GERRITSEN Jan van Scorel, een groot zoon van ons kleine dorp KLOKKEN Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 INVOERING REGELING AANVULLENDE HUURSUBSIDIE Muzikale delegatie naar Bergen Geslaagd Maandag 3 augustus lampionoptocht in Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Wekelijkse financiële verantwoording Maya- aktie Weekenddienst Tandartsen in Bergen Dinsdag a.s. 'Westfriese dansgroep' Vandaag is 't 475 jaar geleden dat Jan van Scorel in ons dorp geboren werd. Zo'n mooi rond getal 1 augustus 1495 kunnen we niet voorbij laten gaan, zonder in onze 1 augustus 1970 'Duinstreek' weer eens even de aandacht te ves tigen op deze grote zoon van ons kleine dorp. GEMEENTE SCHOORL Zoals bekend heeft de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening een regeling in het leven geroepen voor het verstrekken van individuele aanvullende huursubsi dies. Hieronder volgen enige hoofdpunten uit de regeling 1. de regeling geldt voor huurders met een belastbaar jaarinkomen beneden 15.000, 2. aanvullende huursubsidies wor den slechts verleend aan huur ders van gesubsidieerde wonin gen die in de laatste tien jaar zijn gebouwd; 3. het uitgangspunt voor het ver strekken van het subsidie is, dat die huurders meer dan 15 - 17°/o van hun belastbaar inkomen voor hun woning betalen; 4. het subsidie wordt verleend in de vorm van een bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen en de huur; 5. de bijdrage kan uiteenlopen van 120,- per jaar tot 900,- per jaar, afhankelijk van de verhou ding inkomen-huur; 6. bij een huurprijs van minder dan 1025,- per jaar wordt geen bij drage toegekend; 7. de bijdrage wordt geleidelijk verminderd vanaf het tijdstip waarop een hem beter passende woning kan verkrijgen; 8. de bijdrage moet worden aange vraagd bij de gemeente. De volgende complexen woningen vallen in de gemeente Schoorl onder de eerder genoemde regeling WONINGWETWONINGEN 4 woningen aan de Sternweg genummerd 1, 3, 5 en 7; 10 woningen aan de Talingstraat en Bergeendstraat nrs. 14, 16, 18, 20 en 22 en 1, 3, 5, 7, 9; 4 woningen aan de Bovenweg genummerd 1, 3, 5, en 7. WONINGWETWONINGEN 10 woningen Hagendoornweg 2 t.m. 20 (even) 8 woningen Hagendoornweg 90 t.m. 104 22 woningen Hagendoornplantsoen 46 t.m. 88 6 woningen Sleedoornweg 2 t.m. 12 14 woningen Sleedoornplantsoen 14 t.m. 40 8 woningen Sleedoornweg 25 t.m. 39 (oneven) 8 woningen Hulstweg 2 t.m. 16. PARTICULIERE HUUR WONINGEN 62 woningen aan Esdoornplantsoen e.o. eigendom van Stichting Pen sioenfonds Metaalnijverheid; 65 woningen aan Plevierweg e.o. eigendom van Algemeen Burger lijk Pensioenfonds; 1 woning aan de Sportlaan en wel no. 2, eigendom van Prov. N.H. Ver. Groene Kruis; 16 woningen aan het Boksdoorn- plantsoen, eigendom van Pensi oenfonds voor de Scheepsbouw. Op 5 augustus zullen drie jeugd drumbands uit Bergen in Noorwe gen, dat dit jaar zijn 900-jarig be staan gedenkt, een bezoek aan Ber gen brengen. In het totaal zullen ca. 200 jongeren van 12 tot 18 jaar 's middags con certeren en marcheren. De jeugdige gasten zullen o.m. offi cieel door het college van B en W ontvangen worden. De delegatie is in Nederland in verband met deel name aan het jeugdfestival in Pur- merend. BERGEN De heer E. Wiegers te Bergen slaagde in Den Haag voor het examen eerste stuurman grote handelsvaart. no. 29 - DONDERDAG 30 JULI - 4 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEQWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 87 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffel8enbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandabank, Alkmaar