ruilbeurscomité Schoorl organiseert in ,De Roode Leeuw' mmm' SCHELPEN EN FOSSIELE Gedurende de wintermaanden worden er nu alweer sinds 1965 een vijftal ruilbeurzen georganiseerd. Aanvankelijk waren het de heren W. Ruyter en T. J. Koek, die deze ruilbeurzen verzorgden in het toenmalige Vereni gingsgebouw te Catrijp. Oude ansichten van Bergen Zeer grote verzameling Boekje bijna uitverkocht De leden van het ruilbeurscomité zijn: Postzegels met plant- en diermotieven Verkocht Fraai opbergsysteem Een museum OUD-WESTFRIESE KLEDIJ In twee jaar In originele kledij p»*#» Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Modeshow op 5 mei Bridgeclub Schoorl Volleybal 'Schoorl' Vergadering N. H. Vrouwengroep role teniooisteilin Al vanaf het begin was de belang stelling voor deze ruilbeurzen groot en toen dan ook de heer Koek naar de Beets vertrok besloot meester Ruyter om met een aantal inwoners van Schoorl een comité te vormen. Hoewel sinds de in werking treding van dit comité een aantal veran deringen zijn ingevoerd is de opzet van de ruilbeurs nog altijd hetzelfde. Voor alles is het de bedoeling om het verzamelen bij de jeugd zo veel mogelijk te stimuleren, vandaar dan ook dat de jeugd ten alle tijde vrije toegang heeft. Verder is er ook altijd nog een kleine expositie van de een of andere verzamelaar bij iedere ruilbeurs. Enerzijds maakt een dergelijke kleine expositie de ruilbeurs wat aantrekkelijker en anderzijds krijgen de verzamelaars onderling wat meer inzicht in el- kaars hobby. Behalve deze ruilbeurzen organi seert het comité sinds het vorige jaar één grote tentoonstelling per winterseizoen in combinatie met zo'n ruibeurs. De tentoonstelling die aanstaande zondag 22 maart wordt gehouden mag echter zonder meer een uitschieter genoemd worden. Ditmaal zal namelijk de gehele mid denzaal van de Roode Leeuw als ex positieruimte ingericht worden. Ter wijl er maar liefst vier personen een groot deel van hun verzameling ten toon zullen stellen. Te weten: mevrouw De Vet haar verzameling Oud-Westfriese kledij, de heer Leysen sr. een paar duizend postzegels met plant- en diermotie- ven, de heer Mooy een zeer groot aantal oude ansichten van Bergen en de heer De Vries een fraaie collec tie schelpen, zeedieren en fossielen. De tentoonstelling is zondag 22 maart geopend van 's morgens 10 tot 's mid dags 5 uur. Hoewel deze keer de tentoonstelling dus extra veel aandacht krijgt mag niet vergeten worden dat er in de serre van de Roode Leeuw diezelfde dag in de middaguren van 1 tot 5 geruild zal kunnen worden. Want een tentoonstelling mag interessant zijn, de ruilhandel is en blijft pri mair voor de verwoede zamelaar. „Het is begonnen toen ik mijn broer hielp bij het opruimen van zijn schuurtje," vertelt de heer P. Mooy. „Daar was het dat ik een kaart vond, een luchtopname van Bergen, met hertenkamp en Stationsstraat erop. Weggooien vond ik zonde, ik nam de kaart mee en begon naar andere leuke plaatjes van het vroegere Bergen uit te kijken." Dat was het begin, en nu, zo'n tien jaar later, heeft diezelfde Piet Mooy een verzameling oude ansichten en oude foto's van Bergen die zeker uniek genoemd mag worden. Opgeborgen in tientallen albums en archiefkasten heeft hij nu enige dui zenden oude plaatjes. Hoeveel het er precies zijn hoef je niet te vragen, de enige manier om het aan de weet te komen is door zelf te gaan tellen. Mooy begint er niet aan, hem gaat het niet om het aantal maar om het plaatje zelf, het oude huisje, het weggetje, de dorpsfiguur, kortom