Bergense begroting sluitend maar het college tot soberheid gedwongen GERRITSEN VVV koos nog niet voor een camping Sèenken ooet de bouw oan spottbab kan niet KLOKKEN DINSDAG 11 NOVEMBER ST. MAARTEN verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Sporthal Openbare werken Sociale zorg Bijstandswet Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 Begroting goedkoper en beter Vergadering 'Het Groene Kruis' BESTEL REEDS NU UW KERSTKAARTEN Nu nog een prachtige collectie DRUKKERIJ VOLKERS LEEGWATER Busker speelgoed breidde uit FACTA PRODUCTS NV Een nieuwe industrie in Schoorl Meespelen in een groot orkest Autopuzzelrit Duinranders nieuws 43e JAARGANG no. 43 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1699 10 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: Advertentieprijs 16 cent per mm. 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal f 3,50 BERGEN. De Bergense gemeente begroting sluit. Desondanks noemen B en W de financiële positie van de gemeente 'niet onverdeeld gunstig'. Het zijn vooral 'de achtergronden van dit moment', die het college tot soberheid hebben gedwongen. Die achtergronden vormen een nacht merrie. Er is dan wel een voordelig saldo van 59.000,maar in feite is dat bedrag een fictie. Daarom wordt het in de begroting niet voor on mogelijk gehouden, dat er in 1970 of 1971 belastingverhogingen voor de deur staan. De reinigingsrechten worden, zo heeft het college het in de aanbiedingsbrief aangekondigd, in ieder geval verhoogd. Deze maand nog gaat de gemeenteraad zich over een desbetreffend voorstel buigen. De aanbiedingsbrief houdt de burge rij een uiterst kritieke financiële si tuatie voor. Immers B en W zien hun streven naar 'een duurzaam re delijk voorzieningenpeil' de mist in gaan door het rijk, dat de kraan waaruit de tonnen moeten rollen stevig dichtdraait. De aanbiedingsbrief geeft dan ook 'n duidelijk beeld, van wat de hui dige regering in de ogen van 't ge meentebestuur verkeerd doet. Door dat verkeerde handelen heeft het ge meentebestuur namelijk een aantal noodzakelijke kapitaalswerken nog steeds niet kunnen uitvoeren. Dit leidt tot deze hypothese: de begro ting had eigenlijk een ongunstiger beeld moeten hebben gegeven, als het gemeentebestuur door de Rijks overheid niet geremd zou zijn in zijn investeringen. Bovendien is het beeld van de be groting een voorlopige. „Door col lege en raad werden reeds beslissin gen genomen, die ter gelegener tijd financiële consequenties zullen wor den zonder dat bekend is uit welke bronnen de kosten moeten worden gedekt," aldus B en W. Plannen blijven daarom maar in de ijskast liggen. Vandaar dat het col lege niet zuinig is met zijn kritiek op de regering. „Wij betreuren in bijzondere mate dat in het afgelopen jaar de op de regering uitgeoefende druk met de uitkeringen uit het ge meentefonds in samenhang met de andere rijksuitkeringen op een zoda nig peil te brengen dat het totaal van de gemeentelijke lasten in redelijke mate wordt gedekt." Teleurstellend vindt het college het dat nog steeds niet is voorzien, wan neer de voorgenomen bepalingen ter verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied in werking treden. De door de regering voorgestelde af schaffing van de vermakelijkheids belasting vindt dan ook geen goed in de ogen van het Bergense gemeente bestuur dat niet de mogelijkheden heeft zich van alternatieve inkom sten te voorzien. „Wij vrezen ons erop te moeten voorbereiden," redeneert het college, „dat binnen afzienbare tijd compen satie zal