De KVP, de P.v.d.A. en de zaak van de weggelopen wethouders weekblad m De heer Duijneveld boos op de Duinstreek Voorlichting over het werk van Provinciale staten Schoorl, wat nu? Voetbalvergadering met veel gekrakeel Sint Maartenfeest Bazar in Sf. Jan ter Duin Tentoonstelling hobby club St. Jan ter Duin Het feest van St. Maarten op 11 november Reeds veel bestellin gen voor boek over Bergen De afdeling Schoorl van de KVP belegde vorige week vrijdag in het café van de heer de Boorder te Groet een ledenvergadering waarvoor van de zijde van de partij toch wel wei nig belangstelling bestond. Vooral de gebeurtenissen van 'dolle dinsdag', en de te verwachten com mentaren van het bestuur hadden een gang naar Groet toch zeker ge rechtvaardigd. Wie er wel waren: bestuursleden van D' 66 en de PvdA die het eerste deel van de vergade ring bijwoonden toen deze nog open baar was. De heer Meijer, de afde lingsvoorzitter gaf in een uitgebreid betoog een lezing van datgene wat aan de verkiezing van de heer Vis als gemeentesecretaris voorafging. Ergens vond de heer Meijer dat wel een onplezierige zaak, want naast afdelingsvoorzitter is hij ook frac tievoorzitter in de raad. En dat zou de schijn van het doordrukken van een en dezelfde gedachte wel eens kunnen opwekken. Er waren, aldus de heer Meijer, 45 sollicitanten naar de functie van se cretaris. Op 20 augustus is er voor het eerst een bespreking geweest tussen B en W en de fracties om de oogst te bekijken. Door de ziekte van burgemeester Stronkhorst is het proces vertraagd, maar in augustus vond men nu niet langer te kunnen wachten. De sollicitatiebrieven, waaronder ook die van de heer Vis, zijn gelezen en beoordeeld en de heer Vis is voorlopig toen afgevoerd om dat men geen gunstige inlichtingen had ontvangen. De heer Meedendorp had het niet nodig geoordeeld om de hele verga dering te blijven en ging voortijdig weg. Blijkbaar, aldus de heer Meijer, had hij dringender zaken af te wik kelen dan verkiezing van een secre taris. Op 10 september zijn 5 gese lecteerde sollicitanten door de 4 frac tievoorzitters en wethouders aan een waar kruisverhoor onderworpen en, na nog een selectie bleven er drie over, de heren Stevens, Jansen en Goedbloed. Enkele raadsleden zijn bij deze kandidaten op bezoek ge weest en bij de stemming in de voorlaatste raad bleek dat Jansen 3, en Stevens ook 3 stemmen had gekregen. Uit een grafologisch rap port was ^gebleken dat Stevens als best gekwalificeerde naar voren kwam. De raad was dus verdeeld en toen de burgemeester van zijn ziekte hersteld terugkwam trof hij een verdeeld huis aan. De heer Stronkhorst liet de heren ook een psychologische en psychotechnische test afnemen en weer kwam Stevens als beste uit de bus. Inmiddels had de heer Vis alle raadsleden met een bezoek vereerd behalve de KVP-fractie. De heer Vis had verteld dat hij hier geen tijd voor had gehad en de heer Meijer vond het opvallend dat juist de KVP was vergeten. Op de zaterdag voor de raadsvergadering heeft, aldus de heer Meijer, Vis mij 'op bevel' van de heer Meedendorp opgebeld en zich verwaardigd mij een bezoek te brengen. Dat is bij mij niet in goede aarde gevallen, een 'aan de deur verkopen' is niet passend bij een dergelijke functie. De heer Meedendorp heeft mij, al dus vervolgt de heer Meijer, te lefonisch meegedeeld dat hij Vis zou voordragen, dat had hij hem beloofd. En verder is het een fa beltje dat de brief van de heer Vis, door de burgemeester verscheurd zou zijn. Deze dingen vertroebelen de sfeer en verder dient er