Contracten speciale tarieven Advertentieprijs 17 ct. p. mm. Abonnementsprijs: f 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per Jaar 13,50 per kwartaal 3,50 van gevlochten wilgetakken (5). Op deze dag mogen we bedenken dat Jan van Scorel niet alleen voor ons dorp, maar ook voor ons land van onschatbare betekenis is geweest. We mogen terecht, meen ik, trots zijn op Jan van Scorel, een groot zoon van ons kleine dorp. W. Koeman. (1) In het Rijksmuseum te Amster dam is van hem te zien 'De Ze ven Werken van Barmhartig heid'. (2) Dit schilderij, 'De Intocht van Jezus te Jeruzalem' bevindt zich in het Centraal Museum te Utrecht. (3) Die is de wereldberoemde, raad selachtig glimlachende 'Mona Li sa' in het Louvre te Parijs. (4) In 1570 bezweek de dijk, tijdens een overstromingsramp, die even erg was als die van 1953. Maar in 1597 is de dijk en de inpolde ring hersteld volgens de plannen van Jan van Scorel. (5) Eerst in de huidige tijd worden proeven genoemen met gebruik making van plastic en nylon. BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen Tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Stand op 16 juli: f 1544,11. Inhoud collectebussen: f 258,35. Stand op 23 juli: ƒ1802,46. We verwijzen naar onze borden in tuin Dorpshuis, Duinvermaak, Ber gerweg 35 en Pier Panderweg 6 Ber gen a. Zee. Alles is daarop te lezen. Er is nog steeds een nijpend tekort aan collectanten. Als meerderen zich inspannen komen we er gezamenlijk. Voor eventuele informatie en tekor ten van onze kant: Guurtjeslaan 24, telefoon 2721 (niet in de gids ver meld). Onze hartelijke dank aan al onze helpers (sters). REDT DE MAYA'S Stan moriendo Het sterven is begonnen Klokken luiden Dag in dag uit Heer redt de Maya's Mens gij die honger kent Uit strijd in eigen land Ontwaakt Redt de Maya's Gedenkt uw doden Eert hen in het helpen Van de broeder Redt de Maya's Wilt u helpen of geld storten, dit is mo gelijk aan het volgende adres: Guurtjeslaan 24, Bergen en giro 4015 Ln.v. Algemene Bank Nederland, t.g.v. C. Dek ker. Collectanten gelieven zich te melden Guurtjeslaan 24, Bergen. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: H. L. v. d. VEEN Breelaan 18, Bergen, telefoon 5000. BERGEN - In verband met het gro te succes van vorig jaar is opnieuw besloten een dansgroep te laten op treden bij de Ruïnekerk. Ditmaal zal dinsdag om 20.00 uur de 'West- friese Dansgroep' een demonstratie geven, waarbij ook het publiek zal mogen meedansen. Op 15 oktober 1550 krijgt Jan van Scorel keizerlijk patent op een door hem bedachte, nieuwe manier van dijken bouwen, n.l. met zinkstukken. Een zinkstuk is een reusachtige mat, gevlochten van rijshout of wilgetenen. Men voert het zinkstuk drijvend naar de bestemde plaats en laat het met stenen bezwaard zinken, om een vaste grondslag voor de bouw van een dijk te krijgen. Kraagstuk: zinkstuk van rijs en tenen voor afdekking van een dijkhelling onder water (Koenen-woordenboek). De uitvinding van Jan van Scorel werd 't eerst toegepast bij de bedijking van de Zijpe (1549-'52-'97). Ruim vier eeuwen is van Jan van Scorels uitvinding een dankbaar gebruik gemaakt (Nou ja- dankbaar Grote zoon? Waarin schuilt dan wel zijn grootheid? Misschien mag ik daarvoor een paar bewijzen aanvoe ren, die de lezers kunnen overtuigen dat we terecht trots mogen zijn op 'onze' Jan van Scorel. Jan van Scorel werd al vroeg wees. Maar toch kreeg hij een uitstekende opleiding: eerst op de Latijnse school in Alkmaar, de voorloper van het Murmellius-Gymnasium, daarna op het atelier van de bekende 'Meester van Alkmaar', de schilder Cornells