moeten worden gezocht voor het gemis aan opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting, waar van de opbrengst nog op 95.000 kan worden geraamd." Diezelfde dreigende taal sprak het college ook uit in de aanbiedings brief van de begroting van dit jaar, ongeveer een jaar geleden. Veel is er dus niet verbeterd in het stre ven naar een duurzaam redelijk voorzieningenpeil, zowel voor de eigen bevolking als voor de recre atiezoekenden. Het college wil aan tonen dat de Bergense burgers wat die openbare voorzieningen betreft niet duur uit zijn. De straatbelasting bijvoorbeeld, die blijkens de ge meentewet moet worden gezien als een billijke bijdrage in de kosten van M—B—■MIHIIÉHIIIBIIMB— BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. de gemeente voor aanleg en onder houd van land- en waterwegen, voor de verlichting ervan en voor af voer van water en vuil. In de begro ting is een bedrag van 585.000 op genomen voor deze kosten. De straatbelasting brengt volgend jaar 175.000. Een dekkingspercentage dus van dertig. Aanmerkelijk min der dan het percentage van 85, dat algemeen ais billijk wordt be schouwd, schrijft het college. Het zelfde geldt voor de begrafenisrech ten. Na de verhoging van de reini gingsrechten wordt een dekkings percentage van 75 bereikt (was 57). Maar dan nog vindt het college dat de gemeente goedkoper is dan men wel denkt. Een dekkingspercentage van 125 wordt algemeen aanvaard baar geacht. Het college heeft een aanbeveling ontvangen voor de bouw van een sporthal in Bergen. Het gemeente bestuur reageert daar zo op. Alvo rens over de bouw van een sporthal een standpunt in te nemen, geven wij er de voorkeur aan de ontwikkeling rond het thans in aanbouw zijnde zwembad af te wachten. Als dit in- structiebad omstreeks maart van 't volgend jaar is geopend wil het col lege pas overzien 'in hoeverre in on ze gemeente werkelijk behoefte be staat aan verdere uitbreiding van de sportaccommodatie'. Raadsbesluiten die dit jaar zijn ge nomen drukken zwaar op de begro ting. Het gaat in totaal om een be^- drag van necen ton. Daaronder valt vijf ton voor de aanleg van een stamriolering, de tachtig mille van de bouw van een zevende lokaal aan de Van Brederodeschool en de bouw van een aula op de begraafplaats. Veel aandacht besteedt het college aan de wegen. Vooral die in Tuin en Oostdorp krijgen een opknap beurt. Voor de wegen wordt 172.000 uitgetrokken. Het stemt het college tot voldoening dat het streven om te komen tot een stichting voor algemeen maatschap pelijk werk voor de gemeenten Ber gen en Schoorl thans in een beslis send stadium is gekomen'. De ont- werp-statuten voor de stichting zijn reeds gereed. Als streefdatum voor het aanvangen van de werkzaamhe den wordt 1 januari 1970 aangehou den. Ook op andere gebieden is overleg gaande tot een meer inter gemeentelijke samenwerking. Met de gemeenten Alkmaar en Heiloo vindt overleg plaats over het instel len van een regionale gezondheids dienst. Een commissie waarin uit iedere gemeente een wethouder en de directeur van de GGD-Alkmaar zitting hebben bestuderen deze ma terie. In die studie wordt ook reke ning gehouden met de mogelijkheid van een centrale-ongevallen-alar mering van een districts-ambulance- dienst. In Bergen wordt over de uitvoering van de Bijstandswet gediscussieerd. Het gaat met name over het invoe ren van hogere tarieven dan elders het geval is. „In ons college heerst de mening, aldus de aanbiedings brief dat met name de kosten van het levensmiddelenpakket zwaarder