let stiia keéijk IJ Worden de gasboringen hete hangijzers in de gemeenteraden? De Pirola-vailei is een oord vol verrassingen W- verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Toezeggingen Bar-Bodega Altamira een aanwinst voor Schoorl 'Stunt' Winst OOKTERSDIENSTEN Openheid Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen ZATERDAG NEGEN UUR SCHOORLSE ZEEWEG -Hte-JAABftAWtt no. 22 - DONDERDAG 11 JUNI - 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffeleenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: oer jaar 13,60 per kwartaal f 3,50 De laatste raadsvergadering werd gesierd door een tamelijk felle discussie over wat een heet hangijzer in de Heerlijkheid lijkt te worden: de gas boring in de Bergermeerpolder en de mogelijke gevolgen daarvan, c.q. de vestiging van een gasbehandelingsinstallatie. Ongeveer 7 jaar geleden verleende de Kroon aan de AMOCO Netherlands Petroleum Company te Utrecht de concessie Bergen. Uit verrichtte geolo gische onderzoekingen kon worden afgeleid dat zich in deze concessie een langwerpig, zuid-oost-noord-west gericht gasveld bevond, waarvan exploita tie zeker rendabel zou zijn. Het toeval wilde dat de lengteas van dit veld recht onder Bergen door ging, de n.w.-uitloop reikte tot in de concessie Schoorl. Na enkele proefboringen op de locaties aan de Heereweg en aan de Bergerweg begonnen onderhan delingen met het bestuur van de Bergermeerpolder over huur of koop van een terrein, waarop een gasbehandelingsstation zou moeten verrijzen. Uiter aard werden ook andere instanties, zoals het college van B en W van Bergen en de Provinciale Planologische Dienst te Haarlem in dit overleg betrokken. Op 19 mei j.l. werd in een openbare vergadering van het bestuur van de Bergermeerpolder een brief, afkom stig van de Amoco, behandeld. In deze brief, gedateerd 11 mei 1970, komt de volgende passage voor: In het ontwikkelingsplan van de Bergen concessie werd oorspronke lijk een hoorplaats geprojecteerd aan de Bergerweg bij 'Extase' en een hoorplaats en gasbehandelingsinstal latie aan de Groeneweg, ten zuiden van de Damlandermolen. Ingevolge het Bergermeer bestemmingsplan werd ons de vergunning tot het op stellen van de gasbehandelingsin stallatie aan de Groeneweg gewei gerd. Na overleg met de Provinciale Planologische Dienst en met B en W van Bergen werd overeengekomen alleen de hoorplaats aan de Groene weg aan te houden en de gasbehan delingsinstallatie op te stellen bij de bestaande hoorplaats aan de Berger weg. Dit schrijven vormde voor de heren Hamstra en Elzinga van Idee '69 aanleiding het college van B en W om openheid in deze zaak te verzoe ken. Dit verzoek werd vervat in een brief aan ds raad, waarin beide he ren de raadsleden op het volgende attendeerden: Er zijn onderhandelingen gaande tussen de Amoco en het polderbe stuur over de huur van ruim ze ven hectare land in de Berger meerpolder; De Amoco wil op dat stuk land een gastranspartstation gaan bou wen; De P.P.D. te Haarlem zou tegen een dergelijke vestiging, mits door bomen omringd, geen bezwaar hebben; Uit een brief van de Amoco aan het polderbestuur viel op te ma ken, dat ook het college van B en W tegen een dergelijke vesti gingsplaats geen bezwaar zou heb ben. Zij wezen de raadsleden op het ge vaar, dat de raad voor een voldon gen feit zou kunnen worden ge plaatst, tenzij - aldus de brief - de ze zaak op de kortste termijn in de openbaarheid komt. Een handelend optreden van het ge meentebestuur was volgens Idee '69 geboden omdat 'de uitvoeringswijze en de locatie van het station, dat op zich