^Iktlke "A- AC. Simdé ufork/rmm.. 50 jaar koorvereniging Bergen' l2A l§ vrüd vers markt op t hein in B> ergert Ingezonden Dat zit wel goed, mensen. Levi's corduroy jeans. f3 }o Dinsdag 23 juni Braderie in Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Gloedvolle uitvoering 'Die Schöpfung'. Goed concert Natuurpad in Bergen Poffertjeskraam blijft tot 14 juni Collecte Roode Kruis Weer dia-avonden in Bergen Vrijdag 26 juni klaver jassen Duinranders Schoolreisjes van de O.L. school te Groet Caravan jaagt over de Nürburgring J. den Broeder Concert 'Bergens Harmonie' DOKTERSDIENSTEN Weekenddienst Tandartsen in Bergen Laatste TRIM-ochtend Cursus hoofdbrandwacht no. 23 - DONDERDAG 18 JUNI - 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKT1E EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Contracten apeclale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post; per jaar 13,50 per kwartaal f 3,50 Voor een tot de laatste plaats bezette kerk heeft de gouden koorvereniging 'Bergen' donderdag 11 juni j.l. een indrukwekkende uitvoering van het ora torium 'Die Schöpfung' (De Schepping) van Joseph Haydn ten gehore ge bracht. Annette de la Bye, Willy van Hese en Marco Bakker stonden garant voor een solistische medewerking van hoog niveau, terwijl het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor de instrumentale begeleiding zorgde. Pieter Olthof bespeelde het clavecimbel. Het geheel stond onder de bekwame lei ding van Cornelis Jonker. Reeds in de eerste koraal 'Und der Geist Gottes schwebte auf der Fla- che der Wasser' viel de krachtige dynamiek van koor en orkest op. In 'Die Himmel erzahlen' werden de toehoorders geboeid door een har monische synthese tussen solisten, koor en orkest. Als andere indruk wekkende koralen moeten worden genoemd 'Stimmt an die Saiten', 'Der Herr is gross', 'Vallendet ist das grosse Werk', 'Heil dir, o Gott' en tenslotte het machtige fugatische slotkoor 'Singt dem Herren alle Stimmen'. Uiteraard waren er ook kleine schoonheidsfoutjes, zoals een iets te lang aangehouden 'Ewigkeit' in 'Heil dir, o Gott', maar deze deden aan de virtuositeit van het geheel geen en kele afbreuk. Annette de la Bije schitterde met haar heldere, gepo lijste sopraan en een zeer betrok ken voordracht in de verschillende aria's en recitatieven waarvan 'Nun beut die Flur' en 'Auf starken Fit- tische schwinget sich der Adler' ge noemd moeten worden. Willy van Hese vertolkte met zijn krachtige tenor de diverse recitatie ven en aria's, waarvan wij 'Nun schwanden vor dem heiligen Strah- le', 'In vollem Glanze steiget jetzt die Sonne strahlend auf' waarbij het voorafgaande orkestgedeelte een im posante uitbeelding gaf van het op komen der hemellichamen, en 'Mit Würd und Hoheit angetan' memore ren. Marco Bakker zong met zeggings kracht en stembeheersing de aria's en recitatieven van de aartsengel Raphaël: 'Rollend in schaumenden Wellen', 'Und Gott schuf grosse Wal- fische' en 'Nun scheint in vollen Glanze der Himmel'. Samen met An nette de la Bije droeg hij de twee lyrisch getinte duetten uit het der de deel op poëtische wijze voor. Mede door het melodieuze spel van het orkest en de nauwkeurige en soepele begeleiding van clavecimbel- list Pieter Olthof werd dit concert 'n groot succes. De waardering van 't publiek bleek uit het veelvuldig tussentijds ap plaus en een lange, staande ovatie aan het eind. Een aardige bijkom stigheid was, dat de warmte de or kestleden er toe bracht de keurige zwarte jas uit te trekken, zodat zij het tweede en derde deel in hemds mouwen musiceerden, dit tot groot vermaak van het publiek. Burgemeester L. J. de Ruiter richtte zich in een kleine speech tot de jubi lerende koorvereniging waarbij hij het enthousiasme van de leden prees. „Maar dat kan niet anders met zo'n dirigent," voegde hij er aan toe. Namens H.M. de Koningin speldde hij mevrouw H. G. Akerboom-Schut te, mevrouw