VVV Bergen: Minder gasten maar meer overnachtingen 0 0 GERRITSEN ALGEMEEN BELANG meld U aan als lid JAAR DEEL FEEST BIJ B&W KLOKKEN Trim u fit! verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Het prijswinnaarsconcert De 'Hertenkamp' serveert toeristisch menu Verslaggever Paasfeest Van Reenen- school Paasweer van vroeger tijden Burgerlijke stand Bergen DOKTERSDIENSTEN K 66 Cabaretavond op 14 april in Bergen Kandidatenlijst D '66 Plattelandsvrouwen Schoorl-Groet Geslaagde EHBO film avond Ouderavond O.L. School Schoorl Of bij de u bekende leden -We- JAARGANG. i**-S93- DONDERDAG 2 APRIL 1970 weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffel8enbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Aan het keurig verzorgde jaarverslag over 1969, dat de WV-Bergen onlangs aan de leden toezond, ontlenen wij het volgende: MINDER GASTEN - MEER OVERNACHTINGEN. De voorlopige cijfers van de gastenstatistiek geven aan, dat het aantal overnachtingen is gestegen met 10,5%, maar dat het aantal gasten ver minderde met 3,5%. Gastenstatistiek 1969 (verzorgd door de gemeente) Bergen-Binnen gasten hotel/pensions 13.486 4%) log. met ontbijt 1.728 21%) gm. verhuur 3.870 (+10%) Totaal 19.084 (—3.5%) Waarvan: Nederlanders 8.975 3.5%) Buitenlanders 10.109 8%) overnachtingen 123.109 19%) 18.239 (—15%) 78.558 6%) 219.906 (—10.5%) 118.193 (+23%) 101.713 1%) Het bestuur tekent hierbij aan, dat de scherpe daling van het overnachtings- cijfer van 28% in 1968 dus niet kon worden gecompenseerd. Daarentegen steeg het aantal boekingen door de VW met ca. 60%, m.n. van 2706 personen in 1968 tot 4290 personen in 1969. Er werden bijna 30.000 inlichtingen verstrekt, 18% minder dan in 1968, hetgeen het bestuur onder meer toe schrijft aan het mooie weer, waar door minder behoefte bestond aan inlichtingen over bezienswaardig heden en toeristische attrakties. Ook het ledental is teruggelopen. De VW telt nu 723 leden, t.o.v. 778 in 1968. Het zijn geen rooskleurige gegevens, waarmede het bestuur zijn leden confronteert. Aan activiteit heeft het bij de VW-Bergen niet ontbroken. Het omslag van het jaarverslag toont afdrukken van krantenknip sels, die een beeld geven van de publiciteit, di|e de arrangementen 'Paard Bed' en 'Ski-in' in Hol landse, Duitse en Engelse bladen kregen. Er werden 28 evenementen georga niseerd. De Badbode verscheen tweemaal in een oplage van 15.000 exemplaren. Voorts maakt het verslag melding van het contact met het gemeente- BERGEN Sedert 1963 organiseert de Stichting Gaudeamus in samen werking met het Utrechts Conser vatorium jaarlijks een concours voor vertolkers van muziek van deze tijd. De Stichting beoogt hiermee de jonge instrumentalisten-generatie meer te interesseren in de muziek van deze tijd. Het unieke van dit concours is, dat men niet gebonden is aan een in strument of stem. Alle instrumen talisten en vocalisten kunnen deel nemen, evenals ensembles tot een maximum van 9 personen. Ook, in tegenstelling tot andere concoursen, zijn de deelnemers vrij in de keuze van de werken, welke zij willen spe len, zij het dat hier enige beper kingen worden gesteld. Zo moeten alle werken na 1900 gecomponeerd zijn en 2 na 1950; bovendien moeten minstens 2 werken geschreven zijn door Nederlandse componisten. De leeftijdsgrens bedraagt 35 jaar. Op 't concert in Bergen zullen zij concerteren die 6 apr. a.s. te Rot terdam door de jury als winnaars worden aangewezen. Dit betekent dat we eerst weten wie we in Ber gen zullen kunnen horen en welk programma zij spelen. Het kan zijn dat we uitsluitend slagwerkers, dan wel pianisten, vocalisten, wellicht ook ensembles te horen zullen krij gen. In verband met de expositie 'Kine tische objecten', die momenteel in de kunstzaal wordt gehouden, kan het prijswinnaarsconcert niet plaats vinden in deze zaal op het Plein. De plaats van het concert is nu: De Zwarte Schuur, VHS 't Oude Hof, Eeuwigelaan 1, Bergen N.H. Aan vang 20.15 uur. Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de gastvrouw van het KCB, Plein 7, Bergen N.H. (zowel aan de zaal, als per telefoon: (02208) 4195). Toegangsprijs 3,00 p.p. Voor jeugdpaspoorthouders en K '66 paspoorthouders 2,00 p.p. Werkende leden van het KCB heb ben gratis toegang. bestuur en de groeiende samenwer king met 7 WV's in de omgeving. In zijn voorwoord schrijft de voor zitter, drs. Dronkers, hierover: Het is niet uitgesloten, dat een ach teruitgang van het aantal overnach tingen, alsmede van de omzetten der bedrijven, aanleiding wordt voor het gemeentebestuur ons te hulp te ko men. De vraag is dan, hoe lang een even- tu ele teruggang moet duren, alvo rens de geleidelijke stopzetting der subsidie wordt omgebogen in een forse stijging! We zijn er ons echter van bewust, dat er meer nodig is om voldoende gasten naar Bergen te krijgen. Onze propaganda-activiteiten zullen moe ten worden verhoogd; de samenwer king met de omliggende VW's zal zodanig moeten worden geïntensi veerd, dat hieruit o.a. kostenbespa ringen resulteren voor het bureau; het contact met het gemeentebe stuur moet zodanig worden dat onze zorg voor het economisch wel en wee van onze leden deel gaat uit maken van het gemeentebeleid. DE FINANCIËLE POSITIE: In 1969 beschikte de VW over een budget van f 98.000,De exploi tatie-rekening geeft een batig saldo van 82,61 aan! Voor 1970 wordt een tekort van 5.000,geraamd. In zijn toelichting wijst de penning meester op het wisselvallig karak ter van een groot deel van de in komsten, die in rechtstreeks ver band staan met het aantal gasten, dat Bergen bezoekt. GERINGE OPKOMST LEDENVERGADERING De algemene vergadering op 20 maart werd door slechts 26 leden bezocht. Het bestuur toonde zich duidelijk teleurgesteld over de ge ringe belangstelling. Door de verga dering werd een voorstel van een der leden aangenomen, waarin het bestuur wordt uitgenodigd het ge meentebestuur te verzoeken om her ziening van het destijds genomen besluit met betrekking tot het op heffen van de subsidie aan de WV en te vragen om een subsidierege- In navolging van vele van zijn colle ga's-restauranthouders heeft de heer A, Slot van Hotel-restaurant 'Her tenkamp' met ingang van het voor bije paasweekend het Toeristisch menu geïntroduceerd. Hij ging zelfs iets verder dan zijn collega's, want hij heeft voor elke dag in de week een ander Toeristisch menu sa mengesteld. Het Toeristisch menu is door het Nationaal Bureau voor Toerisme ge propageerd, om vele toeristen en vakantiegangers over een zekere drempelvrees heen te helpen. Het menu wordt overal voor dezelfde prijs 7,50 inclusief) aangeboden. In 'Hertenkamp' bestaat het uit een voorgerecht, soep of een slaatje, een vlees- of visschotel, aangevuld met gebakken aardappelen, pommes fri tes, rijst of spaghetti en groenten, ook het dessert is elke dag anders. Voor kinderen is er een speciaal Toeristisch menu voor 4,50. De heer Slot is de eerste restau ranthouder in Bergen, die het Toe ristisch menu invoerde. Hij vond Bergen er net een plaats voor, niet alleen dat er tijdens het weekend veel passanten komen, maar in het seizoen is het Toeristisch menu net iets voor de huurders van gemeu bileerde appartementen of voor gas ten, die logies/ontbijt of demi-pen sion nemen. Het menu in 'Herten kamp' wordt geserveerd van 12.00 tot 14.00 en van 17.45 tot 20.00 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur kan men er ook terecht voor enkele andere spe ciale schotels, waarvan de prijs nog onder die van het Toeristisch menu ligt. Het zou ons niet verwonderen als het voorbeeld van de heer Slot onder zijn Bergense collega's navol ging zou vinden. ling, waarbij de bijdrage van de ge meente een vast percentage wordt van de eigen inkomsten der vereni ging. Een ander