/w.#.* ^ckootH duinlandseli GERRITSEN :Mk^ °»der redactie \/ah A 'Ai/# schoolkrant... K KELTUM PLEET Pt J-'};* >V> V Rectificatie Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 Woninginrichting voor Kath. Vrouwengilde Wim Hornman voor Algemeen Welzijn Kunstijsbaan/sporthal Uitslag klaverjasdrive Duintoppers 3#<? .'rr'-rx-srm^m -ex ■3K tr Xiosa DK§06k3K§0k0H werd, later van een dijk werd voor zien die geen latere duinvorming toeliet en nog steeds miljoenen kost aan bescherming tegen de zee. Het is overbekend, maar daarom niet minder eigenaardig, dat het duin langs de Hollandse kust tot onge veer Bergen uit ander zand bestaat dan het duin benoorden Bergen en op de waddeneilanden. Het zand van de noordelijke duinen is rijk aan kwarts, bevat gekleurde kwarts, on der de zware mineralen domineert silicaat en het zand is arm aan kalk, bevat weinig magnesium en weinig ijzer. Door dat mindere ijzer is het noordelijke zand witter dan het meer bruingele zuidelijke zand. De over gangszone van beide zanden bezui den Bergen is ongeveer tien kilome ter lang. De oorzaak van het verschil zit hem waarschijnlijk in hun ver schillende herkomst en in de ver schillende geologische perioden waarin dat zand van verschillende herkomst ontstond. Een samenvat ting van oud- en recent onderzoek Vervolg van de door Dr. J. Verwey, in de commissie Natuur- en land- schapsschoon, ter gelegenheid van de intrede van burgemeester Stronk horst, gehouden inleidingsrede. Omstreeks 1100 jaar na Christus werd het met het stuiven menens. Vrijwel alles wat u hier aan duin massieven ziet ontstond tussen zowat 1100 en 1650 na. Chr. Het jonge duin stoot vanuit zee over het oude duin heen en over dekte dit. Indien wij de gemiddelde breedte van het duin tussen Bergen aan Zee en Camperduin op drie ki lometer stellen en het gemiddelde hoogteverschil van het duin, tussen 1100 en 1650 na Christus, op 10 meter (de valleien nemen veel ruimte in, maar anderzijds kunnen zij vrij veel boven zeeniveau liggen), werd over die afstand van 7 km in vijf en een halve eeuw een 200 miljoen kubieke meter zand naar binnen getranspor teerd, gemiddeld meer dan 360.000 kubieke meter per jaar. V/ij weten niet waar al het zand vandaan kwam: of het kwam van de afbraak van hoge duinen, die bewes ten de tegenwoordige lagen in het gebied dat nu zee is, of dat er in die tijd een extra sterke zandaanvoer was uit andere bron. Er is wel ver ondersteld dat het stuiven in die tijd in de hand gewerkt is door men selijke invloed en ook dat invoer van konijnen omstreeks 1300 na Christus tot sterk stuiven zou hebben bijge dragen. Maar al dat zand moet uit het westen aangevoerd zijn. Vast staat dat vruchtbare landerijen op grote schaal onderstoven. Schermer heeft veel aandacht aan het overstui- ven aan de binnenzij van Schoorlse duinen gegeven en getracht het ar cheologisch te dateren. Veel vroeg en later middeleeuws aardewerk ligt hier bedolven onder één tot twee meter hoge laag zand. De vruchtbare grond uit die tijd toont sporen van bewerking, van ploegen en spitten, en waar aan de buitenzijde de zee aan de duinen knaagt komt dagelijks het veel oudere land, van een aantal eeuwen voor Christus, met zijn ploegspo- ren te voorschijn. De lange periode van sterke over- stuiving in de Middeleeuwen heeft over een grote breedte van het Schoorlse duin hoge duinen, en aan hun binnenzij, steile hellingen ver oorzaakt. Het duingebied achter Schoorl is nog steeds imposant door de machtigheid der duinmassieven. De grote breedte der duinen, die men ook bij Castricum en vooral Haarlem vindt, contrasteert daarbij sterk met het ontbreken van dui nen tussen