niet aan een gasvindplaats ge bonden hoeft te zijn, op dit moment SCHOORL Vorige week vrijdag is er in Schoorl weer een nieuwe Bar-Bodega geopend, en vastgesteld mag worden dat dit een bar is van het betere genre, want tijdens de drukbezochte receptie raakte nie mand uitgepraat over de aparte din gen. Het is geen nabootsing en men kan zich niet wanen in een bepaalde sfeer al moet er een karakter inleg gen van een Spaanse grot, en die zien we niet elke dag. Vele barkruks en krukjes staan ter beschikking, alsmede de intieme vaste zitjes, en allen zijn bekleed met vacht van Argentijnse ossehuiden. Ook de bar is met deze huid bekleed. Eigenaar en exploitant J. Rietveld heeft samen met zijn vrouw al vanaf de winter aan deze bekleding ge werkt, waar de nodige uren aan zijn besteed. De ruimte is zeer praktisch benut en men is ook nog in de gelegenheid om een dansje te maken. Voor de wintermaanden is reke ning gehouden en zal het open haardvuur niet ontbreken. De mu ren zijn golvend en contrasterend zoals in een grot, afgebeeld met ve le tekeningen, door een juist aan gebrachte verlichting komt dit ef fect nog meer naar voren maar heeft geen overheersende invloed. Vele zeesterren en schelpen helpen ook aan de aparte verlichting. Voor de muziek heeft de heer Riet veld het nieuwste full stereo geïn stalleerd wat overal zacht klinkt maar duidelijk hoorbaar is. Altamira is een aanwinst voor de Horeca in Schoorl. nog te beïnvloeden lijn, en omdat het gastransportstation als een industri ële inrichting moet worden aange merkt, die als zodanig niet thuis hoort in een recreatiegebied van na tionaal belang'. De heren van Idee '69 begingen ech ter de noodlottige fout het zenden van een afschrift aan alle raadsle den achterwege te laten, waardoor deze niet op de hoogte waren van de inhoud van het schrijven. De burgemeester, die het verzoek om openheid als een 'verkiezings stunt' kwalificeerde, bleek niet van zins het schrijven te behandelen, mede omdat het te laat was ontvan gen en het college dientengevolge geen antwoord kon voorbereiden. Mevrouw Broekman betreurt de gang van de zaken in de raadsver gadering. Het was beslist geen verkiezings stunt, hoewel ik bij voorbaat wist dat het als zodanig wel zou worden aangemerkt. Ik dacht er in mijn loopbaan als raadslid toch wel blijk van te hebben gegeven, het belang van Bergen boven elk partij- of per soonlijk belang te stellen. Bovendien had ik van te voren verschillende partijen, waaronder de KVP, bena derd, die mij zouden steunen. Toen de burgemeester boos werd, zei de heer Veldt. „runnen we het niet be ter een volgende keer behandelen?" Er zijn nu onderhandelingen gaande tussen de Amoco en het polderbe stuur over het huren van 7 ha land a 50 cent per vierkante meter per jaar met een looptijd van 30 jaar Daarop zou dan een reduceerstation moeten worden gebouwd, waar het gas gezuiverd en de druk van 230 tot 70 atmosfeer teruggebracht wordt. Dat is een industrieële vestiging en de gemeente Bergen heeft er als re creatieplaats altijd naar gestreefd die buiten haar grenzen te houden. Ik wil niet afschuiven op andere ge meenten,maar waarom niet op een industrieterrein in Alkmaar of op het terrein van de gasfabriek aldaar? Ook de heer J. Laan, tot midden januari 1970 voorzitter van het pol derbestuur, is niet erg ingenomen met de eventuele vestiging. Hij ver telt de toedracht van de hele zaak: „Alsof er een mol aan kwam slui pen, zo kwam er een meneer uit De nekamp naar mij toe, die vertelde dat ze hier naar gas wilden boren. Hij was hoogst verbaasd dat ik daar niet meteen