belangrijk punt was de statutenwijziging van de Stichting VW-Openluchttheater. Het bestuur kreeg volmacht om de stichtingsakte aan te passen aan de nieuwe func tie van het theater als skibaan. Wij vragen voor Bergen een voor het maken van verslagen van vergaderingen en verder nieuws wat voor Bergen be langrijk is. Sollicitaties te richten aan De Duinstreek, post bus 9, Schoorl of telefo nisch (02209) 1268. BERGEN Om de laatste dag voor de paasvakantie nu eens anders dan anders te laten verlopen, had het personeel van de school voor don derdag 26 maart een uitgebreid pro gramma op touw gezet. De dag begon voor klas 4, 5 en 6 meteen al om half negen met een wandelpuzzeltocht. Deze was uit gezet door het centrum van Bergen. Onderweg moesten verschillende vragen worden beantwoord, wat af en toe tot verwarde situaties leid de. O.a. bij het postkantoor, 's Middags gingen de 2e en 3e klas op pad. Zij moesten een speurtocht volbrengen door het Berger Bos. De route was aangegeven met zelfgete kende paaseieren. Voor de allerkleinsten werd 'n echte eierenspeurtocht georganiseerd. Tot* besluit van deze plezierige dag ont vingen alle kinderen gekleurde ei eren en sinaasappelen, benevens de nieuwe schoolkrant. 19561 April. Nog koud weer. 1957 21 april. Prachtig zonnig weer. 1958 6 april. Heel koud en geen zon. 1959 29 maart. Goed weer met zon. 1960 17 april. Koud weer met wat zon. 1961 2 april. Koud weer, even zon, wat regen. 1962 22 april. Regendag. 1963 14 april. Mooi zonnig weer. 1964 29 maart. Somber, koud weer met regen. 1965 12 april. Kil weer met regen. 1966 10 april. Somber weer, niet koud. 1967 26 maart. Harde wind. 1968 14 april. Nachtvorst. Kil weer. 19696 april. Prachtig zonnig droog weer. GEBOREN: Arnaud Frans Jan z. v. F. J. A. Schouten en J. F. van Efferen Hondsdrafweg 7. Nicolaas Johannes z. v. J. C. Glorie en M. Th. Delis, Kogendijk 57. Judith d. v. A. Kal- denbach en M. Noorman, Kapel- weidtje 5. Renate d. v. L. Roest en J. Doelman, Kapelweidtje 3. Petrus Johannes Theodorus z. v. Th. A. Goudsblom en M. A. Bijl, Filarski- weg 15. Mirjam Marije d. v. B. A. Meinen en L. W. Finkensieper, Kas tanjelaan 8s. Wendy d. v. J. Kant en C. A. Tesselaar, Oude Bergerweg 6. Tan ja Angela d. v. J. W. H. Goden- schwege en A. Scheffler, Strese- mann-Nes 6. ONDERTROUWD: Hans F. M. Oudshoorn, 27 jaar, Prinsesselaan 7 en Cornelia W. Ad miraal, 22 jaar, Karei de Grootlaan 15a. GEHUWD: Theodorus Schotten, 23 jaar, Ver- spyckweg 11 en Elizabet M. van Wonderen, 23 jaar, Kogendijk 50. BERGEN II. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. Cabaret Neerlands hoop in bange dagen Deze cabaretgroep, die de laatste tijd snel in opkomst is, mag wel de ont dekking van het seizoen worden ge noemd. De groep bestaat uit twee man: Bram Vermeulen, de componist en begeleider van de groeup. Hij speelt elektrische piano, ukelele en mondharmonica. Hij is tevens top- volleyballer bij landskampioen AMVJ. Freek de Jonge is een op het Gro ningse platteland geboren dominees zoon. Hij is zanger, conferencier en schrijver van de teksten. Enige re gels uit een lied van hem werden dit jaar gekozen als onderwerp voor het opstel bij het eindexamen hbs van dit jaar. Naast het op poten zetten van Neer lands Hoop, dat in 1967 werd op gericht, hebben Bram en Freek zich o.m. bezig gehouden met het schrij ven van radio- en TV-teksten en het schrijven van een musical voor studenten. Na een landelijke pre mière in Haarlem beleefde Neer lands Hoop een goeddeels uitver kochte maand in Shaffy Theater te Amsterdam. Uit de pers: 'Een prestatie waarmee hij vrijwel al zijn collega's van het cabaret in de schaduw zet. Bram Vermeulen verleent het geheel een fantastisch goed uitgekiende muzi kale achtergrond'. (Vrij Nederland). Bovenstaande foto geeft een indruk van het fraaie woonhuis annex slijterij dat de fa. Wildeboer bouwde voor de heer Jb. Beeldman. Wij wensen de familie Beeldman veel succes met deze nieuwe aanwinst. Op 26 maart is in de Roode Leeuw de kandidatenlijst van D '66 afdeling Schoorl vastgesteld. Deze ziet er als volgt uit: 1. G. J. M. A. Ie Belle, Esdoornweg 33, Schoorl. 