Vijftig jaar vrije schoolbeweging GERRITSEN EUROBLIK (ANVR) Groeiende VVV Schoorl houdt jaarvergadering 7JAJZ-- f*)Vc m» KELTUM PLEET Wilt U naar Engeland? Wij zijn speeialisten Trim u fit! verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond T Waarom Vrije School? Aan onze kwartaalabonnees DOKTERSDIENSTEN BERGEN F. HOUDé J. M. P. LUGTEN en Esthetische vorming Viering 50-jarig bestaan Donateursconcert Bergens Harmonie gaat niet door! Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Expositie Kunstenaarscentrum Museumcommissie Bergen ONS NIEUWE FEUILLETON DE BOSNIMFEN Handwerktentoon- stelling 1,-. Gymnastiekvereniging Be Quick Bergen CULTURELE AVONDEN Kledingactie voor de Stichting: Mensen in nood Burgerlijke stand We-JAAinSANS- no. 14 - DONDERDAG 9 APRIL - 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKER8 EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen CoOp. Ralffeisenbank. Schoorl en Bergen Ned. Mlddenatandabank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 1/ ct. p. mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Degenen die zich de laatste maanden op de hoogte stelden van de ont wikkelingen in het onderwijs zullen gemerkt hebben dat het niet overal even goed gaat. 'Beverwijk' en de Alternatieve Academie lieten van zich spreken en de intense discussies op de middelbare scholen over de mate van inspraak en de methodiek van het onderwijs zijn nog lang niet ten einde. In dit verband is het goed eens kennis te nemen van de methodiek van de 'vrije' scholen, waarvan er één in Bergen staat, aan de Hof laan. Wat weten wij eigenlijk van die school af? Weet u bijvoorbeeld waar om het Vrije School heet? Weet u dat al sinds 50 jaar een systeem ont wikkeld werd waarop kinderen ont plooid kunnen worden zonder het probleem van het zitten blijven? 'Vrije' betekent hier dan ook niet chaotische vrijheid van de kinderen, tenminste niet meer dan elders, maar dat de leerkrachten de vrijheid heb ben op hun manier de stof bij te brengen die nodig is voor de ontwik keling van het kind, want de per soon van dit kind wordt centraal gesteld in voelen, denken en willen. Weet u bijvoorbeeld dat vreemde talen al in de eerste klas aan de orde komen? En dat er geen cijfers gegeven worden maar een karakte- BEZORGABONNEES ƒ2,25 POSTABONNEES ƒ3,50 Bij voorbaat hartelijk dank. Vriendelijk verzoeken wij onze kwartaalabon nees het abonnements geld voor het 2e kwar taal te willen gireren op postrekening 552867 van Fa. Volkers en Leegwa ter te Schoorl. Hoflaan 6, tel. 2700 en 3895 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 12.30-1.30 uur. Telefoon 1738. risering van de leerling? Het kind moet een waardig mens worden met initiatief, moed en zelfvertrouwen. Op de Vrije Scholen wordt Periode- onderwijs gegeven, d.w.z. dat één be paald vak diepgaand wordt behan deld gedurende een langere periode dan het ene lesuur per dag. Dit vak kan breder en veelzijdiger onder wezen worden en men zou daarvoor een hele week nodig kunnen hebben, waardoor geen verbrokkeling van de stof ontstaat. De leerkrachten dragen samen in teamverband de school. Er is dus geen schoolhoofd behoudens in som mige zaken waar men naar buiten moet optreden. Iedere fase: kleuter, lagere schoolkind en middelbare schoolleeftijd wordt op eigen niveau aangepakt, maar de esthetische vor ming treedt bij de lagere school dui delijk op de voorgrond. Schilderen, boetseren, tekenen, handenarbeid, handwerken, muziek en de nieuwe bewegingskunst eurythmie nemen een grote plaats in. Door deze kunst zinnige opbouw in het onderwijs worden de menselijke waarden