De gemeenteraadsverkiezingen 1970 Schoorl Coalitie Ingezonden Ingezonden Raad Bergen hopeloos verdeeld Voorwaarden Gemeentebelangen Katholieke Volkspartij Democraten '66 Partij van de Arbeid High-risers vooral in trek bij de stadsjeugd DE SCHADELIJKE GEVOLGEN VAN FLUORIDE Junimaand... concertmaand Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. De gemeente Schoorl zal er binnenkort toe overgaan fluor aan ons drink water toe te voegen, na toestemming van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te hebben verkregen. Dadelijk rijst dan de vraag of wel alle facetten m.b.t. de volksgezondheid voldoende zijn onderzocht. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan zal de minister weigeren zijn medewerking te verlenen. In het volgende artikel zullen enkele aspecten aangaande de fluoridering worden besproken. De gemeenteraadsverkiezing van 3 juni heeft de Heerlijkheid een zeer verdeelde raad bezorgd. 8 partijen streden om 15 raadszetels; de KVP en de WD behaalden ieder 3 zetels, de PvdA, Bergens Belang en Idee '69 sleepten ieder 2 zetels in de wacht, terwijl de PSP, de Boeren Partij en de Prot. Chr.-groepering zich met ieder 1 zetel tevreden moeesten stel len. De samenstelling van de nieuwe raad is als volgt: KVP: M. C. Veldt, Drs. J. M. van Langen en E. F. van Zon. Prot. Chr. :Drs. M. Bustraan. PvdA: C. J. Korver en mevr. G. W. de Poter. VVD: W. Franck, mevr. M. N. A. Sibinga Mulder-Kluyver en D. J. Lui ting. BP: C. M. Smit. Idee '69: Mevr. Mr. E. P. Broekman- Vriesman en F. Böhne. PSP: L. Schuil. Berg. Bel.: P. Beyneveld en mevr. Ir. E. M. Eisma-Donker. Opmerkelijk is de verkiezing van de 25-jarige Fred Böhne (Idee '69) die populariteit verwierf als lid van BSV en als barkeeper van 't Zee paardje. Hij kreeg 108 voorkeur stemmen en is daarmee, volgens een onderlinge afspraak van de Idee— kandidaten, gekozen. Mocht hij zijn benoeming niet aanvaarden, dan zal zijn zetel worden bezet door Ir. Jan Hamstra (47 voorkeurstemmen). KVP-er H. Zonjee kreeg 183 voor keurstemmen, 33 te weinig om op een KVP-zetel te mogen klauteren. Door de grote verdeeldheid zal het vormen van een coalitie ongetwij feld grote moeilijkheden met zich meebrengen. Er zijn in principe twee mogelijkheden: öf de KVP (3 zetels), WD (3 zetels) en Prot. Chr. (1 zetel), samen 7 zetels plus vormen de coalitie öf Idee '69 (2 zetels), Bergens Belang (2 zetels), PvdA (2 zetels), PSP (1 zetel) en BP 1 zetel) sluiten zich aan een. Veel zal afhangen van de koers van BP-er Cor Smit. Hy geeft zijn me ning: „Het is een vreemde situatie: de regeringspartijen hebben zeven zetels, de oppositie heeft er zeven en ik zit er tussenin. Ik moet eerst eens zien met welke mensen ze naar vo ren komen, maar als ik tot meerege- ren word geroepen dan stel ik be paalde eisen, ze hebben je immers nodig. Ik sta ten opzichte van beide blokken even ver. Het kan vrij in gewikkeld worden. Er zijn mogelijk heden legio." De winnaars van deze verkiezing zijn twee nieuwe, groeperingen, die beide twee zetels behaalden: Idee '69 en Bergens Belang. Mevrouw Broekman (Idee '69) is te vreden over de uitslag: „Ik vind het voor een nieuwe groepering helemaal geen slecht resultaat. We hadden er natuurlijk graag drie willen hebben, maar ik vind dit niet gek. Ik denk dat Fred Böhne veel voetbalsuppor ters had. Het lijkt me bijzonder moeilijk tot een werkbare meerder heid te komen, maar alles ligt nog open." Ook P. Beyneveld, voorzitter van Bergens Belang, is zeer tevreden: „Ik had het niet verwacht en ik kan het nog niet verklaren. Vanmor gen zei iemand: De Bergenaren zijn in opstand gekomen, Bergens Belang en Idee'69, twee nieuwe partijen, behaalden één kwart van de stem men." Over de beweerde samenhang tussen het succes van zijn groepering en de enquête van Nieuw-Bergen zegt hij: „Daar kun