Corneliszoon Buys. (1) Ook in de werkplaatsen van ver scheidene andere toenmaals voor aanstaande meesters bracht hij nog een korte leertijd door. Daardoor was hij al zeer veelzijdig ontwikkeld, toen hij als 24-jarige op reis ging. In Duitsland, Oostenrijk en Italië bezocht hij vele grote kunstenaars. Zo was hij b.v. enige tijd de gast van Albrecht Dürer in Neurenberg. In Venetië o.a, verdiepte hij zich vele maanden in het werk van de be roemde Italiaanse meesters van de nieuwe stijl, de Renaissance. Deze was voornamelijk geïnspireerd op de meer en meer bekend geworden kunst en literatuur van de Grieken en Romeinen der Antieke Oudheid. Na de Middeleeuwen, met als over heersend levensgevoel de nietswaar digheid van mens en leven, - men sprak van 'het aardse tranendal', 'Memento mori' (gedenk te sterven), 'Vanitas (ijdelheid, alles is ijdel- heid, d.i. vergankelijk) - bracht de Renaissance een nieuw besef van de schoonheid van mens en leven. Dit gevoel werd onder meer gesteund door de ontdekkingen van de grote zeevaarders (Bartholomeo Diaz, 1485 Kaap de Goede Hoop; Columbus, 1492 Amerika; Vasco di Gama, In- dië), de vondsten van overblijfselen uit de Oudheid in Griekenland en Italië, de snel stijgende invloed van de boekdrukkunst, en zoveel meer. Ook de ontwikkelingen in de ge loof s- en de kerkelijke wereld (denk maar aan figuren als Geert Grote, Erasmus en Luther) brachten mee dat de ontwikkelde mensen zich meer en meer bezonnen op de waarde van persoonlijk leven en denken. Jan van Scorel was in dit inzicht een man van de nieuwe tijd. Hij is in elk opzicht een overtuigend voor beeld van dat nieuwe levensgevoel: De mens is geen nietswaardig schep sel; de mens is drager van zijn per soonlijk scheppingsvermogen, als deel van Gods scheppingsmacht. maar handwerk, met schepnet en modderschuit. Met de door Jan van Scorel ontworpen baggermolen werd de Vecht uitgediept, de vaarweg van Utrecht naar de Zuiderzee (IJsel- meer). Tenslotte voerde hij een plan uit, door hem ontworpen, om de Zijpe droog te leggen, de inham in het waddengebied en duinenrij ten noor den van de West-Friese Zeedijk. Deze grootse dijkwerken wilde hij uitvoeren met gebruikmaking van een nieuwe uitvinding, waarvoor hij 15 oktober 1550 patent verkreeg: de zinkstukken. Zulke zinkstukken, ge weldige van wilgetenen gevlochten matten worden stenen bezwaard tot zinken gebracht, om de bodem en de voet van een zeedijk te versterken. De bedijking van de Zijpe werd voor een deel met eigen geldmiddelen tot stand gebracht, maar rijk is hij er niet van geworden. Ik moet voorbij gaan aan de moeilijkheden die hij te verwerken kreeg. Toen Jan van Scorel stierf - in 1562 - was de Zijpe ingepolderd (4). Een rijk leven was afgesloten. Veel werk had hij verricht dat blijvende invloed heeft uitgeoefend. De kunst en de bodem van ons land zouden zonder zijn arbeid een ander aan zien hebben. Volgens de grote ken ners van onze geschiedenis zou de bloei van de schilderkunst in de 17e- eeuw, met namen als Rembrandt en Frans Hals, er zonder de inwerking van Jan van Scorel er anders uit gezien hebben. Want hij was een baanbreker, die op vele terreinen nieuwe wegen effende. Anderzijds ook zouden zonder zijn uitvinding van het zinkstuk, onze dijken anders gebouwd zijn. Nog steeds immers wordt van zijn vinding gebruik ge maakt en worden tot op de huidige dag onze dijken gefundeerd en be schermd door die geweldige matten JAN VAN SCOREL: Intocht van Christus in Jeruzalem; middenpaneel van het Lochhorst-triptiek, 1526/7, Utrecht, Centraal Museum. Jan van Scorel liet een geheel nieuwe