het oude dorpsbeeld. En inderdaad, bladerend door een van de albums, raak je al snel ge fascineerd door de rust en eenvoud die van de oude ansichten afstraalt. Ieder plaatje heeft z'n eigen geschie denis, elke foto heeft wel weer iets anders te vertellen. „Ja het is een machtige hobby," zo vertelt ons dan weer de heer Mooy. „Want het is niet alleen het verza melen zelf, maar het zijn vooral ook de vaak zo bijzonder fijne contacten en de vele vrienden die je door een dergelijke hobby krijgt. Ook de dia avonden horen er echt bij, dit name lijk is een middel om je verzameling waar te maken, een middel om an deren van je verzameling mee te laten genieten." 'ension Roo: i 'SjSW1 Lunchroom. Banketbakkerij. Bergen. (N.H.: „Dezelfde essentie ligt ook ten grondslag aan het boekje 'Oude an sichten van Bergen'. Door een 150-tal oude ansichten bijeen te brengen in een boekje kan een ieder voor zich nog eens terugsluimeren in het ver leden. En zegt u nu zelf, wat is mooi er dan het ophalen van herinnerin gen. Wat het boekje betreft kan ik u meedelen dat de uitgever sinds twee maanden uitverkocht is, zodat de voorraad bij de boekhandels al aar dig geslonken zal zijn." Eens te meer een bewijs dat de be langstelling voor het verleden bij zeer vele mensen leeft. En juist deze mensen kunnen wij de expositie van 22 maart warm aanbevelen, dan im mers zal Piet Mooy voor de eerste maal een aanzienlijk deel van zijn verzameling op overzichtelijke wijze tentoongesteld. Mevr. A. de Rover-Damiaans C. J. Kooge Alph. F. J. Leysen W. Ruyter T. F. Smit H. Snip Het was al in 1935 dat de heer J. J. A. Leysen sr. begon met een ze gelpakket van Europa en een viertal albums. In dit pakket zaten 5000 postzegels, hetgeen dus zeker een mooi begin genoemd kon worden. Bij deze eerste zegels is het niet ge bleven, de verzameling breidde zich langzaam maar zeker uit en in 1934 had hij de zegels van Europa bijna geheel compleet. Uitgezonderd dan wel de duurste' buitenlandse exem plaren. 1943 was het jaar dat de Duitse vliegtuigen in grote getale overvlo gen. Dit maakte de heer Leysen bang, want de waarde van de zegels was groot. De enige veilige plek te gen een eventueel bombardement was eigenlijk de brandkast en deze bleek te vochtig te zijn. En zo kon het gebeuren dat hij zijn zeer waardevolle verzameling ver kocht voor een veel te laag bedrag. Tegelijkertijd nam hij zich voor om niet weer opnieuw te beginnen, maar als je een echte postzegelverzamelaar bent valt een dergelijk voornemen moeilijk vol te houden en in 1950 is de heer Leysen dan ook weer voor zichtig met verzamelen aangevangen. Ditmaal kreeg zijn verzameling ech ter wel een geheel andere samen stelling, want alleen complete series planten en dieren maken er nu deel van uit. „Degene die nu denkt dat een derge lijke verzameling toch maar zeer beperkt is komt bedrogen uit, want," zo vertelt ons de heer Leysen, „het bijhouden van dit soort zegels, af komstig vanuit de hele wereld, is al zeer moeilijk. Daar komt dan nog bij dat het mij alleen om complete series gaat, waarvan de zegels post* fris, d.w.z. ongestempeld, moeten zijn, hetgeen het ruilen op ruilbeur zen niet onmogelijk, maar toch wel zeer moeilijk maakt." Bijzonder van de verzameling is ten slotte dat iedere serie afzonderlijk op een zwart blad is geplakt met om de zegels een witte rechthoek ge tekend, waardoor de zegels op wer kelijk magnifieke wijze tot hun recht komen. Zelfs zij die nooit postzegels verzameld hebben, en dat zullen er weinig