Camperduin en Petten, waar een inham in de periode van sterke duinvorming niet door een flinke doorgaande duinenrij gesloten Een detail van de staande foto. Het geeft de verticale doorsnede aan dwars op de richting van de ploeggangen. Met het keren van de nu afgebeelde schuin staande donkere ploegsnede werd toen ook al wit stuifzand onder- geploegd. (De drie witte plekken). Voor zover we thans weten kan dit oude akkerland niet nauwkeuriger worden gedateerd dan tussen de 11e en 13e eeuw nu Christus. Foto en onderschrift door A. Schermer. geeft Eisma in zijn proefschrift. Door die verschillende zandsamen- stelling is de plantengroei bezuiden en benoorden verschillend. Met name de rijkdom van het kalk- arme Schoorlse duin aan hei is op vallend. In het algemeen is het Schoorlse duin echter arm aan plan ten en tamelijk kaal, een weelderige duindoornvegetatie ontbreekt er, vlier doet het er slecht. Aan de an dere kant groeit de zeldzame bos- geelster min of meer verspreid in het dorp en de klimop-waterranon kel aan de beken, terwijl de dennen orchis plaatselijk gewoon is in het duin. Wat de vogels aangaat is voor Schoorl het bezit van een storm- meeuw kolonie van omstreeks dui zend paren opvallend. Zij is een der zuidelijkste grote kolonies van Euro pa. Voor duinbewoners of beter duin randbewoners en belangstellenden is het wellicht goed nog een ogen blik bij de mens stil te staan, die deze omgeving bewoonde, nog be woont en er zijn stempel op drukte. Ik zei al dat Schermer ploegsporen en ook aardewerk- en bewonings- resten beschreef, blootgekomen aan de zeezijde van het duin, tussen Camp en Bergen aan Zee. Hij komt tot de conclusie dat de vondsten da teren uit omstreeks de periode 900 tot 700 voor Christus. Wanneer men zich realiseert dat zij wijzen op land bouw en bewoning op verschillende plaatsen over een afstand van vier km. moet het daar een tamelijk be woonde streek geweest zijn, die door latere overstuiving met hoge dui nen werd overdekt. Schermer denkt aan een zwak golvend landschap met plassen in de lagere, en nollen en ruggen in de hogere delen, met plaatselijk zandverstuivingen en een groei van berken, niet-zware eiken, A' -..",' 'i* Ac t. De voormalige zandmennerij te Hargen, die thans Pirolavallei wordt ge noemd. Na afgraving in deze eeuw van de hoge duinen daar, kwamen door verstuiving van de vlakte in 1955-1956 de voren van oud ploegland te voor schijn. Door het daarbij voorkomen van stukjes oud aardewerk kan gesteld worden dat dit akkerland ongeveer in de 11e eeuw na Chr. in bedrijf was. Foto en onderschrift door A. Schermer. heide en zegge, aan de zeezijde mis schien begrensd door een landwaarts opdringend duingebied. Tussen het overstuiven van dit land en het weer blootkomen ervan aan de zeezijde van het duin zou een 2700 jaar zijn verlopen. In Zuid-Holland groeiden binnenduin en polders, ondanks de zeespiegel-rijzing, aan in westelijke richting en alleen (af althans voor namelijk) bezuiden Den Haag werd het oude duin door het jonge over dekt en verdween het met dit laatste in zee. Bij Schoorl werd het (relatief laat gevormde) binnenduin door het jonge duin overdekt en verdween het langs zee tenslotte, evenals het duin bezuiden Den Haag, met het jonge duin in zee. Wanneer men ziet dat hier om streeks 800 jaar voor Christus land bouw plaatsvond is men geneigd aan te nemen dat deze daar misschien al veel eerder is begonnen en in een vroegere periode verder westelijk in zee verdween. Volgens Van Venetien stammen de oudste sporen van menselijke bewo ning van Kennemerland echter uit omstreeks 100 voor Christus. Be- woningsresten uit de 6e eeuw voor Christus zijn