Nu ook „oude ansichten van Heiloo' T Aan onze abonnees verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond V - Ji /■- r Bejaardentocht 1970 Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Stichting Dorpshuis Schaakclub Bergen Zondagsschool Groet en Schoorl Weekenddienst Tandartsen in Bergen DOKTERSDIENSTEN 8 zaterdagen Flora voor Fauna Artis Langedijker Oratorium vereniging geeft uitvoering v.v. Schoorl 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Th. Veldman Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen Groet een vrind en help een kind! Over reclassering en de a.s. collecte Zaterdags 9 uur trimmen Zeeweg, Schoorl. i>Se JAARGANG no. 36 - DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 - 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffel8enbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenatandsbank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Gfoet uit Cate ,,<3e Klisten^ Uiig C joogemn. m» jtfj? ■A' - -S"? Y- Zo was de toestand bij de Rustende Jager in Heiloo anno 1908. Drukkerij Volkers en Leegwater zal op 1 november 1970 het derde boek in de serie 'Oude ansichten van het licht doen zien. Onder redactie van de heren H. Jellema en Alph. F. J. Leysen zal het boek 'Oude an sichten van Heiloo' verschijnen. Ook hierin zullen weer, evenals dat bij de boeken over Schoorl en Ber gen het geval was, 150 geselecteerde ansichten een plaats vinden. Naast het door de burgemeester van Heiloo, mevrouw Mr. J. M. Corver- van Haatten geschreven voorwoord, zal een inleiding over 'de Heerlijk heid aan de andere zijde van Alk maar' worden opgenomen. En aangezien Heiloo tal van inte ressante plekjes heeft - we denken even aan huize 'Nijenburg', het Hei- looër Bos, Ter Coulster, de Runx- putte, de Willibrordusput en het Witte Kerkje - zal het boek een rijke bron van informatie zijn voor ieder die iets meer over één van de oudste dorpen van Kennemerland wil weten. De oplage van het boek 'Oude an- Voor 65-plussers van Schoorl. 3 september heeft onze jaarlijkse be- jaardentocht plaats gehad. 7 a 8 uur allemaal (225?) klaar staan, zodat om 8 uur kon worden gestart. Schoorldammers, Aagtdorpers, Groe- ters, Camperduiners, een beetje stel len, schikken en verschikken zodat 10 over 8 ieder z'n plaatsje had en ontving ieder een lunchpakket, heer lijk belegd en tevens een banaan. De rit ging met 5 grote toerwagens rich ting Aagtdorp en Bergen naar Mid- den-Beemster waar in het alom be- kendes Heerenhuis koffie en gebak werd gepresenteerd. Nog even de be nen strekken en verder over Am sterdam naar de Westerbouwing voor nog een pauze met de nodige con sumpties, en na een rondwandeling over het mooie terrein met uitzicht op de Rijn voerden de chauffeurs ons naar Arnhem en het grote die renpark Safari. Een mooie tocht die helaas met een dikke dichte regen bui werd vergezeld. De chauffeurs en reisleiders deden hun best nog zoveel mogelijk te laten zien, wat door de aanhoudende regen wel hin derlijk was, maar de goede geest van de Schoorlaars niet werd bedor ven. De terugreis ging over Hilversum waar in het Hof van Holland de laatste pleisterplaats was, een keurig en gezellig restaurant vóór de thuis reis werd aanvaard. Bij De Roode Leeuw stond Schoorls Harmonie ons op te wachten met een vrolijk stuk je muziek zodat bij sommigen de beentjes nog even van de vloer gin gen voor we ons konden opmaken voor het heerlijke en welkome diner, wat