vreselijk blij mee was." „Dat brengt toch geld op, meneer Laan?" Daarna natuurlijk uitgebreide verha len: „Veroorzaken andere boringen herrie of rommel? Drie maal per jaar wordt het gras gemaaid, als er wat kapot is, u hoeft maar te beilen en we zijn er, dus wat is er tegen?" De boer, waarvan men het land ge bruikt, krijgt 5.000,per ha per jaar, daar kan hij geen koe voor melken. De Amoco had 1200 m2 no dig: 10002 m voor de hoorplaats en 200 m2 voor de verbinding met de Bergerweg. Men zegt dat je mee moet werken met de tegenwoordige expansie, dus we hebben er over onderhandeld en gestemd en tenslot te ja gezegd. Nu is het wel zo met deze minister van financieën: als hij geld ruikt, hoe het ook stinkt, hij pakt het, al zal hij 86 handschoenen moeten aantrekken." Immers 40% is voor het Rijk, 40% voor de Amoco en 20% voor de kos ten. Dat gasstation komt er gega- BERGEN B. LUIE Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. HERINGA Heereweg 311, Schoorl, tele foon (02209) 1266. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. randeerd, één dezer dagen gaan we met de hele troep een paar van die boerenplaatsen bezoeken, vriend De Ruiter voorop. En overal waar je komt hetzelfde: schoon en geluid loos, je zou er bijna naar verlangen. Ook hier staat de allernieuwste boor installatie, je hoort hem bijna niet. Hij boort trouwens schuin, laten die Amerikanen nou toch ontdekt heb ben dat onder het Plein in Bergen het meeste gas zit. Bij dat gasstation zullen ook de lei dingen van Schoorl uitkomen, die dan door ons onvolprezen duin- en bosgebied zullen gaan lopen. Om dat zo'n station een tamelijk grote installatie is, heeft Bergen aange boden er een bos omheen te bouwen. Ik vind het een ramp voor Bergen, trouwens, niemand hier is er erg blij mee, maar het is niet tegen te houden." Adj.-directeur van Gemeentewerken J. Velink is opvallend zwijgzaam en ontwijkend over deze zaak: „Het is een belijdskwestie van B en W en daar mag ik niets over zeggen. Maar als het hier komt, dan kan zeker van een industriële vestiging worden ge sproken. Wanneer zo'n installatie aan de eisen van de hinderwet vol doet, dan kan de vergunning niet geweigerd worden. Wij zijn er ook niet blij mee." Dat is burgemeester De Ruiter ook niet: ..Ik kan het misschoien het bes te zo zeggen: Wij zullen vestiging in Bergen zeker niet stimuleren, maar het afschuiven op andere gemeenten is oncollegiaal en unfair. Ik heb met de heer Blauw (directeur van Ge meentewerken, red.) verschillende stations bij Slochteren en Schoone- beek bezocht. De modernste installa ties hoor je nauwelijks en wat de vermeende luchtverontreiniging be treft, er komt alleen wat onschul dige waterdamp vrij. Het is trou wens allemaal nog vaag." Concluderend kan gezegd worden dat de vestging van een gasbehan delingsinstallatie achter 'Extase' ze ker is, dit blijkt mede uit de ver schillende mededelingen die door de Amoco zijn gedaan. De vraag is nu welke uiteindelijke vorm en camou flage deze 'industriële vestiging' krijgt. De raadsvoorzitter handelde mis schien formeel juist toen hij mevr. Broekman het woord ontnam, maar het betreft hier een dermate belang rijke kwestie voor Bergen, dat het te waarderen zou zijn geweest in dien de burgemeester enige inlich tingen had verstrekt over de mening van het college, eventuele toezeg gingen en het stadium der onderhan delingen. Er zijn bepaalde zaken in Bergen die de sluier van geheimzinnigheid en beslotenheid waarmee zij worden omgeven, niet verdragen. Het is te hopen dat het nieuwe col lege zich dat beter zal realiseren dan het vorige college. aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, warden snel geleverd Een van de koks van de Rótesserie 'De Boerderij' aan de Rijksweg te Zijper- sluis bezig met een stuk vlees te bereiden op de barbecue. 