H GERRITSEN ^f-eesteHijke opening manege KLOKKEN 'In Holland komt een huis' dinsdag 14 oktober verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 DOKTERSDIENSTEN SPORTRAAD SCHOORL Neem eens contact op Volkshogeschool met praktische lessen voor nieuw gekozenen K'66 MET PROGRAMMA 'Liever cultuur dan helemaal niets' Loterij brengt geld bijeen voor carillon 'Meester' Kok uitbundig gehuldigd Geslaagd Waterschap vergadert BESTEL REEDS NU UW KERSTKAARTEN Nu nog een prachtige collectie DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER VVV's GAAN ZICH BEZINNEN OP '70 Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen ri nrsi HOOFDPIJN poeders VREDESWEEK 1969 43e JAARGANG no. 39 DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 10 PAGINA'S weekblad DE DUINSTRE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; f 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs 16 cent per mm. Op zaterdag 4 oktober (dierendag) vond de officiële opening plaats van de duinmanege van Poelenburgh te Aagtdorp. Honderden belangstellen den gaven op deze voor de Stichting grote dag acte de présènce. Toen het gezelschap een plaatsje had gevon den op de tribune langs de binnen- manege werd het woord genomen door de heer Paarlberg, voorzitter van het Stichtingsbestuur. Deze merkte onder meer op dat een jaar geleden het plan werd geboren een manege te bouwen en de voor zitter toonde zich verheugd dat men nu tot officiële opening kon over gaan. Het paard komt meer en meer in de belangstelling te staan, de hip pische sport is een zinvolle vrijetijds besteding en als wij, aldus de heer Paarlberg onze bijdrage kunnen le veren voor deze prachtige tak van sport, dan is onze moeite ruimschoots beloond. Tal van prominenten kregen van de heer Paarlberg een speciaal woord van welkom, het gemeentebe stuur werd bedankt voor de finan ciële steun, burgemeester de Ruiter van Bergen kreeg te horen dat de Bergenaren en de gasten uit die plaats van harte welkom zijn. Tot de verenigingen die de paardesport be oefenen zei de voorzitter, dat het weer vaak spelbreker is bij wedstrij den, maar die zorg is door het cre- eren van een binnenmanege thans van de baan. Aannemer en architect hebben een prachtig stuk werk geleverd, de da mes Frans, die als instructrices zul len optreden werd veel succes ge wenst terwijl de heer Paarlberg ver der inging op de gehandicapte kinde ren van de Mytylschool te Bergen die van de manege gebruik kunnen maken. De heer Kerner van de Ber ger Sportraad trad verder als ce remoniemeester op en na een in leidend speechje werd de microfoon aan burgemeester Stronkhorst gege ven. Deze releveerde aan de vele ope ningen van bedrijven die in de af gelopen tijd hebben plaatsgevonden en het verheugde hem dat hij thans BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. dit gebouw kon openen waarvan de opzet niet is om winst te maken maar om in de recreatieve sfeer een zinvolle vrijetijdsbesteding te schep pen. Men filosofeert wel over het jaar 2000, aldus de burgemeester en dan kent men, zo wordt verwacht, de 20-urige werkweek, en men werkt per week nog maar 2 dagen. De va kanties zullen uitdijen tot 13 weken terwijl men al speelt met de ge dachte periodiek een half jaar va kantie achter elkaar te nemen. Deze manege draagt nu en in de toekomst bij tot vrijetijdsbesteding en recre atie voor Bergen, Schoorl en het ach terland. Tot zijn Berger collega zei de heer Stronkhorst dat men niet behoeft te vrezen dat in Schoorl ook een kunstskibaan zal verrijzen. Het verheugt ons dat we thans een over dekte ruimte hebben waar liefheb