ia <^^oktez K^fCezinga ^onderredactie va* ruim 40 jaar arts te Schoorl Lange tenen. a schoolkrant... Eerst op proef Een goed mens Een groot coureur Belevennissen Twee maal een groots jubileum Wij lazen in de Duinstreek van 2 oktober 1936, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Bergen Bijeenkomst op 26 sept, in zaal Hovenier Drumband Schoorl op tweedaagse reis naar Epe en Zundert Weer winst voor Duintoppers! Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum werd dokter door de school kinderen van Groet toegezongen. Dokter Heringa. 't Was aan het begin van deze eeuw dat dokter Heringa nog als jonge assistent van dokter Mulder te War- menhuizen zijn loopbaan begon, 't was ook toen dat hij dikwijls naar het dorpje Schoorl moet hebben ge keken. Schoorl, schilderachtig gele gen op de grens van de groene pol ders en de zilveren duinen. Zo mooi en zo aantrekkelijk was voor hem dit dorpje dat hij onverwijld besloot om daar en nergens anders zijn levens werk te gaan volvoeren. Ondanks dat burgemeester Peeck het hem sterk afraadde en ondanks de armoede van dit kleine dorp, koos deze man voor de rust en de schoon heid van de natuur en de eenvoud van de mensen. Op 11 oktober van het jaar 1882 werd Herman Heringa te Weltevre den in N.O.I. geboren. Hier echter zou voor hem de toekomst niet zijn, want reeds op zijn twaalfde jaar vertrok hij met zijn ouders van de archipel naar Utrecht. Na aldaar de HBS te hebben doorlopen en na zijn studie in de medicijnen te Utrecht te hebben voltooid was hij nog ge durende enige tijd assistent bij zijn leermeester prof. Zwaardemaker. Hoewel hij zich aanvankelijk nog aangetrokken voelde tot de psychia trie is de wens om psychiater te wor den toch niet in vervulling gegaan. Dit echter mag de bewoners van ons dorp alleen maar tot dankbaarheid stemmen, immers de grote liefde die dokter Heringa voor zijn beroep had, de eenvoudige omgang met zijn pa tiënten en zijn vaak zo bemoedi gende morele steun, maakten van hem een onmisbare schakel van het alledaagse dorpsgebeuren. Toen dokter Heringa op 1 oktober 1909, dus juist zestig jaar geleden, zijn praktijk in Schoorl begon, was burgemeester Peeck er nog lang niet van overtuigd dat deze jonge dokter het in dit armelijke dorp uit zou houden. Het is dan ook om die reden dat de jonge arts het eerst maar eens in een particuliere woning moest proberen. Deze woning, staande op de hoek van de Voorweg en de Laan- weg, daar waar nu de Verkeersweg voor de rijwielzaak van de familie Hoogvorst is, werd echter pas op 1 november betrokken. Toen namelijk trad Schoorls eerste eigen dokter in het huwelijk met de vrouw die vanaf dat ogenblik voor hem, maar ook voor zijn patiënten een geweldige steun zou blijken te zijn. De periode van 1 oktober tot 1 no vember logeerde onze dokter bij de familie Zwakman (u weet wel, ik woon in mijn ouders huis. Wat kan ik beter wensen. De zegen komt van boven en de gunst van vele mensen). Al snel zou blijken dat burgemeester Peeck zich danig had vergist in de jonge arts. Dokter Heringa dacht er immers eenvoudigweg niet aan om Schoorl nog te verlaten. En toen hij dan ook in 1913 de ge meentewoning aan het tegenwoordig zo geheten 'Dokter Heringa laantje' betrok, was dit voor een periode van bijna veertig jaar. 'U bent zo'n goed mens voor ons soort mensen,' zei op een keer een vrouw uit het zigeunerkamp op de hoek van de Teugelaan, toen dokter weer eens betaling van zijn ver leende diensten weigerde. En zij had gelijk, deze dokter was een goed mens, doch niet alleen voor haar soort mensen, ook voor de dorpsbe volking heeft deze man ongelooflijk veel voor ongelooflijk weinig gedaan. Voor de zojuist genoemde vrouw had dokter een paard behandeld tegen paardezeer, waarvoor hij een mid deltje had dat altijd hielp. Voor de dorpelingen waren het alle mogelijke ziekten en kwalen. Doch