als altijd keurig was verzorgd. Voor de 65-plussers een mooie dag die werd meegemaakt door burge meester, dominee, dokter en zuster, welke laatste twee geloof ik niet zijn opgeroepen voor ernstige bijstand. Tot volgend jaar en veel dank aan comité en allen die tot het welsla gen hebben meegewerkt, niet het minst de chauffeurs die alle moeite hebben gedaan de tocht zo gezellig mogelijk te maken. de V. sichten van Heiloo' zal beperkt zijn, spoedige reservering bij de boekhan dels van Schoorl, Bergen, Heiloo, Alkmaar en Egmond wordt daarom aanbevolen. De redactie van het boek hoopt hierna een boek met oude an sichten van de Egmonden samen te stellen. De prijs van deze interes sante, in linnen gebonden boeken, bedraagt f 17,50. BERGEN Binnenkort wordt het nieuwe winterprogramma van de Stichting Dorpshuis uitgegeven. Woont u pas in Bergen of zoekt u mogelijkheden tot contact? Het Dorpshuis biedt u die mogelijkheid. Ga er eens heen om te kijken of te praten dan kunt u zien wat er alle maal wordt gedaan. Het programma biedt een keur van mogelijkheden b.v. judo, werken met hout, handenarbeid, tekenen, hand werken, ballet, fotoclub, schilderen, jazzballet, talenclubs, dit allemaal voor de jongens en meisjes. Ook voor volwassenen worden vele clubs gevormd. De inschrijving voor alle clubs is op woensdag 23 en donderdag 24 sep tember van 3.30 tot 5.00 uur en 's avonds van 7.00-8.00 uur. U kunt reeds donateur worden voor ƒ2,50 per jaar. De penningmeester de heer S. Selleger noteert u graag. Als u interesse heeft voor deze bij eenkomsten moet u er wel vlug bij zijn want de ruimte is beperkt. Wij wensen het bestuur veel succes met het nieuwe winterprogramma en verwachten dat weer vele Berge- naren en ook uit de omgeving weer aan de cursussen zullen deelnemen. Was de beoefening van het edele schaakspel enkele eeuwen geleden nog voorbehouden aan een kleine elitegroep en werd de ridder of veld heer die toonde het spel door en door te beheersen als een éclatant stra teeg beschouwd, thans is de kennis van deze sport gemeengoed gewor den en in vele gezinnen wordt het bekende vierkante bord met de 32 zwarte en 32 witte velden regelma tig van stal of uit de kast gehaald. „Als twee Bergenaren het eens zijn, richten zij een partij op," meende eens Bergens goede burgervader L. J. de Ruiter het opvallend grote aantal fracties in de gemeenteraad verklarend. Het is dus alleszins logisch dat wan neer enkele tientallen Bergenaren enthousiaste schakers zijn, er ten minste één schaakclub zal bestaan. En zo is het ook. Ging een in 1933 opgerichte schaakclub gelijktijdig met de Nederlands vrijheid in 1940 ter ziele, in mei van dit jaar kon het I2V2-jarig bestaan van een uit 40 leden bestaande en snel groeiende schaakclub worden gevierd. Sinds 3 september wordt er elke don derdagavond door een aantal leden van deze club geschaakt in café restaurant Vermeulen aan de Bree- laan te Bergen. De speeltijden zijn van 19.45 tot 23.00 uur. Belangstellenden zijn daar altijd van harte welkom, zelfs indien u een pion niet van een koning weet te onderscheiden, tegen een contributie van 0,50, t.m. 18 jr, of 0,75, boven 18 jaar, per week bent u lid van de schaakclub. Hierbij inbegrepen is een abonnement op 'De Vierkrant', het gestencilde clubperiodiek, gevuld met artikelen over een scala van onderwerpen met als kleinste ge mene veelvoud: schaken. Nadere inlichtingen over de schaak club worden gaarne verstrekt