Raadsleden van Bergen spraken over munitie GERRITSEN Agenda Schoorl Kritiek op het ministerie: Geen informatie Üergen, ALGEMEEN BELANG meld U aan als lid KLOKKEN In Scorle regeert Prins Moustache I Kwalledonck verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Vervoer-schema voor kinder carnaval Uitslag klaverjasdrive V. h Dia-avonden over Bergen Ingezonden Of bij de u bekende leden Duintreffers nieuws 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman Burgerlijke stand Schoorl 43e--JAARGANG no. 5 DONDERDAG 5 FEBRUARI 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelaenbank, Schoorl en Bergen Ned Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; f 2,25 per kwartaal Post: Der laar f 13.50 o,au per |uar Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 BERGEN Opnieuw heeft de ge meenteraad gediscussieerd over de voorgenomen uitbreiding van het munitiedepot op het voormalige vliegveld in de Bergermeer. In feite betrof het twee monologen. Enkele raadsleden die hun verontwaardi ging uitspraken en het college, dat door gebrek aan informatie nog geen beslissingen kunnen worden geno men. Het was vooral de heer Scuil (PSP) die probeerde zijn stempel op deze discussie te drukken. „Het gaat niet om lucifers," riep hij verontwaar digd uit, toen de heer L. Dinkelberg (Middenblok) zijns inziens wat al te gezapig over deze problematiek heenstapte. Aanleiding tot deze discussie was eigenlijk een brief van Bergens nieuwste politieke groepering Idee '69, gericht aan raad en college. In die brief geeft Idee '69 wat prak tische wenken over maatregelen, voortvloeiende uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Hinder wet, die de uitbreiding van het mu nitiedepot zouden kunnen verijde len. En passant verweet Idee '69 het college van B en W een te afwach tende houding. Burgemeester De Ruiter op deze beschuldiging: het geeft niet als we maar gezamenlijk actief zijn, en, wij hebben waarde ring voor burgers die actief zijn als het gaat om vraagstukken die de gemeenschap betreffen. In samenhang met deze brief was een andere brief, die van het col lege aan de staatssecretaris, onder werp van kritiek. De heer Schuil had eerst de gemeenteraad met de Idee '69-brief in de hand over een geza menlijk schrijven aan het ministerie willen laten schrijven. Aan zo'n brief zegde hij meer gezag toe dan aan die nu door het college is geschreven (zie elders in dit blad). De PSP-er vond dat het college veel te nadrukkelijk de pachters be schermd. Iets dat hij niet tegen sprak, maar de kwestie van de vei ligheid van de Bergense burgers is minstens zo belangrijk. Hij hoopte dat in de toekomst raad en B en W stappen zullen ondernemen om ons protest in Den Haag te laten klinken. De heer Franck, VVD's nieuwste raadslid vroeg of in verband met de bepalingen in 't Reglement Gevaar lijke stoffen in het verleden toen het vliegveld als munitieopslagplaats ging worden gebruikt wel een schrif telijke goedkeuring is gegeven door B en W. „Het lijkt mij niet gemakkelijk con trole uit te oefenen op militaire terreinen," zei hij. Ook PvdA's mevrouw De Poter had de hele kwestie eerst in de raad willen bespreken en dan pas het mi nisterie schrijven. Ik wil nu alvast zeggen, aldus de socialiste, dat on ze fractie een principieel tegenstand ster is van de uitbreiding van het munitiedepot. Dat vond de heer Dnkelberg maar een vreemde zaak. Ik vind dat u dan ook moet protesteren tegen wat er nu ligt. Dat is wel zo'n twintigdui zend kilo munitie. Wat u nu doet is een charmante vorm van schijn heiligheid. Burgemeester De Ruiter wilde de zaak geheel afhankelijk stellen van de Informatie. In ieder geval offi ciële informatie. Wij hebben ons moeten informeren uit de pers, sprak hij nogal laatdunkend. Hij vond dat terecht meer aandacht aan de zaak van de pachters is be steed. Het staat