Vele veranderingen in de Schoorlse gemeentelijke commissies J GERRITSEN ,cj i° KELTUM PLEET PROFITEER VAN DE balans OPRUIMING verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Beëdiging gemeentesecretaris Maatschappelijke dienstverlening Bouw garage t.b.v hoofd O.L.S. Begroting grondbedrijf Ontslag-verlening onderwijzeres Mutaties in gemeente- commissies lijke Verstrekking geldlening kunstijsbaan Alkmaar Aankoop grond DOKTERSDIENSTEN VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Garantieverlening dagverblijf gehandicapten Mededelingen en rondvraag 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman Bijdragen voor carillon stromen binnen Advertentie-tarieven Gevonden voorwerpen in Schoorl EEN NIEUWE RUBRIEK GEDACHTE DANKBAARHEID UITSPRAAK WACHTHUISJES GLADDE WEG WONINGTOEWIJZING CITAAT POSTKANTOOR BEHOEFTE 48e JAARGANG no. 2 DONDERDAG 15 JANUARI 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mldden8tand8bank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 16 cent per mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Wat de raad Schoorl te behandelen krijgt op 19 januari. De Schoorlse gemeenteraad komt a.s. maandag 19 januari ten raadhuize bijeen om een agenda van 14 pun ten af te handelen. INGEKOMEN STUKKEN Gedeputeerde Staten hebben bericht dat goedkeuring is verleend aan eer der genomen raadsbesluiten. Er was voorts een schrijven binnengekomen van B. en W. der gemeente Asten om het presentiegeld van een raads vergadering ter beschikking van Biafra te stellen. B. en W. stellen de raad voor dit stuk voor kennis geving aan te nemen. De heer C. Marees te Groet had een verzoek ingediend om de door hem van de gemeente gehuurde woning te mogen kopen. B. en W. stelden de raad voor op dit verzoek afwij zend te beschikken. Zij motiveren haar voorstel op de grote woningnood en het feit dat de moeilijkheden bij het toewijzen van woningen zich hebben toegespitst op de sectoren van de goedkopere huurwoningen en dit brengt met zich mede dat B. en W. geen vrijheid kunnen vinden de raad voor te stellen tot verkoop over te gaan. Dit mede in verband met het feit dat de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening nieuwe richtlijnen heeft uitgevaar digd inzake de toewijzing van wo ningen. Immers met het eigen wo- ningbezit van de gemeente kan, in dien een woning vrijkomt, een selec tief woningbeleid worden gevoerd. Dan was er een schrijven van D'66 binnengekomen inzake diverse voor stellen. B. en W. stellen voor dit schrijven in haar handen te stellen voor pré-adviese. Op deze raadsvergadering zal de heer G. A. Vis worden beëdigd als ge meentesecretaris. Het voorstel tot deelneming in de te vormen Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bergen/Schoorl werd in december aangehouden tot nadere bestudering. Inmiddels zal, zo delen B. en W. de raad mede, behalve de gemeenten Bergen en Schoorl, de Ned. Hervormde en Gereformeerde Diaconieën van beide plaatsen, de Katholieke Charitatieve instelling van Schoorl, het Kath. Maatschappe lijk Centrum van Bergen, de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers nu ook de Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk 'Humanitas' in de Stichting deelne men. De gemeente Schoorl zal ver moedelijk in de kosten van de Stich ting dienen bij te dragen met 8500 gulden voor het jaar 1970. De raad werd voorgesteld deel te nemen in de bovenvermelde Stichting. De heer Broersma, hoofd der OLS aan de Molenweg heeft om een ga rage gevraagd bij zijn ambtswoning waarmee een bedrag is gemoeid van f7145,B. en W. stelden