ALGEMEEN BELANG meld II aan als lid Donderdag 5, en vrijdag 6 maart verhuizen Volkers en Leegwater naar de Damweg 1e te Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond CONCERT HEDENDAAGSE MUZIEK op 9 maart BEVRIJDSNGSCOSVHTE 1970 BERGEN Nh. Interessante pruikenshow GEMEEN WEI ZIJN SCHOOR I Openbare vergadering Partij v. d. Arbeid Drukkerij Volkers en Leegwater naar Damweg 1e 2 jaar verzekerd tegen verliea en diefstal Th. Veldman DOKTERSDIENSTEN Volleybal Schoorl Agenda Schoorl Of bij de u bekende leden Van Reeneschool groeit Vrouwenwereld gebedsdag Klaslokalen aanbesteed Afscheid onderwijzeres mevr. A. Bodenstahl Algemeen Belang Grote 5-mei optocht INDIASE MUZIEK IN DE ZWARTE SCHUUR JAARGANG no. 9 DONDERDAG 5 MAART 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Musicus met Tanpura, een instrument met vier of vijf hoofdsnaren. (Foto Maras van Hoorn) Op zaterdag 21 maart organiseert K 66 in samenwerking met de Volkshoge school Bergen een avond in Indiase sfeer. Deze avond (aanvang kwart over acht) wordt gehouden in de Zwarte Schuur. Het belangrijkste programma onderdeel is een demonstratie van klassieke muziek uit Noord-India. Een viertal musici: Ratula Sen, Felix van Lamsweerde, Joep Bor en Wim Bosman brengen op verschillende instrumenten zoals de tampura, de Sitar, de Sarangi en de Tabla deze intrigerende Indiase muziek ten gehore. In verband met de beperkte plaatsruimte worden belangstellenden aangera den zo spoedig mogelijk kaarten bij het Noordhollands Kunstcentrum te bestellen. Het telefoonnummer van de kunstzaal is (02208) 4195. m Indiase muziek, gespeeld op de sierlijke sitar en de tabla, bestaande uit twee éénvellige trommen. (Foto Rob Tegelaar) De Werkgroep Hedendaagse Muziek Bergen organiseert op maandag 9 maart a.s. een concert met de pia nisten John Tilbury, Chistopher Hobbs en Cornelius Cardew. (2 vleu gels, 2 elektronische orgels en slag werk) in de kunstzaal op het Plein. John Tilbury (1936) studeerde aan de Koninklijke Muziekacedemie te Lon den bij James Gibb en aan de Mu- ziekhogeschool te Warschau bij Z. Drzewicki. Hij legt zich hoofdzake lijk toe op de uitvoering van de he dendaagse muziek. Christopher Hobbs (1949) componeert en speelt experimentele muziek sinds 1965. Hij studeerde aan de Koninklij ke Muziekacedemie te Londen bij Cornelis Cardew (compositie) en bij Patricia Brady (slagwerk). Hij is lid BERGEN. Maandagavond j.l. werd er in Het Witte Huis een pruiken show gegeven die verzorgd werd door kapsalon van Dam. De gastheer was Jacques Lochies, die zelf kapper is en daardoor veel verstand van pruiken heeft. Hij wist alle dames (want er zaten uitsluitend dames in de zaal en er werden ook alleen pruiken voor dames geshowd, wanneer de heren?) te amuseren met zijn gezellig gepraat. Het publiek werd eerst voorgesteld aan Thérese, Ria en Joseph van Dam, allen kapper(sters). Zij deden de pruiken op het hoofd van de man nequins. Dit was geen kwestie van even een pruik pakken en trek hem over je oren heen, nee, met deze pruiken moest er eerst getoupeerd en met lak gespoten worden voor het van het 'AMM-Ensemble' en van het 'Scratch Orkest'. Cornelius Cardew (1936) studeerde piano, cello en compositie aan de Koninklijke Muziekacedemie te Lon den en bij G. Petrassi aan de Mu ziekacedemie 'St. Cecilia' in Rome. Voorts studeerde hij electronische muziek in Keulen waar hij assistent was van Karlheinz Stockhausen. De musici zullen een keuze maken uit hun repertoire, dat bestaat uit werken van o.a. Mischa, Mengelberg, John Cage, Howard Skempton, Ferry Ritey en Christian Wolff. De toegangsprijs bedraagt ƒ3,hou ders van het C.J.P. betalen ƒ2, Kaarten kunnen besteld worden bij het Noordhollands Kunstcentrum te Bergen (tel. 4195). goed zat. Dit is niet met alle pruiken zo en dit werd bewezen door een mevrouw uit de zaal, die even vlug een pruik