^^èuinziddets GERRITSEN KELTUM PLEET A. J. Kofman l-3e-JAAKGANG no. 27 - DONDERDAG 16 JUL: '<-i verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond BURGERLIJKE STAND Bergen UNIEK IN SCHOORL DAMESVOETBAL VVV GROET- CAMPERDUIN ORGANISEERDE CONCERT BEZWAARSCHRIFT NIEUW BERGEN' t.a.v. GASBORING Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen DOKTERSDIENSTEN M. E. M. Schaap Afwezig van 17 juli tot 2 augustus Weekenddienst Tandartsen in Bergen H. K. FINKENSIEPER ZIJN WIJ GESLOTEN E.H.B.O.- DIPLOMAUITREIKING Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Het adres van onze correspondent in Bergen is Russen weg 18 Telefoon (02208) 2229 weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Dam weg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mldden8tandsbank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar f 13,50 per kwartaal 3,50 Een plattelandsgemeente, vlak tegen de duinen aan is een ideale plaats voor de ruitersport. Hoewel Schoorl altijd een gemeente was, waar men leefde van de veeteelt en de landbouw, is door haar ontdekking als recreatie gemeente ook de ruitersport tot grotere bloei gekomen. Was paardrijden vroeger een sport voor de Happy Few, langzamerhand kan ieder, die liefde voor het paard heeft profiteren van de mogelijkheid tot paardrijden. Ja sterker nog, aldus voorzitter De Vries, het is zelfs goed koper paardrijlessen te nemen dan tennislessen, waardoor paardrijden een sport geworden is, die voor iedereen openstaat. Maarals ik zeg iedereen, denk ik toch vooral aan de jonge mensjes, die beginnen met ponyrjjden om later paard te rijden. Pony: het kleine paardje dat ieder kind in vervoering brengt. Er zijn nog altijd veel ouders die voor hun kinderen een pony kopen ende kinderen 'er op zetten'. Zo lang de kleine blijft zitten is men reuze trots, maar waarom deze beginnertjes geen les gegeven? De basis voor het paardrijden is goed les nemen. Paardrijden is een sport waarbij men het risico loopt er afgeworpen te worden, waarbij kneuzingen en breuken aan de arde van de dag zijn. Denk niet dat alleen ongeoefenden dit kan overkomen. Vele goede ruiters zijn 'zandruiters' geweest. De heftigheid en misbruik van het paard spelen namelijk ook een rol. Gewoon les nemen. De eerste beginselen van de ruiter sport in je opnemen en verwerken. De mogelijkheid om les te nemen zijn velerlei. Er zijn rijscholen op burger niveau; zoals rijschool Cockshoorn, Wijler-Guichelaar en de pas gereed gekomen nieuwe Duinmanege van Poelenburgh te Schoorl. Men kan ook zy'n instructie verkrijgen via de bekende landelijke Rij verenigingen De Ken- nemer Ruiters te Bergen en de landelijke Rijvereniging de Duinridders te Schoorl. Dit in tegenstelling met de Kenne- mer Rij sociëteit, die sedert 35 jaar haar leden een gezellig jaarpro gramma biedt in de contreien van Bergen en Schoorl. Haar wedstrijden zijn niet officieel, maar worden in een sociëteitssfeer gehouden en door vele landelijke ruiters gezien als oefenwedstrijden. Echte officiële wedstrijden worden slechts georga niseerd door Kon. Federatie van landelijke rij verenigingen: Prov. Bond Nrd.