PvdA staat principieel achter de ideeënmakers van Bergen GERRITSEN Schoorl een eigen museum k/ och nog au} en identiteit bete aten KELTUM PLEET Fraaie gravure prijs in carillonloterij Vrijdagavond 17 oktober huis-aan-huis lotenverkoop carillon, Bergen verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Jeugdraad bijeen HANS HENKEMAN BEVORDERD TOT OFFICIER-ON Breng de jeugd onder dak Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 Herfstwandelingen I.V.N. afd. Bergen A. Colnot exposeert Ds. Sap vertrekt B. EN W. HOREN MIDDENSTAND Commissie Iedere winkel moet sluiten Bridge-drive voor Mytylschool Uitslag klaverjas-drive 'De Kleine Theetuin' Diep verscholen onder de hoge bomen en weg gedoken achter het Oude Raadhuisje van Groet staat in een oase van rust en sfeer een oud huisje Burgerlijke stand Bergen Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen 43e JAARGANG no. 40 DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 6 PAGINA'S weekblad DE DUINST REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v.. Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten apeclale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Advertentieprijs 16 cent per mm. De Bergense afdeling van de Partij van de Arbeid heeft zich uitgespro ken voor de bundeling van groepe ringen, die de werkgroep Idee '69 nastreeft. Idee '69 is de voorloper van een progressieve concentratie. Vertegenwoordigers van de P. v. d. A. hebben aan dat overleg deelge nomen. Het basisprogramma van de Ideeën- makers van de Heerlijkheid is in grote lijnen door de socialisten goed gekeurd. De in het manifest van Idee '69 voorgestelde verkiezings procedure werd geheel verworpen. In een communique heet het dat vele leden menen dat er ook in de dorpspolitiek nog steeds socialistisch of liberaal kan worden gedacht en hebben dit tot uitdrukking willen brengen door de voorgestelde verkie zingsprocedure af te stemmen en een duidelijke plaats als P. v. d. A. op te eisen'. In feite waren vele le den bang voor de procedure omdat die aanleiding geeft tot manipuleren. 'Mevrouw Broekman is al op verkie- zingstoernee', klonk het tijdens de overigens besloten vergadering. Het afwijzen van de verkiezingspro cedure betekende een kleine neder laag voor de onderhandelaars. 'Dit is zeer begrijpelijk al kan men daar om niet meer van een radicale vernieuwing spreken van het poli tieke leven', aldus het bestuur. De leden gingen zelfs zo ver, dat zij bij het bestuur erop aandrongen 'gezien de broosheid van de samenwerking rond Idee '69 er zorg voor te dragen, dat een zelfstandige ledenlijst van de P. v. d. A. tot stand komt. Een lijst waarmee 'men in het uiterste geval zelfstandig aan de verkiezin gen kan deelnemen'. De angst voor de broosheid is niet geheel onrechtvaardig. In de eerste van de twee vergaderingen verzette een minderheid van de leden zich tegen samenwèrking met de dames Broekman en Zeiler. De bezwaren kwamen voornamelijk voort uit poli- tiek-historische overwegingen. Beide dames hebben in het verleden meer malen getracht de P. v. d. A. de voet dwars te zetten. In de tweede vergadering spraken een aantal leden hun voorkeur uit voor de PSP. Na enig gediscussieer over de houding van het PSP-raads- lid L. Schuil werd besloten een brief te sturen naar het afdelingsbestuur van de PSP in Bergen. Deze corres pondentie zou kunnen leiden tot on derhandelingen. Het wordt dan dui delijk, dat een grotere concentratie van mensen zich gaat verzetten tegen de 'oer-conservatieve dames', wiens enige drijfveer en dat prononceren beiden duidelijk in het openbaar be staat uit de kreet 'zo veel mogelijk vrouwen in de gemeenteraad'. Als de onderhandelingen met de PSP slagen, en die kans is niet gering, zal het onovermijdelijk worden een keu ze te doen. Veel hangt dan van de houding van D'66 af. Het communiqpe is wat dualistisch. Het noemt de concentratie progres sief, volgens P. v. d. A.