KSftDampo _/vötyniaats de aazdedigln# het tczzaziiun weekblad miJtlBJRgDrs HOOFDPIJN POEDERS Niet een bril, maar de JUISTE bril I Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen .gpgyrtilp» opgeheven dan loopt de klok nor maal door, gebeurt dit echter vaak dan verschuift de dag-nacht periode. Om een dergelijk voorval tijdens af wezigheid achteraf nog te constate ren, is een signaallampje aange bracht. Dit signaallampje gaat bran den zodra de netspanning wegvalt, de klok kan dan weer worden ge lijk gezet en de signaallamp valt weer uit. Een eerder artikel in een dagblad sprak van geheel geauto matiseerde voeding; dit moet wel een misverstand van de betrokken correspondent zijn geweest. Toch is er één en ander voor ons aanleiding geweest om hier eens wat extra aandacht aan te besteden. HOE KOM JE AAN ZO'N HOBBY? Beroepshalve kom ik veel in aanra king met de natuur. Het was dan ook een lang gekoesterde wens om deze natuur in huis te brengen, om er dus ook 's winters van te kunnen genieten. Via een eenvoudig hage dissen en slangen-terrarium, naar een tropisch oerwoud is een grote stap, door de hoge luchtvochtigheid kan je geen hout gebruiken maar moest alles in roestwerend metaal uitgevoerd worden. Deze vrij grote bak siert nu mijn hohbby-ruimte. Veel hulp heb ik gehad van een mij bevriend zijnde h.t.s.-er, die het ge hele technische gedeelte voor zijn re kening heeft genomen. Deze, de heer Quaadvliet uit Groet, is maanden lang bezig geweest om een verant woord geheel te maken, en de na tuur zo veel mogelijk te benaderen. IETS OVER DE TECHNIEK Het tropisch klimaat komt met het onze alleen overeen met dag en nachttijden. Voor de rest zijn er nogal wat afwijkingen, waar wij toch rekening mee dienen te houden. Laten wij deze afwijkingen eens wat nader bezien: Een belangrijke factor is de temperatuur. Boven in de licht bak is een neonbuis gemonteerd, met als extra verwarmingsbron, enkele gloeilampen van 100 watt elk. Bo vendien nog een hoogtezon gekop- pelt aan een gloeilamp van 150 watt, maar daarover straks meer. Een derde van de bodem is ingericht als vijver, het water heeft een tempe ratuur van 25 a 30 graden. Wij heb ben hiermee bereikt dat er een con stante, maar vooral vochtige lucht stroom door het terrarium circuleert. Deze luchtstroom wordt nog vrij sterkt door een luchtpomp, die van onder en langs de ruiten de voch tige en warme lucht naar boven transporteert, hetgeen nooit beslagen ruiten garandeert. Het is noodzake lijk, de niet doorzichtige wanden van het terrarium, zoals bodem en achterwand, termisch te isoleren. De achterwand hebben wij dan ook met kurkschors beplakt, hetgeen een na tuurlijke en rustige achtergrond vormt, waar de planten goed op uit komen. De dubbele zinken bodem is geïso leerd met tempex. De vochtigheids graad moet in dit terrarium schom melen tussen de 70 en 90 Dit wordt gemakkelijk verkregen door de vijver en de periodieke regen buitjes. Door een druk op de knop, komt de regeninstallatie in werking, dit is een pomp met een capaciteit van ca. 10 liter water per minuut en een opvoerhoogte van 1.50 meter wa- Het is nu al weer enkele maanden geleden, dat ik een artikeltje heb geschreven over het wel en wee van een terrarium. Trouwe lezers zullen het zich nog wel herinneren. Nu bij mij een en ander wat groter is opge zet, en er ook enkele andere ingeze tenen van Schoorl in de ban van het terrarium zijn geraakt, lijkt het mij nuttig hier nog eens op terug te komen; en zeker niet in de laat ste plaats door het vele bezoek aan huis en de reacties die ik ontving. Voor ik hier echter aan begin, wil ik u er op wijzen dat het terrarium- houden niet zó maar wat is. En om maar even goed duidelijk te zijn: het is een vrij moeilijke hobby! Hij vraagt veel tijd, en als