bers van de hippische sport terecht kunnen, ook 's avonds. Overigens verzocht de heer Stronkhorst zijn ge hoor het woord hippisch niet te ver warren met hippies, het eerste woord is namelijk afgeleid van Hippos paard. Na de oorlog is voorspeld dat het paard geheel uit de samenleving zou verdwijnen maar thans wordt deze sport door bijna 100.000 liefheb bers beoefend. Nadat de heer Stronkhorst de col lecte t.b.v. de actie 'In Holland staat een huis' warm had aanbevolen en het bestuur alle mogelijke succes had gewenst werd tot de officiële ope ning overgegaan. Wie had verwacht dat dit op de tra ditionele manier d.m.v. het door is knippen van een lint zou gebeuren, kwam bedrogen uit want men had een heel wat origineler manier be dacht. Men had, zo zei de heer Kerner, con tact opgenomen met de familie van Poelenburgh die omstreeks 1300 het slot van die naam hebben bewoond. De oude heer van Poelenburgh was echter niet bereid gebleken om de sleutel van de manege over te dra gen van het immense slot dat aan de achterzijde van het gebouw was aan gebracht. In arren moede besloot men dus het slot maar kapot te schieten, burge meester Stronkhorst kreeg een buks in de handen geduwd en met enkele welgemikte schoten kwamen er vlammen uit het slot te voorschijn, vuurwerkgeknetter weerklonk en de grote deur ging open. Nadat een achttal Heilooër ruiters met hun dieren een perfecte carous- sel op de hoefslag hadden getoverd werd het woord verleend aan burge meester Ruiter uit Bergen. Ook deze was blij met de manege en wel in het bijzonder voor de gehandi capte kinderen der Mytylschool die er als onderdeel van de gymnastiek lessen gebruik van konden maken. Er zijn, aldus de heer de Ruiter, in Bergen ook plannen geweest om een manege te bouwen maar hiervan is niets gekomen. Gelukkig worden niet alle plannen werkelijkheid want anders zou noch de burgeemeester van Bergen noch die van Schoorl, een vrije zaterdag meer hebben, die zou dan worden besteed aan het openen van zaken. De heer de Ruiter was verheugd dat in deze streek een duidelijke samen- j werking is tussen de verschillende gemeenten, deze samenwerking dient door de colleges van B en W te wor- den bevorderd. j Overigens kon de heer de Ruiter I geen geld aanbieden, de gemeenten j worden slechts mondjesmaat bedeeld vanuit Den Haag. Hij hoopte dat het i de Stichting ook financieel goed zou gaan en drong er nogmaals op aan dat men als gemeenten met elkaar samenwerkt. Dit is te verkiezen bo- i ven grenswijzigingen, het is beter dat kleine hechte dorpsgemeen schappen samen iets tot stand bren gen. Toegelicht door de heer Schekker- man voerden een viertal ruiters uit Egmond vervolgens een pas de quatre uit en toen ging de heer Ker ner in op de cadeaus die de Stich ting van verschillende particulieren en instellingen had ontvangen. Alle presenten konden echter niet op de cadeautafel worden uitgestald want er zijn, aldus de heer Kerner 'on- soortige' mensen die met grote ca deaus kwamen opdraven. Men kreeg liefst twee paarden cadeau, de ene was geschonken door de heer Pronk uit Schoorl en kreeg prompt de naam Pronkjuweel en het andere dier gaf de heer Niebuurt, deze heet te Secoutos. De heer Bob Meijer uit Bergen schonk een complete geluids installatie en de heer Haverhols van de Kennemerruiters een Longeer- zweep. En toen werd de klok 6 eeuwen te ruggezet, want onder geweldig ap plaus van het opgetogen publiek reed Ridder van Poelenburgh binnen met zijn vrouwe, beiden gekleed in de dracht van die tijd en ook de paar den waren uitgedost zoals toen in de vroege middeleeuwen. De heer