Wat gebeurde er allemaal in Schoorl GERRITSEN Vragen van D'66 aan BenW DE REBEL 1JUvrtl WIM HORNMAN bezeten van Zuid Amerika ik. ,011! homman II KELTUM PLEET roman over 4CAMIL0 TORRES rf./- i|| IÉ H Politieke activiteiten in Bergen zie bijblad verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 De Brinkhoeve werd Safari-hoeve ALGEMEEN WELZIJN SCHOORL JAARGANG no. 1 DONDERDAG 8 JANUARI 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 16 cent per mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Der traditie getrouw geven we hier onder in chronologische volgorde weer een resumé van de belang rijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaar. Januari In deze eerste maand van het jaar werd bekend dat burgemeester Stronkhorst per 1 februari als bur gemeester van Schoorl was benoemd. De carnavalsvereniging 'De Kwalle- trappers' hield haar eerste Sitzung en mej. Gutter werd gekozen tot Miss Carnaval. Het bestuur van het dorpshuis deel de mede dat zij in februari wel een aanbesteding zou kunnen houden, tot op heden staat er van het dorpshuis nog geen steen overeind. De gemeenteraad hoorde een Nieuw jaarstoespraak van loco-burgemees ter Dekker aan, er werd gediscus sieerd over Hargen aan Zee en het door B en W ingediende voorstel over de aanschaffing van een ge luidsinstallatie werd teruggenomen. Toen voelde de raad er nog niet zo veel voor. Februari De heer Koorn heropende zijn ver grote winkel, de Coöp. Boerenleen bank stelde een mobiel bankgebouw in bedrijf en de heer Jb. Spaan werd 80 jaar. Deze heeft tot dat tijdstip gewerkt en wel de laatste 9 jaar bij onze krant. Wethouder Dekker vertelde onder de titel 'halverwege de rit' op een le denvergadering van de KVP veel in teressants over het werk van B en W. Door de heer Dekker werd toen ge schat dat het dorpshuis in januari 1970 in gebruik zou kunnen worden genomen. Burgemeester Stronkhorst werd ge- installeerd in de Roode Leeuw. Na het officiële gedeelte waarbij talrijke prominenten het woord voerden kreeg de bevolking gelegenheid met de nieuwe burgemeester kennis te maken. De gemeentebegroting voor 1969 was voor het eerst sinds de bevrijding sluitend, de carnavalsvereniging hield een geslaagd feest en de gym nastiekvereniging Olympia gaf een openbare les in de sporthal. De maandelijkse ruilbeurs was ook deze maand een succes met een ex positie van tegels in verschillende soorten en twee grote stands over Jan van Scorel. Een standbeeld voor deze schilder en waterbouwkundige is er ook in de eerste dagen van 1970 nog niet. Maart De vrijwillige brandweer hield haar jaarvergadering, burgemeester Stronkhorst reikte diploma's uit en er werd afscheid genomen van en kele leden die de leeftijdsgrens van brandweerman hadden overschre den. Banketbakker ter Burg deed zijn zaak over aan de heer Betue. Uit het jaarverslag van de VW-Schoorl over 1968 bleek dat de gastenstatis- tiek geen betrouwbaar beeld gaf. Het geheel gemoderniseerde pension Torenweg werd heropend en op de voorjaarsvergadering van de WV- Groet-Camperduin werd door voor zitter Sleking gewaarschuwd tegen opjaging der prijzen. De heer Sle king gaf de gevleugelde uitspraak 'veni-fusie-foetsie' een bewijs dat hij niet geporteerd is voor een fusie met de VVV Schoorl. Deze VVV, dat bleek wel uit de woorden van voor zitter v. d. Garde, is wel voor één plaatselijke VVV. Wethouder Muelink opende een Es- peranto-tentoonstelling die in de Roode Leeuw werd gehouden. April De raad besloot strenger te gaan optreden tegen lieden die het niet zo nauw namen met de gastensta- tistiek en men wijzigde de politie verordening op dit punt. B en W moesten hun voorstel terugnemen waarin werd gesuggereerd het Schoorlse winkelcentrum de naam 'Brinkhorst' te geven. De raad vond deze naam minder geslaagd. Men behandelde een 23 punten tellende agenda in slechts een uur. De heer Minkema te Camperduin in- BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m stalleerde in zijn etablissement een zwevende kraan, de Paddestoel te Aagtdorp kreeg zijn zoveelste eige naar en bij de Raiffeisenbank