BIJ ONS IN BERGEN GERRITSEN ALGEMEEN BELANG meld U aan als lid CORRESPONDENTIE KLOKKEN Drukkerij Volkers en Leegwater is verhuisd naar Damweg 1e te Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Dijkgraaf Bosschool Vraag Trouwen Endegeest Voetbalveld Kennismaking DOKTERSDIENSTEN Of bij de u bekende leden Suiker is niet wit maar kleurloos NED. HERVORMDE GEMEENTE VAN SCHOORL, GROET EN CAMP. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOOPER Brandmelding Bergen nr. 2626 Brandmelding Schoorl nr. 1381 43e-JAARGANG no. 11 DONDERDAG 19 MAART i^ffo weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. MIddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: f 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Hoe zal de nieuwe gemeenteraad van Bergen er straks uitzien? Hoe de verhoudingen tussen de verschillende groeperingen zullen zijn, kan op dit ogenblik nog moeilijk voorspeld worden. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, is de uitslag van de Provinciale Staten-verkiezing nog niet bekend. Een andere keer dus over de kansen van de partijen en groeperingen, Wel is bekend, dat niet minder dan 10 lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing zijn ingediend als er op elke lijst 15 kandidaten komen te staan, zullen er voor elke raadszetel 10 liefhebbers aan de verkiezingsstrijd deelnemen. Wie de 15 zetels zullen veroveren, is op nog geen stukken na te zeggen. Vast staat wel, dat er een nieuw college van B en W - althans wat de wethouders betreft, zal komen. Wethouder Mr. S. D. Sluis - op de valreep nog gehonoreerd met een wethouderszetel - gaf reeds te ken nen, dat hij niet in de raad zal te rugkeren. Wethouder H. Zonjee blijkt het vertrouwen van zijn par tijgenoten grotendeels verloren te hebben; hij kreeg een onverkiesbare plaats op de ranglijst - nr. 7; en zelfs de grootste KVP-optimist zal niet durven hopen dat zijn partij het zal presteren met 7 zetels uit de bus te komen. Inmiddels heeft wethouder Zonjee zijn politieke nederlaag al toegegeven. Van zijn heengaan zul len de Bergenaren met gemengde gevoelens kennis hebben genomen. Hij had de ondankbare portefeuille van Huisvesting, maar ook de dank bare portefeuille van Gemeentewer ken en wat daar bij hoorde. Zij, die Bergen om zijn natuur- en dorps- schoon liefhebben, zullen zijn heen gaan niet betreuren, doch met wee moed denken aan wat er gedurende zijn ambtperiode aan dorpsschoon verdween. Ik denk alleen maar aan de contreien rond Frankenstate en de Notweg en aan de Kleine Dorps straat, waar een knus dorpshoekje grondig verpest werd door een wan staltig bouwsel, dat vloekt met de Ruïne op de achtergrond. Aan Mr. Sluis zal ik altijd terugden ken als aan een uitstekend raadslid, al was ik het niet altijd met hem eens. Dat hij ter elfder ure nog wet houder werd, pleit voor zijn bestuur lijke capaciteiten; de raad kon geen betere wethouder leveren. Jammer, dat hij niet in de raad terugkeert. Bergen is hem zeker dank verschul digd voor wat hij voor onze ge meente deed. Behalve deze twee wethouders zul len wij vier zittende raadsleden ze ker niet terugzien; wat zes andere raadsleden betreft, blijft het nog een vraag en wat de drie overigen be treft - dat zijn de heren Franck, Veldt en mevr. de Poter - mogen wij aannemen, dat zij hun zetel zullen behouden. Van de PvdA zal de heer N. F. de Graan niet terugkeren. In de periode, dat hij fractievoorzitter was, zag hij zijn fractie slinken van 4 (toen dr. J. Hemelrijk nog wethou der was) tot 3 (toen dr. Hemelrijk werd uitgerangeerd) en tenslotte tot Vele jaren hebben wij in Bergen gewoond en daarom lezen wij ook nog steeds onze oude, vertrouwde Duinstreek. En omdat wij ook van Bergen houden, trof ons de rubriek Bij ons in Bergen. Een heerlijke rubriek, al zijn wij het natuurlijk niet met alles eens wat Dirk Duin schrijft. Wat hij echter schreef over het tentoonstellen van