Zendamateurs op het vliegveld in Bergen erg succesvol Gerritsen „Altenburg f+) KLOKKEN Zondag a.s. jaarlijks tafeltennistournooi in de sporthal verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Weekenddienst Tandartsen in Bergen Aktie 'Schip Ahoy' Oogstdienst. GEANIMEERDE EXCURSIE NAAR RUSSENDUIN hl ER FST WAN DEL- PUZZELTOCHT Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Q Romantiek en sfeer tijdens uw party? Wi U: St. Nicolaas krijgt vorstelijke ontvangst in Schoorl Tafeltennistournooi in Schoorl RUITERSPORT IN SCHOORLSE DUINEN INGEZONDEN JACHTSEIZOEN GEOPEND Groot succes voor Schoorlse amazones fc-s» Mensen in Nood' v.v. Schoorl l/c JAARGANG no. 41 - DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 - 6 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar: 2,25 per kwartaal Post: per Jaar f 13.50 per kwartaal 3,50 Een dienst van zelf-ontwikkeling, onderlinge gemeenschap en technische onderzoekingen, uitgeoefend door amateurs, d.w.z. door behoorlijk be voegde personen, die geïnteresseerd zijn in de radiotechniek, uitsluitend met een persoonlyk oogmerk en zonder geldelijke interesse, Ziehier de fraaie definitie van de status van 'de zendamateur', zoals die werd vastgesteld op een conferentie in 1947 van de International Telecom munication Union te Atlantic City (U.S.A.). En hoewel de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Neder land (V.E.R.O.N.) geen organisatie is die regelmatig en krachtig aan de weg timmert, blijkt ook in Nederland de interesse voor het radio-zendamateu risme groot en groeiend. De VERON is namelijk de grote pa raplu waaronder alle die er beha gen in scheppen de hobby van 'zend amateur' te praktiseren, zich verza melen. En hun aantal beloopt toch altijd nog enkele duizenden. Dit aantal valt echter uiteen in twee soorten radio-hobbyisten: amateurs die bouwen om het zenden en amateurs die zenden om het bouwen. Voor velen is namelijk niets zo in trigerend als het met behulp van soldeerbout, onderdelen, meters en kennis in elkaar flanzen van radio communicatie apparatuur. Overigens is 'flanzen' in dit verband een zeer denigrerend woord, want de Neder landse ether-politie, i.e. de P.T.T. zorgt er met zeer stringente tech nische eisen voor dat de echte 'rom melaars hun zendertje uit de lucht houden. En wie de voorschriften van de radio 'tante Pos' overtreedt, wordt netjes uitgepeild en krijgt een weinig karige boeten. Bovendien wordt zijn bouwdoos, die hij wellicht met bloed, zweet en tranen heeft vervaardigd, naar een destructiebe drijf verwezen. KLEUREN TV-AMATEURS Voor de bonafide amateurs echter schuilen er in de radio-hobby tal van mogelijkheden. Door gebruik te maken van verschillende golflengten bijvoorbeeld, kan men gebieden be strijken die in grootte variëren van enkele kilometers tot de gehele aar de. De zeer geschoolde amateurs gaan nog verder en bouwen TV-sta- tions. Zeer onlangs begon men in de amateur-branche met kleuren TV- uitzendingen. Voor degenen die met weinig geld goede apparatuur wil len vervaardigen is een grondige kennis van het Waterlooplein en vele dumpzaken een eerste vereiste. Anderen vinden meer plezier in het zenden zelf zodat zij soms de appa ratuur kopen, en daarmee tonen dat BERGEN F. HOUDé Prins Hendriklaan 14, tel. 3895 en J. M. P. LUGTEN Hoflaan 6, tel. 2700 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. v. OOSTEN Kanaaldijk 176, tel. (02201) 202 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen Tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: H. L. v. d. VEEN Breelaan 18, Bergen, telefoon 5000. ding met 'scouts' in Portugal, Noor wegen, Italië en Oostenrijk, terwijl men verder nog in contact kwam met 'gewone' amateurs in Amerika, op de Canarische eilanden, op Zan zibar en in Rusland. ,Het is weer eens wat anders dan de drillerige, militaristisch getinte ac tiviteiten die men doorgaans bij de padvinders pleegt', meent een zend amateur. VOLGEND JAAR WEER Ook het publiek kon in het jamboree weekend kennis maken met de ac tiviteiten van de zendamateurs, een mogelijkheid waarvoor velen ge bruik maakten. Er werden talloze vragen gesteld, de werking van de zenders werd uitgelegd enz. enz. ,Het is ons wel meegevallen', vertelt 'operator' H. G. Zandbergen, die zich voorstelt met 'PAO - HGZ, aange naam'. ,We hebben hele leuke verbindingen gemaakt en verschillende dingen ge leerd, o.m. dat we meer ontvangers moeten hebben, zodat we sneller een groter radiogebied kunnen be strijken. Het was echt hardstikke leuk en volgend jaar gaan we be slist weer meedoen.' Kruis heeft totaal De afd. Bergen v rahteopgehaald rlx- -welk echeijk De afd. Bergen van het Roode Kruis heeft totaal opgehaald 12.511,21. De plaatsen hebben onderling het vol gende bedrag bijeengebracht. Ber gen 7.358,10, Schoorl 1.763,79, Koe dijk 806,19, Warmenhuizen f 2.583,13 Dit bedrag werd bij eengehaald met de collectebussen. Niet alleen men sen van het Roode Kruis hebben met collectebussen gelopen. Ook spontane vrijwilligers van de be volking hebben hieraan meegewerkt. Verder zijn er giften binnengekomen bij diverse banken, en komen nog steeds binnen. Op zondag 25 oktober hopen wij op- j nieuw onze Oogstdag te houden. Na afloop van de Oogstdienst hopen wij dames en heren boven de 70 jaar en de verschillende zieken een oogst- bakje te kunnen aanreiken. Wij vra gen ook dit jaar weer uw medewer king. Fruit, bloemen, etc. kunnen worden gebracht zaterdag 24 oktober van 10-12 en van 2-4 uur in de ker ken van Schoorl en Groet. Bij ver hindering eventueel aan de pastorie. Wij hopen dat u mee wilt doen. Bij voorbaat reeds onze hartelijke dank. Ook voor de kerkdienst zelf nodi gen wij u van harte uit. De dienst is in Schoorl en begint om 10.00 uur. Medewerking zullen verlenen: Het Hervormd Vrouwenkoor o.l.v. mevr. Mooyen-Dix en de kinderen van de Zondagsschool. zij geen echte amateurs zijn (mening van een bouwamateur). NOORD-HOLLANDSE 'CLAN' De gezelligste van alle amateurbon den is ongetwijfeld de 'twee meter band', die zijn naam dankt aan het feit dat in deze band gebruik wordt gemaakt van de zeer korte golf lengte van twee meter. Het bereik van de zenders die in deze band werken is normaliter om en nabij de 100 kilometer. In Noord-Holland bestaat een vaste 'clan' van twee meter'-amateurs die doorgaans al spoedig tot eikaars vriendenkring gaan behoren. Een van de opvallendste eigenschap pen van de radio-communicatie is het gebruik van (voor de buiten staande vaak zeer amusante) afkor tingen. Zo werkt een zendamateur nooit, maar hij is 'aan de Q R L'. Wanneer een amateur ephtgenote en kinderen van een andere amateur wenst te groeten, vertaalt hij dat in 'de groeten aan de X W L en de Q R Fites'. Ook zijn er uitgesproken types onder de zendamateurs. Een van de meest vreemde particuliere op de Noord- Hollandse 'twee meter'-band is on getwijfeld de in Bakkum wonende electriciën L. de Jager, die als sta tion 'P A O - L D J