zijn, zullen op de tentoonstel ling geboeid raken door het bonte schouwspel van dit soort postzegels. De heer W. P. de Vries, geboren in Amsterdam en getogen in Alkmaar, is al van jongs af aan geïmponeerd geweest door de zee, het strand en de duinen. Uren heeft hij daar door gebracht met het zoeken naar schel pen en insekten, om zo beetje bij beetje zijn verzameling op te bou wen. In het begin was het nog de be kende verzameling op het nacht kastje, maar daar is het niet bij ge bleven, want al spoedig na zijn schooltijd begon de heer De Vries met een schoolmuseum in Alkmaar. In dit museum had hij een grote verzameling zeedieren, vogels en mi neralen. Ook organiseerde hij jaar lijks een paddestoelententoonstelling in dat museum. Na de oorlog legde de heer De Vries zich speciaal toe op de verkoop van geprepareerde zeedieren en het sa menstellen van schelpencollecties. Deze schelpencollecties dienden veel al als instructief doch ook als de coratief materiaal. Naast deze dagelijkse arbeid, die dus geheel past in het kader van zijn hobby, is de heer De Vries ook nog altijd bezig met de opbouw van zijn verzameling. Hoewel deze verzame ling zich beperkt tot het leven van de noordelijke zeeën, is de verschei denheid echter nog altijd zeer groot. Want zowel de schelpdieren, de schaaldieren als de fossielen van de zeedieren vormen een onderdeel van zijn verzameling. Op de tentoon stelling zal verder ook nog een fraaie collectie mineralen te bezichtigen zijn. Eens te meer zal daar blijken hoe bijzonder interessant de produk- ten van de zee zijn. De zee, waar wij dicht bij wonen, maar waar wij eigenlijk zo weinig van af weten. De verwezelijking van 'de' grote wens van de heer De Vries om in Schoorl een museum te beginnen, waarin op instructieve en verant woorde wijze de bezoeker het een en ander getoond wordt van het leven in de duinen, op het strand en in de zee, zal zeer zeker een verrijking betekenen voor onze gemeente. De expositie van 22 maart kan daarom hopelijk als een eerste kennisma king met de heer De Vries en zijn boeiende verzameling beschouwd worden. Vragen we mevrouw De Vet hoe zij toch op het idee is gekomen om oud-Westfriese kledij te gaan verzamelen dan zegt zij lachend: „Tja, da's moeilijk te zeggen, de een zoekt het in de oude ansichten, ik hou het op de oude kleren." En zo is het, mevrouw De Vet houd het op de oude kleren en dat haar dit niet slecht afgaat bljjkt wel uit het feit dat er onlangs een tweede linnen kast speciaal voor deze curieuze museumstukjes bij moest komen. Ik kijk naar een prachtige antieke platte buiskachel, waaromheen een droogrek met wasgoed staat. „O kijkt u toch vooral niet naar de rommel, ik ben de hele week al bezig alles nog eens te wassen en te strijken zodat het er straks voor de tentoonstelling weer lekker schoon uit zal zien." Ga er maar eens aanstaan denk ik dan, twee linnenkasten vol. Toch is het niet alleen om dwars te zijn en eens wat anders te gaan verzamelen, vertelt ons dan me vrouw De Vet. Al op jeugdige leef tijd had ik interesse in de eigen ge woontes en specifieke kledij van m'n geboortestreek Westfriesland. In '45 zat ik zo bijvoorbeeld op de klom pendansclub "t Witte klompie'. Met m'n verzameling oude Westfriese kleren ben ik pas echter twee jaar geleden begonnen en u ziet het in die korte tijd heb ik heel wat bij elkaar gekregen. En zo is het inderdaad, alles heeft ze gekregen, 't Roompie, het hulletje met kanten patroon, het rouwhul- letje zonder patroon. De rouwrok, die men