choorl zonder wethouders GERRITSEN politiek treurspel! Nieuw Bergen Muelink: „Ik stel mijn portefeuille beschikbaar". Dekker: „Ook ik kras op" JlXnahanèotp (p.v.d.a.) schept contiooeise tussen laad en uyethoudets KELTUM PLEET Schoorlse Drumband houdt a.s. zaterdag bingo-avond verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN TRIMCLUB SCHOORL 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman Vergadering K.V.P. afd. Schoorl Ontspanning voor de ouderen in Bergen Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 St. Nicolaasactie 1969 Schoorl 43e JAARGANG no. 42 DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v.. Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: Advertentieprijs 18 cent per mm. 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 De Schoorlse gemeenteraad kwam dinsdag 28 okt. weer ten raadhui- ze bijeen, aan de orde was een agen da van een elftal punten gesteld. 1. De Notulen werden nadat enkele raadsleden wat aanmerkingen had den gemaakt, goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN Hierbij was een schrijven van de af deling van D'66 waarin commentaar werd gegeven op de behandeling van de zaak 'Duinmanege Poelenburgh' in de laatste raadsvergadering. Voorts was er 'n aankondiging van een organisatie tot formering van ge spreksgroepen Holland Noord aan het woord en enkele rapporten over de gehouden controles over de ver schillende gemeentelijke administra ties binnengekomen. De raad werd voorgesteld alle inge komen stukken voor kennisgeving aan te nemen. 2. Na enige discussie werden de voorstellen van B en W aanvaard; de heer Sleking wees op het belang van de actie Holland Noord aan het Woord waarbij overleg op een zo breed mogelijke basis zal geschieden. VASTSTELLING ARCHIEF VERORDENING De archiefwet legt overheidsorganen de plicht op de bescheiden in goede en geordende staat te bewaren. Met name, aldus B. en W. het toezicht op het beheer is in deze tijd die in de administratieve sector wordt geken merkt door een op een lawine lijken de stroom van papier, een element van belang. Daarnaast moet grote aandacht worden besteed aan de ver nietiging van niet belangrijke stuk ken. In haar uitvoerige toelichting wijzen B. en W. de raad erop dat de raad de taak heeft archiefbewaarplaatsen aan te wijzen en dit houdt in dat de archiefbescheiden die in de bewaar plaatsen berusten, openbaar worden. De raad werd in overweging gegeven de kluis in de nieuwe vleugel van het raadhuis aan te wijzen als ar chiefbewaarplaats en B. en W. vroe gen het ontwerp-besluit hiervoor vast te stellen. 3. Hiermee ging de raad akkoord. AANGAAN VASTE GELDLENING In haar vergadering van 10 decem ber 1968 besloot de raad tot aankoop over te gaan van de boerderij gele gen aan de Heereweg 230 van het r.k kerkbestuur. Omdat de vaste finan ciering tot dusver ontbrak kon over dracht nog niet plaatshebben maar voornoemd bestuur had zich bereid verklaard terzake een vaste geldle ning te verstrekken ad f 128.000, met 'n rente van 7 procent, af te los sen na verloop van 6 jaar. De raad werd gevraagd het betref fende besluit vast te stellen. 4. Ook dit voorstel ondervond bij de raad geen bezwaren. KASGELDLENING EN KREDIET IN REKENING-COURANT. De raad werd gevraagd te besluiten tot een bedrag van f 1.500.000 kas geldlening te sluiten voor het jaar 1970. Er diende verder een nieuwe over eenkomst met de Bank voor Ned. Ge meente te worden aangegaan waarin voor 1970 het krediet in rekening courant opnieuw werd geregeld. De raad werd gevraagd dit krediet te bepalen op f 500.000, 5. Dit agendapunt werd voor ak koord verklaard. VERKOOP BOUWGROND IN GROETINKE. Naast de Groeter kleuterschool is ruimte voor de bouw van 6 wonin gen en B. en W. hebben de Noord- hollandsche Levensverzekering van 1891 bereid gevonden de grond aan te kopen tegen een prijs van f 12 000 per woning, hetgeen impliceert dat dit neerkomt op een prijs van onge veer f 45,per m2. De raad werd voorgesteld tot ver koop van deze grond over te gaan voor de prijs van in totaal f 72.000, BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringlaan 18, telefoon 360 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738.. 