u dat er niet voor over hebt, moet u er maar lie ver niet aan beginnen. U moet bo vendien goed met de materie op de hoogte zijn, maar dat moet iemand die vogels of visjes houdt óók. Er is echter één belangrijk verschil: kant en klare aguarie en vogelkooi tjes kan men bij de handelaar ver krijgen, en ook het voedsel kap men bij deze zaak betrekken. Dit is niet het geval met een terrarium, deze zijn in de winkel (nog) niet te koop, in ieder geval niet een exemplaar dat aan al uw wensen zal voldoen. En ook het voedsel kunnen wij niet kopen, wij zullen derhalve insekten en spinnen (voedsel voor onze ter- rariumdieren) zelf moeten vangen. Enkele sombere geluiden? Inder daad, maar dit maakt het terrarium houden nu juist tot zo'n boeiende hobby; je moet zelf aan het tim meren, lassen, solderen en schilde ren. En ook als een moderne prik- kebeen, met een schepnet achter de insekten aan; rennen, hijgen, slank blijven, en dat is in deze tijd, waar iedereen probeert wat vet kwijt te raken, ook wat waard! Dat sommige mensen, bij het zien van zo'n ren nend figuur, wel eens wat vreemd op kijken en vaak ook nog hoofdschud dend weglopen, is wel eens niet zo prettig. Je voelt je wel eens wat be klemd, vooral als het bekenden zijn. Je moet dan steevast uitleggen waar om je als een op hol geslagen paard achter die stomme vliegen aan rent en op z'n minst andere vervelende vragen beantwoorden en zoMaar ja, deze dingen zijn nu eenmaal on verbrekelijk aan deze hobby verbon den, weet dus waar u aan begint! WAT IS EEN TERRARIUM Het woord terrarium is afgeleid van het latijnse 'terra' dat land of aarde betekend. Wij verstaan hier dus on der: een of andere bak of een omge bouwd aquarium, hetgeen zodanig wordt ingericht met boomschors en planten, dat wij er dieren in kunnen houden. Meestal zijn dit reptielen; hagedissen, slangen, schildpadden e.d. of amfibiën, kikkers, padden en salamanders. Een terrarium ingericht met mooie planten en enkele van deze dieren is een lust voor het oog. Toch zullen wij moeten selecteren, u kunt nu eenmaal niet een duinhagedis in een tropisch oerwoud plaatsen, of een moeraskikker in een woestijnland schap, de dieren zullen het er in dat geval niet lang uithouden. Om te be ginnen kunt u het beste een inlands terrarium houden. Aan de Slotlaan, bij de heer R. Hooijer staat zo'n in lands terrarium, het is een juweel tje! Ook de heer P. Heystek, heeft een en ander zéér goed opgezet. Eerst de bak met planten en dan tot slot de dieren, in deze volgorde kan het haast niet misgaan. De zon is voor de dieren een absolute (buiten verantwoording van de redaktie) Groet, 17-11 1969 Geachte redaktie. In de Duinstreek van de vorige week stond een ingezonden stuk van mijn vriend Ed van Rooy. Ik wil hem (als partijloze zoals van Rooy het stelt) gaarne het volgende antwoor den. Ik stel vooraf vast dat van Rooy zich wel wat partij dig' heeft opge steld bij het schrijven van genoemd ingezonden stuk. Zo heb ik het dan in 1969 durven presteren om het op te nemen voor een sollicitant die men m.i. onrecht had aangedaan. Ik kwam tot deze euvele daad omdat ik meende dat het strijden tegen onrecht strookte met de principes van de partij waar toe ik behoorde. Intussen is mij dui delijk gemaakt dat ik abuis geweest ben, gezien het feit dat ik nader hand moest terechtstaan voor een soort politiek tribunaal waarbij het vonnis al bij het begin der zitting werd uitgedeeld en daarna publieke lijk werd voltrokken. Ik vroeg me toen wel even af „is dat nou de democratie" of balanceert men hier op het randje van dit grote goed waarop we zo trots zijn? Wat het verdere gedeelte van Van Rooy's schrijven betreft zou ik willen stel len dat het hóógste orgaan in de gemeente de gemeenteraad is. Het college van B en W vormt met aan