bij Velsen iets tal rijker dan die van omstreeks 1000 voor Christus. Op de Spanjaardsberg onder Santpoort begon bewoning on geveer 400 jaar voor Christus. Be woning van enige eeuwen voor Christus werd gevonden in het duin bewesten Driehuis. Dat alles wijst niet op een veel vroegere bewoning dan die van 900 voor Christus bij Schoorl, en die landbouwende bevol king bij Schoorl kan dus van elders gekomen zijn. Blijkens het aarde werk moet zij behoorlijk contact met het binnenland hebben gehad. Een nederzetting uit het begin van de jaartelling werd door Schermer gevonden op de Hooge Geest aan de Omloop te Schoorl en een moge lijke begraafplaats uit die tijd werd door hem gevonden bij Bergen. Veel bewoning was er in Velsen in de eer ste twee eeuwen na Christus; vroeg en laat middeleeuwse bewoning is door Schermer en anderen beschre ven voor het binnenduinse gebied van Schoorl, het duingebied van Castricum en de omgeving van Vel sen. Alles wijst er op dat de mens speciaal de binnenduinse gronden door de eeuwen heen heeft bebouwd en beweid, maar daarbij vaak ge dwongen is geweest te verhuizen vanwege opdringend zand. Daardoor bleef de bevolking klein. Volgens Goettsch had Schoorl zelfs in de 11e eeuw maar 200 inwoners, verdeeld over een 60-tal haardsteden. Het stuifzand werd aanvankelijk blijkbaar vooral bestreden met behulp van plaggen, later vooral door het planten van helm, in de 19e en in de eerste helft van de 20e eeuw werd begonnen met het planten van hout, waardoor het stui ven sterk verminderde, maar het oorspronkelijke duinkarakter, met name door het planten van veel dennen, sterk veranderde. Dr. J. Verwey. Velen van u zullen zich ongetwij feld afgevraagd hebben, wat er toch aan de hand was met het artikel: 'Het duinlandschap en Schoorl'. Van de hak op de tak zult u waarschijn lijk gedacht hebben. En terecht, want door een misverstand werden er twee artikelen door elkaar ge plaatst. 'Het duinlandschap en Schoorl' had betrekking op het eerste deel van het artikel van Dr. J. Verwey. De inleiding boven het kaartje behoorde bij de kaartbeschrijving, welk be schrijving halverwege het artikel van de heer Verwey aanving met de re gel: 'Veel meer dan nu, was in 1685 de kerk het centrum van het dorp'. En welke beschrijving eindigde met: 'Doch met de hierboven gegeven in dicaties laten wij het verdere speur werk gaarne aan de lezer over'. Het vervolg hoorde weer bij het ar tikel van Dr. J. Verwey. Daar ons gebleken is dat er verschil lende inwoners van ons dorp arti kelen verzamelen, dachten wij er goed aan te doen bovenstaande nog even mede te delen. Kaartfragment van 1685 uit het Prentenkabinet te Alkmaar. Reproductie: Fred Jostmeyer. Onlangs ontdekten wij in het Prentenkabinet van het Alkmaars gemeente archief een bijzonder fraaie kaart van de gemeenten Schoorl/Camp en Groet. Deze kaart, eigendom van de familie Foreest, geeft een prachtig overzicht over de toenmalige wegen, de oorspronkelijke namen van deze wegen en de eraan grenzende huizen. De vorige maal toonden wij het kaartfragment dat betrekking had op het centrum van ons dorp, ditmaal is Aagtdorp aan de beurt. Net over de grens van Schoorl, stond op Bergens grondgebied de zogenaamde halve galg. Toen in later tijd deze galg al lang verdwenen war, sprak men daar ter plaatse nog wel altijd over de halve galg, zonder eigenlijk te weten dat er werkelijk één had gestaan. Het was de bocht in de weg die de naam van 'halve galghad gekregen. De andere twee hier afgebeelde palen geven de grens aan tussen Schoorl en Bergen. De Heininglaan langs de 'kleine banscheiding' (de grens met Ber gen) heette in het begin van deze eeuw