Het felbegeerde blauwe boekje is nog blauwer in 2038 GERRITSEN Commissie van culturele jongeren brengt verslag uit wintersport zonvakantie (DjitfiiciëHe ovelhan?ujingoan „iDuic ansichtan KLOKKEN verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Succes voor Bergens Harmonie Voor het kind DOKTERSDIENSTEN Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 St. Nicolaas komt naar Schoorl HERIVIAN BREDEWOUT 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST Voor het kind Voor het kind Algemeen Welzijn Gevonden en verloren voorwerpen Roode Kruis Reisbureau ,,EUROBLIK" De bijna-Augiasstal reinigen 43e JAARGANG no. 45 DONDERDA G 20 NOVEMBER 1969 12 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: Advertentieprijs 16 cent per mm. 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal f 3,50 BERGEN - Henk Jellema, mede auteur van het 'felbegeerde blauwe boekje' Oude ansichten van Bergen, trakteerde maandagmorgen het col lege van B en W, raadsleden en an dere genodigden op een blik op de toekomst. Aanleiding daartoe was de officiële aanbieding van dit boekje. Het jaar waar Henk Jellema zijn blik op richtte was 2038. Bergen zou dat jaar 20.000 inwoners hebben, veertienduizend - daarvan wonen in de kern Bergen-Binnen, de rest woont in Bergen aan Zee, dat in te genstelling tot nu 'een bloeiend dorp is geworden'. In Jellema's futurologie is de nieuwe BEM-pier een groot succes, het Bio- vakantie-oord voldoet uitstekend als casino en het dorp aan zee betrekt zijn aardgas uit een eigen boring in het Parnassiapark. De mensen wo nen in de duinvallei ten zuiden van de Zeeweg, zodat de behuizing bijna schuilgaat achter een hoge muur van geboomte. Terug naar Bergen-Binnen. „De po litiek is," vervolgde Jellema, „niet meer belangrijk sinds Bergen gelijk met de Egmonden, Schoorl en Heiloo door Alkmaar is geannexeerd. In het laatste jaar dat Bergen een zelf standige gemeente was, het zal in 1997 zijn geweest, telde de gemeen teraad alleen nog maar eensmans- fracties. Van het KCB een van die fracties, had toen de hoogbejaarde Hans van Draanen zitting in de raad. De heer Piet Beyneveld gaf nog steeds gestencilde blaadjes uit." Volgens Jellema is het Berger Bene den Bos een succes. „Half Noordhol land komt er spelevaren. En Bello voert bij wagonladingen de recre anten aan." In dat jaar heeft Bergen een unicum. „In het voorjaar hou den biologen dag en nacht in het bos de wacht bij een paar broedende wilde flamingo's." Kamperen is nog steeds niet toegestaan. De VW is een gemeentelijke aangelegenheid en telt geen leden meer. Die hebben allemaal bedankt. Het kantoortje op het Plein is daarom maar als patat tent ingericht door de nazaten van Hoebe. De ruïne is vanwege de ver woestende Hoogovengassen geplasti ficeerd. In die tijd verschijnt er ook een boekje 'Oude ansichten van Bergen van 1969 tot heden'. Het wordt aan geboden aan de PPR-burgemeester van Alkmaar de jonge mr. Leesberg in het stadskantoor dat toevallig ge- Tijdens deelname aan het muziek feest op zondag 16 november jl. in de Stadsgehoorzaal te Leiden, uitge schreven door de Algemene Neder landse Unie van Harmonie en Fan faregezelschappen heeft Bergens Harmonie' o.l.v. de heer C. Schrij vershof een fraai resultaat behaald. Uitkomend in afdeling D (Uitmun tendheid Harmonie) werd voor de uitvoering van het verplichte werk 'Suite Picturale' van Alb. Thiry 140 punten en het keuzewerk 'Ballet suite' van Gretrij-Moerenhout 151V2 punt behaald, waardoor met een to taal aantal punten van 29D/2 ruim