zo'n 150 jaar terug, van achteren over het hoofd geslagen, droeg. De open broek, ook wel Franse broek, serveerblaadje of open trambroek genoemd. En al het andere wat onze ouders en voor ouders in Westfriesland op en aan hadden. De kleding van een kind heeft zij van hemd tot jurk; hemdje, borst rokje, broekje tot over de knie, on derrokje, tussenrokje, jurkjes, schortjes, slaapmutsjes, kapertjes (wollen mutsjes), kousjes en slab betjes. Maar ook de door de volwassenen gedragen kleding kan mevrouw De Vet je vrijwel kompleet tonen. En dan niet alleen keurig aan de wand geprikt en op de tafels uitgestald. Want zijzelf zal tijdens de tentoon stelling in Westfriese kledij aanwe zig zijn om zo de bezoekers in de juiste sfeer tekst en uitleg te geven. Behalve de kap met kappespelden, zijnaalden en gouden oorijzer draagt zij de met kralen gebreide beugeltas, het onmisbare spoormandje en de originele schoenen met zilveren gesp. De jurk die zij aan heeft, is met de hand genaaid. Behalve deze grote verscheidenheid aan kledingstukken zullen er ten slotte ook nog een aantal voorwer pen tentoongesteld worden zoals b.v. een oud strijkijzer, een tabaksdoos, een kappedoos, een fotoalbum en een tweetal merklappen van 1728. <MNH2 it-*** ff aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd SCHOORL - In het kader van de festiviteiten op 5 mei a.s. zal des ochtends in 'De Roode Leeuw' een modeshow worden gehouden, welke zal aanvangen te 10.15 uur. Het is de bedoeling, dat deze show verzorgd wordt door dames en kin deren in zelfgemaakte danwel door moeder of tante vervaardigde kle ding. Een kopje koffie met koek wordt U tijdens de show aangeboden. Het Oranjecomité hoopt op veel be langstelling en maakt het houden van deze show reeds thans bekend, opdat voldoende gelegenheid bestaat om de kleding gereed te maken. In verband met de organisatie ver zoekt het comité de deelnemers zich tevoren reeds aan te melden, het geen kan geschieden aan onderstaan de adressen: Mevr. M. de Geer van Jutphaas- Snijders, Slotlaan 10. Mevr. C. Hilgevoord-de Ruyter, Bickerslaan 16. Mevr. C. de Leeuw-Klein, Reiger- weg 19. De uitslagen van de op 16 maart jl. in 'De Roode Leeuw' gespeelde on derlinge competitie luiden A-lijn: 1 Hooning-Jansen 52 pnt. 2. Bogaard-Nieuwland 51 pnt. 3. Houben-Roos 44x/2 pnt. 4. Mevr. Beeldman-Wagenaar 43V2 5. Roos-Half 421/2 pnt. 6. Mosch-v. d. Oort 39 pnt. 7. v. Weele-Half 37 pnt. 8. Fam. Broersma 26V2 pnt. B-lijn: 1. Mej. Haring-Beukers 32 V2 pnt. 2. Nieuwland-Veldhuizen 28 pnt. 3. Ens-Ens 26 pnt. 4. de Waal-de Wit 24V2 pnt. 5. Dames Jansen-Kuiper 23V2 pnt. 6. Koning-Bierman 2OV2 pnt. 7. Pruimboom-Böhmerman 13 pnt. C-lijn: 1. Fam. v. d. Linden 59 pnt. 2. Mevr. Timmerman-Bes 44 pnt. 3. Dames Klinkenberg-Timmermans 44 pnt. 4. Dames Bulloper-Hoogvorst 42V2 5. Vos-de Vries 4IV2 pnt. 6. Dapper-Goudsblom 38V2 pnt. 7. Fam. Hoogschagen 34 pnt. 8. de Jong-de Boer 3IV2 pnt. Uitslagen van de wedstrijden ge speeld op woensdag 11 maart. Afdeling dames klasse 3: Schoorl 1-EMM 5 3-1. Klasse 4: Schoorl 2-Reaetie 2 0-3. Afdeling heren: klasse 3 Schoorl-Swier 3-0. Programma voor 25 maart: Adf. dames: Schoorl 1-de Kern. Aanvang wed strijd 7.15 uur. Schoorl 2-Rapide 3, 9.15 uur Maandagavond j.l. vergaderde de N. H. Vrouwengroep, Spreker was Ds. van Kooten sr. Deze hield een zeer interessante causerie over Joe goslavië. Ook werden voolksdansen vertoond, door acht Joegoslavische meisjes, die in Nederland werken.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5