2. A. A. F. de Waal, Boksdoornweg 18, Schoorl. 3. A. van Lume, Laanweg 16, Schoorl. 4. C. Koning, Hulstplantsoen 46, Schoorl. 5. E. R. Visser, Boksdoornplant- soen 13, Schoorl. 6. S. H. Mulder-Boschman, Heere- weg 123, Schoorl. 7. H. v. d. Helm, Boksdoornweg 12, Schoorl. 8. Chr. v. Orden, Landenstraat 7, Schoorl. 9. Ir. P. Berg, Bergeendstraat 4, Schoorl. Voorts is het gemeenteprogramma vastgesteld, waarvan uittreksels in een verkiezingskrant zullen verschij nen. In zaal Kleverlaan te Groet sprak vorige week voor de Bond van Platte landsvrouwen afd. Schoorl-Groet mevrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman over het onderwerp 'Samenleving in Beweging". Vooraf zei de presidente van de afdeling mevrouw C. Bronkhorst-van Dijk, die een zestigtal dames kon verwelkomen, dat het Schoorlse Oranjecomité de plaatselijke vrouwenorganisaties Plattelandsvrouwen en het Katholiek Vrouwengilde verzocht medewerking te willen verlenen bij het vullen van snoepzakjes, die tijdens het komende bevrijdingsfeest zullen worden gedropt. Ongeveer duizend zakjes worden aan parachutes geknoopt. Een opmerking uit de zaal beter in dit verband de slogan 'Snoep verstandig eet een ap pel' te hanteren kreeg veel bijval. Het idee van de snoepzakjes is ech ter uitgegaan van het Oranjecomité, aldus mevrouw Bronkhorst. Zij ver telde hiermee tevens de mening van talloze dames vertolkend, alsnog con tact op te nemen met het Oranje comité, wellicht kan er nog veran dering worden gebracht aan de in houd van de zakjes. Hierna werd het woord gevoerd door mevrouw Broekman. Zij stelde dat de geschiedenis van de mensheid on geveer 100.000 jaar oud is. Pas 10.000 jaar geden werd begonnen met de landbouw. 5000 jaar geleden begon een samenleving die je min of meer met de onze zou kunnen vergelijken. De enorme evolutie in samenleving en industrie doet ons wel eens af vragen 'gaat dit allemaal niet veel te snel, het maakt ons bang', aldus mevrouw Broekman. Na deze korte inleiding achtte me vrouw Broekman het raadzamer de dames meer in het gesprek te be trekken. Er werden 'n aantal groep jes gevormd die zich bogen over een zevental opgestelde vragen. Een der vragen: Ontmoeten wij dagelijks veranderin gen in het leven? De conclusie van de dames: Meer communicatiemiddelen, minder ser vice aan de deur (leveranciers), over volle kleuterscholen, meer vrije tijd en welvaart. Veranderingen in het gezin? De kinderen staan meer open tegen over de ouders. De dames kwamen tot de conclusie dat men actief moet blijven op alle gebied, ook in de po litiek. Ook de vrouw is medeverant woordelijk voor het bestaan van ons land. SCHOORL - De EHBO afdeling Schoorl organiseerde een zeer inte ressante filmavond in cafe De Roode Leeuw, waarvoor een vrij grote be langstelling bestond. Verheugend was ook het feit dat de opkomst van de zijde van de jeugd groot bleek. 'Uw bloed is hun genezing', onder dit motto kregen wij beelden voorge schoteld van een bloedtransfusie. Hierna een film van een vliegtuig ongeluk. Unieke opnamen wisten de realiteit in deze film zeker te bena deren. Een van de bemanningsleden, die bij de noodlandnig het minste letsel had opgelopen, moest met de meest primitieve middelen, welke hem ten dienste stonden, zijn overige zwaar gewonde makkers de eerste hulp verlenen. Hij kreeg te maken met slagaderlijke bloedingen, arm en beenbreuken, en diepe scherf- wonden. Drie regels werden door de eerste hulpverlener juist gehan teerd nl. stop bloeding, bescherm de wond en voorkom een shock. De penningmeesteresse van de afde ling Schoorl mevrouw J. M. Heman- Kleistra wees