schoots een eerste prijs werd ver kregen. Dit resultaat betekende tevens een consolidering in afdeling D. Vijf december: kinderfeest Ook voor jeugd in-de-schadum. Frankeer daarom met kinderzegels BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. noeg in de Bergermeer is opgetrok ken. de dan 93-jarige Alphons Ley- sen is de aanbieder, de mede-auteurs Henk Jellema en Piet Mooy zijn niet meer. Dat boekje dan zit vol verte derende plaatjes. Het VVV-kan- toor in oude luister, het inmiddels opgeblazen Neptunus, de Julianaflat die ook dan nog niet geheel is be woond. Met dit alles wil Jellema eerbied be wijzen aan mensen die aandacht voor het verleden hebben en die relikwieën, ikonen van een voorbije tijd, willen en kunnen bewaren. Vandaar dat hij B en W voorhield 'niet luchthartig met het weinige authentieke om te gaan, maar er de uiterste zorg aan te besteden'. Hij gaf een voorbeeld. De voorlopige mo numentenlijst, die van particuliere zijde in de publiciteit zal komen en waarop niet minder dan 150 huizen, straten, boomgroepen, boerderijen en dorpsgezichten voorkomen. Zodoende willen de auteurs van dit aanbevelenswaardige boekje dat de lezers na het doorbladeren en be kijken zich kritisch gaan opstellen ten opzichte van de plannen die ge richt zijn op de toekomst. De auteurs zijn," zo verkondigde Jelle ma „dan reeël genoeg om te onder kennen wat absoluut noodzakelijk is." Kortom het boekje zou bij moeten dragen tot een beter begrip van de ontwikkeling van het dorp, vooral bij de nieuwe inwoners. Juist daarom vroeg hij het college of het niet mo gelijk is nieuwe bewoners via offi ciële weg op de hoogte te brengen van allerlei wetenswaardigheden in de Heerlijkheid. Dit zou dan moeten gebeuren in de vorm van een boekje of een brochure. Jellema dacht in dit verband aan namen van raads leden en wethouders, adressen er van. Hij pleitte voor een gratis ver spreid jaarboekje of een maande lijks verschijnend tijdschrift. Hij kondigde ook aan dat de auteurs alweer bezig zijn aan een nieuw boekwerk, dat moet gaan bestaan uit oude echte foto's. De titel 'Ber gens Fotoarchief'. Uit Spanje is bericht ontvangen, dat Sint Nicolaas en zijn knech ten op 22 november a.s. des namiddags 3 uur in Schoorl hoopt te arriveren bij De Roode Leeuw. Vandaar trekt de Sint door het dorp naar de Sporthal. In de Sporthal biedt St. Nicolaas de kinderen om 2 uur een goochelmiddag aan tot zijn aankomst in de Sporthal, waar de Sint alle kinderen hoopt te begroeten. Na zjjn bezoek aan de Sporthal zal de Sint nog een bezoek brengen aan St. Jan ter Duin en Westerkimme. Aan de burgerij wordt verzocht langs de route de vlag uit te steken. De burgemeester zal St. Nicolaaas persoonlijk in de Sporthal ko men begroeten. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. In besloten kring is maandagmiddag in het Schoorlse gemeentehuis het feit herdacht dat onze plaatsgenoot Herman Bredewout voorman in ge meentedienst, veertig jaar geleden in dienst trad bij de overheid, nl. 25 jaar Staatsbosbeheer en 15 jaar ge meente. Het gemeentebestuur bood de heer en mevrouw Bredewout een receptie aan, waarbij aanwezig wa ren burgemeester Stronkhorst, wet houder J. de Leeuw, de heer A. Jon kers namens Staatsbosbeheer en het voltallige gemeentepersoneel. Er werden een aantal korte toe spraken gehouden, waarin de grote verdienste van de heer Bredewout naar voren kwamen. Namens ge meentewerken werd een bedrag on der couvert aangeboden terwijl mevrouw Bredewout bloemen in ont vangst mocht