gaat alles crescendo. Men maakte een winst van bijna 19 mille. De heren wethouders gaven op een bijeenkomst van D '66 hun visie op een aantal gemeentelijke problemen. Op die bijeenkomst werd de afde ling Schoorl van D '66 geboren en sindsdien heeft men al heel wat van zich laten horen. Mej. Bos hield voor de Plattelandsvrouwen een causerie over het bejaardenwerk en Konin ginnedag werd uitbundig gevierd met onder meer klassementsproe ven voor automobilisten en het tra ditionele vreugdevuur. Mei Een folkloristische groep uit Zwit serland bracht een driedaags bezoek aan ons land en trad op in de Roode Leeuw. Er werd een korfbalvereni ging opgericht en mevrouw Leeu- wenkamp-Roozing, leidster van de Groeter kleuterschool was I2V2 jaar als zodanig werkzaam. Ter gelegenheid van zijn 35-jarig to neeljubileum bood Jo de Leeuw zijn bejaarde dorpsgenoten een feestmid dag aan. Aan de raad werd een serenade ge bracht door fanfarekorps en drum band als dank voor de subsidiever hoging. Er werd gediscusieerd in de raad over de kwestie der omstreden bouwsels, over het dorpshuis, over de manege te Aagtdorp en over de bereikbaarheid der artsen tijdens de weekends. Het winkelcentrum werd officieel geopend terwijl de RK gymnastiek vereniging GYM-een luilaktocht or ganiseerde. Schoorls gemengd koor gaf een al leszins geslaagd concert in de sport hal en de heer Vrouwe opende zijn 'Kastanjeboom'. Juni Pipo de Clown opende het badsei zoen te Camperduin nadat hij het strand te Hargen aan Zee had geïn specteerd. Er vond een uitwisseling plaats tussen ons plaatselijk brand weerkorps en die te Eschershausen in Duitsland. In de DuinstreeK werd begonnen met een nieuw feuilleton, n.l. Jacht op een manuscript. Voor de 4e maal in successie organiseerde de drumband haar concours dat dankzij de strakke regie wederom slaagde. Er werd door een elftal van het RCN en een team dat was samengesteld uit ar tiesten een voetbalwedstrijd gespeeld op het 'Schoorl'-veld en de RCN-ers wonnen op het nippertje. De ACON organiseerde een druk bezochte auto cross op een terrein aan de Ouden dijk. Juli De vv Duinranders hield een zoals gewoonlijk geanimeerde jaarverga dering waarbij uitgebreid over het vervullen van reservebeurten van gedachten werd gewisseld. Er werd een braderie gehouden in Schoorls centrum die ondanks het slechte weer, zeer geslaagd kon worden ge noemd. Onder grote belangstelling voetbal den de schaatssterren tegen het eer ste elftal van Schoorl en wonnen met 3-0. De heer De Leeuw werd tot plaats- vervangend wethouder benoemd ter wijl de raad kritiek had op de cre aties van de heer Loos. Een krediet van 4 mille werd beschikbaar ge steld voor de aanschaf van een ge luidsinstallatie in de raadzaal. Op het parkeerterrein te Hargen aan Zee bleek al iemand rond te lopen die parkeergelden inde. Door de VVV's werden weer ver schillende evenementen georgani seerd en in het kader hiervan werd door de Auto- en Motorclub Alk maar een motortrial gehouden. Door D '66 werd een vergadering ge wijd aan de kabelbaan en op die bijeenkomst sprak zowel pro als con tra zich uit. D '66 stuurde over deze kwestie een brief aan gedeputeerde staten en. aan B en W terwijl de PvdA afdeling het gemeentebestuur attendeerde op het ontbreken van toiletten en waterleiding te Hargen aan Zee. Augustus In Schoorl en Groet werden de tra ditionele lampionoptochten gehou den, en de Duinridders hielden een ruiterdag bij zomerse temperaturen. De tweede braderie in Schoorl viel in het water, jammer van al het werk dat hieraan was besteed. De gemeenteraad gaf haar fiat aan de verkoop van een terrein aan de Damweg aan de fa. Volkers en Leeg water. De kabelbaanplannen wer den in deze maand voor drie jaar uitgesteld, enkele raadsleden waren er niet zo gelukkig mee dat bepaalde zaken eerder in de krant kwamen dan in de raad en dan werd weer aandacht besteed aan het hek langs het Brinklaantje. September In Schoorl werd een trimclub opge richt die op de zaterdagmorgen het duin intrekt en dikbuiken, levensge nieters en kettingrokers frisse lucht laat inademen en