de door de gemeente aangekochte kunstwerken, was iets, dat wij volledig onderstrepen. In Bergen schijnt het zo te zijn, dat iedereen die per ongeluk van zijn moeder een penseel gekre gen heeft, zich kunstschilder noemt en op grond daarvan meent recht te hebben op ondersteuning door de gemeenschap. Onder hen bevinden zich natuurlijk wel talentvolle mensen en zolang hun werk culturele waarde heeft, dienen zij zeker financieel geholpen te worden. Om nu eens te zien hoeveel van die zich kunstenaar noemende penseelvoerders werkelijk wat in hun mars hebben, kan zo'n tentoonstelling verhelderend werken. Dat stelt ons dan in de gelegenheid óók eens met tomaten te gooien of het K.C.B. te bezetten. Meestal gaat het in de maatschappij zo, dat een kleine middenstander, die niet in zijn onderhoud kan voorzien, zijn zaak opheft en werk zoekt. Sommige slechtekunstschilders menen evenwel, dat de gemeenschap maar in hun levensonderhoud moet voorzien. Die tentoon stelling zou echter wel eens kunnen aantonen, dat minstens de helft van deze artiesten beter bij de Hoogovens kan gaan werken. K. Houtman - Amsterdam. Wij, een groep Dolle Mina's, willen best achter het Ruïne-muurtje gaan zitten als Dirk Duin langs komt. De vraag is alleen: hoe herkennen wij hem? Een dolle Mina. Hij draagt een roze strikje om het rechteroor. Rietje L. (9 jaar): Wat lief van jouw moeder, dat zij voor dl de nieuw te kiezen raadsleden warme sokken wil gaan breien. Dat kan straks nog eens een hete boel worden, daar op het gemeentehuis. Maar heeft jouw moeder er al aan gedacht, dat er in ons dorp nog véél mensen voortdurend op de tocht zitten omdat ze nog steeds geen behoorlijke woning hebben? Mis schien is het beter als zij voor die mensen eens wat warm ondergoed gaat breien. Overigens schijnt een zelf-gebreide wethouder van huisvesting ook erg goed te voldoen. DIRK DUIN 2 raadsleden. Dat Bergen deson danks toch nog een PvdA-burge- meester kreeg, is me nog steeds een raadsel; waarmee ik niet wil beto gen, dat ik iets tegen burgemeester L. de Ruiter heb. Gezien de vele concurrentie kon de PvdA dit jaar wel eens gehalveerd worden en nog maar één zetel over houden; die zal dan door mevr. de Poter worden ingenomen, die tot dusver nog zo'n gek figuur niet sloeg in de raadsvergaderingen. Een frac tievoorzitter zal de PvdA dan niet meer nodig hebben. Of zou Nieuw Links in Bergen kans zien de twee zetels voor de PvdA te behouden? Afwachten. Van Nieuw Links naar oud-links - meester L. Schuil, die weer met zijn PSP-lijst uitkomt. Ik acht hem nog wel goed voor één zetel, ofschoon hij de concurrentie van de CPN zal moeten doorstaan. Achter Schuil dus een vraagteken. Een dubieus geval lijkt ons ook de BP, in de raad vertegenwoordigd door de heren Smit en Riemersma. Het staat nog te bezien of de BP in Bergen op dezelfde aanhang kan rekenen als vier jaar geleden; er is intussen zoveel gebeurd op het boe- renfront, dat een grote vraagteken ook hier op zijn plaats is. Boven dien is er in Bergen - met 10 lijs ten - nu zoveel keus, dat verwacht mag worden, dat bepaalde kleurloze kiezers zich ditmaal tot Idee '69, BB of CDU zullen wenden. Dus ook ach ter de beide BP-ers zet ik een vraagteken. De heer J. Kroon van de WD stelde zich niet meer beschikbaar; hij heeft nu niet bepaald een spectaculaire staat van dienst als raadslid achter de rug. Hij kan nu eenmaal beter huizen bouwen dan raadsspeeches in mekaar timmeren. Intussen heeft hij even achter de schermen kunnen kijken, hetgeen mij voor een aanne mer niet oninteressant lijkt. Zijn partijgenoot, de heer W. Franck staat nr. 1 op de VVD-lijst; die zien wij dus wel terug; hij is voor mij een nog onbeschreven blad in het raads- notulenboek. Mocht de WD twee zetels behalen, dan zullen wij een zekere mevrouw M. N. A. Sibinga Mulder-Kluyer als raadslid mogen F. Schouten stelde zich niet herkies baar; die zien wij dus niet