6. Door mevrouw de Boer werd ge pleit voor centrale verwarming in de woningwetwoningen in Groetinke en de heer Meijer vroeg aandacht voor de wegen in plan Schoorl Oost. Wethouder Dekker zei dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met bitumering van het weggedeelte tussen het huisje 'Wie het weet mag het zegge' te Camperduin en het café de Bokkesprong te Hargen. Langs dit stuk zal ook een voetpad worden aengelegd, de verdere plannen van B en W op het gebied van de sociale woningbouw worden binnenkort openbaar. KREDIET INRICHTING KERMISTERREIN. Voor de kermissen in Schoorl en Groet is het gewenst dat op het par keerterrein aan de Laanweg en de Heereweg nr. 309 door en voor reke ning van de gemeente een kast wordt geplaatst van waaruit de betreffende kermis centraal kan worden aange sloten. Tot nu toe was het gebruikelijk dat jaarlijks provisorisch aansluitingen werden gemaakt waarmee, aldus B. en W., vrij hoge kosten werden ge maakt, deze beliepen over 1969 een bedrag van f 1956. De bijdrage van de gemeente in de kosten verbonden aan de door het PEN uit te voeren werkzaamheden zal in totaal f 3555,bedragen en daarnaast is nog een bedrag nodig van naar raming twee mille voor het maken van de meterkasten en bijko mende werkzaamheden. De totaal- kosten ad f 5555,waren af te schrijven in 5 jaar zodat de afschrij ving per jaar 1111,bedraagt. B. en W. stelden de raad voor het krediet voor bovenvermeld doel ten bedrage van f 5555,te verstrekken. 7. Zonder enige discussie ging de raad akkoord. VOORBEREIDINGSBESLUIT AAGTDORP I Het door de raad in 1966 vastgestel de bestemmingsplan Aagtdorp I dient naar de mening van B. en W. op een aantal punten te worden ge wijzigd. Men denkt hierbij aan het tracé van de randweg terwijl voorts de wijzingen dienen te worden op genomen die bij de eerste partiële herziening reeds zijn vastgesteld. De raad werd dus gevraagd te bepa len dat de vaststelling van de her ziening van het bestemmingsplan Aagtdorp I wordt voorbereid. Het voorbereidingsbesluit vervalt na 1 jaar indien niet binnen die termijn het ontwerp van een herziening van het plan ter inzage is gelegd. Dit im pliceert dat eventuele bouwaanvra- gen in dat jaar wbrden 'bevroren', maar indien een bouwaanvraag in overeensteming is met het ontwerp van het herziene bestemmingsplan dan kan men op grond van art. 19 een bouwvergunning verlenen. Indien een ontwerp van een herzie- ningsbesluit nog niet ter visie heeft gelegen en wel een voorbereidings besluit is vastgesteld, dan dienen B. en W. door publiciteit in de dagbla den en op het publicatiebord bij het gemeentehuis ter kennis te brengen dat men op grond van art. 19 bouw vergunning verleent. 8. Ook dit punt werd na enige toe lichting goedgekeurd. INSTELLING SPORTRAAD. De heer J. B. Meijer, raadslid voor de KVP had zijn collega-raadsleden een brief gestuurd waarin hij hen vroeg om een principe-uitspraak over de instelling van een sportraad in de ge meente Schoorl. De heer Meijer stelde in zijn brief onder meer dat door de toename van het aantal inwoners de werkzaamhe den van de bestaande sportvereni gingen zich uitbreiden en dat nieuwe verenigingen ontstaan. Daarom heeft aldus de heer Meijer, de sportbeoefe ning meer begeleiding nodig. In een aantal gemeenten heeft men hiertoe sportraden samengesteld en deze kunnen nuttig werk verrichten. Met name wordt hierbij gedacht aan het gebruik, beheer en inrichting van sportvelden, gymnastieklokaal en de sporthal, terwijl een sportraad B. en W. tevens van advies kan dienen. Daarnaast kan een dergelijke raad de samenwerking tussen de sportver enigingen en het kontakt van deze met het gemeentebestuur bevorde ren. De heer Meijer had zijn licht opgestoken bij een aantal gemeenten en bij de Provinciale sportraad en Begunstigd door het mooie weer van de laatste weken is het duidelijk ko men vast te staan dat de Schoorlse Trimclub een bestaan heeft, met exacte resultaten van diverse perso nen, maar ook met enkele