500 gram) voor de specialiteit T Bone Steak speciaal. Het houtskoolvuur schroeit de buitenkant van het vlees dicht, waardoor de sappen er niet meer uit kunnen, en alzo verkrijgt men met nodige sauzen e.d. een verrukkelijk etentje. Fotostudio Broks Er is de laatste tijd nogal wat te doen geweest over het afsluiten van de Pirola-vailei, of zo u wilt de zandmennerij te Groet, ten noord-westen van de Paardenhemel. Ik kan mij dat levendig voorstellen. Het publiek zat er graag en de kinderen vermaakten zich opperbest in de plasjes, waarvan er verscheidene in dit terrein voorkomen. En toch kan ik, hoe paradoxaal dit ook moge klinken, mij levendig voorstellen WAAROM het Staatsbosbeheer een en ander heeft gedaan. En dan praat ik nog niet eens over al dat vuil dat er werd (en nog wordt) gestort, zoals, complete fietsen, emmers, ledikanten, bedden, autobanden en dingen die gewoon te vies zijn om over te schrijven, als u begrijpt wat ik bedoel! Oók wil ik het niet hebben over die, gelukkig weinige, boze tongen die beweren dat er geen alternatief zou zijn. Dit vind ik gewoon belachelijk! Op een terrein van 1800 ha. waar alles praktisch vrij is (waar vind je dat elders in Nederland) gaan wij toch zeker niet vallen over zo'n slordige 14 ha. Nee, ik wil u alleen trachten duiedelijk te maken waarom dergelijke stappen worden ondernomen. En dan wil ik hierop aansluitend even duidelijk vast stellen dat, ondanks dat ik bij deze overheidsinstelling werkzaam ben, niet namens dit lichaam schrijf. Staat u mij derhalve toe, dat ik u in een serie artikeltjes iets vertel over de flora en fauna van dit mooie stukje natuur. Het onderhavige gebied is, zoals reeds vermeldt, ongeveer 14 ha. groot. Het bestaat voor een groot ge deelte uit een vrij natte heide-vege- tatie, het bij uitstek geschikte milieu voor de zonnedauw, waarover wij het in een later stukje nog uitgebreid zullen hebben. Hier broeden enkele kieviten, één tureluur en uiteraard verschillende zangvogels, o.a.: kneu, veld- en boomleeuwerik, fitis, heg- gemus, merel, zanglijster en nachte gaal. Verder komen er een paar mooie plasjes in voor, die over gaan in een met elzen en wilgen be groeid moeras, waar de wilde eend, meerkoet en waterhoen broeden. In de biezen-vegetatie is al een paar maal de watersnip gesignaleerd en hoewel het nest niet is gevonden, kunnen wij rustig aannemen dat de ze vogel er broedt. In het noord-wes ten is een loof- en naaldhoutsingel gelegen, met daarin o.a. sitka-spar, krenteboompje, hondsroos, eik, ver schillende esdoorns, abeel en nog andere soorten. Verspreid over het gehele terrein vinden wij berk, ge wone en stekelbrem, struikheide, dopheide, kraaiheide, kruipwilg, rim pelroos, lokaal enkele zeedennen, en andere pinus-soorten. Een grote verrassing zijn de in het midden van het terrein voorkomende duindoorns, ongeveer twintig stuks, terwijl er ook aan de zuidrand en kele exemplaren staan. Dit laatste is des te opvallender omdat ter plaatse de grond nu niet bepaald geschikt is voor deze kalkminnende struik. Duindoorns vinden wij meer ten zui den van ons, daar waar de grond dus wat beter is. Mede naar aanleiding hiervan ben ik benieuwd of hij het daar zal uithouden. In het zuid-oostelijk gedeelte van de Pirola-vailei komt een prachtig, met riet en biezen begroeid plasje voor, waar talrijke amfibieën