de (afluisteraar veelvuldig voor zijn ontvanger doet dubbel liggen, en die zonder twijfel een carriëre als cabaretier heeft ge mist. Sommige amateurs leren zelfs vreemde talen op 'de band'. Nadere informaties over de radio-hobby zijn te verkrijgen bij de secretaris van de afdeling Alkmaar van de VERON, p.a. de heer W. v. d. Loo, Bannestraat 5, Oudorp, tel. (02200) 20721. JAMBOREE IN THE MOONLIGHT En toen was daar opeens het 'scout station' PAO-PR W/A dat zijn do micilie had gekozen in een barak van het voormalige Amerikaanse kamp op het vliegveld Bergen. Reden van dit bezoek aan het nog steeds zorgvuldig bewaakte defen siedomein was het feit dat de St. Laurentius padvindersgroep uit Alk maar mee wilde doen aan de 13e 'Jamboree on the Air', en daartoe de hulp had ingeroepen van zendama teurs uit de regio. Deze jaarlijkse ether jamboree be oogt het met elkaar in contact bren gen van padvindersgroepen over de gehele wereld, contacten, die dan veelal een schriftelijk vervolg krij gen. In een vertrek van de houten barak hadden padvinders en radio amateurs hun apparatuur opgesteld waarmee zij in principe de hele we reld konden 'werken'. Op een tafel staat de zelf gebouwde zendontvanger die, werkend op een golflengte van 20 meter, terwijl een klein luidsprekertje onder de tafel afwisselend de meest afgrijselijke krijs- en gilgeluiden produceert. Zo nu en dan wordt er snel van 'ont vangen' op 'zenden' overgeschakeld wanneert men hoort dat andere amateurs hun gesprek beëindigd hebben, zodat zij 'vrij' zijn. Op een wereldkaart aan de wand wordt met spelden aangegeven met welke plaatsen verbindingen werden gemaakt en hoewel Hopman D. Ran- zijn vindt dat het 'toch wel beter kon', kan men tevreden zijn. In de totaal 48 uur die de 'jambo ree' duurde kreeg men o.m. verbin- Onder belangstelling van ongeveer 25 personen heeft woensdagmiddag 14 oktober j.l. de door de vereniging 'Nieuw Bergen' georganiseerde ex cursie naar 'Het Russenduin' plaats gevonden. De leiding van de excur sie berustte bij de heer C. Sipkes, landschapsarchitect te Roekan je, die belast is met het toezicht op de begroeiing van het Russenduin. Met enthousiasme leidde de heer Sipkes de aanwezigen rond en wees hen op talloze bijzonderheden die gewoonlijk aan de aandacht ont snappen. Het Russenduin was oorspronkelijk een 'witte blinkert', blootgesteld aan de zoute zeewinden. Aangezien het Russenduin en ove rigens de gehele duinstrook ten noorden van de Verbrande Pan bo vendien zeer kalkarm is, bleek het bijzonder moeilijk een goed dennen bos in stand te houden. Alleen door adelwate maatregelen zoals diepe plantgaten met compost, waar nodig het toedienen van kalkmengsel en beplanting met verschillende soorten loofhout tussen het dennenbestand gelukte dit tenslotte. De heer Sipkes wees op verschillen de beplantingsvormen die zich als voorbeeld zouden kunnen dienen voor de groenstroken die men gaar ne in Bergen aan Zee zou zien. Helaas werd geen toestemming ver- A.s. zondag organiseert de V.V.V. Bergen in samenwerking met een aantal Bergense verenigingen een grote herfstwandelpuzzeltocht. Ondanks het de verwachtingen over treffende succes van de actie 'Schip Ahoy' zal ook de opbrengst van deze tocht voor de aankoop van een nieuw hospitaalschip bestemd zijn. Naast de VVV en het Roode Kruis werken de volgende Bergense ver enigingen en instellingen aan de organisatie mee: K.J.V.O.