van Poelenburgh las een gelukwens op rijm voor en bood een klok aan die stante pede werd ont huld. De cijfers waren gemaakt in de vorm van hoefijzers. Namens de Duinridders bood de ridder en kele fraaie kandelaars aan, mej. Jan tien Frans kreeg een schilderij en voor het gehandicapte kind gaf de ridder 25 ducaten. En toen kreeg men gelegenheid het gebouw te bezichtigen en het bestuur te coplimenteren dat in de gezellige foyer recipieerde. Men heeft thans de beschikking over een negental eigen paarden en zoals bekend kan men ook eigen paarden in pension geven. Er zijn kleedkamers, toiletten, dou ches en andere voor de paardesport onmisbare ruimten aangebracht ter wijl men buiten ruimte en gelegen heid genoeg heeft om te oefenen. Een van de wensen van het Stichtings bestuur is nog een hindernisbaan maar misschien komt die er ook nog wel. En zo hebben de liefhebbers van de ruitersport en de gasten er in Schoorl door deze manege iets ge kregen waar men nu en in de toe- komts veel plezier aan kan beleven. Van de heer Meijer, gemeenteraads lid voor de KVP te Schoorl, ontvin gen wij het volgende schrijven. Geachte redaktie. In uw blad van 2 dezer is onder het hoofd D'66 gaat werkgroepen vormen o.a. vermeld dat voorgesteld wordt het initiatief te nemen tot oprichting van een sportraad. Naar aanleiding hiervan deel ik u mede dat ik reeds enkele maanden met deze materie bezig ben, hetgeen mevr. v. d. Linden en de heren Dek ker, Meedendorp en Muelink, leden van de gemeenteraad bekend is. Van een aantal gemeenten heb ik in middels de statuten van sportraden ontvangen. Indien mijn voorbereidin gen tijdig afgerond kunnen worden hoop ik in de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad met een initiatief voorstel terzake te komen. Gaarne zou ik zien dat u in een van uw eerstvolgende nummers een arti keltje over het bovenstaande wilden opnemen, wat wij bij deze graag heb ben gedaan. Sinds kort is Cees Kuypers onze medewerker voor Bergen. Wij verzoeken u clubbladen, convocaties en mededelingen naar zijn adres te zenden: Kerkedijk 14s. Wij kunnen ons voorstellen dat u misschien met hem wil praten over uw verenigingsac tiviteiten. De heer Kuypers is ten allen tijde bereid een af spraak met u te maken. U kunt hem telefonisch bereiken op 02209-1268. (Drukkerij Vol kers en Leegwater). De vormingscentra in Noord-Holland organiseren een serie cursussen voor aspirant-candidaten voor de gemeen teraadsverkiezingen in Noord-Hol land. Het initiatief gaat uit van de Volks hogeschool Bergen. Na de raadsver kiezingen in 1970 zullen veel plaatsen worden bezet door personen die geen of weinig ervaring hebben met het werk in vertegenwoordigende licha men. De gekozenen willen graag zo spoedig mogelijk hun opdracht naar behoren uitvoeren om zo aan de ver wachtingen van de kiezers te kunnen voldoen. Ze willen het spel volledig meespelen, wat niet eenvoudig zal zijn.' Daarom willen de vormingscentra De Haaf, Dijk en Duin en de Wood- brookers deze mensen behulpzaam zijn. Een cursus gericht op de prak tijk, zou, aldus de brochure, enigs zins kunnen voorzien in de behoefte niet geheel onbeslagen ten ijs te ko men. Het ligt in de bedoeling in de laat- BERGEN - K66, organisator van cul turele avonden te Bergen, heeft voor het komende winterseizoen een pro gramma samengesteld waarin ge tracht wordt een beeld te geven van wat op het ogenblik in ons land aan cabaret, film, literatuur en thea ter geboden wordt. In dit programma zijn opgenomen: Zoldertheater met 'Gezang van de Lustiaanse bosman' van Pe ter Weiss. Kindermatinee door het poppen theater