de raad voor een krediet ter grootte van dit bedrag hiervoor beschikbaar te stellen. Door GS werd destijds goedkeuring onthouden aan de begroting van het grondbedrijf omdat in de vaste fi nanciering van deze uitgaaf nog niet was voorzien. Inmiddels werd door het RK Kerkbestuur ter finaqncie- ring van de kosten van grondaan koop een geldlening ad f128.000,— verstrekt, welke lening door GS werd goedgekeurd. In verband hier mede wordt de uitgaaf ad 224.600 opnieuw aan de begroting toege voegd. Mevrouw Bodenstaff-Peters, onder wijzeres aan de OLS verzoekt per 1 maart 1970 ontslag in verband met haar benoeming in de gemeente Egmond aan Zee. De raad werd voorgesteld mevr. Bodenstaff eervol ontslag te verlenen onder dank zegging voor de in haar functie be wezen diensten. In verband met het feit dat het Col lege van B. en W. opnieuw is ge formeerd, is aandacht geschonken aan de huidige samenstelling van de bestaande commissies. In het be lang van de beleidsvoorbereiding verdient het de voorkeur indien enerzijds de leden van B. en W. niet meer als lid of plaatsvervangend lid in de commissies zitting hebben doch indien anderzijds het voorzitterschap van de commissie door leden van B. en W. wordt bekleed. Men acht het daarom wenselijk om in de sa menstelling der commissies enkele wijzigingen aan te brengen. a. Recreatiecommissie. De heren Sleking en Marees hadden in deze commissie resp. zitting als vertegenwoordiger van de V.V.V. te Groet - Camperduin en plaatsver vangend lid. Voorgesteld wordt de heren Sleking en Marees eervol te ontheffen uit voornoemde functies en om vervol gens vanwege de VVV Groet-Cam- perduin de heer Marees te benoemen tot lid en de heer Th. J. Schotvan ger tot plaatsvervangend lid. Als plaatsvervanger v. mevr. Kroon heeft in de commissie zitting de heer Joh. de Leeuw. B. en W. stellen de raad voor de heer de Leeuw hieruit ontheffing te verlenen en niet in de vacature te voorzien. b. Commissie Gemeentewerken en woninggrondbedrijf De heer Dekker trad op als voor zitter van deze commissie terwijl o. a. als lid optraden de heer de Leeuw en als diens plaatsvervanger de heer Sleking. Voorgesteld wordt om de drie heren uit hun functie te ont heffen en om vervolgens de heer Sleking te benoemen tot voorzitter en mevrouw Kroon tot lid. In de vacature van plaatsvervangend lid zal niet worden voorzien. c. Commissie gasbedrijf. Zoals reeds door de raad werd be paald zal het gemeentelijk gasbe drijf opgaan in een Gemeenschappe lijk Gasbedrijf voor de Kop van N.- Holland. Aangezien de feitelijke li quidatie van eerstgenoemd bedrijf nog niet heeft plaatsgevonden heeft de commissie nog bestaansrecht. Het voorzitterschap werd bekleed door de heer Muelink, en als lid en plaats vervangend lid traden op de heer Sleking en mevrouw Kroon. De raad werd voorgesteld om mevr. Kroon en de here Muelink en Sleking eer vol te ontheffen en om vervolgens de heer Sleking te benoemen tot voorzitter en mevr. Kroon tot lid. Ook in deze commissie zal, indien de raad hiermee instemt, niet in de vacature van plaatsvervangend lid worden voorzien. d. Commissie natuur- en landschaps- schoon. De heer Muelink was voorzitter van deze commissie en de heer de Leeuw lid. Voorgesteld wordt beide heren uit deze functie ontslag te verlenen en de heer de Leeuw als voorzitter te benoemen en mevr. Kroon als lid. Zoals bekend wil de Stichting IJs- sport Noordholland in Alkmaar een kunstijsbaan, een ijshockeybaan en een sporthal realiseren met daar naast een café-restaurant. Hiervoor is grond gereserveerd in de Egmon- derhout. In Noordholland