de spieren los maakt. Er verscheen een bezwaarschrift van de bewoners van Bregtdorp in ons blad tegen de kabelbaan. De heer en mevrouw Dalenberg hadden 25 jaar voor de Groeter Zondagsschool ge werkt en werden daarom gehuldigd. Het eerste elftal van Ajax logeerde in hotel v. d. Garde en de Reddings brigade haalde 14 mensen uit het Noordzeewater en bezorgde 246 von delingetjes aan hun ouders terug. Dit gebeurde uiteraard in de afgelopen zomer. Er werd nog geen gemeen tesecretaris benoemd, het voorstel van B en W werd teruggenomen en wethouder Dekker was boos op D '66 die zijn vragen aan B en W in de pers had laten publiceren. Door D '66 werden werkgroepen gevormd en bakker Bakker heropende zijn win kel te Groet. Oktober De manege van Poelenburgh te Aagt dorp werd officieel door burgemees ter Stronkhorst geopend en wel on der grote belangstelling. De vv Schoorl hield een grote feestavond waar o.m. Jo de Leeuw optrad. D '66 hield een slecht bezochte bijeen komst in Groet waar iets naders werd verteld over de verschillende werkgroepen. Op haar vergadering van 28 okto ber voerde de Schoorlse gemeente raad, aldus het redactionele cursief, een politiek treurspel op. We weten het nu allemaal wel, de heren Dek ker en Muelink stelden hun porte feuilles als wethouder beschikbaar enz. enz. De verschillende politieke partijen belegden hearings over de benoe ming van de heer Vis als gemeente secretaris en alles is tot en met in de pers verschenen. Dus zand er over. De heer Belonje nam afscheid als gemeentesecretaris, en collega Ley sen publiceerde in zijn rubriek de hele afscheidsrede van de heer Belonje. November De vv Schoorl hield een vergadering met veel gekrakeel, er werden in St. Jan ter Duin zowel als in Wes- terkimme bazars gehouden waaruit bleek dat de stramme vingers der bewoners nog mooie dingen kunnen maken. De heren Sleking en De Leeuw werden tot wethouder be noemd, tijdens de ledenvergadering van Het Groene Kruis werd gedis cussieerd over de onnodige pieken tijdens het consultatiebureau en de heer N. Haasbroek werd erelid van Schoorls Gemengd Koor. De beide VVV's hielden hun najaars vergaderingen, het bleek dat de Schoorlse «VVV haar 60-jarig be- staan in stilte heeft gevierd en wel in augustus. De VW Groet huldigde haar voorzitter die 12V2 jaar be stuurslid was. De heer Bredewout was 40 jaar in overheidsdienst, Nel Kars trad op voor Algemeen Welzijn en het St. Nicolaasfeest werd een flop door het ontbreken van een geluidsinstallatie in de sporthal. De konijnenfokver. en de vogel vereniging hielden exposities, de heer Meedendorp schreef als laat ste een stuk in ons blad over de secretarisverkiezing, de Plattelands vrouwen hielden hun bijeenkomsten waarbij de bereiding van eierrecep- ten ter sprake kwam en verder werd een verkoopavond gehouden. December Op de laatste gemeenteraadsverga dering van 't afgelopen jaar kwam onder meer het zwemonderwijs aan de Schoorlse schooljeugd ter spra ke, ondanks aandrang van D'66 tot besluitname werd de betreffende brief voor kennisgeving aangeno men. Er werd gediscussieerd over de naamgeving van een zijpad van de Boschmansweg en het werd uitein delijk Hildo Kroplaan. De IJsclub Schoorl kreeg een nieu we voorzitter en de heer Kager, nes tor van de vereniging werd gehul digd. Er werden weer verschillende kerst bijeenkomsten gehouden waarbij de noodzaak van het dorpshuis zich voor de zoveelste maal aandiende. De vrouwenverenigingen hadden ge zamenlijk het kerstfeest willen vie ren maar hiervoor was gewoonweg geen ruimte in Schoorl te vinden. Een betreurenswaardige zaak. Met de wens dat het dorpscentrum, waarom de plaatselijke verenigin gen zitten te gillen, nu eindelijk eens van de grond komt in 1970, be sluiten we dit jaaroverzicht van het bewogen jaar 1969. SCHOORL - Het bestuur van de afdeling van D '66 heeft de volgende vragen aan het College van B. en W. gesteld: a. de raadsvoorstellen in het alge meen veertien dagen voor de eerstvolgende raadsvergadering rond te sturen; b. de raadsvoorstellen en de notu len kosteloos ter beschikking te stellen