wat het ook was altijd kreeg men één maal per jaar een standaardrekening en al had je de deur platgelopen en al was de gehele familie ziek geweest, be talen moest je altijd even weinig. In de beginperiode van zijn praktijk was er van een wachtkamer nog heel geen sprake. Wachten hoefde je dan ook bijna nooit. Dokter hield zijn spreekuur altijd onder etenstijd met het gevolg dat je drie keer op een dag bij de dokter terecht kon. Als bijvoorbeeld Maart je Reus met klachten kwam en Maartje, na ge holpen te zijn, nog altijd druk stond te vertellen, zat dokter allang weer te eten. In vroeger tijd toen kiezen en tanden practisch nog niet gevuld werden, 'je mag wel gek wezen, pijn lijden en geld toegeven', deed dokter He ringa ook nog veel aan kiezen trek ken. Dat het daarbij wel eens heet toeging, blijkt uit het volgende ge val, waarbij de patiënt juist gearri veerd zijnde in de stoel werd geduwd en gelijk met één ruk van de betref fende zere kies werd bevrijd. Dokter had namelijk de tram horen fluiten bij de spoorbrug over het kanaal en daar hij mee moest was er geen tijd meer te verliezen. Het kwam overigens veel vaker voor dat onze dokter haast had, verhalen als zou dokter eens van de weg langs het kanaal afgeraakt zijnde met twee wielen boven het kanaal gereden hebben, in het midden gelaten, is het toch wel zo dat dokter een stevige rijder genoemd kon worden. Begonnen met een fiets en vervol gens via een motorfiets 'overgestapt' op een driewieler auto met stuur stang, reed de dokter al vrij spoedig met een Buick en later een Chevro let. In die tijd waren dergelijke voer tuigen nog uitzondering op de weg, vandaar dat onze dokter nog alle ruimte had. In z'n drie reed hij het grint tegen de ramen opspattend, bij zijn huis weg en bij de Laan weg had hij al zo'n snelheid dat hij de krui sing op twee wielen nam. Praat weet zich zo nog te herinneren dat hij eens in Camperduin liep en terwijl hij juist zijn pijpje op wilde steken dacht, het lijkt wel of dokter er aan komt, en toen hij na de pijp aan gestoken te hebben opkeek reed dok ter al heel in Petten. Als je ruim vijftig jaar bent kan het der de bomen voor het doktershuis, ze stonden daar in het licht van de versterkte straatverlichting en draagbare lantaarns, en bliezen een vrolijke mars, en 'lang zal hij leven!' De leider van het fanfarekorps voer de het woord: 'U hebt ons bijna alle maal op de wereld geholpen,' zei hij, 'en nu zorgen wij vandaag voor wat muziek.' (Aldus ds. Fetter in zijn Dagopeningen). En ook de leider van de fanfare had gelijk, zeer veel van de feestgangers had deze dokter ter wereld gebracht, waarbij 't aardig is om te vermelden dat Grietje Duin geboren op 24 no vember 1909 de eerste was. Als blijk van waardering verzorgden de dorpsbewoners tot tweemaal toe een geweldig feest, ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum in 1934 en het 40-jarig jubileum in 1949. Beide malen waren er overal versie ringen aangebracht, speelde de fan fare en zongen de schoolkinderen. Beide malen ook was het bezoek op de recepties enorm. Veel was er in die veertig jaren veranderd, genoeg in ieder geval om aan een opvolger te gaan denken. Deze nu vond hij in zijn schoonzoon dokter Risselada, die hem vanaf 1948 zou assisteren en waarvoor hij in 1952 de dokterswo ning ruimde om zelf in Hargen te gaan wonen. Ook daar echter bleef de reeds zeventig jaar oude dokter Heringa nog altijd actief, hoewel hij steeds meer aan zijn schoonzoon over deed. En dan op 23 september 1955 over leed deze door een ieder zo beminde dokter Heringa. Dokter Heringa, wiens naam altijd aan het hem dankbare Schoorl zal verbonden blijven. Het oude raadhuisje met de erachterliggende woning omstreeks 1920. De woning op de hoek van de Voorweg en Laanweg waar dokter Heringa zijn praktijk begon. niet anders of je maakt heel veel mee. Vooral in een