negatieve feiten. Iedere zaterdag om 9 uur 'smorgens ziet men een aantal vaste personen verschijnen die zich er zeer bij ge baat voelen, aangevuld met mensen die, zoals zij zelf zeggen, helaas niet regelmatig kunnen deelnemen. De groep is nu niet bepaald groot vergeleken met het aantal inwoners, wat wijst op een groep mensen die zich liever een kwab voelen dan als 'n vitale man. De spreekkamer van de dokter is de Trimclub. Wilt U feiten? Iedere nacht liep de man over de grond door die vervelende krampen. Nu hij trimt, nooit meer. Een trap op, of de fiets pakken? Bij die gedachte begon het hart al te reageren, nu moet hjj er om lachen. Mannen, trekt dat uurtje er tussen uit, en kom. De jongste is 25, de oudste 67 jaar. Ze komen uit Schoorl en uit Bergen, en elke zaterdag is het programma anders. Tot a.s. zaterdag om 9 uur bij het begin van de Zeeweg Schoorl. land zoals is opgesteld door een com missie uit de ARP-CHU en KVP en voorbereiding gemeenteraadsverkie zing voor het komende jaar. INDUS d Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. Vrijdagavond 31 oktober organiseert de KVP afdeling Schoorl een leden vergadering welke gehouden wordt in het cafe van de Boorder, Heeren- weg 269 te Groet, (v.h. van 't Hof, Duinoord). De agenda vermeldt een gesprek met de heer de Lange, wet houder te Alkmaar, vice-voorzitter van de KVP-fractie in de Prov. Sta ten van NoordHolland over de taak en werkwijze van de Staten en het Pr. Bestuur, kandidaatstelling voor de Prov. Staten; behandeling van het provincieprogram voor Noord-Hol- Op donderdag 6 november a.s. 's mid dags om half drie, wordt in het ge bouw 'La Bicyclette' 'n ontspannings middag aangeboden voor plaatsge noten boven 65 jaar door drie hier voor samenwerkende organisaties, te weten: De Algemene Bejaardenbond, het Comité voor bejaarden en de U.V.V. De middag zal worden verzorgd door „Het artiestenpalet", dat een ge varieerd programma zal brengen. De ze groep treedt geheel belangeloos op voor bejaarden en heeft een zeer goede naam. De uitnodigingen voor deze middag zijn reeds verzonden. De middag is alleen met een uitno digingskaart toegankelijk. Zij, die geen uitnodiging hebben ontvangen, komen voor een volgende middag in aanmerking. tot zijn genoegen had hij slechts po sitieve reakties ontvangen De heer Meijer die reeds een begin had gemaakt met het ontwerpen van een verordening in deze, wilde alvo rens hij hiermee verder ging, een principiële uitspraak van de raad af wachten. Daarna is de initiatiefne mer van plan in kontakt te treden met enkele besturen van reeds be staande sportraden teneinde de prak tische werkwijze te vernemen. En na" dat de heer Meijer deze kennis zal hebben opgedaan zal hij in een der volgende raadsvergaderingen een verordening ter goedkeuring voorleg gen. In haar begeleidend schrijven mer ken B. en W. op dat zij een principe besluit in deze wat prematuur ach ten gelet op de informatie die haar van de zijde van enkele sportvereni gingen had bereikt. En dan heeft de gemeente in beginsel geen directe taak in het bevorderen van de totstandkoming van een ge meentelijke sportraad. Want, aldus B en W, de georgani seerde sport zelf dient de eventuele noodzaak hiervan in te zien. Gaarne zijn B en W overigens bereid om met de heer Meijer de weg te zoeken voor een standpuntbepaling door de sportverenigingen. 9. Burgemeester Stronkhorst stipu leerde dat B en W zeker niet nega tief t.a.v. een sportraad stonden maar hij was meer geporteerd voor een openbare hearing waarbij bestuurs leden van de sportverenigingen zou den worden uitgenodigd. De heer Meijer kreeg nadat hij zijn standpunt nog nader had toegelicht het 'jawoord' van de raad. BENOEMING GEMEENTESECRETARIS In haar vergadering van 26 septem ber j.l. werd door de raad besloten de beslissing over de benoeming van een gemeentesecretaris aan te hou den tot nader beraad. Wat B en W betreft heeft het nader beraad omtrent de aanbeveling voor die benoeming geleid tot het aanbie den van een tweetal kandidaten. Op grond van een objectivering van de volgorde dezer aanbeveling