Jeugdraad wil meer openbaarheid bij structuurplan^ Centrum GERRITSEN KLOKKEN Eerste K 66 in het teken van evolutie verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Vereniging 'Algemeen Welzijn' 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman NIEUW BERGEN WIL SLUISPOLDER-PLAN DESKUNDIG BEGELEIDEN Eenheid in Idee '69 nog bewaard BESTEL REEDS NU UW KERSTKAARTEN Nu nog een prachtige collectie DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Meer geld voor onderzoek van verkeer Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 OPENING SPITBRAADZAAL ALTENBURG' te Egmond aan Zee WAT IS ONGEWENST OF BEDENKELIJK Fokkers van rundvee fuseren Bejaardensociëteit in Schoorl Raad Bergen bijeen Definitief krediet voor uitbreiding Van Brede- rodeschool VVV houdt 'hearing' over camping DOKTERSDIENSTEN 43e JAARGANG no. 41 DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTR EEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Co8p. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank. Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: Advertentieprijs 16 cent per mm. 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 ii t o cn ruöl. pot jaai j per kwartaal 3,50 Het structuurplan Centrum bebouwde kom heeft onder de bewoners van het centrum nogal wat beroering gewekt. De Jeugdraad van Bergen heeft zich door de gemeente en de 'anti-'s' laten voorlichten en heeft daaruit na ette lijke discussies een mening gedistilleerd. Dit oordeel kan worden beschouwd als dat van een groot gedeelte van de Bergense jeugd. Het karakter van een structuurplan impliceert, dat nog niets vaststaat. Juist daarom verwacht de Jeugdraad dat het gemeentebestuur openstaat voor iedere inbreng. Ook voor deze. Bewoners en gemeentebestuur moeten zich ondanks het voorlopige karakter, er terdege van bewust zijn dat dit plan in grote lijnen de toekomst van het centrum kan bepalen De Jeugdraad is van mening dat het gemeentebestuur bij de ont wikkeling van structuurplan tot be stemmingsplan de grootst mogelijke openbaarheid moet betrachten en daar waar het particulier initiatief ontbreekt stimulerend moet optre den. De Jeugdraad stelt voor: alle betrokken inwoners -in het openbaar te horen; objectieve voorlichting te geven; een sociografisch onderzoek te verrichten; de resultaten van alle onderzoe ken zo snel mogelijk in het open baar te publiceren (in de vorm van een huis-aan-huis verspreid bulletin. Om het ontwerp-bestemmingsplan niet alleen overdag ter visie te leg gen maar ook 's avonds zodat ieder een de gelegenheid heeft er kennis van te nemen. Een deskundig ambte naar zal ook 's avonds ter beschik king moeten zijn om de mensen 'weg wijs' te maken. Met de ingebrachte bezwaren reke ning te houden en deze in het open baar door de gemeenteraad te laten behandelen. De Jeugdraad verwacht van het ge meentebestuur dat op z'n minst een aantal alternatieve oplossingen voor deelfacetten van het verkeers- en planologisch probleem worden ont wikkeld. Een plan, een bijzonder in grijpend overigens, hoeft nog niet de oplossing te bieden voor 't verkeers probleem. Bij het ontwikkelen van alternatie ven moeten niet alleen 'beta-mensen' als verkeersdeskundigen, planologen, stedebouwkundigen etc worden inge schakeld maar ook sociologen, als vertegenwoordigers van de menswe tenschappen. Het gemeentebestuur moet naar het oordeel van de Jeugdraad het risico vermijden dat het plan te technocra tisch wordt. In het structuurplan zijn enkele krui singen geprojecteerd, die geen soe laas bieden voor het opvangen van de stroom auto's. Ook wordt het kruispunt Jan Oldenburglaan-Sta- tionsstraat-Breelaan verplaatst naar de kruising Breelaan-Russenweg-Vij- verlaan. Een verschuiving van de moeilijkheden. De Jeugdraad vindt dat de tien ge plande parkeerplaatsen zo met groen moeten worden bekleed, dat zij geen storende invloed hebben op het fraaie dorpsbeeld bestaande groen- elementen met een specifieke alge meen erkende waarde mogen niet worden aangetast. De Jeugdraad dringt er op aan proe- De vereniging Algemeen Welzijn heeft aan alle inwoners een circu laire gezonden waarin zij opwekt om van deze vereniging lid te willen worden. Zij brengt in het wintersei zoen altijd en al vele jaren culturele programma's die de moeite waard zijn te