ont plooid en kan de persoonlijkheid zich creatief ontwikkelen. Over de hele wereld zijn tachtig Vrije Scholen te vinden waarvan acht in Nederland en één in Bergen. Deze Bergense Vrije School nam het initiatief het 50-jarig bestaan van de Vrije Schoolbeweging te vieren door u de kans te geven inzicht te krijgen in hun werk. Als u kinderen heeft of als u bezig bent met het onderwijs in deze tijd, dan moet u het volgende noteren: Vrijdag 10 april 20.00 uur in de Vrije School, Hoflaan 1, Bergen Mr. P. C. Veltman houdt een lezing over: '50 jaar Vrije Schoolbeweging'. Geen terugblik maar een blik op de toekomst. Gratis toegang. Zaterdag 11 april 11.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur in City hotel (voorm. B 67). Zondag 12 april 12.00-17.00 uur Tentoonstelling van werk van de BERGEN In verband met de voorlopige sluiting van hotel-café restaurant 'De Rustende Jager' zal het aangekondigde donateursconcert van Bergens Harmonie op vrijdag 17 april a.s. geen doorgang kunnen vin den. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd Vrije Scholen in Nederland. Toegang gratis. Zaterdag 18 april 10.0 Ouur Open baar schoolfeest in de Zwarte Schuur van de Volkshogeschool Oude Hof. Kinderen uit alle klas sen laten u iets zien uit dit onder wijs. Vrijdag 1 mei 20.00 uur mej. J .La- gewaardt geeft voor belangstellen den een les in eurythmie p.a. Fam. Houtkooper, Hereweg 7, Bergen. BERGEN HET Kunstenaarscen trum Bergen houdt van 11 tot en met 30 april een expositie van Tsje chische grafiek en keramiek op het Plein 7 te Bergen. De zaal is ge opend dagelijks van 10.30 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur. Zondags van 14.00 - 17.00 uur. BERGEN De commissie v. h. Ge meentemuseum, 'Het Sterkenhuis', bestanade uit de dames G. v. Regte- ren-Altena (pres.) en M. Brugman- Scholten (penningm.) en de heren R. Valkhoff (secr.) en Henk Jellema werd aangevuld met een nieuw lid. De gemeenteraad benoemde 31 mrt. de heer Arie J. M. Leyen te Bergen. Deze adj. dir. en docent a.h. Opeli- dingsinstituut v. kleuterleidsters te Alkmaar is een rasechte Bergenaar en heeft reeds vaak blijk gegeven van zijn belangstelling voor alles wat Oud- en Nieuw Bergen betreft, zodat de keuze van de gemeenteraad een gelukkige te noemen is. Wanneer in een rustig Nederlands dorp een nieuw gezin komt wonen in een jaren leegstaand boshuis, is iedereen nieuwsgierig naar de nieuwelingen. Als dan blijkt, dat de drie mensen: vader en twee dochters - zich geheel isoleren en geen leverancier - de melkboer uitgezonderd - aan de deur komt, worden ze al gauw als zonderling versleten. De dochters, die men nauwelijks een keer ziet, krijgen al gauw de bijnamen van Bovendien gaat na enige tijd het praatje door het dorp, dat de drie mensen 's avonds met tientallen poppen spelen, grote en kleine, men is van oordeel dat er een steekje los moet zitten bij het drietal. Het is de zoon van de dorpssmid die tot de ontdekking komt, dat tenminste een der dochters een normaal mens is. Ze gaan van elkaar houden. Doch dan gebeuren er enkele nare dingen in het dorp enNee, verder zeggen we niets meer. We zouden willen adviseren: leest u het allemaal zelf, want van nu af aan beginnen wij met dit boeiende en bovendien spannende feuilleton. We zijn ervan over tuigd, dat u het met belangstelling zult volgen! Op 13 en en 14 mei aanstaande is de grote landelijke handwerkten- toonstelling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Alkmaar te bezichtigen in 'Het Wapen van Heemskerk' Breedstraat 33. Hier zijn alle eerste en tweede prij zen van de jaarlijkse