nog eens op het nut van het bezit van het EHBO-diplo- ma. Op een pop werd vervolgens de mond op mond beademing toege past, uiteraard veel eenvoudiger dan vroegere kunstmatige ademhalings methoden. Na de pauze volgde nog een filmpje met als titel de beslissende secon den, waarin men wordt geconfron teerd met arm, beenbreuken, dren kelingen en talloze gevallen dié nog eens onderstrepen dat het optreden van de EHBO-er van onschatbare waarde kan zijn. De volgende cursus begint weer in oktober. Hiervoor kan men zich nog opgeven bij de volgende adressen. Mevr. J. M. Heman-Kleistra, Hee- reweg 98, Schoorl en de heer N. Morsch, Westfriesedijk 36, Schoorl dam. Secretaresse: Mevrouw M. Kroon-van der Oord Heereweg 334 Tijdens een in de zaal van De Rus tende Jager belegde ouderavond van de o.l. school aan de Molenweg, waarvoor zoals de laatste tijd ge bruikelijk grote belangstelling was, is door de heer Wilbers, verbonden als leerkracht aan deze school, ge sproken over onderwijsvernieuwing, en over de wijze zoals deze ook in deze school wordt gehanteerd. De vernieuwing houdt niet in dat al het oude overboord dient te wor den gegooid, doch het meer centraal stellen van het kind en het benade ren van de fantasie ervan is zeer belangrijk en wordt nu in veel rui mere mate dan vroeger toegepast, aldus de heer Wilbers. Eveneens achtte de heer Wilbers het van grote waarde dat er een zeer nauw contact bestaat tussen kleu terschool en lagere school, om op deze wijze te bereiken dat de stap van de kleuter naar de grote school niet zo zwaar meer is dan voorheen het geval is geweest. Het ware misschien beter geweest, aldus de heer Wilbers iemand van het paedagogisch centrum uit te no digen om te spreken over onderwijs vernieuwing, het onderwerp wat enorm in is tegenwoordig, doch het is voor U ouders beter te weten hoe het op de school van uw kind toe gepast wordt. Wat is onderwijsvernieuwing? Vroeger was de leerstof centraal en de kinderen moesten deze stof in zich opnemen of ze wilden of niet. Tegenwoordig moeten de mogelijk heden van het kind worden bekeken en van daaruit de stof aanbieden. Het gaat louter en alleen om het kind, daarvan moet iets gemaakt worden. Het heeft recht op een re delijk aantwoord als het met het waarom naar voren komt en niet, zoals vroeger de meester zei: Waa.r- om? nou dat is omdat ik het zeg. Natuurlijk mag de parate kennis van het kind niet worden vergeten, er moet een soort wisselwerking ont staan.' Ook vertelde de heer Wilbers over de z.g. klassegesprekken. Het stel len van een probleem in de klas, waar de kinderen zonder inmenging van de onderwijzer of onderwijzeres zelf moeten trachten uit te komen, onder leiding van een eigen ge spreksleider. Veelal is het zo dat steeds dezelfde kinderen de meeste praatjes hebben en daar moeten wij voor waken. We moeten hen die minder van de tongriem zijn gesne den er ook zoveel mogelijk bij be trekken, om schaamtegevoelens en minderwaardigheidscomplexen weg te nemen. Ook wordt veel gedaan aan de vrije expressie op de school, waarvan door tal van ouders nog teveel gedacht wordt aan een knip en plakbewe- ging. De heer Wilbers stelde echter dat de vrije expresesie zeker gericht is. Ons werk is kleine persoonlijk heden af te leveren aan de maat schappij, daarvoor moeten wij rem men wegnemen, valse schaamte de kop in drukken. Het groepswerk stelde de heer Wil bers tenslotte aan de orde, ook hier in geven steeds de beteren de toon aan, slechte bij goede leerlingen zet ten, wanneer er iets vervaardigd wordt geeft veelal de oplossing. De mindere wordt hierdoor opgepept wanneer een werkstuk goed wordt afgeleverd. Na afloop trok men gezamenlijk naar de school waar de leerkrachten de ouders lieten kennismaken met het geen er op het gebied van onderwijs vernieuwing reeds is toegepast.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1