AMOCO ging door de knieën voor alterna- GERRITSEN tieven van 'Gasalarm' Gedane concessies kunnen zonder meer niet teruggedraaid worden KLOKKEN (pun) /J verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Clandestien DOKTERSDIENSTEN Weekenddienst Tandartsen in Bergen nooffD mms I Duin - RESERUfifi I „Dames en heren hartelijk welkom, ledereen kent de bedoeling van deze hearing, georganiseerd door het gemeentebestuur van Bergen in samen werking met dat van Schoorl. De gemeentebesturen weten zo langzamer hand wel het een en ander van gas af. Ze zeggen dat het kleur- en reuk loos is en ook smaakloos, maar dat kun je nauwelijks geloven als je ziet onder welke bergen papier en gesprekken je bedolven wordt in verband met de gaswinning." Met deze woorden opende burgemeester L. J. de Ruiter van Bergen de j.l. vrijdag in 'De Rustende Jager' te Bergen gehou den hearing over de exploratie en exploitatieaktiviteiten van Amoco Neth. Petr. Co. binnen de gemeenten Bergen en Schoorl. Uitbreiding Lawaai Staatsbosbeheer Rode lijn Verontreiniging Groter? Bij AZ '67 mag je kijken naar het trimmen; bij ons meedoen. 13e JAARGANG no. 33 - DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 - 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenatandsbank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 reid geweest de boringen te plaatsen op zodanige punten en rekening houdend met zodanige belangen dat dit een maximale oplossing zou zijn geweest voor ons allen. We zijn hier in Nederland om geld te maken en niemand zal dat ontkennen, Maar de problemen die wij hierbij oproepen hebben wij wel degelijk begrepen. Ik zie deze alternatieve lokaties voor het eerst en wanneer zij blijken be ter te zijn en volkomen aanvaard baar, geloof ik niet dat wij er enig bezwaar tegen zouden hebben onze lokaties te veranderen. Ik hoop dat u dat van mij wilt aannemen. Het gasveld kunnen wij nu eenmaal niet verplaatsen. Wij zijn volkomen be reid het te veranderen wanneer u aantoont dat dit inderdaad beter is en onder beter versta ik niet eco nomisch beter. Wij zijn volkomen bereid er meer geld tegenaan te gooien als dat wat uithaalt." Dit ogenschijnlijk even sympathieke als royale standpunt kon echter geen duidelijke kentering in de toch wel vijandige gevoelens jegens Amoco te weeg brengen. Dat bleek met name toen Dr. Eisma het - op deze hearing uiteraard onontkoombare - onder werp van de illegale boring bij Har gen en het dito boorplatform bij 'Extase' aan de orde stelde. De heer Le Belle diepte de kwestie nog wat uit en vroeg of Economische Zaken pressie uitoefent op provincie en ge meente tot het afgeven van vergun ningen. Deze laatste vraag werd door Economische Zaken, bij monde van Ir. De Rover - hoe kon hij anders - ten stelligste ontkend. Mr. F. Zeiler haalde daarop zijn 'schemerduister' weer eens van stal ter illustratie van 't feit dat de ver gunning in Schoorl op vreemde wijze is verleend en om vervolgens in een niet mis te verstane terminologie duidelijk te maken dat het aan de kant van de Amoco niet weinig aan openheid schort. Een zeer geagiteer de Mr. Zeiler: „Toen Amoco voor het Pirola-vlak een 'artikel 20'-ver- gunning aanvroeg en daarbij een te kening deponeerde op gemeentewer ken in Schoorl, stond en nu nog staat op deze tekening niet de gasbehan- deling. Die is verzwegen!" Mr. Zeiler erkende even later wel dat hij niet bedoeld had te zeggen dat er onregelmatigheden waren ge beurd. (Voor platform en behande lingsinstallaties dienen aparte ver gunningen te worden aangevraagd). „Maar," aldus Mr. Zeiler, „wanneer Amoco en Economische Zaken zeg gen dat er volledig openheid van zaken is gegeven en dat men kon we ten wat er komen zou, dan is dat onjuist. De bezwaren in Schoorl wa- rij tegen het boorplatform gericht, die tekening met behandelingsinstal laties is nooit ter visie gelegd. De Schoorlaars, die al dan