bezoeken. De contributie is heel laag gehouden. Op de a.s. te houden ledenvergadering komt wel een contributieverhoging ter sprake. De ledenvergadering wordt gehouden op vrijdag 24 oktober a.s. in De Roo- de Leeuw te Schoorl. Hieraan vooraf gaat een filmvertoning over potten bakken met inleiding. ven te nemen met eenrichtingsver keer. De voordelen hiervan zijn: er hoeft niets te worden gekapt of ge sloopt. Het vraagt slechts een kleine investering. Bij niet afdoende resul taat kan het experiment onmiddellijk worden stopgezet. Deze proeven lo pen niet vooruit op definitieve be slissingen en verdienen daarom al leen al aanbeveling. Mocht het Plein in dit verband toch worden afge sloten dan acht de Jeugdraad het ge wenst dat de Russenweg gespaard blijft. Indus*' Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. Bergen - Nieuw Bergen heeft veel waardering voor het recreatieproject Sluispolder. Deze pressiegroep liet zich in april door burgemeester L. J. de Ruiter en landschapsarchitect ir. C. van Empelen voorlichten en heeft daaruit een eigen interpretatie en idee afgeleid. Dit blijkt uit een brief, die onlangs aan het Bergense college van B. en W. is verzonden. De grondgedachte het vormen van een groene buffer tegen de opdringende bebouwing van Alkmaar, wordt in de brief gepre zen. Vervolgens wordt met voldoening op gemerkt, dat er niet naar wordt ge streefd een pretpark te stichten maar dat er nieuwe mogelijkheden voor passieve recreatie worden geschapen bij 'tot dusver te zeer van groen verstoken wijken'. In het schrijven wordt vooral aan dacht besteed aan veldbiologisehe as pecten. De Nieuw Bergenaren gaan er vanuit dat nieuwe soorten broed- vogels zich in dit gebied kunnen gaan vestigen. Daarom wordt gepleit voor het stichten van enkele rustge bieden of vogelreservaten, eventueel BERGEN De afwij zing van de Bergense afdeling van de Partij van de Arbeid van de ver kiezingsprocedure zoals die door het centraal overlegorgaan Idee '69 was voorgesteld heeft niet geleid tot een breuk tussen de partijen, groepe ringen en personen die aan dit over leg deelnemen. Blijkens de vergadering die in de Volkshogeschool de Oude Hof werd gehouden werd een compromis be reikt, dat de P. v. d. A. vertegen woordigers eerst nog ter goedkeuring aan hun leden moeten voorleggen. Het compromisvoorstel werd door de D'66-onderhandelaars geformuleerd wij willen de verkiezingsprocedure laten vallen, maar dan moet de P. v. d. A. zich houden aan wat in het manifest over de voorkeurstemmen staat. Dit is een dwingende eis. An dere gesprekspartners als mevrouw Broekman-Vriesman en mevrouw Zeiler waren het daar mee eens. In het manifest van Idee '69 staat dit hierover: na de verkiezing zal geen overdracht van stemmen plaatsvin den; de kandidaten met de meeste stemmen komen in de raad totdat het aantal verkregen zetels is bezet. Dit staat algemeen bekend als het 'meeste-stemmen-gelden-principe'. Bovendien werd in dit verband een concept-verkiezingslij st samengesteld die er als volgt uitziet: 1. P. v. d. A. (een door de P. v. d. A. aan te wijzen kandidaat, die door al le partners moet worden geaccep teerd en mits de P. v. d. A. haar be zwaren tegen de voorkeurstemmen laat vallen), 2 D'66, 3 mevr. Broek man, 4. Middenblok, 5 D'66, 6. P. v. d. A., 7. en 8. de niet-partijgebonden gesprekspartners. Het nieuwe monsterboek is weer klaar. Als u ons belt krijgt u het ter inzage en wij reserveren dan de uitgezochte kerstkaart voor u. Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 1268 en 1223 op niet voor publiek toegankelijke eilandjes binnen het plan.' Nieuw Bergen stelt het gemeentebe stuur voor, reeds in dit stadium van voorbereiding een commissie in het leven te roepen, die zowel bij de aan leg als bij het latere beheer advie zen kan verstrekken op het terrein van avifauna en flora in dit gebied. De verschillende deskundigen en de vertegenwoordigers van de aangren zende dorpswijken zouden, aldus Nieuw Bergen, hiernaast aandacht moeten besteden aan sociale en an dere aspecten van het plan. Bergen - Het college van B. en W. vraagt de gemeenteraad f 20.800, uit te trekken als aanvullend krediet voor het opmaken van een gedetail leerd en gedocumenteerd rapport 'omtrent de aard en de samenstelling van het interne en recreatieve