ALGEMEEN BELANG meld U aan als lid GERRITSEN BIJ ONS IN BERGEN jpasan 1^JO KELTUM PLEET verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Trim u fit! Of bij de u bekende leden DOKTERSDIENSTEN Ingezonden 2e Paasdag wedstrijden in Poelenburgh Prognose Gehoord Vraag Kortzichtig Gelezen Borden Woordgrepen CORRESPONDENTIE «©-JAARGANG no. 12 DONDERDAG 26 MAART {CyjE weekblad DE DUINSTREEK Als alles tintelt en ritselt en knopt en knapt van groeiende, bloeiende levens vreugde, betekent dat weer het einde van een koude, staalblauwe kilte, die winter heet, en die het weer heeft moeten afleggen tegen de koesterende zonnewarmte. Van oudsher moest deze gebeurtenis worden gevierd. En dat niet alleen, de zon moest ook aangemoedigd worden. De Germanen waren namelijk helemaal niet zo zeker van de voortdurende kringloop van de natuur. Daarom brachten zü offers, brandoffers, grote vuren, en ook broodoffers. Ook aan het ei, symbool van het jonge leven, werd veel kracht toegekend. Daarom is het over de gehele wereld al heel lang gewoonte elkaar eieren te geven. De oudste sporen van dit gebruik heeft men gevonden in China en Perzië. In de 7e eeuw voor Christus gaven de Chinezen elkaar gekleurde eieren. Die gewoonte is gehandhaafd tot in de 9e eeuw na Christus. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenatandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Secretaresse: Mevrouw M. Kroon-van dar Oord Heereweg 334 De Christelijke kerk heeft haar over genomen als symbool van de herle ving in de natuur en de verrijzenis van Christus. Zo is er uit 1605 een gebed van de toenmalige Paus bij de eierwijding bewaard gebleven, dat eindigt met de wens: 'dat ze gebruikt mogen worden ter nagedachtenis aan de opstanding'. In Frankrijk werd het in de 13e eeuw gebruikelijk eieren te zoeken op paaszondag, na het kerkbezoek. Aan het hof waren de eieren, die men elkaar ten ge schenke gaf, door beroemde schil ders versierd. Er zijn meer volksfeesten geker stend of met kerkelijke vieringen sa- Ostern, het lentefeest, viel bij onze mengesmolten of een beetje in de tijd verschoven. voorouders samen met het tijdstip, waarop de zon precies in het Oosten opging. Het christelijke paasfeest werd sinds het jaar 325 gevierd op de eerste zondag na de volle maan, die volgde op de dag- en nachtvie ring van de lente. Van oorsprong is Pasen dus echt het dubbelfeest van de vernieuwing. Zo is Pasen ook een tijd het begin geweest van de jaar rekening. Kinderen lezen met Pasen een nieuwjaarsbrief voor, een ge bruik, dat nog bleef bestaan nadat januari als begin van het jaar was vastgesteld. Het Romeinse jaar begon trouwens zo'n 700 jaren voor onze jaartelling ook in maart. Het jaar had toen maar 10 maanden. Februari werd er met precies 28 dagen aan toegevoegd. Deze maand gold daarom als onge luksmaand. In februari deed men boete en bracht men reinigingsof fers. Brandschoon ging men dan in maart het nieuwe jaar in. Omdat het vuur wel een zeer grondig reinigings middel is en bovendien een teken van vreugde, is het geen wonder, dat er nog zoveel vuurgebruiken zijn blijven bestaan. De paasvuren, aangelegd op de spe ciale paasweiden, zijn hier en daar nog steeds traditie. Soms wordt een stro-pop, de Judas verbrand. Van het kerkelijk paasvuur is de kaars overgebleven. De paaskaars werd magische kracht toegekend. Stukjes kaars werden in de stal ge legd of onder de drempel, of snip pers werden vermengd met het voer of