De mening van de partijen over concrete Bergense aangelegenheden Vooreen principieel sociaal beleid: 1. M. Bustraan 2. J. Frans-Ekkel Gemeenfebel angen no. 1 lijst 1 Uw bel angen Laat uw stem niet verloren gaan! LIJST 8 Laat uw stem a.s. woensdag niet verloren gaan. icfto verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Woningbouw Recreatie en toerisme Sport en sporthal Cultuur Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 'Structuurplan' Bergen aan Zee Uitslag enquête Nieuw Bergen Huis-aan-huis Bergens qergen ELANG DeSCHERMEN DOKTERSDIENSTEN Slotavond Nederlandse Christenvrouwen-bond afd. Bergen Poffertjeskraam ontvangt veel gasten Houdt u vrij op 30 mei! Burgerlijke stand Bergen t8e-JAAReAN&. no. 20 - DONDERDAG 28 MEI - 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13.50 per kwartaal 3.50 Ieder krijst deze weken vóór de verkiezingsdatum 3 juni de folders en affiches van de acht Bergense groeperingen, die aan deze verkiezingen deelnemen, onder ogen. Dikwijls vermelden de brochures slechts enkele pakkende kreten en blijft de rest van het programma van de betreffende party de kiezer onbekend. Om wat meer informaties over de standpunten, eisen en wensen van de partyen te kunnen geven, hebben we de verkiezings programma's van de deelnemers bekeken. We zullen nu aan de hand van deze programma's proberen duidelijk te maken, hoe men in de party en over bepaalde Bergense aangelegenheden denkt. Uiteraard was het niet mogelijk alle door de partyen naar voren gebrachte onderwerpen in ons overzicht op te nemen. In een willekeurige volgorde laten we enkele concrete zaken de revue passeren: huisvesting, recreatie en toerisme, sport en sporthal, cultuur, 'structuurplan' en Bergen aan Zee. De opinies van de partyen staan erbij in de volgorde van de lystnummers. Wanneer er weinig over de mening van een bepaalde partij geschreven staat, vindt dat zyn oorzaak in het feit, dat dit punt ook in het betreffende ver kiezingsprogramma summier behandeld is. KVP: Deze partij wil 'het voortva rend plannen van de bouw van goed kopere en middenklas-eengezinswo ningen en het uitbuiten van alle kansen tot uitvoering'. PROT. CHR. LIJST: Deze groepe ring staat voor 'bevordering van de bouw van goedkopere en midden klas-eengezinswoningen ten behoeve van de woningzoekenden in de la gere inkomensklassen'. PvdA: Deze partij vindt dat 'het wo ningbestand in de eerste plaats moet worden uitgebreid met betaalbare, d.w.z. goedkope woningen voor de lagere inkomensgroepen' en 'willen deze woningen in de nabije toekomst bewoonbaar blijven, dan zullen nieuwe woonvormen moeten worden toegepast'. VVD: Deze partij bepleit'liberalisatie in het woningbeleid, zowel in het bouwen als het bewonen' en is 'tegen elke vordering van woonruimte'. BOERENPARTIJDeze partij is vóór 'goedkope woningbouw voor de Ber gense bevolking'. IDEE'69: Deze groepering stelt: 'om tot een voor ieder acceptabel wo ning- en huisvestingsbeleid te komen dient openheid voorop te staan. Deze openheid kan worden bereikt o.a. door: - periodieke informatie van alle wo ningzoekenden in Bergen over de mogelijkheden tot het verkrijgen van koop- en huurwoningen. (Geen toewijzing aan inwoners van buiten Bergen, voordat vaststaat, dat er bij de Bergense bevolking geen belangstelling voor is). - het publiceren voor welke inko mensgroepen welke woningen be schikbaar zijn, zodat ieder zelf kan zien of hij voor die bewuste wo ning in aanmerking komt. Ten aanzien van de nieuwbouw dient de gemeente: - een maximaal gebruik te maken binnen het kader van de financie ringsmogelijkheden van premie- bouw voor