op het gezinsbudget drukken dan in andere gemeenten." BERGEN. De Bergense gemeente begroting, die maandagmorgen 8 de cember van tien uur af door de ge meenteraad wordt behandeld, is de ze keer in een andere vorm gegoten. Begroting en memorie van toelich ting zijn samengevoegd tot een vrij lijvig drukwerk. Deze nieuwe vorm is gekozen om een ruimere versprei ding mogelijk te maken. Het heeft het college namelijk gehinderd, dat de begroting in voorafgaande jaren belangstellenden vijftig gulden kost te. Nu kost de begroting voor abon nee op de raadsstukken 7,50 en voor anderen een tientje. Het colle ge hoopt door de verlaging van dit tarief en door de nieuwe vormgeving de mogelijkheid voor kennisneming van de gemeentebegroting in rui mere kring te hebben bevorderd. De afd. Schoorl van de Prov. Ver. 'Het Groene Kruis' vergadert vrij dag 7 november a.s. 's avonds 8 uur in het wijkgebouw. De agenda vermeldt o.a. een be stuursvoorstel om de contributie te verhogen tot 15,per jaar. BERGEN. De ledenvergadering van de VVV Bergen heeft zich noch voor noch tegen een camping uitge sproken. Dat lag oorspronkelijk wel in de lijn der verwachting, maar VVV-voorzitter drs. D. Donkers was niet tevreden genoeg met de opinie peiling onder zijn leden. Er waren te weinig hotel- en pensionhouders die hun zegje deden. Daarom werd besloten onder de leden van de VVV een enquête te houden. Ook de le den van de VVV-Bergen aan Zee zullen worden geenquêteerd. Deden de leden van de WV in hun totaliteit geen keuze, de one-man- show van wethouder Fred. Verste gen, de man die de subsidiekraan voor de VVV steeds dichter draait, gaf ook geen duidelijke voorkeur weer. Wel neigde zijn betoog naar een terrein voor stacaravans. De wethouder wikte en woog voor- en nadelen af, deed verslag van be zoeken aan diverse campings, ci teerde wat cijfers uit het recreatie rapport van de provincie Noordhol land en legde het een en ander uit over de meningsvorming in de com missie voor het toerisme, waarin ook vertegenwoordigers van de WV zitting hebben. Verstegen zei het zelf al: „ik wil bouwstoffen aan dragen voor een vruchtbare oor deelsvorming." Het was de bedoeling, dat hij zou worden gehoord, maar hij hoorde zelf en kwam heel wat te weten, voor het merendeel bezwaren tegen de aanwezigheid van een camping. Immers de Bergenaren voelen zich bevoorrecht door de rust en stilte in hun Heerlijkheid je en zo'n cam ping kan de rust verstoren. De wet houder stak van wal. „In de toeris tische commissie en in het college zijn we bezig over dit onderwerp een mening te vormen. Het is een interessante materie maar een moei lijk probleem. Wij zijn een recre atiegemeente. Uit hoofde van onze gemeentelijke structuur hebben wij een taak ten opzichte van recrean ten. In de afgelopen vier jaar zijn aanzienlijke bedragen (red. ongev. anderhalve ton) vrijgemaakt om de toeristische infrastructuur te ver beteren. Die gelden zijn opgebracht door de burgerij, ook door een deel ervan voor wie het vreemdelingen verkeer helemaal niet hoeft. U moet niet vergeten dat dat zestig pro cent is. Maar voor de overige veertig pro cent is het toerisme bijzonder be langrijk. Het is uw living. Vanuit die hoek moet u er duidelijk op letten, dat zo'n camping economische as pecten. heeft." Dat was overigens niet het enige as pect. „Het is een heel complex van factoren. Het college heeft daaruit nog geen mening gedistilleerd," ver zekerde hij de overvolle zaal van B '67. Op het ogenblik is in Bergen het stichten van een camping niet mo