-voorzitter de heer Frank van Kreuningen mis schien nog meer naar de vorm dan naar de inhoud'. Maar op die vorm was kritiek juist omdat het niet progressief genoeg was. En aan de inhoud vonden de P. v. d. A.-leden (het communique spreekt daar in het geheel niet over) breekpunten als pa ragrafen over grondpolitiek, sociaal beleid en financiële middelen ont breken. Daartegenover staat dan weer dat de meeste leden de eigen identiteit niet hier over; de P. v. d. A. zal zich zelf willen opgeven. De onderhandelaars moeten vernieuwen en heroriënteren en het verschil tussen lands- en de dorpspolitiek bewust moeten wor- BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. den'. Overigens vinden zij het be reikte al heel wat voor een tradi tionele partij. Over de verkiezingsprocedure werd veel gezegd. Uiteindelijk kwamen leden en afdelingsbestuur tot deze constructie: onder potentiele kandi daten voor de gemeenteraad, uit so cialistische kring, wordt een oproep gedaan om mede te werken in een aantal werkgroepen, die paragraaf voor paragraaf het concept-verkie zingsprogram voorbereiden. Dit con cept-verkiezingsprogram moet wor den voorgelegd aan deelnemende Bergen - De Bergense Jeugdraad houdt maandagavond in het gemeen tehuis een openbare vergadering. Aan de orde komt onder meer een herziening van de structuur van de Jeugdraad, het organiseren van een popfestival. Inmiddels heeft de Jeugdraad een nieuwe voorzitter gekozen. Cees Kuy- pers volgt Cees Korver op. Als nieu we leden werden Meine Fernhout en Evert Wilbrink geïnstalleerd. De vergadering begint om acht uur. partijen. De verkiezing van de kan didaten voor de uiteindelijke ver kiezingslijst wil de P. v. d. A. in eigen hand houden. In de vergade ring werd gesproken over twee ver kiesbare plaatsen en een lijstaan voerder voor de P. v. d. A. Ja, ja, er is de P. v. d. A. heel wat aan gelegen tot een goede dorpspoli tiek te komen. 'Een stuk openbaar heid zal daartoe veel kunnen bijdra gen', aldus het communique. Wat dat betreft gaven de Bergense socialisten het goede voorbeeld door de twee aan Idee '69 gewijde vergaderingen besloten te houden. Niet voor niets schrijft het bestuur 'ongetwijfeld zul len er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn, maar waar de be reidheid tot samenwerken zo groot is, moet het al gek lopen als dit niet zal werken'. Het is in ieder ge val een bijzonder goed idee, want negen partijen met vijftien raadsle den zijn een beetje al te dol. Het wordt tijd dat de figuranten worden vervangen door capabele hoofdrol spelers. Onder de Ideeënmakers van Bergen zijn die beslist te vinden. Cees Kuypers Bergen - Het is de concertpianist Hans Henkemans niet gelukt zich geruisloos uit de wereld van de klas sieke muze terug te trekken. In het Bergense gemeentehuis is hjj vrijdag middag bij bevordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester De Ruiter deelde deze prominente Bergenaar deze bevorde ring mee ten aanschouwe van een raadszaal vol vrienden van Henke mans. De musicus was reeds eerder geridderd. De begenadigde Mozartpianist - 'een van Europa's beste', zei vriend Henri Knap - trekt zich terug uit het slo pende en eenzame bestaan van een solist die de gehele wereld rondtrekt. Henkemans was een graag geziene gastsolist op de Slazburger Festspie- le. Hij blijft wel componeren. De 54-jarige Henkemans, die in de oorlog weigerde te spelen voor de Duitsers (Henri Knap: 'n moedig be sluit) vat zijn oude liefde weer op. Vlak na de oorlog rondde hij een medicijnenstudie af. Hij voelt zich aangetrokken tot de psychiatrie en begint daarom een praktijk in Ber gen en Amsterdam. Henkemans constateerde het in zijn dankwoord. Tussen de speeches van burgemeester De Ruiter en Henri Knap bestond een duidelijk verschil. De woorden van de burgemeester waren officieel met een filosofische achtergrond, die van Henri Knap, geestig, spits en spiritueel. Een con ference. Burgemeester De Ruiter releveerde dathuldigingen in de vergrijsde Heerlijkheid een tamelijk alledaags verschijnsel zijn. 