compositie zien. Let op de diagonale verdeling. Links op de voorgrond Jezus en z(jn discipelen. Rechts op de achtergrond Jeruzalem, naar de werkelijkheid geschilderd. Spoedig na zjjn terugkeer in ons land kreeg Jan van Scorel de opdracht om voor Herman van Lockhorst een groot altaarstuk te schilderen. In deze geest heeft hij alle talenten en kwaliteiten die hij bezat tot volle ontplooiing gebracht. Zijn veelzijdig heid is wel vergeleken met die van Leonardo da Vinci en Michelangelo. Na een reis naar Palestina, waar hij veel tekende, - wat hij trouwens overal deed, maar helaas is veel verloren gegaan - werd hij in 1522 te Rome conservator van de kunst schatten van het Vaticaan, in dienst van de enige Nederlander die ooit Paus geweest is, Adriaen van Utrecht. Jan van Scorel was hier de opvolger van niemand minder dan Raphael, terwijl hij het atelier mocht bewonen dat de vorige paus enige jaren geleden had laten inrichten voor Leonardo da Vinei. Het duurde helaas maar kort, want de paus bezweek binnen een paar jaar onder de onmenselijke druk die de moeilijkheden opleverden waar mee hij te kampen had: de toene mende verscheurdheid in de kerk, de openlijke en bedekte tegenwer- JAN VAN SCOREL 1495-1562: Portret van Agatha van Schoonhoven. Dit meesterwerk der vroege Noord-Nederlandse kunst kan tevens als het eerste belangrijke vrouwenportret beschouwd worden. Jan van Scorel komt in 1523 met nieuwe ideeën uit Italië terug. Met hem vangt de reeks van Hollandse portretschilders aan, die zowel grote kunstenaars als nauwlet tende beschrijvers der opdrachtgevers waren. Voor het eerst in de Hollandse kunst tintelt een portret van leven. Schalks kijkt de jonge vrouw, de geliefde van de schilder, de toeschouwer van onder haar witte kap aan. De ogen hebben een guitige, maar ook een verstandige uitdrukking. Groot is de bekoring, die van het aardige kopje van Agatha van Schoonhoven uitgaat. king van de Romeinse kerkelijke en wereldlijke adel, de rampzalige oor logen tussen de grote mogendheden en de snel opdringende invloed van de Turken in o.a. de Balkan. Paus Adriaan VI bezorgde Jan van Scorel een betaalde functie als ka nunnik te Utrecht. Zijn kostje was dus gekocht. Ging hij nu op zijn lauweren rusten? Allerminst! Een der eerste werken die hij schiep toen hij in Nederland terug was, is tevens het eerste echte Renaissance- schilderij in ons land (2). Let b.v. maar eens op de verdeling van voor- en achtergrond, die is diagonaal, van linksboven naar rechtsonder. Deze compositiewijze is volkomen anders dan men hier toen gewend was. Een tweede voorbeeld van wat Jan van Scorel aan nieuws bracht, is het por tret van zijn 'vrouw' Agatha van Schoonhoven. Hier heeft hij als eer ste in de geschiedenis van de Neder landse schilderkunst zijn geliefde glimlachend afgebeeld. Voor hem hadden dat nog slechts enkele der allergrootste meesters gepresteerd: Leonardo da Vinci in 1503 (3), Al brecht Dürer in 1504. Dit zijn maar enkele voorbeelden en ze betreffen alleen de schilderkunst Doch de talenten en kwaliteiten van Jan van Scorel liggen ook nog op vele andere terreinen, hij was ken ner van vele talen, schreef toneel stukken en gedichten, ontwierp fees telijke stadsversieringen, bespeelde verscheidene muziekinstrumenten, enz. Daarbij was hij een sportief reiziger en kampioen in het boog schieten. Toch is hiermede zijn veelzijdigheid nog niet compleet. Hij ontwierp ook bouwwerken en glas-in-lood ramen en construeerde de eerste baggermo len, voortgedreven door paarden. Voordien was baggerwerk alleen

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1