door de heer S. Pielaet, Middengeestweg 17, Bergen. Speciaal voor zeer jonge enthousiastelingen geldt echter een waarschuwing in 'De Vierkrant': Goed te kunnen schaken is het ge volg van een verkwistte jeugd. Op zondag 20 september willen wij weer starten met de zondagsschool te Schoorl. Wij hopen alle meisjes en jongens gezond en wel terug te zien bij de kleuterschool of bij de kerk om 10.00 uur 's morgens. De zondagsschool te Groet begint evenwel pas op zondag 27 september, ook weer op de bekende plaats. Alle kinderen zijn van harte welkom, dus tot ziens. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: H. L. v. d. VEEN Breelaan 18, Bergen, telefoon 5000. BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr? BRUST Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Met dit motto wil het Bloemen- en recreatiepark Linnaeushof te Benne- broek een daadwerkelijke bijdrage leveren tot instandhouding van Ar tis Amsterdam. Vanaf zaterdag a.s. en vervolgens de daarop volgende 7 zaterdagen tot no vember 1970 zal Linnaeushof de bru to kassa-ontvangsten, zijnde 1,50 voor volwassenen en 0,85 voor kin deren tot 15 jaar, afdragen aan Ar tis Amsterdam. De kassa's van Lin naeushof worden op zaterdagen gra tis bezet door personeel van de Ned. Credietbank, kantoor Haarlem. De Linnaeushof zal er voor zorg dra gen dat het publiek waar voor zijn geld krijgt. Naast de speeltuin voor kinderen met maar liefst 100 attrac ties, bloeien er thans vele tientallen soorten rozen uit de Wilde's rozen tuin te Bussum. Meer dan 200 soor ten dahlia.'s staan in volle bloei. Er staan nu meer dan 500.000 bloemen. In de Tropentuin staan honderden soorten planten. De bananenbomen dragen op dit moment vruchten. Alle maatregelen zijn getroffen om deze aktie te doen slagen. Linnaeus hof stelt haar poorten open voor een duizend-koppig publiek dat zijn Ar tis wil behouden. LANGEDIJK Op zaterdag 26 sep tember wordt door de Langedijker Oratoriumvereniging uitgevoerd het feestelijke werk van Max Bruch: Dat Lied von der Glocke. De muzikale begeleiding is toevertrouwd aan het voortreffelijke Amsterdams Philhar- monisch Orkest (vroeger optredend onder de naam Kunstmaand Orkast), terwijl solistische medewerking wordt verleend door een viertal uit stekende solisten, t.w. Nelly Groe- nevelt - sopraan, Wilhelmina Mat- thès - alt, Ruth Pos - tenor en de bas Herman Schey. De uitvoering wordt gegeven in de Gereformeerde kerk te Broek op Langedijk en be gint om 8 uur. De nieuwe kerk, die zich uitstekend leent voor dergelijke concerten is bekend om zijn uitste kende akkoustiek. De leiding van deze avond is in han den van de dirigent van de L.O.V. de heer Jac. Kort. Het koor is be kend om zijn geroutineerdheid en fraai klankgehalte. De dirigent door zijn gedegen vakkennis en muzikali teit. DE SOLISTEN Als solisten treden deze avond op Nelly Groenevelt - sopraan, die over een zeer mooie stem beschikt. Zij studeerde aan het Amsterdams Con servatorium en werd opgeleid door de bekende alt Annie Hermes. Zij treedt regelmatig op met diverse ko ren en voor de radio. De alt Wilhelmina Matthès is voor velen geen onbekende. In het begin 1964 uitgevoerde 'Requiem' van G. Verdi trad zij eerder op met de L.O.V. Haar prachtige stem en de expressie tijdens het zingen is een lust voor het oor. Als lid van het Groot Omroepkoor van de N.O.S. treedt zij regelmatig op in concert zalen van de grote steden in ons land. Ruth Pos - tenor die voor deze avond is gekozen, heeft een dankbare taak de fraaie gedeelten uit dit werk ten gehore te brengen. Hij is opgeleid door Gerard van Hulst, Herman Schey en Deo Hüsken. Hij treedt reeds vele jaren op als solist in de uitvoeringen van het Westerkerk- koor o.l.v. Simon C. Jansen. De laat ste jaren heeft hij diverse uitzen dingen verzorgd voor radio Bremen. Herman Schey de bassolist op deze avond heeft een meer dan veertig jarige ervaring. Hem wacht dan ook de grootste taak op deze avond. INHOUD 'Het lied van de klok' beschrijft de werkwijze bij het gieten van een to renklok in een tijd waarin deze nog zo'n grote rol speelde in het leven van de mens. Na het gereedkomen bepaalde hij het levensritme van de mens in zijn dagelijkse bezigheden. Bij geboorte, doop, huwelijk en dood, was het de klok die zijn stem liet horen en de burgers meedeelde dat er iets bijzonders was gebeurd. Ook bij brand en onraad was het de klok die een waarschuwing liet horen. De koren van dit werk zijn dan ook naast de rollen van de solisten ge heel op dit gegeven gebaseerd. De orkestbezetting is vrij uitgebreid en aangepast aan het feestelijke ka rakter van dit werk. KAARTVERKOOP Kaarten zijn verkrijgbaar bij onder staande adressen: Broek op Lange dijk - Boekhandel Otto, Zuid-Schar- woude - Mej. N. Kramer (café de Ro de Leeuw), Noord-Scharwoude - Ra dio Vlug, Oudkarspel - Mevr. A. Tauber-Kuiper, Dorpsstraat 294 en bij de leden. De toegangsprijs bedraagt in voor verkoop 5,Op de avond van de uitvoering 5,50. Scholierenkaarten kosten in beide gevallen f 2,50. Tekstboekjes in de zaal verkrijgbaar. Telefonisch kunnen kaarten worden besteld onder (02267) 2753. Programma zondag 20 september. R.K. WS 1 - Schoorl 1 14.30 u. Schoorl 2 - Alc. Victrix 4 14.00 u. Schoorl 3 - SVW 9 12.00 u. Berdos 10 - Schoorl 4 14.30 u. Junioren: SVW 2 - Schoorl 12.00 u. Aspiranten: Schoorl a - Hugo Boys a 12.00 u. Schoorl b - Hollandia T. d 13.15 u. Into Jan Oldenburglaan 3 Bergen N.H. Uw horloger/juwelier Per 1 oktober is ons kalenderjaar van de jaarabonnees om. Wij verzoeken deze abonnees om hun abonnementsgeld te willen voldoen voor 1 oktober a.s. per giro of bank, ten bedrage van 8,50. Postabonnees 13,50. KWARTAALABONNEES Ook het kwartaal is weer om. Wij verzoeken deze abonnees het kwartaalabonnement per gi ro voor 1 oktober te willen vol doen ten bedrage van 2,25 Postabonnees 3,50. Postrekening 552867 t.n.v. Fa. Volkers en Leegwater, Schoorl. Banken: Alg. Bank Nederland, Bergen en Coöp. Raiffeisenbank 'Schoorl' te Schoorl en Bergen. Ned. Middenstandsbank te Alk maar. Bij voorbaat dank. P.S. Na 1 oktober bieden wij u een kwitantie aan verhoogd met incassokosten. aangemeten door CONTACTLENZENSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd. Het Wereld-Kinderfonds UNICEF steunt op het ogenblik in 115 ont wikkelingslanden projecten, die het welzijn van kinderen en hun moe ders beogen. Het geld voor deze pro jecten ontvangt het Fonds van re geringen, verenigingen, groepen, par ticulieren over de hele wereld, maar het is op geen stukken na genoeg. UNICEF zou gemakkelijk tweemaal zoveel geld onmiddellijk kunnen be steden zonder enige kostenverhoging. Een belangrijke bron van inkomsten zijn ook de bekende UNICEF-Wens- kaarten, die over de hele wereld worden verkocht, en hierin ligt voor iedereen, die voor het internationale kinderhulpwerk voelt, een mooie ge legenheid om op een gemakkelijke en