-Holland: Streek midden van de Federatie voor het gebied Noord-Holland Midden. Zo organi seert de afdeling Bergen (Kenne- mer Ruiters) op 18 juli a.s. een groot Streekconcours: terrein de Frans man. Zaterdag 8 augustus a.s. zal een groot Streekconcours gehouden worden in Schoorl, aan de Sport- laan, door de Duinridders. De Kon. Fed. v. L.Rijver. heeft meer dan veertig jaar een straffe organisatie opgebouwd en haar officiële wed strijden zijn dan ook toonaangevend in dit gewest. Doordat de paardensport 'populair der' werd en ook de minder-gesitu- eerden konden profiteren van deze fraaie sport mede door de bijzondere ligging aan de duinen van Schoorl, bestond de behoefte aan een paar densportvereniging en het is Dr. Hed. de Vries geweest die de stoot tot oprichting van de Duinridders gegeven heeft in samenwerking met de heer J. J. Rotteveel als actieve secretaris en mejuffrouw R. Hooy- berg als penningmeesteresse. Als in structeur werd aangetrokken de heer P. Rozing. Het is de grote ver dienste van de heer Rozing, dat de Duinridders op vele concoursen een groot aantal prijzen in de wacht slepen. In de vier jaar dat de vere niging bestaat, is de voorzitter M- dressuur en zullen zes leden hoogst waarschijnlijk tot de M-klasse dres suur worden bevorderd.(Ina Zijde wind, Mr. C. Eecen, Afke de Lange, Rob Leeuwenkamp, Ankie Woets en Dr. J. Nieuwbuurt). In de categorie springen zijn Afke de Lange, mevr. de Vries-Eerland en Ankie Woets de toppers. Veelbelovende jongeren zijn Liesbeth Kaldenbaeh, Herman Ro zing, Jan de Lange, Ada Timmer man, Jos Rotteveel, Kees Mekken, Piet Bakker en Annelies Groene- wegen. Maar niet alleen jongeren zijn aankomend, vooral de iets oude re ruiters zijn grote steunpilaren zoals mevr.Grandria-Dexel, mevr. Verhagen-v. d. Willigen, mevrouw Nieuwbuurt-Dorpema en de heren Rotteveel, Leeuwenkamp, Metzelaar, Assembroek en Drs. van Oostveen. De vereniging kent ook niet-rijden- de leden, die voornamelijk achter de schermen werken zoals de dames Leeuwenkamp, Zijdewind en de he ren Zijdewind, Grandria, Schot, J. J. Eecen en Drs. Verhagen. De Duinridders zijn ridders van di verse pluimage. De kracht van de vereniging zit in de uitstekende in structie, sterk teamwork en goede organisatie. Op vele concoursen wist de vereniging vele successen te be halen en dit werkt stimulerend op het verenigingsbeleid. Voorzitter De Vries is een cre atieve figuur. Vele verenigingen wist hij tot grote bloei te brengen en ook de Duinridders profiteren van zijn artistieke inslag. Het nieuwe pro gramma van de vereniging is een vondst. De adverteerders zullen er geen spijt van hebben en hun aantal is aanzienlijk. Heeft hij ook niet het Postpaard van de K.R.S. uitgebreid tot een lucratief maandblad? „Ik hoop dat het nieuwe bestuur van de K.R.S. dit communicatiemiddel als waardevol blijft bekijken, want Instructeur P. Rozing. ik heb er vijf jaar lang mijn ziel ingelegd." „De Landelijke Ruitersport heeft voor mij iets attractiefs. Het als team strijden in de goede zin des sportwoords) tegen een andere vere niging is voor mij een sportieve aan gelegenheid. Ik ben op de wedstrijd sport ingesteld. Zeker als voorzit ter van een sportvereniging behoor je dit te zijn. Een andere instelling is in strijd met de wedstrijdsport en is rijp voor Oudtburgh of de Sportraad in Bergen. Kun je meteen een politieke partij oprichten." „Voor mij heeft de ruitersport iets fascinerends. De omgang met dit edele dier werkt persé stimulerend op de karaktervorming. Iemand, die goed is voor een paard moet een goed mens zijn. Ik herinner mij de spreuk: Mensen met paarden, heb ben een hemel op aarde, maar ko men zij te sterven, valt er niets te erven!" Het afgelopen jaar heeft de oprich ting plaats gehad van de pony-afde ling van de Duinridders: De Schild- knaapjes. Momenteel bestaat zij uit zeven leden onder de zeer deskun dige leiding van de heer P. Kool uit Alkmaar. Ik zou ieder jong meisje of jongen, die wil ponyrijden aan raden: Als je wilt rijden, doe dit dan onder deskundige leiding. Deze basis wordt je verschaft door de lande lijke Rijvereniging de Duinridders. Alle inlichtingen kan