Er is f 500.000.- nodig om een kinderhuis te bouwen voor spastische en andere gehandicapte kinderen in Noord-Holland boven het IJ Op 14 oktober komen we om uw geld Geef wat u missen kunt Het Humanistisch Verbond in Bergen Burgerlijke stand U.V.V. Oppasdienst Gratis oefening voor Teleac-schakers Heren van 30 jaar en ouder Bejaardensociëteit V.V. Schoorl 500.000 gulden: dat is een bedrag dat er niet om liegt Zijn er dan geen schoSen dicht bij huis? Job, 13 jaar aktie bouw internaat provinciale mytylschool bergen Evenals vele voorgaande jaren wor den in het komende winterseizoen twee bijeenkomsten georganiseerd. Op de eérste, a.s. zondag spreekt dr. St. Lubienski over „Humanisme en Universaliteit". Het Humanisme is een levensbe schouwing, een wijze van leven, van zijn en staan in de wereld. De franse filosoof Fr. de la Noë heeft het hu manisme genoemd: „de open deur voor de wereld". Inderdaad is er geen andere wereldbeschouwing die intenser mens met mens kan ver binden. Ook mensengroep met men sengroepen en tevens de mens met de hele natuur. Want het humanisme gaat niet uit van een voor altijd vastgestelde „waarheid". Het is een wijze van le ven en denken, die steeds opnieuw zich rekenschap geeft van meningen en overtuigingen. Daardoor geeft het ook steeds opnieuw ruimte voor ver heldering en toetsing, Daarom ook moet het oor „de deur", openblijven voor de denkbeelden van anderen. Geen verkettering, maar verdraag zaamheid; geen dwang, maar vrij heid; geen star vasthouden aan eens gevonden wijsheden, maar open heid. We moeten leren inzien dat een an der mens, in een andere levenskring opgegroeid in een andere cultuurwe reld opgenomen tot een andere le vensovertuiging zal komen. Een moeilijke opgave, maar onze wereld, waarin volkeren en culturen zo nauw verstrengeld raken, zal steeds meer rekening moeten houden met deze inzichten. Meer openheid, d.w.z. meer verdraagzaamheid. Nu is nog niets gezegd, over de open houding tegenover de natuur. Komt u zelf luisteren naar dr. Lubienski. (zie advertentie). SCHOOKL Geboren: Tom Dirk, z.v. G. Hamburg en A. Snijders, Meidoornweg 137; Ingrid, d.v. R. P. van Diepen en H. C. Hoogvorst, Heereweg 221; Scott James, z.v. J. H. M. Kersten en J. V. T. Shaw, Idenslaan 2. Gehuwd: Gerard Visser met Afra Beets. Jakob K. Pronk en Wilhelmina J. Bik; Franciscus C. Krom met Catharina A. Louter. Overleden: Klaas Stam, 86 jaar, wed. van S. Greeuw. Na 2 succesvolle jaren van ons be staan, waarin we velen van dienst konden Zijn, heeft het bestuur be sloten de tarieven iets te verhogen. Per 1 oktober zal dit worden: tot 12 uur middernacht f 1,per uur daarna f 1,50 per uur. Hopenlijk is deze verhoging geen bezwaar voor u een gebruik te ma ken van onze service. Inlichtingen bij: Huismansweg 13, tel. 1672 en Heereweg 118, tel. 1819. Tijdens een korte vergadering bij het begin van het nieuwe winterseizoen hebben de leden van de schaakclub 'Bergen' besloten de deelnemers aan de Teleac-cursus schaken gelegen heid tg geven het geleerde in prak tijk te brengen. Dit kan gedurende de loop van de cursus elke donder dagavond vanaf 8 uur gratis gebeu ren. Tevens stellen de leden van de schaakclub zich beschikbaar om de cursisten met raad en daad bij te staan. Zij die van dit aanbod gebruik ma ken en gevorderde schakers die lid wensen te worden van een schaak club nodigen wij uit donderdagavond een bezoek te brengen aan cafétaria Vermeulen, Breelaan 33, Bergen. Daar We tegenwoordig in deze ge jaagde tijd in het algemeen te wei nig lichamelijke ontspanning krijgen en we toch goed in conditie willen blijven heeft Gymnastiekvereniging Olympia gedacht hier iets aan te moeten doen. Wij zijn van plan om maandag 6 oktober met een club heren vanaf 30 jaar, maximum leef tijd is er niet, te starten onder lei ding van de heer van Twuyver, gedi plomeerd sportleraar in het gymnas tieklokaal aan de Smeerlaan. Aan vang 8 uur. Komt dus allen voor een gezellig ontspannend uur op maan dag' 6 oktober om 8 uur in het gym nastieklokaal. Het bestuur van Olympia Wilt u meehelpen om onze bejaar- densocietéit nieuw leven in te bla- zen? Komt dan op vrijdag 10 oktober om half 3 naar ons tijdelijk onderdak in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kérk. Daar zullen UVV-sters aanwezig zijn ofh thee en koffie te schenken. U kunt er eventueel een keus doen uit de gezelschapsspelen of u kunt een kaartje