Waar is de Jan van Scorelweg? Belangrijke publieke VEILING te Egmond Binnen Gerritsen 25 jaar Verenigde Naties KELTUM PLEET Dinsdag 3 november hearing over randweg Alkmaar- Camperduin verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond DOKTERSDIENSTEN Weekenddienst Tandartsen in Bergen A. een partij gouden broches, hor loges, armbanden, briljanten rin gen, oorbellen, dasspelden en eni ge klokken; B. een partij Perzische kleden, ver zilverde artikelen, o.a. kandelaars, serviezen, kristal; C. o.a. Curiosa. BUURVROUW: JIJ BENT GEK! Wandelpuzzeltocht uitgesteld JAARGANG no. 42 - DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 - 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Giro 56 28 87 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v.. Bergen Coöp. Ralffelaenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mlddenstandsbank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: f 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 „Kunt u me zeggen waar de Jan van Scorelweg is?" vroeg ik aan een vrouw die een buurpraatje maakte. „De Jan van Scorelweg? Ja, die moet hier ergens zijn, maar ik woon hier nog maar kort. Ik zal het mijn buurvrouw even vragen." De buurvrouw stuurde haar dochtertje. En die wees de Jan van Scorelweg inderdaad aan. Dit gesprekje vond plaats op meer dan duizend kilometer hemelsbreed van ons dorp vandaan. In de Oostenrijkse provincie Karinthië, in het dorpje Obervellach. Een Jan van Scorelweg, daar helemaal? Hoe zit dat? Waarom? Wel, in 't jaar 1520 bracht Jan van Scorel de winter en het voorjaar in Ober vellach door en in de grote, oude dorpskerk met zijn machtige toren hangt het beroemde en voor de Obervellachers bewonderde schilderij dat hij toen gemaakt heeft. En ze zijn er kennelijk trots op. In 1519, toen Jan van Scorel 24 jaar was, begon hij een grote reis die hem langs de Rijnsteden Keulen, Straats burg en Basel, door het Zwarte Woud naar Neurenberg en Salzburg voerde. Hij ontmoette daar de grote Duitse meester Albrecht Dürer en was er enige tijd zijn gast. Dürer was een man naar van Sco- rels hart, zeer veelzijdig en voor zijn tijd heel modern. Hij was ook op reis geweest naar Italië (o.a. Venetië en Rome), waarheen Jan van Scorel op weg was. Dürer had er grote roem geoogst. Bovendien was hij een gun steling geweest van keizer Maxi- miliaan en begon hij nu in de gunst te komen van Karei V, de jonge keizer, die in Salzburg voor de eer ste maal op een Rijksdag verscheen. Waarschijnlijk daar kwam Jan van Scorel in contact met kardinaal Matthias Lang von Wellenberg en zijn zwager, de graaf Christoforo Frangipani, een legeraanvoerder van Karei V. Van deze machtige fami lies, die op het kasteel Falckenstein verzameld waren vermoedelijk in verband met erfeniskwesties, kreeg Jan van Scorel de opdracht een groot altaarstuk te schilderen, een drieluik met als middenstuk 'de Hei lige Maagschap', d.i. de voltallige familie van Jozef en Maria. Dergelijke familieportretten waren toen iets nieuws. Voordien waren ze ongebruikelijk. Pas in de 17e eeuw kwam het groepsportret als genre tot grote bloei, denk maar aan de beroemde schutterstukken van Frans Hals, Rembrandt, Van der Helst e.a. Zelfs het portret stond als genre nog in de kinderschoenen. Por tretten waren voordien alleen moge lijk als afbeelding van de schenkers, die zich lieten schilderen op voor de kerk bestemde religieuze schil derstukken. Een dergelijke grote, moderne opga ve was natuurlijk een kolfje naar de hand van Jan van Scorel. Tot nog toe had hij nog maar weinig werk zelfstandig tot stand kunnen bren gen. Hij was immers nog geen ge vestigd 'meester', hij had geen eigen werkplaats, was geen gildelid. Strikt genomen had hij naar de toen gel dende maatstaf nog niet het recht zich meester te noemen. Hij had door het niet afleggen van de 'mees terproef' (een soort examen ten overstaan van de overlieden van het gilde), geen recht zelfstandig werk uit te voeren. Toch levert hij hier een waar mees terwerk. Op deze 'Heilige Maag schap' schildert hij niet minder dan