met het zaaizaad, als middel tegen kwade invloeden. Later lieten de mensen hun kaar sen in de kerk wijden, ontstaken hen aan het licht van de paaskaars en namen hen brandend mee naar huis, teneinde het vuur in de haard te ver nieuwen. Van Limburg tot de Waddeneilan den laaien hier en daar de paasvu ren nog op, soms gaan fakkeloptoch ten aan het aansteken vooraf. Een van de meest traditionele vuren is dat van Uden, in Noord-Brabant. Westelijk van het dorp, op de Be- dafse berg wordt alles wat maar brandbaar is hoog opgestapeld en precies op tijd aangestoken, dat is volgens traditie om 8 uur. Het licht in de huizen wordt dan uitgedaan. Dit stamt nog uit de tijd, waarin er geen klokken waren. Onder aan de heuvel gaf een zandloper de tijd aan. Om boven op de berg te laten zien, hoe laat het was, doofde men om 8 uur alle lichten in het dorp. Reeds in de vijftiende eeuw moeten er op de Bedafse berg 'vlooienvuren' zijn gestookt. Toen waren het echter geen kisten, manden, korven, kratten, oude klompen, sprokkelhout, takken en oude schoenen, maar het bedstee stro. Het was een zeer hygiënisch ge bruik, want al het ongedierte werd met het winterbeddestro mee opge ruimd. Een echt reinigend lentevuur dus, zoals ze ook in Frankrijk, Vlaanderen en het gebied van de Rijn voorkomen. Een rondedans besloot vaak het feest van het vuur, maar ook de voorpret bij de pogingen om de brandstapel of de 'burk' een indrukwekkende om vang te geven, was vaak al groot en dan klonk het: Ouw wege, ouw manne, Ouw potte ouw panne, Geef ons get, veur de burk te branne! En, eenmaal aangestoken, moeten de vreugdevuren wel aanstekelijk wer ken BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. Vragen van de heren J. B. M. Meijer (KVP) en C. Egas (PvdA) aan de minister van Economische Zaken. 1. Acht de minister het wenselijk dat het doorbrengen van vakanties in eigen land uit economische over wegingen dient te worden bevor derd? 2. Zo ja, acht de minister het dan juist dat KLM-Tours thans bij het per advertentie reclame maken voor vakanties in buitenland zich nega tief uitlaat over o.a. het houden van vakanties in enkele Noordhollandse kustbadplaatsen? 3. Is de minister niet van mening dat dit in strijd is met de doelstel ling van het door de overheid ge subsidieerde Nationaal Bureau voor Toerisme wordt nagestreefd? 4. Indien de minister deze opvat ting deelt, is hij dan bereid maatre gelen te treffen om herhaling te voorkomen? Toelichting. In verband met bovenstaande vra gen wordt verwezen naar adverten ties terzake in Haagse Post van 28 jan., KRO-gids van 1 febr. de Avro- bode en Televizier van 7 febr. j.l. en het maartnummer van Avenue. SCHOORL - Op 2e Paasdag wordt in duinmanege Poelenburgh onder linge wedstrijden gehouden tussen de landelijke rij vereniging De Duin ridders, de Kennemer Ruiters en Heiloo en omstreken. Aanvang 9.00 uur 's morgens. Van elke vereniging doen 8 ruiters mee aan de dressuur, 's Middags van 2-3 wordt er met viertallen dressuur gereden. Om 3 uur aanvang springconcours, waaraan van elke vereniging 6 rui ters deelnemen. De jury bestaat uit de heren Bouman uit Gelderland die hun sporen op dit terrein wel hebben verdiend. Nu de cijfers van de verkiezing voor de Provinciale Staten bekend zijn, kan men zich enig idee vormen van de uitslag van de gemeenteraads verkiezing, welke op 3 juni wordt gehouden. Enig idee - zeg ik, want bij de gemeenteraadsverkiezingen spelen heel andere