boden B en W na hernieuwde discussies ter beslissing de volgende aanbeveling voor de benoeming aan: 1. P. W. Stevers te Olst 2. G. J. Jansen te Zuid Beijerland De raad werd verzocht door schrifte lijke stemming tot benoeming over te gaan. 10. En na dit agendapunt was Schoorl zijn wethouders kwijt. Het begon zo gewoontjes, de heer Sle king stelde dat men toch de meest bekwame man voor deze post diende aan te wijzen en hij kreeg van de burgemeester een lesje in Neder landse taal op het gebied van de overtreffende trap. De heer Meedendorp had een heel lang stuk op schrift gesteld waarin hij stelde dat er geen politieke koe handel tussen de KVP en PvdA frac ties had plaatsgevonden. Er was 1 sollicitant bij die niet op deze voordracht stond maar die een correct en ijverig ambtenaar was die op de hoogte was van recreatie en jeugdwerk en vooral in de kust streek. De heer Meedendorp stelde voor de heer G. A. Vis uit Woudrichem te benoemen en nadat hij zijn pleidooi had gehouden vond de vereiste schriftelijke stemming plaats. Tot stomme verbazing van iedereen, wij nemen aan ook B en W, kreeg de heer Stevers 5 stemmen en de heer Vis, die zoals gezegd niet op de voordracht stond, kreeg 6 stemmen. De burgemeester deelde mede dat de heer Vis met meerderheid van stemmen tot gemeentesecretaris was benoemd maar wethouder Muelink vroeg nog het woord. In deze tijd van inspraak en mede zeggenschap, zo stelde de wethou der, zijn wij in overleg met de frac tievoorzitters tot overeenstemming gekomen over de voordracht. Dit was dus ook een stuk medeverantwoor delijkheid voor de raad. Nu de raad gemeend heeft iemand buiten de be noeming als secretaris aan te wijzen wordt Schoorl, aldus de wethouder, onbestuurbaar en ik stel dan ook bij deze mijn portefeuille en mijn zetel beschikbaar. Waarop de wethouder zijn spullen bij elkaar zocht en de zaal verliet. Zijn collega Dekker stelde zich ach ter hem en zei dat achter de rug van het college om dit besluit is geno men. Het is uw verantwoordelijkheid, en ook ik kras op, zei de heer Dekker, het is voor mij een onmogelijkheid geworden om mijn functie te behou den. Waarop ook de heer Dekker de zaal verliet. Het is dinsdagavond weer eens duidelijk gebleken dat de aloude controverse tussen KVP en PvdA in de Schoorlse gemeenteraad nog levensgroot aanwezig is. Misschien moeten we zelfs spreken van een politieke strijd tussen het protestantse en het rooms katholieke bevolkingsdeel van Schoorl. Tegenstellingen in levensovertuigingen die een rol mogen spelen als het om een gewichtige zaak gaat als het bepalen van een gemeentepolitiek over een langere periode, maar die zeker niet gebruikt mogen worden als het gaat om het benoemen van een gemeentesecretaris. En het treurige is dat dit wel is gebeurd. Voeg daarbij dat de heren Dekker en Muelink met bepaalde voorstellen in het verleden wel eens meer moeilijkheden gehad hebben met niet alleen de fracties van Algemeen belang en Schoorls belang, maar ook met hun eigen fracties, en het conflict is geschapen. Deze keer was er verschil van mening tussen de PvdA-fractie en wethouder Muelink (zoals bekend ook PvdA). Door B en W was uit een aantal van ruim veertig kandidaten het duo Stevens - Jansen voorgedragen als kandidaat voor de functie van gemeentesecretaris. Over deze kandidaten zou gestemd worden nadat er na de vorige raadsvergadering met de zo langzamerhand wel bekende uitslag besloten was de verkiezing uit te stellen tot deze week. In de afge lopen weken is er door het z.g. seniorenconvent - bestaande uit de fractievoorzitters en B en W - druk gezocht naar een zo duidelijk mogelijke argumentatie waarom b.v. kandidaat A de voorkeur ver dient boven kandidaat B. Nadat er nog verschillende bezoeken af gelegd zijn naar de heren Stevens en Jansen en nadat deze kandidaten voor de laatste maal getest waren kwam B en W met de volgende voordracht: 1. Stevens, 2. Jansen. De heer Stevens is katholiek, wat voor de heer Muelink geen beletsel bleek, en de heer Jansen Ned. Herv. (lib.). Het standpunt van de KVP was duidelijk, men zou stemmen op