lacht op een J Slagerij Biskanter N.V. WASSERIJ HARTOG WORMERVEER Wij heropenen op 28 februari officieel ons filiaal te Bergen k. bregman 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman Ouder te worden zonder te verouderen NU VOORDELIG VLEES bij aankoop van vlees Vrijdag en zaterdag BELEGGEN ZONDER ZORGEN!! boerderij WERKSTER Wij gaan door met onze goedkope kippen Goedkope aardappels Alleen in de Goedkope Groentehal Stukje tuingrond woonhuis De heer Tuithof wordt onze nieuwe filiaalhouder in het filiaal te Bergen, Kleine Dorpsstraat 1 telefoon (02208) 2387. Wij zijn er van overtuigd, 1x bij Hartog altijd bij Hartog. manuscript HOOFDSTUK 20 Waarin rechercheur Maast moet optreden Terwijl rechercheur van Ginkel naarstig zocht naar vinger afdrukken, vroeg hij aan zijn collega, die in gedachten verzon ken midden in het vertrek stond: „Werkte die Spetel hier alleen? Het komt me voor dat ik hier verschillende soorten afdrukken krijg." Hij had een soortement secretaresse, juffrouw Boeree uit de Spechtstraat. Ze dekte haar baas altijd en in ieder opzicht." „Kan wel zo'n beetje uitkomen," bromde de ander. „D'r is wel wat uit te halen, dacht ik." De ogen van rechercheur Maast werden plotseling heel groot. Er kwam een gedachte in hem op, waar hij zelf van schrok. „Zegje brengt me op een ideeIk zag hier, net toen ik de straat inliep, drie kerels uit het huis komen. Ze reden weg in een grote zwarte wagen. Nogal vrij snel." Van Ginkel kwam overeind. Hij begon te lachen toen hij re ageerde: „Daar heb je hem weer met 'n grote zwarte wagen. Jij kijkt 's avonds te veel naar de televisie." „Die heb ik niet eens," mompelde Maast. „Zeg, wie is er met je mee gekomen?" „Oldemars en De Vrienne." Maast was ineens een en al actie. „Ik neem Oldmars mee. Even kijken in de Spechtstraat. Als het inderdaad zo is, als Spetel van de week zei, dat ze naar een manuscript zoeken, van dat boek bedoel ik, dan kunnen ze van hier naar de Spechtstraat gereden zijn en ligt dat kind onder het mes. Vooruit Even later stoof een kleine politiewagen weg met agent eerste klas Oldemars achter het stuur en een gespannen rechercheur naast hem. In de Spechtstraat, waar ze enkele minuten later aankwamen, zette Oldemars de wagen aan de overkant. Beiden liepen naar de deur van nummer zeven. Maast belde aan, lange tijd zijn vinger op het knopje houdend. Gelijk keek hij rond en wees naar een grote zwarte auto, die aan het eind van de straat stond. „Nou, wat heb ik gezegd? Dezelfde wagen die ik in de Hobbelstraat zag staan. En waarin drie kerels wegreden. Ze moeten dus hier in de buurt zijn en ik durf er wat onder te verwedden, dat ze boven zijn bij die Emie." „Zal ik de deur intrappen?" vroeg de forsgebouwde politieman. „Ik weet beter," zei Maast. Gelijk belde hij aan bij het beneden huis, waar de deur vrijwel meteen werd geopend. Misschien hadden de bewoners de politieauto al gezien. „En?" vroeg een man in overhemd, de beide mannen vragend aankijkend. Juffrouw Boeree niet thuis?" vroeg Maast. „Ik dacht van wel," antwoordde de bewoner. „Hoezo? Is er wat met haar?" Hij kende de rechercheur omdat deze al eens meer bij Emie Boeree op bezoek was geweest. „Ik ben bang van wel. Hebt u een sleutel van haar voordeur?" De man knikte. „Jawel. Ze huurt boven twee kamers van ons. Wacht, ik zal hem even halen." Een minuut later opende Maast de trapdeur en liep naar bo ven, gevolgd door de politieman in uniform. Ze openden de gangdeur, maar die lag verlaten. Daarna gooide Maast een andere deur open. Voor zijn ogen vertoonde zich het eigen aardige beeld, dat op de divan een jonge vrouw zat, die hem glimlachend aankeek. Het was Emie Boeree. En in de andere hoek van het vertrek stonden drie mannen geschrokken te kijken. Oldmars, gewend handelend op te treden en ingelicht door het verhaal dat