Sl O- an jubiHaetde Zeeman passagierde succesvol Al WA s Voor de laatste maal Klaproosdag Gerritsen Hearing in Schoorl over de Randweg trok veel publiek KLOKKEN Fa. A. J. WASLANDE <^eputatie l^ijk en ptovincia Zaterdag a.s. begint de St. Nicolaasaktie in Schoorl verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond i Drumband Bergen Nationale ouderavond Radio- TV-installateur en reparateur 24 uur service Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Culturele avonden Bergen DOKTERSDIENSTEN Weekenddienst Tandartsen in Bergen Herfstwandelpuzzel- tocht groot succes D '66 schrijft aan Rijkswaterstaat Conditietest bij 'Olympia' JAARGANG no. 43 - DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 - 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoorl Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffelsenbank, Schoorl en Bergen Ned. Mldden8tand8bank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs 8,50 per jaar, 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3.50 Voor een bijna volle bioscoopzaal van De Rustende Jager hebben vrijdag avond negen oud-leden van de to neelvereniging 'St. Jan' het blijspel 'Een zeeman ging passagieren' van Koos Beswino ten tonele gebracht. De bijzonderheid dat het juist oud leden waren, vond zijn oorzaak in het feit dat Bergens enige toneel vereniging deze avond haar veertig jarig bestaan vierde. Het was namelijk 29 oktober 1930 toen de heren J. Deering, H. Gerdes en L. Thomas op verzoek van het bestuur der toenmalige Volksbond (later de Katholieke Arbeiders Bond en thans het N.K.V.) een toneelver eniging oprichtten onder de naam R.K. Toneelvereniging St. Jan. En daar oprichters vaak als de be langrijkste personen van een vereni ging worden aangemerkt, viel de he ren Gerdes en Leering op deze avond een warm huldebetoon ten deel. Op het podium gezeten, geflankeerd door de heer S. Schouten, in het pro grammaboekje aangeduid als 'stille werker', werden de heren eens flink in het zonnetje gezet. Allereerst door de heer Jac. J. Burgering, voorzitter van de jubilerende vereniging. Ver volgens door burgemeester L. J. de Ruiter, die op de voor hem karak teristieke wijze ieder van de drie werkers de revue liet passeren, zowel als bouwers en sjouwers aan St. Jan als in hun dagelijkse rol in de dorps gemeenschap. Zich tot de jubilerende vereniging richtend zei hij: „Ik hoop dat u tenminste nog tien jaar kunt bijtekenen. En ik geloof dat de dagen aanstaande zijn dat de mensen uit hun huizen komen en naar gemeen schapsruimten gaan om naar toneel te kijken." Luid weerklonk het applaus toen de burgemeester namens H.M. de Ko ningin de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, op de revers speldde van de twee oudste leden, de heren Gerdes en 'bakker Leering'. De revers van de jongste in het ge zelschap, de heer Schouten, bleven niet lang ongesierd. De heer Grootes, die namens het Nederlands Centrum v. h. Amateurtoneel de jubilerende vereniging feliciteerde en de heren op het toneel huldigde, kon maar één zilveren onderscheidingsspeld meebrengen (de andere worden ge maakt), een eervolle decoratie die door Leering resoluut naar het jasje van Schouten werd verwezen. „Jij ook," riep hij, als om dit gebaar kracht bij te zetten. Het publiek applaudiseerde, foto lampjes flitsten, de 85-jarige Gerdes, erelid van de vereniging wuifde, bij na huilend, met zijn wandelstok. .Het gordijn ging tenslotte dicht, want ook de zeeman moest doorpassagie- Het toneelstuk draaide om een per soonsverwisseling, een weinig origi neel thema dat sedert eeuwen de Nederlandse toneelliteratuur door kruist. Een thema dat voor de auteur de mogelijkheid opent een ongelimiteerd scala van al dan niet komische ver wikkelingen te creëeren, waarbij de ene helft van de spelenden 'het' niet weet, den andere helft weet 'het' wel, maar houdt (meestal