terug. Of wij de heren W. E. van Zon - die destijds Hette Woudstra opvolgde - en de heren J. Wittebrood (overigens een zetelvaste KVP-er) in de raad zullen teruzien - zij staan resp. 3 en 4 op de lijst - dient te worden afge wacht; dus ook achter deze twee na men een vraagteken. Als nr. 5 ver meldt de KVP-lijst een zekere H. G. D. Eysink Smeets, die, als de opti mistische verwachting uitgesproken in een verslag van de afdelingsver gadering, wordt gerealiseerd, in aan merking komt voor een zetel. Ik kan dat optimisme niet delen; de vijfde zetel van de KVP lijkt mij ditmaal heel dubieus. En hiermee heb ik de 13 edelacht bare dames en heren de revue la ten passeren; zij vormen acht frac ties, waarvan vier eenmans(vrouws)- fracties. Voor de nieuwe raad heb ben zich behalve de KVP, PvdA, VVD, Prot. Chr., PSP en BP, die nu in de raad vertegenwoordigd zijn, aangemeld Idee '69, de CPN, BB en CDU. Of zij alle aan de gemeente raadsverkiezing zullen deelnemen, dient te worden afgewacht. Hoe de kansen voor deze tien partijen en groepen straks komen te liggen - na de verkiezing voor Provinciale Staten valt daar meer over te zeg gen - vertel ik u een andere keer. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat de B van B W ons eerder gaat verlaten dan de beide W's. Geheim agent Theunis, die toegang heeft tot de dossiers van ministeries, grif fies en secretarieën, wist mij te ver tellen, dat onze eerste burger L. de Ruiter andere aspiraties koestert dan het burgemeesterschap van Ber gen. Drie jaar geleden zou hij - zij het op instigatie van het bestuur van de partij waartoe hij behoort - gesolliciteerd hebben naar het ambt van burgemeester van Dr. Anne Vondeling's woonplaats, Leeuwar den; het was echter zijn partijge noot, de Hagenaar J. Brandsma, die eerste burger van de Friese hoofd stad werd. begroeten. Goed bekeken van de WD om een vrouw als nr. 2 op de lijst te plaatsen, nu de dissidente mevrouw Mr. Broekman onderdak zocht bij Idee '69of zij daar een verkiesbare plaats op de lijst zal weten te veroveren, dient nog te worden afgewacht; dus ook achter mevr. Broekman een vraagteken. Ook de nestor van de raad, de heer Dinkelberg zullen wij niet in de raad terugzien. Zijn Middenblok- lijst is van het politieke toneel ver dwenen. Dat was na die paleisrevo lutie in het Middenblok te verwach ten. Mevrouw J. Zeiler-Kouwenaar van het Middenblok volgde het voor beeld van mevr. Broekman en vroeg inwoning bij Idee '69, waar zij even veel of even weinig kans heeft als de dissidente WD-ster. Met de 78- jarige heer Dinkelberg - die zelfs eens als loco-burgemeester moest fungeren - verdwijnt weer een een mansfractie uit de raad; waar nie mand om zal treuren. Bij de KVP staat de heer M. C. Veldt boven aan de lijst; hij vertegenwoor digt al vele jaren het agrarische ele ment in onze gemeente. Hem zien wij dus terug in de raadéén zetel zal de KVP toch nog wel halen. De heer Toen later Arnhem vakant kwam, zou Bergens burgemeester eveneens onder de gegadigden hebben be hoord. Geheim agent Theunis weet mij nu te vertellen, dat onze eerste burger naar 'gebiedsuitbreiding' zoekt en wel eens de opvolger zal kunnen worden van Jacob Posch - de dijk graaf van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en Westfriesland - die 18 april 70 jaar wordt, hetgeen voor hem betekent, dat hij dit ambt moet neerleggen. Dit Hoogheemraadschap, dat tot taak heeft de kwaliteit van het oppervlaktewater te beheren, omvat vrijwel heel Noordholland bo ven het IJ. Mijn vriend Theunis wist niet welke motieven de drijfveer zijn van het streven van onze eerste burger. Mocht hij van burgemeester dijk graaf worden, dan zal zijn aanwezig heid in het Gemeenlandshuis aan de Schepenmakersdijk te Edam veel vuldig vereist zijn. Zijn riante ambtswoning aan de Renbaanlaan zal hij dan moeten prijsgeven; een troost kan hem daarbij zijn, dat hij inwoner van