gelijk. Er heerst een kampeerver- bod, dat zijn oorsprong vindt in de jaren dertig. Toen wilde men het 'rode' kamperen tegengaan, wilde men de standing van Bergen op een hoog peil houden (nu ook nog) en wenste men geen concurrentie voor de horeca- en pension-sector. Die eerste twee factoren wegen niet zo zwaar meer, de tweede nog wel. Maar een enkele hotelhouder deed zijn mond open. Wethouder Verstegen sprak reto risch. Hij stelde een vraag en gaf zelf het antwoord. Zo in de trant van „Waarom dan dat onderzoek." „Dat doet het gemeentebestuur om dat het naar zijn mening niet voor bij kan gaan aan allerlei recreatie nota's. Je zou een slecht gemeente bestuur zijn als je dat niet zou le zen. Per slot van rekening gaat het om uw boterham. En daarom kun nen we deze nota's niet zo maar naast ons neerleggen." In een van die nota's wordt gewe zen op de toekomstige behoefte van Het nieuwe monsterboek is weer klaar. Als u ons belt krijgt u het ter inzage en wij reserveren dan de uitgezochte kerstkaart voor u. Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 1268 en 1223 nieuwe accomodatievormen: Cam pings voor tenten, tenthuisjes, cara vans en staancaravans. Uit zijn bezoeken aan diverse cam pings, onder meer het zeer geprezen Wassenaarse Duinrel, was het de wethouder gebleken dat „wil je in het algemeen belang optreden, dan moet zo'n camping goed geoutilleerd zijn. Dat kost schatten geld," zei de wethouder zuinigjes. Hij voorspelde voor een camping op zijn minst dertig hectare nodig te hebben. „En waar vind je die in Bergen," verzuchtte hij. In ieder ge val „de gemeente is bezig met be zinning. We zijn er nog niet uit. Ik heb er nog geen idee van, welke kant het uitgaat. U kunt een bijdrage leveren aan de oordeelsvorming. Het gemeentebestuur wil niets liever dan zich op zo'n breed mogelijk vlak te informeren." En zo geschiedde het. De heer A. Voute als eerste. Emotioneel zei hij: „laten we het dorpsbeeld behou den. Ik identificeer camping met een troep. Het is in strijd met de aard van Bergen." D '66-er Jan Bakker: „We moeten ons richten op een kortere tijds duur van kamperen dan met staan caravans. Slechts enkelen kunnen zich een staancaravan veroorloven." Hoofdbestuurslid B. Franck van de VVD: „Dit natuurmonument Bergen moeten we zo veel mogelijk onge rept laten. We willen geen slakken met huisjes in onze verzorgde bloe men tuin." D. Rasch, voorzitter van de VW- Bergen aan Zee: „Het bevorderen van het toerisme, wat de WV voor staat houdt ook in het bevorderen van nieuwe accommodatievormen." De heer Schuil: „Waarom geen kampeerpaspoorthouders?" BERGEN. Speelgoed-importeur en televisie-commentator Jan Kamlag heeft de vernieuwde speelgoedwin kel van de fa. J. Busker geopend. Deze speelgoedzaak, die al veertig jaar in de Kerkstraat is gevestigd, noemde hij de mooiste in Noordhol land boven het IJ. De zaak die altijd al in een te nauw jasje 'verpakt' heeft gezeten, kon uit breiden toen de andere middenstan der in het twee-onder-een-dak-pand zich elders vestigde. De heer Busker kon zijn zaak toen uitbreiden tot vijftig vierkante meter. Die meters staan volgepropt met speelgoed, vrij wel het enige, dat in deze winkel te kopen is. Treintjes, poppen, auto- tjes, alles wat een kinderhart be geert is er te vinden. Er zijn in Schoorl nogal wat politieke 'kopstukken' die ons het cursiefje van vorige week naar aanleiding van de schokkende ge beurtenissen in het college van B en W en de gemeenteraad hoogst kwalijk namen. In de eerste plaats had uw redacteur de