leggen. De dames kun nen een handwerk meenemen, kort om de bedoeling van de bejaarden- soeieteit is om met elkaar een gezel lige -middag te hebben. Het vervoer kan eventueel worden geregeld door de autodienst. Programma 4-5 oktober Zondag 5 oktober Schoorl 1-SEW 1 om 2.00 uur. 12.00 uur Limmen 3-Schoorl 2 2.30 uur Apollo 68 2-Schoorl 3 10 uur Apollo 68 3-Schoorl 4 Jun. Schoorl-Vitesse 4 12.00 uur Dat is ook zo. En toch is het voor ons doel maar net voldoende. Hier gaat het om: er moet een internaat komen bij de z.g. Mytylschool in Bergen (NH). Die Mytylschool zelf gaat eindelijk een feit worden. Over de finan ciering daarvan hoeven wij ons niet meer druk te maken: dat doet het Ministerie van Onder wijs wel. Maar dat internaat, dat kinderhuis, daar moeten wij ons achter zetten. Dat wordt niet van overheidswege gefinancierd. En niettemin is het broodnodig. Want zonder kinderhuis en aangepast vervoer kan een Mytylschool in deze streek eenvoudigweg niet bestaan. De Mytylschool in Bergen is bestemd voor zo'n 60 kinderen - van alle gezindten - uit geheel Noord-Holland boven het IJ. Kinderen uit Limmen en Alkmaar, uit Castricum en Zaandijk, uit Purmerend en Anna Paulowna en misschien wel voor een kind uit uw naaste omgeving. Ongeveer 25 kinderen, voor wie de vervoersafstand niet te groot is, zullen elke dag gehaald en gebracht worden. Daar moeten aangepaste busjes voor komen. De andere kinderen zullen in het kinderhuis gehuisvest worden. Nee, die zijn er niet! Afgezien van de centrumschool van Heliomare in Wijk aan Zee en een bescheiden Mytylklasje bij een BLO-school in Hoorn, is er voor de meeste lichamelijk gehandicapte kinderen geen onderwijs mogelijk! Op een normale school zullen ze zich alleen maar ongelukkig voelen. Ze kunnen niet mee komen. Niet met de lessen, niet met de gymnastiek, niet met de spelletjes, niet met al die fijne dingen die andere kinderen wel kunnen doen. Daar staan ze buiten. Langs de lijnen. Het is erg ais een kind niet mee kan doen. Daar kan verbittering uit voortkomen. Wrok. Een agressieve houding. Of soms kan zo'n kind hard en cynisch worden. En wie weet hoeveel intens verdriet er achter deze facade schuilgaat. Daarom is het goed dat er speciale scholen voor deze kinderen komen. Waar ze wél mee kunnen komen. Waar bijzondere aandacht voor ze is. Daar komen ze tot hun recht. Daar ontplooien ze zich tot mensen die zich goed kunnen redden in deze maatschappij. Weliswaar met hun gebrek, maar zonder wrok en zonder cynisme. Daarom is dit kinderhuis een prachtig ideaal. Waard om door ons allen verwezenlijkt te worden. Dat huis in Holland moet er komen! Weer gaat de bel. Weer wordt er een beroep op u gedaan. Wij rekenen nu al op uw milde hand. Op uw sympathie voor uw kleine medemensen. Vera, 8 jaar Vera is een ernstig-spastisch meisje. Haar vader is grond werker. Vera is hulpbehoevend en eist voortdurende aandacht van haar moeder. Er zijn echter nóg twee kinderen die hun moeder nodig hebben. Naar school gaan is er voor Vera niet bij: want welke school is in gesteld op zo'n handicap? Er is nu maar één oplossing: naar een Mytylschool „ergens" in Nederland. Maar die zijn vrijwel altijd vol. Dus maar niet naar school? Kees, 12 jaar Kees heeft kinderverlamming gehad en moet zich nu in zijn rolstoel zien te redden. Een leuke jongen, die goed kan leren, maar dan moet er wel aan dacht aan zijn lichamelijke toestand besteed worden tijdens de lesuren. Dat kan alleen op een Mytylschool. Die is er (nog) niet. Dus zit Kees thuis, wordt behandeld door een heügymnast- masseur, maar leert niet. Straks gaat de Mytylschool in Bergen open. Zal er dan voor Kees aangepast vervoer zijn? Job is geboren met een open rug. Hij is verlamd aan beide benen. Met enorme inspanning heeft hij de lagere school doorlopen. Maar voortgezet onderwijs aan een normale school is niet meer mogelijk. Daarom zal voortgezet Mytyl- onderwijs in Bergen voor hem de enige oplossing betekenen. Iedere dag op en neer? Nee, dat kunnen we niet van hem vergen. Voor hem zal dat kinderhuis er moeten komen! De aktie „In Holland komt een huis" staat onder auspiciën van het Prinses Beatrix Fonds voor polio-patienten, spastici, lijders aan spina bifida, multiple sclerose, spierdystrophie en andere verlammingsziekten en de Dr. Winthrop M. Phelps- stichting voor spastische kin deren.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 4