het mooie Bergen mag blijven. Laten we nog even bij mijn geheim agent Theunis blijven. Deze duivelse alles-weter meldt mij ook nog, dat er opnieuw enkele leerlingen de la gere school van de Berger School vereniging hebben verlaten. Zij zijn niet de eersten en evenmin de laat- sten. Het ziet er naar uit, dat er in de toekomst nog méér zullen ver trekken. Ongetwijfeld een trieste gang van zaken, vooral nu het feest gedruis nog maar nauwelijks is weg- geëbt. Er schijnen velerlei redenen te zijn voor deze exodus; de belang rijkste is evenwel, dat niet iedereen erg ingenomen is met de onderwijs methoden van één van de onderwij zers, die vele jaren als leerkracht was verbonden aan een school voor moeilijk opvoedbare kinderen in Den Haag en die de daar opgedane ervaring maar moeilijk kan ver geten.. Het schoolbestuur durft kennelijk niet krachtig in te grij pen, om althans op die manier nog te trachten de school voor een volledige uittocht te behoe den. Jammer, want de Bosschool is altijd een van de beste lagere scholen van ons dorp geweest. Wat gaat er nu met Kranenburgh gebeuren nu het cultureel centrum niet daarin wordt gevestigd? Zul len B en W voorstellen in dit altijd nog aantrekkelijke gebouw een soos te beginnen voor oude Bergenaren, waarin deze kunnen peinzen over de goede oude tijd? Of is de afkeer voor die goeie oude tijd bij B en W al zo groot, dat alles bij het oude blijft - dat wil zeggen - zoals het nu is? Wie op zaterdag wenst te trouwen, vrienden, moet voor deze plechtig heid méér betalen dan iemand die genoegen wenst te nemen met een werkdag. Er zijn gemeenten, waar deze vorm van discriminatie allang is uitgeroeid, maar Bergen ploegt dapper voort over de akker van het klasseverschil. Klassen en standen moeten er tenslotte zijn. Op zichzelf is dit al verwerpelijk, maar erger is nog, dat wanneer iemand van de Eeuwigelaan - of in die richting - op een zaterdag zijn ja-woord wenst te geven, er geen enkel bezwaar bestaat. Woont u evenwel in Tuindorp - om maar iets te noemen - dan wordt u wél vrien delijk verzocht even uitvoerig mee te delen, waarom u niet op een nor male dag kunt. Hebt u daarvoor geen redelijke verklaring, dan loopt u het risico dat u niet op zaterdag in het huwelijk kunt treden. Er zijn ambtenaren die - aldus meldt Theunis mij weer - die hier mee niet zo erg ingenomen zijn en een gelijkschakeling van alle burgers wensen. Een gezond standpunt. An deren evenwel, willen dit onder scheid gehandhaafd zien. Een bela chelijk streven, want wie op zaterdag trouwt, kan best op maandag ster ven. Er is namelijk altijd iemand die géén rekening houdt met het ver schil in klassen. Waar haalt het Bergens gemeentebestuur dan de moed vandaan dit wél te doen? Endegeest is niet meer; het dubbele woonhuis aan de Doorntjes, laatste lijk bewoond door twee jonge schil ders en hun gezinnen, is met de grond gelijk gemaakt. Het had een bewogen historie achter de rug. In het begin van deze eeuw stond het namelijk in de Dorpsstraat; toen woonde oud-wethouder Jan Olden burg er in, naar wie de Jan Olden- burglaan genoemd werd. Hij liet het huis steen voor steen afbreken en aan de Doorntjes weer steen voor steen opbouwen. Aan de Dorpsstraat verrees een grote witte villa, des tijds bekend als Theresia nu Hotel Marijke. Enkele jaren geleden kwam Endegeest - zo genoemd, omdat het aen het eind van de Geest stond - onder de hamer. Makelaar Piet van der Borden uit Alkmaar kocht het voor pakweg een halve ton of daar omtrent. Hij liet architect Cor Noort een plan maken voor de bebouwing van het terrein, na amovering van de dubbele boerenwoning, die in vervallen toestand was komen te verkeren. Noort ontwierp een aan trekkelijk plan voor de bouw van vier atelierwoningen onder één dak en twee patio-bungalows. Maar bij gebrek aan medewerking van over heidswege bleef het een plan; aan de uitvoering kon geen gevolg wor den