-A.N.D.O., Koorvereniging Bergen, Sportraad, Be Quick, Rithmatica, de volleybal vereniging Time Out, Nieuw Bergen de plaatselijke padvindersorganisa ties, de Oranje Vereniging, de Vrij willige Brandweer en de brandweer vrouwen en het I.V.N. afd. Bergen. De tocht heeft een lengte van ca. 8 km. en voert de deelnemers aan de hand van leuke en niet te moei lijke opdrachten door de in herfst kleuren getooide bossen en duinen. De start vindt plaats vanaf 12.45 uur bij het WV-kantoor op het Plein alwaar ook de finish is. Om ongeveer 17.00 uur zal de uit reiking van vele, door de Bergense middenstand beschikbaar gestelde prijzen plaatsvinden in 'De Rusten de Jager'. Door de bereidwillige medewerking van directeur A. Boekei is het de WV mogelijk de deelnemers aldaar een gratis consumptie aan te bieden. Men kan zich ad 1,50 per persoon laten inschrijven op het WV-kan toor tussen 12.45 en 13.30 uur. Mocht het weer echter slecht zijn, dan wordt de tocht gehouden op zaterdag 31 oktober. Gezien de grote belangstelling, welke in zomermaan den voor de wekelijkse wandelpuz- zeltochten bestaat, rekenen de or ganisatoren op een deelname van minstens 300 wandelaars. HOTEL - CAFE - RESTAURANT v'/ Egmond aan Zee - Strand-Boulevard Telefoon (02206) 1352 (Folders zenden wij u gaarne toe) i—x x —J—'x x x x.-v*.x x.—!—.x x*-j—.x I...*,; Jrfj; Een comité van twaalf personen bereid een groots feest voor en de gezamen lijke middenstand van de gemeente Schoorl financiert het kinderfestijn. kregen voor het bezichtigen van het voormalige Bio-vakantieoord en het beklimmen van haar toren, i Als schrale troost voor dit gemis kon dienen dat in de middag een dichte mist was opgetrokken, zodat het uitzicht vanaf de toren maar zeer beperkt zou zijn geweest. Zondag 25 oktober organiseert onze plaatselij ke tafeltennisverenignig Duintreffers' voor de zesde maal het .Duinstreek' tournooi. Om 10 uur 's morgens gaan 231 jon- ens en meisjes op 20 wedstrijdtafels uitmaken, wie zich in de verschillen de klassen kampioen mag noemen. Om 10 min. voor 10 wordt dit 6e tournooi geopend door de heer J. B. M. Meijer, tweede kamerlid en raadslid van Schoorl. Het bestuur van de T.T.V. Duin treffers' hoopt het volgend jaar ook gebruik te kunnen maken van het Dorpshuis, want de kleed- en was ruimten is eigenlijk niet toereikend voor zo'n groot tournooi en dan over de verzorging maar niet te spreken. De finales, daar wordt mee aange vangen om pl'm. 5 uur voor de ju nioren en gaat vervolgens de hele avond door tot plm. 9 uur, dan heb ben de speelsters en spelers er al zo'n slordige 11 uur spelen opzitten. Belangstellenden uit Schoorl en om geving gaat u eens naar de sporthal in Schoorl en ga eens kijken naar deze enerverende sport die aan spanning nooit te wensen over laat. De kanshebbers in de verschillende klassen zijn zo groot in aantal, dat wij ons daar maar niet over uitlaten. Maar dat gaat u toch zelf bekijken De uitslagen van het afgelopen weekend zijn als volgt: Junioren, dames Spoetnik I - Duintreffers I 5-5 Jongens: Duintreffers I - Befair I 2-8 Senioren dames: Duintreffers I - WF Treffers II 1-9 Heren: Duintreffers I - Reactie IV 9-1 Duintreffers II - H.A.V. 10-0 De dames van Duintreffers kwamen slecht voor de dag, de vechtlust ontbrak en de Schoorlse dames kun nen beslist beter, ze moeten eens een voorbeeld nemen aan Siem van Lan gen, deze jongen die voor het eerst in de 3e klas uitkomt, kwam za terdagavond in onze sporthal tot 3 winstpartijen. Door de aanwijzingen van de heer Delis en door