'Maar grijs hoeft niet grauw te zijn', merkte hij rela tiverend op. Daarbij verzekerde hij de vrienden van Henkemans, dat zijn dorp niet helemaal onterecht sno bistisch wordt genoemd. 'Maar liet hij zich ontvallen ik heb nog nooit gehoord dat het leven hier saai is. Het coloristische element ontbreekt hier nooit'. Hij meende namens de overheid de concertpianist dank te moeten zeg gen voor zijn grote bijdrage aan het Nederlandse muziekleven. Dat ge schiedde ook in Bergen. Reden waar om burgemeester 'Lo' de Ruiter hem voorhield 'wij zijn een beetje trots op U'. Henri Knap gaf tussen ernst en luim door een gaaf beeld van de mens achter de concertpianist Henkemans. Hij vergeleek hem achter zijn piano op het concertpodium met een rei ger 'die roerloos op de oever staat Weet u dat in 1968 ruim 1.635.000 betalende bezoekers op onze natio nale luchthaven Schiphol kwamen? U kunt een kleuren TV winnen als u raadt hoeveeel dit er in 1969 zul len zijn. Stuur een briefkaart met 50 cent extra postzegels aan postbus 85 in Badhoevedorp en zet erop hoeveel bezoekers u in dat jaar verwacht. De opbrengst is voor een clubhuis van de speeltuinvereniging aldaar. Als tweede en derde prijs hebt u de kans op een bandrecorder of een vouwfiets. Uw inzending moet 31 ok tober a.s. binnen zijn. De uitslag wordt 31 januari 1970 bekend ge maakt. maar nog net op tijd de zilveren vis weet te vangen'. Hij zei ook nog: deze razendsnel den kende en sprekende man maakt de indruk dat hij de mensen om zich heen in zijn sfeer betrekt, maar zich niet kan inleven in hun sfeer. 'Dat is een misvatting', hield Knap zijn en Henkeman's vrienden voor, in tij den dat je bitterheid eet staat deze vriend naast je.' Het I.V.N. afd. Bergen organiseert 2 herfstwandelingen welke gehouden worden op 19 en 26 oktober a.s. De vertrektijd is om 14.00 uur van 'De Dikke Boom' bij de Ruïnekerk in Bergen. De wandelingen zullen in het teken staan van de vogeltrek. Aan de deelnemers wordt een bro chure aangeboden. Iedereen kan zich aansluiten. Wel wordt de deelnemers verzocht een geldige duinkaart mee te nemen. De ze is echter eventueel bij de start te verkrijgen. Bergen - Dr. J. Hemelrijk opent za terdagmiddag om vier uur de over zichtstentoonstelling van werken van A. Colnot. De expositie duurt tot 6 november. Het werk is dagelijks van half elf tot half een en van twee tot vijf uur te zien. Zondags is de expositie ook geopend en wel van twee tot vijf uur. Bergen - Ds. J. Sap heeft zondagmid dag afscheid genomen van de Gere formeerde kerk van Bergen. Volgen de week al doet hij zijn intrede als predikant bij de Gereformeerde kerk van Delfzijl. De dominee zal zich daar bezighouden met de gees telijke verzorging van de opvarenden ter koopvaardij en kustvaart. Bergen - Het Bergense college van B. en W. wil eerst de middenstand horen over het winkelsluitingspro bleem alvorens het advies zal uit brengen aan de raad. Met deze stap passeert het college het advies van de commissie voor de verordeningen. De raadsleden in deze commissie ver klaarden - alhoewel niet unaniem - dat het invoeren van een winkelslui tingsverordening zoals die in Heiloo geldt, de Bergense winkeliers tegen de zuigkracht van de supermarkets van Albert Hejjn en B. en W. soelaas zou bieden. De Heiloose verordening bepaalt, dat iedere winkel een halve dag moet sluiten dus ook de supermarkten. De twee commissieleden mevrouw Broekman-Vriesman (onafh. liberaal) en de heer L. Schuil (PSP) vinden de houding die het college inneemt