nemen. Zaterdagmiddag hield de heer Bre dewout reeds een receptie in café 't Trefpunt. Vrienden en bekenden waren hier de jubilaris komen ge lukwensen. In een korte toespraak schetste een goede vriend, de heer S. Obdam, Herman Bredewout als een man die de kunst verstaat vrien den te maken hetgeen tot uiting was gekomen in het verenigingsle ven. Zoals bekend is Bredewout be stuurslid van de EHBO afd. Schoorl, van de Konijnenfokvereniging, Red dingsbrigade. Herman Bredewout werd geboren in Heerde (Gld.) op 18 januari 1906. Op vrij jeugdige leeftijd trok hij naar Haarlem waar hij na een aan tal werkzaamheden van verschillen de aard terecht kwam bij Staatsbos beheer. Na ruim een jaar kwam hij naar Schoorl en ging er niet meer weg. Hij zocht een kosthuis, maar niet voor lang. Hij trouwde en trok met zijn vrouw in de woning van Willem Pastoor aan de Laanweg. Over zijn tijd bij Staatsbosbeheer kan Bredewout uren vertellen. Hij toont vergeelde foto's van de werk- verschaffinksperiode, toen hij om ging met dienstweigeraars. Aanvan kelijk werkte hij op proef; verharde wegen kende men in de duinen niet, zodat grote afstanden tevoet werden afgelegd. Spitten en planten was zijn dagelijks werk, doch algauw zagen zijn superieuren, met name boswach ter Jansen, waaraan hij heel plezie rige herinneringen heeft overgehou den, dat Herman geschikt was voor een leidinggevende functie. Werd hij eerst belast met het merken (bles sen) van bomen, die moesten worden gekapt, spoedig echter was Brede wout voorman. Tijdens het gedwongen intermezzo, de bezetting heeft onze man zich ook verdienstelijk gemaakt. De schrik is nog van zijn gezicht af te lezen wan neer hij vertelt over zijn avontuur met een hele bos illegaal, onder de grond gedrukte nieuwspamfletten, voor de bezorging waarvoor hij uiteraard ook illegaal zorgdroeg. Bij Muus Beets aan de Omloop werd hij plotseling gegrepen door een po litieman. Je weet tenslotte nooit van welke richting zo'n vent is, zegt Bre dewout, maar het liep gelukkig goed af, hij had mijn kleur. Hij dacht dat ik in de zwarte handel zat, van daar. Na 25 jaar Staatsbosbeheer. Een kwart eeuw duurde zijn functie bij het Staatsbosbeheer. Toen ge beurde er iets waar Herman Bre dewout in de verste verte niet op had gerekend. Er verscheen een advertentie in de krant, waarin de gemeente Schoorl sollicitanten opriep voor de functie van voorman. De toenmalige ge meenteopzichter had gezegd: 'Her man, jij moet solliciteren man, dat is net iets voor jou.' Ik zei toen dat ik er weinig voor voelde, tenslotte had ik het goed bij 'de Staat' en je weet van die oude en nieuwe schoenen, zegt Brede wout. Oud burgemeester Jochems riep hem bij zich en kwam met het zelfde verhaal. 'Een pracht baan voor jou', had de burgemeester gezegd. Nou en toen ben ik gezwicht, zegt de jubilaris, maar niet voordat ik de zekerheid had, dat ik meer zou ver dienen dan in de advertentie stond, want dat was nog minder dan het geen Staatsbosbeheer betaalde. Na inschakeling van Gedeputeerde Sta ten kwam ook dit in orde. Er volgde toen een touwtrekken tus sen gemeente en Staatsbosbeheer om Herman, waarbij ook nog de opzeg termijn van een maand in het ge ding kwam. De gemeente bleek de sterkste. Vijftien jaar geleden kwam hij dus in dienst van de gemeente Schoorl na onder drie boswachters te hebben gediend: Jansen - Stoel - horst en Jonkers. Wat dat betreft is er weinig ver schil, hij is nu ook bij zijn derde baas. 18 januari 1971 wordt Herman Bre dewout 65 jaar, de sympathieke fi guur die eigenlijk