men verkrij gen bij mevr. Verhagen-v. d. Willi gen, Molenweg 8 te Schoorl, tel. 1928. Schildknaapjes zijn Hento Verhagen Enny de Vries, Annelies Duinmeyer en de jongens Herman Verhagen, Ni co en Theo Leeuwenkamp en Freddy Wichelaar. In Bergen zullen de Schildknaapjes voor het eerst in het openbaar uit komen. Wij wensen hen veel succes toe. Het huidige bestuur bestaat uit de volgende samenstelling: voorzitter De Vries, secretaris Rotteveel, pen ningmeester Leeuwenkamp, Pony zaken mevr. C. H. Verhagen-v. d. Willigen en coach De Lange. Dit be stuur heeft vele toekomstplannen. Zij wil voor haar leden een goede en degelijke instructie en instruc teur P. Rozing zorgt daarvoor. In de laatstleden algemene vergadering, waar enkele principiële zaken aan de orde gesteld werden, hebben alle leden zich achter het voorstel van de voorzitter geschaard om mede werking te verlenen bij het houden van kleine concoursen met beperkte deelname, waarbij de deelnemers voor de Federatie hun punten zo wel in dressuur als springen kun nen halen en meetellen voor de offi ciële puntenregeling bij de Kon. Fe deratie. Dat hiervoor een grote in teresse zal bestaan is begrijpelijk, omdat deze wedstrijden gehouden zullen worden in de wintermaanden. De Duinridders willen daarmede de echte wedstrijdsport op paardenge- bied stimuleren en zullen dan ook een strenge selectie toepassen. In de jongstleden verreden concour sen hebben de Duinridders de vol gende successen geboekt: Kampen: Dr. H. de Vries 2e prijs, 2 winstpunten. Balkbrug: Dr. H. de Vries 3e prijs, 2 winstpunten. Hat- tem: Dr. H. de Vries 3e prijs, 2 winstpunten. M. Beemster: Ina Zij dewind le prijs, 2 winstpunten, Afke de Lange 2e prijs, 2 winstpunten, Rob Leeuwenkamp 2e prijs, 2 winst punten, A. Leeuwenkamp le prijs, bevorderd tot B2, L. Kaldenbaeh 2e prijs, bevorderd tot B2, Dr. H. de Vries 4e prijs, 2 winstpunten,Ankie Woets le prijs, 2 winstpunten, Acht tal le prijs (groot succes). Middenmeer: Viertal Duinridders 2e prijs, Ankie Woets 2e prijs, 2 winst punten, Ina Zijdewind le prijs, 2 winstpunten, Afke de Lange 3e prijs, 2 winstpunten, Dr. H. de Vries 3e prijs, 2 winstpunten. Scherpenisse: Dr. H. de Vries le prijs, 3 winstpunten. Wateringen: Viertal Duinridders 3e prijs. L-dressuur Afke de Lange le prijs, 100 punten, Ina Zijdewind 4e prijs, 94 punten, Ankie Woets 2e prijs, 100 punten. M-dressuur: Dr. H. de Vries 5e plaats 96 punten. De Duinridders gaan steeds crescen do en dat is toch wel een groot suc ces voor bestuur en instructeur P. Roozing. van 29 juni tot 6 juli 1970 GEBOREN: Esther Angelique, d.v. Th. H. J. Jansen en M. E. Th. de Graaf, Gasweg 4. ONDERTROUWD: Erik van Eikeren 22 jaar, Kerkedijk 50 en Marian Mak 22 jaar, Breelaan 90. Nicolaas J. J. Kuin, 23 jaar, Kerkedijk 20 en An toinette M. Bos, 21 jaar, Alkmaar. Simon Ligthart, 23 jaar, Warmen- huizen, en Johanna A. Snel, 22 jaar, Kruisweg 44. Johannes Bazen, 33 jr. Hallstein-Nes 10 en Cornelia A. H. Schwarzwalder, 24 jaar, Hallstein- Nes 10. Rudolf M. S. van der Marck 27 jaar Delft en Eugénie M. E. Frank 28 jaar, Russenweg 23. GEHUWD: Meinardus M. L. M. Car per, 25 jaar, Alkmaar en Catharina M. G. Leering, 23 jaar, Kogendijk 14. Nieuw adres: Oudorp. Rudolf A. Smit, 24 jaar, Delft en Else Leep 21 jaar, Alkmaar. Nw. adres: Alk maar. Petrus J. M. Stroomer, 27 jr. Kruisweg 10 en Astra Korn, 23 jr. Alkmaar. Nieuw adres: Wijzend 91. OVERLEDEN: Willem Vermeulen, 72 jaar, Alkmaar. Cornells de Jong, 83 jaar, Oude Bergerweg 54. Na het wereldkampioenschap voet bal in Mexico wordt op zaterdag 18 juli om half zeven op het sportcom plex van Duinranders aan de Smeer- laan, door