M. Bogtman-Kroon en de heer P. Prins de zilveren ere medaille van de orde van Oranje Nassau op ter gelegenheid van hun 50-jarig lidmaatschap. De koorvereniging 'Bergen zal met trots op haar gouden jubileumcon cert kunnon terugzien. A. Kofman. Reeds jaren bestaat in de gemeen te Bergen de mogelijkheid om onder leiding de prachtige bossen en dui nen te bezoeken. Dit meestal zomer - gebeuren, georganiseerd door de VVV wordt de laatste jaren in sa menwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie afde ling Bergen gedaan, welke instan tie ook voor- en na j aars wandelingen verzorgt. De groeiende behoefte echter om het gehele jaar door te kunnen wande len, heeft het IVN doen besluiten een routebeschrijving voor u samen te stellen aan de hand waarvan u het gemeentelijk natuurreservaat (145 ha) en een deel van het (1000 ha) in Bergen gelegen Noordhol lands Duinreservaat kunt bewande len. Met opzet is de beschrijving zo gekozen dat zij niet aan jaargetijden is gebonden en u ten alle tijde van de prachtige omgeving kunt genie ten. Het 'Natuurpad' bestaat uit twee ge deelten die onafhankelijk van elkaar gewandeld kunnen worden. Route 1 voert u vanaf het VVV-kantoor, of De Dikke Boom, door het vrij toe gankelijke Natuurreservaat. Route 2 sluit hierbij aan maar kan ook van af het aan de weg naar Schoorl ge legen café-restaurant Duinvermaak (speeltuin) gevolgd worden en gaat door het Duinreservaat. Hiervoor dient u echter in het bezit te zijn van een toegangskaart welke ver krijgbaar is bij de VVV en Duinver maak, In het Duinreservaat mogen geen honden worden meegevoerd. Samen duren de wandelingen on geveer 21/2 uur. Wellicht ten overvloede willen wij u er op wijzen dat het niet toege staan is planten te plukken, dieren te verstoren of de omgeving te ont sieren door het achterlaten van af val. Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie heeft een bro chure uitgegeven wat u gratis bij het VVV-kantoor te Bergen kunt ver krijgen. BERGEN De twee attracties, die zich gedurende enkele weken op het 'Kleine Plein' bij benzinestation Akerboom hebben bevonden, zullen spoedig naar elders verhuizen. Tot 14 juni aanstaande kan men nog genieten van de poffertjes in de schitterende kraam, de kinderen kunnen tot die datum nog een keer tje draaien in de zweefmolen met de vliegtuigjes. Zoals bekend kwamen beide etablis sementen naar Bergen om door mid del van het verplichte staangeld bij te dragen in het nog bestaande te kort ter zake van het carillon in de toren van de Ruïnekerk. Dit carillon werd, zoals bekend, op 5 mei j.l. door het Carillon Comité overgedra gen aan de gemeente Bergen. De kans moet niet uitgesloten wor den geacht, dat Bergen ook in het voorseizoen 1971 weer zal worden verrast door een poffertjeskraam, met of zonder zweefmolen, maar vooralsnog geldt: tot 14 juni poffer tjes eten op het 'Kleine Plein'. BERGEN De jaarlijkse huis-aan- huis collecte van het Roode Kruis heeft dit jaar 6364,72 opgebracht. Dit bijzonder grote bedrag werd bij eengebracht door de inwoners van Bergen, Warmenhuizen, Schoorl en Koedijk. Alle dank aan degenen die hieraan hun medewerking hebben verleend. Aanstaande donderdag 18 juni zul len de heren Jellema en Jostmeyer weer een Dia-avond verzorgen over het oude en het nieuwe Bergen. De ze avond, die gehouden wordt in 'Het Kompas' is de eerste van een serie, die georganiseerd wordt in samenwerking met de WV-Bergen. Hoewel de voorstellingen uiteraard vooral voor de bezoekers van Ber gen bestemd zijn, zijn belangstel lende Bergenaren eveneens van har te welkom. De uitgebreide collectie kleurendia's, gemaakt in archieven en musea, maar ook in 'het vrije veld' belicht vrijwel alle aspecten van Bergen: historie, natuur, land schappen, cultuur, toerisme enz. De voorstelling vangt aan om 8 uur. Al le informatie: WV-Bergen, Plein, tel. 3100. De aangegeven klaverjasdrive op za terdag 27 juni vervalt hierbij, dit wordt vrijdag 26 juni, 20.00 uur in de Duinranderskantine. De opbrengst is voor het aspiranten-tournooi. Komt u allen op vrijdag 26 juni. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Aan B en W en de gemeenteraad van Bergen N.H. Mijne heren, Betreft: aardgaswinning Bergermeer. Het bestuur van de Vogel werkgroep Noordhollands Noorderkwartier heeft met verontrusting kennis ge nomen van de huidige aantasting van een uniek polderlandschap in uw gemeente, met name in de Ber germeerpolder. Het is ons duidelijk Van 29 mei t.m. 31 mei was 't schoolreisje van de 5e en 6e klas van deze school. Met een bus van de NHADO g'ing de tocht naar Westerbork, naar de Pieterberg, één van de vele vakantie-centra in Drente, waar we onze intrek namen in een rustig in het bos gelegen houten gebouw. Na ons geïnstalleerd te hebben, de jongens in de jongens-afdeling, de meisjes in de meisjes afdeling, gescheiden door de eetzaal, werd er nog gezwommen in het prachtige, verwarmde openlucht zwembad, dat vlak bij de Pieterberg ligt. 's Avonds werd er een grote speurtocht ondernomen door de bossen rondom Westerbork. De volgende dag werd er een bezoek gebracht aan de Verkeerstuin in As sen. 's Morgens werd er eerst nog een flinke wandeling in de bossen bij Papenvoort gemaakt, en een be zoek gebracht aan de Hunebedden in Rolde en daarna ging het naar de Verkeerstuin. Hier hebben de kin deren hun kennis van het verkeer kunnen testen. Als er met één van de trapautootjes een fout werd ge maakt, werd de chauffeur (of chauf- feuse) naar de verkeerstoren geroe pen en op de fout gewezen. De terugreis naar Westerbork ging over het Asser TT-circuit wat een attractie apart was. De uitgebreide maaltijd in het kamp werd alle eer aangedaan waarna een korte wande ling volgde naar het Hertenkamp om vervolgens te gaan slapen. Zondagmorgen na het koffers pak ken werd het vakantieverblijf op geruimd en schoongemaakt waar na de terugreis werd aanvaard, zeer voldaan en dankbaar arriveerden we 's avonds om 8 uur in Groet. 9 juni was het schoolreisje voor de le t.m. de 4e klas. Dit is een uniek reisje geworden. Met de bus werd de reis ondernomen naar Heeren veen, alwaar op de kunstijsbaan van de overdekte ijshockeybaan de kinderen konden genieten. De tem peratuur, die buiten tropisch was, was binnen heerlijk. De kinderen konden schaatsen en wie de schaat sen thuis had gelaten genoot van het glijden op spelen in deze grote ruimte. Hierna werd de tocht ver volgd naar Terhorne, waar een boot gereed lag om een tocht over de Langweerderwielen en het Sneeker- meer te maken. Op een eiland in het Sneekermeer werd gestopt om de kinderen gelegenheid te geven hier nog wat te spelen of te ballen. Om 5 uur werd de tocht voorgezet huis toe waar we om ongeveer half acht arriveerden. Niettegenstaande het hete weer is dit een prachtig reisje geweest. De ijsclub Thialf heeft dit jaar voor het eerst de mogelijkheid geopend om tot 1 juli op de overdekte baan te kunnen schaatsenrijden. De baan is zo groot dat er voor een honderd- tal kinderen ruimte genoeg is. (aardbeien-kersen-bananen- tomaten-sinaasappels-grape fruits- appelen enz. enz.) Kort voor het jaareinde van 1969 vond op de Nürburgring in de Eifel een belangrijk experiment plaats. Nooit eerder had men op deze be kende baan een dergelijk vreemd 'span' gezien. Daar werd de Eifel- land caravan 310, getrokken door een formule 2 race-wagen. De Eif- feiland fabriek te Mayen, niet ver van de Nürburgring had besloten één van haar populaire caravans aan een uiterst strenge rijproef te onderwerpen. Het bleek noodzakelijk de wagen met speciale stabilizerings- vleugels uit te voeren, wegens de zeer hoge snelheid. De aërodyna mische (druppel) vorm van de cara van zou anders vliegeigenschappen gaan vertonen. Coureur Rolf Stommelen behorende tot de elite van de Europese rijders bestuurde de combinatie. Het