alleen maar vrien den heeft. Het zal vreemd zijn hem niet meer langs de weg te zien, althans niet daar waar het werk voor de gemeen te zulks vraagt. Hij zal zich inten siever gaan bezighouden met zijn hobby 'bijen en vogels' en dat is hem nog jaren gegund, gewoon omdat hij het heeft verdiend. Jouke Minkema Post uw Sinterklaasgeschenken met de nieuwe kinderzegels! BERGEN - Bergens culturele com missie 'ad hoe' heeft verslag uitge bracht aan het college van B. en W. De commissie bepleit in een nota het in het leven roepen van een culturele stuurgroep, het aanstellen van een cultureel ambtenaar en het creeëren van een cultureel centrum in de be bouwing rondom de Ruïnekerk. Deze commissie werd als vervolg op de nieuwjaars-cultuurnota van bur gemeester L. J. de Ruiter op 14 maart 1969 tijdens een bijzondere raadsvergadering in het leven geroe pen. Mevrouw Broekman-Vriesman, Nico de Graan, Eddy Fernhout, Kees Korver, Hans van Ree en ds. Van Rhijn hebben er zitting in. De commissie kreeg als huiswerk mee: een werkbare vorm voor te stellen voor een adviserende en sti mulerende culturele raad, het for muleren van de taken van een cul tureel ambtenaar en het zich nader bezinnen op het karakter en de plaats van het culturele centrum. Als werkbare vorm stelt de commis sie een culturele stuurgroep voor. Men gaat liever niet uit van het be grip culturele raad. 'Het gaat, aldus de commissie om de opbouw van een cultureel beleid; een durend flexibel en telkens aan te passen reeks van consequenties en acties, die voortvloeien uit vaak uiteenlo pende beschouwingen over ontwik kelingen en verschijnselen die zich in de samenleving voordoen, derhal ve een zorgvuldig doordacht en af gewogen stelsel van ondersteunen de en stimulerende maatregelen, dat het handelen van de raad en het college van B. en W. perspectief geeft'. De stuurgroep die de com missie voorstaat zal moeten gaan be staan uit niet meer dan zeven crea- tief-denkende, door deskundigheid op het cultureel leven gekwalificeer de leden. De taak moet bestaan uit het bestuderen van de culturele ver schijnselen en het opstellen van een cultureel perspectief, zodat de stuur groep in staat is het college te advi seren ten aanzien van het beleid en van de concrete beslissingen die van het college worden gevraagd. De stuurgroep moet ook ongevraagd advies uit kunnen brengen. Die ad viezen zullen altijd openbaar moeten zijn. Adviezen echter die door de gemeenteraad gevraagd moeten naar de culturele inhoud als bindend wor den aanvaard. De stuurgroep zal niet alleen advie zen uit moeten brengen aan de raad, maar ook aan organisaties, instellin gen en groeperingen, die uit de be volking naar voren zijn gekomen. Daarom, moet de stuurgroep om te kunnen ervaren wat in het Bergense culturele leven actueel is, enige ma len per jaar een vergadering van de verenigingen, instellingen en groe peringen uit kunnen schrijven. Tij dens deze vergaderingen kan de stuurgroep inzicht krijgen in datgene wat leeft bij deze verenigingen. Het initiatief voor zo'n vergadering zou ook van deze verenigingen kunnen uitgaan. De commissie denkt niet aan een be paalde rechtsvorm voor deze stuur groep. 