bestaat grote behoefte aan een kunstijsbaan en de realisering kan als een streek- voorziening van zeer groot belang worden geacht. De totale bouwkosten worden ge raamd op f 4217.900,en hiervan is voor het ijsbaangedeelte nodig een bedrag van f3.150.000. Van de zijde der Stichting rekent men op een be drag van totaal f 345.000 ter finan ciering van de kunstijsbaan en ijs hockeybaan. Men wil dit bedrag bij elkaar krij gen door het vragen van renteloze leningen der gemeenten en giften en leningen van particulieren. De Stich ting had de gemeente Schoorl ver zocht een renteloze lening te ver strekken van f 4000,af te lossen in 20 jaar. Ook B. en W. zijn van mening dat voor de inwoners van Sch orl het kunstijsbaan en ijshockeybaanpro- ject in een behoefte zal voorzien. De raad wordt dan ook voorgesteld om het verzoek der Stichting in te willigen. Met mevrouw van Soeren-van Leeu wen is overeenstemming bereikt tot het aankopen van ca. 30 m2 grond aan de Voorweg tegen de prijs van f 1,— per m2. Men be ogt te zijner tijd langs een gedeelte van de Voor weg een trottoir aan te leggen en daarom wordt de raad gevraagd het aankoopbesluit te bekrachtigen. Men is er ook in geslaagd gronden aan te kopen voor een nieuw be stemmingsplan nl. Schoorl-Zuid. Deze gronden hebben een oppervlak te van 100090 m2 en kosten f 2,p. m2. Momenteel worden de gronden nog gepacht door de heer Paarlberg te Burgerbrug en aan hem zal t.z.t. andere gr nd worden aangeboden. De raad werd geadviseerd tot aan koop van de voor het bestemmings plan benodigde percelen over te gaan. BERGEN J. M. P. LUGTEN en F. HOUDé Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m In Limmen zal een dagverblijf voor gehandicapten worden gesticht. Ver moedelijk komen voor plaatsing al hier 2 mensen uit Schoorl in aan merking. De Stichting Dagverblijf Gehandicapten wil een perceel in Limmen kopen waarvoor een bedrag nodig is van 3 ton. De gemeente Schoorl zal, indien de raad accoord gaat, garantie verlenen voor de be taling van rente en aflossing van een lening t.b.v. ruim 10 mille en bijdragen in het vermoedelijk tekort van de 10 procent exploitatiekosten dat voor deze gemeente ongeveer 2 maal f 729,zal kunnen bedragen. Ongetwijfeld zal de burgemeester een Nieuwjaarstoespraak houden waarin zal worden gereleveerd hoe 1969 voor de gemeente is verlopen. Wij hopen u hierover in de volgende editie te informeren en ook over de discussies en het laatste agendapunt, d erondvraag. INDUS© Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. De eind december 1969 verzonden brieven met het verzoek om een bij drage voor het carrillon van de Ru- inekerk hebben tot talrijke financi ële reacties geleid. Verschillende bij dragen komen binnen bij het Ca rillon Comité; daaronder een bedrag van tweeduizend gulden afkomstig van een anonieme Bergense dame. Het is duidelijk dat nog niet ieder in Bergen op de oproep kon reage ren. Het Carillon Comité deelt mede alle bijdragen gaarne voor 28 jan. a.s. te willen ontvangen. Dit in ver band met het feit, dat men het ca rillon op 30 januari wil gaan bestel len bij de firma Petit en Fritzen te Aarle-Rixtel. Ieder, die nog een bijdrage ten bate van het carillon wil leveren, kan dit doen door een storting bij de Al gemene Bank Nederland te Bergen (gironummer van de bank; 3925)) ten gunste van het Carillon Comité te verrichten. Bergenaren, die in contant geld wil len bijdragen, kunnen de voorzitter van het comité, de heer D. Luiting bellen, telefoon 4361. Het geld zal daarna thuis, tegen afgifte van een kwitantie worden afgehaald. Over