Rustige Schoorlse raadsvergadering die vlot 11 puntjes afhandelde Fa. A. J. WASLANOE Krijgt u geen Duinstreek verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoori, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en Egmond Ingekomen stukken en mededelingen DOKTERSDIENSTEN VOOR KOEDIJK. SCHOORL EN W ARMENHUIZEN Dr. BRUST Weekenddienst Tandartsen in Bergen Delegatie bevoegdheden Vaststelling krediet Kasgeldleningen 1971 Bestemmingsplan Aagtdorp I Pensioenen wethouders Verkoop woning te Groet aan nieuw schoolhoofd GEHOORD IN DE RAAD: Benoeming kleuterleidster in vaste dienst Rondvraag Radio- TV-installateur en reparateur 24 uur service Jaarlijkse vogeltentoonstelling in Schoori UW afd. Schoori STICHTING ,HET DORPSHUIS' BERGEN HOUDT JEUGDCOLLECTE N. Kuijper 43 jaar in het bestuur van ,Nut en Genoegen' Carnaval 'De Kwalfentrappers' Bergense traditie Goed licht JAARGANG no. 44 - DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 - 8 PAGINA'S weekblad DE DUINSTREEK REDAKTIE EN ADMINISTRATIE DRY. VOLKERS EN LEEGWATER (v.h. C. Oldenburg) Damweg 1e - Schoori Telefoon (02209) 1268 en 1223 Qlro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Ralffeleenbank, Schoori en Bergen Ned. Mlddenatand8bank, Alkmaar Advertentieprijs 20 ct. p. mm. Contracten speciale tarieven Abonnementsprijs: 8,50 per jaar; 2,25 per kwartaal Post: per jaar 13,50 per kwartaal 3,50 Doordat de raadsstukken niet op tijd bij ons binnenkwamen hebben we niet eerder aandacht kunnen be steden aan de raadsvergadering van maandag 9 november j.l. De raads stukken waren n.l. eerst woensdag morgen in ons bezit; voor onze krant dus te laat om 'mee te nemen'. Vreemde zaak overigens, want de raadsleden hadden de agenda reeds zaterdagmorgen in hun bezit. Enfin, zoveel vuurwerk hielden de voor stellen nu ook weer niet in, de agen da telde 11 punten. Er was van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken een brief binnen gekomen met betrekking tot enkele gemeentelijke onderwerpen, B. en W. stelden voor deze brief voor ken nisgeving aan te nemen omdat in middels een Beraadsgroep Alkmaar in het leven is geroepen waarin wet houder Muelink zitting heeft. Het College wil eerst het standpunt van deze groep vernemen. De heer Van Maarleveld had bezwa ren geuit tegen situering van 6 wo ningwetwoningen aan het Hulst plantsoen maar B. en W. stelden voor betrokkene te berichten dat de situering juist was en dat zij vol ledig past in het geldende bestem mingsplan. Door de gemeenschappeijlke raads fracties KVP, D'66 en PvdA zijn het College vragen gesteld over de exploitatie der plaatselijke bejaar denoorden. Wettelijk zijn GS belast met het toezicht op deze oorden en B. en W. hebben het Provinciaal College dan ook om een rapport ver zocht. Verder zal het spreekuur der wet houders eenmaal per veertien dagen worden gehouden op de dinsdagen van 20.00 tot 21.00 uur en wel voor het eerst op dinsdag 10 november. Door voormelde raadsfractie zijn vragen gesteld over een in voorbe reiding zijn flatgebouw aan de Voor weg. De raad werd ter vergadering op de hoogte gebracht. Naar aanleiding van een ongeval op een speelplaats heeft B. en W. be sloten voortaan los zand als on dergrond van speelwerktuigen te houden. De vloer van de sporthal te Catrijp vertoont gebreken en de kosten van herstel, waaraan inmiddels is be gonnen, worden geraamd op ruim 2 mille. De 5e klas van de r.k. St. Petrus- school kan niet langer in de Over dekte zwemmen en sinds ruim een maand - zwemt daarom in Bergen. B. en W. hebben de mogelijkheid on derzocht of ook de 5e klassen der andere scholen wekelijks zwemles in Bergen zouden kunnen krijgen. De behandeling der ingekomen stuk ken en mededelingen hamen nogal wat tijd in beslag. Er werd van ge dachten gewisseld over het bestem mingsplan Catrijp; verder werd de agenda nogal verwarrend geacht, en dat was ze ook. Burgemeester Stronkhorst beloofde beterschap. Over de bejaardentehuizen werd gezegd dat dit in Schoori wel niet zo erg zal zijn als op de TV in uit zendingen over tehuizen in andere delen van het land wordt gesugge