zijn geweldige inzet kwam hij tegen C. Brasser (Reactie) en J. v. d. Schot (Reactie) door beide heren in de 3e game ver achter gestaan te hebben, resp. 12-16 - 13-17 keurig tot winst resp. 21-17 - 21-19 in de 3e game. Het eerste herenteam is sterk terug gekomen en staat nu op de tweede plaats met 4 gespeelde wedstrijden en 5 punten. De mislukking van het St. Nicolaas- feest van het vorige jaar vormde voor een aantal particuliere ingeze tenen van ons dorp aanleiding om een St. Nicolaas-comité op te rich ten om zo een dergelijke mislukking in het vervolg trachten te voorkomen en de kinderen een groot en blij feest te bezorgen. Maar je kunt enorme plannen ma ken, geld is en blijft noodzakelijk voor de verwezenlijking van die plannen. Doch dat was geen pro bleem, de gezamenlijke midden standsverenigingen van de gemeen te Schoorl bleken graag bereid om voor het nodige geld te zorgen. En zo kon een comité van twaalf man onder voorzitterschap van de heer Koorn, een aanvang maken met de voorbereidingen van het St. Nico- laasfeest. Besloten werd om St. Nicolaas op 28 november officieel in onze ge meente te ontvangen. Zoals hij het comité heeft bericht zal hij, verge zeld van een groot aantal pieten, 's morgens om half tien vanaf de manege van Poelenburg zijn rond gang door de gehele gemeente be ginnen. In een feestelijke optocht zal de goed heiligman door ons dorp trek ken, waarbij de zes bejaarden te huizen bezocht zullen worden en de bewoners van deze tehuizen een at tentie aangeboden wordt. Route: Duinweg - Laanweg - On derweg - Esdoornweg - Boxdoorn- weg - Sleedoornweg - Hagedoornweg Voorweg - Laanweg - Heereweg - Zwaanstraat - Plevierweg - Schol eksterstraat - Reigerweg - Zwaan straat - Heereweg. De tijden, waarop St. Nicolaas op de verschillende plaatsen zal zijn, wor den nog nader bekend gemaakt. Na deze tocht, die de gehele morgen in beslag zal nemen, wordt de Sint en zijn gevolg een maaltijd aange boden om daarna weer versterkt naar de Toeristenkerk te kunnen vertrekken. In de Toeristenkerk zal Begunstigd door ideale weersom standigheden organiseerde de Ken- nemer Rij-Sociëteit zondag haar jaarlijkse zware cross om de Plaqu ette 'Beau Geste'. Zestien specialisten voor dit zware terreinwerk gingen na elkaar van start in de strijd tegen de stopwatch over een parcours van circa 2,5 ki lometer dat verzwaard was met een aantal natuurlijke hindernissen. De bedoeling van deze tak van de rui tersport is het paard in een natuur lijke omgeving zo snel mogelijk rond te brengen binnen een parcours dat door middel van vlaggen is afgezet. De berijder regelt het tempo en stuurt zijn paard op zo efficiënt mo gelijke wijze over_ het met hinder nissen verzwaarde parcours. Deze wijze van terreinrijden vraagt van paard en berijder een maximum aan samenspel. Voor een belangrijk deel wordt het initiatief overgelaten aan het paard; de ruiter dient er voor te zorgen dat hij zijn paard niet hindert in de wendingen en op de juiste wijze aanstuurt op de vaak plotseling opdoemende hindernissen. Om er voor te waken dat er door de berijders niet wordt gejakkerd, dat er niet meer van het paard wordt gevraagd dan redelijkerwijs gespro ken toelaatbaar is vindt aan de fi nish een medische controle plaats. Zeven kombinaties slaagden er met onderling weinig tijdsverschil in be slag te leggen op een plaats die goed bleek voor een prijs-rozet. De heer P. Bakker had 5.183 min. nodig om met zijn Bolga beslag te leggen op de in 1962 door Dr. J. Niebuurt beschikbaar gestelde wis selplaquette 'Beau Geste'. Met de heer C. de Jager die met zijn Gabe- lus 5.416 min. nodig had voor dit parcours, was hij de enige ruiter die binnen de 6 minuten rond kwam. De overige uitslagen luiden 3. Dr. J. Niebuurt met Sonella 6.094 min. 4. H. Leguit met Winston 6.110 min. 5. H. Rozing met Mora 6.090 min. (plus 10 straf punten) 6. Dr. E. v. Oostveen met Mc. Duf 6.312 min. en 7. E. Vlessing met Montho 6.440 min. 