teleurstellend. Het conflict liep voor al hoog op toen bleek, dat deze raadsleden geen toegang zullen krij gen op de besloten hearing van de middenstanders. Met klem hebben beiden tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Duidelijk is het dat over de winkel sluitingsverordening nog niet het laatste woord is gesproken. De een vindt dat de heer Schuil wel erg doordrijft, de ander vindt de concur rentie voor de kleine middenstander De Bridgeclub Schoorl houdt maan dag 20 oktober een drive ten bate van de Mytylschool te Bergen. De strijd om leuke prijzen wordt gehou- de in hotel de Rode Leeuw en begint om 8 uur precies. (Twee prijzen in iedere lijn). Het inschrijfgeld be draagt voor leden Van de bridgeclub Schoorl 2,per persoon; voor niet leden 3,Men kan inschrijven bij J. Beeldman, Heereweg 56, Schoorl, tel. (02209) 1215 en A. Nieuwland, Heereweg 13, Schoorl, tel. (02209) 1346. De inschrijving staat open tot en met zaterdag 18 oktober 18.00 uur. De uitslagen van de gehouden kla verjas-drive van café-restaurant 'De Kleine Theetuin' zijn als volgt: 1. Hr. Akse 5304 pnt. 2. Hr. Swaan 5267 pnt. 3. Mevr. Swaan 5174 pnt. 4. Hr. Akkerman 5019 pnt. Poedelprijs hr. v. d. Berg 3721 pnt. Marsenprijs mevr. Swaan 5 marsen. De volgende klaverjas-drive is vrij dag a.s. 's avonds 8.00 uur. onmenseslijk. Daarbij komt nog dat het inschakelen van de commissie om de winkelsluitingproblematiek onder de loupe te nemen al tegen de zin van het college in is gegaan. Ter verduideijking; in de juli-verga- dering van de gemeenteraad was de mening van de meeste raadsleden zo, dat alle winkelbedrijven dus ook de supermarkets in ieder geval een mid dag moeten sluiten. Het ligt voor de hand dat de heer Schuil in de eerst volgende gemeenteraadsvergadering opnieuw vragen zal stellen. Het col lege had trouwens al beloofd de raad voor oktober te adviseren. UK Kebkva-n-Bhhgibx in üuïn'kx TENDMM HeH-STEUD. T7TT jecitr- Een afbeelding van de reproductie naar een gravure uit 1774, die gewonnen, maar óók gekocht kan worden. Alles ten bate van een carillon van 26 klokken in de Ruïnetoren. Op donderdag 23 oktober, 's avonds om 8 uur zal notaris Munting in de raadszaal van Bergens gemeen tehuis de trekking verrichten van de CARILLONLOTERIJ. Eén win nend lot geeft recht op een splinter nieuwe Citroen Dyane, 160 andere winnende loten geven recht op een schitterend uitgevoerde reproductie naar een gravure van de Ruïne- kerk, gedateerd 1774. Onze lezers treffen een verkleinde afbeelding van deze gravure hier boven aan. Het Carillon-comité heeft dezer da gen nog een verheugend initiatief genomen: men liet méér reproduc ties drukken, dan er voor prijzen in de loterij nodig zijn. En deze af drukken zullen vanaf 24 oktober voor een ieder in de boekhandels van Bergen verkrijgbaar z(jn. De prijs van de ingekartoneerde en velop gestoken reproductie bedraagt slechts 4,95. De opbrengt komt ge heel ten goede aan de CARILLON LOTERIJ. Nog even iets over de lotenverkoop. Groot is dit oude huisje met haar 50 m2 vloeroppervlakte zeker niet, maar toch voor een beginnend mu seum biedt het een voldoende ruim te. Een meuseum dus, al moet daar dan wel bij vermeld worden dat het gehele plan nog slechts in haar beginstadium verkeert en er dus nog geen vaste vormen zijn gevonden. Doch de juist opgerichte werkgroep heeft een enthousiaste start gemaakt. Zij rekent het tot haar taak de vele moeilijkheden op te lossen, de moge lijkheden te onderzoeken en tenslotte de meest ideale vorm en inhoud voor een vereniging of stichting tot be heer van het museum te vinden. Een museum, en daar zijn wij het nu reeds wel over eens, dat een beeld zal moeten gaan geven van het verloop van de geschiedenis van ons dorp. Hierbij wordt o.a. gedacht aan ma- guettes van het landschap zoals het hier zo'n 10.000 jaar geleden