voor de post van secretaris iemand te wor den gevonden die een voor een ieder acceptabel figuur is. Er moest niet op politieke kleur of religie worden gelet, maar alleen op kwaliteit. De keuze van de heer Vis door de raad was 'n sprong in het duister en dat men ondanks de uitslag van het rapport, de wens van 1 raadslid (in casu de heer Meedendorp) heeft vervuld, is een kwalijke zaak. Er is iemand gekozen waar de raad niet achter staat en ik betreur het, aldus de heer Meijer, dat dit anno 1969 nog kan plaats hebben. En wat verder? De heer Meijer kon niet nalaten respect te tonen voor de heer Muelink die als eerste zijn consequentie uit het voorval heeft getrokken en heen ging. Overigens heeft het KVP-be- stuur nog geen standpunt ingeno men over het al dan niet ter be schikking stellen der raadszetels. De meningen zijn verdeeld. Oud-wethouder Dekker zowel als zijn ex-collega de heer Muelink ga ven hun visie op het gebeuren. In het laatste 'senioren-convent' had mevr. de Boer gezegd de heer Vis een pedante, vervelende man te vin den, die zij nooit zou kiezen. En dan breekt je wel de klomp, al dus de heer Dekker als hij dan ge kozen is. Onze keuze is volkomen genegeerd, de heer Meedendorp heeft een bijl gebruikt in de trant van 'Als de overkant aan de tafel Vis niet kiest, dan stem ik in een eventuele volgende ronde op Ste vens en die willen jullie (Schoorls en Alg. Belang' niet'. En de heer Leeuw had nog gezegd Vis niet de geschiktste kandidaat te achten, voor hem was Jansen de man. De afdelingsvoorzitter van de PvdA de heer Duijneveld fulmineerde tegen het redactionele cursief in ons blad van vorige week. De Duin streek, aldus de voorzitter, zegt dat er een tegenstelling is tussen PvdA en KVP maar dat dit niet zo is, blijkt wel uit het feit dat wij hier zitten. Het was sympathieker geweest als men zich van te voren op de hoogte had gesteld voor men deze 'waan zin' ging schrijven. In het betoog van de heer Duijne veld bleef overigens van de heer Meedendorp geen spaan heel. Hij werd afgeschilderd als een mijnheer met een lange duim omdat hij heeft gezegd dat hij alleen moest beslis sen. Er is 2 uur met de heer Vis vergaderd in aanwezigheid van de heer Muelink. De heer Vis was betrapt op een aan tal pertinente leugens en verder was hij geen figuur van importantie. De man mist vertrouwen en hij heeft voor ons afgedaan. Wij blij ven, aldus de heer Duijneveld, ach ter B en W staan, maar achter de heer Meedendorp zal niet lang de naam PvdA staan. De heer Duijne veld eindigde zijn speech met op te merken Schoorl te condoleren met zo'n secretaris. Door de heer Meijer werd opge merkt dat PvdA en KVP in Schoorl al 20 jaar met elkaar samenwerken terwijl ook de heren Dekker en Muelink een en ander nader toe lichten. De kar gaat nu stilstaan, zei oud-wethouder Dekker, maar hij zei geen voet meer in het gemeen tehuis te zetten. De burgemeester kan mij thuis opzoeken of bellen om advies. Er volgde enige discussie over het al dan niet aanblijven in de raad maar hiervoer zal in een later stadium worden beslist. De heer de Lange, vice-voorzitter van de KVP in de Prov. Staten ver telde tot slot iets over het werk van het Provinciaal bestuur. Er werd nog aangenaam gediscus sieerd maar omdat het laatste deel van de vergadering een besloten karakter had achten wij het niet onze plicht u hiervan nader op de hoogte te stellen. Dit zou ook niet wellevend zijn ten aanzien van de KVP, want de pers mocht ook blij ven toen de openbare bijeenkomst al was gesloten. We schrijven thans zaterdag 