handwerk- wedstrijd te zien uit het gehele land Ook het werk van de A. werksters, dat zijn degene die in de hoogste klasse zijn ingedeeld. Bovendien zijn hier alle werkstuk ken uit Noordholland die voor de provinciale wedstrijd zijn gemaakt en dan nog oude handwerken uit de tijd dat de handwerklessen in de Bond zijn begonnen. Demonstraties zullen gehouden in diverse technieken, zoals macramé, kantklossen, weven, bandweven en kralenrijgen. Er worden ook veel herdenkings- wandlappen verwacht, waarvoor de handwerkcomm. een aparte wed strijd heeft uitgeschreven. Deze tentoonstelling is geopend: 13 mei van 9-12 uur, alleen voor be jaarden en invaliden: 13 mei 2 uur officiële opning, deze dag is de ten toonstelling geopend tot 21uur. 14 mei geopend van 9-17 uur. De toegangsprijzen zijn voor leden van de Bond, voor invaliden en voor scholieren 0,50. Voor niet-leden Bovengenoemde vereniging houdt haar ledenvergadering op dinsdag 14 april a.s. in de kantine van BSV op het voetbalveld aan de Kerke- dijk. Aanvang 20.00 uur. Na afloop van de vergadering zal de film van de wereldkampioenschappen te Dort mund vertoond worden en daarna nog kienen. In verband met het afscheid van de heer B. Boots, die 25 jaar be stuurslid is geweest, verzoeken wij alle leden aanwezig te zijn. De KJVO en ANDO en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie afdeling Bergen nodigen u uit tot het bijwonen van een lezing over: DE DONAUDELTA ALS VOGELPARADIJS op zaterdag 11 aprli a.s. in het ver enigingsgebouw van de Geref. Kerk te Bergen, ingang aan de Emmalaan. De heer J. L. L. Steenhart, amateur veldornitholoog vertoont zijn prach tige kleurendia's met geluid van een van Europa's mooiste vogelgebieden. Talrijke vogelsoorten in drie ver schillende milieu's zullen op deze Roemeense reis te zien zijn. Als af sluiting zal een tocht door uitge strekte rietmoerassen culmineren in een Pelikanenkolonie. Het geheel wordt afgewisseld met landschappen en folkloristische impressies. Aanvang acht uur precies, zaal open half acht. Toegang ƒ2,50, donateurs ƒ1,50 en jeugdkaarten 1,50. Leden hebben gratis toegang, maar behoren wel vroegtijdig kaarten aan te schaffen. De kaarten zijn in de week van de lezing verkrijgbaar in De Haan's Boekhandel, Stations straat. Voorts voor acht uur aan de zaal. Het IVN nodigt u tevens uit tot deelname aan twee voorjaarswande- lingen welke zullen paatsvinden op de zondagen 10 en 24 mei a.s. Ver trek 14.00 uur van 'De Dikke Boom' achter de Ruinekerk in Bergen. Evenals vorige jaren organiseert de contactcommissie van Bergens Vrou wenverenigingen op woensdag 15 april a.s. een kleding-actie voor b.g. stichting. De stichting werkt voor alle gezindten en alle, hulpbehoeven de landen. U kunt die dag, van 10 tot 5 uur schone, nog goed te ge bruiken kleding, liefst goed ver pakt of gebundeld brengen aan on derstaande adressen: Het Kompas, Verenigingsgebouw v. d. Herv. Kerk, Dr. v. Peltlaan 1; mevr. Waterman, Wikkeweg 14; mevr. v. d. Veer, Lou- delsweg 15; mevr. v. d. Berg, Leo Gestelweg 8; mevr. Kerkmeer, Stre- semann-Nes 21 en mevr. Sijpheer, Paulineweg 10, Bergen aan Zee. Mocht het u volkomen onmogelijk zijn de kleding aan bovenstaande adressen te brengen, dan kunt u op bellen nr. 2483 of nr. 2582 en wordt de kleding bij u afgehaald. Zie verder de aanplakbiljetten. GEBOREN: Almar, z. v. M. Fernhout en H. C. van Dalen, van der Wijckplein 3a. Pascal Ramon, z. v. A. Koopen en I. W. M. Roosloot, Geestweg 11. Dana, d. v. W. B. Tamis en G. de Haan, Duinzendbladweg 10. Jeanine Cori" ne, d. v. P. P. Beentjes en M. C. G. Houtenbos, Plein 