dertig menselijke figuren, waarvan ongeveer vijftien portretten. Dit gro te driedelige altaarstuk was besteld om het verlangen, de gebeden kracht bij te zetten, dat de familie Lang von Wellenberg-Frangipani herenigd zou worden: de graaf Frangipani zat in Venetië later in Milaan gevangen; zijn vrouw gravin Apollonia was hem in gevangenschap gevolgd. Maar toen de graaf door een list kon ontsnappen, was zijn vrouw al over leden (1519). Jan van Scorel schil derde haar portret ofschoon hij haar zelf nooit had ontmoet! Carel van Mander, een der eerste biografen van Jan van Scorel (1604) vertelt dat de graaf zo geïmponeerd was door dit meesterwerk dat hij Jan de hand van zijn dochter aan bood. In elk geval verwierf Jan van Scorel een plaats in het hart van de familie, letterlijk zowel als figuur lijk. Zijn portret, zijn eerste zelf portret als jonge zelfbewuste man staat precies in het midden, tussen Maria en het Christuskind, alsof hij er persoonlijk bij hoort. Merkwaardig genoeg voorziet hij zijn werkstuk niet alleen met zijn naam: Joannes van Scorel, Hollan- dius, maar ook van het bijschrift: Pictorie Artis Amator, d.w.z. lief hebber van de schilderkunst. Geen eigen meesterteken, geen naam zon der meer, nee, hij omschrijft zijn po sitie als 'amateur'. Men is in Ober- velach buitengewoon trots op dit grote meesterwerk, dat voor de kapel van 't nabijgelegen kasteel Falcken stein bestemd was, maar nu dus in de dorpskerk bewaard wordt. Het wordt een der kostbaarste en best- bewaarde kunstwerken van heel Ka rinthië genoemd. In vele winkels worden gekleurde prentbriefkaarten en dia's verkocht. Obervellach is maar een klein dorp, met 2500 inwoners, net de helft van Schoorl.Het is ook een toeristen- gesneden wasbekkens en watermo lentjes nog aan, in verregaande staat van aftakeling. De tijd die Jan van Scorel in Ober vellach doorbracht en er zijn eerste grote meesterwerk schiep, 1520, ligt juist 450 jaar achter ons. Vandaar dat ik het actueel achtte om er eens wat van te vertellen. Je kunt daar wandelen op de Jan van Scorelweg. Ja, ze zijn er wat trots op 'hun' Jan van Scorel. W. Koeman. BERGEN B. LUIE Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoorl, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: J. G. BRANDT v. Reenenpark 11, Bergen, tel. 2059. Deurwaarder J. Woud te Hoorn, zal op vrijdag 30 oktober a.s. 's middags om 3 uur en 's avonds om 8 uur in het Jeugdhuis, Heereweg te Egmond Binnen, overgaan tot de publieke verkoop van: Verkoop vanaf 's middags 3 uur en 's avonds vanaf 8 uur. Bezichtiging telkens 1 uur vóór de verkoop. Betaling contant, bank- of giro-cheque. Gelegenheid tot het geven van koopop drachten. N.B. De limietprijzen voor de sieraden liggen bijzonder laag: voor horloges vanaf 20,gouden vanaf 60, terwijl 14 krts. gouden sieraden gelimiteerd zijn vanaf 6,per gram. (Advertentie) Ingezonden mededeling. Jij hebt mij verteld dat je gasten, nadat ik jou gezegd had, ze naar Linnaeushof te sturen, zeer tevre den en enthousiast waren. Nu hoor ik van jou dat je zelf nog geen tijd hebt gehad om naar Linnaeushof te gaan. Meid: 'Jij bent gek', wil jij zeggen, dat, nu je gasten weg zijn, jij nog geen tijd hebt gehad om Lin naeushof te bezoeken? 'k Zeg je nog maals, dan ben je gek. Nu moet je gaan; nu is het in Linnaeushof ge weldig mooi. Er staan nu wel een half miljoen dahlia's en rozen te bloeien. Ga eens op een zaterdag of zondag, dan kan je je man en de kinderen ook meenemen. O ja, 'k heb nog wat nieuws ook. Als je op een zaterdag gaat dan steun je ook nog een goed doel. De entreeontvangsten op de zaterdagen staat Linnaeushof af tot instandhauding van Artis Am sterdam. Leuk hè: Eén november heb je genoteerd hè, dan gaan we bloemen snijden. Als je het leuk vindt gaan wij gezamenlijk. Wij gaan dan bloemen snijden en dan kunnen onze mannen met de kinderen spe len in de speeltuin, 't Kan een hart stikke leuke dag worden. Op 24 oktober 1945 diende de 31e regering haar officiële bevestiging van het deelnemen aan de organisatie der V.N. in. Daarmee was volgens het verdrag de U.N.O. Verenigde Naties) gesticht. Elk jaar is dit feit herdacht over de hele wereld, door alle kranten, tijdschriften en andere massa-media (radio, TV enz.). Vanaf 1948 is dat ook in ons dorp gebeurd. Elk jaar is aan de taak en het werk van de V.N. aandacht besteed. En terecht. Want ieder mens op de wereld - de eerste landen die zich aanmeldden wer den in de loop der jaren door 95 nieuwe landen gevolgd, zodat er nu 126 lid zijn - zal er eens van doordrongen moeten worden wat het woordje 'wij' betekent. 