1 no vember, tussen de openbare verga deringen van de KVP en de PvdA in. Naar wij aannemen wordt er op dit moment driftig geconfereerd en we zullen tijdens de openbare ver gadering van 3 november ongetwij feld meer horen. De stemming onder de KVP is op het punt van aanblijven dus ver deeld. Er zal ongetwijfeld advies worden gevraagd aan terzake des kundigen en volgens de heer Meijer zijn er dan twee mogelijkheden: a. Als KVP en PvdA hun raadsze tels ter beschikking stellen en ook de reserve-kandidaten nemen hun benoeming niet aan dan gaat de raad als 6-tal verder. b. Als de 2 lijsten van de PvdA en KVP zijn uitgeput blijven er dus nog 6 raadsleden over, dan kan de raad worden aangevuld met leden van Schoorls Belang, Algemeen Belang en wellicht de PSP. Stel dat allebei de fracties weggaan dan is het wellicht dienstig de lijst van kandidaten voor de raadsver kiezing van 1966 nog eens ter hand te nemen want deze is nog steeds van kracht. Volgend jaar juni zijn de raadsverkiezingen pas en in die tien maanden moet Schoorl toch ook bestuurd worden nietwaar? Wel op lijst 2 van de PvdA stonden de vol gende namen: 1. H. J. Meedendorp 2. A. Jonkers 3. W. H. P. Pastoor 4. J. Muelink 5. M. C. Cornelisse 6. P. Selhorst-, 7. K. Hulshoff 8. Mevr. van Dellen 9. J. Duijneveld 10. W. Koelewaard (inmiddels over leden) 11. J. Reitsma 12. J. Zander Op lijst 3 van de KVP stonden: 1. R. Dekker 2. J. B. M. Meijer 3. G. Louter 4. Mevr. v. d. Linden 5. P. Stoop 6. C. S. van Egmond 7. P. J. Bijl 8. N. Roozendaal Nu de heer Muelink is weggegaan en stel dat de heerMeedendorp ook vertrekt, dan wordt het rijtje achter elkaar afgewerkt in die zin dat men de heren Pastoor, Jonkers en zo ver volgens vraagt of zij zitting in de raad willen nemen. Wat dat betreft is de PvdA qua aantal niet zo gauw uitgewerkt als de KVP, want deze heeft slechts 4 'reserves'. Als één van hen geen raadszetel ambieert dan is de KVP een zetel kwijt, want zoals bekend zaten er inclusief de heer Dekker 4 KVP-ers in de raad. En dan zullen de andere partijen wel een of meerdere zetels erbij krijgen, wie, dat is nog niet bekend. Daar om wachten we in spanning af wat het resultaat zal zijn van het voor overleg. En men mag niet vergeten dat, als de raad al of niet voltallig weer bij elkaar komt, er weer 2 wethouders moeten worden benoemd. Maar er zal nog heel wat water langs ons al dan niet schone strand moeten lopen wil men op dit punt tot een eens luidende keus komen. Inmiddels wensen we burgemeester Stronkhorst en de heer De Leeuw sterkte toe. Tal van plannen moeten nu door hen alleen worden uitge werkt en vooral omdat men nog niet is ingespeeld is dit geen een voudige taak. Op een j.l. maandag gehouden open bare vergadering van de afdeling Schoorl der Partij van de Arbeid is het vertrouwen in het raadslid Mee dendorp opgezegd. Men besloot in een verklaring alle contacten met hem te verbreken. Een en ander kwam tot stand met een grote meer derheid van stemmen, dit gebeurde door handopsteken en het bleek dat 25 leden voor aanvaarding der ver klaring waren, 3 tegen terwijl 1 persoon zich onthield van stemming. Er was bijzonder veel belangstelling voor deze vergadering, vogels van alle politieke pluimage, waaronder KVP, D '66 en ook Schoorls en Alge meen Belang bevolkten de gezellige zaal van pension de Kloeck te Groet. De voorzitter van de afdeling, de heer Duijneveld stelde dat de com mentaren in de kranten de verkie zing van een secretaris niet alle gelijkluidend waren, soms is men onjuist geïnformeerd en krijgt men