huurwoningen. - de zeer gunstige voorwaarden voor de bouw van premiekoopwoningen sterk te propageren. - periodiek b.v. eenmaal in de 5 jaar, nadat een onderzoek heeft aangetoond, dat daar behoefte aan bestaat, het gehele contingent wo ningwetwoningen in Bergen aan te plaatsen. - in de vrije sector de experimentele woningbouw (juist in Bergen) en nieuwe woonvormen te bevor deren. De gemeente dient binnen de aan haar gegeven beperkte mogelijkhe den een effectief doorstromingsbe- leid na te streven o.a. door: - de bouw van woningen voor be jaarden, kleine gezinnen en alleen staanden. - de bouw van bejaardencentra, waar rekening is gehouden met hun wensen (hobbyruimten etc.). - het geven van bekendheid aan de mogelijkheid om een vergoeding bij verhuizing te ontvangen. - het samenstellen en regelmatig bij houden van een woningkartotheek. PSP: Deze partij stelt 'woningbouw voor de minst draagkrachtigen dient voorrang te hebben' en 'de huisves tingstoestand in Bergen verdraagt geen liberalisatie'. BERGENS BELANG: Deze groepe ring wil 'woningen, aangepast aan de natuurlijke omgeving en betaalbaar voor de eigen ingezetenen'. KVP: 'Bevordering leefbaarheid en rust in het dorp om het unieke ka rakter van Bergen te bewaren. Stre ven naar het stichten van dagrecrea tieterreinen in P.W.N.-gebied'. PROT. CHR.: 'Bevordering van de aanleg van speel- en recreatieter reinen voor kinderen in de verschil lende woonwijken. Bevordering van het stichten van voldoende, goede en ruime dagrecreatieterreinen in het provinciaal duinterrein. Bevordering van het herstel van de rust in het dorp'. PvdA: 'Recreatie en toerisme zijn na tionale belangen geworden, die o.i. door het rijk móeten worden be kostigd. Bij de realisering van het B.B.B. moet recreatie voor de bewo ners van de omgeving voorop staan'. VVD: "Steun aan de VVV's in Ber gen en Bergen aan Zee en dus sub sidies'. BOERENPARTIJ: 'Handhaving Ber gens natuurschoon'. IDEE '69: ,Het bestaande toerisme dient in gunstige zin te worden be vorderd. Geen stimulering van het massa-toerisme. Het scheppen van recreatieve voorzieningen, die mede zijn afgestemd op de behoefte van de Bergenaren. Geen subsidie aan de VW's. Er moet een commissie voor natuur- en landschapszorg worden ingesteld. PSP: 'Er dient een commissie voor natuur en landschap te worden in gesteld. Handhaving van de door de raad vastgestelde verordeningen (sluitingsuur café's, winkelsluiting). Recreatieve voorzieningen voor jon geren en bejaarden moeten worden uitgebreid. Aanleg van voet- en rij wielpaden in dorp en periferie, ook voor de recreatie.' B.B.: 'Behoud van het dorps- en na tuurschoon centraal stellen bij alle plannen. Geen 'permanente' onthef fing van het sluitingsuur voor bars, café's en dancings (2 uur) en nacht clubs (4 uur). Handhaving van het kampeerverbod.' KVP: 'Uitbreiding sportaccomodatie voor binnen- en buitensporten.' Prot. Chr.: 'Streven naar uitbreiding van de sportaccomodatie voor bin nen- en buitensporten o.a. door het bevorderen van de bouw van een sporthal en het beschikbaar stellen van terreinen. Een en ander even eens ten behoeve van de recreatie van de toeristen.' PvdA: 'Ruimere voorzieningen voor sport.' VVD: 'Grote sporthal, die econo misch verantwoord geëxploiteerd kan worden.' BP: 'Voor bouw van (betaalbare' sporthal,' Idee'69: 'Idee'69 zal voor de bouw van een sporthal een concreet plan ter tafel brengen.' PSP: 'Recreatieve voorzieningen voor jongeren moeten worden uit gebreid.' B.B.: Hierover vermeldt het verkie zingsprogramma niets. KVP: 'Bevordering van het culture le leven door het stichten van een cultureel centrum