Sint Nicolaasattractie 1970 2 grote verlotingen Een 10-daagse vliegreis voor 2 personen naar Oostenrijk naar Mallorca TEVENS VELE GELDPRIJZEN HERFST BÖSWEN ie prijs tweede venoting op ii-i 2-1970 ^en 15-daagse vliegreis voor 2 personen Bijeenkomst Kerngroep Randweg 1e prijs eerste verloting op 26-11-1970 Beide reizen worden geheel verzorgd door het reisbureau 'DE MAGNEET' te Alkmaar Aanvang der aktie 6-11-1970 tot en met 5-12-1970 Koopt bij de Schoorlse middenstand en u ontvangt bij aankoop van 2,50 een lot. Zaterdag 28 november intocht van St. Nicolaas met kinderfeest in de Toeristenkerk. Aanvang 14.00 uur. Trim-Duinloop Bazar in Westerkimme De zg. 'weg achterom" heeft inmiddels al heel wat tongen en pennen in be weging gebracht en, om de bevolking van Bergen en Schoorl in te lichten over het tracé van de nieuwe weg, zijn in de gemeentehuizen kaarten opge hangen waarop men kan zien hoe de nieuwe weg zal komen te lopen. Het beginpunt van de weg is gepland aan de Bergerweg tussen 'Extase' en het dorp Bergen. Ze gaat vervolgens naar het Noordhollands Kanaal, pas seert de Damweg, loopt dicht langs Schoorl-Oost en loopt verder door de polder naar de Hondsbosse Zeewering. Uiteraard moeten de nodige kunstwerken worden aangelegd, er komen o.a. viaducten over de Hargerweg, de Zandvaart, de Jaagkade, de Teugelaan en de Regbertslaan. Er is een half klaverblad geprojecteerd op de plaats waar de provinciale weg vanuit de I.angedijk Rijksweg 9 kruist. Er zyn gelijk vloerse kruisingen met de Munnikenweg te Camperduin, toy de nieuwe geprojecteerde weg vanaf de hoek bij Pot, bij de Laanweg en de Damweg, bij de aansluiting van de provinciale weg uit de richting Langedijk, bij de Kogendjjk en de Bergerweg. Vanaf de randweg kan men met 2 lussen op de Hargerweg komen. En voorafgaande aan de hearing die op 3 november werd gehouden, hield de Schoorlse Kerngroep Randweg vorige week donderdag in de Vier sprong een bijeenkomst waar de be zwaren tegen de weg nog eens uitge breid uit de doeken werden gedaan. De zaal was bijna te klein om alle belangstellenden te herbergen en er werd uitgebreid van gedachten ge wisseld. De vergadering werd gepresideerd door de heer Bierman die ijverig werd gesecondeerd door de andere leden van de Kerngroep. Men had de bijeenkomst goed voorbereid middels een clipover werden enkele kernpunten duidelijk onder de aan dacht van het publiek gebracht. De heer Bierman stelde in zijn in leiding dat de Kerngroep nu onge veer 12 man sterk was, over de weg vertelde hij dat deze 4-baans zou zijn en een breedte zal krijgen van totaal 85 meter, inclusief de wegen voor het langzaam verkeer. De be zwaren van de groep zijn dat de weg veel te dicht langs de woonkernen komt, dat de weg ander verkeer zal aantrekken die deze route eigenlijk helemaal niet behoeft te nemen en dat het landschap wordt aangetast, ook al omdat een 12-tal boerderijen zal moeten verdwijnen. Als streefpunten kent de Kerngroep: grotere afstand tussen weg en be staande en nog te plannen bebou wing omdat de luchtverontreiniging en het lawaai onoverkomenlijk wor den geacht op deze korte afstand. Deze afstand zou eigenlijk 2 km moe ten zijn, maar met voldoende aange paste bebossing kan men deze af stand tot 5 a 600 meter inkrimpen. De Kerngroep heeft al diverse con tacten gehad met instellingen zoals de ANWB, en de Ver. Nieuw Ber gen. Als aktiviteiten voor de toe komst werden genoemd een hand- tekeningenaktie en het uitoefenen van invloed op gemeenteraadsleden. Men sprak af aan de leden van Ge deputeerde Staten te vragen wat het doel was van de weg en of GS wis ten hoeveel mensen er binnen de 500 meter van de weg woonden. Ook zal men vragen of er nog een nieuwe Rijksweg