je hoogstens naar gissen, maar zeker weten doe je het nooit." En over de nieuwe coalitie: „Het ligt voor de hand dat KVP, Prot. Chr. en VVD gaan proberen of ze een meer derheid kunnen vinden. Ze zouden kunnen proberen mevrouw De Poter erbij te betrekken. De heer Kroon heeft al iets in die richting gezegd. Een coalitie van de 'kleine partijen' is, dacht ik, wel een wensdroom. Maar laten we het even aannemen wat anderen ook bedacht hebben, ik zou het helemaal niet gek vinden mevr. Broekman en de heer Schuil wethouders. Maar het is een moei lijke zaak." Dinsdag 1 september, wanneer de nieuwe raad voor de eerste maal bij eenkomt, zal het resultaat van deze vroedschappelijke puzzel openbaar worden. Hoewel het al weer ruim een week geleden is dat Schoorls kiesgerech tigde bevolking diegenen koos die de gemeente de komende 4 jaar zullen gaan dienen als gemeenteraadslid, willen we nog even in vogelvlucht de verschillende nieuwe raadsfrac ties bespreken. De uitslag zal u onderdehand onge twijfeld wel bekend zijn, PvdA 2 zetels, Gemeentebelangen 4, KVP 3 en D '66 2. Totaal werden uitge bracht 3209 stemmen, i.e. ruim 71 procent der bevolking en de partij Gemeentebelangen kreeg hiervan 830, de KVP 687, de PvdA 400 en D '66 392 stemmen. Zoals bekend hebben Schoorls en Al gemeen Belang een fusie aangegaan en is de partij Gemeentebelangen op gericht. In de raad die nu nog zit ting heeft hebben Schoorls en Alge meen Belang samen 5 zetels, men is dus eigenlijk 1 zetel teruggelopen. De heer Sleking toonde zich dan ook niet tevreden, hij zei te hebben ge rekend op 2 zetels meer. Vooral na alles wat gepasseerd is, zei de lijst aanvoerder van Gemeentebelangen. Dat ongeveer 30% der kiezers is thuis gebleven zag hij als een onge ïnteresseerd zijn van de bevolking en tevens een bepaald gevoel van mach teloosheid en het idee van 'ze doen het zonder mij ook wel'. Mevrouw Kroon en de heer Mr. Eecen zullen dus niet meer in de raad terugkeren, terwijl de heer A. Leysen met zijn 25 jaar het jongste gemeenteraadslid wordt. Ook de KVP is een zetel achteruit gegaan, de heer J. B. M. Meijer toonde zich maar matig tevreden. Ook had hij een andere verdeling der zetels verwacht, het aantal geko zenen van de PvdA was hem tegen gevallen. Ook was hem de totale op komst tegengevallen, veel mensen zeggen 'het zit wel goed'. We dienen dus, aldus de heer Meijer in de ko mende vier jaar regelmatiger de be volking te betrekken bij het gemeen telijk werk door het organiseren van meer hearings. Mevrouw Van der Linden en de heer R. Dekker zien we dus ook niet meer terug in de nieuwe raad en naast de heren Meijer en Louter treedt een nieuweling het gemeentelijk strijd perk binnen, n.l. de heer Hornman. Deze is schrijver-journalist en eige naar van de bekende Safari-hoeve te Catrijp. Hij is 49 jaar oud en secre taris van het Nederlands Leprafonds. Hij geniet vooral bekendheid door zijn publicaties over Zuid-Amerika, voor Algemeen Welzijn hield hij de afgelopen winter een boeiende cau serie over dit werelddeel. Een nieuwe partij in de raad en dus twee nieuwe gezichten, n.l. de heer G. J. M. A. Le Belle, journalist, en de heer A. A. F. de Waal, chef ver keersleiding op het marinevliegveld de Kooij. De heer Le Belle was wel tevreden, hij had weliswaar op 3 ze tels gehoopt maar als men in ogen schouw neemt dat D '66 voor het eerst aan de gemeenteraadsverkie zing heeft deelgenomen mag hij toch niet mopperen. Over de slechte opkomst zei de heer Le Belle dat deze volgens hem hoofdzakelijk te wijten was aan het mooie weer en het feit dat er een voetbalwedstrijd door de TV werd uitgezonden. Dit had vooral invloed op de stemgerechtigden die na 6 uur 's avonds hun stem nog hadden moeten uitbrengen. In deze fractie zien we de heer Mee- dendorp met meer terug, over de oorzaak hoeven we u wel