dorp waar elk een ander kent beleef je soms de vreemdste dingen. Neem nu bijvoorbeeld Guurt Snip die in het huisje onder aan de dijk in Hargen naast bakker Kossen woonde. Guurt Snip was vaste klant en altijd als ze iets had dan liet zij dit weten middels een briefje, dat ze met de schoolkinderen meegaf. On der deze briefjes bevonden zich de meest zonderlinge exemplaren. Zo ontving dokter eens een briefje, waarop het volgende stond: 'ik niet poep ken ik niet pies ken ik bonk lies heb jij niet loof wil kijk maar grijp maar'. Altijd als dokter dan bij haar kwam kreeg hij een schapekaas mee, welke kaas echter vrijwel niet te eten was en daarom aan Friso de hond werd gegeven. Overigens ook deze Friso, die altijd trouw met de dokter meereed, vormt de aanleiding voor vele verhalen. Het mooiste is echter het verhaal dat hij eens het leven van een man red de. Op een keer werd dokter name lijk naar de Roode Leeuw geroepen omdat er een man in een biefstuk was gestikt. Alle kunstmatige adem haling die dokter toepaste bleek te vergeefs. En dat nu was het moment waarop Friso binnenstormde en bo ven op het slachtoffer sprong, om dat hij dacht dat zijn baas met de man aan het vechten was. Het ge volg van deze sprong was formi dabel, de biefstuk schoot eruit en de patiënt was weer gezond als voor heen. Op een keer werd er weer eens midden in de nacht aangebeld, dok ter was bij dergelijke gelegenheden altijd gewend om dan zijn hoofd uit het badkamerraam te steken en te vragen wie en wat er was. Dit keer klonk vanuit het 'stikke'-donker: 'Ikke en of u effe bij buurman wil komme', waarop dokter snel terug riep: 'wacht effe, wie is ikke en wie is buurman?' Een ander fraai verhaal ontstond tij dens de uitoefening van zijn taak als schoolarts, waarbij hij ogen en oren moest controleren. Zo vroeg hij heel zacht aan Arie Ruis: Hoe heet je', waarop Arie terugfluisterde: 'Arie Ruis Aagtdorp Schoorl'. De muzikanten, waaronder vele jonge mannen, waren opgesteld on- dat er afscheid was genomen van rijksveldwachter P. Strooker, die ruim 20 jaar in Schoorl had ge staan. dat Bergens Mannenkoor zijn 15- jarig jubileum zou vieren op 3 ok tober in het Oranjehotel, dat de Coöp. zuivelfabriek 'De Goe de Verwachting' kaas verkocht tegen 70 cent per stuk. Rijdende op de rijksweg langs het kanaal en kijkende in de richting van de duinen voel ik mij altijd dankbaar in een zo'n geweldig mooi landschap te mogen wonen. Frisse groene weiden smalle glan zende sloten en dan op de achter grond die reusachtige duinen waar tegen de kleine huizen zo schilder achtig afsteken, 'n Waarlijk sprook jesachtig geheel vergeleken bij de vele steden en industrie-centra van ons land. Doch hoe anders blijkt de realiteit, als wij vanaf de rijksweg een zij weg nemen en naar het dorp toerij den. Dan namelijk wordt het je dui delijk dat het sprookje vanuit de verte er maar smerig bijligt en dat de inwoners van dit uit de verte zo schone dorp het niet zo nauw mik ken met hun afval. Je komt zelfs plaatsen tegen waar de vervuiling een zo dergelijke omvang aanneemt dat je bij je zelf afvraagt wat de mensen die zo iets versieren toch wel bezielt. In de Nollen nabij de Burgemeester Peecklaan ligt zo bijvoorbeeld een hoeveelheid rommel die iedere week groter wordt. Achter de bushalte in het bosje grenzende aan het Brink laantje viert de rotzooi hoogtij. Langs het pad bezuiden het Catrijper zandduin ligt zelfs zoveel rommel dat het verschillende dagen zou ver gen om het met vrachtwagens af te voeren. Vele van dergelijke plaatsen zijn er nog op te noemen, maar het gebied achter het kampeerterrein van de familie Kos spant toch wel de kroon. Hier is het zelfs voorgekomen dat men het vuil er ijskoud met een vrachtwagen kwam brengen. On langs werd het gehele gebied door het Staatsbosbeheer schoongemaakt. Nog geen week later lag het terrein alweer