opzette. Er werden alleen zuideuropese pruiken van echt haar geshowd. Ook werd verteld dat er Aziatisch haar (wat het goedkoop ste is) en Europees haar (duurste) bestaat. Het publiek kon vragen stellen aan de gastheer en kon ook zelf een pruik passen. Hierdoor zag men hoe een mens kon veranderen d.m.v. zo'n pruik of haarstukje. Tenslotte werden er pruiken ge showd waarmee men naar 'n avond feest kan gaan, welke zeer mooi op het hoofd waren geplaatst door de drie kapper(sters). Conclusie: Het was een boeiende en goed georganiseerde avond (ondanks dat er een paar stoppen doorsloegen van nervositeit?) die muzikaal opge luisterd werd door 't orgelspel van de heer Frederiks. Onderstaand perscommuniqué werd ons verstrekt op een bijeenkomst in hotel De Brink. 25 jaar geleden werd het dichtst bevolkte deel van ons land bevrijd van de druk, die wij zo zwaar had den ervaren en daarom langer leek dan de vijf jaar, die aangeduid wor den met de jaartallen '40-'45. Daarom was het gevoel van bevrijd te zijn, de zucht van verlichting, zo veel dieper, en velen van u zullen zich dat gevoel nog zo goed herin neren. Dat er tot nu toe ieder jaar ook een herdenking van de gevallenen plaats vindt, doet ons extra beseffen hoe duur die vrijheid ons kostte. Zojuist zei ik al, dat de 25e herden king op de 4e en 5e mei een bijzon dere gebeurtenis zal zijn. Bijzonder, omdat het in Bergen gebeurt. Want ons dorp is, dat kan iedereen telken male in vele publicaties lezen, een heel apart dorp. En dat zich dat ook uit in de viering van deze herden king is voor ons, Bergenaren, niets bijzonders. Maar mensen, die van buiten de plaats komen, verbazen zich ieder jaar weer over het enorme elan, waarmee de festiviteiten op Koninginnedag georganiseerd en uit gevoerd worden. En het is vanuit dat surplus van gemeenschapsgevoel, dat wij met de nodige trots het programma geven, wat het 5 mei-comité, tesamen met een groot aantal enthousiaste mede werkers uit alle lagen der bevolking heeft samengesteld. Uiteraard zijn er aan het houden van een herdenking met een groot programma de nodige kosten ver bonden. De raad der gemeente Ber gen heeft een bedrag van ƒ6000, beschikbaar gesteld en daarnaast zal middels een huis-aanhuis collecte aan de Bergenaren een bijdrage ge vraagd worden. Ieder jaar blijkt weer uit hetgeen men geeft, hoezeer de activiteiten van het Oranjecomité gewaardeerd worden. Ieder Bergens gezin ontvangt tussen 20 en 30 april gratis een prachtig programmaboek je, waar alle evenementen uitge breid in vermeld staan. Voor de kosten van het feest op Koninginnedag en de herdenkings evenementen op de 4e en 5e mei doet de penningmeester, de heer H. K. Finkensieper, dan ook gaarne een beroep op alle Bergenaren, enerzijds om de collecte, die gehouden wordt tussen 23 maart en 4 april a.s. goed te gedenken, anderzijds om zich voor deze inzameling als collectanten of collectrices zo spoedig mogelijk bij hem op te geven. Het 5 mei-comité heeft als kern het Oranjecomité, hetwelk ieder jaar de festiviteiten rond de 30e april ver zorgt. Eens in de vijf jaar wordt deze com missie uitgebreid met velerlei men sen, die uit hoofde van hun enthou siasme en hun ervaring in het orga niseren van evenementen, van harte bereid zijn om veel, héél veel van hun tijd te geven. Vanuit die be reidheid is het te verklaren, dat de voorbereidingen zo enorm prettig verlopen. De organisatievergaderin gen worden meestal gehouden in het raadhuis en nu doet zich de gelegen heid voor, om eens te tonen hoe het surplus aan eensgezindheid zich openbaart; het raadhuis is echt een huis voor de gemeente, waar ieder terecht kan, niet alléén voor het houden van vergaderingen (met het kop koffie van de gemeentebode), maar ook voor het vragen van hulp, die in zo grote mate wordt gegeven, dat we ook hier met vreugde moeten zeggen, dat de herdenkingen zullen