factoren een rol dan bij de Statenverkiezing. Van belang is ook, wie er kandidaat ge steld wordt voor de gemeenteraad en omdat ik op dit ogenblik nog niet weet welke kandidaten BB en Idee '69 zullen komen, kan ik nog geen juiste prognose maken - voor zover dan een prognose juist kan zijn. Wij hebben bij de Statenverkiezing ge zien, wat er van de gestelde prog noses en opiniepeilingen terecht kwam. Natuurlijk zullen de verschillende partijen en groeperingen in Bergen bij de gemeenteraadsverkiezing an dere aantallen stemmen behalen dan bij de Statenverkiezing het geval was. Maar, aangenomen, dat de cij fers hetzelfde beeld zouden geven, dan zou de WD ook hier als de gro te winnaar uit de bus komen. Bij mijn becijfering ben ik er van uit gegaan, dat de kiezers in grotere getale zullen opkomen. Bij de Sta tenverkiezing nam 70.4°/o aan de stemming deel; ik neem aan, dat het er bij de gemeenteraadsverkiezing 85°/o zullen zijn. Wanneer ik de cij fers met dit percentage verhoog, kom ik tot 6620 geldige stemmen en een kiesdeler van 440. Een kies deler is het aantal geldige stemmen, gedeeld door het aantal te verdelen raadszetels. Een lijst, welke de kies deler niet haalt, krijgt geen zetel. Bij de eerste verdeling - voor elke zetel 440 stemmen - zou de VVD er 4 krijgen, de KVP 3 en de PvdA 2. Aangenomen, dat de stemmen van AR, CHU, GPV en CDU naar de Prot. Chr.-lijst gaan, zou deze groe pering ook 1 zetel krijgen. Ook D '66 zou een zetel krijgen, doch deze nieuwe partij heeft geen lijst inge diend. Wij zouden kunnen aanne men, dat de stemmen van D '66 naar Idee '69 gaan, omdat enkele D '66-ers tot de initiatiefnemers van Idee '69 behoorden. Dus in eerste instantie ook 1 zetel voor Idee '69. De overige lijsten - die van de CPN, PPR, PSP en BP die respectievelijk bij de Statenverkiezing 110, 137, 201 en 229 stemmen behaalden, zouden - zelfs als zij 15°/o meer hadden be haald - niet voor een raadszetel in aanmerking komen, omdat zij de kiesdeler niet haalden. In eerste instantie waren dus ver deeld VVD 4, KVP 3, PvdA 2, Prot. Chr. 1 en Idee '69 1 zetel(s). Bleven te verdelen over 4 zetels, die ver deeld worden volgens het systeem van de grootste gemiddelden. De vier restzetels zouden dan achter eenvolgens worden toegekend aan de PvdA, de KVP, de WD en Idee '69. Zodat de raad als volgt zou zijn samengesteld: VVD 5, KVP 4, PvdA 3, Idee '69 2 en Prot Chr. 1 zetel(s). Maar nogmaals: bij de gemeente raadsverkiezingen spelen andere fac toren en persoonlijke kwaliteiten een rol. Zo maakt het raadslid Schuil wel kans om straks wat stemmen af te snoepen van de CPN en de PvdA; misschien dat hij dan met nog wat PPR-stemmen, de kiesdeler van 440 stemmen haalt. Aan de hand van de cijfers van de Statenverkie zing, zou hij zijn zetel krijgen ten koste van Idee '69, die er dan één zou overhouden. Dan is er nog de lijst van Bergens Belang - BB. Aangenomen, dat vele kiezers, die de vorige keer op het Middenblok stemden, nu op de lijst van BB zullen stemmen, zou BB dus één zetel kunnen behalen. Dat zou in dit geval ten koste gaan van de VVD, die zijn restzetel dus weer kwijt zou raken. Het hangt er nu maar hele maal van af welke aantrekkings kracht de kanddiaten van Idee '69 en BB op de kiezers zullen uitoefenen. Zouden beide nieuwe groeperingen kans zien elk 2 zetels te behalen, dan zou dat ten koste gaan van de KVP en de PvdA. Laten wij eens aannemen, dat Idee '69 en BB elk 2 zetels behalen, dan zou de