gegeven zolang die twee arties ten geen andere woning kregen; me dewerking van Huisvesting werd toegezegd, maar het bleef bij woor den. Toen v. d. Borden het beu was, verkocht hij het spul aan Piet Worm, die ook de plannen van Noort over nam. Piet ging praten met een ze kere Hein, die weer van alles be loofde, maar het daarbij liet. Totdat het ook Piet Worm beu werd. Ook hij verkocht het spul; ditmaal aan een bekende Bergense huizenbou wer, tevens raadslid; u begrijpt wie ik bedoel, want er zit maar een be kende huizenbouwer in de raad. Ook hij nam de plannen van Cor Noort over. En - wat ziet mijn oog? - bin nen de kortste keren hadden de ar tiesten een ander huis en maakte de bulldozer Endegeest met de grond gelijk. Een huis, waarin tal van fa milies zoveel liefde en leed onder vonden, was tot een puinhoop ge worden; een stukje oud Bergen was verdwenen. Er komen op dit terrein nu twee bungalows en - op het achterstuk - vier atelierwoningen. De behoefte aan deze ateliers schijnt echter niet zo groot te zijn, als sommige kunst mensen ons willen doen geloven. Ik vernam, dat een advertentie van de aspirant-bouwer, waarin gegadig den voor die atelierwoningen wer den opgeroepen, niets of niet veel opleverde. Desalniettemin gaat Kroon ze bouwen. Hij ziet er wel een stuk wittebrood in. De werktekeningen liggen al ge reed. Het wachten is alleen nog op de bouwvergunning, maar ik neem aan, dat Kroon hierop niet zal hoe ven te wachten. Een bekend schilder in Bergen hij is niet meer - ging eens naar het buitenland om bergen te schilde ren, zoals ook vele van zijn kunst broeders hadden gedaan. Toen hij terugkwam, was iedereen belang stellend naar zijn met bergen be zaaide landschappen. Er was echter geen berg op zijn doeken te zien. De man was teruggekomen met één doek waarop hij een voetbalveld had geschilderd. Een andere bekende schilder van de Bergense school - ook hij is reeds lang ter ziele - had een schuur - eigendom van een bekend Bergenaar - als atelier. Daar bezocht hem eens de bij vele oud-Bergenaren nog wel bekende baron, die zich aan de schil der voorstelde als: Taets van Ame- rongen. En hoe reageerde onze schilder? „Aangenaam, Schuur van Aker boom." BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. Secretaresse: Mevrouw M. Kroon-van der Oord Heereweg 334 sneeuw. Die is ook kleurloos maar de breking van het licht in de kris tallen doet haar wit schijnen. Hoe schoner, helderder en doorzichtiger de kleurloze suikerkristallen zijn, hoe witter de suiker zich voordoet. Zoals bekend onderscheiden wij in hoofdzaak drie soorten suiker: witte, bruine en basterd suiker. Dat kleu- renverschil berust evenwel op een vergissing, die wij te danken heb ben aan de kwaliteit van onze ogen. Pure suiker heeft namelijk helemaal geen kleur. De kristallen waaruit suiker bestaat zijn kleurloos. Hoe sterker geraffineerd, hoe witter de suiker wordt, dat wil zeggen hoe meer vuil aan de suikerkristallen onttrokken wordt. Suiker dankt haar wit zijn uitsluitend aan de breking van het licht in de suikerkristallen, die op onze ogen een witmakend effect heeft. Het is net als met ZONDAG 22 MAART BERGEN GEREFORMEERDE KERK 10.00 en 19.00 uur: de heer D. de Lange te Kolhorn. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 en 12.15 uur. EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS Prins Hendriklaan 31 Zaterdag 19.15 uur: Eucharistie viering als op zondag. Zondag: 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur SCHOORL Groet, 10.00 uur. Ds. W. Ph. E. v. Kooten. Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 8.00 - 9.30 - 11.00 en 19.00 uur. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur: Doopdienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187, Alkmaar. 10.00 uur: Ds. J. J. F. Herrmann. REMONSTRANTSE GEMEENTE 10.30 uur: Ds. J. Breukink.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1