en een subsidie beleid, greicht op het ontplooien van het particulier initiatief o.a. ten be hoeve van de jeugd.' Prot. Chr.Zie KVP (met deze partij zal in de raad eenzelfde koers wor den gevaren). PvdA: 'Wij pleiten voor een zo spoe dig mogelijk te vormen culturele stuurgroep, die een visie ontwikkelt ten aanzien van het culturele beleid in Bergen. Een cultureel centrum is hard nodig. Vóór de aanstelling van een cultureel ambtenaar. Het aan zicht van het dorp zou verfraaid kunnen worden door het inschake len van de plaatselijke kunstenaars.' VVD: 'Over cultuur wordt in het perscommunigué '10 programma punten yan de VVD voor de ge meente Bergen' niet gesproken.' B.P.: 'Vóór stimulering particulier initiatief.' Idee'69: 'Wij onderschrijven de uit spraken van de oommissie ad hoe voor culturele zaken tot het instellen door de raad van een culturele stuurgroep, het aantrekken van een beroepskracht ter realisering van de uitbouw van de culturele activitei ten en het verschaffen van accomo- datie voor die culturele activiteiten.' PSP: 'Bevordering van het culturele leven; in het bizonder moet de sub sidieregeling ten aanzien vanplaat- selijke verenigingen worden verbe terd.' B.B.: Hierover wordt in het verkie zingsprogramma niets vermeld. Prot Clr ijst 2, Bergen Indien u op 3 juni per auto naar het stembureau gebracht wilt worden, kunt u dit opgeven bij P.HOUTER, NASSAULAAN 7, TEL. 2703 en bij A. SAMPLONIUS, MEERWEG 39, TEL. 2287. KVP: 'Wij aanvaarden het principe van een structuurplan voor de dorpskern en pleiten voor de aanleg van ruime parkeergelegenheden bij het centrum, zodat de lanen rond het centrum niet tot parkeerbermen worden gemaakt.' Prot. Chr.Zie KVP over dit on derwerp. PvdA: 'Discussie over dit plan moet plaatsvinden, vóórdat er ook maar de geringste beslissing is genomen. Wij eisen, dat de plannenmakers zich beperken tot het aangeven van mogelijkheden, welke volledig open baar worden gemaakt.' VVD: 'Bergen is niet gebouwd voor snelverkeer en mag er ten koste van kostbare slooppartijen ook niet ge schikt voor worden gemaakt.' B.P.: 'Wij stemden indertijd tegen het 'Structuurplan'. Idee'69: 'Dit plan is een bestaand gegeven, dat een nadere kritische uitwerking tot bestemmingsplan moet ondergaan. Bij de voorberei ding van dit definitieve plan dient de bevolking te worden ingescha keld. Alternatieve mogelijkheden moeten hierbij worden voorgelegd.' PSP: 'Handhaving van het eigen ka rakter van Bergen leidt o.a. tot ver werping van het 'Structuurplan'. B.B.: 'Geen uitvoering van het slo- pingsplan ('structuurplan' voor het dorpscentrum, maar meer eenrich tingsverkeer in het dorp.' KVP: 'Realisering van noodzakelijke sociale en culturele voorzieningen in het bizonder gericht op de recreatie ve functie van dit deel van de ge meente. Meer strandtoegangen en grote uitbreiding van de parkeermo- gelijkheid.' Prot. Chr.: 'Spoedige realisering van een plan voor de kern van Bergen aan Zee. De aanleg van een tweede weg wordt noodzakelijk geacht. Overigens als bij KVP. PvdA: 'Allereerst is een gedegen onderzoek naar de toekomst van Bergen aan Zee vereist. Op korte termijn dienen ten behoeve van een redelijke bewoonbaarheid noodzake lijke maatregelen getroffen te wor den: grotere frequentie openbaar vervoer, parkeervoorzieningen voor voor vaste bewoners, wijkpost van de politie, kleuterklas.' VVD: 'Harmonische uitbouw van dit dorp, zo dat een leefbare gemeente kan worden gemaakt, het is nu te klein. Geen hoogbouw.' B.P.: 'Bergen aan Zee wordt door deze partij niet genoemd. Idee'69: 'In Bergen aan Zee dienen de natuurlijke aanwas en de groep