de gemeentelijke bijdrage voor het carillon zal tijdens de raadsver gadering op 27 jan. worden beraad slaagd. Wanneer het carillon in mei 1970 eenmaal in de toren van de Ruine- kerk hangt, zal het onderhoud van moederklok, uurwerk en carillon voortaan tegen een bedrag van f 350 per jaar verricht worden door de leveranciers uit Aarle-Rixtel. Van de minister van Economische Zaken kregen wij toestemming onze advertentietarieven met 1 cent te mogen verhogen. Hiervan maken wij gaarne gebruik daar ook de papier- prijzen voor 1970 zijn verhoogd. Met ingang van 1 januari 1970 gaan de contractprijzen dus met 1 cent omhoog en zijn de overige prijzen aangepast naar het verbruik van het afgelopen jaar. Vertrouwende dat de adverteerders begrip hebben voor deze zaak, tekenen wij, fa. Volkers en Leegwater Kinderbril, donker montuur. Bruine stoffen dameshandschoenen. Auto sleutels, vermoedelijk van vracht auto. Etui met 2 vulpennen. Dames bontmuts, licht bruin. Zwarte da mesrok. Een nieuwe rubriek, speciaal voor onze lezers in Bergen, ofschoon ook onze lezers van buiten Bergen naar wij verwachten eveneens met be langstelling van de inhoud kennis zullen nemen. Deze ieuwe rubriek bedoelt niet informatief te zijn wat actuele berichtgeving betreft; het zal een rubriek zijn, waarin een bijzondere medewerker zqn opinie en commenaar zal geven over wat er „bij ons in Bergen" aan de orde is. En omdat Dirk Duin iemand is met een zonnige kijk op het leven, zal het een luchtige rubriek zyn mét licht verteerbare kost. De redactie stelt zich voor deze rubriek zo mogelijk wekelijks, maar zeker eens in de twee weken te brengen. Correspondentie over deze rubriek en voor de schrijver ervan, gelieve men te richten aan Dirk Duin. per adres Redaktie De Duinstreek, Laanweg 35, postbus 9, Schoorl. Wij bevelen onze nieuwe rubriek in de belangstelling van onze lezers aan. Redaktie De Duinstreek Op de Westzaanse gemeentebegro ting zal daarvoor wel een postje zijn uitgetrokken. Dankbaarheid dient nu eenmaal ge honoreerd te worden. De Bergense koperblazers kunnen de bus vast bespreken. De heer Verstegen gaat geen noot te hoog. Als alle burgers van Bergen nou eens zouden gaan aanzitten aan een gemeenschappelijke broodmaaltijd met louter krentenbrood, en al die burgers zouden dan al die krenten uit die broden peuteren en op één grote hoop gooien dan zouden we zo'n grote hoop krijgen, dat de rest van Nederland dan pas terecht zou kunnen zeggen, dat Bergen een krenterige gemeente is. De Bergense Harmonie altijd be reid een vrolijk deuntje mee te bla zenkan binnenkort ongetwijfeld een uitnodiging verwachten van de burgemeester van Westzaan, de hr. F. Verstegen. Bedoeling van dit mu zikale trektochtje; eeu aubade bren gen aan Westzaans burgervader voor alles wat hij als wethouder van Bergen voor deze gemeente heeft gedaan. Onze dankbaarheid, niet waar, is groot. En verwonderlijk is dat niet, want wie herinnert zich niet het Vinkeveense muziekkorps, dat enkele jaren geleden naar Ber gen toog, vervuld van een grote dankbaarheid voor wat de heer Ver stegen als plaatsvervanged burge meester in die gemeente tijdelijk had gepresteerd. De Bergense bevolking luisterde ontroerd, want dit muzikale geweld onderstreepte nog eens, welk een krachtig man er onder ons toefde. De kranten publieceerden het be richt, dat dit muziekkorps uit louter dankbaarheid naar Bergen kwam, dan ook gretig. Het bericht, evenwel kwam uit de vindingrijke koker van de heer Verstegen zelf. Maar wat was de waarheid Geheim agent Theunis, altijd daar waar raadsels te onsluieren