'Wij de volkeren der Verenigde Naties, hebben besloten de volgende genera ties te behoeden voor de plaag van de oorlog Dit is de eerste zin van het Handvest (grondwet) van de V.N. Wij de volke ren hebben dit besluit genomen ten overstaan van de volgede generaties, d.w.z. van onze kinderen! Wij kunnen ons aan dit 'wij' niet onttrekken. Wij zijn het zelf die de V.N. hebben opgericht*1), wij moeten haar gestalte geven, haar werkzaamheden (kritisch) volgen. Wij kunnen die verantwoordelijk heden nimmer van ons afschuiven. Er hangt trouwens te veel van af. den gelegd worden. In plaats van het veto-recht voor alle leden - de lamme hand die het vredeswerk van de Volkenbond krachteloos maakte - kwam echter het veto recht van de Grote Vijf *2) in de Veiligheidsraad is meerderheid van stemmen over maatregelen voldoen de, doch de Grote Vijf moesten het eens zijn. Wel, in deze vijfentwintig jaar is wel gebleken dat dit veto-recht funest kan werken. Alleen Rusland al heeft het meer dan honderd maal gebruikt. dorp, enige jaren geleden telde het 1000 hotel- en pensionbedden, met tienduizenden overnachtingen. De natuur van het Mölldal en de omringende Alpen bieden een ver scheidenheid van prachtige verge zichten, waarvan men door gebruik te maken van bewegwijzerde wan delingen genieten kan. Het zou verleidelijk zijn nog meer te vertellen, maar ik ga liever nog even terug naar de tijd van Jan van Sco rel. Toen was Obervellach een rijke marktplaats en centrum van goud en zilvermij nbouw. Doch de laatste smeltoven is in de tijd van Napoleon, 1812 opgeblazen. Langs het beekje, dat van de rot sen neerstortte waar het pad ons voerde op weg naar kasteel Falcken stein, troffen we de oude, van hout Toen in-1918, op initiatief van Wil son, president der VS, de Volken bond werd opgericht, luidde de eer ste zin van het Handvest anders: 'De hoge verdragsluitende partijen staten), overwegendeenz. aan vaarden dit verdrag, waarbij de Vol kenbond wordt ingesteld'. Er was sinds 1918 in gezindheid en mentaliteit iets veranderd. Men had beter begrepen - helaas nog niet al len - dat de rampzalige gevolgen van verdeeldheid der wereld, de getoon de minachting voor plechtige ver dragen, het verouderde nationalisme, de mensheid parten had gespeeld. Het werk van de Volkenbond, hoe verdienstelijk ook op allerlei ter reinen en hoezeer ook gesteund door goedwillende mensen, werd op de beslissende momenten verlamd door die bepaling in het statuut van de Volkenbond, die elk land het zg. 've to-recht' gaf. Besluiten moesten met eenstemmigheid genomen worden. Daardoor was elke maatregel, die een onwillige staat kon dwingen, van te voren krachteloos gemaakt. Het was de volstrekt verouderde opvat ting der souvereiniteit, die hieraan een theoretische steun gaf. Reeds Hugo de Groot pleitte in de 17e eeuw voor het samengaan van regeringen, die - om dat samenwer ken kracht te geven - een deel van hun soevereiniteit, hun zelfbeslis- singsrecht opgaven voor een hoger geheel. Om samen iets tot stand te brengen moet men persoonlijk stre- U heeft het gemerkt: de grote na- jaarswandelpuzzeltocht, waarvan de baten bestemd zijn voor de actie 'Schip Ahoy', moest wegens een door het K.N.M.I. in het vooruitzicht ge stelde grote dosis hemelwater wor den uitgesteld. De beslissing tot uitstel werd geno men één uur voor de start van de tocht, juist toen de weergoden zich van hun zeer natte kant lieten zien. Niemand kon op dat moment be vroeden dat het de gehele middag droog zou zijn Maar niet getreurd: de tocht gaat door en wel