niets meer te vertellen. De heer Muelink is weer gekozen en dan de heer J. Duijne- veld, die zoals bekend, bedrijfslei der is van onze jeugdherberg. Het werk als gemeenteraadslid is hem met helemaal onbekend, ook in zijn vroegere woonplaats Emmen had de heer Duijneveld zitting in de raad. De heer Muelink was met vakantie, de heer Duyneveld afwezig en daar om was de derde man op de lijst die overigens niet is gekozen, de heer J. Bos, zo vriendelijk om te verklaren dat hij niet teleurgesteld was. Hij had echter gehoopt op 3 zetels, maar het aantal van 2 toch wel verwacht. Gezien de opkomst in andere delen van het land achtte de heer Bos het opkomstpercentage in Schoorl niet slecht maar weet dit toch wel aan de politieke ongeïnteresseerdheid. En zo gaan we dan in september kennis maken met de nieuwe raad en ongetwijfeld zal er tijdens de laatste bijeenkomst afscheid geno men worden van die mensen die niet zijn herkozen. Ongetwijfeld zullen hun verdiensten voor de gemeente dan door de burgemeester wel wor den geschetst. Op de eerstkomende bijeenkomst van de nieuwe raad zullen, zoals bekend, 2 nieuwe wethouders wor den gekozen. Wie dat zullen wor den is uiteraard nu nog een open vraag. Er zal deze zomer hierover nog duchtig van mening worden ge wisseld en aan ons, want de pers is toch ergens het verlengstuk van de publieke tribune, is het om af te wachten wat er uit de bus zal ko men. Resumerend kunnen we stellen dat de raad, zoals op vele andere plaat sen in Nederland, ook in Schoorl een verjonging heeft ondergaan. Dit kan impliveren dat nieuwe gedach ten en denkbeelden terrein zullen gaan winnen en 't kan voor Schoorl een pluspunt zijn. Dat er twee nieuwelingen in de raad komen die journalist zijn kan voor de plaatselijke verslaggever tot ge volg hebben dat hij nog beter op zijn tellen zal moeten passen. Want dat zijn raadsverslagen dan met de no dige vakmanschap worden ontleed is wel zeker. De high-risers - hippe fietsen met verhoogd geplaatst stuur, banaan- vormig zadel en rugsteun - zijn op het ogenblik hard bezig een aandeel van de Nederlandse fietsenmarkt te veroveren. Vooral bij de stadsjeugd is dit nieuwe model fietsen erg in trek. Ervaringen in het buitenland wettigen de verwachting dat de voor deze fietsen, en dan voor al bij de jongeren, ook naar de 'pro vincie' zal overslaan. Verschillende Nederlandse fietsenfabrikanten heb ben high-risers in hun produktie op- I genomen. WAT IS FLUORIDE Dit is een binding van het element fluor met andere elementen zoals calcium en magnesium. Voor de flu oridering wordt 't kunstmatige pro- dukt natriumfloride gebruikt. Nu be paalt de concentratie van 't produkt de schadelijkheid. Uit onderzoe kingen is aangetoond dat fluor scha delijk is bij een concentratie van meer dan 1 mgr per liter drinkwa ter. Fluor komt reeds in de vrije na tuur voor, gebonden aan andere ele menten. Wij nemen dan ook dage lijks onbekende en soms aanzienlijke hoeveelheden fluor op uit ons voed sel, drank en geneermiddelen en zelfs bij het inademen. Wist u b.v. dat zes koppen thee 1 mgr fluor be vatten? De concentratie aan fluor wordt dus na de fluoridering van het drinkwater verdubbeld. Fluor is een cumulatievergif, het wordt vastgelegd in het beenderstel- sel, de nieren, het hart en zelfs in de tanden. Een groot deel wordt wel iswaar weer via zweet, en urine af gescheiden, maar de geringe achter gebleven hoeveelheden kunnen na verloop van tijd ernstige verschijn selen van fluorvergiftiging te weeg brengen. Zo kan skeletfluorose op treden, welke kan worden vergele ken met verschijnselen die aan reu ma doen denken. Bij zwangere vrou wen kan vruchtbeschadiging optre den, waardoor het softenon-probleem onbewust wordt ingevoerd. De oud directeur van de gezondheidsdienst van de staat Rode Ishland (V.S.) zelf een