onjuiste berichtgeving zoals in de Duinstreek. Volgens de heer Duijneveld interes seert politieke richting of religie de PvdA geen zier als het maar de juiste man op de juiste plaats is. Nadat de voorzitter er op had ge wezen dat al het gesprokenne op de band werd vastgelegd nam ex- wethouder Muelink het woord. Zijn betoog kwam in grote lijnen overeen met dat van KVP-er Meijer op de vorige week vrijdag gehouden KVP-bijeenkomst. Uitvoerig schetste de heer Muelink de voorbesprekingen, de gehouden tests der kandidaten en aan de 'her senspoeling' waaraan de overgeble venen na een strenge selectie wa ren onderworpen. De heer Duijneveld zei door de heer Vis te zijn gebeld en deze had als partijgenoot een beroep op hem ge daan medewerking te verkrijgen bij zijn sollicitatie naar de betrekking van gemeentesecretaris. Na een persoonlijk onderhoud was wel gebleken dat dit niet de man voor de PvdA was, men bleef dus achter het voorstel van B en W staan waarop de heer Stevens als le was vermeld. Nadat de verkla ring was voorgelezen waarin de heer Meedendorp aan de kant werd gezet nam deze zelf het woord. TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 NOVEMBER DE DUINSTREEK De heer Meedendorp die zich het 'corpus delicti' noemde hield een uitgebreid betoog waarin hij zijn kandidaatstelling van de heer Vis verdedigde. Hij bleef ook nu voor de volle 100°/o staan achter deze man, zijn inlichtingen waren goed geweest en de heer Meedendorp zag zichzelf als het zwarte schaap. Mijn recht vaardigheidsgevoel en mijn gewe ten geboden mij, aldus de heer Mee dendorp, zo te handelen en ik vind het treurig dat een sollicitant niet eens inzage mag hebben over de over hem uitgebrachte inlichtingen door zijn superieuren. Er volgde een geanimeerde discussie van de voorzitter met de heren Duij neveld en ex-wethouders Dekker waarin eigenlijk een soort nietes- welles spelletje ontstond. De raad had het anders moeten spelen, kwam daarbij tot uiting. Men had weer om verdaging moeten vragen en voorts werd gesteld dat een min derheid de meerderheid zijn wil had opgelegd. Na de pauze hield de heer Dekker de heer Meedendorp voor dat zijn inlichtingen over de heer Vis een grote flop waren geweest. En daar bij had de heer Meedendorp B en W moeten inlichten. Het zou laf ge weest zijn, aldus de heer Dekker als wij verder waren gegaan met men sen die ons zo in ons hemd hebben laten staan. Zijn toespraak werd met een applaus gehonoreerd. De heer de Leeuw, wier fractie van daag het woord krijgt op de bijeen komst die D '66 om half negen in de Roode Leeuw belegt, zei dat door zijn fractie was besloten om op Vis te stemmen want, wij voelden dat wij in een hoek werden gedrongen. Het publiek kreeg vervolgens gelegen heid enkele vragen te stellen en bij de beantwoording hiervan ging de heer Muelink in op geruchten die ni het dorp circuleerden over een recherche-onderzoek. Hij ontkende dit niet want er is de laatste tientallen jaren op grote schaal clandestien gebouwd. Het mi nisterie kwam hierachter door een krantenartikel en momenteel is het ministerie van Volkshuisvesting doende hiernaar een onderzoek in te stellen. Hierin is ook de betrokken de bouw van de manege te Aagt dorp. Nadat nog eens uitdrukkelijk was gesteld dat de raad het hoogste col lege is in de gemeente werd ge stemd. En de uitslag weet u al, het zwarte schaap, zoals de heer Mee dendorp zichzelf noemde, werd uit de rose wei der PvdA gejaagd. En nu niet direct met zachte hand. De heer Duijneveld sloot om half elf de bijeenkomst hoewel