van een ieder die daarom vraagt; c. de raadsvoorstellen en de daar op betrekking hebbende stukken in navolging van de gemeenten Bergen en Heiloo ook ter inzage te leggen voor de gehele bevol king (derhalve niet alleen voor de raadsleden); d. zo spoedig mogelijk een open bare voorlichtingsavond te beleg gen voor de - nieuwe - bewoners; e. in het vervolg geen besloten raadsvergaderingen te houden na de openbare vergadering. GEMENGD KOOR KRIJGT EEN MOOIE GIFT Van het Anjerfonds heeft Schoorls Gemengd koor een gift gekregen van ƒ700,Dit bedrag zal bestemd worden voor de aankoop van een vleugel. m.y'f 'De Rebel' beleeft in Nederland de 9e druk De roman is al ver taald in het Duits en wordt binnenkort uitgegeven in het Frans. Er zijn ver gevorderde plannen om het uit te geven in het Engels, Noors, Zweeds, Deens, Portugees en Spaans De oude Westfriese boerderij, op de hoek van de Heereweg en de Smeer- laan te Schoorl, maakt de laatste tijd een stormachtige ontwikkeling door. Uitwendig is er weinig veran derd, maar van binnen des te meer. Toen de heer R. van der Brink de boerderij enkele jaren geleden kocht van de heer P. Meereboer maakte hij het bedrijf geschikt voor het stal len en verhuren van rijpaarden met boven de boxen slaapgelegenheid en een zitkamer voor de gasten, meest paardenvrienden. Enige tijd geleden werd de Brink hoeve verkocht aan Wim Hornman, ook een paardenliefhebber, maar bij velen uwer beter bekend als jour nalist en auteur. Zijn laatste boek 'De Rebel' over het leven van Ca- millo Torres is regelrecht op weg over de hele wereld een bestseller te worden. Wat beweegt nu een globetrotter als Wim Hornman, een man die de hele wereld bereisd heeft om juist in Schoorl zijn domicilie te kiezen? Op uitnodiging van de heer Horn man bracht ik een bezoek aan de Safari-hoeve, zoals de boerderij nu heet. In het huis heerst een onbe schrijfelijke bende, zoals gebruike lijk bij een drastische verbouwing. De meeste tussenmuren worden weggehaald of verplaatst, er wordt centrale verwarming aangelegd en er is een bedrijvig komen en gaan van kennelijk bouwvakkers. Tussen de rommel: Wim Hornman, links en rechts aanwijzingen gevend. Een korte begroeteing, en het verzoek om boven in de zitkamer ons ge sprek voort te zetten. Een kamer die ons direct verplaatst in de sfeer waarin deze man gewend is te le ven. Een metershoge landkaart van Zuid-Amerika. Beeldjes en curiosa uit alle delen van de wereld. In deze omgeving is het gemakkelijk een gesprek te voeren over Afrika, Korea, Zuid-Amerika. Mijn eerste vraag Wat trok u aan in Schoorl, dat u zich juist hier gaat vestigen Het antwoord is een ver rassing: De mensen in Schoorl ko men overeen met die in mijn ge boortestreek, Brabant. Het gemoede lijke, het gezellige, het menselijke, trekt me sterk aan. De heer Horn man ontpopt zich als 'n gezellig pra ter en de verhalen komen vanzelf los. Zijn loopbaan als schrijver begon hij als journalist bij een plaatselijke krant in Tilburg. In deze periode schreef hij het boek 'Ik wil leven', over de oorlog in Korea, hoewel hij daar nooit geweest was. De toenma lige staatssecretaris van oorlog mr. Kranenburg, zond hem toen naar Korea als oorlogscorrespondent voor het ANP. Dit was het begin van een carrière als wereldreiziger en schrijver. Al deze reizen leverden een veelvoud aan boeken op. Merk waardig is, dat het geen reisverhalen in de strikte zin van het woord zijn. Ze hebben alle datgene wat ze maakt tot romans Geen nuchtere weer gave van de feiten, maar een ge- engageerd zijn met en het zich inle ven in de verhoudingen en situaties in die landen. Een driejarige reis door Afrika had als resultaat de romans 'Het masker af', 'Sabonjo, de onstuimige', 'De gesel van de angst' en 'Simba's sterven niet' over de Congo. Afrika was natuurlijk ook voor een man als Wim Hornman 'n geweldige belevenis, maar werkelijk 'gegrepen' werd hij door Zuid-Amerika. In to taal is hij daar 7 jaar geweest, wat hem de reputatie van specialist op dit gebied oplevert. Tijdens zijn ver schillende reizen schreef hij de boe ken 'Carnaval