'De stuurgroep kan het ka rakter krijgen van een commissie van de raad, met alle rechten en plichten van zo'n commissie'. Deze stuurgroep moet, zo luidt de conclusie over het hoofdstuk cul tureel ambtenaar, zich laten bij staan. Zo'n cultureel ambtenaar moet Voor Uw zijn werk doen met deze taakstel ling: het college van B. en W. bij staan bij zijn uitvoerende ta ken; het secretariaat van de stuur groep vervullen; de adviezen van de stuurgroep voorbereiden; de gegevens en de documenta tie voor de stuurgroep verza melen; contacten onderhouden met verenigingen etc. en deze met raad en daad bijstaan. Het meest ingrijpende oordeel velt de commissie over de plaats van een cultureel centrum in Bergen. De commissie van de culturele jongens wijst een grote concentratie bin nen een bouwlichaam af en stelt daarvoor in de plaats de concentra tie van verschillende onderling ver bonden en bijeengeplaatste afzon derlijke accomodaties. Daarom be pleit de commissie bij het college de herziening van het voorlopige bestemmingsplan voor de dorpskern. De accomodatieverlangens zouden in dit plan moeten worden vervuld rondom het als natuurlijk aanvaarde hart van het dorp de Ruïnekerk. 'Voor dit hart van het dorp zal de functie van ontmoeting en recreatie centraal moeten staan', adviseert de commissie. Met deze oplossing wijst de com missie het eerste denkbeeld over een cultureel centrum, namelijk een bij een nieuw te bouwen raadhuis op het terrein van Kranenburgh af. De commissie vindt dat idee ireeël. Verder over de fasering van het realiseren van het cultureel centrum. 'De eerste ruimte tot het in fasen te verwerkelijken vernieuwde hart van ons dorp is gegeven in de bestem ming van het postkantoor. Dat pand moet worden geschikt gemaakt voor de activiteiten van Dorpshuis, mu ziekschool en zo mogelijk andere vormings- en scholingsactiviteiten. Een volgende werkveronderstelling zou zijn het verplaatsen van de zui ver administratieve burelen van de gemeentesecretarie naar elders, op dat de dienstverlening vanuit de overheid en de vergaderingen in de publiekrechtelijke sfeer in het maxi male contact met de samenleving hun vernieuwde gestalte kunnen krijgen in het huidige dorps- en raadhuis.' Het dorpshuis komt vrij als de activiteiten worden overge plaatst naar het huidige postkan toor, dat op zijn beurt weer gaat verhuizen naar de ruimte achter Albert Heyn. Verder bepleit de com missie voor het creeëren van maxi male ontmoetingsmogelijkheden het openstellen van ruimten voor biblio theek, discotheek, werkplaatsen van Bergoa, donkere kamers voor ama teurfotografen en filmers, exposi ties en documentatie over de in Bergen en omgeving wonende en werkende kunstenaars. Kortom de commissie komt tot de conclusie dat een globale inventa risatie van de accomodatiebehoef- ten wijst op deze onafwendbare voorzieningen: voor informele en incidentele ontmoetingen op het terrein van de recreatie; voor manifestaties op het ter rein van het theater en mu ziek; voor vormings- en scholings processen, georganiseerd door het dorpshuis, muziekschool en volksontwikkelingsorganisaties ateliers voor creativiteitsactivi- teiten van jeugd, jongeren, vol wassenen en bejaarden. Bij uw Sinterklaasinkopen: kinderzegels 1969 kopen: de zegel, waar zoveel muziek in zit! SCHOORL - Op vrijdag 28 nov 1969 te 20.00 uur in De Roode Leeuw zal de avond worden gehouden waarop de actrice Nel Kars weer voor de vereniging zal optreden. Ze zal haar programma brengen 'Vrouwen in het spel'. Toneelfragmenten uit allerlei tijden alle gespeeld in het kostuum van de tijd. Het bestuur prijst zich gelukkig dat deze bijzondere avond, vooral voor liefhebbers van het to neel, met de volle medewerking van de actrice, opnieuw kan worden ge organiseerd. Nel Kars is geen onbekende voor de bezoekers van de avonden van Alge meen Welzijn. Doch is het al ruim