in huizen. Het wemelt er o,a. nog van de rug- streeppadden en op warme avonden, vooral bij onweer, horen wij het mo notone geratel, hetgeen zodanige vor men kan aannemen dat je elkaar amper kunt verstaan. Enige tijd ge leden sprak ik enige mensen die de mening waren toegedaan dat het ge luid van groene kikkers afkomstig was. Helaas is dit niet het geval. Ik gebruik hier het woord 'helaas' om dat wij het gekwaak van deze groen rokken steeds minder waarnemen, er zijn dan ook maar weinig sloten in de polder waar zij, in zéér geringe mate, nog voorkomen, echter niet in de boswachterij 'Schoorl'. Na de rugstreeppad vinden wij er de kleine watersalamander, al heeft dit dier in het verleden veel te lijden gehad van het wegvangen door de jeugd. In 1960 zat het plasje nog vol met deze dieren, tegenwoordig moet je ze met een lantaarntje zoeken! Nu het plasje is afgezet, is de kans groot dat dit aardige diertje zich wat meer voortplant. De jeugd moet dan echter wat medewerking verle nen en niet de laatste exemplaren wegvangen. Het derde amfibie is de bruine kik ker, over dit dier behoeven wij ons (nog) geen zorgen te maken. Overal zelfs in de droogste duinen, treffen wij hem nog talrijk aan. Óm deze drie dieren echter voor uitsterven te behoeden, dienen wij passende maat regelen te nemen, maatregelen die, ik geef het volmondig toe, niet al tijd even prettig zijn voor het pu bliek. Ik doel hier dus op het afzet ten van plasjes en poelen, die voor de voortplanting van deze dieren 'n noodzaak zijn. Willen onze nakome lingen deze dieren in levende lijve aanschouwen, dan moeten wij dat er voor over hebben. Het is nu eenmaal niet anders! Dit laatste geldt natuurlijk voor on ze gehele flora en fauna, met uit zondering van enkele soorten als spreeuw, mus en in iets mindere ma te de merel, die zich zozeer aan on ze 'beschaving' hebben aangepast, dat zij zonder ons niet meer zou den kunnen leven. Voor DIE dieren die zich nauwelijks of in het geheel niet aanpassen, zal er spoedig iets moeten gebeuren, anders kan het wel eens definitief te laat zijn! In Drente waar ik dit stukje schrijf midden tussen de lavendelheide, maagden- palmen en salomonszegels (ja, u leest het goed, allemaal nog in het wild) behoeven wij ons nog niet zoveel zorgen te maken, alles is hier veel groter en ruimer dan in Schoorl. Al heeft óók Drente al behoorlijk te lij den gehad, denkt u maar eens aan de roof vogelsterfte van enige jaren geleden, Het ligt dus voor de hand, dat wij op een klein gebied als Schoorl, waar bovendien enorm veel toeristen ko men, bijzonder zuinig moeten zijn en er alles voor over dienen te hebben om beschadiging van het terrein te voorkomen. Zo u ziet zijn wij behoorlijk afge dwaald van ons oorspronkelijke on derwerp de Pirola-vailei, ik hoop echter met uw goedvinden in een vodgend artikeltje enkele planten en dieren aan u voor te stellen. En dan denk ik in de eerste plaats aan de zonnedauw en duinhagedis, óók al een dier dat schrikbarend terug loopt door aanleg van wegen en die afschuwelijke boortorens. Tenslotte wil ik u vriendelijk ver zoeken: houdt u voor te eenzijdige reacties. Het is beslist noodzakelijk dat er natuurreservaten komen, er zijn al te veel planten en dieren te hooi en te gras uitgeroeid. Laten wij er voor zorgen dat de lijst van uit gestorven dieren niet langer wordt. Wij moeten toch beseffen dat een dier dat uitgeroeid wordt, nooit meer terugkomt! Ik vind dit een ver schrikkelijke gedachte en wens daar niet aan mee te werken. Fr. Nieuwenhuizen.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1