niet recla meerden, wisten dus niet wat hun in tweede termijn nog boven het hoofd hing." Burgemeester De Ruiter kreeg het wel even moeilijk toen kwam vast te staan dat de boorlokatie bij 'Ex tase' daar inderdaad clandestien staat en er gevraagd werd welke stappen daartegen zullen worden on dernomen. Het leek hem tenslotte dan maar het beste 'de positie van de gemeentebesturen in deze eens Vervolg op pag. 2 BERGEN F. HOUDé Prins Hendriklaan 14, tel. 3895 en J. M. P. LUGTEN Hoflaan 6, tel. 2700 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Heereweg 272, tel. 1288 Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: J. D. v. d. VLIET, Breelaan 18, Bergen, telefoon 3873 BERGER <=/ZEg Meer dan 400 mensen, w.o. de 2e Kamerleden Dankert (PvdA), v. d. Spek (PSP), Berkhouwer (VVD) en Meyer (KVP), de communistische gedeputeerde Mr. Proper, verschillende Statenleden en bijna alle gemeenteraadsleden van Bergen en Schoorl, waren naar 'de Rus' gekomen om aldaar getuige te zjjn van het 'duel van het jaar' tussen gasofielen en opposanten, c.q. tussen ver tegenwoordigers van Economische Zaken, onder aanvoering van de inspec teur-generaal, directie Mijnwezen, Ir. P. de Rover, en vertegenwoordigers van het Amoco-consortium (Amoco's senior petrol engineer Ir. L. F. Heezen en de geoloog Drs. V. J. Borger) enerzijds en prominenten van het comité 'Gasalarm' (Dr. L. Wijnberg, Mr. F. Zeiler, Dr. D. Eisma en G. R. Monsees) anderzijds. Burgemeester De Ruiter, op het midden van het podium gezeten, geflan keerd door collega Stronkhorst van Schoorl, vertelde dat er, de milieu hygiëne vierde hoogtij, niet gerookt mocht worden en dat de aanwezigen het ook zonder verfrissing zouden moeten stellen. „We zullen dus van avond aan gas genoeg moeten hebben," grapte hij. En het bleek dat men daar inderdaad (meer dan) genoeg aan had. Na deze introductie hield Mr. F. Zeiler, voorzitter van 'Gasalarm', een inleiding over de doelstellingen van het comité. „Wij zijn de gemeentebe sturen bijzonder dankbaar voor het organiseren van deze hearing, waar de zaak van de gasboringen van Amoco verder wordt gehaald uit het schemerduister waarin het geruime tijd heeft vertoefd," begon Mr. Zei ler. Hij onderstreepte nog eens dat het comité niet ageert tegen de gaswin ning 'an sich' maar wel tegen 'de plaatsen waar vandaan, de wijze waarop en de procedure waarlangs'. „Wij hebben als één van onze slag zinnen 'geef gas zonder schade' en dat is in vier woorden samengevat waar wij naar streven," aldus Mr. Zeiler. Nadat de geoloog in het comité Dr. D. Eisman aan de hand van een plattegrond in king-size formaat, een meer technische toelichting had gegeven over de door Amoco ge plande exploitatiewijze en de als reactie hierop ontstane, en aan de hand van deskundige adviezen van experts op het gebied van de olie- en gasgeologie ontwikkelde alterna tieven, was het woord aan Ir. L. F. Heezen voor Amoco. Hij gaf, enkele malen onderbroken door een joelend publiek, een over zicht van de geschiedenis die tot de thans bestaande situatie heeft ge leid en belichtte daarna de exploita tiewijze die Amoco, om aan haar in oktober 1972 aanvangende contract met de Vereinigte Elektrizitatswerke Westfalen A. G. te kunnen voldoen, voor ogen staat. „De ontdekkingen van de aardgas velden werden gedaan door duide lijk zichtbare boringen en door pro- duktieproeven (het in korte tijd ver- V.l.n.r. de heren De Wit, Stronkhorst, De Ruiter en Borgen met op de ach tergrond één van de 'alternatieve boorlokaties'. branden van een grote hoeveelheid gas, red.). Wij zijn dus enigszins verwonderd dat ons nu gezegd wordt dat men nergens van wist," aldus Ir. Heezen, die verder verklaarde dat geheimhouding uitsluitend was ver zocht i.v.m. de belangstelling die andere maatschappijen voor het zelfde gebied koesterden. (Bijna ge lijktijdig met die van het Amoco- consortium werd ook door