raad er als volgt uitzien: VVD 4, KVP 3, PvdA 2, Idee '69 2, BB 2, Prot. Chr. 1 en PSP 1 15 zetels. Bij deze samenstelling zouden de WD en KVP niet over een werk bare meerderheid beschikken en dus geen college kunnen vormen, Eventueel zouden de drie tweemans fracties en de twee eenmansfracties elkaar op een gezamenlijk program kunnen vinden; het struikelblok zou dan wel eens kunnen zijn: wie wor den er wethouder? Maar zover is het nog niet. Nogmaals mijn prognose is geen voorspelling; best mogelijk, dat Idee '69 en BB een grotere aantrekkings kracht op de kiezers zullen uit oefenen, dan uit deze cijfers zou blijken; dat zou dan vooral ten koste gaan van de KVP, de PvdA en wel licht de VVD; in mindere mate ten koste van de Prot. Chr. en de PSP. De verkiezingsstrijd kan beginnen. „Die man in de raad? Dat kan toch niet! Die man gebruikt zijn hoofd alleen om er op te krabben." Als de heer L. de Ruiter geen dijk graaf wordt, kan hij altijd nog bur gemeester van Alkmaar worden. En als hij geen burgemeester van Alk maar wordt, komt hij misschien nog wel in de 2e kamer. Maar als hij burgemeester van Bergen blijft, moet hij toch eens die Amerfoortse bank rondom de Dikke Boom laten ma ken. Of is dat misschien een van die dingen, die hij liever niet doet en dan maar laat liggen, Het is duidelijk: voorlopig zal er in Bergen geen sporthal komen. En waarom niet? Het antwoord daarop is óók duidelijk: de Bergense sport verenigingen kunnen zo'n hal maar nauwelijks bezetten. Wie dat leest, denkt: kom nou! Hier speelt gebrek aan fantasie een ondermijnend rol letje. Want wat doen de Bergense sportverenigingen? Op de eerste plaats een fors balletje trappen al zullen ze nooit in de Europa Cup komen. - Erg is dat niet, want het gaat tenslotte om een gezonde vorm van vrijetijdsbesteding. Maar dan blijkt al spoedig, dat de eerste plaats ook bijna al de laatste plaats is. Omdat er in Bergen nooit een sport hal is geweest, zijn een groot aan tal typische binnensporten in deze Heerlijkheid nooit aan bod gekomen. En de kortzichtige denkers zeggen dan: die sporten zijn er niet, dus we hebben ook geen sporthal nodig. Dat is zo ongeveer hetzelfde als: ik loop op krukken omdat ik geen be nen heb en dus heb ik ook geen be nen nodig. De besturen van de sportverenigin gen moeten wel bestaan uit bijzon der eenzijdige denkers. Ze willen het konijn niet vetmesten zodat ze het ook nooit kunnen opeten. Want de meest primitieve denker kan tot de conclusie komen, dat ook bezit be hoeften kan scheppen, öf: dat een sporthal, eenmaal aanwezig, moge lijkheden biedt, die tot nu toe tot de onmogelijkheden behoorden. Het is best mogelijk, dat de sport verenigingen met hun huidige acti viteiten slechts tien procent van de gebruiksuren kunnen benutten. Dit rekensommetje is evenwel in zoverre dwaas en autoritair, dat daarbij de burger over het hoofd wordt gezien. Want ook de gewone burger zou ge bruik kunnen maken van deze sport hal, zonder dat hij lid is van een van de sportverenigingen. De sporthal in Haarlem, bijvoorbeeld, wordt voor een belangrijk deel benut door niet georganiseerd publiek: tafeltennis, badminton, zaalhandbal. Een sport hal is gewoonweg een zeer belang rijk actief stuk recreatie en het is altijd nog zinvoller zelf het Wilhel mus te spelen op een mondharmo nica dan te luisteren naar Bach. De conclusie van de heer Zonjee, dat er in dit stadium onvoldoende basis aanwezig is om tot de bouw van een hal over