31. Aron, z. v. B. G. Dekkinga en H. Duinmeijer, Eikenlaan 27s. Marcel Simon Gijsbertus, z. v. C. S. G. Wit tebrood en J. M. Miltenburg, Ber- gerweg 2. ONDERTROUWD: Rafael O. Janga, 30 jaar, Van Borse- lenlaan 5b en Sara S. E. N. Verplan- ke, 25 jaar, Van Borselenlaan 5b. Ja cob C. Buys, 22 jaar, Tuindorpweg 39 en Anna M. Bos, 21 jaar, Foeke Kamstraweg 13. GEHUWD: Jacobus C. Pel, 28 jaar, te Velsen en Sarina Jager, 21 jaar, St. Antonius- straat 37. Wilhelmus E. G. Boeters, 21 jaar, te Alkmaar en Helena Da- vidse, 23 jaar, W. Reijersweg 18. Ja cob Buis, 27 jaar, te Castricum en Antonia H. Schouten, 25 jaar, Kence- dijk 108. OVERLEDEN: Thekla H. C. Maschmeijer, 82 jaar, Natteweg 22. Johanna R. Riemer- sma, 44 jaar, e.v. J. Meirmans, Ker- kedijk 37. Cornelia Mooij, 84 jaar, wed. v. G. v. Dorsten, Prinsesselaan 44, Grietje Visser, 79 jaar, wed. v. W. Mons, Kerkedijk 37. Vraagt onze gids voor RONDREIZEN en 5 dg. LONDEN OOK VOOR UW PRIVÉ-REIZEN Reisbureau J. Oldenburglaan 6 - Bergen N.H. Telefoon (02208) 4900 en 4930 Op vrijdag 10 april vergadert de V.V.V. Schoorl in hotel De Kastan jeboom, 's avonds om 8 uur. Wij kre gen het jaarverslag toegezonden en nemen hiervan enkele gedeelten over. Vastgesteld moet worden, dat de weersomstandigheden in het voor seizoen te wensen overlieten. Tij dens het hoogseizoen daarentegen kon gesproken worden van zeer mooi en bestendig zomerweer. In de pe riode eind augustus, begin september liet de zon ons echter weer in de steek. Het hierboven omschreven weerverloop leidde tot een over het algemeen genomen matig voorsei zoen, waarbij de maand juni bene den de verwachting bleef. Vrij snel in juli kwam het hoogseizoen echter op gang en kon t.a.v. alle categoriën van verblijven van een volledige be zetting worden gesproken. Deze be zetting handhaafde zich tot rondom 16 augustus. Mede in verband met de ongunstige weersomstandigheden aan het einde van de vakantieperiode leverde 1969 een zeer matig nasei zoen. Ten aanzien van de kampeer- en caravanterreinen merkt de informa- trice op, dat de vraag hiernaar zeer groot was. In tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen tengevolge van de slechte weersgesteldheid de resultaten in de sector logies met ontbijt, zeer matig waren, was de bezetting dit jaar zeer bevredigend. Samenstelling bestuur: Per 1 januari 1969 was het bestuur als volgt samengesteld: M. W. van de Garde, voorzitter. A. Jonkers, sekretaris. J. de Witte, penningmeester J. Wardenaar, vice-voorzitter. J. J. Meedendorp, 2e sekretaris J. C. Schotvanger, lid. J. Mayer, lid. De in 1969 reglementair aftredende bestuursleden, t.w. de heren A. Jon kers en J, C. Schotvanger, werden tijdens de najaarsvergadering her kozen, weshalve zich geen bestuurs- mutaties voordeden. Loop der leden. Per 1 januari 1969 telde de vereni_ ging 373 leden. In de loop van 1969 traden 13 leden uit, terwijl 34 leden toetraden. Per 1 januari 1970 telde de vereniging derhalve 394 leden. Opgemerkt zij, dat in het gegeven overzicht geen onderscheid werd ge maakt tussen gewone-, bijzondere leden en begunstigers. De contributie onderging in het on- derwerpelijke jaar geen wijziging. Gevoerde propaganda. In belangrijke mate, geschiedde de propaganda via de door de Federa tie in samenwerking met een aantal V.V.V.'s in het werkgebied van de Federatie uitgebrachte wervingsbro chure. Voorts geschiedde het propa geren van Schoorl als toeristenplaats door middel van adverteren in een aantal Nederlandse en Duitse dag bladen. Het adverteren geschiedde in samenwerking met de V.V.V. Groet-Camperduin en hierbij werd het accent