economisch-gebondenen ter plaatse opgevangen te kunnen worden. Wij verwerpen zowel het plan B.O.B. als het plan Kliphuis. Sociografisch onderzoek is vereist. Wij achten het wenselijk, dat een commissie Bergen aan Zee wordt ingesteld, die de 1ste noodzakelijke voorzieningen dient aan te geven, welke de leerbaarheid van Bergen aan Zee op korte ter mijn kunnen verbeteren.' P.S.P.: 'Bij de opbouw van Bergen aan Zee moet er rekening mee wor den gehouden, dat ook hier de so ciale woningbouw noodzakelijk is om een dorp te stichten, dat een werkelijke gemeenschap kan vor men.' B.B.: 'Geleidelijke groei van Bergen aan Zee tot een leefbaar dorp met gas, riolering enz. Meer groen aan planten in Bergen aan Zee.' We hebben getracht een zo objec tief mogelijk beeld te geven van de standpunten der partijen ten aan zien van enkele facetten van de Bergense problematiek. Mogelijk kan dit overzicht de lezer helpen bij het bepalen van zijn keuze op drie juni a.s. H. Jellema Zoals bekend, werkt de vereniging 'NIEUW BERGEN' reeds enige tijd aan een enquête, die tot doel heeft de instelling van de kandidaats raadsleden ten opzichte van de doel stellingen van deze grootste Bergen se vereniging (ruim 1200 leden) te peilen. De uitslag van deze groot scheepse 'verkiezingspoll' zal in een extra uitgave van het Mededelin genblad worden afgedrukt. Het ligt in de bedoeling dit blad nog vóór de verkiezingsdatum 3 juni bij alle inwoners van Bergen en Bergen aan Zee thuis te bezorgen. Deze huis-aan-huis verspreiding gaat waarschijnlijk door tot en met dinsdag 2 juni. Mocht men dan nog geen exemplaar in de bus gevonden hebben en stelt men prijs op de ont hullende resultaten van deze en quête, dan kan het mededelingen blad worden afgehaald bij het cor respondentieadres van NIEUW BER GEN: Margrietlaan 10 te Bergen. - v ->r - -> tegen nachtelijk rumoer -> tegen .geheime' plannen tegen buitensporige uitgaven, (Wie betaalt er eigenlijk 7 - U) 'V;.V v v BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. E. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen, tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. BERGEN Op 12 mei j.l. was het de drukbezochte feestelijke slot avond voor de leden van onze afde ling en enkele genodigden; op deze avond, die in 'Het Kompas' werd ge houden, is o.a. bekendgemaakt, dat wij voortaan hier steeds zullen sa menkomen. Dit werd de leden op originele wijze medegedeeld door mevrouw M. F. Paarlberg-Dun en mevrouw J. Frans-Kelle, beiden ex- presidentes van onze afdeling. Als 'fietsende' kwamen zij langs de ver schillende zalen in ons dorp, waar wij in de loop der jaren onze bij eenkomsten hebben gehouden, ten slotte kwamen zij bij 'Het Kompas', dat in 't vervolg ons 'tehuis' zal zijn. Na de pauze stond de avond in het teken van de bevrijding. Ons zang koortje, onder leiding van mevrouw A. M. Kamermans-van der Brugge, zong ernstige en vrolijke liederen, en mevrouw A. M. van der Mandele- van der Bijl declameerde toepasse lijke gedichten. Het was een mooie avond, waarop wij met vreugde kun nen terugzien. In oktober 1970 beginnen wij met het nieuwe seizoen. Wilt u niet eens ko men kennismaken met onze afdeling van de Nederlandse Christenvrou wen-Bond? Op aanvraag zullen wij u heel graag een uitnodiging sturen, eenmaal in de maand, van acht tot omstreeks tien uur, hebben wij een interessante avond, nu eens op dit gebied, dan weer op een ander. Des gevraagd zal de secretaresse u te allen tijde graag inlichtingen geven. Juffrouw A. Schoen, Prins Bern- hardlaan 37, Bergen, tel. (02208) 2578. Nog altijd is het Bergense Carillon comité, dat op 