de heer Stevens. Ook het standpunt van de fracties van Algemeen Be lang en Schoorls Belang was duidelijk, voor hen was de heer Jansen de aangewezen kandidaat. De enige politieke kleur die nog niet in de kandidaatstelling vertegenwoordigd was, was PvdA, maar daar zorgde de heer Meedendorp voor. Een week voor de raadsvergadering voerde hij de heer Fis ten tonele, ook - vanzelfsprekend - een man met capaciteiten, bekend met de problematiek van recreatiegemeenten. (Hij heeft o.a. in Callantsoog gewerkt). B en W zagen echter geen reden om dit voorstel over te nemen, temeer daar de heer Vis met ongeveer 40 andere kandidaten reeds in augustus door B en W gewogen en te licht bevonden was. De heer Meedendorp bracht deze kandidaat echter in stemming op de raadsvergadering en toen had je de poppen aan het dansen. De (protestantse) fracties van Alg. Belang etc. wisten dat hun kandi daat Jansen geen kans zou maken, Stevens was voor hen onaan vaardbaar en dus stemden ze op de nieuwe kandidaat, met als gevolg dat de heren Muelink en Dekker hun zetel beschikbaar stelden. Een betreurenswaardige gang van zaken, waarbij we ons afvragen hoe lang het nog mogelijk zal zijn dat de benoeming van een ambtenaar gebruikt wordt voor het opvoeren van een politiek treurspel. Het feit ligt dat op dit moment Schoorl onbestuurbaar is geworden en wij zien nog niet direct wat het alternatief is voor het heengaan van de heren Muelink en Dekker. In 'De Duinstreek' van donderdag 23 oktober j.l. deelt de heer K. in een cur siefje mee op de hoogte te zijn van een aantal bedenkelijke situaties en onge wenste ontwikkelingen binnen de grenzen van de gemeente Bergen. Genoemde heer K. schijnt brieven te hebben ontvangen naar aanleiding van een oproep, die NIEUW BERGEN in het oktobernummer van het Medede lingenblad liet plaatsen. Toen het bestuur van NIEUW BERGEN van de in houd van deze brieven via 'De Duinstreek' kennis nam, is zij snel tot de con clusie gekomen, dat de mededelingen niet afkomstig kunnen zijn van leden van haar vereniging. NIEUW BERGEN bedoelt namelijk met de oproep in het Mededelingenblad haar leden te laten reageren op situaties en ontwikkelingen van fundamentele aard. Het bestuur kan zich dan in alle ernst beraden over de ontvangen reacties en naar aanleiding daarvan tot actie overgaan. Het bestuur van NIEUW BERGEN zal van de heer K. gaarne alle bij hem binnengekomen brieven ontvangen, zo mogelijk met adres van de afzender, zodat het mogelijk is de briefschrijvers erop te wijzen, dat de vereniging zich niet graag met futi liteiten bezig houdt. De bij het secretariaat ontvangen reacties van leden van NIEUW BERGEN bewijzen, dat de leden van de vereniging wel degelijk be grijpen, wat de oproep in het Mededelingenblad inhoudt. HET BESTUUR VAN NIEUW BERGEN Correspondentie adres: Margrietlaan 10, Bergen N.H. Vrfjdag 7 november a.s. start de St. Nicolaasactie 1969, waaraan dit jaar ook de bakkers en de slagers zullen deelnemen. In tegenstelling met voorafgaande jaren ontvangt U NU bjj aankoop van ƒ2.50 een lot, welke U ingevuld met naam en adres kunt deponeren in de daarvoor bestemde bussen. Er zullen dit jaar twee verlotingen worden gehouden en wel op 27-11-69 en op 12-12-69, beiden in het lokaal van de heer P. Slijkerman te Catrijp. En dan de prijzen: let op: lste prijs eerste verloting een 10-daagse vliegreis voor 2 perso nen naar Joegoslavië, lste prijs tweede verloting een 15-daagse vliegreis voor 2 perso nen naar Majorca. Beide reizen zullen geheel worden verzorgd door Reisbureau „De Mag neet" uit Alkmaar. Verder nog vele prijzen. Doet dus uw St. Nicolaasinkopen bij de middenstand ter plaatse, wij ga randeren U een prettige persoon lijke bediening tegen scherpe concur rerende prijzen, tevens steunt U hier bij 4 plaatselijke verenigingen nl.: Bibliotheek van Algem. Welzijn. Ver. UW afd. Schoorl. Tafeltennisver. De Duintreffers. Korfbalver. De Duintoppers. Zij ontvangen n.l. ter versteviging hunner kasmiddelen de baten dezer actie. Bestuur St. Nicolaasactie '69

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1