gelegd op de aantrekke lijkheid van Schoorl in het vóór- en naseizoen. Ofschoon we erop mogen vertrou wen, dat de landelijke, provinciale en federatieve organisaties op het gebied van vreemdelingenverkeer, bereid en in staat zijn, Nederland, toeristisch gezien, slagvaardig te verkopen, hoort het tot de taak van onze leden, Schoorl, toeristisch ge zien, te verkopen. Van de gastheer vrouw kan het afhangen of de aan getrokken gast reden wordt gegeven nog eens in Schoorl terug te komen en Schoorl als toeristenplaats te pro pageren. Naast vele andere dingen kan o.a. het bedingen van redelijke prijzen een gunstige concurrentie_ positie helpen bevorderen. Ga voor Uzelf ook eens na, of de vakantie ruimte die wordt aangeboden ook nu nog, nu er vraag is naar meer comfort, de toets der kritiek kan doorstaan. Er moet rekening mee ge houden worden, dat de vereniging in de naaste toekomst, wil zij mee werken aan het bevorderen van een gunstige konkurrentie-positie, de ruimten die niet aan redelijke eisen voldoen, niet meer in haar informa tie-materiaal kan en mag opnemen. Informatiedienst. Voor het behandelen van ingekomen werkgebied van de vereniging, als mede voor het verstrekken van in lichtingen op velerlei gebied aan gasten, aspirantgasten en dagbezoe kers aan ons gebied, was mej. Riet veld als informatrice in vaste dienst van de vereniging. Tijdens het vakantieseizoen werd op de wekelijkse vrije dag van de in formatrice, alsmede op de uren bui ten de normale kantoortijd, waarge nomen door de heer Van Teulingen. Contact met de leden. Er werden in 1969 twee ledenverga deringen belegd, t.w. op 27 maart en 13 november. Deze vergaderingen werden naast het bestuur resp. be zocht door 29 en 32 leden en begun stigers. Gelet op het geringe aantal leden dat de vergadering bezoekt is van contact tussen leden en bestuur via vergadering in feite geen sprake. Gesteld kan echter worden, dat door de aktiviteiten van de heer van Teu lingen in zijn kwaliteit van contact_ man, het gemis aan contact via ver gaderingen, op uitstekende wijze wordt ondervangen. Evenementen. Ofschoon, in verband met het 60- jarig bestaan van de vereniging, tij dens de zomer wat meer evenemen ten werden aangeboden dan voor gaande jaren, werd U evenmin als voorgaande jaren, geconfronteerd met door de VW aangeboden spec taculaire evenementen. Ook bij het vaststellen van het evenementen programma 1969 heeft het bestuur zich laten leiden door de zienswijze, dat haar aktiviteiten in deze zich moeten beperken tot het aanbieden van eenvoudige attrakties. Attrakties die op gen enkele wijze kunnen lei den tot overlast van wie ook. Slotbeschouwing. Wij willen dit verslag, aldus de se cretaris, besluiten met dank te bren gen aan allen, die in 1969 op eniger lei wijze tijd en werkkracht aan de vereniging hebben gegeven. In het bijzonder denken wij hier aan hen, die aan het welslagen van verschil lende evenementen bijdroegen. Onder dit punt releveren wij graag de prettige medewerking van en sa menwerking met de Federatie van VW's in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal en in het bijzonder ten aanzien van de directeur van de ze in stelling. Ook brengen wij dank aan het gemeentebestuur in het al gemeen en in het bezonder aan de college's van burgemeester en wet houders voor de ontmoette medewer_ king in verschillende zaken. Tenslotte maken wij hier melding van de ontvangen medewerking van de zijde van het korps Rijkspolitie te Schoorl, de dienst van gemeentewer ken van de gemeente Schoorl en het Staatsbosbeheer.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1