kies kleuren 2395,- Heereweg 182 Schoorl.Tel.: 1628. Radio Molenaar Bakk erii Dam» ii. ENTHOUSIASTE MEDEWERKSTERS TIJDELIJKE INFORMATRICES 5 Arie Ruis sr. Met Philips kleuren tv krijgt u al uw favoriete programma's perfect op de buis. Wij leveren de aller nieuwste Philips toestellen. En we zijn allesbehalve zuinig met inruil. Daar moet u eens over komen praten. En garantie? Ook dat zit bij ons zo safe als wat. Huishoudelijke artikelen Geschenkartikelen Badkamerfournituren Gordijnfournituren Gereedschappen Ijzerwaren Elektro techniek Hout en board Verf en behang Technische voorlichting ii Voor plezierig, gastvrij winkelen Ruïnelaan 11 Telefoon 3640 Ruime parkeergelegenheid Vrij entree Tuingereedschap Zaden en planten Kunstmeststoffen Plantenapotheek Potgrond, turfmolm, gedroogde koemest Tuinmeubilair Broeiramen, bamboe stokjes enz. Alles voor het onder houd van uw auto Eigen reparatie afdeling met o.a. slijpinrichting voor gazonmaaiers Voor brood en een heerlijke sortering ronde broodjes en luxe broodsoorten Gezellig tehuis Zelfst. hulp Mevr. Burmanje 50 JAAR VRIJE SCHOOLBEWEGING Vrouwelijke hulp Net meisje Hotel De Dorpshoeve trouwauto's taxi tel. 2529 P. SMIT Een dame Gevraagd voor onze boutique in Bergen Stationsstraat 21, Bergen V.V.V. BERGEN N.H. zoekt van 1 juni - eind september Spreekvaardigheid Moderne talen vereist BULGARIJE: nieuw vakantieland met ongekende mogelijkheden Heden ontsliep in de hoop op 't eeuwige leven uit genade, onze innig geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, broer, zwager en oom op de leeftijd van 84 jaar. Psalm 68-10. Schoorl: Wilh. B. Ruis-Wagtendonk G. Graaff-Ruis K. Graaff Adelaide (Australië) S. Ruis R. Ruis-Bugter Schoorl: A. Ruis H, Ruis-Pan Klein- en achterkleinkinderen. Schoorl, 8 april 1970 Laanweg 43 De teraardebestelling zal plaatsvinden op zaterdag 11 april a.s. op de algemene begraafplaats te Schoorl n.m. 14.30 uur. Vooraf zal in de aula op de algemene begraafplaats een rouwdienst worden gehouden te 14.00 uur. Geen bloemen. Liever geen rouwbezoek. A.G. ABBO Eretribune in uw huiskamer. De wereld kampioenschappen voetbal in ieder geval in kleur. Geniet ervan met uw nieuwe Philips kleuren tv. 66 cm beeldbuis. Geschikt voor ontvangst van alle Nederlandse en Duitse zenders in kleur en zwart/wit. Met drukknop- electronische afstemming. Vanaf (ètnts RUINELAAN 3 BERGEN TELEFOON 2514 Radio - Televisie, grammofoonplaten, wasautomaten en alle huishoudelijke elektrische apparaten. BENDIX KOELKAST 2 sterren ƒ297,— ZANUSSI KOELKAST export 1 ster 235,— STEREO comb, radio-platenwisselaar 525, HILTON WASAUTOMAAT ƒ550,— ARISTONA TV zwart-wit 61 cm580, ARISTONA TV zwar wit 61 cm 580, Originele Zweedse Electrolux STOFZUIGER 145, MIELE WASAUTOMAAT 412 1285,— 100 inruil CENTRIFUGE ZANUSSI 3.5 kg 99,50 WASAUTOMAAT ZANUSSI G 52 ƒ700,— Eenvoudige rustige heer (62 jaar) zoekt met algehele verzorging. Brieven onder nr. 630 aan bur. van dit blad. Gevraagd flinke (4 schoolg. kinderen) DUINWEG 6 - BERGEN TEL. (02208) 2160 Weer mooi ANTIEK te koop, zoals hoekkastjes, klokken, Chinees kamer scherm, tafeltjes, stoelen enz. Eeuwigelaan 4, Bergen, tel. 3823. ALKMAAR STATIONSWEG 6 LAAT 168 BERGEN STATIONSSTRAAT 2 De Vrije School te Bergen organiseert een reeks evenementen die voor iedereen van belang kunnen zijn. Beschouwt u het volgende als een uitnodiging: Vrijdag 10 april Zaterdag 11 april Zondag 12 april Zaterdag 18 april Vrijdag 1 mei 20.00 uur in de Vrije School, Hoflaan 1, Bergen Mr. P. C. Veltman houdt een lezing over '50 jaar Vrije Schoolbeweging'. Geen terugblik maar een blik op de toe komst. Gratis toegang. Tentoonstelling van werk van Vrije Scho len in Nederland. Geopend van 11.00-17.00 uur en van 19.00- 21.00 uur. City-Hotel (Voorm. B '67), Bree- laan 7, Bergen. Bovengenoemde tentoonstelling. Geopend van 12.00-17.00 uur. Openbaar schoolfeest in de Zwarte Schuur. Kinderen uit alle klassen laten u iets zien uit het onderwijs van de Vrije School. Mej. J. Lagewaardt geeft Eurythmieles. 