idee van de eigenaar directeur van de Eiffelland fabrieken Gunther Hen- nerici, een van zijn wagens aan deze bijna moordend moeilijke proef te onderwerpen, slaagde volkomen. De tijdmeter noteerde een snelheid van maar liefst 202.8 km per uur. De caravan hield zich voortreffelijk en bleef volledig slingervrij en be stuurbaar achter de formule 2 wa gen hangen. Commentaar van Rolf Stommelen: Deze wagen rijdt fan tastisch, de wagen ligt als een rots op de weg en blijft volledig onder controle, zelfs in de lastigste boch ten (waaraan de Nürburgring zo rijk is). KERKSTRAAT 13 - BERGEN TEL. 2552 geworden dat verdere aantasting van dit weidelandschap op korte ter mijn zal aanvangen, althans dat ge tracht wordt verdere aantasting te doen plegen. Als grootste vogelwerkgroep in Noord-Holland, met een groot aantal leden in uw gemeente, maken wij ernstig bezwaar tegen aantasting nu en in de toekomst van dit unieke weidevogelbroedgebied. Zoals u bekend kan zijn, vormt de Bergermeer met de Egmondermeer een van de rijkste weidevogelbroed plaatsen in Noord-Holland, waar al leen de Zaanstreek in belangrijkheid boven staat. Wij dringen er met de grootste klem op aan de huidige aantasting van dit terrein te doen stoppen en verdere voorgenomen aantasting door uit breiding van winplaatsen te verbie den. Inmiddels tekenen wij, V.W.G. Noordhollands Noorderkwar tier, w.g. K. de Vet, voorzitter. G. R. Monsees, secretaris. Aan B en W en de gemeenteraad van Bergen N.H. Mijne heren, Betreft: voorgenomen aardgaswin ning in de Bergermeer. Contact Natuurbescherming Noord- Holland heeft kennis genomen van geruchten die in Bergen de ronde doen inzake de voorgenomen exploi tatie van aardgas in de Bergermeer. Het bevreemdt ons in hoge mate dat de gemeente Bergen enerzijds denkt aan het instellen van een Berger Beneden Bos dienende als een groe ne buffer tegen de opdringende ge meente Alkmaar, maar anderzijds een natuurlijk, en landschappelijk onvervangbaar, polderlandschap zonder scrupules geheel of gedeelte lijk opoffert in ruil voor verwacht economisch gewin. Het bevreemdt ons in hoge mate, dat het in Bergen mogelijk blijkt te zijn dat een obstakel wordt gebouwd zonder een vergunning in een ter rein, dat blijkens een bestemmings plan 'een agrarische bestemming heeft met landschappelijke waarde'. Wij vrezen, dat door uw vermeende medewerking aan het doen oprich ten van meer, gesproken wordt van negen, bouwsels in verband met aardgaswinning in samenhang met de voorgenomen aanleg van de rond wegen 'Alkmaar en Bergen' de na tuurlijke groene zone tussen Alk maar en Bergen binnen afzienbare tijd zal zijn verdwenen; een feit waar wij ons uit een standpunt van natuurbehoud en volksgezondheid nimmer mee zullen verenigen. Minister Nelissen heeft op vragen van een kamerlid geantwoord, dat met betrekking tot de aanleg van ondermeer de boorlokatie 'Bergen' een zorgvuldige afweging van be langen heeft plaatsgevonden en dat alle betrokken belanghebbenden van de nodige inspraak verzekerd waren. Wij merken daarbij op dat uitslui tend rekening is gehouden met de bescherming van waterwinning en de kust, zoals ook uit de verdere antwoorden van de minister blijkt. Het is een hoogst bedenkelijke zaak dat het in Bergen mogelijk blijkt te zijn dat inspraak van de bevolking onmogelijk wordt gemaakt door het De Trimclub Schoorl draait nu al vanaf oktober vorig jaar, en vele mensen weten niet van het bestaan af! Elke zaterdagmorgen om 9 uur start de groep vanaf de Schoorlse Zeeweg te Schoorl. Het is zowel voor dames als voor heren. Wat wordt er allemaal gedaan? In een gezellige, vriendelijke verhouding wordt er gevarieerd gelopen, met daar tussendoor oefening om het lichaam meer soepelheid te geven. Slappe spieren (vooral buikspieren) worden behandeld door krachtoefeningen Lekker puffen met boomstammetjes, en niet te vergeten die roei training Wat altijd enthousiast wordt