zijn, heeft mij hoogst persoonlijk ingelicht dat dit Vinkeveense muziekkorps persoonlijk door de heer Verstegen was uitgenodigd en dat het voor deze trip uit de gemeentekas niet alleen de gebruikelijke vergoeding ontving, maar wellicht nog iets meer. Een jaar later deed de heer Verstegen het nog eens dunnetjes over en liet bovendien nog een tam boerkorps overkomen. Het hele ge zelschap trok naar de woning van de toenmalige wethouder, blies hem vrolijk toe en gaf daarna pas een concert bij de ruine. Wie de eerste keer nog getwijfeld mocht hebben aan de grote ver diensten van wethouder Verstegen als plaatsvervanged burgemeester van Vinkeveen, was nu toch wel van de laatste twijfel verlost. Omdat de heer Verstegen ook de inwoners van Westzaan ongetwijfeld zal willen doen geloven, dat Bergen met diepe weemoed en groot res pect aan hem terugdenkt, zal de uit nodiging voor de Bergense Harmo nie al wel bij de post klaar liggen. Gemeenteraadslid van IDEE '69 tot VACATURE de Bergense kiezers, tijdens de ge meenteraadsverkiezingen in 1974 Sorry jongens, maar ik had er ook geen idee van. nog lang beenbreukgevaarlijk. Is er dan heus geen zand genoeg in Bergen Met dat barre winterweer van de laatste weken is het geen pretje op de bus te moeten wachten. Op de meeste haltes, zoals op de Koning inneweg en de Landweg staan geen wachthuisjes; er staat er wel een op de Breelaan; zij het volkomen overbodig, omdat de bus niet meer over de Breelaan gaat. En de wacht huisjes, die er zijn, zoals die op de Stationsweg te Alkmaar, geven he lemaal geen bescherming tegen weer en oostenwind; dan zijn die wacht huisjes aan de Molenbuurt wat be ter. Ik vind, dat er meer en betere wachthuisjes voor de buspassagiers moeten komen. Buspassagiers zijn ook mensen. Het was spiegelglad op de avond van acht januari. Mevr, S. kwam, toen zij in haar auto wilde stappen, te vallen; gelukkig liep zij geen noemenswaardig letsel op. U zult zich afvragen, wat deed mevr. S. zo laat op straat op zo'n barre win teravond? Waarom bleef zij niet fijn thuis in de warmte en bij de t.v.? Het was pure belangstelling in de Bergense gemeentepolitiek, die me vrouw S. naar een onzer Horeca- etablissementen had gedreven. Een maal in de auto ging het wel weer, want autowegen worden wel gepe keld of gezandstrooid. Maar o die arme voetgangers en fietsers; die moeten zich maar wagen op die ijzelgladde wegen; die avond en nacht was er niet of onvoldoende gestrooid; en in de eerste uren van 9 januari laveerden er heel wat au to's vreemdsoortig over de weg. Eindelijk kwam de pekelwagen; maar voor de voetgangers bleef het Uit goede bron verneem ik, dat Mr. Frits Zeiler er over denkt wegens drukke bezigheden het voorzitter schap van Nieuw Bergen neer te leggen; dat zou jammer zijn en het zou voor het bestuur van onze grootste vereniging moeilijk zijn een geschikte opvolger te vinden. Wie voelt er wat voor? Binnenkort zij het later dan in het vooruitzicht was gesteld ko men de 40 door 'Hooge Huys' te Alkmaar gefinancierde en door de Alkmaarse aannemer Jan Buur ge bouwde woningen voor bejaarden en alleenstaanden klaar, welke ver rezen aan het Grootland en Luyve- land in de schaduw van Franken- state; vijf blokken van acht wo ningen, waarvoor, naar lik vernam circa 90 gegadigden waren. Ook vernam ik, dat de 40 woningen reeds zijn toegewezen. Het zou niet ondienstig zijn, als Huisvesting eens de namen publiceerde van de uit verkorenen, die deze 40 huisjes gaan bewonen, zulks met vermelding van de motieven, waarom hun zo'n wo ning werd toegewezen. En misschien krijgen dan