euvele moed om te spre ken van een 'aloude controverse tussen de KVP en de PvdA', terwijl er een reeds jarenlange samenwerking bestaat tussen beide partijen. Het een hoeft echter volgens ons het andere niet uit te sluiten. Controverse wil namelijk niets minder, maar ook niets meer zeggen dan: verschil van mening of twistpunt. Het is zonder meer duidelijk dat er - vooral in de landspolitiek - nogal wat verschil van mening bestaat tussen de politieke denkbeelden van de PvdA en de KVP. En dan denken we speciaal aan de doorbraakgedachte van de PvdA tegenover het confessionele standpunt van de KVP en ook andere politieke partijen als AR en CHU. Het is onzin om te stellen dat deze controverse niet tot uitdrukking komt in de ge meentepolitiek. Deze controverse, dit verschil van mening, over le vensbeschouwelijke of maatschappelijke zaken, is het wezen van de politiek; was deze niet aanwezig, dan konden we volstaan met 1 politieke partij. Ons bezwaar richt zich dan ook niet tegen het feit dat deze controverse bestaat, zij richt zich tegen het feit dat deze zaken een rol hebben gespeeld in het benoemen van een gemeentesecretaris. Natuurlijk hebben alle fractievoorzitters en voorzitters van poli tieke partijen ons bezworen dat deze kwestie bij de beoordeling van de kandidaten geen rol heeft gespeeld. Men heeft de kandidaten zonder meer beoordeeld naar hun capaciteiten en niet gelet op po litieke kleur of overtuiging. Een standpunt waar we bijzonder blij mee zijn. Het blijkt dus stom toevallig te zijn dat iedere politieke richting in de raad - gemaks halve kennen we Algemeen Belang en Schoorls Belang dezelfde richting toe - een eigen kandidaat voor het secretarisschap had. Natuurlijk hebben het bestuur en de leden van de PvdA zich ge distantieerd van het standpunt van de heer Meedendorp (zie het verslag van deze vergadering elders in dit blad). Dit is echter nader hand gebeurd. Op het moment dat de heer Meedendorp zijn kan didaat naar voren schoof vertegenwoordigde hij de PvdA in de Schoorlse gemeenteraad. Men kan van ons moeilijk verlangen dat wij onze commentaren baseren op gegevens en gebeurtenissen die het zij binnenskamers, het zij achteraf plaatsvinden. Schoorl is een plaats - met betrek kelijk weinig industrie. Onder in dustrie verstaan we in dit verband geen zware, stankverspreidende en lawaaiproducerende giganten a la Mobil Oil of Hoogovens (het zal een ieder duidelijk zijn dat daaraan in de recreatiegemeente Schoorl geen enkele behoefte bestaat), maar meer kleine en middelgrote toele- verings- en verzorgingsbedrijven. Schoorl zou naar onze mening nog best wat industrie kunnen gebrui ken in b.v. de metaal- of electro- nicasector. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan de jonge vak mensen die een diploma behaald hebben of graag zouden werken bij ene dergelijk bedrijf, maar in Alk- mar of omgeving hun werkkring moeten vinden. Vanzelfsprekend zijn de door ons bedoelde bedrij ven ook voor de plaatselijke bevol king, en speciaal het zakenleven, van grote betekenis. Dat er in het bedrijfsleven belang stelling bestaat voor vestiging in Schoorl blijkt uit een gesprek dat wij hadden met de heer Gravema- ker, directeur van een (kleine) fa briek in IJmuiden, die gespecali- seerd is in het fabriceren en wikke len van transformatoren en elektro motoren. Door ruimtegebrek moest men omzien naar uitbreiding, en men zocht die in de kop van Noordhol land. Het ziet er naar uit dat de heer Gravemaker deze expansiemogelijk heid vindt in Schoorl, want