slagen dank zij de grote hulpvaardig heid, die het gemeentebestuur en de ambtenaren ons bieden. Op het programma komen wij nog nader terug. Het winterseizoen voor de avonden van deze vereniging, dat tot nu toe zo geslaagd is geweest, loopt alweer ten einde. Op vrijdag 13 maart a.s. te 20.00 uur in De Roode Leeuw zal de laatste avond worden gegeven met medewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam. De directeur van het Tropen museum, Dr. J. H. Jager-Gerlings zal dan spreken over 'India-Nu'. Hij zal daarbij dia's en een film vertonen. Dr. Gerlings maakte verschillende studiereizen naar dit grote Aziati sche land met zijn geweldige bevol king. De komende avond verzorgd door deze zeer deskundige spreker beloofd weer van goed gehalte te zullen worden. Met de Provinciale Statenverkiezin gen in het zicht belegde de afd. Schoorl maandagavond een openbare vergadering. Een forum dat bestond uit leden en kandidaatleden der Pro vinciale Staten aangevuld met het Tweede kamerlid de heer Egas be antwoordde vragen van de talrijke aanwezigen. Voorzitter Duyneveld heette publiek en forum welkom, waarna de heer Helder iets vertelde over het werk van de Prov. Staten. Men heeft als dit College slechts een beperkte taak maar is in regionaal verband wel van grote betekenis. De heer Koopman pleitte voor mede zeggenschap, vooral in de bedrijven hier is democratisering nog ver te zoeken. De P. v. d. A. pleit voor meer democratisering, inspraak en medezeggenschap op allerlei gebied en op elk niveau. Er werden op de bijeenkomst tal van landelijke, regionale en plaatselijke vraagstukken door het publiek aan de orde gesteld. Het zij ons vergund slechts enige aandacht aan de laat ste te besteden en hieruit een keuze te maken. De kabelbaan kwam uiter aard ter tafel en de aanwezigen wa ren er over het algemeen niet zo happy mee. De heer Koopman stel de dat hij alleen uit de krant iets van de plannen wist en daarom nog geen gefundeerd oordeel kon vor men. Maar wat hij had gelezen deed hem nee zeggen. Oud wethouder Muelink, uiteraard beter op de hoog te met plaatselijke vraagstukken dan de overige forumleden had de zelfde mening. Ook hij waagde zich nog niet aan een uitspraak voordat de kwestie vandaag of morgen zal gaan 'spelen' langs de weg van pu blicatie der ter visie legging van het plan en de behandeling door de raad. Momenteel achtte hij het plan nog te summier om te kunnen oor delen. Minder op de vlakte hield zich oud wethouder Dekker, maar die was dan ook een der aanwezigen in de zaal. Deze vroeg degenen die iets meer willen weten over de baan eens te gaan praten met de plannenmakers. Verder wordt het uitzicht niet be perkt door het theehuis dat onder het geboomte is geprojecteerd. Er komt slechts een bescheiden uitkijk torentje. Er werden kreten uit de zaal gehoord dat flora en fauna in het duingebied zou worden verpest - dat het een stompzinnig typisch brood- en spelenproject zou zijn en dat de P. v. d. A. maar moest pro testeren. Verder werd iets naar voren ge bracht dat nog niet was gepubli ceerd, nl. het plan dat de gemeente Schoorl blijkt te hebben rond de Hargervaart waar zij een uniek re creatieoord wil scheppen. Hier wordt aldus de heer Koopman het duinge bied niet aangetast. De kwestie van subsidieverlening aan peuterspeelza len is nog niet rond men hoopt vol gend jaar deze zaak voor elkaar te krijgen. Nadat nog was gesproken over de kwestie Balgzand en de samenvoe ging der gemeenten waar de P. v. d. A. meer geporteerd bleek te zijn de provincies op te heffen en ongeveer 50 gewesten te scheppen werd dui delijk naar voren gebracht dat men van de zijde der P. v. d. A. meer medezeggenschap voor de gewone burger verlangt. Omstreeks elf uur werd de bijeenkomst gesloten. Het is dan zo ver. Op donderdag 5, vrijdag 6, zaterdag 7 en maandag 8 maart gaat de drukkerij uit het oude pand Laanwag 35 naar zijn nieuwe behuizing. De grote toe vloed van orders op allerlei gebied, het steeds grotere lezerstal van De Duinstreek dwongen ons naar een nieuwe behuizing om te zien. Wij hebben dit gevonden in een nieuw gebouw aan de Damweg le, achter de Esso-pomp. Dit is ook oorzaak dat verschillen de verslagen bleven liggen voor de volgende week. Uw horloger/juwelier Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W (ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. De volleybalver. 