men uiter aard nog lang niet over deze zaak is uitgepraat. Hij hoopte echter dat er toch wat klaarheid was gebracht en verwees zijn auditorium naar de hearing van D '66. Want 3 maal is scheepsrecht, eerst de KVP, toen de PvdA en vandaag dus D'66. Hij hoopte tevens dat de heer Vis zijn ambt op een positievere wijze zou uitvoeren dan op de manier waarop hij ons is tegemoet te tre den. Vrijdagavond j.l. hield de voetbal vereniging Schoorl haar jaarlijkse ledenvergadering. Mede door meer activiteiten in het dorp als o.a. de KVP-vergadering en brandweertrai ning was het aantal leden dat de vergadering bezocht niet groot en begon men pas tegen half negen met de 18 punten tellende agenda. Maar toen ging het dan ook in een vlot tempo. De voorzitter hield een korte openingsrede waarna men punt voor punt doorliep op de gebruikelijke vergaderingswijze. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat een voet balvereniging als de v.v. Schoorl zonder recette van de wedstrijd Kernploeg - Schoorl I jaarlijks een slechts 300 gulden groter saldo zou krijgen. Daarna punt 12, waarin de heer Wildeboer zonder slag of stoot her kozen werd, aan punt 13 en dit punt bleek de eerste moelij kheid op te leveren. Het secretariaat moest uit gebreid worden en het bestuur stel de als kandidaat de heer C. Mul voor. Wie schetst echter de alge hele verbazing toen bleek dat de heer Mul d.m.v. een ingezonden brief niet akkoord bleek te zijn met zijn kandidaatschap. Men heeft mij daarvoor nooit officieel benadert en zonder dat ik weet wat ik allemaal moet gaan doen en omdat ik ook niet weet of ik het deshalve goed zal kunnen volbrengen kan ik deze functie niet aanvaarden. In prin cipe werd de heer Mul toch geko zen en men zal zich erover beraden. Zoals reeds gezegd dus het eerste punt dat niet vlot verliep en nadat er nog 3 punten vrij vlot doorgelo pen werden kwam men aan punt 17 'de rondvraag'. Weinigen konden vermoeden dat deze 2 uur zou duren. Maar toen hadden diverse mensen dan ook alle staten van emotie doorgemaakt. Vooral tussen een elftalcommissie, jeugdcommissie en een pupillencommissie bleek wei nig begrip te zijn en werden de he vigste verwijten over en weer ge slingerd. Ook de voorzitter zelf had het niet gemakkelijk en hij bood zelfs drie keer zijn zetel aan waaruit blijkt dat hij wel zeer agressief antwoord gaf op de diverse vragen. Toen aan het eind van de rondvraag de bestuursleden elkaar onderling gingen betichten van naïviteit op het materiaal bleek punt 18 de slui ting plotseling zeer vlot aan de beurt. Zij hier nog vermeld dat de v.v. Schoorl geen voorzittershamer bezit en dat die er ons inziens snel moet komen omdat je met een ha mer je agressiviteit beter af kan reageren dan met een bel. Ook dit jaar zal traditiegetrouw de folklore van het St. Maartenfeest in ere worden gehouden. De jeugd van het dorp wordt daar om opgewekt met veel fantasie en zorg een lamp te maken van een uitgeholde biet of iets anders. De beoordeling van het mooiste lichtje, lied of kleding zal weer plaatsvinden in de O.L. School te Groet. Door al het gekrakeel over de ver kiezing van een gemeentesecretaris zouden we haast vergeten dat on danks dat het leven doorgaat. En ook de meer normale dingen ho ren in de krant, vandaar dat wij u meedelen dat in St. Jan ter Duin afgelopen zondag een alleszins ge slaagde bazar heeft plaatsgevonden. De publieke belangstelling hiervoor was zo groot, dat veel artikelen al in de morgenuren waren uitver kocht. De bejaarde bewoners van St. Jan ter Duin hadden