nog lang niet vast, dat deze mensen schadevergoeding krijgen. Hij deelde de raad mee, dat het college in gesprek is geweest met de plattelandsorganisatie en het Landbouwschap. Het Landbouw schap en de LTB zullen gezamen lijk een rapport over deze zaak op korte termijn uitbrengen. Een beslissing die al wel gevallen is en eventueel als strijdmiddel kan worden gebruikt is het fiat van de BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. gemeenteraad aan de vaststelling van een voorbereidingsbesluit, dat de aantasting van zogenaamde mel- dingsgebieden, drinkwatergebieden en natuurgebieden moet tegenhou den. Het is onmogelijk om bijvoor beeld in de Bergermeer zonder toe stemming van het college van B en W werkzaamheden te verrichten als ontginnen, egaliseren, bestaande be bouwingen uit te breiden, het ge bied van karakter en gebruik te ver anderen. Als het voorstel om de on dergrond van de midgetgolfbaan bij het Merelhof aan de heer Kuin te verhuren om een hoger bedrag dan driehonderd gulden was gegaan, lag het college zeer zeker in duigen. Bij na ieder raadslid deed zijn zegje over het voorstel van wethouder Sluis om een huurovereenkomst aan te gaan van ongeveer negenhonderd gulden. De heer Kuin maakte daar bezwaar tegen. Hij zag de oude prijs van 625,liever gehandhaafd nu hij voor de kosten -van verplaatsing van zijn baan opdraait. Alhoewel de wethouder eerst de heer Kuin f 1250,wilde laten betalen deed hij een concessie: negenhonderd gulden. Daarbij eiste hij inzage in de boeken. Dat weigerde de heer Kuin en zo ging het aangekondigde gesprek tus sen hem en de wethouder niet door. De meeste raadsleden waren niet de mening van de wethouder toege daan. Zij vonden dat zelfs een prijs van negenhonderd gulden te hoog was. Het voorstel van de wethouder werd verworpen. Aangetekend hier bij, dat in het college een minder heidsstandpunt aanwezig was. Wet houder Zonjee vond de door de wet houder gestelde verhoging te rigo- reus. De heer Kuin 'mazzelde'. Hij hoeft maar 625,— te betalen. Een prijs die hij in de vorige zestiger jaren ook al betaalde. Werkt allen mee om de agenda zo volledig mogelijk te krijgen! Heeft u iets, draai dan telefoonnummer 1739. ZATERDAG 7 FEBRUARI: Trimmen, begint 9,00 uur bij de Schoorlse Zeeweg. 20.00 uur klaverjasdrive in café De Band. Carnaval: 13.30 uur start van de Kinder Carnavals Optocht vanaf het grote parkeerterrein. 20.00 uur Carnavalsbal in de Rode Leeuw. VRIJDAG 13 FEBRUARI: 20.00 uur ledenvergadering van de Tennisvereniging in de Rode Leeuw. Iedere maandagavond 20.00 uur: Bridgen in de Rode Leeuw. Iedere dinsdagavond 20.00 uur: Repetitie van de zangvereniging in de Roode Leeuw. Iedere donderdagavond 20.00 uur: Repetitie van de Schoorlse Fanfare in de Groeter school. Iedere vrijdagavond 20.00 uur: Schaken in café-restaurant De Viersprong. BIBLIOTHEEK: Bibliotheek Algemeen Welzijn; uitlening van de boe ken iedere vrijdag in het Oude Raadhuis te Schoorl van 15.30 tot 16.30 uur. Openbare bibliotheek; uitlening van de boeken iedere zondag in de Toeristenkerk van 10.30-11.00 uur. VOETBAL: Duinranders: Duinranders 1 - Zwaagdijk 14.00 uur thuis. Duinranders 3 - Schoorl 3 12.00 uur thuis. Duinranders 4 - Alcmaria Victrix 12.00 uur thuis. Junioren - Vitesse 5 uit. Schoorl: Schoorl 1 - S.E.W. uit. Schoorl 2 - Limmen 3 14.00 uur thuis. Schoorl 3 - Duinranders 3 uit Schoorl 4 - Apollo 3 12.00 uur thuis. PAARDENSPORT: DE DUINRIDDERS. Landelijke rijvereniging Zaterdags Terrein Sportlaan 9-10 pony's en van 10-12 paarden. Maandags manege van Poelenburgh 19.30-20.00 paarden BERGEN Het Bergense college van B en W heeft de afgelopen maand nogal wat kritiek geleverd op het ministerie van Defensie, dat tot nu toe het gemeentebestuur van iedere informatie over de uitbreiding van het munitiedepot op het voor malig vliegveld in de Bergermeer