noodge dwongen) de mond, terwijl de toe schouwer de passieve rol van 'alles weter' vervult. En hoewel alle 'dramatis personae' hun rol redelijk tot goed beheersten, 8 Burgemeester De Huiter tijdens het uitreiken van de koninklijke decoraties. V.l.n.r.. L. J. de Ruiter, gedeeltelijk achter hem verscholen H. Gerdes en verder de heren J. Leering, S. Schouten en J. J. Burgering. past in het bijzonder een compliment aan Aat Groot en Ben Tiebie. Eerst genoemde nam zowel de regie als de titelrol voor zijn rekening, op zich al geen geringe opgave. Hij slaagde er voortreffelijk in een beeld van een rondborstige passagierende ma troos, die zich door zijn uitdrukkin gen spoedig tot het 'enfant terrible' van het sociëty-millieu maakt, op de planken te zetten. En zo waren er nog enkele goede spelers, zoals Wim Vlaar in de rol van rederszoon, Ferry Moerhaven, die wel ontvankelijk is voor de char mes van een eenvoudige zangeres, maar die door zijn meer economisch blikkende vader in de richting van een gefortuneerde freule wordt gedi rigeerd. De toneelvereniging zal deze opvoe ring in haar annalen kunnen opte kenen als zeer geslaagd. Dat werd niet in de laatste plaats bewezen door het talrijke publiek, dat haar mening door een zeer op zijn plaats zijnde, lange ovatie liet blijken. Sedert de bevrijding is het in no vember 'n traditie dat de 'Klaproos collecte' wordt gehouden. De op brengst hiervan wordt door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité aan gewend om nabestaanden van de in de jaren 1940-1945 voor onze bevrij ding gesneuvelde geallieerde militai ren in Nederland gastvrijheid aan te bieden waardoor zij in staat zijn het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Er zijn in ons land meer dan 30.000 geallieerde oorlogsgraven, op meer dan 500 kerkhoven. Vele tienduizen den vaders en moeders, vrouwen en kinderen zijn in de loop der jaren door het Oorlogsgraven Comité uit genodigd om naar Nederland te ko men. Vele anderen wachten nog tot ook zij een graf in ons land kunnen bezoeken. Of zij kunnen komen hangt af van de collecte die in november wordt gehouden. Dit zal namelijk de laatste 'Klaprooscollecte' zijn, waarom het Nederlands Oorlogsgraven Comité hoopt, dat deze een record-opbrengst zal hebben. Dan zal het werk nog zo lang mogelijk worden voortgezet. 'Klaproosdag' De collecte vindt plaats in de week van 9 tot 15 november. Het hoogte punt zal zijn op 'Klaproosdag', zater- Een speelscène met v.l.n.r.: Trien Wübenga-Tiebie, Aat Groot, Jan Glorie, Ans Leloux-Leering. Foto: F. Jostmeijer. dag 14 november. Voor hen, die het op prijs stellen een bijdrage te gi reren: het postgironummer is 416000 ten name van het Nederlands Oor logsgraven Comité te Amsterdam. Collectanten Elk jaar is nog gebleken dat het Ne derlandse volk graag en goed aan de Klaprooscollecte geeft. Maardit geld moét worden opgehaald. Daar om wordt vooral ook een beroep op collectanten gedaan om medewer king te verlenen. Hoe hun werk in het buitenland op prijs wordt gesteld blijkt ook dit jaar weer. 'The British Legion', de grote Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden, nodigt ook volgend jaar weer 33 collectanten van de 'Klaprooscollecte 1970' uit een gra tis reis naar Engeland te maken, waar zij een vakantie in Londen krijgen aangeboden. De 33 gelukki gen - drie per provincie - worden door het lot aangewezen. In de komende weken zullen de jon gens en meisjes van de Drumband van Bergens Harmonie evenals vorig jaar weer een aktie voeren. Name lijk huis aan huis banketletters te verkopen. De opbrengst van deze aktie is bestemd voor aanschaf van nieuwe instrumenten en uniformen. Bergenaren, stemt u de jongens en meisjes niet teleur, ze zullen u er heel dankbaar voor zijn en met ver schillende festiviteiten hun mede werking daarom tonen. BERGEN In het kader van het Internationale