der tegenstellingen', 'Helden en dwazen', 'Rioolratten, 'De Rebel' en 'Wij willen leven' over Agua de Dios. In maart gaat hij weer op reis, ditmaal naar Brazilië, waar hij een boek gaat schrijven over Dom Helder Camara, aarts bisschop van Recife en groot so ciaal voorvechter. Een vraag van mij over het waar om van deze interesse voor Zuid- Amerika levert een interessante theorie op. Wim Hornman is van mening dat schrijvers en journalis ten niet alleen (wan)toestanden moe ten signaleren, maar ook actie moe ten nemen. Als katholiek heeft hij kritiek op de RK kerk als instituut, maar een grote bewondering voor de missionarissen en zendelingen die in deze probleemgebieden werk zaam zijn. In tegenstelling tot dege nen die ontwikkelingshulp los wil len zien van de verkondiging van het evangelie is hij van mening dat godsdienst zeer belangrijk is voor de mens. Zonder godsdienst wordt de mens zo gemakkelijk een mate rialist, die onder druk van de om standigheden en omdat het zo in is wel iets over heeft voor zijn mede mens zonder werkelijk stelling te nemen tegen het onrecht en tegen de onderdrukking. Wellicht mede door deze religieuze achtergrond ziet Wim Hornman geen heil in een ge welddadige revolutie, maar meer in een mentaliteits verandering, waar aan de kerken veel kunnen doen. Ons gesprek loopt ten einde. De heer Hornman verstrekt nog wat inlich ting over zijn verdere plannen met zijn paardenpension 'Safari'. Hij is van plan er min of meer een ruiter- sociëteit van te maken. Zijn vrien den en relaties die voor de verande ring een rustige vergadering willen houden in een geheel andere omge ving, kunnen bij hem terecht. De gene die zijn paard bij hem wil stallen krijgt privéles en een grote buitenrit gratis. Het geheel blijft dus nogal in de privésfeer en is daarom niet te vergelijken met de 'Poelenburgh' of het Ruitercentrum Schoorl. Overigens degenen onder u die iets meer willen weten over Zuid-Ame rika kan ik een bezoek aan de Safa ri-hoeve van harte aanbevelen. U moet zich er natuurlijk wel even van vergewissen dat Wim Hornman thuis zit en niet ergens aan de Amazone. S. Leegwater DUINTREFFER NIEUWS Vrijdag 9 januari Duintreffers kla ver jasdrive in café Slijkerman te Catrijp. Aanvang 8 uur. Deze drive zal nog in het teken staan van de feestdagen. Zondag jl. was Duintreffers door een tiental jeugdleden vertegenwoor digd op het W. F. 'Treffers' jeugd- toernooi in Bovenkarspel. Hoewel er door verschillende junioren zeer goed gespeeld werd, wist alleen Gre Borst door te dringen tot de halve finale en uiteindelijk de 3de prijs in de wacht te slepen. Voor Gre een mooi resultaat in zo'n sterk deelne mersveld. Voor zaterdag 10 en zondag 11 jan. staat de jaarlijkse tienkamp weer op het programma. Op zaterdag worden in verschillen de zalen onder auspiciën van de N.H.N.K. de jeugd achtkampen ver speeld. Hiervoor zijn ook enige jeugd leden van de Duintreffers uitgeno digd. Op zondag de senioren tienkampen, die in de verschillende klassen wor den verspeeld. In de sporthal in Schoorl, aanvang 12 uur de tien kamp 3de klas. Hiervoor is onze plaatselijke favoriet J. Delis uitge nodigd. Met medewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam is het mogelijk geworden dat op vrijdagavond 16 januari a.s. te 20.00 uur in hotel ,De Roode Leeuw' te Schoorl, de heer ir. F. B. Carba- sius Weber zal spreken (met kleu rendia's) over het onderwerp: 'Op zoek naar een bewoonbaarheid der wereld.' De heer Weber staat bekend als een zeer boeiend spreker. Hij werkte in Indonesië en India. Verbleef enkele malen in Sudam en werd uitgezon den naar Midden-Amerika waar hij in nauw contact kwam met de In dianen. Overal is het hem duide lijk geworden dat de mens zoekt naar een bewoonbaarheid van zijn wereld en 'bewoonbaarheid' valt lang niet altijd samen met materiële rijkdom en bezit van goederen. Het is de wereld van de honderden mil joenen kleine 'boeren' en die der Nomaden, waar nieuwe mogelijk heden soms zeer plotseling naar nieuwe toekomsten wijzen.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1