medicus, moest in een open brief zijn verontschuldigingen, te genover de bevolking van die staat, aanbieden over zijn misstap in deze (n.l. het doen stimuleren van de flu oridering van drinkwater door de overheid). Hij kwam bepaaldelijk tot de conclusie, dat op de duur een chronische fluoridevergiftiging op trad. De voorstanders van het toevoe gen van fluor in ons drinkwater voe ren als argument aan, het ontstaan van carriès of tandbederf te voor komen. De statistieken geven even wel een verschuiving van slechts drie jaar aan. De keerzijde van de medaille wordt door deze mensen echter grotendeels genegeerd. Uit recente onderzoekingen is geble ken dat met name bij jonge kinderen fluor de celinhoud van de glazuur- cellen beschadigt door de fosfatase (als werkzaam onderdeel voor het verkalkingsproces en het glazuur) en buiten werking stelt. Hierdoor treedt esteosclerose op, waarbij zich in het tandmerg dentakels vormen, terwijl de afzetting in de tandvliezen, de tanden star en onbeweeglijk in hun kassen doet staan. Dergelijke tan den breken gemakkelijk af en gaan verloren. Daarnaast kan tandflurose optreden, waarbij de tanden een ge vlekt uiterlijk krijgen. Een derge lijk beeld geven ook zebratanden te zien. Andere onderzoekingen hebben aan getoond dat het ontstaan van tand bederf volgens de zuurtheorie on juist is. De verdedigers van deze theorie voeren als argument aan: 1. Het fluor veroorzaakt door de in bouw in het glazuur de vorming van fluor-apatiet, dat de tand harder maakt, waardoor ze meer weerstand aan zuren biedt. 2. Het fluor, dat door de speekselklieren vanuit het bloed en de mondholte wordt uitge scheiden, verhinderd de mondbacte- riën uit de voedelresten zuren te vormen. De argumenten van diverse andere medici, tegen deze theorie blijken veel overtuigender te zijn: 1. Het fluorgehalte van een gefluori deerde band 'in vivo' is zo gering, dat dit geen rol kan spelen bij een vermindering van de oplosbaarheid van de kalkzouten van het glazuur. 2. Dat fluor door inbouw in het gla zuur de tand harder en weerstands krachtiger tegen zuren maakt, is eveneens onjuist. Volgroeide tanden nemen geen fluor via het glazuur meer op, omdat de glazuurcellen bij de doorbraak der tanden zijn afge stoten. U ziet dat het argument tegen tand bederf teniet wordt gedaan. Naast fluor is natrium uitermate ge vaarlijk voor mensen met verhoogde bloeddruk. Natrium verhevigt ver der de werking van de schildklier (hoewel minder dan jodium) waar door het hele stofwisselingsmecha nisme uit haar evenwicht geraakt. Echter ook fluor heeft een nadelige werking op de stofwisseling. Kort samengevat kan men stellen dat fluoriden en haar componenten het gehele fysiologisch proces van de mens uit haar evenwicht brengt. Wat zal het uiteindelijk nut van fluor na toevoeging asm het drink water zijn: le: uit de statistieken is gebleken, dat fluor tandbederf gedurende slechts drie jaren tegengaat en dan alleen nog maar bij jonge kinderen. 2e uiteindelijk zal slechts 3% van het gefluorideerde drinkwater haar bestemming bereiken, de rest wordt door de industrie, bij reinigings werkzaamheden etc. verbruikt. Men kan hieruit de conclusie trekken dat voor fluor, als industrieel bij- produkt een afzet moet worden ge zocht. Door diverse mensen wordt men er op attent gemaakt dat de - ontoereikende - tandheelkundige verzorging onze volkshuishouding miljoenen guldens per jaar kost. Aldus kan de mens tot middel van het economisch proces worden ge maakt, zonder evenwel voldoende rekening met de schadelijke gevol gen te houden. Mocht de gemeente Schoorl zich haasten met het fluori deren van ons drinkwater, dan is zij een slechte adviseur voor ons ge weest en met haar de gezondheids raad. Zij die meer over de fluoridering van het drinkwater willen weten, worden verzocht contact op te ne men met de Stichting Waakzaam heid Drinkwater, Hollandse Rading (Utr), of de Vereniging tot Bescher ming van het Drinkwater, Heren gracht 286, Amsterdam. Beide stich tingen hebben een zeer uitgebreid documentatie-centrum. R. Bijl jr. Hagedoornweg 20, Schoorl. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Van de heer A. A. F. de Waal, lid van D '66 afd. Schoorl, ontvingen wij on derstaand schrijven. Mijne heren, gaarne ter plaatsing als reactie op mijn brief aan Directie Amoco Neth. Petr. Company van 12 mei j.l. Nadat ik de Amoco een aantal vra gen had gesteld over de gasboringen bij Bergen en Hargen/Groet, kreeg ik op 21 mei j.l. persoonlijk bezoek van de heer De Wit, adviseur van de Amoco. Hij deelde mee aan de directie van de Amoco in overweging te willen geven, een openbare informatie avond voor inwoners van Bergen en Schoorl te houden, indien dit tech nisch mogelijk zou zijn. Hem was niet bekend dat er nog meer boorlocaties in het duingebied tussen Camperduin en Bergen zou den komen. Er bestaan geen plannen in die richting, zei hij, maar je weet natuurlijk nooit hoe zo'n gaswinning zich ontwikkelt. De Amoco wil een pijpleiding aan leggen door het duingebied langs de kust vanaf het gaswinningsstation Hargen/Groet zuidwaarts naar het station nabij de Pirola-vlakte op de grens Schoorl/Bergen en vandaar rechtstreeks naar het station nabij de nachtclub 'Extase' te Bergen. Daarna zal er een pijpleiding recht streeks naar vermoedelijk Winters wijk worden gelegd, vanwaar het gas naar Duitse industriegebieden wordt verkocht. Deze plannen zijn nog niet goedgekeurd. Het was hem niet bekend dat links en rechts van de pijpleiding een 'on- beboste' of kale strook van 50 meter zou moeten blijven. Volgens hem was dit een strook van maximaal 2x6 me ter, voor de graafmachines. Gevaar voor de omliggende begroei ing door lekkage zou er niet zijn, omdat er beslist geen lekkage zou voorkomen. Ten aanzien van het verbranden van gas bij ieder station, in verband met het zogenaamde 'drogen' van het gas, stelde hij, dat de vlam zeer klein zou zijn en dat er van luchtverontreini ging geen sprake zou zijn. Ik hoop dat u dit in uw krant wilt opnemen ter informatie aan de vele verontruste bewoners van Bergen en Schoorl. Hij deelde voorts mee, dat de directie niet tot schriftelijke be antwoording van mijn vragen zou overgaan uit tactische overwegingen. A. A. F. de Waal, Boksdoornweg 18, Schoorl, tel. (02209) 1876. BERGEN Evenals verleden jaar geven 'Bergens Klein Vrouwenkoor* en het 'Noordhollands Kamerkoor', beiden o.l.v. Klaas Venneker, een concert in de Petrus en Paulus Kerk te Bergen, en wel op 26 juni a.s. 'Bergens Klein Vrouwenkoor' opent het concert met La Damoiselle Elue van Claude Debussy met als soliste de sopraan Karin Ostar, winnares van de Toonkunst Vocalisten prijs op het Internationale Vocalistencon cours te 's Hertogenbosch. Verder trad zij onlangs op in Bach's Mat- thaeus Passion en Weihnachtsora- torium te Stuttgart o.l.v. Hans Grischkat. De alt Ada Magnée is hier geen onbekende. Haar prach tige vertolking van Brahms' Alt- Rhapsody heeft vorig jaar diepe in druk gemaakt. Henk Meijer, de tenor solist, geniet zowel een binnen- als buitenlandse reputatie. Hij zong in Wenen o.a. onder de dirigenten Ferdinand Leit- ner en Nicolai Malkow. De bas-bariton David Hollestelle completeert het solistenkwartet. De ze vier solisten verlenen hun mede werking in de 21e Kantate van Bach: 'Ich hatte viel Bekümmemis' en in Oscar van Hemels 'Te Deum'. laatstgenoemd werk zal in Neder land zijn 3e uitvoering beleven. De componist zal dan ook persoonlijk aanwezig zijn. De faam van bovengenoemde koren heeft ertoe geleid, dat door de radio een opname gemaakt zal worden van het 'Te Deum'. De opname geldt als onderdeel van het a.s. Holland Festival, Beide