5 O jaat 4 mei Grootse festiviteiten in Bergen GEMEENTEBELANGEN 73 e a lijding 1^/^5-1970 BSU De eerstvolgende Duinstreek verschijnt op 14 mei verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Hartstichting vraagt om steun DOKTERSDIENSTEN Badminton Vereniging Bergen SCHOORLAARS wordt lid van Bijdragen voor onze propaganda kunt U storten op onze rekening bij de Raiffeisenbank Schoorl of Boerenleenbank, Catrijp. •18? JAArRGANGkno. 17 - WOENSDAG 29 APRIL weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKER8 EN LEEGWATER (v.h. C. OI<J«nburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Relffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs f 8,60 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Het eerste clubhuis van B.S.V. Ik (Jan Timmer) ben geen Bergenaar, maar wel BSV-er en vergroeid met Bergen. Toen BSV nog niet bestond was er een voetbalclub, genaamd BFC (Bergen Football Club), waarin ik met wijlen Piet Oldenburg, gebr. Roozen- daal, Ko Kluft, Gerrit Schroor, Cor Brak, C. Admiraal en nog vele andere spelers op het landje achter Jaap Kokkes, de poelier, voetbalde. (Dit ter rein lag tussen de huidige J. Oldenburglaan en Nassaulaan, ter hoogte van het huis van de heer Homma). Voordat ik in Bergen kwam, speelde die oude club op een krocht achter het Westbosch tussen de dennen langs de tramlijn. Van de heer Borgman, die toen aan het Sluisje woonde, kreeg de club een voetbal en Jan de Moor z'n vader, hij woonde in dat snoepwinkeltje in de Molenstraat, ventte tijdens de wedstrijden op die krocht met limonade en chocolade. Nu ligt hier voor mij een uittreksel van een kasboek van de reeds genoemde club. Het boek dateert uit het jaar 1915. Een verkorte balans, vermoedelijk de openingsbalans, vermeldt 34 reglementen 6,80, een paar goalpalen 4,55, een priem, 0,20, 28 meter gaas voor goalnetten 4,71, een stuk draad 0,85, 6 vlaggen 1,23. Totaal aan bezittingen 18,34. (Vergelijk deze prijzen eens met de raming genoemd in een bericht in de Alkmaarsche Courant van 24 24 juli 1968: de kosten van het met de eisen in overeenstemming brengen van de doelen en het vernieuwen van de ballenvangers overeenkomstig die, welke op het sportcomplex aan de Groeneweg zijn geplaatst, belopen in totaal f 8.08,00. Het betrof vier doelen en vier ballenvangers. Redactie). Er werden zelfs interlandwedstrijden gespeeld. In het jaar 1919 speelde BFC tegen een elftal van Duitse of ficieren van het interneringskamp langs de Breelaan (de Vinkenkrocht). Dit blijkt uit een uitnodiging van de Duitse reserve-luitenant Von Sol- tow, gericht aan onze toenmalige se cretaris Ko Kluft. Dan komt de heer H. Duits in Ber gen en weet de omvorming van BFC in BSV te bewerkstelligen. Op 1 mei 1920 werd in de lunchroom van de heer F. Roos (is de huidige winkel van Roos en Gerritsen) BSV opge richt. Hierbij waren o.a, aanwezig: Piet Oldenburg, Jan Fijn, en de ge broeders Roozendaal. Als clubhuis werd gekozen het café 'Onder de Linden' aan het begin van de Hof- laan, eigenaar de heer M. Kroon. Het speelterrein aan de Oude Prinsweg moest al spoedig worden ontruimd, tengevolge van een uitbreidingsplan, waardoor men terecht kwam op het terrein, waar nu de ijsbaan ligt. Door medewerking van de wethouder Jhr. Barnaart kon BSV beslag leggen op het gemeenteterrein aan de Kerke- dijk, waar de vereniging thans nog speelt. Als kleedkamer