ver keer en het forensenverkeer in Ber gen'. Dit onderzoek wordt gepleegd door het ingenieursbureau Dwars, Keederik en Verhey uit Amersfoort. De gemeenteraad trok reeds een be drag uit van vijfenzestig mille. Zo groot was indertijd de kostenraming van ingenieursbureau. Daarmee was nog geen rekening gehouden met de dit jaar in werking getreden BTW, die de tarieven met twintig procent verhogen. Met andere bijkomende kosten worden de uitgaven, die ten grondslag liggen aan het uitbrengen van het verkeerstechnisch rapport door de gezamenlijke ingenieurs ge schat op f 89.700. In de begroting voor het volgend jaar is reeds een bedrag van f 23.300 uitgetrokken voor dit onderzoek. De totaal uitgetrok ken bedragen komen dan op f 68.900. In het verschil tussen de raming en dat wat reeds op de diverse begro tingen is uitgetrokken wil het colle ge voorzien. Hotel 'Altenburg' is weliswaar het oudste gebouw aan de boulevard, doch de betimmeringen en de inven taris zijn veel ouder dan het gebouw zelf. Oorspronkelijk stonden hier 2 alleenstaande 'Heerenhuizen' aan een zandpad, dat de naam Boulevard nog niet verdiende. Tussen beide huizen door liep een met schelpen gepla veid pad vanaf het strand naar de duinen. Het duingebied, dat zich achter dit pand bevond, werd grotendeels eerst na 1945 bebouwd. In de loop van de tijd groeiden beide panden door di verse verbouwingen aan elkaar zo dat een pension ontstond 'Van Alten burg' geheten, naar de toenmalige eigenaresse. Altenburg is een friese geslachts naam, welke in het nederlandse ge deelte van Friesland veelvuldig voorkomt, doch merkwaardiger wijs ook in Duitsland, Frankrijk en ook in Engeland. De antieke betimmering van het restaurant is grotendeels eeuwen oud en afkomstig uit plaatsen als Alkmaar, Amsterdam, Breda, Deven ter, Enkhuizen en Haarlem. Onge veer vijfduizend antieke plavuizen zijn in de loop der tijd aangebracht. De inrichting van het pand, de an tieke voorwerpen en meubelen en de scheepsmodellen zijn bijeengebracht door tientallen jaren speuren en ver zamelen. De vele aanvragen voor diners en recepties noodzaakten de directie tot de jongste uitbreiding: de 'Spitbraadzaal'. De spitbraadinstallatie is voor zover wij weten, een uniek stuk smids- werk. Er is geen soortgelijk exem plaar bekend. De open keuken is geheel uitgerust met de antieke voor werpen en gereedschappen, waarvan een rechtgeaard rotisseur zich in vroeger eeuwen bediende. De merk waardige smaak, die het open vuur overdraagt op het gebraad heeft een zodanige belangstelling voor deze gerechten doen ontstaan, dat voor het merendeel, diners e.d. in de spit braadzaal worden geserveerd. Nieuwe aanwinsten zijn o.a. een ge- beeldhoude kanseltrap uit de oude St. Jans kerk in Haarlem, een 17e eeuws scheepsmodel 'Le Patiënt'. De opening werd verricht d.m.v. het luiden van de scheepsbel door bur gemeester der Egmonden, de heer A. G. Bakker. De heer Adriani, directeur van de Federatie der VVV's stelde tijdens zijn toespraak, dat wie zo iets sfeer vols tot stand bracht, iets van een artiest in zich moest hebben en dat de uitbreiding en bouw van de spit braadzaal, niet alleen Egmond maar ook de hele kop van Noord-Holland in culinair en toeristisch opzicht om hoog haalt. Tot slot dankte de heer drs. J. H. Middelbeek sr. het gemeentebestuur van Egmond en zijn buurman de heer Steenbeek voor de grote mede werking bij het volvoeren van dit project. Mijn buurman verdomt het om zijn heg te knippen. Het langharig tuig van de familie Z. verstoort de rust door 's avonds na tienen hun afgrijselijke hysterische beatplaten te draaien. Een arbeider van de Gemeentelijke Plantsoenendienst deed zo maar zijn kleine be hoefte in een bosje. Op zondagmiddag verstoren jongelui de dorps- rust door zich te verzamelen op het Plein bij die beattent de Coco- club, geloof ik. De gemeente heeft al weer een boom gekapt, waar moet dat naar toe. Gut, gut, wat een bedenkelijke situaties en ongewenste ontwikkelingen. Als U er nog meer weet, schrijf even naar het bestuur van Nieuw Bergen. De heksenjacht is geopend. Maar het moet wel bedenkelijk of ongewenst zijn. Overigens ook voor verheugende berichten houdt het bestuur van Nieuw Bergen zich aanbevolen. Bij voorbeeld Mijn buurman heeft eindelijk zijn heg geknipt; die nette