prettige manier te helpen. Het vorige jaar was de wereldver koop een succes, namelijk meer dan 68 miljoen wenskaarten, waarvan 1.640.550 in Nederland. Dat betekent, om een voorbeeld te geven, dat tien van elke gezondheidscentra, die steun van het Kinderfonds krijgen, volledig konden worden ingericht uit de opbrengst van deze wenskaarten. GROTE KEUS Er is dit jaar weer een grote ver scheidenheid, waaruit ieder zeker keus kan maken. Kunstenaars van verschillende nationaliteit, onder wie een groot aantal internationaal be kende, hebben het reproduktierecht van een of meer van hun werken belangeloos aan Unicef afgestaan. Wie UNICEF-Wenskaarten koopt, k f 0,60, koopt iets moois voor niet te veel geld en geeft bovendien een kans op een gelukkiger toekomst aan de miljoenen kinderen op onze we reld, die eigenlijk nog te weinig kan sen in het leven hebben. Vraag de gekleurde, geïllustreerde folder bij onderstaand(e) adres(sen), waar men u graag alle inlichtingen zal geven en waar u de wenskaarten ook ko pen kunt. En vergeet de mooie UNI CEF-Weekagenda niet: een leuk ca deau voor de feestdagen 9, Verkrijgbaar bij: Bergen: Eerste Berg. Boekhandel, O. Prinsweg. Boekhandel De Haan, Sta tionsstraat. Huize Frankenstate, Lindenlaan. Mevr. Tjallingii, Kerke- dijk 34. Mevr. Rasche, Zuurvensweg 29. Volkshogeschool De Zandhoeve. Castricum: Mevr. Kooiman, J. de Moorstraat 3. Heiloo: Mevr. Slavenburg, Van Mer- lenlaan 4. Limmen: Mevr. Rodenhuis, Kerkweg 30. Schoorl: Mevr. Van Ooyen, Brede- rodeweg 1. Warmenhuizen: Mevr. Berkhout, Oudewal 44. Gemiddeld houdt een reclasserings- ambtenaar in Nederland zich bezig met ongeveer 80 cliënten. Het schrij ven van voorlichtingsrapporten 12.000 per jaar), administratieve be zigheden, vergaderen, reizen en trek ken, kost de ambtenaren veel van hun totale werktijd. Aan de eigen lijke hulp- en steunverlening komen zij daardoor onvoldoende toe. Zij be treuren dat in hoge mate en zijn doende verandering te brengen in deze voor alle partijen onbevredi gende situatie. Gelukkig zijn er ook vele particuliere contactadressen. Permanent hebben ongeveer 20.000 voorwaardelijk veroordeelden (de grootste groep), voorwaardelijk in vrijheid gestelden en nog anderen, contact met reclasseringsinstellingen. De reclassering ziet als haar voor naamste taak verbetering te brengen in de levensomstandigheden van haar cliënten. In o.a. individuele ge sprekken proberen reclasserings- ambtenaren of particuliere contact houder en cliënt te komen tot be wustwording van de problemen die hebben geleid tot 'maatschappelijk onaangepast' gedrag. Dit kan o.a. de cliënt stimuleren tot het zelf vinden van oplossingen. Ten behoeve van het reclasserings- werk zal ook dit jaar een nationale collecte worden gehouden, waar van de opbrengst ten goede komt aan de reclasseringsinstellingen van alle gezindten. Weliswaar subsidi eert de overheid het reclasserings- werk voor een groot deel, maar bij zondere projecten worden nog steeds uit de opbrengst van de collecte ge- financieerd. Tot deze projecten be hoort onder meer het uitbrengen van een film met als onderwerp de reclassering, het uitgeven van voor lichtingsmateriaal en het financieel steun verlenen aan groeperingen in de Nederlandse bevolking die de re- classeringsgedachte in woord en daad willen uitdragen. In Bergen wordt de collecte huis-aan-huis ge houden van 21 tot 26 september.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1