drie jaar geleden dat de leden van haar spel hebben genoten. Ze speelt thans een nieuw programma. Als verdere bijzonderheid is nog be kend geworden dat men zich voor stelt na afloop met Nel Kars en alle geïnteresseerden een gezellige kring 'om de haard' te vormen om een praatje te houden over toneel en alles wat er mede samenhangt. SCHOORL (gevonden): Portemonnee zoder inhoud; rode portemonnee; etui met sleutels; wit overhemd; portemonnee; 2 witte jas sen. GROET (gem. Schoorl): Gevonden: zwarte knijpportemonnee met inhoud; een halsketting; een bruin lederen portemonnee met in houd; een bruine knijpportemonnee met inhoud. Verloren: een licht grijs meisjesvest; een blauw nylon jongensjack. AFD. BERGEN Nh. Zaterdag 22 november te 2 uur en 's avonds te half 8 organiseert het Welfarewerk van het Ned. Roode Kruis, waaronder ook Koedijk, War- menhuizen en Schoorl ressorteren, een verkoop in La Bicyclette. Met Kerstmis 5 dg per autocar naar Parijs ƒ185, en naar Londen ƒ275,geheel verzorgd incl. excursies. Jan Oldenburglaan 6, Bergen Nh. Tel. 02208 - 4930 Meest schokkend was het uittreden van de Party van de Arbeid uit de niet progressieve concentratie Idee '69. De bezwaren van de rechtervleugel en middengroep binnen de P. v. d. A. richten zich vooral tegen de aanwezigheid van mevrouw mr. E. P. Broek man-Vriesman en mevrouw Zeiler in Idee '69. Oerconservatieve dames, zegt de meerderheid van de vergrijsde P. v. d. A. 'Zjj heb ben ons in het verleden altijd tegengewerkt'. Toch moet het besluit van de P. v. d. A. niet als een halsmisdaad worden gezien. Goed men kan redetwisten of de besluitvorming democratisch genoeg is geweest. Immers, in een septemberse verga dering werden zowel programma als de andere toneelspelers op het politieke toneel dat raadszaal heet, goedgekeurd. Dat besluit werd door het doordrijven van de traditionalisten teruggedraaid. Het zyn dus niet de Nieuw-Linksen die van Idee '69 een idee-fixe maken. Het streven van Idee '69 was vooral gericht op de bunde ling van partijen en groeperingen in de Bergense gemeenteraad. Een nobel streven, want de gemeenteraadsvergaderingen lijken veel op de boerenkluchten van Breero. Toch had Idee '69, en daar om is de misdaad niet zo groot, geen duidelijk gezicht. Er was dan wel een basisprogramma, een manifest, maar uitgesproken stellingen bevatte dat niet. Er was geen hoofdstuk over grond- politiek, over sociale zorg, kortom een aantal eventuele breek punten werden bewust naar de toekomst verschoven. Een stuk politieke onduidelijkheid dus. Nu is het wel zo, dat men beter tamelijk onduidelijk kan zyn, dan het schimmenspel kan spelen dat dit jaar nog de raadsvergaderingen zal beheersen. In feite spruit de angst van de P. v. d. A. traditionalisten daaruit voort. Het is de vraag nog of het besluit van de P. v. d. A. juist is. Dat zal de toekomst moeten uitwijzen, maar in ieder geval heb ben de socialisten zich niet aan een onduidelijke vrijage gewaagd, ideologisch (inhoudelijk) dus. Van belang is nu wat D'66 gaat doen. De P. v. d. A. heeft duidelijk de pragmatici de hand gegeven. Het zou een sterke combine kun nen zijn bij de verkiezingen en in de raad, want die roept om kwaliteit. Hoe men politiek ook moge denken, het is belangrijk, dat politiek wordt bedreven door capabele mensen of die nu bij de KVP, VVD of PvdA zitten. Bergen heeft vooral behoefte aan vooruitdenkende mensen. Daarom is het nodig dat nieuwe bezems de byna-Augiasstal in het gemeentehuis schoonvegen. K.

De Duinstreek | 1969 | | pagina 1