gedaan. En nog veel meer. Kom eens meedoen, kosten f 1,00 per persoon. onthouden van volledige informatie aan deze bevolking en zelfs aan de gemeenteraad. Dit is in strijd met de beginselen van de democratie, die des te zwaarder wegen nu het zaken als water- en luchtverontreiniging betreft, terwijl ook aantasting van een gezond leefklimaat in het geding is. Wij menen dat: 1 aantasting van een uniek polder landschap als gelegen tussen Ber gen en Alkmaar uit een oogpunt van landschapsschoon niet mag plaatsvinden; 2 aantasting van deze groene zone gelegen tussen de opdringende ge meente Alkmaar en het dorp Ber gen door het bevorderen van gas winning en exploitatie uit een oog punt van volksgezondheid onver antwoord is. Wij verzoeken u dringend de sluier van geheimzinnigheid omtrent de plannen tot winning en exploitatie van aardgas in de Bergermeer te doen opheffen door zowel de ge meenteraad als de bevolking op kor te termijn volledige informatie te verstrekken. Ook wij zullen graag de resultaten van uw aangekondigde openheid, wij denken aan uw mede delingen in januari ter ere van het jaar 1970!, vernemen. Wij dringen er bij u ten zeerste op aan uw uiterste inspanning te be trachten de onder 1 en 2 hierboven genoemde aantasting te voorkomen. Uw berichten zien wij gaarne tege moet. Contact Natuurbescherming Noord-Holland w.g. M. van Herp, voorzitter. G. R. Monsees, secretaris. Fietsen, springen, lopen, lig gen, dansen, hollen. Wat je ook doet, Levi's corduroy jeans zit altijd even lekker. Past altijd even precies om je lijf, als een schilletje om een appel. Op gelet dus: Levi's. Very, very "freaky"! Stationsstraat 9 Bergen - Tel. 2414 Op dinsdag 23 juni a.s. zal Bergens Harmonie, o.l.v. de heer C. Schrij vershof, concerteren bij de Ruïne- kerk. Aanvang 20.00 uur. BERGEN AAN ZEE Zaterdagavond 19.30 uur: (Nederl.). Zondag 8.30 uur: (Duits). Zondag 11.00 uur: Dienst met rit mische begeleiding. BERGEN HERV. GEMEENTE 9.00 en 10.00 uur: Dienst in Het Kom pas, Dr. v. Peltlaan 1. 19.00 uur: Avondmaal in Het Kom pas, Ds. ter Steege. GEREFORMEERDE KERK 9.00, 10.30 en 19.30 uur: Ds. Q. D. Hanemaayer te Bergum. PAROCHIE PETRUS EN PAULUS Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag 8.15 - 9.30 - 11.00 EUROPESE PAROCHIE VAN ST. BENEDICTUS Prins Hendriklaan 3J Zaterdag 19.15 uur: Eucharistie viering als op zondag. Zondag: 8.00 uur - 9.00 uur hoogmis, 10.15 uur Europese dienst met preek in het Frans en Duits - 11.30 uur. SCHOORL NED. HERVORMDE GEMEENTE VAN SCHOORL, GROET EN CAMP. Schoorl 10.00 uur: Ds. E. H. Lou- rens, Den Helder. Groet 10.00 uur: Ds. W. Ph. E. van Kooten. Doop met trompet. R.K. PAROCHIE VAN DE H. JOANNES DE DOOPER Zaterdag 19 uur Eucharistieviering als op zondag. Zondag: 8.00 - 9.30 - 11.00 en 19.00 uur. ALKMAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur: Ds. A. J. van der Sluis. BERGEN B. LUIE Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen Tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: T. v. Werven, Dr. v. Peltlaan 55, Bergen, telefoon 3139. De vakantietij d is begonnen en daarom is besloten om a.s. zaterdag de laatste Trim-ochtend te houden. Dit eerste seizoen van de Trimclub Schoorl mag een succes genoemd worden. Velen hebben deelgenomen op de manier zoals het hun het beste uitkwam. In september zal er weer begonnen worden, maar daar leest u wel nader over in De Duinstreek. Woensdag 10 juni j.l. zijn in de brandweerkazerne aan de Laanweg te Schoorl de examens 'hoofdbrand wacht' afgenomen. De cursus, welke het afgelopen jaar is gehouden, werd gegeven door de heer Bulens van de brandweerin spectie te Haarlem. Van de 13 deelnemers uit Schoorl, zijn de 10 volgende brandweerlie den geslaagd. A. Hoogvorst jr., D. Kroon, W. Lim- men, G. Oostindië, J. Raat, A. Th. Smit, H. Snip, C. Schotvanger, J. Wittebrood, A. Zwagerman.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1