nog 'Essenlaantje'Thans is dit laantje dichtgegroeid en verdwenen. De strook tussen 'heininglaantje en eerste Poelenburgerlaantje (1) luisterde naar de naar 'Essenbos'. Het gebied, hier ingesloten tussen le- en 2e Poelenburgerlaantje (2) en "buurweg', werd vroeger het 'Kraaienbos' genoemd. Het bos is reeds lang verdwenen, begin deze eeuw was er een dennenkwekerij en nu vinden wij er de manege van Poelenburg. De weg van de Heer, de Heereweg (dus niet de weg van de Heren, ofwel de Herenwegkennen wij nu als de Postweg. Op deze kaart was de toen zo geheten Heereweg nog de hoofdweg, hetgeen zo is gebleven tot de bestra ting. Toen namelijk werden de Buurweg, de IJsbrandslaan en de Fockweg bestraat (nu de Duinweg) en de Postweg bleef onverhard. De Pickerslaan (vanwaar deze naam?) werd, zoals zoveel wegen in Schoorl, helaas ver basterd tot Bickerslaan. De Burgemeester van Schoorl brengt ter algemeene kennisgeving ingevolge opdracht van hooger hand: 1° dat voor 11 Augustus e.k. 530 ingezetenen de Gemeente moeten hebben verlaten, waarvan deze dagen lijsten worden opgemaakt; het niet opvolgen van het evacuatiebevel is straf baar. 2° dat de overgebleven bevolking bij landing (inval) binnen 2 uren zich verzamelen moet op het Raadhuisplein in het dorp Schoorl, ten einde onder Duitsch militair geleide over het N.H. Kanaal te Schoorldam te worden uitgeleid. 3° Beschieting van zee uit en daling van valschermjagers is als begin van landing (inval) te beschouwen; de sirenes zullen dan bovendien gedurende tenminste 3 minuten loeien. 4° leder mag dan slechts medenemen, hetgeen op eenen marsch van langeren duur kan worden gedragen; de uitgeleiding ge schiedt in gesloten colonne, terwijl kleine groepen als vrijbui ters (partisanen) behandeld zullen worden. 5° Op iedere burger, welke zich na 3 uren sedert het begin van landing (inval) nog ten Westen van het Noordhollandsch Ka naal bevindt, wordt terstond geschoten. 6° Inlichtingen zijn, des verlangd, te bekomen in het ,,Oude Raad huis" in het dorp Schoorl, van Maandag 31 dezer af, des mor gens van 10 tot 12 ure. Schoorl, 28 Juli 1944. De Burgemeester, VAN FRIDAGH. Vorige week donderdag waren on danks het slechte weer de leden van het Kath. Vrouwengilde naar de Roode Leeuw gekomen. En niet al leen zij, maar ook leden van de an dere twee vrouwenorganisaties wa ren uitgenodigd. Mevrouw Haugh, de presidente van het Gilde deelde me de dat op 6 maart de vrouwenwe reldgebedsdag wordt gehouden, op 2 maart is er een causerie door de Hartstichting in het Raadhuis en tenslotte vermeldde zij dat het uit stapje van het KVG dit jaar naar het Evoluon te Eindhoven zal gaan. Half mei vertrekken de dames, men geve zich voor 1 maart op bij het dichtst- bijwonende bestuurslid. Overigens zou het geen overbodige luxe zijn als mevrouw Haugh voor zien zou worden van een voorzitters hamer, het is toch te gek dat zij de dames middels het trommelen met een asbak op tafel tot stilte moest manen. De fa. Pot had deze bijeenkomst ge organiseerd in samenwerking met de Stichting Propaganda Woninginrich ting. Het onderwerp was het inte- Schoorl nabij Voorweg en F rederiks- laan. Door het in 1965 vervangen van de beek langs de noordzijde van het erf van de boerderij 'Ons Genoe gen' door een riool, was in de wand van de afgraving te zien dat op een diepte van 1,65 m onder het tegen woordige terreinoppervlak in oude tij den een geploegde akker was geweest. En wel juist onder het witte laagje waar de schuinstaande ploegsneden zijn op te merken. Het witte zand laagje vertelt dat de akker is onder- gestoven en toen verlaten. Foto en onderschrift door A. Schermer. ATVERTENTIE. Gevraagt: nieuwe meester moet voldoen aan de eizen: veel knutselen, veel buiten spelen, veel vertellen en rekenen willen We niet. En taal evenmin. Als de laatste twee vakken wel worden ge geven zal de onderweizer op staande voet worden ontslagen. 