te gaan, is dan ook niet al leen kortzichtig, maar bovendien bij na beledigend voor die groep Ber gense inwoners, die actief sport zou willen beoefenen in zo'n eventuele hal. De zelfwerkzaamheid van al thans een deel van de bevolking wordt hiermede volkomen gene geerd. Het is een slecht regeerder die niet vooruit kan zien. Als de heer Zonjee meent, dat er géén di recte behoefte aan een sporthal be staat, mag ik hem misschien vragen wie heeft bepaald, dat Bergen als gemeente, behoefte had aan Fran- kenstate? Maar een eenvoudig re kensommetje vertelt ons hier dat er aan Frankenstate iets te verdienen viel en aan zo'n sporthal niet. In een personeelsadvertentie: AANMELDEN BIJ ROLAND HOLST EN ZOON. Vraag: zou Janie dit weten? Het lijkt wel een ziekte. Ik bedoel het plaatsen van borden langs de weg; borden, die het aanzien van het dorp heel erg ontsieren. Je vraagt je wel eens af, had dat nou niet wat minder of beter gekund? En kunnen de instanties, die voor het plaatsen van al die borden verant woordelijk zijn, niet wat samenwer ken? Neem bijvoorbeeld het kruispunt waar vijf wegen samenkomen. Op het gedeelte van de Noordlaan tot aan de grenspaal, waar de gemeente Schoorl begint, telde ik niet minder dan 48 borden, de straatnaambordjes en bushaltebordjes inbegrepen. Voorts borden, die de voorrangsweg aanwijzen, ANWB-borden, welke de richting aangeven, een ANWB-bord, dat vertelt dat er rechts een bocht in aantocht is; verschillende mijns inziens overbodige bordjes, die ver tellen, dat er een rijwielpad ligt, ver bodsborden voor fietsers en brom mers, vijf borden met een pijl om de richting aan te geven, ook vrijwel overbodig, drie borden,, die de geoor loofde snelheid aangeven, een bord, dat voor een S-bocht waarschuwt, nog diverse waarschuwingsborden, een bord met de plaatsnaam Bergen, met daaronder nog een apart bord, om te snelle automobilisten te ver tellen dat hij een Europese gemeente binnenrijdt. Tenslotte nog twee gro te borden die de richting naar een bekend etablissement aan de Bree- laan aangeven. Nogmaals 48 borden op een afstand van een paar honderd meter. Motdatnou? Mijn inziens kan het minder en beter; dus fraaier. KCB: Kynetisch Cultuur Be drog. Willemstad: Van Draanenburg. Verstegen: V(eni), V(idi), V(oetsie). Groslijst: Zon(jee)'s ondergang. Giaag zou ik willen inhaken op het ingezonden stuk 'klein drama' van 28 februari j.l., onder de rubriek 'Bij ons in Bergen'. Mijns inziens is het Hertenkamp bezig een 'groot drama' te worden. Wat het ondeskundig doodschieten van de bok, met al het gemartel van het dier daaraan verbonden betreft, daar zijn geen woorden voor te vinden! Had de Rijkspolitie zich eerst niet eens wat beter kunnen informeren om trent de hoeveelheid verdovende stof in het pistool? Realiseren zij zich wel, dat 'n patiënt, die verdoofd wordt voor een operatie, zij het niet, om van prikkeldraad bevrijd te worden, doch van iets anders, ook niet meteen van de kaart is door een injectie?! Verbeeldt u, dat H.H. doktoren dan ook nog eens een spuitje toegaven, en misschien nog een, omdat de patiënt niet vlug genoeg reageerde? Zou het niet beter geweest zijn af te wachten tot het dier zelf bleef liggen, inplaats van het op te jagen, zelfs door het water heen? Wat 'n gezicht voor de kinderen aan de kant! Dit is trouwens niet het eerste hert dat in ons hertenkamp het loodje legt. n Paar weken na dit drama lag er in een hoek 'n ree te sterven. En u weet