'Schoorl' organiseert op vrijdag 13 maart een feestavond in 'De Rustende Jager' aan de Hee- reweg te Schoorl. Alle leden en do nateurs zijn op deze avond van harte welkom. Werkt allen mee om de agenda zo volledig mogelijk te krijgen. Heeft U iets, draai dan telefoonnummer 1739 in Schoorl. Vrijdag 6 maart: Vrouwenwereldgebedsdag. Zaterdag 7 maart: Trimmen begint 9.00 uur bij de Schoorlse Zeeweg. 20.00 uur klaverjasdrive in café 'De Band' Maandag 9 maart: Raadsvergadering 20.00 uur op het gemeentehuis. Vrijdag 13 maart: Algemeen Welzijn: Lezing met dia's en films getiteld 'India-Nu' door Dr. J. H. Jager-Gerlings. Aanvang 20.00 uur in De Roode Leeuw. Iedere donderdagmiddag van 14.30 tot 16.00 uur repetitie van het Herv. dameskoor in de consistorie kamer te Schoorl. Iedere vrijdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur Bejaardensocieteit in de consistoriekamer te Schoorl, onder auspiciën van het UW. Voetbal: Duinranders 14.00 uur Duinranders 1-Zwaagdijk 1 12.00 uur Duinranders 3-Schoorl 3 12.00 uur Duinranders 4-Alcmaria 9 12.00 uur St. Boys-Duinranders 5 11.00 uur Vitesse 5-Duinranders jun. 16.15 uur Aspiranten a-Adelbert a v.v. Schoorl: 14.30 uur SEW-Schoorl 1 14.00 uur Schoorl 2-Limmen 3 12.00 uur Duinranders 3-Schoorl 3 12.00 uur Schoorl 4-Apollo '68 3 Zondagmorgen Go Ahead—Aspiranten a Korfbal: Op het speelterrein achter het gem. gymlokaal zaterdag 7 maart: Duintoppers 1-Apollo 1 15.00 uur. Tennisclub Schoorl Onderling indoortoernooi in dt Sporthal te Catrijp. Op 14 en 15 maart halve finales en de finales: Speeltijden vrijdag van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 9.30 tot 15.00 uur en zondag 9.00 tot 18.00 uur. Een ieder die nader wil kennismaken met de tennissport of met onze vereniging is van harte welkom. Volleybalver. 'Schoorl' Programma voor woensdag 11 maart Afd. dames 3e kl. Schoorl 1-EMM 5 Aanvang 8.15 uur. Afd. heren 3e kl. Schoorl-Swier. Aanvang 7.15 uur. Afd. dames 4e kl. Schoorl 2-Reactie 2. Aanvang 8.15 uur. Secretaresse: Mevrouw M. Kroon-van der Oord Heereweg 334 BERGEN Het leerlingenaantal van de openbare lagere Van Reenen- school heeft in het huidige school jaar een flinke groei te zien gege ven. Per 1 maart stonden 185 leer lingen ingeschreven. Reeds in de herfst van 1969 zag de school zich genoodzaakt een leerkracht aan te trekken voor een extra-eerste klas. Hiervoor werd toen tijdelijk aange steld mevr. N. Das uit Bergen. Per 1 maart is zij vervangen door een vaste extra-leerkracht, de heer H. Verveer uit Rijswijk. Door de groei van de school is het nu tevens mo gelijk om met ingang van augustus als 6-mansschool te gaan werken. Na een jarenlange periode waarin steeds 5 leerkrachten bezig waren met zes klassen, komt binnenkort een einde aan deze gecompliceerde situatie. Reeds nu kunnen - voor alle klassen - leerlingen worden aangegeven voor het nieuwe schooljaar. Aanmelding bij het hoofd, de heer J. Simons, Van Reenenschool, Spaanse Pad 3, Bergen. Tel. 02208 - 2386. BERGEN - SCHOORL Vrijdag a,s. 6 maart wordt de jaar lijks in de Lijdenstijd terugkerende Wereldgebedsdag voor vrouwen ge houden. Dit keer in de r.k. kerk te Catrijp Christenvrouwen over de hele we reld komen die dag bijeen om te bidden voor vrede en eenheid, na afloop zal er een kopje koffie worden geschonken. Aanvang 8 uur. In Bergen wordt deze