5 mei j.l. het nieuwe carillon kon overdragen, doende om het nog ontbrekende bedrag aan geld bijeen te brengen. Onlangs kon het staangeld van de Oud-Hollandse poffertjeskraam op het 'Kleine Plein' (bij het NHADO-busstation) gestort worden op de rekening van het Ca rilloncomité bij de ABN te Bergen. De gezellige poffertjeskraam doet 't uitstekend in het dorpsbeeld en de 'pofferbakker' is uitermate tevreden over de toeloop van gasten. Over enige dagen zal de kraam ge zelschap krijgen van een draaiende kinderattractie, welke geruime tijd het pleintje een kermisachtig aan zien zal geven. Het spreekt vanzelf, dat de baten van de nieuwe attrac tie weer ten goede komen aan het Bergense carillon. Uitlening der boeken elke dinsdag avond van 7 tot 8 uur. In het Oude Raadhuis te Schoorl. Eén van de resultaten van het Her vormd/Gereformeerd overleg in Ber gen kunt u aanschouwen en doen helpen slagen op zaterdag 30 mei a.s. De jeugdclubs van beide kerken or ganiseren op die dag vanaf 3 uur een Fancy-fair, die veel beloofd. El ke club heeft o.a. artikelen vervaar digd die daar worden verkocht. Wat denkt u van een plantenbak, poppenkast, oorknoppen, wandkleed- jes, bloemenhangers enz. enz. Dit al les is te kopen of te winnen! Bij de Amerikaanse verkoop heeft u kans een origineel mandje uit Nigeria te winnen. Het rad van avontuur bergt de vruchten van Bergens middenstand en voor de vermoeide mensen is er een zitje met koffie en gebak. De op brengst van deze manifestatie is be stemd voor de opleiding van leeftijd genoten in noord-oost Nigeria, een gedeelte van de Sardauna provincie. In dit gedeelte van het land werkt de Nederlandse Ds. Land in opdracht van de Bazelse zending. Dia's, door hem gemaakt, kunt u dan bekijken. Sinds kort wordt deze be volking geconfronteerd met de ho gere levensstandaard, doordat er nu een weg naar Kameroen doorloopt. De voornaamste mogelijkheid tot verbetering van de positie van deze mensen ziet men door enkele jonge ren naar scholen met internaten in de grote steden te zenden (Mubi en Maidurguri). Helpt u mee om enkele jonge Nige- rianen een kans te geven? Zaterdag middag en -avond, 30 mei a.s. van 3-5 uur en van 7-9 uur in de zaal achter het Witte kerkje, aan de Dr. v. Peltlaan. Iedere zaterdag vanaf de Zeeweg GEBOREN: Hester Margaretha d. v. W. C. M. van Eijk en M. C. Dekker, Geestweg 2. ONDERTROUWD: Frederik W. Bos, 21 jaar, Amsterdam en Margaretha G. M. van den Berg, 20 jaar, Kogendijk 39. Hans G. Ro- ther, 42 jaar, Joseph Bech-Nes 15 en Emy Miog, 25 jaar, Joseph Bech-Nes 15. Robert P. Coreelmont, 28 jaar, Amsterdam en Louise J. E. Prins, 18 jaar, Karei de Grootelaan 14. Hans de Visser, 24 jaar, Alkmaar en Wil- helmina G. C. de Waard, 22 jaar, Bergerweg 11. Ahmed B. H. Chtouki, 28 jaar, Velsen en Hendrika de Bruin, 22 jaar, Oudtburghweg 10. Theunes H. Bosma, 23 jaar, Dorps straat 23 en Cornelia Noordenbos, 27 jaar, Dorpsstraat 23. Henri T. L. D. Duhot, 49 jaar, Daw- son-Nes 7 en Karin Daniel, 31 jaar, Dawson-Nes 7. Hendricus M. King- ma, 22 jaar, Ruïnelaan 17 en Johan na G. M. van Zijl, Ruïnelaan 17. Ni- colaas Schipper 40 jaar, Oudkarspel en Cornelia M. Burgmeijer, 46 jaar, P. Boendermakerweg 59a. Albert Kooij, 25 jaar, Schoorl en Wianda Timmerman, 25 jaar, Dorpsstraat 83. OVERLEDEN: Otto P. Bennewitz, 92 jaar, Linden- laan 36b. Catharina M. Sneekes, 63 jaar, e. v. Ooijevaar, St. Antonius- straat 20.Elisabet van Rooijen, 92 jaar, wed. v. Cornelissen, Studler van Surcklaan 3. Jacob P. Hovenier, 41 jaar, Breelaan 26. Wilhelmus M. de Graaff, 54 jaar, Loudelsweg 34.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1