op zondag 1 november 1970 (dus niet op zaterdag 31 oktober zoals aanvankelijk in de bedoeling lag). De start vindt plaats van 12.45- 13.30 uur in het VVV-kantoor op het Plein te Bergen. ven ondergeschikt maken aan geza menlijk optreden. Dat weet elke voetballer. Hugo de Groot bepleitte ook al een gezamenlijk optreden te gen de staat die de vrede verstoorde of agressie bedreef. Helaas hebben staatslieden en rechtsgeleerden al vrij spoedig de diepe zin van De Groots Volkenrecht ontkracht en toegegeven aan het al lengs groeiend nationalisme. Ze werd 'Volkenrecht' niet een door alle vol ken voor ieder land geldend en aan vaard rechtsstelsel begrepen, als die nen van een hoger belang inplaats van het bekrompen nationale. In plaats daarvan werd het gezien als registratie van afspraken en verdra gen die men naar willekeur gedre ven door eigenbelang, weer kon op zeggen en verwerpen. Het principe van het Volkenrecht van Hugo de Groot - een rechtssysteem is uit ho ger zelfbehoud nodig - heeft geen kans gekregen te groeien in het be wustzijn der volkeren. Het was te vroeg. Nog te weinig mensen, staats lieden ook, keken over de grenzen van hun land heen. En als ze het al deden was het uit gebeerte naar land, naar bodemrijkdommen. De periode van het kolonialisme in de 18e en 19e eeuw heeft de wereld verdeeld en verscheurd. Toen in 1945 de V.N. werd opgericht, hadden velen door bitter oorlogsleed gelouterd, de verwachting dat men van de mislukking van de Volken bond geleerd had. Het nationale sou- vereiniteitsprincipe moest aan ban- Wilson. Dag Hammarskjold (Zweden) Secretaris-generaal 1953-1961 „Laat het maar aan Dag over." Maar ook de Verenigde Staten heb ben zich niet onthouden van tegen stemmen, men denke alleen maar aan de toelating van Peking-China. Blijkbaar is de geldingsdrang en het nationalisme nog te groot om het achter te stellen bij samengaan voor hoger belang. Blijkbaar ook is er nog een te groot verschil bij de be oordeling van situaties in de wereld. Reeds bij de opening van de eerste algemene vergadering der V.N. heeft Vincent Auriol, de toenmalige socia listische president van Frankrijk er de nadruk op gelegd, 'dat elk land een deel van zijn souvereiniteit (zelfbeslissingsrecht) dient prijs te geven ter wille van de grondvesting van een werkelijke vredesorganisa tie'. We zijn nog niet veel verder. Im mers in 1967 moest secretaris-gene raal Oe Thant de vredesmacht der V.N., die de bufferzone in het Na bije Oosten bewaakte, laten terug trekken voor het beroep op souve reiniteit van Nasser. En toch zal het er van moeten komen. In onze we reld - door de moderne publiciteits- middelen, door verkeer en door de economische dooreenvlechting dich ter bijeen gebracht dan Hugo de Groot ooit had kunnen denken - is er maar één idee die richting kan geven en uitzicht biedt op leven in vrede: One world or none (Een we reld of geen). We zullen moeten be seffen dat we elkaar verdragen moe- Trygve Lie (Noorwegen) Secretaris-generaal der V.N. 1945-'53 „Het meest onmogelijke baantje ter wereld." ten. We zullen over de grenzen van onze landjes moeten heenkijken. We zullen de kloof tussen arme en rijke landen, tussen verspilling hier en ge brek daar, tussen eigen belang en al gemeen belang, tussen kortzichtig heid die niet verder kijkt dan de eigen welvaart en samenwerking met anderen waar ook ter wereld moeten overbruggen. Er wordt natuurlijk al aan gewerkt. De NOVIB de UNESCO-comité's en vele andere hebben ieder hun deel van de taken op zich genomen, niet alleen hier, maar overal ter wereld. Want de vrede te vestigen is het werk van ons allen. 'Wij, volkeren der aarde', wij hebben ons ertoe ver plicht tegenover de komende gene raties, tegenover onze kinderen. *1De toetreding tot de V.N. moet door de parlementen bekrachtigd worden. *2) Grote Vijf - Nat. China (Formo sa), Rusland, Verenigde Staten, En geland en Frankrijk. Wegens plaatsgebrek vorige week niet geplaatst. Oe Thant (Birma) Secretaris-generaal 1961-heden. „Team work."

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1