's middags in het bijzijn van de Sint een geweldig feest voor de kinderen gehouden worden. Een groot aantal activiteiten staan al op het feest programma. Al met al beloofd het een fijne dag te zullen worden, een dag waar de jeugd van Schoorl met verlangen naar uit kan zien. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Zaterdagsmorgens komen de heren weer aangereden met de hele mooie auto's, de jacht in het duin op de dieren is geopend. Vastgesteld is dat een percentage van een bepaald soort mag geschoten worden omdat er teveel zijn en van andere zijn er weer te weinig, het evenwicht moet hersteld worden. Het ene dier eet het andere op, zo gaat dat. Oké, een aanvaardbare zaak. Het gehele jaar door blijft de regel van kracht dat men alleen op de fiets of lopend het duingebied mag betreden, ook bejaarden, invaliden en kleine kinderen. Een goed besluit en de verbaliseringen zijn dan ook juist. Behalve één keer in het jaar, wan neer het jachtseizoen geopend wordt dan komen er van die vette, dikke kerels met een geweertje. De chauf feur rijdt de auto heen waar die maar wil, draait voor de 'jager' het raampje open, en also rijdende knalt hij er op los. 'Machtig, wat 'n sport'. Dit moet verboden worden. Hy kan ook lopen Straks wordt de jager zo lui, dat hij niet eens meer ziet of hij de loop de goede kant wel op houdt. Dit is de enigste en laatste waar schuwing: Auto's, ook die van jullie moeten uit het duin blijven. Er zijn vogels en hazen gesigna leerd met om hun nek een zakje, waarin zand en suiker zit. H. van Emmerik, Hulstweg 6, Schoorl Zaterdag en zondag j.l. heeft de ver eniging van Dressuurruiters haar wedstrijden gehouden om het Ne derlands kampioenschap in Neder- horst den Berg. In de categorieën I no. 2 en 4, open voor jeugdruiters tot 21 jaar, werd kampioene mej. Karen Jansen die tevens op de 'Zilveren Tulp' beslag wist te leggen. Mej. Ina Zijdewind werd nr. 9 ge plaatst in deze categorie en mej. Ank Mets kwam op de zesde plaats in cat. I nr. 2. Een prachtig succes, wat mede te danken is aan de dressuurlessen in de duinmanege van Poelenburgh, onder de bekwame leiding van de heer Van Sticht. SCHOORL - De inzamel-aktie voor onze Mede-Mensen in Nood heeft hier ter plaatse een buitengewoon goed resultaat opgeleverd. Met keu rig verzorgde goederen, verpakt in dozen of plastic zakken, kwam men nog tot laat in de avond aandragen. Kennelijk heeft men begrepen dat het altijd beter is te kunnen geven, dan door welke oorzaak dan ook te moeten ontvangen. Een woord van oprechte dank aan ALLE milde ge vers, zo ook aan allen die hieraan hebben meegewerkt, is zeker op zijn plaats. Het programa voor 24 en 25 oktober is als volgt: Aspiranten zaterdag: Schoorl b - Reiger Boys c 3.15 u. Zondag 25 oktober: Ilpendam - Schoorl 2.00 u Schoorl 2 - SVW 7 2.00 u. Schoorl 3 Vistoria O. 5 12.00 u. Junioren: Schoorl - Alk. Boys 3 12.00 u. Aspiranten: Schoorl a - St. George a B-veld, 2 u.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1