weer hun best gedaan om prachtige staaltjes van zelfwerkzaamheid op de verschil lende stands te deponeren. Men zag alle mogelijke handwerken waaraan de dames ongetwijfeld uren hebben zitten 'pikken' terwijl de he ren enkele fraaie poppenhuizen had den gemaakt. Er was een loterij, de naam van een pop kon worden geraden en er wer den poffertjes, oliebollen en appel flappen verkocht. En deze waren heerlijk dat kunnen wij u uit eigen ervaring vertellen. En zo kunnen directie, leiding en bewoners van het bejaardentehuis terugzien op een alleszins geslaagde dag. De leden van de hobby-club zeggen u hierbij hartelijk dank voor de ge toonde belangstelling en omdat niet iedereen aanwezig was bij de trek king van de verloting en er dus ver schillende prijzen nog niet zijn af gehaald, vermelden wij hieronder de gehele trekkingslij st. Groene verloting: Poppenhuis 883; poppenhuis 602; cake 516; waardebon 5,689. Witte verloting: Taart 455; tulband 374. Verjaardag pop: De pop was jarig op 18 oktober. Grote verloting (gele loten): Waardebon ƒ5,— 247; rood vaasje 43; spencer rood 561; pot Reines claudes 48; wit asbakje 548; spencer blauw 208; blik perziken 534; bruin vaasje 615; luierbroekje 584; vijf gulden 303; damesondergoed 189; ca ke 430; patesmates met vinger doekje 261; dameshandschoenen 8; cake 49; worst 590; fruitschaal 400; luieremmer 641; etui 563; fles wijn Mantala 567; plant Stevenote 545; damessjeal grijs 64; blik Hambur gers 21; cakeschaal 618; dameszak doekjes 512; worst 362; kapmantel tje 22; puzzeldoos 60; fruitschaal 649; paar nylons 90; toiletzakje 392; worst 37; wattenpot 530; stuk zeep Wella 188; waardébon ƒ5,172; theemuts 665; wagengarnituur 386; waardebon 5,554; pop 551; 3 washandjes 58; fles bessenlimonade 56; timmergereedschap 525; waarde bon 5,— 240; waardebon 5,295; toverstenen 17; blik ananas 506; worst 19; bouwdoos 151; lap stof voor jurk 360; blik ananas 110; thee servies 36; flesje limonade 677; zwaantje 547; rol koekjes 419; kin derjurkje wol 9; botervloot 161; bo- tervloot geel 378; waardebon ƒ.5, 614; bloempot 599; doos zeep Lilas 371; kindersokjes 204; stuk zeep 553; doos zakdoekjes 55; wantjes 664; blik ananas 555; eau de cologne 207; mouwslab 541; blik cocktailworst jes 573; wattenpotje wit 515; waar de bon 5,1473 stukken zeep met washandje 431; cake 654; puz zel 271; wattenpotje wit 416; doos dadels 543; pot gemengd fruit 402; kinderbroekje 566; tafellaken 557; flesje inkt 622; cake 375; fles limo nade 429. Voor ons, hier in Holland, is St. Maarten de bsischop van Tours, die van 316 tot 397 leefde en die be kend werd doordat hij zijn mantel deelde met een bedelaar. Dit feit zou plaats gevonden hebben voor een der stadspoorten van Amiens. Zo zien wij hem ook afgebeeld op het voorplein van een der Utrechtse ker ken. Maar deze voorstelling van zaken is niet algemeen. Op een zegeltje, nu nog bewaard in het stadsarchief van de Oost-Vlaamse plaats Ronse, komt een ruiter voor, die zijn mantel deelt met een aan hem geketende duivel. Dat hier St. Maarten bedoeld wordt en niet St. Hermes, die op gelijke wijze voorgesteld wordt, bewijst het randschrift. Het zegel werd gebruikt door het leenhof van Sint Martinus, gevestigd binnen de immuniteit (is door geestelijken bestuurd gebied binnen een stad) ter plaatse. Ook in Duitsland en in Italië was St. Maarten steeds vergezeld van een aan hem geketende duivel. De beroemde renaissanceschilder Rafa el Sansio (16e eeuw) liet op een zij ner werken eveneens de heilige Mar tinus zijn mantel delen met een