het hoofd daarvan de burge meester en bijgestaan door de secre taris het dagelijks bestuur. De wethouders worden benoemd door de raad. Ze kunnen tevens door de raad ontslagen worden. Maar de raad kan niet ontslagen worden door het college. De wethouders staan dus in feite in dienst van de raad. Zij doen samen met de bur gemeester en bijgestaan door de se cretaris en ambtenaren voorstellen aan de raad en voeren o.m. besluiten van de raad uit. Zij genieten daar voor een salaris compleet met wachtgeldregeling en pensioenrech ten. Nu kan een wethouder zeggen: raad je kunt het me doen maar dat be sluit van jou voer ik niet uit, dus ga ik liever vrijwillig heen. Dat laatste is in Schoorl gebeurd n.a.v. de secretarisbenoeming. Overigens is dat bij een dergelijke kwestie nog niet voorgekomen bij mijn weten. Schoorl heeft dus wellicht een pri meur naast andere primeurs. Als de raad de wethouders kwijt wil kan dat o.a. op grond van het niet juist uitvoeren van verordeningen en of besluiten. Dat is in Schoorl niet gebeurd. Moet een raadslid zich nu bij zijn keuze van een secretaris laten weerhouden door de dreiging van een wethouder, als jullie die man be noemen loop ik weg? M.i. neen, ten zij er gegronde redenen zijn. Maar dat is niet het geval als men zegt, die man loopt van verwaandheid naast zijn schoenen. Sollicitant Vis stond bij mij het hóógste genoteerd GA1, KA2, 10 jaar ervaring als fi nancieel man en 10 jaar ervaring met recreatieproblemen plus daarbo venop nog een 4 jarige ervaring als secretaris. Een 'alround' man dus. Als Vis katholiek zou zijn geweest dan zou ik ook met hem gekomen zijn. Dat maakte voor mij niets uit. Jansen had het diploma GAII niet. Daarom viel die bij mijn benadering af en werd Stevens bij mij de 2de man omdat hij ook GA1 en GA2 had Hoe het ook zij de raad koos als hoogste orgaan de secretaris. Nu moeten we de zaak niet op zijn kop zetten en doen alsof B. en W. het hoogste orgaan in de gemeente zijn, en de raad maar moet doen wat B. en W. zeggen. Ook de bewering dat ik mijn wethouder naar huis wilde sturen is laster. Ik heb destijds spor tief en zonder rancune Muelink en Dekker op de stoel helpen stemmen. En deze instelling heb ik nog. Daar bij mag het niet zo zijn dat men de wethouders niet zou mogen corri geren en dat corrigeren dan moet zien als rancune. Ik had de ver wachting dat er na mijn pleidooi voor Vis debatten zouden ontstaan. Maar iedereen liet zijn kans om ook iets te zeggen voorbijgaan. Had het zo gek geweest als B. en W. gezegd zouden hebben: ,als de raad de kan didatuur Vis wenst te stemmen dan hebben wij daar bezwaar tegen, aan gezien er géén grafologisch rapport en geen psychotechnische test van Vis is? En om die redenen om uit stel van de beslissing hadden ge vraagd teneinde die rapporten alsnog te verkrijgen? Dat ,Sch. Belang' en Alg. Belang' reeds bij de eerste ron de op Vis stemden was voor mij een onverwachte gebeurtenis. Evenals iedereen had ik verwacht dat ze hun eigen kandidaat zouden stemmen. Hoewel ik uiteraard een kandidaat stel om die benoemd te krijgen had ik dat niet op deze wijze verwacht. Als Vis niet haalbaar was, kon ik in de tweede ronde Stevers stem men. Want Stevers had ook GA2 dat wist iedereen en reeds eerder had ik laten merken dat Stevers bij mij hoog genoteerd stond. Dat was geen dreigement. Wat nu de geschiedenis van 3V2 jaar geleden betreft: U bent vriend Van Rooy ongetwijfeld op de hoogte van de natuurwet: actie geeft reactie. Welaan het toetreden van leden uit de kringen der kam peerterreinhouders vloeide voort uit het feit dat in die dagen ook leden toevloeiden die met de groep Duine- veld sympathiseerden. Actie en te genactie dus. Het getal doet er niet toe. Overigens zou elke politieke par tij blij met ledenwinst