Maast tijdens de korte rit van de Hobbelstraat naar de Spechtstraat had gedaan, pakte zijn revolver. „Handen op, jongens, en draai jullie allemaal een halve slag om. Die j kant is veel mooier om te bekijken." Het drietal gehoorzaamde, wel inziende, dat ze het moesten j afleggen. Maast keek bezorgd naar het meisje. „Alles in orde, juffrouw Boeree?" vroeg hij. „Kijk, kijk, daar is onze vriend, meneer Maast. Wilt u wel ge loven, rechercheur, dat het voor de eerste keer van m'n leven is, dat ik blij ben met uw bezoek." Maast knikte opgelucht. „Nou, dan zijn we allebei in onze sas. Wat kwamen de heren doen? Ging het om 't manuscript?" Emie knikte en wees naar de rommel, die het tweetal al ge- aakt had. „Huiszoeking zonder bevel van de politie. Dat is toch wel een beetje gek, vindt u ook niet?" Maast schudde zijn hoofd. „Je bent een rare, Emie. Maar ik ben blij, dat je ongedeerd bent. Je baas ligt onderhand wel in het ziekenhuis. Ze zijn in de Hobbelstraat ook aan het zoeken geweest. En toen ze niets konden vinden - dat neem ik aan - hebben ze uit wraak je baas mishandeld." De lach op Emies gezicht bevroor. „Hebben ze hem erg toegeta keld? Ba, wat een rotstreek. Dat is zeker het werk van die lange daar." Maast liep op het drietal af, dat met de handen omhoog met hun gezicht tegen de muur stond. E'n voor één draaide hij de gezichten om, zodat hij ze kon bekijken. Schouderophalend kwam hij terug. „Geen bekenden van ons." Het lag Emie op de lippen om te zeggen: Die lange is een Am sterdamse gangster en heet Bram, maar dat was zaak van de politie om het uit te zoeken. „Hoe is het met Flip?" vroeg ze. „Ja, kind, dat weet ik niet. Daarvoor moet je bij de dokter zijn. Misschien valt het wel mee. Hij was half bewusteloos toen ik hem vond." Nu kon het haar niets meer schelen. Ze wees op de langste man van de drie en zei: „Dat zal zijn werk wel geweest zijn. Hij bedreigde mij ook. Bram is zijn naam. Waarschijnlijk zul len ze in Amsterdam wel wat van hem weten. Daar komt hij .vandaan." Maast keek verbaasd naar het meisje. „Ken je hem? Jij hebt vroeger immers in Amsterdam gewerkt?" Emie monsterde met een beledigd gezicht de politieman. „Waar ziet u me voor aan, meneer Maast? Met zulk slag mensen heb ik gelukkig nooit contact gehad. Ik houd best van een geintje, maar geen gangstermethoden." „Kun je rijden?" vroeg Maast. In antwoord diepte ze uit haar tas het rijbewijs. „Het papiertje heb ik al lang. De wagen komt misschien ook nog eens een keer." „Er staat een grote zwarte auto aan het eind van de straat. Rijd jij hem maar hierheen, dan zullen we onze vangst daarin weg brengen naar het bureau. Kunnen Oldemars en ik ze in de gaten houden tijdens de rit." Emie kwam hoofdschuddend overeind. „Alles wat ik gedroomd heb, maar dat ik rechercheur Maast nog eens een dienst zou bewijzenEnfin, je kunt nooit weten, waar het goed voor is. We doen het. Ze keek hem triomfantelijk aan. „Heb ik een wa pen als u het ons weer eens lastig komt maken." Maast haalde verachtelijk zijn schouders op. „Jullie hebben geen wapen nodig. Daar zijn jullie slim genoeg voor. Alleen veron derstel ik, dat Spetel ditmaal te veel hooi op zijn vork heeft genomen. Wat wij nooit konden bereiken, is, dat hij nu een pak slaag kreeg. Ik heb het hem in gedachten wel eens toegewenst. Maar nu het gebeurde, vind ik het niet leuk meer. Idioot, op de een of andere manier heeft hij een zwak plekje bij me. Kom op, Emie haal die wagen op." In het politiebureau aangekomen werd het drietal voorlopig opgesloten. Daarna nam Maast Emie mee naar de recher cheurskamer, waar hij haar alles liet vertellen over de invasie van het edele drietal. Maast schreef gedurende haar relaas ijverig. „Zo, dus het ging allemaal om het manuscript van dat boek, nietwaar? Waar die advertentie betrekking op had. Vertel eens - dit is zuiver een privévraag - is het nu werkelijk zo'n opzienbarend boek? Ko men er bekende stedelingen in voor?" Emie wist niet dadelijk antwoord te geven. Ze zou kunnen zeg gen: Ben je mal, dat manuscript is een verbeeldingsvrucht van Flip. Met andere woorden: het bestaat helemaal niet. Doch het was niet haar taak om dit wereldkundig te maken. Tenslotte was het Flips uitvinding en hij moest verder maar zien wat hij met zijn plan deed. Derhalve maakte ze er zich met een smoesje af. „Beste meneer Maast, het is niet de gewoonte bijzonder heden over een boek te vertellen vóór het is verschenen. Wacht dus af tot Flip wat opgeknapt is en vraag het hem. Ik heb het recht niet geheimen te verklappen." Maastglimlachte. „Jullie tweeën passen goed bij elkaar. Als het maar zuivere koffie is." Wij doen niet in onzuivere koffie, niet in surrogaat of wat dan ook,' pareerde Emie op afgemeten toon. „En als u klaar bent, wil ik wel graag naar het ziekenhuis. Tenslotte is hij mijn baas." Maast klapje zijn boekje dicht. „Volgende week loop ik wel even langs met het proces-verbaal. Voor je handtekening. Wens Flip sterkte van me. We bakkeleien wel eens met el kaar, maar dit gun ik hem toch niet." „Dat is tenminste fideel," vond het meisje. In het ziekenhuis kreeg ze te horen dat de patiënt enkele inwendige kneuzingen had en een hersenschudding. Alsmede enkele vleeswonden. Kwestie van een paar weken, dan is hij er wel weer bovenop. Ja, u mag de patiënt even zien en spreken. Maar hoogstens tien minuten. Voorlopig heeft meneer rust nodig. Emie begroette hem met een glimlach. „Zo, pechvogel. Zo te zien hebben ze je aardig ingekapseld." Flip probeerde te glimlachen. „Aardig dat je komt. De eerste dagen ben ik wel buiten dienst, vrees ik." „Ik neem de honneurs wel waar en zal eerlijk opdelen. Enfin, ik heb een goed bericht voor je. Je aftuigers zitten achter slot. Drie in getal. Klopt dat?" Hij knikte. „Ze waren met z'n drieën. Eén, een lange snuiter, scheen zo'n beetje de baas." „Nou, baas of knecht, ze zullen hun portie krijgen, reken maar." „Ik ben blij dat ik je ongedeerd zie. Ik was bang, dat ze van mij naar jou zouden gaan." De jonge vrouw knikte. „Deden ze ook. Ze begonnen bij mij eveneens de zaak ondersteboven te halen. Apropos," voegde ze er met een stalen gezicht aan toe: „Ze hebben het manuscript niet gevonden." „AiHou' op, Emie, laat me niet lachen, want alles doet me nog pijn." „Oké baas. Ik wist ze van het lijf te houden door ze te tegen elkaar in het harnas te jagen. Toevallig zag onze vriend Maast het drietal uit de zaak komen. Hij vertrouwde het niet." „Ik herinner me dat hij bij me was." „Toen ze jou hierheen hadden getransporteerd, kreeg hij een helder ogenblik en reed als de wind naar de Spechtstraat. Zodat hij de heren gelijk kon inrekenen." „En van hen was de man die me van de week schaduwde." Ze knikte. „Klopt. De ander volgde mij. Het zullen ook wel de genen zijn die de eerste keer inbraak pleegden. Mensen, baas, het is wel de stunt van de eeuw, die jij hebt bedacht met je boek over 'Liefdeleven van mijn bazen'." „Het is me wel iets uit de hand gelopen," gaf hij toe. „Niemand kon voorzien dat het zo'n opschudding zou veroor zaken. In aanmerking nemende dat men inbraken pleegt en jou mishandeld, schijnen er verscheidene kopstukken in onze goede stad te wonen, die het met de zeden niet zo nauw nemen. Wat moet ik maandag doen als er iemand komt die zo graag een passage geschrapt wil zien?" „Mensen die met alle geweld wat van hun geld kwijt willen, moet je nooit tegenhouden, Emie. Leer dat van mij." Ze knikte nog eens. „Als ik je zo zie liggen ben je wel een goeie leermeester, baas. Dat is een feit." Een zuster kwam waarschuwen dat het bezoek niet langer mocht duren. Dus kwam Emie overeind, boog zich over de pa tiënt en drukte voorzichtig haar lippen op het plekje voorhoofd dat tussen het verband uitkwam. „Sterkte baas," zei ze zacht en hartelijk. „Morgen kom ik weer. Elke dag, net zo lang tot je beter bent." Maar even later op straat had ze de grootste moeite haar tra nen te weerhouden. Wat zag hij er uit. De beesten hadden hem schandalig toegetakeld. Het is te hopen dat ze een flinke straf krijgen. Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. Methusalem, de historische figuur die ieder kent, ook al slaat hij nooit een oog in de bijbel, is een symbool van de ouder wordende mens die nochtans tot grote daden in staat blijft. Zolang er mensen op aarde zijn geweest is er gezocht naar die steen der wijzen: hoe zo lang moge lijk te leven, met behoud van zoveel mogelijk van de natuurlijke krach ten. In de middeleeuwen waren er 'levenselixers' voor de zeer rijken. Zij bestonden voornamelijk uit ver malen edelstenen. Naarmate de we tenschap vorderde, kreeg de ver vaardiging van 'leven verlengende' stoffen een minder kostbaar, maar bovendien effectiever karakter. Middelen ter bevordering van de spijsvertering, de afvoer van giftige stoffen uit het organisme, later de aanvulling van de natuurlijke vita mine-voorziening en dergelijke, zijn thans gemeengoed. De geriatrie (het onderzoek naar en de leer aan het afremmen van verouderingsver schijnselen) is een speciale studie geworden. Zij is niet in de eerste plaats gericht op het verlengen van het leven maar op het verzekeren van de gezondheid van de ouder wordende mens. En intussen heeft de studie van verouderingsverschijn selen in Roemenië geleid tot de ont dekking van procaïn, dat in combi natie met vitaminen vooral nuttig blijkt bij de bestrijding van vroeg optredende veroudering. Een neven effect van de verlenging van het leven is een nieuw probleem: hoe de potentiële activiteiten van al die oudjes zowel ten dienste van de maatschappij als voor hun eigen wel zijn tot hun recht te laten komen. per 500 gram DOORREGEN LAPPEN zonder been 1,15 LAMSKARBONADE 1,65 MAGERE LAPPEN 2,90 LAMSBOUT 3,40 LAMSROLLADE 1,50 250 gram LEVERWORST 1,00 250 gram METWORST 1,10 per 500 gram MAGERE PAARDELAPPEN 2,50 LAPPEN 1,40 BIEFLAPPEN 2,75 ROSBIEF 3,00 250 gram PAARDE BIEFSTUK 1,75 100 gram TARTAAR 0,60 100 gram boterhamworst voor 29 cent STATIONSSTRAAT 17 - BERGEN Er kan maar één aandelenspaarplan gebaseerd zijn op de ijzcrsterke groeifondsen. Vraag advies omtrent dit unieke spaarplan b(j MAKELAAR-TAXATEUR O.G. lid N.B.M. - makelaarscombinatie N.H.N. Turlweg? BERGEN N.H Tel. 02208-4414 Te koop met pl.m. 3 ha gras land Te bevr. tel. 02209 - 13 43. GEVRAAGD 1 middag per week. Mevr. Van der Klugt, Dorpsstr. 3, Bergen Tel. 3678 na 18.00 uur. Pl.m. 1200 gram voor Pl.m. 950 gram voor Pl.m. 750 gram voor Pl.m. 700 gram voor ƒ4,00 ƒ3,25 ƒ2,75 ƒ2,50 Zeeuwse binten 38 cent per kg Per zak slechts 35 ct. per kg. Dorpsstraat 86 Tel. 2069 Bergen Waar je een zakje heerlijke gesneden soepgroente kunt kopen voor slechts 25 cent te huur gevraagd voor het telen van groenten. Pl.m. 500 - 1500 m2, in Schoorl of directe omgeving. Aanbiedingen onder nr. 622 aan bur, van dit blad. Te k.a. Geh. vrijst. prima on- derh. zeer gunstig gel. te Schoorl, erf en tuin tes. gr. pl.m. 1000 m2. Ind. beneden: hal - trapopg. - woonk. - slaapk. - gr. keuken - bijk. - W.C. en douche. Boven: overl., 2 slaapk. Binnenk. vrij te aanv. beh. goedk. B. en W. Vraagprijs ƒ65.000, Inl. S. G. Wit, N. Niedorp, tel. 02261 - 202. ben. bij Not. Waltjen Schoorl- dam, tel. 02209 - 1224. De heer en mevrouw Tuithof willen u graag van dienst zijn met advies voor uw stoom- en was goed. Uw stoom- en wasgoed kan worden gehaald en gebracht. Het kan ook in de winkel worden afgegeven en gehaald. Zaterdagmiddag zjjn wjj echter gesloten.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 7