komt. Want, zoals bekend, de in discussie gestelde weg wordt door de provincie aangelegd. Verder zal men vragen of B en W van Schoorl al bepaalde toezeggingen hadden gedaan en zo ja, of B en W beslissen of de gemeenteraad. Na de pauze werden suggesties in gewacht van de toehoorders. Er werd voor gepleit aktiegroepen tegen de weg uit andere plaatsen niet in de wielen te rijden, er werd opgemerkt dat de weg niet op 500 meter maar op slechts 150 meter van het plan Evendijk zou komen en dat deze af stand t.o.v. Schoorl Oost slechts 80 meter -zou zijn. Enkele aanwezigen waren van mening dat de nieuwe weg een ontlasting zou betekenen voor de Duinweg en de Heereweg, iemand had berekend dat op 'n zon dagmiddag in de zomer in 4 uur tijd 3000 auto's langs de Duinweg rijden. Deze bezigheid werd door de heer Bierman 'wandelen met de auto' ge noemd, m.a.w. stapvoets bumper aan bumper rijden. De nestor van de aktiegroep, de heer Blom, vond dat men zo snel mogelijk moest proberen een weg aan te leg gen van Hargen aan Zee naar het Noordhollands Kanaal. En dit was ook het eerste alternatief dat werd gesteld, n.l. een weg direct vanaf Hargen naar het kanaal en de Rijks weg 9 zou 4-baans moeten worden. En als men dit doet hoeft er eigen lijk helemaal geen randweg te wor den aangelegd. Maar het hoofdthema van de vergadering was toch wel de eis: opschuiven die weg, zo ver mo gelijk in oostelijke richting. Uit de discussies concludeerde de heer Bierman dat men het bepaald eens was met de wensen van de ak tiegroep, want toen hij vroeg wie er vóór het huidige tracé was, stak nie mand zijn vinger op. Overigens zij vermeld dat de Kerngroep reëel ge noeg is om te erkennen dat de Duin weg en de Heereweg ontlast moeten worden. Men is dan ook niet tegen de weg an sich, maar verlangt, zoals gezegd verlegging in oostelijke rich ting. Met de opwekking vooral de hearing op 3 november in de Roode Leeuw te gaan bezoeken werd de bij eenkomst besloten. Elders in dit blad vindt u een verslag van deze hearing. Over blad-bedekte paden, Ritselend onder onze voet, Gaan wij voort, wel wat weemoedig ln het diepst van ons gemoed, Om het schone dat vergaat, En nu sterven gaat. Maar zelfs in het sterven is veel schoons, Dat ons in 't bos omringd. Een kleurenpracht als afscheidsweelde, Dat ons tot loven dringt. Doch als ook dit geheel verdwijnt, En 't is of 't al verdort, verkwijnt. Dan weten wij dat in 't verborgen Gewerkt wordt aan een nieuwe morgen, Na regen, storm en wintertijd, Zal weer de lente komen Met bloemenweelde en kleurenpracht, En blad-beladen bomen. Val dan maar af, gij bloem en blad, Gij hebt ons veel gegeven. Hij die van 't al' de Schepper is, Wekt alles tot nieuw leven. Maartje N. Zwaan. Teun keek nog altijd naar de met poppen bezaaide tafels. Hij nam er één op en bekeek die. „Dat is een Tirolertje," legde Anneke uit. „Die maken we veel, want er is veel vraag naar. Net als deze Schwarwaldmadels. Zeg ik dat goed? Duits was nooit m'n sterkste vak op school. Engels wel." Gedurende enige tijd bewonderde Teun de veelheid van kleder drachten. Elsje was langzaam naderbij gekomen. Ze stond nu half achter de jonge smid en vroeg: „Vind je het niet gek?" Hij draaide zich om, haar verbaasd aankijkend. „Gek? Waarom gek? Ik vind het ontzettend leuk. Alleen al om op het idee te komen. Ik heb die dingen ook wel eens gezien, als ik met va kantie was. Maar dan vraag je je nooit af hoe die poppen wor den gemaakt en aangekleed." Grevenberg legde uit: „De poppen kopen we van een fabriek. In Utrecht. Een paar maal per maand komen ze de voorraden per auto brengen en nemen de aangeklede poppen mee naar de grossier waarvoor we werken. De stof laten we komen uit En schede. Uiteraard zijn de rollen