heeft onthouden. Daarom heeft het college een brandbrief geschreven naar de staatssecretaris van de Landmacht de heer J. C. E. Haex. Een brief waarin met klem wordt aangedrongen op openheid van za ken. Het college, dat in eerste instantie de belangen van de in hun bestaan bedreigde pachters wil behartigen, kan niet werken zonder informatie. Het PSF-raadslid L. Schuil stelde al vragen, maar kon geen afdoend ant woord krijgen. Tijdens een zitting van de pacht- kamer, zo staat het in de brief, waarin beslist moet worden over het terugbrengen van een langjarig pachtcontract naar een eenjarig zijn van de kant van uw departement mededelingen gedaan over de toe komstige bestemming van het ver pachte gedeelte. Erg handig was het optreden van uw vertegenwoordiger daarbij niet. Het college zou het op prijs stellen van de staatssecretaris te mogen ver nemen of men een andere bestem ming aan het munitiedepot wil ge ven. Indien u het voornemen hebt een verandering begin 1971 te realiseren dan komt het ons billijk voor, ver volgen B en W, dat tijdig maatre gelen worden getroffen om hen die de dupe van zo'n verandering drei gen te worden te helpen. Van de pachters, die bij het verlies van dit land hun gehele bedrijf moeten sta ken zijn er acht die jonger zijn dan vijftig jaar. Het college verwacht een spoedig antwoord. Eerder werd al een brief gericht aan het college van Gedeputeerde Staten. Dit college was namelijk door een lid van Provinciale Staten geïnter pelleerd over de voorgenomen uit breiding. Het college schrijft: nu evenwel ook G.S. zijn uitgenodigd naar de juistheid van de persberich ten te informeren en wij aannemen, dat ook naar uw mening tot zulk een verzoek alle aanleiding bestaat, zouden wij het op prijs stellen, in dien u wilt bevorderen, dat wij op zeer korte termijn door uw tussen komst volledige informatie van de zijde van het ministerie omtrent deze aangelegenheid ontvangen. Ten behoeve van de ouders die hun kinderen niet zelf naar het grote parkeerterrein brengen geven wij onderstaand vervoer-schema. Tus sen 12.45 uur en 13.00 uur kunnen de kinderen die geen vervoer heb ben zich melden op de volgende plaatsen, waar auto's staan met car naval-aanduiding die het vervoer verzorgen naar het grote parkeer terrein waar de carnavalsoptocht om 13.30 uur vertrekt. Camperduin - Houtendijk Groet - vóór slagerij de Ruyter Schoorldam - vóór kruidenier Ens Plan Oost - Hagedoornweg plaats van Boerenleenbank Aagtdorp - Teugelaan vóór Hofman. Om precies 16.30 is het kinderfeest in de sporthal afgelopen en kunnen de kinderen afgehaald worden. Bui ten de sporthal staan weer auto's met borden waarop staat aangege ven: Camperduin - Schoorl, parkeer terrein - Schoorldam - Plan Oost - Aagtdorp. Dit vervoer arriveert on geveer 5 minuten later op de plaat sen waar het om 13.00 uur vertrok ken is. De kinderen uit Groet die nen dus 's avonds van de sporthal afgehaald te worden en de kinderen van Schoorl-Centrum kunnen afge haald worden op het grote parkeer terrein. Uiteraard kunnen de ouders hun kinderen ook aan de sporthal afhalen. De uitslag van de klaverjasdrive van de Duintoppers, welke gehouden is in café Den Das aan de Laanweg op zaterdag 31 januari j.l. is als volgt: 1. echtpaar Kraaijeveld 5438 pnt. 2. heren Hoede en Obbes 5090 pnt. 3. heren Bas en Jonker 5053 pnt. 4. heren de Boer en de Wit 4972 pnt. 5. heren Velthuizen en de Wit 4847 pnt. 6. heren Souwer en Schreuder 4843 pnt. 7.heren Blom en de Ron 4826 pnt. 8. heren Nieuwbuurt en de Ron 4597 pnt. 9. heren Glas en Spijker 4443 pnt. 10. dames Glas en Spijker 4436 pnt. Poedelprijs: echt paar Gerbers 3607 pnt. De volgende klaverjasdrive van de Duintoppers zal op 21 februari a.s. gehouden worden in café Den Das aan de Laanweg. Nadat zij met succes voor verschei dene Bergense verenigingen zijn op getreden, zullen