de Ne derlandse Aardolie Maatschappij en door Philips Petroleum Company, te- samen met FINA en AGIP, een con cessie-aanvrage ingediend. De NAM maakte destijds als enige bezwaar tegen het verlenen van de concessie aan Amoco, red.). De huidige situatie is als volgt: er zijn binnen de concessie drie velden van exploitabele omvang, klein ver geleken bij Slochteren, maar met gas van hogere kwaliteit. Om het leve ringscontract te kunnen nakomen en om de preciese omvang van het veld te bepalen acht Amoco 3-6 boringen per veld noodzakelijk. Dit betekent voor de eerstkomende twee jaar nog 2 boringen vanaf de huidige hoor plaats bij Hargen, totaal 4 boringen verdeeld over de lokaties bij 'Extase' en bij de Damlander molen, en 3 boringen vanaf de lokatie in het Pi- rolavlak. Bij een totaal van 9 borin gen, verspreid over 4 lokaties, bere kende Ir. Heezen een boortijd van 2 tot 3 maanden per lokatie per jaar, hetgeen volgens hem includeert dat van een permanente boortoren geen sprake kan zijn. Naarmate echter de druk in de on dergrondse reservoirs gaat dalen, zal de produktie per boorput verminde ren, zodat om een constante afleve ring naar Gelsenkirchen te handha ven, méér boorputten nodig zijn. Amoco hoopt uiteindelijk in Hargen niet meer dan 10 putten nodig te hebben, niet meer dan 5 in het Piro la-vlak en niet meer dan 10 in de Bergermeer, verdeeld over de loka ties bij 'Extase' en bij de Damlan der molen, hetgeen totaal 25 putten betekent, geboord over een periode van 10-15 jaar. Ir. Heezen: „Het lawaai bij de bo ringen zal tot een minimum beperkt blijven (gejoel uit de zaal), het la waaierige proefproduceren duurt slechts enkele uren en voor water- verontreingiing behoeft niet te wor den gevreesd. Het lawaai van de gas- behandelingsinstallaties zal beneden het wettelijk toegestane maximum van 35 decibels, gemeten op 25 meter afstand, blijven." Het was vooral dit lawaai als ook de zichtbare modificaties van het landschap die de gasalarmisten met zorg vervullen. Dr. L. Wijnberg, ani mator van de Aktiegroep omwonen den Groeneweg, sneed dit facet van de gasboringen aan als vertegen woordiger van de medici kring Alk maar. Hij zei o.m.„Het wordt steeds duidelijker dat lawaai schadelijk is voor de mens. Niet alleen de inten siteit maat" ook de langdurigheid. De mens heeft behoefte aan stilte om tot zichzelf te kunnen komen en ze ker in ons dichtbevolkte land." Voor de boorlokatie in de Schoorlse Staatsbossen nabij het Pirola-vlak is reeds vergunning afgegeven. Hij gaf een uitgebreid overzicht van verschillende, steeds frequenter voorkomende, neurotische verschijn selen die veroorzaakt worden door lawaai. „De resterende duingebieden die nen zeker in tact te blijven. Vanuit psychisch-hygiënisch oogpunt wordt de alternatieve oplossing warm aan bevolen en noodzakelijk geacht," be sloot hij. Het kwam tot een klein dispuut toen Ir. P. de Rover van Economi sche Zaken informeerde wat de heer Wijnberg bedoelde met 'lawaai', iets, waarvan hier z.i. geen sprake zou zijn. Toen de heer Wijnberg antwoordde dat alom in de regio rustverstoring zal plaatsvinden, „ook door dragli nes, vrachtauto's, aanleg van wegen, in een gebied waar tot op heden geen bromfiets mag rijden," en daar voor luid toegejuicht werd, deed eco nomische zaken er verder het zwij gen toe. Ir. Heezen poogde nog de angstige gemoederen wat te sussen: „Als je bij de weg staat, verzeker ik u dat je van de weg meer last hebt dan van de installatie." Het mocht echter niet baten. Mr. Zei ler: „Als u bij de weg staat inder daad, maar als u een paar honderd meter van de weg af bent hoort u die niet meer, maar de boring wel." (Wederom luid applaus). Wel kwam vast te staan dat er voor het geluidsniveau bij boringen géén wettelijk vastgesteld maximum be staat, wel voor de gasbehandelings- installaties. D '66-er G. le Belle informeerde hoe Economische Zaken