geweest moet zijn. Kaarten waarop men het verloop van de landschapsvorming aan zal kunnen treffen en waarop de huidige kennis omtrent de eerste be woningen aangegeven zal worden. Ook de bodemvondsten van ons dorp zullen een belangrijke plaats innemen, terwijl verder de kennis over belangrijke gebouwen, dorps kernen, maar ook de perioden zoals die van de Engelsen en Russen een ruime aandacht zullen krijgen. Kortweg; Schoorl door de eeuwen heen. EEN RUIM PROGRAMMA Niet alleen het museum zelf echter zal de aandacht van de nieuwe ver eniging of stichting krijgen. Ook gaan onze gedachten uit naar een voor de leden uitgegeven jaarboekje waarin op een zo ruim mogelijk ter rein artikelen zullen verschijnen over het historisch verleden van ons dorp. Weer een andere mogelijkheid voor de nieuwe vereniging is wellicht het organiseren van kursussen op histo risch, argeologisch en geologisch ge bied. Terwijl tenslotte opgraafwerk- zaamheden onder deskundige leiding bijvoorbeeld voor de jeugd, tot de mogelijkheden zullen behoren. Geen saaie vereniging dus, maar juist een levendige groep enthou siaste mensen die allen één ding gemeen hebben, te weten een warme belangstelling voor het verleden. Hoewel er nog geen plannen bestaan omtrent een ledenwerving en het helemaal niet in de bedoeling ligt bij u aan te gaan kloppen om geld voor de verwezenlijking van ons museum, is iedere morele reactie uwerzijds van harte welkom, daar niets vaak produktiever is dan een simpele aan moediging. Mocht u overigens toch op de een of andere daadwerkelijke wijze wil len bijdragen aan de totstandkoming van het museum dan zij hier ver meld dat wij op de Raiffeisenbank een bankrekening openden tenname van 'Museum Schoorl'. Tot en met donderdag 16 oktober zijn er loten op het Plein verkrijg baar. Op vrijdagavond 17 oktober zullen leden van de brandweer en Bergens harmonie aan alle huizen van Bergen en Bergen aan Zee aan bellen om loten te verkopen. Na 18 oktober kan men weer op het plein voor loten terecht en te allen tijde bij boekhandel De Haan. Over het vervolg van de actie zul len we de lezers op de hoogte hou den. GEBOREN: Marlinda Lucia, d. v. J. M. Klever laan en A. M. Kunst, Filarskiweg 25. René Willem z. v. W. F. de Boer en C. van der Wissel, Notweg 5. Lau rens Johan z. v. J. A. Gischler en S. A. Hiddema, Joseph Bech-Nes 4. Na- tasja Johanne Christine, d. v. A. C. van Eijk en V. E. M. Kaldenbach, Fi larskiweg 16. Marco Christiaan, z. v. R. P. Herrmann en G. A. H. Veen- huizen, Bergerweg 60. ONDERTROUWD: Hendrik J. Bode, 25 jaar, Spaak-Nes 2b en Augustina Roelofs, 27 jaar, Spaak-Nes 2b. Martinus W. P. Kap pen, 62 jaar, Notweg 36s en Lam- berta M. J. Veltman, 56 jaar, Nesdijk 87a. Bernardus J. G. Beemsterboer, 25 jaar, Geestweg 22 en Lucit M. van Veen, 19 jaar, Westerweg 4. Gerar- dus Th. M. Kerkhof, 19 jaar, Utrecht en Yvonne Tielrooy, 20 jaar, Beem- sterlaan 3. Joseph M. van den Bos, 22 jaar, de Lier, en Cornelia A. J. Mol, 21 jaar, Kerkelaan 21. GEHUWD: Johannes Winder, 27 jaar, Schoorl en Johanne M. E. Zweekhorst, 23 jaar. Boslaan 2. Emile A. Colnot, 21 jaar, Lijtweg 16 en Maria J. Breek, 20 jaar, Kerkelaan 22. Carmelo Buc- cheri, 24 jaar, Alkmaar en Clara G. Ibink, 18 jaar, Meerweg 5. Rolf E. van der Keijl, 26 jaar, Amsterdam en Cornelia Kager, 27 jaar, Piet Boen- dermakerweg 11. Robert van Delft, 22 jaar, Krommenie en Hendrika Roos, 20 jaar, Dorpsstraat 36. Gijs- bertus van den Berg, 27 jaar, Rijs wijk Z.H. en Frangoise H. Vermeys, 26 jaar, Breelaan 45. OVERLEDEN: Pieter D. C. Groen, 79 jaar, geh. met G. J. van der Bijl, Kerkedijk 37. Geestweg 9s, geh. m. A. Kalkman. Cornelia Visscher, 82 jaar, Breelaan 6, wed. v. W. F. Smit. te Hilversum, laantje 8, wed. v. .G Sikma. Margaretha Iken, 90 jaar, Spoor- laantje 8. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1