de circa 50, die teleur gesteld moesten worden eens te ho ren, waarom zij niet voor zo'n wo ning in aanmerking kwamen. De burgemeester in zijn nieuwjaars rede: „We doen die dingen, waar we tijd voor hebben en laten, on bewust waarschijnlijk, dan die din- gein liggen waar we nog geen trek in hebben." Over zo'n citaat kun je lang na denken. Waarin, bijvoorbeeld, heeft de burgemeester geen trek? Mis schien niet in oesters, maar als dat zo is, zou je die dingen toch er gens moeten zien liggen. Ik heb er naar gezocht, maar ze niet gevon den. Evenmin zag ik iets anders lig gen waarover je zou kunnen den ken: Kijk, daar heeft de burgemees ter geen trek in. En toch hij heeft het zelf gezegd moet er ergens iets liggen waarin hij geen trek heeft onbewust dan, misschien. En nou slaap ik al vele nachten niet, want als hij iets laat liggen waarin hij zelf geen trek heeft, wil dat nog niet zeggen, dat een ander daarin geen trek heeft. Tenslotte zijn we op de wereld om elkaar te helpen, nietwaar? Dus ik vind, dat als de burgemeester er gens geen trek in heeft, hij dit niet mag laten liggen, maar dat hij aan zijn medemens moet denken. Tenzij hij, verborgen kannibaal, geen trek heeft in zijn raadsleden. Van mij mag hij ze dan laten liggen daar heb ik ook geen trek in. De Rijksgebouwendienst vindt, dat het postkantoor in Bergen nog wel voldoet aan de eisen; de plannen voor een nieuw postkantoor gaan voor minstens drie jaar in de ijs kast. Ik ben het helemaal eens met de Rijksgebouwendienst; het post kantoor is mij goed genoeg en over drie jaar zullen we wel verder zien. Laat de PTT, die hoge winsten naakt maar wat zuiniger omspringen met de gemeenschapsgelden. Mijn vriend Charles, ambtenaar op het Ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk is verzot op Bergen. Dat is hem maar geraden ook, want zonder Bergen zou dat Ministerie nauwelijks bestaan. Maar goed: aangelokt door een zo merse winter-zondag (hebt u het?) kwam Charles naar Bergen. Wan delen. Zonder loslopende hond en niet op het ruiterpad. Terug in het dorp bleek dat Charles ook maar een gewone man is want zijn be hoefte werden hem te machtig. Charles ging daarom naar de Oude Prins, dronk een pilsje, deed wat hij doen moest en wandelde verder. Opgelucht, schijnbaar, maar intus sen deed het pilsje zijn werk zodat Charles haastig het Huis met de Pi laren binnensnelde, een pilsje dronk opnieuw deed wat hij doen moest om vervolgens zijn wandeling voort te zetten, want Charles weet niet van ophouden. Dat tweede piljë trouwens ook niet, zodat hij alweer gauw gedwongen werd het Park hotel binnen te stappen. Nou had hij natuurlijk koffie kun nen nemen, maar hij houdt niet van koffie. Dus hij nam weer een pilsje. Ten slotte verscheen Charles radeloos aan mijn deur, want daar hoefde hij tenminste geen pilsje te drinken om te doen wat hij doen moest. Bergen, zo sprak hij, heeft geen openbaar toilet, dat stemde mij tot nadenken. Als Bergenaar is dat nauwelijks een probleem want in de buurt is altijd wel huis of vriend, maar de toerist is gedoemd een dag lange trektocht langs horeca-bedrij- ven te ondernemen wil hij niet bil- len-knijpend in trein, bus of auto zitten. Belanghebbenden van deze bedrijfs tak zullen mij nu wel vergenoegd toeknikken, want het ontbreken van zo'n zinvol optrekje verhoogt hun omzet, maar gastvrij tegenover de toeristen is dat niet. Bergen heeft de toerist wat dit betreft niets te bieden. Raadsleden, die niet meer weten wat ze moeten zeggen: hier ligt een riool vol mogelijkheden.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1