werd de hooi zolder van de boerderij van de heer Swaan gebruikt. Later werd een kleedlokaal gebouwd, dat echter na een zware storm van het terrein ver dween. Deze kleedkamer werd weer opgebouwd en jaren later vervangen door het huidige bouwsel. Gestart werd in de Alkmaarse Voet balbond. welke kort daarop overging in de Noordhollandse Voetbalbond. Met de oprichting van BSV treden nieuwe leden aan. Namen als Ko Zaadnoordijk, Nic. Blank, Bob en Dik Min, P. Weyers, Th. Jansen, P. Leering, Jan de Grundt en A. v. d. Berg zijn geen onbekenden. Alleen was het jammer, dat de jonge vere niging direct al met moeilijkheden had te kampen. In 1922 kwam de af scheiding. De meeste R.K.-leden gin gen over naar de R.K.V.B. Het ge volg hiervan was, dat er in Bergen een tweede voetbalvereniging, Geel Zwart, werd opgericht. In 1927 bleek, dat deze vereniging zich niet kon handhaven, zodat deze leden zich weer achter de vlag van BSV schaar den. Prompt het volgend seizoen pro moveerde BSV naar de eerste klasse van de N.H.V.B. De vreugde was slechts van korte duur. Een tweede afscheiding volgde, nu definitief. R.K.S.V. Berdos werd in maart 1932 opgericht, en door deze afbraak ver loor BSV bijna al haar R.K.-leden. Er brak een donkere tijd aan voor de nieuwe eerste-klasser. Het spelers materiaal kromp beduidend, de in komsten verminderden en slechts met grote inspanning en verenigings liefde van J. Onrust, P. Oldenburg, gebrs. Roozendaal, H. Duits, Couton en de gebrs. van Veen kon men ver hinderen, dat BSV naar de kelder ging. Zeven jaar lang speelde BSV in de eerste klasse, maar telkens waren het weer de Zaanse clubs met hun sterke reserve elftallen, die de hoop op promotie in rook deden opgaan. De animo bij de spelers verslapte, de fut ging er uit en de bestuurders hadden moeite de vereniging voor de ondergang te behoeden. Hier moest ingegrepen worden en dat begrepen de beide heren P. de Grauw en J. Onrust. Het mes moest diep in de wonde worden gezet om de zieke radicaal te genezen. En dat gebeurde. Die reorganisatie in 1935 was een waagstuk, maar het lukte. Met be hulp van de gemeente, die de heer E. J. Voute aanwees BSV weer op gang te helpen. Een jaar na de reor ganisatie kon de heer Voute aan de gemeenteraad zijn ontslag vragen, omdat zijn werk klaar was. Als waardering voor dit prachtige werk, werd hem het beschermheerschap aangeboden en twee jaar later, in 1937, promoveerde BSV naar de gro te K.N.V.B. Een mooier seizoen was niet denkbaar. Dit was een z.g. pro motie bij keuze. BSV verloor de laatste wedstrijd tegen ZFC 5, maar ZFC had enkele spelers uit zijn eer ste elftal opgesteld. Een BSV depu tatie onder leiding van de heer C. ten Bruggecate bezocht het bonds- bureau in Den Haag. Dit bezoek had de promotie naar de 4de klasse K.N.V.B. tot gevolg. Feest is er ge vierd, juist op een dag en een avond, dat het buiten striemde van de re gen. Ook in De Rustende Jager daal de onder al dat oratorisch vuurwerk een regen van lintjes neer. In de vorm van bedankjes en werd het vele werk, dat de heer C. ten Brug gecate voor zijn vereniging verricht te volop geprezen en gewaardeerd. Er is toen uit volle borst het be kende refrein gezongen: Vooruit nu jongens, voort BSV. Op langs de treden van de KNVB. Laat niets je remmen, weer je ge ducht. Waait niet je vlag fier in de blauwe lucht? Met wisselend succes wist Bergen