bezaaid met rommel zoals: matrassen, ijzeren ledikanten, ver rotte planken, blikwerk, tuinvuil en al het andere mogelijke vuil dat ver der maar in te denken is. Mensen begrijp dan toch, dit is waanzinnig, als iedereen op deze ma nier zo maar z'n gang gaat dan is ons dorp binnen de kortst mogelijke tijd één grote vuilnisbelt. Tweemaal per week komt de vuilnis wagen bij u langs, u kunt zoveel vuilnisemmers krijgen als u wilt, terwijl alle meerdere vuil verpakt in dozen zonder extra kosten wordt meegenomen. Heeft u op een gege ven moment zoveel vuil dat emmers en dozen ontoereikend zijn dan kunt u uw vuil altijd zelf nog naar de vuilnisbelt brengen op een daarvoor vastgestelde dag. Maar gooi het toch niet zomaar langs de weg of in het bos, want bedenk dan dat er op die manier binnen korte tijd niet veel moois meer aan de natuur zal zijn te beleven. Bedenk dat juist de natuur ons kost baarste erfdeel is, een erfdeel waar van wij eerst zelf mogen genieten, maar dat wij daarna zo ongeschon den mogelijk aan ons nageslacht be horen door te geven. er was eens een klein kleutetje dat voelde zig heel groot dat viel toen in de sloot dat ging toen ver- schrikrikelek huilen doen ging het kopie oner en dat stonk verschrikelk naar de sloot. Tweede klas. er waren eens vier neegetjes die gingen iedere dag int dad ze hielde hun jurkjes aan wand die maakt de zon gauw genoeg weer drog toen gingen ze weer op stap weer zoeken naar een nieuwe grap. Eerste klas. Op deze eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen kon de voorz. mevr. Grootes een verheugend groot aantal dames welkom heten, onder wie enige nieuwe leden. Na het zingen van het bondslied, notulen en mede delingen gaf zij het woord aan mevr. Broekman-Vriesman, die als onder werp had gekozen: De vrouw. Zij bekeek de positie van de vrouw van heel oude tijden af tot nu toe en kwam tot de conclusie, dat hoewel de emancipatie een heel stuk gevor derd is er toch nog veel te wensen overblijft. Te veel dingen de vrou wen betreffend worden nog door mannen geregeld, doordat er nog steeds te weinig vrouwen in de ver tegenwoordigende organen zitten, vooral in de gemeenteraden. We hebben nog een traditionele in stelling inzake de positie van man en vrouw, daar moeten we van af. De vereniging man-vrouw-maatschap- pij bekijkt dergelijke onrecht vaardige discriminaties en dit moe ten wij ook doen. We moeten alles kritisch bekijken, daar heeft de maatschappij ook belang bij. Daar het te laat werd, moest mevr. Broek man ophouden. Een hartelijk applaus dankte haar voor de boeiende voor dracht en de voorz. ondersteunde dit nog met een mooie bos chrysanten. Een voorstel van mevr. Niehof om in november naar de Rembrandt- tentoonstelling te gaan vond veel bijval. Nadere mededelingen op de volgende bijeenkomst. Hierna slui ting. Als hoogtepunt en tevens als afslui ting van een zeer druk seizoen, waar in de drumband bij verschillende evenementen optrad, werd de leden dit jaar een tweedaagse reis aange boden. Van de leden was het verzoek ge komen van onze oud-burgemeester de heer Bergh, nu burgemeester te Epe, een bezoek te brengen. Daar ook een uitnodiging was ontvangen om medewerking te verlenen aan het Zundertse kinderbloemencorso, werd besloten Epe en Zundert te combineren en 2 dagen op stap te gaan. Dank zij de medewerking van de Epense VVV, middenstand en de gemeente, kon dit plan gerealiseerd worden. Zaterdag rond 11 uur vertrok de drumband uit Schoorl om enige uren later in Epe te worden ontvangen door een WV-informatrice, die de bus begeleidde naar pension Oost- Raven waar de nacht zou worden doorgebracht en de lunch en ontbijt zou worden gebruikt. Om 4 uur werd de drumband bij de nieuwe sporthal ingehaald door het muziekkorps van Vaassen, vervol gens vond een rondgang door Epe plaats, welke eindigde op de markt, alwaar een serenade