jongens van de familie E. komen altijd eerst vragen of wij geen last hebben van het feestje dat zij geven, ach ze spelen monopolydat maakt zo'n lawaai niet; de arbeider van de plantsoenendienst kwam bij ons aanbellen om te vragen of hij van het toilet gebruik mocht maken. Dat mocht, toen hij zijn boodschap had gedaan, waste hij netjes zijn handen. Toch wel fatsoenlijke mensen. Die beattent is eindelijk op last van de burgemeester gesloten. Als ik jullie moet vertellen wat daar allemaal gebeurde, zou je rode oortjes krijgen. Dit is supergeheim, U moet het niet verder vertellen hoor, maar het is zo verschrikkelijk verheugend, de gemeente heeft het structuur plan laten vallen. Nieuw Bergen dat is toch die vereniging die vindt dat 'Bergen nu en in de toekomst zijn leefbaarheid behoudt voor het welzijn van allen die in Bergen wonen of hier 'gast' zijn. PS: Zou Nieuw Bergen zich ook eens kunnen gaan wijden aan het probleem van de Turkse gastarbeiders. Vorige week is er weer een meisje lastig gevallen. Het zal je dochter maar zijn. K. Bergen - De leden van de Rundvee- fokvereniging Duinstreek Noord heb ben besloten een fusie aan te gaan met de zustervereniging, die in de zuidelijke Duinstreek opereert. De fusie gaat in op 1 januari. De ge combineerde rundveefokverenigin- gen, die veredeling van de veesta pel voorstaan hebben nu ongeveer vierduizend koeien onder controle en tellen ongeveer tweehonderd leden, die verspreid wonen over een gebied van Castricum tot Burgerbrug. Veel leden van de Duinstreek-Noord wo nen in Bergen of Schoorl. De leden van Duinstreek-Noord heb ben tijdens deze historische vergade ring in de Bergense Oude Herberg afscheid genomen van hun secretaris -penningmeester, de heer Jn. van der Oort uit Schoorl. Hij is 29 jaar be stuurslid geweest. Wist u, dat er al een kleine groep vaste bezoekers is? Maar we zouden zo graag wat meer mensen zien, om de gezelligheid nog te verhogen. Iedereen is welkom Als u toch naar de bibliotheek gaat om uw boeken te ruilen, komt u dan eens binnenkijken? U wordt opge wacht met een kopje thee en u kunt naar believen een spelletje kaarten of gewoon wat babbelen, U bent wel kom vanaf half drie, iedere vrijdag middag in de consistorie van de N.H. kerk in Schoorl. Kunt u niet op eigen gelegenheid ko men belt u dan naar mevr. Hauch, tel. 1670 die zo mogelijk voor vervoer wil zorgen. Bergen - De gemeenteraad van Ber gen komt dinsdagavond om acht uur bijeen in de raadszaal van het ge meentehuis voor een openbare verga dering. De raadsstukken liggen voor de ingezetenen maandag van half vier tot vijf en van zeven tot acht uur ter inzage. De Bergense gemeenetraad krijgt een aantal voorstellen voorgeschoteld die vallen in de onderwijssfeer. Het be langrijkste voorstel is dat van het voteren van een bedrag van tachtig mille voor de uitbreiding van de openbare Van Brederodeschool met een zevende lokaal. De gemeenteraad heeft in principe zich al achter dit voorstel gesteld, dat in de augus- tusvergadering op tafel kwam. Dat besluit moest toen worden genomen omdat de uitbreiding urgentie ver eiste. De raad moet nu accoord gaan met 't in augustus nog als voorlopig bestempelde krediet van tachtig mil le. Het college van B. en W. stelt verder voor mej. C. J. de Leur te benoemen tot kleuterleidster aan de Jan Ho- gervorstkleuterschool. B. en W. willen ook ruim f1100 uit trekken voor de aanschaf van een schrijfmachine, stencilapparaat en papiersnijmachine voor de Vrije school. Het schoolbestuur van de Berger Schoolvereniging heeft het college verzocht te voorzien in de aanschaf van een twaalf leerlingen sets. Dit vergt een bedrag van ne genhonderd gulden. De raad is ge vraagd met deze twee uitgaven ac coord te gaan. Bergen - 'Campings, ja of nee', dat is het kardinale punt van de najaars vergadering die de WV-Bergen don derdagavond 30 oktober in hotel B'67 belegt. De vergadering begint om acht uur. Wethouder F. Verstegen leidt het probleem van wel of geen camping in. Tot nu toe heeft het college van B. en W. daarover geen uitspraak gedaan. Wel wordt er gesleuteld aan een kampeernota. Aan de leden van de VVV wordt na deze inleiding hun mening gevraagd. Door stemming wordt uiteindelijk het standpunt van de VVV bepaald. BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1