koren beschouwen het als een bekroning voor hun stre ven ook Nederlandse hedendaagse koorliteratuur uit te voeren, om op deze wijze mee te werken aan de zo broodnodige repertoire-vernieuwing, 't Concert verdient daartoe alleen al een grote belangstelling. Het Noord hollands Philharmonisch Orkest ver zorgt de begeleiding en het geheel staat onder leiding van Klaas Ven neker. BERGEN AAN ZEE Zaterdagavond 19.30 uur: (Nederl.). Zondag 8.30 uur: (Duits). BERGEN HERV. GEMEENTE 10.30 uur: Witte kerkje, Ds. Ter Steege. GEREFORMEERDE KERK 9.00 en 19.00 uur: Ds. B. Boelens, te Kadoelen-Amsterdam. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS Prins Hendriklaan 31 Zaterdag 19.15 uur: Eucharistie viering als op zondag. Zondag: 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis, 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur. SCHOORL NED. HERVORMDE GEMEENTE VAN SCHOORL, GROET EN CAMP. 10.00 uur Schoorl: Ds. W. Ph. E. v. Kooten. 10.00 uur Groet: Ds. P. J. de Geeter, Castricum. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOOPER Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 8.00 - 9.30 - 11.00 en 19.00 uur. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur: Driegemeentendienst. Kof fiedrinken na de dienst. Berker probeerde de man, die rood aanliep, te sussen. „Kom, Hof meer, laten we niet gaan ruzieën, dat heeft geen zin. Je bent raadslid en weet dus meer dan een ander van onze plaatselijke verordeningen. Je bent medeverantwoordelijk voor de handhaving van wetten en voorschriften. Nu treft het toe vallig je zaak." Hofmeer was wel zo verstandig om in te zien, dat Berker gelijk had. De maaimachine moest weg. Maar om te moeten capituleren voor die lammeling van hiernaast, dat was ook wat. Met een zucht antwoordde hij: „Ik zal er over denken, Berker, dat zal ik. Maar wat honderdtwintig jaar werd toe gestaan kun je niet in één dag gaan verbieden. Zeg dat maar aan die buurman van me." En daarmee moest Berker voorlopig genoegen nemen. Terwijl hij terugfietste naar het gemeentehuis, dacht hijIk had proces-verbaal kunnen opmaken, maar dat is niet de weg in deze kwestie. Aan de andere kant moet ik ook aan mijn pres tige denken. In het gemeentehuis liep hij naar de burgemeester en vertelde van de moeilijkheden. „Ik wil in deze niet alleen beslissen," besloot de politiecom- mandant zijn relaas. „Zegt u maar wat er moet gebeuren. Als u zegt: proces-verbaal opmaken, dan rij ik er meteen weer heen." Burgemeester Van der Weel dacht na. Hoewel hij altijd pro beerde zoveel mogelijk amicaal met de raadsleden om te gaan, en in het bijzonder met Hofmeer, was deze vast geen vriend van hem. In hart en nieren partijman van huis uit, beschouwde hij de vertegenwoordiger van de middenstanders als een dissi dent, die een der conventionele politieke partijen een zetel had gekost. Vandaar al enigszins zijn antipathie. Tenslotte zei hij: „Ik laat hem wel even bij me komen. Als die Van Halter er weer over begint verwijs je hem maar naar mij. In elk geval bedankt dat je me er in gekend hebt." Berker salueerde correct. „Tot uw dienst, burgemeester." Maar in zijn hart was hij blij enigszins van de verantwoording af te zijn. 's Avonds ontbood hij de smid naar zijn woning. „Een kleinig heidje, Harmen, dat we bij mij thuis wel af kunnen doen. Bij een borreltje en een goeie sigaar. Mijn vrouw is vanavond weg, dus dat komt goed uit." Hofmeer begreep best waar de schoen wrong, en had z'n be sluit al genomen. Morgenvroeg, als die lammeling nog in z'n nest ligt te stinken, haal ik dat ding weg. Niet eerder. Het moet toch en zo red ik tenminste nog een beetje m'n gezicht. Ondanks de gerezen moeilijkheden, werd het een prettig uur bij burgemeester Van der Weel, want deze bezat diplomatieke gaven en toen Hofmeer om half elf de ambtswoning