hij is er in geslaagd de leegstaande bedrijfs ruimte achter het Esso-station te hu ren. Dit als voorlopige oplossing want het is de bedoeling dat ergens in Schoorl een eigen gebouw wordt gesticht met werkgelegenheid voor 10-20 man personeel. Zoals mag blijken uit dit artikel jui chen wij de vestiging van dergelijke schone industrieën van harte toe. Wij menen dat het gemeentebestuur in grote lijnen wel instemt met deze zienswijze. Het lijkt ons echter wel dat er dan spoed betracht dient te worden met het aanwijzen van een nieuw industrieterrein, b.v. ergens in de buurt van de Onderweg. Het be staande industrieterrein is namelijk praktisch volgebouwd, als wij het opslagterrein van de gemeente aan de Damweg meerekenen. En waar moeten dan de nieuw te vestigen bedrijven naar toe? Overigens geldt dit niet alleen voor bedrijven 'van buiten', het is ons bekend dat ook be staande bedrijven in Schoorl reik halzend uitzien naar uitbreidings mogelijkheid. Recreatie of industrie? Het lijkt ons wel mogelijk dat beide sectoren in Schoorl aanwezig kunnen zijn, mits zij aan bepaalde - door het gemeen tebestuur te stellen voorwaarden - voldoen. Meer dan ooit zit er muziek in de kinderpostzegels! Daarvan kunt u zich overtuigen vanaf 11 november, de eerste officiële verkoopdag van de nieuwe zegels (en kaarten) via de stands, die in alle grote postkanto ren in ons land bezet zijn door le den van de ongeveer 400 dames-co- mité's( die met de PTT'ers (aan de loketten) het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels terzijde staan. De afbeeldingen op de zegels laten kinderen zien, die op eenvoudige wijze muziek maken. Zij vragen aandacht voor dat andere kind, dat om welke redenen dan ook niet thuis kan zijn of extra zorg nodig heeft. Ze zullen in de komende periode beslist nodig zijn, met de feestdagen in het vooruitzicht. Uw hulp wordt ingeroepen voor de jeugd, die bijzondere zorg behoeft, die in onze ingewikkelde samenle ving tussen de wal en het schip is geraakt. Voor die tienduizenden, die wachten op het veelbelovend 'for tissimo van het orkest' is de kinder- zegeltoeslag. Op zondagmiddag 6 november om twee uur zal er een autopuzzelrit gehouden worden. Deze rit wordt uitgezet door de volleybalvereniging Schoorl. De rit wordt binnen de ge meente Schoorl gereden en duurt ruim een uur. U kunt zich opge ven bij Jaap Beemsterboer, Schol eksterstraat 20 te Groet en bij Ge rard Granneman, Esdoornweg 119 Schoorl-Oost. Het inschrijfgeld be draagt 5,De inschrijving sluit zaterdag 15 november om 14.00 uur. Op zondag 16 november kunt u zich nog opgeven tot een half uur vóór de start bij Jaap Beemsterboer. Uitslagen van 1 en 2 november. Za terdag, pupillen: Berdos A - Duinranders A 0-1 Duinranders B - Alcmaria C 1-5 Egmondia F - Duinranders C 1-2 Aspiranten: St. Adelbert A - Duinranders A 1-6 Zondag, senioren: A.L.C. - Duinranders 1-3 Duinranders 2 - D.T.S. 2 2-1 Duinranders 3 - Zeevogels 4 6-1 Duinranders 4 - G.V.O. 8 6-1 Petten 4 - Duinranders 5 5-1 Junioren: Duinranders - Vitesse 5 1-5 Aspiranten: Schoorl B - Duinranders B 0-6 Zeevogels C - Duinranders C 6-0 Programma voor 8 en 9 november. Zaterdag, pupillen: Bergen A - Duinranders A Duinranders B - Berdos B Schoorl B - Duinranders C Aspiranten Duinranders A - Bergen A 3.00 Duinranders B - Flamingo's D 3.00 HSV H - Duinrandes C 2.00 Zondag: Duinranders - PSCK 2.00 RKAFC 4 - Duinranders 2 2.30 Apollo '68 2 - Duinranders 3 2.30 Duinranders 5 - Sint Boys 12.00

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1