Onderwijsjaar 1970, zal dit jaar voor het eerst op 5 no vember a.s. in geheel Nederland een ouderavond worden gehouden. De Nationale Ouderavond. De oudercommissies van de Jan Ho- gervorst kleuterschool en van de Van Reenenschool te Bergen hebben be sloten gezamenlijk voor hun ouders deze avond te verzorgen. Behalve de ze ouders is een ieder die zich enigs zins voor het onderwijs interesseert van harte welkom. De bijeenkomst begint om kwart over acht 's avonds in de Van Reenenschool aan het Spaanse Pad hoek Maesdammerlaan. Na een korte uiteenzetting over de bedoeling van deze avond, zal wor den gediscussieerd in groepen. De ouders zijn van te voren geïnfor meerd d.m.v. een folder. Enkele kre ten hieruit zijn: 'Waar blijft de 8 mil jard voor het onderwijs?'. 'Moet de school opvoeden of lesgeven?' Deugt het systeem nog wel?' 'Zitten blij ven?' etc. De aanwezigen kunnen kiezen aan welke discussiegroep zij deel wensen te nemen. Komt op 5 november. Het gaat om de toekomst van uw kinderen! Gediplomeerd erkend elektro-technisch reparatiebedrijf Verkoop van: Kleuren- en zwart-wit TV's Stereoapparatuur Huishoudelijke elektr. apparaten Radio's etc. WIEL 7 TELEFOON 5179 (5191) BERGEN N.H. En zo vond dan eergisteren in een propvolle zaal van de Roode Leeuw de hearing over de randweg plaats. Tal van prominente figuren van provincie en rijk hadden voor de immense kaart plaatsgevonden, waarop de omstreden weg was getekend. Een grootse geluidsinstallatie zorgde voor een goede weergave en via een bandrecorder werd elk woord opgenomen. De pers gaf met 7 vertegenwoordigers acte de presence. Drs. J. van Dis, lid van Gedeputeerde Staten trad als voorzitter op. In zijn inleiding stelde hij dat deze bijeenkomst een experiment is, het is nl. de eerste keer dat GS een dergelijke hearing houdt. Over de onderhavige weg is al meermalen gesproken en telkens hebben betrokkenen gelegenheid ge had protest aan te tekenen. Wij streven, aldus de heer Van Dis, ernaar, zo weinig mogelijk schade te berokkenen aan het landschap, maar men zal niet iedereen tevreden kunnen stellen. De heer Bierman, secretaris van de Kerngroep Randweg, hield een uit gebreid betoog, overigens waren er in ruime mate stencils uitgedeeld waarin de streefpunten en verlan gens van de Kerngroep waren ver meld. Door de heer Bierman werd het op het stencil gestelde, toege licht; wij verwijzen hiervoor naar ons verslag van de hearing in de Viersprong. Na de pauze werd het woord geno men door Ir. Buyse, hoofdingenieur directeur van Provinciale Waterstaat. Hij vond het alternatieve idee van de Kerngroep nog niet zo gek, hij beloofde dat zijn dienst de kaart met het door de heren Bierman c.s. ge wenste tracé zal bestuderen. Het doel van de randweg is primair het ontlasten van het verkeer in de gemeente zelf, de heer Buyse zei niet bang te zijn voor zwaar verkeer op de nieuwe weg. Wat de afstand tus sen de bebouwing en de weg betreft, hierover verschilde men van mening, een 500 meter zou wel het beste zijn, maar moeilijk realiseerbaar. Er werd gediscussieerd over het aan tal decibels lawaai dat het verkeer zou veroorzaken, de heer Bierman stelde dat aanplanten van bossages dit aantal niet zou verminderen. Overigens bleek wel dat de woord voerder der provincie niet op alle vragen een pasklaar antwoord had. De rijksweg 9 zal niet worden ver dubbeld, 't Rijk ziet meer in nieuwe verbindingen. Burgemeester Stronkhorst stelde dat gemeentebesturen niets hebben goed te keuren op dit gebied, Het plan komt pas in de raad als overal over eenstemming is bereikt. Ook wet houder Muelink verkreeg het woord. Hij was weliswaar verrast door de haast van de Kerngroep maar hij zag hierin toch ook wel consequen ties. Schoorldam zal worden inge sloten, talrijke boerderijen worden afgesneden en dan houdt men de bottleneck bij Schoorldam. Hierna kregen een