reerd. Gepleit werd voor onderzoek van alle plaatselijke bejaardentehui zen, over het aantal verschilde men overigens van mening. Men heeft, zo werd duidelijk gesteld, geen recht tot toegang. De heer Duyneveld bond de kat de bel aan toen hij begon over de mogelijke bouw van 'n flat gebouw aan de Voorweg. Hij vroeg zich af wie er nu eigenlijk precies verantwoordelijk was voor de hele gang van zaken en informeerde of men nu nog van de flat kon afko- BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, tel. 2027 Heereweg 272, tel. 1288 GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 Zr. O. LAUXTERMAN Sportlaan 2, Schoori, tel. 1738 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend geopend 10.30-11.00 uur. Ma. t/m vrijdag 13.00-13.30 u. Telefoon 1738. Voor spoedbehandeling op zaterdag en zondag om 6 uur na telefonische afspraak met: J. G. BRANDT v. Reenenpark 11, Bergen, tel. 2059. Het bleek een nogal ingewikkelde kwestie waarover iedereen zo zijn eigen mening had. Een vorig colle ge werd de schuld gegeven die zou de zaak niet juist hebben behan deld. De heer Leysen vond het niet zo belangrijk welk college een even tuele schuld zou hebben, maar vroeg of er iets aan te doen zou zijn. De heer Sleking hield een uitge breid betoog, belichtte het stand punt van het toenmalige college en vond dat, als de flat aan de Voor weg er eenmaal staat, men er ver trouwd mee zou raken. Men heeft, zo stelde de heer Sleking onder meer, ook zo geageerd tegen St. Jan ter Duin. Omdat men uiteindelijk wel van me ning was dat nakaarten overbodig was en na de nietes-welles strijd, bleken B en W op aandrang van al le fracties zich bereid een gesprek te voeren met de aspirant-bouwers van de flat. Het benoemen en ontslaan van amb tenaren en bedienden bij het secre tarie zijn aan B. en W. opgedragen en tot dusver behoorde benoemin gen en ontslag van het personeel van gemeentewerken tot de competentie der raad. B. en W. stelden echter voor deze bevoegdheid aan hen te delegeren. Hiermee stemde de raad in. Er dient met de NV Bank voor Ned. Gemeenten een nieuwe overeen komst te worden gesloten voor het jaar 1971 en de raad werd gevraagd het krediet in rekening courant voor dat jaar te bepalen op 500.000,-. Ook hiermee ging de raad akkoord. De raad werd gevraagd accoord te gaan met het sluiten van kasgeld leningen tot 'n bedrag van f 1.500.000 En hiermede stemde men in. In 1969 besloot de raad een herzie ning van het bestemmingsplan Aagt dorp I in voorbereiding te verklaren. Het stedebouwkundig bureau Zui- derhoek te Baarn dat binnen 1 jaar ervoor moest zorgen dat het ontwerp ter inzage kon worden gelegd, is hiermee niet gereed gekomen. Daar om moeten beslissingen over bouw- aanvragen worden aangehouden, maar een wetsartikel machtigt B. en W. niet al te star op te treden. De wet verbiedt geenszins dat niet op nieuw een voorbereidingsbesluit wordt genomen en daarom werd de raad gevraagd opnieuw te besluiten dat een herziening van het bestem mingsplan Aagtdorp I in voorberei ding is. Eenzelfde in voorbereidings verklaring is gewenst voor het plan Aagtdorp II (ook wel genoemd Kraaienbos) waarin de duinmanege Poelenburg zal worden opgenomen. Het manege wordt hiermee legaal verklaard. Gediscussieerd werd over de vraag waarom de oude boerderij te Aagt dorp, schuin tegenover het Witte Huis nog niet is afgebroken, de eige naar zou mondeling verklaard heb ben hiertoe bereid te zijn. De boer derij is nl. onbewoonbaar verklaard, maar de eigenaar wilde het bouw sel alleen slopen als hij toestemming kreeg paardenstallen te bouwen. Maar er staat niets op papier. B en W in haar huidige samenstelling zullen de stukken naslaan. Door de heren De Leeuw en Sleking die, zoals bekend, enige tijd wethou ders zijn geweest, is om een uitke ring gevraagd op grond der betref fende gemeentelijke verordening. Hiertoe dient de suppletoire begro ting te worden vastgesteld en het betreffende volgnr. diende als volgt te worden verhoogd: 80 procent van de wethouderswedde ad ƒ4.400,-, ƒ3.520,- 12 ƒ293,33. Over het tijdvak van 1 sept. tot 31 dec. 1970 