van Hinderik de Groot. Film Monterey popfestival. Cabaret van Rients Gratama. Filmprogramma. Bewegingstheater 'Bewth'. Toneelgroep van Jules Croiset. Literaire avond in het kader van de Boekenweek 1970. Cabaretavond 'Neerlands hoop in bange dagen'. Filmprogramma Degene die interesse voor dit pro gramma hebben kunnen tegen beta ling van f 7,50 in het bezit komen van een paspoort dat een aanzien- BERGEN Vanmiddag is op het Plein het startsein gegeven voor de verkoop van loten voor de aanschaf van een carillon, dat de toren van de Ruïnekerk moet gaan sieren. De idee om Bergen een carillon te geven komt van het Carillon Comité Bergen. Het is de bedoeling dat de 26 bronzen klokken bij de viering van het vijfentwintigjarig jubileum van de bevrijding in gebruik worden genomen. De lotenverkoop is om kwart over vier gestart. Burgemeester De Ruiter kocht het eerste lot. De hoofdprijs is een glanzende automobiel. "Meester" J. Kok heeft het vorige week woensdag geweten, dat hij veertig jaar bij het onderwijs was Zijn schoolkinderen maakten er zo'n uitbundig feest van dat de hoofdon derwijzer van de Van Brederode- sehool er beduusd van raakte. Waarderende woorden, minder on stuimig, maar even hartelijk waren 's middages door burgemeester L. J. de Ruiter tot hem gericht. Op ver zoek van de jubilaris hield hij het kort. Hij wees op de voortreffelijke staat van dienst van de heer Kok. "Hij probeert ieder kind naar gaven en karakter te begeleiden. Het is een grote kunst om een kind de samen leving in te leiden, te meer daar dit voor vele kinderen bepalend kan zijn voor hun verdere leven". De heer Kok verstond die kunst, wat ook al mocht blijken uit de overwel digende belangstelling, van oud-leer lingen, ouders van leerlingen, vrien den, kennissen, collega's en het ge meentebestuur, dat hem bedacht met de kleine Winkler Prins en een ge schenk onder couvert. Voor mevrouw Kok waren er bloemen. Vele anderen voerden ook nog het woord. lijke reduktie op de toegangsprijzen geeft. Leden van het KCB kunnen dit paspoort voor 5,verkrijgen, terwijl houders van een Cultureel Jongeren Paspoort eveneens tegen reduktie de voorstellingen kunnen bezoeken. Paspoorthouders wordt voor iedere manifestatie een stencil toegezonden met informatie over het te verwachten programma. De eerste voorstelling, die van het Zoldertheater, vindt plaats op vrij dagavond 31 oktober a.s. in De Rus tende Jager te Bergen Nh. Paspoorten en inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat KCB, Plein 7, telefoon 02208 - 4195. ste maanden van 1969 en de eerste van 1970 een cyclus van enkele za terdagen of weekeinden te orgainse- ren, waarvan de inhoud zoveel mo gelijk in overleg met de cursisten wordt bepaald. De eerste bijeen komst wordt gehouden op de Volks hogeschool 't Oude Hof en begint om tien uur. Het thema van deze eerste bijeenkomst is ,de nieuwe rol van het gemeenteraadslid'. Inlichtingen over deze cursus kun nen worden ingewonnen bij de Volkshogeschool Bergen, Eeuwige laan 1, Bergen, tel. 02208 - 4541. Voor de laatstgehouden praktijk-ex amens slaagden nog de volgende leerlingen van Instituut Burdorf Machineschrijven: Gerarda v. d. Gulik, Hendrik Wit- sen, Mar ja Schouten, Klasina Com- pas, Inge de Rouw, Henk de Ridder, Joyce Fiqueira, Dini Kemper. Steno Nederlands: Francisca Bok, Lyda Spijkerman. Steno Engels: Margaretha Schut, Alkmaar. Nederl. Handelscorrespondentie: J. G. v. Baar, G. Tuinman, C. de Waard, G. Mantel, Angeline Kuyper, M. Boekwinkel. Duitse Handelscorrespondentie: Laura Erkamp en Tineke Honig. Engelse Handelscorrespondentie: Jenny Dekker te Alkmaar. Boekhouden: Hr. Timmerman, Hr. Veenstra, Hr. Ruiter, Hr. Pijper, Hr. Laan. BERGEN Het Waterschap Ber gen vergadert donderdag 16 oktober in de Oude Herberg in het openbaar. De bijeenkomst van het college van hoofdingelanden begint om acht uur. Vrijwel alle voorstellen betreffende salariëring van het personeel. Het nieuwe monsterboek is weer klaar. Als u ons belt krijgt u het ter inzage en wij reserveren dan de uitgezochte kerstkaart voor u. Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 1268 en 1223 De Federatie van VVV's in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal houdt zaterdag 1 november haar Al gemene Najaarsvergadering in de gloednieuwe Hoornse Schouwburg. De vergadering begint om tien uur. Het werkprogramma voor 1970 wordt onder meer besproken, terwijl het afgelopen seizoen nog eens onder de loupe wordt genomen. 'Het voorsei zoen, aldus het Federatie-bestuur, is matig geweest Hier en daar bleef de maand juni beneden de verwach ting. Het hoogseizoen kwam lang zaam op gang. Na de eerste week van juli veranderde dit beeld snel.' In de tijd van het mooie weer was vooral de kuststreek in trek. De eer ste gasten verlieten deze streek weer omstreeks 16 augustus. 'Dit proces voltrok zich na het weekeinde van 23 augustus in versneld tempo.' Daartegenover staat dat het dagbe- zoek 'uitstekend' is geweest. De Fe deratie constateert in haar overzicht een grote trek naar de Noordzeekust. Ook de IJsselmeerkust stond in de belangstelling. Toch komt de Federatie, alles tegen elkaar afwegend, dat de cijfers van het afgelopen seizoen beneden die van 1968 komen te liggen. Het voor lopige werkprogramma voor 1970 is geheel gericht op de dagjesmensen. De eerste besprekingen voor een Toer-In-route hebben al weer plaats gevonden. Dit keer zal ook het Gooi in de cultureel-toeristische routes aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd worden betrokken. In samenwerking met de Stichting Amateur Fotografie staan twee nieuwe fotoroutes op sta pel, het experiment met de rijdende NACO-kindercrèche is volgend jaar al geen experiment meer. Deze ser vice zal worden uitgebreid. De Vredesweek 1969, georganiseerd door Interkerkelijk Vredesberaad en NOVIB is voorbij. Ofschoon 't voor naamste doel van deze aktie was een begin te maken met een verandering in mentaliteit, is de verkoop van de Vredeskrant in Schoorl vooral door de medewerking van de 32 collec tanten een groot succes geworden. De totale opbrengst die in het vorige bericht werd vermeld is inmiddels nog hoger geworden. Bij het bedrag van f 666,75 moet nog bijgeteld wor den f 468,50. Daarvan is f 461,1 ont vangen uit de collecte in de r.k. kerk te Catrijp. Hulde voor deze offer vaardigheid. Voor iedereen zal duidelijk zijn dat ons werk voortgezet zal moeten wor den. Bijvoorbeeld door persoonlijke deelname aan de x-ij aktie of op an dere wijze? Onze hoge welvaart steunt voor een belangrijk deel op de te lage grondstoffenprijzen die aan de ontwikkelingslanden betaald worden en op de hoge tolmuren die hun verdere handelsprodukten be lemmeren. Enfin, dat kunt u juist in die Vredeskrant lezen. De spanningen in de wereld nemen helaas nog toe. Voor de verminde ring van die spanningen zijn wij me de verantwoordelijk Hier in Schoorl wordt al door velen iets van die verantwoordelijkheid be seft. Meer dan f 1135,is hier bij een gebracht. Hiermede heeft onze bevolking bewezen geen plekje te bewonen, maar een deel van onze geisoleerde aarde, waar niet slechts Schoorlaars, maar wereldburgers wonen.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1