achttal toehoorders ge legenheid hun zegje te zeggen: de heer Louter wees op de bezwaren uit agrarisch oogpunt en had ook al een alternatief tracé dat hij aan de gedeputeerden overhandigde. De heer Van de Garde was een van de weinigen die het aandurfde een afwijkende mening te berde te bren gen. Hij vroeg zich n.l. af hoeveel decibels het verkeer op de huidige Duin- en Heereweg zou produceren, van de bewoners langs de wegen is er door die oorzaak nooit iemand ge storven. Volgens de voorzitter der Schoorlse VVV moet er zo snel mogelijk iets gebeuren. Mej. v. d. Baan wees op de onbe kende rijkdom die het bekenland- schap ter plaatse heeft en dr. Ver- weij liet ook zijn bezwaren horen. Aan de heer Buyse weer de taak iedereen te beantwoorden: uit zijn woorden was wel af te leiden dat ook de provinciale overheid van me ning was dat hoe verder de weg naar het oosten zou komen, des te gerin ger de problemen worden. Door de heer Luytink uit Bergen werd een gebrek aan coördinatie tus sen Rijks- en Provinciale water staat gesignaleerd. Met de belofte van de zijde der provincie dat zo wel de tekeningen van de Kern groep als die van de heer Louter zul len worden bestudeerd, werd de bij eenkomst besloten. BERGEN De heer Tom de Booy, geoloog, toonde een reeks van kleu rendia's, genomen vanuit 'n ruimte vaartuig, die een treffend beeld ga ven van onze planeet met zijn land en oceanen. Hij vroeg aandacht voor de grote verschillen in aard en reliëf. De geologen bestuderen de aardla gen en kunnen zo, kennis verkrijgen omtrent mineralen en hun vind plaats. Aan de hand van beelden uit Corsica, Spanje en Amerika, alsme de uit Azië ging spreker nader in op het ontstaan van de vaste lan den. Zo zag men de majestueuze bergen van de Grand Canyon, waar bij een formatie van een miljard jaar uit zich bevindt op een van 21/2 miljard jaren. De rivieren door de Himalaya zijn ouder van oor sprong dan de bergen en zo doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat de bergkammen geen wa terscheiding vormen, maar dat de rivieren hun oude loop er nu dwars door de 8000 meter hoge toppen ver volgen van noord naar zuid. Duide lijke beelden van de bodem der oce anen toonden grote verschillen in re liëf. Opmerkelijk is, dat een hoge rug door de Pacific loopt, zich voort zet in de Atlantische Oceaan en ver volgens zijn weg vervolgt in de In dische Oceaan. De grote verschillen in bodemge steldheid loopt vaak parallel met de verscheidenheid die we bij de mens heid aantreffen. De kloof, die er tus sen de 'arme' en de 'rijke' landen is, wordt steeds groter, de luxe in de laatste staat in schrille tegenstelling tot de armoede in de eerste. Een van de oorzaken is de machtsposi tie, die we zien optreden in de grote concerns. Het grote probleem is, dat de gewone mens zich zo onmachtig voelt en deze onmacht manifesteert zich ook ten opzichte van hogere overheidsorganen. Wij lijden niet al leen onder een tenslotte dodelijke milieuverontreiniging, maar zijn ook slachtoffers van een geestelijke on zindelijkheid. Het noodlot wil, dat zelfs de grote 'captains of industry' verstrikt zitten in het 'systeem'. Een omvorming der geesten zal een nieuw gebouw van de maatschappij tot stand moeten brengen. Spreker verwacht in dit op zicht niets van de studentenwereld, die wel democratie in de universiteit wil, maar verder zeer conservatief is. Van hen als toekomstige leiders is niets te verwachten. Aan de hand van beelden en cijfers liet spreker zien hoe enorm groot de productie op het gebied van olie- en gaswinning is en wat er de gevol gen van zijn. De onderzoekingen van dr. De Booy voor de Shellgroep we zen uit, dat de olievelden zich niet van Slochteren naar 't zuiden voort zetten, maar naar het westen, naar Friesland en Noord-Holland. Spreker verwacht veel van de jonge generatie, die steeds ontevredener met de