zich de volgende jaren te handha ven in de vierde klasse van de K.N.V.B., maar aan de politieke he mel doemden dreigende wolken op. Duitsland, geregeerd door Hitier c.s. droomde van wereldoverheersing. En op een vroege, wondermooie lente morgen, verschenen onverwachts strakke formaties bommenwerpers en jagers aan de stralende hemel. Ook wij werden gedwongen aan dit barbaars spelletje mee te doen. Het gevolg was, dat het verenigingsle ven werd stopgezet, indien men niet deed, wat de bezetter wilde. Toen in 1945 dan eindelijk de lang verwachte bevrijding kwam werd in ons gehele land aan de opbouw be gonnen. De heer J. Akerboom en schrijver dezes werden als jeugd- commisieleden door het bestuur aan gewezen. Zij kregen de moeilijke taak de jeugdafdeling weer op te bouwen. Eén aspirant-lid hadden wij nog over, maar na enige jaren van inspanning en prettige samenwer king konden wij ons werk overgeven aan een nieuwe jeugdcommissie, die kon beschikken over 72 jeugdleden. Ook mevrouw Akerboom mag hier niet worden vergeten. Zij stimuleerde het werk van haar man. Niets was haar teveel als het om BSV ging; zij gaf haar hulp geheel pretentieloos en menige speler, die toen welp of aspirant was zal met genoegen te rugdenken aan tante Trien, die een royale en prettige gastvrouw voor de jongens is geweest. Vlak na de bezetting, in 1946, viel de deur dicht van de K.N.V.B. en kwamen we in de eerste klasse van de N.H.V.B. In het jaar 1948 werden we kampioen en weer stonden we voor de poort van de K.N.V.B. Ook het derde elftal, het 'Gouden Derde' genoemd, vierde dat zelfde jaar zijn kampioenschap. Het is ons eerste elftal echter niet gelukt voor de tweede maal de K.N.V.B.-poort binnen te gaan. In de jaren, die nu volgden verslapte de animo, ver flauwde de werklust en zonk BSV al dieper in het moeras. Het was in 1956, dat de BSV voor de tweede maal degradeerde en in de tweede klasse van de N.H.V.B. te rechtkwam. In dit jaar liep het aan tal senioren terug tot ca. 12 man. Door toedoen van de heer F. Urba- nus is dit aantal weer zienderogen toegenomen. Ook nu werd evenals in 1935 resoluut ingegrepen. Een an der bestuur nam het heft in han den en het is zijn werk geweest, da» de Berger Sportvereniging thans (1960) een krachtige en bloeiende vereniging is, waar een goede geest heerst. Uit het artikel van de heren J. On rust en H. Duits lezen wij o.a. dat de activiteiten van BSV nog terreinen buiten de voetbalsport bestreken. Zo ontstond uit de gymnastiekafdeling van BSV-de huidige Bergense gym nastiekvereniging Be Quick. Het kermisfeest zullen de ouderen zich nog wel kunnen herinneren. En de fancy-fairs in De Rustende Jager dan. Wie herinnert zich niet meer de gecostumeerde- en veteranenwed- strijden? En dan de successen van de bloemencorso's, waar BSV tot vier maal achtereen met de erepalm ging strijken, waarvoor de vereniging dan ook nog vier gouden medailles in haar bezit heeft. Ook over de boot tocht naar de Zaan kunnen de oudere leden nog meepraten. De bloei van de vereniging, waarmee het artikel van Jan Timmer eindigt, heeft zich in de volgende jaren voortgezet. Het BSV-lid M. de Bruin neemt de training van heel BSV op zich. Het eerste elftal gaat weer meetellen, maar kan het jaren ach tereen niet verder brengen dan de tweede plaats. Diverse malen met het minimale verschil van één punt achter de kampioen. Clubs als