verliet, was de capitulatie dusdanig verzacht, dat hij eigenhandig, nog voor het naar bed gaan, de maaimachine enkele meters terug zette. Maar wat hij gelukkig niet zag, was het grijzende gezicht van Van Halter voor het bovenraam. Anders had Harmen Hofmeer ongetwijfeld een slechte nacht gehad. HOOFDSTUK 5 Na drie maanden hadden de Stamveners hun oordeel en opinie gevormd omtrent de bewoners van het Boshuis: De man is een zonderling, die zie je nooit. En de dochters zijn mensen schuw. Volgens de melkboer, de enige die er aan huis komt, kan er nog geen praatje af als de dochter hem helpt. Als Palms over het weer begint krijgt hij één lettergrepige ant woorden en een wantrouwende blik. En als hij weggaat kan er ternauwernood een groet af. Nee, dat zijn geen mensen voor Stamveen. Brammetje van Os, die in wijde omtrek het oude papier, de lompen en flessen en alles wat de mensen maar kwijt willen ophaalt, had ook al eens aangebeld, maar had ten antwoord gekregen dat de familie Grevenberg nooit vodden had en evenmin oud papier. Dat betekende voor Brammetje dat ze bij hem niet meer in tel waren, omdat ze hem niets lieten verdienen. Zelfs de drie krantenlopers in het dorp kwa men niet bij het Boshuis, om de eenvoudige reden, dat ze blijkbaar op geen enkele krant geabonneerd waren. En of de post er vaak kwam kon niemand zeggen, want de drie bestel lers in het dorp gaven op de vragen geen antwoord. Dat was postgeheim en daar sprak je niet over met buitenstaanders, meende Gielissen, die doorgaans de kant van het Boshuis op ging. Het enige wat men met zekerheid wist, betrof de vracht wagen uit Lochem. Die kwam er een paar keer in de maand en reed dan over het erf naar de achterkant van het huis, zodat je van de weg af niet kon zien wat hij daar deed. En het bos achter de woning was verboden toegang. Berker en Snuivelder, de beide politiemannen van Stamveen, waren heel geschikt, maar als je op verboden grond kwam, kreeg je zon der pardon en zonder aanziens des persoons een bonnetje. Wet is wet en dat geldt voor iedereen. Zodat maar heel weini gen het waagden het verboden stuk bos achter de woning van Grevenberg te betreden. Misschien Dereks, de stroper, maar wat zou hij in dat kleine stukje bos moeten vinden, terwijl het grote bos aan de andere kant van het dorp meer dan vol doende wild herbergde? Nee, mensen waar je niks aan had. Ook de neringdoenden in het dorp niet. Nielsen, de kruidenier, had al honderd keer spijt gehad van zijn welkomstgeschenk, hij had immers nog nimmer een der Boshuisbewoners in zijn zaak gehad? Er was één schrale troost, bij zijn beide concurrenten kwamen ze evenmin. En de kapper van het dorp snapte het al evenmin: een mens moet toch op gezette tijden zijn haar laten knippen? of niet? „Misschien hanteert een van zijn dochters de heggeschaar wel," grapte een der klanten. Kerkmensen waren het al evenmin. Goed, dat moest ieder voor zichzelf maar uitmaken. Stamveen was helemaal niet kinderachtig in geloofszaken, een katholiek had net zo goed een boterham als buitenkerkelijke, want daar moest een mens buiten blijven, al was er een protestantse meerderheid, die zich manifesteerde in de raad. Maar als kapper Vroens, die als enige katholiek in de raad zat, het woord voerde, luisterden de andere acht raadsleden even belangstellend, als wanneer meester Wipselaar, de CH-fractieleider, zijn stem verhief. Eer lijk, Stamveen was een klassiek voorbeeld van verdraagzaam heid en democratie. Misschien dat er onder de grote boeren, die buiten het dorp hun bedrijven hadden, nog het standsbe wustzijn leefde, maar wat kon dat schelen? Een boer trouwde toch met een boerendochter en als eens een enkele keer van deze stelregel werd afgeweken ,dan was dit een uitzonde- ring, die hem bevestigde.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5