huidige maatschappij wor den en ziet in een langzaam ont waken van de massa de uitkomst. Een levendige discussie vormde het einde van deze bijzondere avond BERGEN H. J. P. M. POOT Dorpsstraat 30, telefoon 2423 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. van Hesteren Dorpsstraat 108, tel. 212 Warmenhuizen GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. MOSK Mosselenbuurt 12, Bergen Tel. (02208) 3601. MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: J. P. v. d. KLEI Russenweg 27, Bergen, tel. 3885. J.l. zondagmorgen brak om twaalf uur de zon door. En hoewel er nog altijd een straffe wind stond, was daarmee het decor voor de najaars- wandelpuzzeltocht gecompleteerd. Vijf uur later posteerde de gere nommeerde VVV-omroeper Henk Jellema zich voor een microfoon in de overvolle voorzaal van De Rus tende Jager om de prijswinnaars van een geweldige geslaagde puz- zeltocht bekend te maken. Niet minder dan 350 personen uit alle windstreken (een internationaal rennersveld zoals Jellema het noem de) hadden zich voor deze 8 kilome ter lange tocht met 8 controleposten en vijf denkopdrachten laten in schrijven, maar de organisatoren schatten het totale aantal puzzelaars (inclusief aan de hand van pa of ma meewandelende koters) op ten minste 500, een getal waaraan de uitgebreide publiciteit (ook via de radio) niet vreemd was. Door de royale medewerking van de plaatselijke middenstand konden de organisatoren liefst 74, onderling zeer verschillende, prijzen beschik baar stellen. Nog belangrijker is mis schien dat het bedrag dat aan de aktie 'Schip Ahoy' wordt geschon ken enkele honderden guldens zal bedragen. En dan de prijswinnaars, waarvan wij u de gehele lijst bespa ren. De vijfde prijs, een koffieset, ging naar de heer J. Bakker uit Ber gen. Een tas, de 4e prijs, werd ge wonnen door de uit Den Haag over gekomen Paula Toska Hartog. De derde prijs, een bromfietstas, vond zijn eigenaar in Martin Smit uit Camperduin. De tweede prijs, een fraaie tuinstoel, werd veroverd door Frank v. d. Doel uit Alkmaar. En tenslotte de winnaar, in dit geval de winnares van de hoofdprijs, Erica Smit uit Camperduin, die zich be loond zag met een grote Boldoot- doos en een zwaar verzilverde beker. Gezien de geweldige weerklank, die dit evenement bij de deelnemers on dervond, zullen de organisatoren ernstig overwegen om begin 1971 een grote voorjaarswandelpuzzeltocht te organiseren. In ieder geval is deze najaarswandelpuzzeltocht zeker voor herhaling vatbaar. Naar aanleiding van het ongeluk op 21 oktober op Rijksweg 9, waarbij de vangrail grandioos zijn nut heeft be wezen, heeft het bestuur van D '66 afd. Schoorl onderstaande brief ge zonden aan de Rijkswaterstaat te Alkmaar. „Naast de vele verzoeken en voor stellen, die regelmatig op u afko men, is er - dunkt ons - ook wel eens plaats voor een dankwoord aan uw adres. D '66 afd. Schoorl wil u dan ook van harte dank zeggen voor de snelle realisering van ons verzoek tijdens de 'dodenweg aktie', om vangrails te plaatsen langs Rijksweg 9. Zoals u bekend, heeft de vangrail op 21 de zer wel zeer duidelijk zijn nut bewe zen. In aansluiting hierop verzoeken wij u na te gaan of er bovendien nog beplantingen kunnen worden aangebracht, waardoor het gevaar van terugkaatsend licht ondervangen wordt." SCHOORL De gymnastiekvereni ging Olympia geeft op maandag 9 november 's avonds 9.00 uur voor heren, en voor dames op woensdag 11 november 's avonds 8.00 uur, een conditietest voor het trimschema van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond in het gymnastieklokaal aan de Smeerlaan. Deelname boven de 25 jaar. Het be stuur van Olympia wijst er op dat de test grote lichamelijke inspanning vraagt en dat deelname geheel voor eigen risico plaatsvindt. De kosten van de test bedragen 2,

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1