Saen- den, Oosthuizen, St. Adelbert en Ou- desluis bleven ons in die jaren net voor. Daardoor vierden wij het 45- jarig bestaan nog steeds als 2e klas- ser. Hoogtepunt van dit jubileum was wel de wedstrijd tegen S.W. Weiden en het diner met de Duitse gasten. Na 1965 volgde een wat onstuimige ontwikkeling. De voorzitter van de jeugdcommissie, M. de Bruin, slaag- Kampioenen van de competitie 1968-1969: bovenste rij vlnr. F. Urbanus, C. Mol, (J. Lont), Fr. Quatfass, C, J. Pijper, (S. Smit ec), J. van Exter, D. Krijt, M. Ravenhorst, S. Schoorstra, F. de Graan, A. Boschman, L. v. d. Berg, (H. Plomper) (D. Kers ec), W. Tuinenburg (trainer) en (A. de Vet); 2e rjj: M, de Bruin (verz.), H. Klaasen (voorz.), W. Jager, H. Veis, C. Briefjes, H. Vonk en K. v. d. Berg. Wij mogen nooit vergeten, De offers, zwaar en groot. De broeders en de zusters, Die door hun daden werden Gedreven in de dood. Zij vochten voor de vrijheid Van ons dierbaar vaderland, maar werden pijnlijk neergeveld, Door overvallers hand. Wij groeten thans u allen, Met onze bloemengroet. En treden vol van eerbied, schroom, Uw rustplaats tegemoet. Wij buigen plechtig nu het hoofd, Tot God klinkt onze beê, Geef, Vader, in uw eeuwige rijk, Aan hen uw eeuwige vree. Alkmaar, 12 april 1970, Maart je N. Zwaan. de er in een flinke jeugdcommissie op te bouwen met diverse gediplo meerde jeugdleiders. BSV was één van de eerste clubs, die over jeugd leidsters beschikte, n.l. de dames Borst, de Bruin, Lont, van Lienen, de Vet, Kuiper en van Nimwegen. De trip naar Texel (oud papier 1961) werd gevolgd door een bezoek aan Feijenoord en door een jeugdsport- kamp in Zeist (1967) Het Luilaktoor- nooi (aanvang 06,00 uur) is een tra ditie geworden, evenals het Michels- tournooi een begrip is geworden. De zelfwerkzaamheid wierp vruch ten af: vernieuwing van de veldver- lichting (september 1965), bouw van een tribune (oktober 1966), de oude was met een storm in 1953 bezweken en de bouw van de kantine (1968). Deze kantine werd precies op tijd voltooid. Om gezondheidsredenen moest M. de Bruin zijn kosteloze training van de senioren laten schie ten. De elftalcommissie, bestaande uit D. Kers, C. Mijlhoff en S. Smit en de trainer W. Tuinenburg, (in bruikleen van Duinranders) brach ten ons eerste elftal naar een ge deelde eerste plaats. Niet onvermeld mag blijven de po ging om de Turkse gastarbeiders onderdak te bieden. De vereniging slaagde hier één seizoen in. Ook de afdeling handbal verdween van de B.S.V.-velden. De groeiende vereni ging kreeg een bijzondere steun door gelden uit de voetbalpool, waar van de inkomsten door het doorzet ten van Fred. Urbanus Sr. elk jaar groter werden. Als we de hoeveelheid van 6 pu pillen, 4 adspiranten, 2 junioren en 6 senioren elftallen bekijken, kun nen we wel zeggen, dat het doorzet tingsvermogen en de clubliefde van G. Taapken (overl. 1960), H. Duits (overl. 1965), J. Onrust (overl. 1968), W. Michels (overl. 1959), jarenlang gastheer in het clublokaal van BSV Bergen 'De Oude Prins' en J. Tim mer (overl. 