werd gebracht aan burgemeester Bergh en echtge note en de Raad van Epe. Door de voorzitter van de drumband werd dank gebracht aan de burge meester, de VVV, de Middenstands vereniging en de gemeente Epe vc.or het gastvrije onthaal en de voortref felijke huisvesting. Vervolgens heette burgemeester Bergh de leden van de drumband welkom in een zeer mooie omge ving en bedankte voor de serenade welke ten gehore was gebracht o.l.v. de tambour maitre "onze ouwe, trou we Piet (Roos)" zoals de burgemees ter hem noemde. Hij hoopte, dat deze ontmoeting een band zou smeden tussen de korpsen van Vaassen en Schoorl en dat dit zou kunnen lei den tot een tegenbezoek van het Vaassense korps aan Schoorl het vol gend jaar. Ook mevrouw Bergh be dankte de Schoorlse drumband voor hun bezoek en noemde in het bijzon der de fraaie aankleding van de leden. De voorzitter nodigde hierop het korps van Vaassen uit om in 1970 deel te nemen aan het lustrum-con cours te Schoorl. Na afloop van de serenade onder hield het gezelschap zich nog enige tijd met de leden en bestuur, waarna de burgemeester zich persoonlijk wilde overtuigen van de wijze waar op de drumband in pension Oost- Raven was ondergebracht. 's Avonds werd door het tambour- korps nog een show ten beste gege ven tijdens een taptoe van de plaat selijke muziekkorpsen Vaassen, Ernst Oene en Epe. De verdere avond werd op genoeglijke wijze met spelletjes etc. doorgebracht in het pension. Na een niet al te beste nachtrust, wat beslist niet te wijten was aan de kwaliteit van de bedden, vertrok het gezelschap de volgende morgen rich ting Zundert. Naarmate de reis vor derde verdween de moeheid en kwam het gezang er weer in. Van 3 tot 4 uur werd te Zundert deelge nomen aan het kinderbloemencorso, waarin prachtige praalwagens, door kinderen gemaakt, meereden. Rond 4.30 uur werd de thuisreis aanvaard om tegen 9 uur in Schoorl aan te ko men met een weliswaar moe doch uiterst voldaan gezelschap. De repetities op donderdagavond zijn inmiddels weer gestart. Er moet heel hard geoefend worden, immers 1970 staat in het teken van het lustrum concours en de uitwisseling met het Heeresmusikkorps uit Würzburg. Het devies voor deze winter is dan ook "veel oefenen om straks nog beter voor de dag te komen." De zaterdag gespeelde wedstrijd Duintoppers-Celeritas 3 leverde weer 2 winstpunten op voor Duin toppers. De thuisclub ondervond niet zo erg veel tegenstand van Celeri- tas en kon zonder al te veel moeite de stand op 4-0 brengen. Vlak voor de rust wist Celeritas een verdedi- gingsfout goed te benutten, waar mee de stand op 4-1 kwam. Na de rust miste Celeritas nog een toege kende strafworp en speelde Duin toppers rustig verder tot de eind stand 9-1. De doelpunten werden ge scoord door Jan Kraaieveld, Dik Gerbers (4), Rob Obbes (4) en voor Celeritas door Marion Twuyver. De pupillen, die zaterdag eveneens thuis speelden, hadden het met ZKV uit Zaandam een stuk moeilijker. Zij moesten alle zeilen bijzetten om hun tegenstanders in bedwang te houden. ZKV wist enige malen mooie doel kansen te scheppen, waarmee zij de wedstrijd dan ook verdiend wonnen. De einduitslag was 0-2. Ondanks het feit, dat de aspiran ten zondag hun uitwedstrijd tegen Zaandam Zuid-b verloren, was het toch een heuglijke dag voor ze. In deze wedstrijd scoorden ze n.l. hun eerste doelpunt. Duintoppers speelde zeker niet slecht, maar Zaandam Zuid wist zich vaker vrij te spelen, waardoor zij meer doelrijpe kansen krengen. De ruststand was dan ook 2-0 in het voordeel van Z.Z. Na de rust bleek dat de Duintoppers de moed niet hadden verloren. Een vlot doorgespeelde bal kwam bij Pieter Rens terecht, die geheel vrij stond en geen seconde weifelde: 2-1. Duintop pers deed alles om tot een gelijke stand te komen, maar dat lukte niet en zo bleef de stand 2-1.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 7