hoe het in de natuur toegaat. De hele kudde hakt er dan op in. Maar zou de gemeente er niet eens goed aan doen 'n jonge kracht naast de heer Jonker (die vaak ziek is) te benoemen, maar dan liefst iemand die verstand van dieren heeft. Ik geloof dat de gemeentemensen beter werk kunnen verrichten waar ze verstand van hebben, al zijn de bedoelingen nog zo goed. Er zou iemand nodig zijn met kennis van en liefde voor het dier, om niet alleen te voeren, en voldoende, maar ook te controleren of alles goed gaat en er b.v. geen jonge hertjes in 't voorjaar aan de kant van het water geworpen worden, om te verdrinken, als 'n toevallige voorbij ganger 't diertje er niet gauw uithaalt, wat mijn zoon verscheidene keren gedaan heeft. Ook heeft mijn dochtertje deze winter 'n zak biks van ons mogen kopen om de herten bij te voeren. Iedere dag kocht ze bovendien de oude broden bij de bakkers weg voor de talloze eenden die wild waren van de honger. En ze is niet de enige geweest deze winter. Kon er van gemeentewege niet wat meer voer beschikbaar gesteld worden nu de winter zo lang duurt? Wij leiden toch ook geen honger meer in deze welv aartstij d! Ik weet dat de helft van de eenden in 't hertenkamp wild is, en van de honger in de bebouwde kom neerstrijkt. Maar moet er niet aan deze dieren gedacht worden? Ij" l'SSen er iedere winter niet genoeg doodgevroren an de kant? Wordt het met eens tijd dat onze burgemeester en wethouders zich eens beraden of het dan maar niet het beste is, er zoals vroeger maar weer 'n renbaan van te maken, misschien brengt dat geld in de gemeentekas inplaats van t minimum bedrag dat er nu voor voedsel voor de dieren uitgetrokken wordt?! Ik geloof dat alle dierenvrienden het met mij eens zullen zijn, dat ons hertenkamp hard aan verbetering toe is. Dit natuurpark, wat toch voor de toeristen het visitekaartje van Bergen hoort te zijn, zou best een opknap beurt kunnen gebruiken. Zoals het er nu bij ligt, is het een aanfluiting! M. M. Hopman-v. d. Harten Rondelaan 22, Bergen. Een bewonei van de Doorntjes, die om aannemelijke redenen zijn naam liever niet zag afgedrukt, reageerde op mijn beschouwing over Endegeest. Natuurlijk is het jammer, zo schrijft hij, dat dit oude boerenhuis moest verdwijnen, Het zag er echter de laatste tijd niet zo florissant meer uit en het was met zijn rommelig erf nu niet bepaald een sieraad voor de om geving. Het is te hopen, dat Kroon spoedig de vergunning krijgt om zijn plannen uit te voern, zodat dit gedeelte van de Doorntjes een bijdrage kan leveren tot de verfraaiing van ons dorp. Maar - aldus onze correspondent - er heerst niet ver van het voormalige Endegeest eveneens een toestand, die mij en vele anderen van Doorntjes en Meerweg een doorn in het oog is. Ik bedoel de situatie op het erf van het perceel Doorntjes, hoek Meerweg, waar een mooie tuin bij een aardig villaatje ten offer viel aan een zuivel- en kruideniersbedrijf. Afgezien van de vraag of de levensmiddelen, welke dit bedrijf verkoopt, hier niet in strijd met de bepalingen van de Warenwet zijn opgeslagen, komt mij de situatie hier onhoudbaar voor; ik begrijp niet, dat de gemeente hier nooit heeft ingegrepen. Is er niet een of andere bepaling in de politieverordening, aan de hand waarvan tegen deze ontsiering van ons dorp kan worden op getreden? Tot zover onze correspondent van de Doorntjes, met wie ik het helemaal eens ben,

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1