1968) en al die anderen, vruchten afwerpen. Feestprogramma Zaterdag 2 mei officiële receptie van het BSV bestuur in 'De Oude Prins' van 15.00-17.00 uur. Donderdag 7 mei juniorentournooi aan de Kerkedijk. Zaterdag 9 mei Cabaretmiddag voor de adspiranten en pupillen in het T. en O. gebouw. Aanvang 14.00 uur. Bezien zal worden of eind mei nog een wedstrijd zal plaatsvinden tus sen een sterk KNVB-elftal en een door BSV uitgenodigde tegenstan der. De landelijke collecte voor de Ne derlandse Hartstichting wordt dit jaar gehouden in de week van 27 april t.m. 3 mei a.s. De bestrijding van hart- en vaat ziekten staat thans bovenaan op het actieprogramma van de Wereldge zondheidsorganisatie. Om in ons land de maatregelen te kunnen ne men, waarmee duizenden levens gered kunnen worden, heeft de Ne derlandse Hartstichting de jaarlijkse steun van alle Nederlanders nodig. Dat kan door aan de collectanten, die met bussen, lijsten of collecte zakjes rondgaan, alle medewerking te geven. Dat kan door de 'week van het hart' mee te propageren. Dat kan door het storten van een recht streekse gift (onder vermelding van collecte 1970) op giro 300 van de Hartstichting te 's Gravenhage. Als u wilt helpen neem dan contact op met Chr. Greveling, Sleedoorn plantsoen 42, Schoorl. Telef. (02209) 2120. Het 5-meicomité te Bergen, gevormd uit een honderdtal medewerkenden uit alle lagen der bevolking in de gemeente, heeft, tesamen met het Oranjecomité, een programma op gezet voor de 25e herdenking van de 4e en 5e mei en voor de viering van Koninginnedag, waarvan straks een ieder zal kunnen ervaren, hoe Bergen op waardige en feestelijke wijze deze dagen kan houden. Dat dit kan, is enerzijds te danken aan het enorme élan, waarmee de comitéleden in hun vrije tijd de organisatie ter hand nemen, ander zijds aan de medewerkiig van alle Bergenaren, die op zo grootse wijze de huis-aan-huis colecte om deze evenementen te financieren, hebben bedacht. Het 5-meicomité wil daar om iedereen in Bergen danken voor de steun, die het op deze wijze ontving, een steun zó groot (de op brengst van de collecte was 3940, als zij niet had durven verwachten. Dat de collecte zo geslaagd is, is mede te danken aan de dames en heren, die - door weer en wind - de gelden bij de inwoners van Ber gen hebben opgehaald. Naast de subsidie, die het comité mocht ont vangen van de gemeenteraad is er dus een fijne financiële basis van waaruit gewerkt kan worden. In een eerder persbericht deelde het comité al iets mede over het pro gramma op de drie dagen. Thans kan iedereen, naast het uitgebreide programmaboekje, wat huis aan huis is verspreid, vernemen wat er, in detail aan evenementen zal plaats vinden. Speciale aandacht verdient de foto toto, waarmee bijzonder grote prij zen te verdienen zijn. Iedereen, jong en oud, kan meedoen om de kennis van Bergen te testen aan de hand van een aantal foto's, die geplaatst zijn in de etalages van een 50-tal Bergense winkeliers. Deze foto-toto loopt van 26 april t.m. 4 mei. Voor deelname zie men het programma boekje. De herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog ge schiedt op 4 mei met een algemene herdenkingsbijeenkomst in de Petrus en Pauluskerk. Aanvang 18.30 uur. De edelachtbare heer L. J. de Rui ter, burgemeester van Bergen, zal dan een herdenkingsrede uitspre ken, die omlijst zal worden door muziek van Bergens Klein Vrouwen koor, het Noord-Hollands Kamer koor, het jongerenkoor Petrus en Paulus en organist J. Slot, Als bijzondere gasten worden ont vangen een aantal familieleden van de in Bergen gesneuvelde en be graven militairen, die hiertoe op uitnodiging van het 5-meicomité uit Engeland zijn overgekomen. Hierna vangt om 19.30 uur