zijn. Het is al moeilijk genoeg om mensen voor politiek te interesseren. Dat er nu nog maar één lid over is kan niet: ik weet er méér. Overigens is het afvloeien van leden de laatste jaren een algemeen verschijnsel. Daar zul len de partijen zelf ook wel schuld aan hebben. Ik merk nog op dat mijn overleden broer samen met anderen het initia tief tot die ledenwinning heeft geno men onder het motto: je moet die lui wakker schudden, ze zeggen nu wel ik bemoei me niet met politiek, maar de politiek bemoeit zich wel met hen. Uit het voorafaande moogt U de conclusie trekken dat als er van schuld moet worden ge sproken ik me niet alléén schudig gevoel. De tribunaal uitspraak kan ik niet aanvaarden. Ik eindig dan ook met de stelling: waar twee kijven hebben twee schuld; waar velen kijven hebben velen schuld. Nog steeds zijn wij als mensen sa men onderweg U en ik en wij alle maal. Hoogachtend, H. J. Meedendorp, één der oprichters der P. v. d. A. afdeling Schoorl. DEELNEMERSLIJST ST. NICOLAAS ATTRAKTIE P. Tuin, Camperduin C. Rens, Camperduin P. Keuris, Hargen J. Ridder, Groet Fa. Gebr. Bakker, Groet Jb. Koeten, Groet C. Druiven, Groet Mevr. J. M. Schotvanger- Verkerk,Groet F. van Leyen, Groet W. van Breemen, Groet G. Masteling, Groet G. Meereboer, Groet 'De Groene Lantaarn', Groet B. Dirkmaat, (slagerij Ruiter), Groet A. van der Kruk, Groet S. Laan, Groet Jb. Krimp, Catrijp A. G. Abbo, Catrijp J. Bruin, Catrijp Fa. Gebr. Bakker, Catrijp J. Rietveld, Catrijp J. Stam, Catrijp P. Slijkerman, Catrijp Super Warenhuis J. Pronk, Catrijp P. C. Louter, Catrijp Th. Pot J. de Winter en zn., Schoorl D. Louter, Voorweg, Schoorl E. Breen. Schoorl J. Beukers, Schoorl Bakkerij Goedhart, Schoorl H. Kok, Schoorl Banketbakkerij De Betue, Schoorl J. Koorn, Schoorl P. Meijer, Schoorl B. G. Lammers, Schoorl C. Vrouwe, Schoorl Jn. Meedendorp, Schoorl Kapsalon Roland, Schoorl H. Roos, Schoorl J. Pranger, Schoorl Martin's snelstomerij, Schoorl Jn. Wardenaar, Schoorl S. Voorberg, Schoorl D. de Jong, Schoorl A. Nieuwland, Schoorl A. Bekker, Schoorl Fa. A. Leysen en zn, Schoorl Foto Haasbroek, Schoorl W. H. Manooy, Schoorl Fa. van der Meer n.v., Schoorl Jb. Beeldman, Schoorl De Spar, Schoorl N. Kuiper, Schoorl M. Slot, Schoorl Fa. Raat, Schoorl Radio Muelink, Schoorl Jn. Leen, Schoorl P. Aarsen, Schoorl J. Hoogvorst, Schoorl P. Roos, Schoorl M. P. Ens, Schoorldam Gebr. Bakker, Schoorldam noodzaak immers, door de inwerking van het ultraviolette licht (hoogte- zon) ontvangen de dieren het onmis bare vitamine D. En aangezien je een groot terrarium niet zo maar even in de zon kunt zetten, is er een hoogtezon in gemonteerd. Het is een menglichtlamp, yan een grote gloeilampenfabriek uit het zuiden des lands, die slechts 6 watt gebruikt en dus zeer aantrekkelijk is. Omdat deze u.v. lamp practies geen licht geeft, is hij gekoppeld aan 'n krach tige gloeilamp. Dit, omdat de die ren er anders in kunnen kijken, het geen gevaarlijk zou kunnen zijn. De automatisering bestaat uit een schakelklok, een normaal elektrisch uurwerk. Deze tijdklok schakelt 's morgens de daglichtlamp in en 's avonds weer uit. In de loop van de dag schakelt hij ook de hoogte zon in, deze brandt gedurende 5 mi nuten en wordt dan weer automa tisch uitgeschakeld. Een langere brandtijd lijkt ons niet aanbevelens waardig, aangezien de planten er niet zo goed tegen kunnen. Ook de regeninstallatie en luchtpomp wor den op deze tijdklok aangesloten. Mocht gedurende lange of korte tijd de stroom uitvallen, dan staat uiter aard de klok stil. Is de storing weer Een van de jonge Anolissen 111 1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 27 NOVEMBER DE DUINSTREEK De tijdklok aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd rood en blauw gekleurde dieren uit