20.00 uur Fam. P. Houtkooper, Hereweg 7, Bergen. Direct gevraagd voor de morgenuren. Tevens voor alle voorkomende werkzaamheden. Bergen - Tel. 2923. VOOR en Dorpsstraat 18, Bergen Aangeboden enkele prima ZANGKANARIES Tel. (02208) 2708. Wegens ziekte der te genwoordige vraagt Mevrouw Dutilh-van Vollenhoven om haar met lichte werkzaamheden te hel pen van 9.30-11.30 uur. Verzorgingsflat 'Frankenstate' 50 D Bergen N.H. Tel. (02208) 4201. 1 verkoopster in vaste dienst 1 verkoopster voor het seizoen 1 administratieve kracht. Aanb.: Breelaan 27, Bergen, tel. (02208) 2058 Schriftelijke sollicitaties aan de direkteur V.V.V. Bergen Nh., Plein 1, Bergen Nh. In Baltschik, dicht bij de grens tus sen Bulgarije en Roemenië, tekent zich in scherpe contouren 'n helwitte moskee af tegen de diepblauwe Zwarte Zee. Het sierlijke bouwwerk behoort tot het sprookjesachtige pa leisje, dat de laatste koningin-moe der van Roemenië liet bouwen in dit prachtige 'witte stadje' dat als te gen de bergen aangekleefd zit. Het is nog maar één generatie geleden dat de aristocratie van de Balkan hier in de zomermaanden verpozing zocht. Nu staat het kasteeltje leeg en studenten dwalen door de tuin- nen. Baltschik is een van die vele stadjes in de wereld, waarvan de vergane glorie afdruipt. Het heeft aan schoonheid niets verloren, maar de aristocratie verdween. Enkele tientallen kilometers zuidelijker, waar de stranden witter en breder zijn, waar het vliegveld dichtbij ligt, bouwen de Bulgaren hun nieuwe vakantie-paradijzen. Niet voor de grootgrondbezitters en de koningen. Hun plaats is ingenomen door de dollars en guldens meebrengende va kantiegangers uit West-Europa. Slechts enkele jaren geleden ont dekten de Bulgaren, dat de touris- tenindustrie een van hun belang rijkste middelen is om harde valuta te verdienen. De dooi in de commu nistische principes, ingetreden na de dood van Stalin en voortgezet naar mate de herinnering aan de boos aardige Georgiër verdween, maakte het mogelijk de grenzen open te stel len voor buitenlanders. Een conse quentie daarvan was echter, dat er hotels zouden moeten komen. Ho tels met smetteloze bedden, res taurants met zo mogelijk enig ver tier, badhokjes en strandparasols. De Bulgaren hebben die uitdaging aan vaard. In recordtijd stampten ze een accomodatie uit de grond, waarvan vele landen met een veel langere toeristische traditie alleen maar dro men. De eeuwenoude havenstad Varna - Koningin van de Zwarte Zee ge naamd op de Balkan - werd het centrum van de Bulgaarse vakantie vreugde. Op luttele kilometers van het centrum reikten de bossen tot aan het strand. De enige bewoners waren slangen. Grote, gevaarlijke en enge reptielen. Maar met de bossen verdween ook het ongedierte, ervoor in de plaats kwamen de dienstertjes in folkloristische klederdracht. Tien tallen hotels rezen als paddestoelen uit de grond en de nieuwe steden van Bulgarije, zoals Drushba, Slan- cev Brjag en vooral Zlatni Pjasaci - voor buitenlanders 'Goudstrand' - zijn eigenlijk alleen maar toeristen steden, die in de wintermaanden op het nieuwe seizoen wachten. In Goudstrand zijn enkele tienduizen den bedden beschikbaar en stuk voor stuk hypermoderne en luxueuze hotels. Enkele kilometers verder naar het noorden gaan de bulldo zers in september aan het werk om nog een nieuwe stad te bouwen. De plannen zijn rond: er komt een to ren met in de top een draaiend res taurant en er komt een onderwater- eetgelegenheid. De Bulgaren gaan namelijk met hun tijd mee en weten wat de