de heren F. Jost- meyer en H. Jellema deze maand twee 'openbare' dia-avonden orga niseren. Op 14 en 21 februari, tel kens 's avonds om 8 uur zal men in 'Het Kompas' (voorheen Rehoboth, hoek van Peltlaan-Prins Hendrik laan) de uitgebreide collectie kleu rendia's, die F. Jostmeyer van het oude en het nieuwe Bergen maakte, kunnen zien. Deze dia's voor een deel gemaakt in het Alkmaars Ge meentearchief en Bergens Mu seum geven een duidelijk beeld van Bergen zoals zich dat voor doet op oude kaarten en prenten. Het moderne Bergen ontbreekt even min: de Heerlijkheid zal in al zijn aspecten: natuur, kunst, toerisme, monumenten, toekomstplannen wor den getoond. De kaarten voor deze bijzondere avond, waarop H. Jellema voor het commentaar zal zorgen, zijn vanaf heden dagelijks bij de VW-Bergen (tel. 3100) verkrijgbaar. Voor de avond van 14 februari is Waar moeten de toekomstige schaatskampioenen vandaan komen? Uit Bergen? Onmogelijk! Nadat het heeft gevroren en de ijs baan opengesteld is, blijkt, dat er evenveel gras boven het ijs groeit als eronder. Men weet in Bergen wel weg met kroegentochten rond de Ruïne, maar toer- of wedstrijdtochten in en om Bergen weet men niet te organise ren. Wie brengt hierin verandering? Peter Wokke, Verspijckweg 22, Bergen aan Zee. Secretaresse: Mevrouw M. Kroon-van der Oord Heereweg 334 het aantal beschikbare kaarten be perkt, dit geldt niet voor de dia avond op 21 februari. Sterk vergroot detail van de door Adriaen Anthonisz in 1568 gete kende kaart van de bedijkte Ber germeer. We zien hier het centrum van Bergen met de 'Ruïnekerk' in de oorspronkelijke toestand. Let op de verschillende 'doodwegen' en op de korenmolen. Het origineel van deze mooie kaart bevindt zich in het Alkmaars Gemeentearchief. (Foto Fred Jostmeyer). De uitslagen zijn als volgt. Dames: Duintreffers 1 - Reactie 2 8-2. He ren: Duintreffers 1 - V.V.W. 1 3-7 Petten 2 - Duintreffers 2 5-5. Het programma van de junioren is een week opgeschoven. In de 4e klas dames behaalden Gre Borst, Rina Mink en Gre Delis een keurige 8-2 zege op de reserves van het Alkmaarse Reactie. Het eerste herenteam verloor eervol van het sterkere V.V.W.-team, invaller van Langen maakte een goed debuut, door verdienstelijk spel, met een grote inzet. Het tweede herenteam kwam met een gelijkspel terug uit Petten, wat voor de Duintreffers reserves een goed resultaat is. De wedstrijden voor het a.s. weekend zijn: Dames: W. F. Treffers 2 - Duintref fers 1. Heren: Disnie 3 - Duintreffers 1 Duintreffers 2 - D.O.V. 1 aanvang 7 uur. De wedstrijden van de junioren wor den op de training bekend gemaakt. Het bestuur van Duintreffers deelt ons mede dat er nog enige jongens, die interesse voor tafeltennis heb ben, en die niet op een vereniging zijn waar ook op zaterdagmiddag gespeeld wordt, geplaatst kunnen worden. De leeftijd is 12 jaar. Men kan zich ook op de training, die woensdagavond om 7 uur begint, opgeven. INDUS* Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. De amateurfotograaf de heer A Schild uit Sliedrecht maakte bijgaande geestige fotoserie. Hij won met deze serie een bedrag van f 250,in de Nationale fotowedstrijd 'Een paar foto's meer, en je hebt een verhaal'! GEBOREN: Esther, d. v. A. A. M. Tros en A. J. Schotvanger, Oorsprongweg 36; Mar cus Stephanus, z. v. N. P. Louter en E. M. Schilder, Frederikslaan 45; Erik Hendrikus z. v. H. C. Boekei en M. C. Mak, Meeuwenlaan 11; Maurits Joost, z. v. J. Ivangh en M. Koning, Hagedoornplantsoen 78; Ju dith, d. v. T. J. J. Voogt en R. A. van Thienen, Heereweg 177. OVERLEDEN: Maria Stijger w. v. E. W. Dehé, 81 jaar; Maartje Baas, e. v. H. C. Wees- hoff, 55 jaar; Antje Heijnis w. v. A. A. de Graaf, 83 jaar; Antje Peijs w. v. C. Koorn, 81 jaar; Elizabeth Bruijn, w. v. C. Kay, 84 jaar.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1