de Stille Tocht naar de begraafplaats aan de Kerkedijk aan. Op 5 mei worden herdacht de 25 jaren herwonnen vrijheid. De dag vangt om 8.30 uur aan met een be vrijdingsappel, tijdens hetwelk na mens de burgerij het carillon zal worden overgedragen aan het ge meentebestuur. Het carillon, waar aan ieder in Bergen een 'stukje brons heeft bijgedragen, waarop ieder, en speciaal het comité dat de gelden verzamelde trots kan zijn, zal vanaf die dag regelmatig fees telijke klanken over het dorp uit strooien. Tenslotte zou het comité willen wij zen op het pers- en informatiecen trum wat op 5 mei, vanaf 10.30 urn- zetelt in de voorzaal van het City- Hotel. Iedereen worden bijzondere BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 9 en 10 mei J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 9 en 10 mei Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. prettige dagen toegewenst onder dank aan allen, die hieraan hun grootse medewerking hebben gege ven. Speciaal dient hier nog ge noemd te worden de direktie van het City-Hotel, die op korte termijn regelingen heeft willen treffen om plaats te maken voor de vele eve nementen, die oorspronkelijk elders gepland waren. Wij hebben enkele evenementen voor u uit het programma vermeld. Het gehele programma vindt u in het boekje wat is uitgegeven. Voor het gemak van onze lezers hieronder nog een lijstje met de evenemen ten: 30 APRIL: 9.00 Reveille 9.20 Muzikale rondgang 10.00 Kinderspelen 10.00 Bedrijfsvoetbal 13.30 Kinderspelen Autopuzzeltocht V oor j aarswandelpuzzel tocht. 14.00 Bedrijfsvoetbal 14.30 Volksdansen 20.00 Concert in de Gerefor meerde Kerk 21.30 Oranjebal 13.30 13.30 4 MEI: 18.00 Alle vlaggen halfstok 18.30 Herdenkingsbijeen komst. 19.30 Stille Tocht 20.00 Twee minuten stilte 5 MEI. 8.30 Bevrijdingsappél Overdracht van het carillon 10.00 Gecostumeerde kinder optocht 11.00 Ganzenbordrit 12.30 Autorally 13.3017.00 Kindervoorstel lingen 13.00 Schoolvoetbal 13.45 Schoolvoetbal 14.00 Hondenshow 15.00 Behendigheidsproeven voor auto's 19.30 Grote bevrijdings optocht 21.30 Vuurwerk 22.00 Bevrijdingsbal Wilt u meer weten over deze evenementen raadpleeg dan het programmaboekje. Hierin wordt alles uitvoerig beschreven. Na 25 jaren Ligt de stilte dood Wat moeten wij bewaren Als in onze schoot Het leven brandend blijft? Gedenken is een waan Van verder voortbestaan De duizenden, Die kermden om het leven, Zijn stil geworden En woorden zijn slechts ijdel, Die de ziel omgorden. Jé Jé. Donderdag 16 april j.l. is onder grote belangstelling de Badminton Ver eniging Bergen Nh. opgericht. Aanwezig waren een afgevaardigde van de Nederlandse Badmintonbond, een lid van de Alkmaarse club Flash en het bestuur van de vereniging 'Sportraad Bergen Nh.' Onder deze deskundige leiding werd belicht hoe, waarmee en met welke resultaten men deze sport kan be oefenen. Een film van pl.m. 7 minu ten gaf duidelijk de geschiedenis en techniek weer van Badminton. Na dit filmpje werd uit de ter ver gadering aanwezige belangstellen den een voorlopig bestuur benoemd om de vereniging van de grond te helpen. Nieuwe leden zijn hartelijk wel kom (wij hebben nu pl.m. 30 leden). Belangstellenden kunnen zich opge ven bij het voorlopig secretariaat: Mej. M. A. M. Gerritsen, Graadt van Roggenweg 7, Bergen Nh. Tel. 4431 (na 16.00 uur).

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1