gee- ketende duivel. In ons Nederlandse Limburg daaren tegen, in Venol, zit boven de ingang van de St. Martinuskerk een beeld houwwerk van St. Maarten en de be delaar. Zo komt het ook voor als meer dan levensgrote windvaan op de Domtoren in Utrecht. Kan het anders? Utrecht is de St. Maartens- stad bij uitstek: De Dom of St. Maar tenskerk draagt zijn naam en zelfs het stadswapen is gedeeld rood en wit en zou op de gebeurtenis in Amiens terug moeten wijzen. In onze streken draagt de kerkklok van Schellinkhout zijn naam met het opschrift: Martinus is mijn name Mijn gheluut si God bekwame. Een typisch gebruik bestond in het Middeleeuwse Utrecht. Daar sprak men van de 11e november als Schuddekorfsdag 'doordat de kinde ren op 11 november 's avonds boven de ontstoken straatvuren een mand verbranden met appels, kastanjes, noten en mispels, welke mand of korf bij het verbranden steeds werd geschud, zodat de vruchten er uit vielen en door de kinderen-konden worden opgegrabbeld.' Aldus Wage naar in zijn Historische wandelin gen door Utrecht. Wij kennen dit niet. Bij ons worden de donkere da gen met lichtjes weggevaagd of door vuren verstoord. Beide gebruiken vermoedelijk herinneringen aan hei dense vuuroffers aan de goden, die de wasdom in het nieuwe jaar moes ten geven. Oude rijmpjes uit vroeger dagen kennen aan de 11e november grote betekenis toe. 'Als 't in november 's morgens broeit, wis dat het des avonds loeit'. 'Brengt Allerheiligen (2 nov.) de winter aan, dan doet Martinus de zomer staan' (dus zacht weer op 11 nov.). 'Een donkere St. Maarten geeft een lichte Kerst.' 'Als op St. Meerten de gans op 't ijs staat, dan waadt hij met Kerst door het slijk.' 'Is 't donker op Sinte Martijn, het zal een zachte winter zijn. Maar is die dag het weder helder, dan dringt de vorst in menige kelder.' 'Nevels in St. Maartensnacht bren gen winters kort en zacht.' 'Zo 't loof niet valt voor St. Martijn, dan zal 't een harde winter zijn.' Spraken we hierboven over heidense gebruiken in christelijke tijden, St. Maarten kan men in dit verband zien als de verchristelijkte Ulla, de wintergod, aan wie de gans gewijd was. Wordt daarom in een der bo vengenoemde rijmpjes ook de gans genoemd? Tot slot vermelden we nog, dat St. Maarten de patroon der brouwers was. Zijn beeltenis staat op een be ker van het brouwersgilde te Haar lem, die in het Frans Hals-museum wordt bewaard. Schoorl, nov., 1969. R. P. Goettsch. Ontleend aan Prof. Dr. P. Goris- sen: Sint Hermes in Spiegel histo- riael okt. 1969. De Zeeweg Bergen - Bergen aan Zee, Ongeveer zevenhonderd bestellingen kwamen reeds bij de verschillende boekhandels in Alkmaar, Schoorl en Bergen binnen voor het boek 'Oude ansichten van Bergen'. Deze uitgave die omstreeks half november, dus nog vóór St. Nicolaas, op de markt komt, geeft nu honderd vijf tig an sichten uit de uitgebreide collectie van Piet Mooy een beeld van Bergen en Bergen aan Zee in de jaren 1900 tot 1930. De teksten bij de foto's verzorgd door Piet Mooy, Henk Jellema en Alphons Leysen, worden voorafge gaan door een korte schets van de ontwikkeling van Bergen vanaf 1900. Bij deze inleiding is 'n kaart afge drukt, die in 1909 door de kunste naar Jaap Veldheer werd getekend. Naar wij van de samenstellers verne men, is het nog mogelijk bestellin gen voor dit in beperkte oplage ver schijnende boek te plaatsen bij. De Bergense Boekhandel, De Haans Boekhandel, Boekhandel Schoelink, Boekhandel Thomas en te Schoorl bij Boekhandel Leysen.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 5