merkbaar. Einge weken geleden werd mej. Rita Hooiberg, instructrice van 'De Brinkhoeve', aangesteld tot instructrice van de Landelijke rijvereni- ging 'De Commandeurs' te Heemskerk. Bij de opening van de nieuwe overdekte manege 'De Schimmelkroft' fungeerde zij als paradecom mandant, terwijl de heer H. de Vries met 'Olympus' succes boekte in het nummer 'individuele dressuur'. Op deze overzichtsfoto ziet u in het midden mej. Hooiberg en links vooraan dhr. de Vries.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1