er in geslaagd waren Staatsbosbeheer als natuur beschermingsinstantie uit te schake len en vroeg tevens of er plannen bestonden >op die wijze voort te gaan.' Ir. de Rover: „Ik ben nou eenmaal hier aanwezig om dergelijke vragen te beantwoorden," verklaarde na een poging de vraag te omzeilen, (Le Bel le: „U draait natuurlijk weer om de zaak heen.") dat er van de kant van Staatsbosbeheer c.q. van het Ministerie van Landbouw, waaron der Staatsbosbeheer resorteert, geen bezwaren waren ingediend, ook niet van Staatsbosbeheer als eigenaar van de grond. „Daar hebben wij ook ver der geen bemoeienis mee," aldus Ir. de Rover. „Heb ik goed verstaan dat de heer De Rover zei dat E.Z. geen contact heeft gehad in het overleg tussen Staatsbosbeheer en Amoco?" vroeg een verbaasde W. J. Resoort, hoofd inspecteur van de Provinciale Pla nologische Dienst te Haarlem. „Inderdaad." „Dan zal ik dat noteren," beloofde de heer Resoort. De hearing voerde langzaam naar een climax toen Ir. Heezen zich op uitnodiging van burgemeester De Rutier voor de king-size plattegrond posteerde om aanschouwelijk een be spreking te houden over 'de rode lijn', de in rood aangegeven alterna tieven van het comité. De weife lende Ir. Heezen, die niet zo erg thuis was op de kaart en betwij felde of de schaal juist was (Mr. Zeiler: „De schaal oost-west is de zelfde als de schaal noord-zuid, hoor.") werd een gemakkelijke prooi voor de rappe advocaat die zijn te genstander snel in de hoek dreef en hem tenslotte een belangrijke uit spraak ontfutselde: „Als we van het Van de 25 geplande boorputten zijn er reeds 2 voltooid bij 'Extase'. begin af aan deze plaatsen (wijzend op de twee alternatieve lokaties ten oosten van Bergen) hadden gebruikt, dan was dat misschien de beste op lossing geweest." (Luid applaus uit de zaal). En even later: „We kunnen echter niet beoordelen of die plek planologisch ook beter is dan die andere." Dr. Eisma daarover: „We hebben be seft dat het niet aan ons is om te zeggen daar moet hij beslist komen. De enige bedoeling die wij hebben gehad is om duidelijk te maken dat de hoorplaatsen die voorgesteld zijn ook elders kunnen komen. Het is onze bedoeling dat die andere plaat sen op z'n minst onder ogen worden gezien." Na deze overwinning voor het co mité haalde burgemeester De Rui ter een ander aspect van de zaak naar voren. Hij had de RCN-chemi- cus B. Verkerk (De Ruiter. „Het be gint nu zijn nut af te werpen dat al die RCN-mensen hier wonen.") verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het water wingebied. De heer Verkerk was tot de conclu sie gekomen dat voor een dergelijke verontreiniging door gas niet be hoeft te worden gevreesd. Hij kon evenwel niet ontkennen dat veront reiniging door tankwagens (één liter olie zou één miljoen liter water kun nen bevuilen), die gebruikt zullen worden voor het afvoeren van af valstoffen, tot de onmogelijkheden behoort. De heer Verkerk informeerde ook naar de omvang van het veld. „J.l. maandag hoorde ik dat de NAM gas had gevonden op 85 km ten noord westen van Den Helder. Als je dat punt neemt en je neemt het punt bij Schermer waar indertijd ook gas ge vonden is en je trekt tussen die twee punten een rechte lijn dan liggen alle velden, ook deze hier, op die lijn." Hij had uitgerekend dat in dat geval de voorraad gas alleen bij Hargen tot Schermer ongeveer 250 miljard m3 zou bedragen (d.i. 2x zoveel als de geschatte hoeveelheid in de drie vel den onder Schoorl-'Bergen, red.). Hoewel Amoco's geoloog Drs. V. J. Borgen, toegaf dat er altijd 'een vrij grote marge' bestaat tussen de wer kelijkheid en de vermoedens, is die marge niet zo groot dat dat één groot gasveld zou kunnen zijn. Drs. Borgen maakte terloops van de gelegenheid gebruik de nederlaag die Ir. Heezen zojuist had geleden, wat af te zwakken: Amoco is steeds be-

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1