tweede kwaliteit, dikwijls met weeffouten, maar dat is voor dit werk niet erg. Af en toe kopen we ook coupons. Allemaal van vaste leveranciers. En de meisjes naaien terwijl ik de vormen afteken. Eigenlijk is het vrouwen-i werk," voegde hij er ter verontschuldiging aan toe, „maar van lieverlee krijg je er handigheid in. En we werken altijd samen, dat is gezellig." Teun was nog steeds niet helemaal bekomen van zijn verbazing. Hij kreeg respect voor deze drie ondernemende mensen, die op deze wijze waarschijnlijk voor zichzelf een behoorlijke brood winning hadden geschapen. Af en toe nam hij een aangeklede pop in zijn handen en bekeek die. Opeens zei hij lachend tot An neke: „Vandaar dat jij altijd zoveel belangstelling had voor die speelgoedwinkel in Ochteren! Je stond er tenminste iedere keer een poosje voor de etalages te kijken." Anneke lachte vrolijk. „Om de poppen. Dat brengt het vak mee.'" Hij keek naar haar werk. „Wat doe je nu?" „Knoopjes aannaaien. Kijk - ze wees voor zich op de tafel die bezaaid lag met allerlei miniatuur glinsterende knoopjes - drie op iedere jurk. Soms vier. En op de Hollandse boeren en boe rinnetjes zes. Kijk maar." Ze nam een pop en reikte die aan. „De knoopjes komen uit Putten. Daar is een grote knopen- fabriek," legde Grevenberg uit. Teun keek nog immer naar de veelheid van poppen. „Jullie zouden er wel een tentoonstelling van kunnen maken. Alle- mensen wat is dat leuk." „Vind je werkelijk?" vroeg Elsje. „Wat dacht je? Fantastisch idee van degene die dit uitgedacht heeft. Ik bedoel: om ermee te beginnen." Grevenberg wees op zijn oudste dochter. „Die eer komt onze Elsje toe. Vroeger toen we nog in Den Haag woonden deed ze het af en toe uit liefhebberij. Op de duur had ze een hele pop- penverzameling. Ik ehben vroeg gepensioneerd. Uit gezond heidsoverwegingen, Teun. En mijn pensioentje is niet toereikend. Zodoende werd de idee geboren om wat Els als liefhebberij be oefende, uit te breiden met het oogmerk er aan te verdienen. We kregen contact met een grossier in souvenirs, die er wel wat in zag." „En kunt u het allemaal plaatsen?" informeerde Teun. „We komen handen tekort," verklaarde Elsje. „Als je soms zin hebt om mee te helpen?" Teun bekeek zijn grove handen. „Ik vrees," zei hij lachend, „dat ik dan eerst wel omgeschoold zal moeten worden." „Kom, het werk is toch onderbroken, ik zal eerst maar koffie zetten," zei Elsje opstaande. Teun greep haar achterom beet. „Voor mij geen drukte, Els. Ik drink thee met jullie samen. Veel te leuk zo. Waarom hebben jullie me niet eerder op de hoogte gebracht?" „Elsje dacht dat je het gek zou vinden," antwoordde Anneke. „Els is een schat, maar een domme schat," verklaarde Teun. „Hoe kan iemand dit nu gek vinden?" „Hoor hem eens," riep Anneke uit, haar wenkbrauwen fronsend. „Hoeveel schatten heb jij, Teun Hofmeer?" „Op 't ogenblik vier," antwoordde hij plagerig. „Haha meneer doet niet minder. En wie zijn dat dan allemaal wel?" „Om te beginnen mijn moeder, hartje. Dan m'n zus Lien. Niet te vergeten Elsje. En tenslotte de grootste van alle schatten ter wereld: Anneke Grevenberg." Ze begon te blozen van geluk. Terwijl ze overeind kwam en bij hem kwam staan, haar hand over zijn hoofd strijkend. „Dus ik ben nummer één?" Hij trok haar hoofd naar zich toe en fluisterde in haar oor: „Jij bent m'n poppenkoninginnetje." „Hé, geen gesmiespel in de kamer," riep Elsje die met de thee binnenkwam. Maar Anneke zei lachend: „Weet je dat Teun jou ook een schat vindt?" „Zo, zo. En waaraan heb ik die eer verdiend?" „Hij heeft er vier," vervolgde Anneke lachend. „Z'n moeder, z'n zuster, jij en ik." „Neem' hem maar niet al te serieus, Anneke, want mannen overdrijven altijd." Ze vleide zich