bijeenkomst gehouden in de r.k. St. Benedictus- kerk, Prins Hendriklaan. De fa. Th. Wildeboer zal binnenkort aanvangen met de bouw van twee klasselokalen aan de o.l. school aan de Molenweg. Het tijdelijk onder komen van een klas op de zolder van de school zal na het gereedko men van beide lokalen kunnen die nen als handenarbeid ruimte. Er is goede hoop dat de beide loka len na de grote vakantie van dit In de o.l. school aan de Molenweg te Schoorl is vorige week in intieme kring afscheid genomen van mevr. A. Bodenstahl, die hier drie jaar als onderwijzeres werkzaam is ge weest. Zoals bekend is mevr. Boden stahl in Egmond woonachtig en zij vindt het reizen naar Schoorl wat bezwaarlijk. Inmiddels staat zij in haar woonplaats voor de klas. Haar plaats in Schoorl zal tot aan de grote vakantie worden ingenomen door mevr. Kooistra. De kinderen brachten hun 'juf' een grootse zanghulde en voerden een zelf gemaakt toneelstukje op. Namens de ouders werd mevr. Bo denstahl een fraai opgemaakte plan tenbak aangeboden, terwijl zij van de kinderen een bedrag onder cou vert in ontvangst mocht nemen voor de aanschaf van een olielamp. Wethouder de heer F. A. Sleking bood namens het gemeentebestuur bloemen aan. De heer Sleking zei het bijzonder te betreuren na een betrekkelijk korte periode in dit me tier, afscheid te moeten nemen van een uitstekende onderwijzeres. Hij toonde echter begrip voor haar reis- problemen. Hoofdonderwijzer D. Broersma zei mevr. Bodenstahl te hebben leren kennen als een leerkracht die de kunst verstaat ook de zogenaamde probleemkinderen 'op te vangen'. De voorzitter van de oudercommis sie, de heer G. le Belle noemde het vertrek van de onderwijzeres een verlies voor Schoorl en een aan winst voor Egmond. Op de maandag j.l. gehouden leden vergadering werd vrijwel uniniem besloten om te trachten met Schoorls Belang als 1 partij deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Tevens werd besloten een telegram te zenden aan de Minister van Volks huisvesting te Den Haag met de volgende inhoud: Excellentie, De kiesvereniging Algemeen Belang te Schoorl in vergadering bijeen brengt te Uwer kennis haar onge rustheid ten aanzien van de rem mende invloed welke de maatrege len als gevolg van het onderzoek door Uw ministerie hebben op het verlenen van bouwvergunningen - stop - Gegeven de publikaties welke in de pers hierover verschenen ver zoekt zij spoedige afronding en openbaarmaking van de resultaten van vermeld onderzoek, jaar in gebruik zullen kunnen wor den genomen. SCHOORL Zoals u reeds zult heb ben vernomen zal in Schoorl de 5e mei 1970 weer op grootse wijze gevierd worden. Het Oranjecomité zag zich ook dit keer met de organi satie van de festiviteiten belast en is er in geslaagd om ook voor 1970 een aantrekkelijk programma samen te stellen. Eén van de programmapunten voor de 5e mei 1970 is weer de grote op tocht, welke in 1965 een hoogtepunt van de dag was. Wij als organiserend comité doen in deze weer een beroep op de plaatse lijke verenigingen, organisaties, be drijven, particulieren en allen die bij het welzijn van de gemeente ge ïnteresseerd zijn om aan dit evene ment hun medewerking te verlenen door aan dit gebeuren deel te nemen. Hoewel het landelijk opgegeven mot to voor 5 mei 1970 'Vrijheid ook voor anderen' is, wil het comité de deel nemers geheel vrijlaten in de keuze van hun onderwerp. Wij zouden het echter op prijs stel len zoveel mogelijk verschillende on derwerpen in de optocht te hebben, vandaar dat wij verzoeken om met betrekking tot de keuze van uw on derwerp vóór 14 maart a.s. contact op te nemen met de organisator van de optocht, de heer J. A. v. d. Vegt, Duinweg 46 te Schoorl, tel. 1508, die het e.e.a. zeer vertrouwelijk zal behandelen, zodat uw onderwerp niet voortijdig bekend zal worden.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1