Madagascar. Over deze roodkeel- Anolissen nog het volgende. In alle literatuur die ik tot nog toe door genomen heb, staat vermeld dat het wijfje van deze soort één en bij hoge uitzondering twee eitjes legt. Tussen het leggen en uitkomen der eieren, liggen ongeveer 7 a 10 weken. U zult begrijpen dat in een kunstmatig stukje natuur (het blijft altijd een imitatie) de eieren spoedig verdro gen of beschimmelen. Het uitkomen der eieren is in een terrarium der halve een zeldzame gebeurtenis. Het wonderlijke is nu. dat in mijn ter rarium niet een of twee, maarzes eieren zijn uitgekomen. Op het mo ment dat ik dit schrijf, rennen er zes jonge en krachtige boomhagedis sen achter hun prooi aan, wel een bewijs dat de 'bak' het goed doet. De ouders heb ik veiligheidshalve maar in een andere bak geplaatst; zij zien hun jongen vaak als een lek ker hapje, en dat kunnen wij maar beter niet toe staan. In ieder geval zijn deze zelfgekweekte jongen een lust voor het oog, waar niet alleen mijn huisgenoten maar ook tal van anderen naar komen kijken. CONCLUSIE Het terrarium houden als hobby, wint terrein. Het is geen gemakke lijke hobby, m.a.w. u moet goed we ten welke dieren u gaat houden, zo dat u daarnaar uw terrarium kunt Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— terkolom. Deze krachtige pomp staat van onder in verbinding met de vij ver, zodat wij altijd voorzien zijn van warm water, hetgeen de plan ten alleen maar ten goede komt. De sproeier bestaat uit een pvc buis, waarin pl.m. 120 gaatjes zijn ge boord van 0,3 m.m. Deze buis is zelf niet te zien, doordat hij kunstig is weggewerkt achter een reep boom schors. De zéér kleine gaatjes mo gen niet verstoppen, zodat er enke le filters in serie vóór de pomp zijn geplaatst. Tot nu toe bevalt deze re geninstallatie uitstekend. Het is n.l. mogelijk om de voeding (levendige insekten) ook te automa tiseren met behulp van een foto- elektrische cel, die dan ook weer op de tijdklok wordt gekoppeld. Maar zo ver zijn wij nog niet, hoewel dit bij langdurige afwezigheid erg ge makkelijk zou kunnen zijn. BEPLANTING EN DIEREN Over de planten, hoe belangrijk ook, wil ik kort zijn. De meeste zijn epi- phytisch, hetgeen wil zeggen dat ze niet in de grond, maar op of in uit- Een brokje oerwoud. hollingen van takken en schors groeien. De beplanting bestaat uit verschillende Bromelia-soorten, die ik iedereen kan aanbevelen omdat ze zo sterk zijn, Syngonium, Scindapsus. nestvaren, Peperomia, Venusschoen- tje en nog enige tropische soorten met gruwelijk moeilijke namen die voor ons toch niet uit te spreken zijn. De planten doen het uitstekend en dat is de hoofdzaak. De bewoners bestaan uit enkele roodkeel-Anolissen, tropische boom- bewonende hagedissen uit het zui den van Noord-Amerika, en een stel letje Phelsuma's, schitterend groen, inrichten. Dus niet eersx ae aieren kopen en dan nog even gauw een bakje maken, dat geeft alleen maar teleurstelling. Goede literatuur op dit gebied is onontbeerlijk; een zeer goed en goedkoop boekje is de El sevier pocket 'Het nieuwe terrarium' nummer U 56. Hierin zult u veel over deze vrije tijdsbesteding kunnen vinden, over de bouw en inrichting, planten, voe ding der dieren e.d. Ten slotte nog dit: Ik ben mij er van bewust dat ik heus niet alle moge lijkheden die het terrarium u biedt heb beschreven, dat kan in kort be stek nu eenmaal niet. Het is mijn bedoeling geweest u enigszins te la ten zien wat u in huis kunt hebben, iets waar de gehele familie mee be zig is. En mocht u zich voor het ter rarium interesseren, stelt u zich dan eerst eens op de hoogte van de mo gelijkheden. Hier in Schoorl zijn nu al vier personen die zich 'terrariaan' kunnen noemen. U bent daar van harte welkom! Fr. Nieuwenhuizen

De Duinstreek | 1969 | | pagina 5