5e klas. rieur van de woning zowel wat be treft meubelen als woningtextiel, en de heer Meeuws van bovenvermelde Stichting vertelde veel wetenswaar digs. Hij wees op de belangrijkheid van de gordijnen in een woning en stelde dat de huidige kunststoffen niet meer uit onze woning zijn weg te denken. Het kiezen van de juiste kleuren is erg belangrijk, kleuren kunnen zowel aantrekken als afsto ten. Een binnenhuisarchitect moet eigenlijk psychologische gaven heb ben want ieder mens is gevoelig voor een kleur die aan zijn eigen karakter is aangepast. De leefruimte is belangrijk, de hui dige huizen zijn groot genoeg om in te wonen maar niet om in te leven, stelde de heer Meeuws. Door het vertonen van dia's liet de heer Meeuws zien hoeveel men met kleuren kan doen en wat de moge lijkheden zijn. In de pauze waar bij de fa. Pot de dames koffie aan bood, konden verschillende soorten vloerbedekking en gordijnen worden bewonderd. Vervolgens werd uit de aanwezigen een forum gevormd dat vragen uit de zaal beantwoordde. De journalist en auteur Wim Horn man, die inwoner van Schoorl is ge worden en woont in een boerderij te Catrijp, was bereid gevonden om vo rige week vrijdag een causerie te houden over Latijns Amerika. De heer Hornman vertelde 15 jaar door Latijns Amerika te hebben ge- zworyen en gaf op treffende wijze weer hoe het dit land is vergaan sinds het in 1492 door Columbus werd ontdekt. Figuren als Fidel Cas tro, Torres en Che Chevarra werden door de heer Hornman onder de loep genomen en vooral Camara, de hoop van het land, de vredelievende ge weldenaar werd uitvoerig bespro ken. Na de pauze vertoonde de heer Hornman zelfgemaakte dia's die een treffend beeld van het land gaven met zijn rijkdom aan kleuren. Op 13 maart zal voor Algemeen Welzijn een lezing over India worden ge houden. Verkoop certificaten SCHOORL De verkoop van de 10- gulden certificaten voor de kunstijs baan/sporthal te Alkmaar is reeds begonnen. Volgens de berichten ver loopt de verkoop gunstig. De certificaten zijn nu ook verkrijg baar bij de Coöp. Raiffeisenbank te Schoorl en haar bijkantoor te Ber gen. Aan de certificaten zitten zes reduc tiebonnen. Deze kunnen door het bestuur niet alleen geldig verklaard worden voor reductie, maar ook het recht geven van voorverkopen bij grote evenementen. In Schoorl en Bergen zitten veel schaatsliefhebbers en mensen die de schaatssport een goed hart toedra gen. De verwachting is dan ook dat vele van deze mensen een bezoek aan de bank brengen om zich van één of meer certificaten te voorzien. De uitslag van de door de korfbal vereniging Duintoppers georgani seerde klaverjasdrive op zaterdag 21 februari 1970 in café Den Das, is als volgt 1 heren de Wit-Veldhuis 5462 pt. 2. dames Souwer-Schreuder 5405 pt. 3. heren Souwer-Schreuder 5117 pt. 4. heren Kraaijeveld-Visser 5080 pt. 5. Mevr. Kraaijeveld-Hr. Obbes 4776 pt. 6. heren Naberman-Offringa 4746 pt. 7. echtpaar Niesing 4700 pt. 8. heren de Boer-de Wit 4542 pt. Poedelprijs: dames Obbes-Van Opzeeland 3947 pt. Deze klaverjasdrive was, als van ouds, weer erg geslaagd door de gro te opkomst. De volgende klaverjas drive van de Duintoppers zal op 21 maart a.s. worden gehouden. De prij zen welke dan in café Den Das uit gestald zullen worden, zullen uit sluitend uit eieren bestaan. De Duin toppers rekenen weer op een enor me opkomst.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5