toerist uit het rijke westen verlangt. Dat blijkt ook uit de entou rage van de hotels. Men vindt in Goudstrand niet alleen legio cafeta ria's, snackbars en kioskjes, maar bovendien zijn er zeer vele bijzon dere restaurants gebouwd. Er is een oude watermolen, waar de shaslick voortreffelijk smaakt, er is een her dershut waar in de open lucht met lamsvlees op grote houtvuren wordt geroosterd, er is een moderne nacht club, er is - op het hoogste punt van de wijde omgeving - een folklo ristisch centrum waar maskerspe len worden georganiseerd en vrou wen met blote voeten op vuren dan sen, er zijn niet te vergeten zigeu ners, die met hun muziek de stilte van de avond vullen. De avondmaal tijd is een feest in al deze restau rants. De Bulgaarse toeristenmana gers hebben dat bijzonder goed ge zien. De hotels hebben vrijwel geen van alle een restaurant waar de vaste gasten eten. Het is gewoonte dat men zelf zijn restaurantje zoekt na een dag heerlijk zonnen aan het strand. Vorig jaar is het Nederlandse reis bureau FIT uit Eindhoven begon nen met het organiseren van vlieg reizen naar Bulgarije. Het staatstoe- ristenbureau Balkantoerist sloot een contract voor één vliegtuig per veer tien dagen. Al in het begin van het seizoen vroeg FIT of de capaciteit kon worden uitgebreid. Dat kon en sindsdien vliegen twee toestellen per week van Amsterdam naar Varna. In nog geen vier uur wordt de over tocht gemaakt. Vier uurtjes naar de Zwarte Zee, de blauwste zee ter we reld, zoals de Bulgaren hartstochte lijk beweren. Bij aankomst in hun hotels ontvan gen de Nederlandse toeristen een pakket bonnen. Daarmee kunnen ze gaan eten waar ze willen, want elk restaurant neemt dit - door de Ne derlanders algemeen als Monopolie- spel aangeduide - betaalmiddel aan. Men kan er zich veertien dagen mee te goed doen en wie niet al te hon gerig is kan er ook best nog zijn wijntje mee betalen. Behalve het mooie weer in de zomermaanden - de zomer is kort maar warm - het geweldige strand en het overvloe dige vertier, is een van de aantrek kelijkheden van een land als Bul garije, dat het er nog echt goedkoop is. Er mogen dan al niet verschrik kelijk veel gebruiksartikelen te koop zijn, daarvoor gaat men toch niet op vakantie. Voor een habbekrats kan men het heerlijkste fruit kopen, want Bulgarije is het fruitland bij uitstek. Reizen - vooral vliegen - is er spot goedkoop. Een borreltje kost een fractie van wat men er in Nederland voor betaalt en voor een paar cen tjes bespreekt men voor een hele week een eigen plek aan het strand. Een andere aantrekkelijkheid is, dat een vakantie in Varna de man en de vrouw die iets meer willen dan al leen maar van de zon en de zee ge nieten allerlei mogelijkheden biedt tot interessante ontdekkingsreizen. Natuurlijk is het een belevenis om kennis te maken met het volk van de Balkan. Bulgarije heeft eeuwenlang gezucht onder de Turkse overheersing en daarvan vindt men nog heel veel sporen, zodat men zich soms in een Oosters land waant. Balkantoerist - dat zo goed voor zijn gasten zorgt, dat het zelfs in fraai uniform en met witte handschoenen uitgeruste hotelportier in dienst heeft - .het geen toch niet helemaal in overeen stemming is met de communistische principes - staat bovendien klaar met een royaal aanbod van excur sies. Vanuit Varna kan de westerse toerist zonder moeilijkheden een dagtochtje maken naar Rusland (Odessa of Kiev) naar Roemenië of - met de boot, maar dat duurt dan iets langer - zelfs naar Instanboel om duizend en een nacht' te zien. Mogelijkheden te over zijn er dus voor een interessante vakantiereis naar dit pas ontdekte toeristenland dat m de komende jaren ongetwij feld vele duizenden Nederlanders zal ontvangen.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 7