de D.E.B. (Duinranders Emancipatie Bond), een voetbalwed strijd voor dames georganiseerd. Hiervoor hebben ingeschreven 2 ploegen, nl. een elftal dames van Duinranders' en een elftal dames van 'Eldorado'. Voor het elftal van Duinranders worden nog wel een aantal dames gevraagd. Masseurs zijn echter al in grote getale aan wezig. De door de D.E.B. aangewezen warmbloedige scheidsrechter is de heer Cees Lesmeester uit Amster dam. Na dezestrijd wordt het programma voortgezet met de jaar lijkse wedstrijd tussen de heren-elf tallen van Duinranders en Eldorado. Vorige week donderdag gaf de Har monie Excelsior uit Noord-Schar- woude een concert achter in café Meereboer te Groet, wat was geor ganiseerd door de VVV Groet-Cam- perduin. Al enige jaren staat dit concert op het evenementenpro gramma en elk jaar kan men terug zien op een geslaagde avond want ook deze keer was er van de zijde van de gasten weer een grote be langstelling. Ook dit keer slaagde directeur de heer Ham er weer in de aanwezigen te laten genieten van een echt zo- merprogramma met vele bekende en lichte muzieknummers. Zo'n uurtje is zo voorbij en toen het laatste nummer werd aangekondgid klapte het publiek zo lang dat deze China Boogie nogmaals werd gespeeld. Wel een teken dat het werd gewaar deerd en men genoten had. De heer Bouman dankte tenslotte het korps en directeur voor hun optreden. Aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Bergen Edelachtbare Heren, Betr. voorgenomen bouw van een boorplatform aan de Groeneweg Hierdoor willen wij onze bezwaren kenbaar maken tegen het voornemen van Uw college om, in afwijking van het bestaande bestemmingsplan, vergunning te verlenen aan Amoco Netherlands Petroleum Co, voor de bouw van een boorplatform ten behoeve van de 'gaswinning, op het perceel E 273 aan de Groeneweg. Het beleid van onze gemeente is steeds er van uitgegaan, dat vestiging van industrie in Bergen niet moet worden bevorderd, uit overweging dat deze zich niet verdraagt met natuurbehoud en recreatie. Blijkens het streekplan onderschrijft de provinciale overheid die opvatting. Wij achten deze opvat ting juist. Consequentie daarvan is echter, dat ook mijnbouw-activiteiten in onze gemeente niet op hun plaats zijn. Te sterker geldt dit voor gebieden die in het streekplan zijn aangewezen voor 'landschapszorg'. Daartoe behoort het gebied waaro mhet hier gaat. Het vrije uitzicht over de polder met de bos- en duinranden en twee molens, geeft aan dit landschap een bijzondere waarde. Zelfs als de geprojecteerde beplanting het werk geheel aan de waarneming zou onttrekken wat niet het geval zal zijn, noch voor het oog en zeker niet voor het oor dan nog vormt dit werk een storend element in het open landschap. Men bewijst het begrip landschapszorg een ij dele lippendienst wanneer men toch werken van grote omvang toelaat, ook al zijn deze omplant. En het gaat hier om een werk van grote omvang. Niet alleen de opper vlakte, maar ook de aanwezigheid van een parkeerterrein van 68 x 12 meter en een inrit van liefst 13 m breed, wijzen daarop. Dat tijdens het uitvoeren van de boring grote overlast voor natuur, land schap en omwonenden zal optreden, is genoegzaam bekend. Toen destijds voor de Raad van State de beroepen tegen het ontwerp streekplan werden behandeld, heeft Uw voorzitter een welsprekend betoog gehouden voor het behoud van de open ruimte tussen Bergen en Alkmaar. Wij vertrouwen dan ook dat uw college aan dat behoud zal medewerken door de gevraagde vergunning te weigeren. Met verontrusting lazen wij in de ter visie gelegde stukken dat het voor genomen werk, hoezeer in strijd met het geldende bestemmingsplan, wél in overeenstemming zou zijn met de - ons nog niet bekende - voorgenomen her ziening van dat plan. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen dat Uw college zou willen medewerken aan een herziening die zozeer in strijd komt met het begrip landschapszorg; in geen geval zou thans reeds op een eventueel voorgenomen, nog geen rechtskracht hebbende herziening mogen worden vooruitgelopen. Wij beseffen dat AMOCO er belang bij heeft om van haar concessie een optimaal gebruik te maken; doch reeds bij de aanvraag van de concessie kon zij weten, dat zij in een planologisch kwetsbaar gebied ging werken en het komt ons voor dat van de concessionaris verwacht mag worden dat zij zich aan de bestaande voorschriften aanpast en niet omge keerd. Wij mogen U om deze redenen verzoeken, de vergunning te weigeren. Met verschuldigde hoogachting, Namens het bestuur van 'Nieuw Bergen' Mr. F. ZEILER, voorzitter N. J. PEEREBOOM, adj. secretaris aangemeten door CONTACTLENSSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, werden snel geleverd BERGEN F. HOUDé Prins Hendriklaan 14, tel. 3895 en J. M. P. LUGTEN Hoflaan 6, tel. 2700 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. HERINGA Heereweg 311, Schoorl, tele foon (02209) 1266. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Verloskundige Waarneming: Mevr. Engeringh Tel. (02200) 32719 Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: T. v. WERVEN, Dr. v. Peltlaan 55, Bergen, tel. 3139 WARENHUIS EN IJZERHANDEL J. Oldenburglaan 17-19 Bergen Tijdens bouwvak vakantie van 27 juli tot en met 8 augustus. SCHOORL In de onlangs gehouden vergadering van de EHBO, in de zaal van de hr. Slijkerman, opende de nieuwe voor zitter, de heer W. Ouweltjes, de bij eenkomst en gaf het woord aan de heer J. de Leeuw. Deze sprak 'n kort woord over de gevaren langs de weg en het ver heugde de spreker dat alle kursisten geslaagd waren voor examen. Met een felicitatie reikte hij aan de volgende leden de diploma's uit, te weten de dames: Mevr. H. L. Visser V. V. Kok, F. v. Noort, C. C. Kattens M. A. Purmer, H. H. Korsman, E. M. H. Hoogmoed, M. M. P. v. Masijk- v. Reenen, W. M. Zoll, J. C. de Leeuw Mej. A. A. Hoogvorst, C. C. M. Quant en de heren H. Korsman, W. Ouwel tjes, A. Diels en C. O. Zander. De heer Kranenburg, namens het hoofdbestuur sprekende, feliciteer de de geslaagden en gaf ze nog en kele nuttige wenken voor de toe komst. Daarna sprak hij de heer H. Bredewout toe die al bijna 30 jaar lid was van de EHBO, waarvan ongeveer 25 jaar als voorzitter. Spr. vond het een grote prestatie om het zo lang vol te houden. Het hoofd bestuur had daarom besloten de hr. Bredewout de dr. Tilanus jr. draag- penning toe te kennen. Na zijn dankwoord speldde hij bij de de heer Bredewout de draagpen- ning op. Voorzitter Ouweltjes dankte de hr. Bredewout ook voor alles wat hij voor de vereniging had gedaan en bood hem een enveloppe met inhoud aan en voor mevr. Bredewout was er nog een bloemetje. Vervolgens dankte hij dr. Brust die de kursus had geleid en bood haar ook een verrassing aan. Ook dr. Brust dankte de heer Bre dewout voor zijn vele werk in de vereniging, maar vooral tipte zij de prettige samenwerking met de hr. Bredewout. Zichtbaar onder de indruk dankte de heer Bredewout allen voor de medewerking in al die jaren. In zijn slotwoord zei de voorzitter dat de heer Bredewout tot erelid was benoemd en sloot hierna de ver gadering. Van links naar rechts: P. Rozing, Rob Leeuwenkamp, voorzitter de Vries, mej. Rita Hooyberg en Herman Rozing

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1