tegen hem aan. „Maar mijn Teun niet," stelde ze zacht vast. „Thee, mensen. En een poosje pauze. Van werken zal vanavond toch niet veel meer komen nu er zo'n lompe smid tussen is ge komen." „Dat is niet aardig," protesteerde Anneke. „Ze meent er niets van." Teun lachte haar vriendelijk toe. Ze dronken hun thee. Maar Teun nam opnieuw weer poppen in z'n handen en bekeek ze met bijzondere belangstelling. „Je zoudt er wel een poppenkast van kunnen maken, een poppen spel," meende hij. „Zoals je wel eens op de televisie ziet, hè. Met een beetje handigheid moet dat toch lukken?" „Dat is een heel ander soort poppen," weerlegde Grevenberg. „Meestal maken die spelers ze zelf. Weet je wel? Met allerlei draden er aan." Teun antwoordde niet, maar nam in elke hand een pop, een boertje en een boerinnetje en met een gemaakte piepstem zei hij: „Goedenavond meneer Van Dalen. Mooi weertje, hè?" En met een zware basstem: „Zegt u dat wel, juffrouw Kippeveer. Het kon wel eens warm worden Grevenberg glimlachte, maar Anneke schaterde het uit. Elsje keek alleen toe, maar moest eveneens lachen. „Zeg, jij zou een goeie komiek zijn met poppen," zei ze lachend. „Ik zou best een verhaaltje kunnen bedenken. Tenminste Hij keek lachend in het rond, maar meteen bestierf de lach op zijn gezicht. Want voor het brede achterraam zag hij één se conde een gezicht, dat uit het donker opdoemde en vrijwel on middellijk weer in het niet verdween. Misschien hadden ge durende één oogwenk hun beider blikken elkaar ontmoet. Een nieuwsgierig iemand, dacht hij meteen. Nu zal morgen nog wel meer geroddel in het dorp de ronde doen. Anneke had de verandering op zijn gezicht gezien. „Wat is er?" vroeg ze verschrikt. „Ben je niet goed?" Met moeite toverde hij weer een lach te voorschijn, zijn hand onder de kleding van de pop uithalend. „Iets scherps. Heb je er misschien een speld in laten zitten?" fantaseerde hij met een verongelijkt gezicht naar zijn vinger kijkend. BERGEN Zondagochtend kan men in de Bergense duinen trimmen. De atletiekvereniging Trias heeft hier een behoorlijk parkoers uitgezet over bospaden en er enkele duinen in op genomen. De afstand bedraagt ca. 5 km. Men kan zich van te voren op geven bij T. de Vries, Pinksterbloem- weg 14, Bergen of op de dag zelf vanaf half tien in de Bosschool aan de Rondelaan, van waar het par koers wandelend bereikbaar is. De start is om half elf in de Berenkuil. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50, waarvoor men na goed volbrengen een prachtige medaille met lintje toegezonden krijgt. Hierna vinden op hetzelfde parkoers officiële atletiekwedstrijden plaats in het kader van de Noordhollands- Utrechtse crosscompetitie. Voor alle belangstellenden een goede gelegen heid om eens kennis te maken met deze zware tak van de atletiek. SCHOORL In huize Westerkimme werd het afgelopen weekend weer de traditionele bazar gehouden. De belangstelling hiervoor was enorm, vooral zondagmiddag was de zaal bijna te klein om iedereen een plaatsje te geven. De bewoners van Westerkimme hadden zich weer van hun beste kant laten zien, de da mes hadden fraaie handwerken ver vaardigd van allerlei soort dat ge- exposeerd was in de hal. De heren maakten zich verdienstelijk bij de 3 sjoelbakken en het knikker- bord. Verder kon men, evenals vo rig jaar, weer de naam raden van een fraai aangeklede pop en het ge wicht van een fruitmand. Aan de bazar was ook weer een loterij ver bonden met fraaie prijzen. Uit de baten worden weer grond stoffen gekocht weermee de bewo ners weer nieuwe werkstukken kun- nij vervaardigen. Resumerend: een bijzonder geslaagd evenement, voor al door de enorme toeloop van het publiek.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5