dient derhalve voor twee wethouders 2x4x/ 293,33 2346,64 te worden geraamd. Hiermee stemde de raad zonder dis cussie in. In maart heeft de gemeente o.a. ge kocht het pand Kerkbrink 2 te Groet en men wil dit pand bestemmen hls ambtswoning voor de heer Wilbers, per 1 januari a.s. hoofd der Groeter School. Maar het bleek niet mogelijk; door het goedkerend orgaan wordt n.l. de eis gesteld dat de gedane investering rendabel moet zijn. De inhouding bedraagt 12 procent van de wedde en dit betekent voor de gemeente een onrendabele exploitatie. Ook als omdat de woning een eerste on derhoudsbeurt, dient te ondergaan, waarvoor ruim 10 mille nodig zal zijn. Het huis wordt inclusief 506 m2 grond geraamd op 45 mille. De hr. Wilbers wil echter zelf het huis kopen en opknappen. B. en W. zijn hierover verheugd en verzoeken de Raad het pand voor 45 mille aan de heer Wilbers te verkopen en ga rant te staan voor de door hem te sluiten hypotheek. Aldus werd besloten. Verder was er nog een nagekomen agendapunt. De openbare kleuterschool aan de Bo- venweg is aanbesteed, en in januari hoopt men deze te openen. Na enige discussie werd mej. I. Scheij uit Hil- De burgemeester tot de heer Meijer, die een onjuistheid in de notulen be speurde: „De vraag is natuurlijk of u het gezegd heeft of niet." De burgemeester. „De heren Hornman en de Leeuw zijn wegens optreden elders ver hinderd." Wethouder Le Belle over het leggen van gasbuizen: „Er waren 3 mogelijkheden. De 3e was, de buizen langs de Randweg te leggen." De heer Sleking: „Over Warmenhuizen dus." De burgemeester over het feit dat St. Nicolaas 6 bejaardentehuizen zal be zoeken: „Dit is ter verantwoording van Sinterklaas." De heer Sleking tijdens de discus sie over de flat aan de Voorweg: „Het is gezwam in de ruimte wat hier gebeurt." En verder: „Men heeft in plan Oost nieuw bouw gepleegd die helemaal niet dorps was." En: „De kreet flat- neuroosje bloeit welig." En: „Of het 'n flat voor bejaarden wordt of voor nozems, weet ik niet." Mevrouw De Boer tot wethouder Le Belle over het leggen van contact met de eigenaar van een te slopen boerderij te Aagtdorp: „Het is niet de bedoeling dat u er met opgestroopte mouwen op af gaat." versum als hoofdleidster in vaste dienst aan deze school benoemd. Mevrouw Blank-Maaskant is sinds 12 augustus 1969 hoofdleidster in tijdelijke dienst aan de openbare kleuterschool te Schoori. Omdat ze haar taak naar behoren vervult, stellen B. en W. voor mevr. Blank per 1 november in vaste dienst te benoemen. Aldus geschiedde. Bij de rondvraag zei de heer Meijer dat hij in de vorige raadsvergade ring een opmerking had gemaakt die verkeerd was overgekomen. Hij had nl. gezegd te hopen dat de heer Wilbers er spoedig in zou slagen de jeugd uit Groet weer op de school daar te krijgen. Duidelijk stelde de heer Meijer dat hij het huidige hoofd der school, de heer Bant, allerminst in discrediet had willen brengen. De ze heeft, aldus de heer Meijer uit stekende leerlingen afgeleverd, en men moet het vertrek van leerlin gen uit Groet naar de Europese school in Bergen niet verbinden aan de onderwijskundige kwaliteiten van de heer Bant. Verder werd uitvoerig over de rand weg gediscussieerd, de aktiviteiten van Provadya? werden bekritiseerd, waarbij zich de unieke situatie voor deed dat een dame uit het publiek haar mening ten beste gaf. Het ge deelte Heereweg vanaf 'Wie het weet mag het zegge' tot aan de Bokke- sprong wordt momenteel van een voetpad voorzien terwijl de weg ter plaatse zal worden geasfalteerd. De heer Leysen stelde vragen over de kustbeveiliging, een zaak van Rijks waterstaat terwijl verder de school raad zal worden uitgebreid. Over het denkbeeld het publiek te laten meespreken tijdens de raads- bijeenkomsten, waren zowel pro- als contrameningen. Men zal zich hier over nader beraden. De heer Duyne veld vond dat de communicatie tus sen het gemeentebestuur en de bur gerij moest verbeteren en hij vond dat B en W bv. lx per 6 weken een pagina van de Duinstreek moesten huren. Zowel de raad als B en W zullen zich over deze kwestie bui gen. Wij wachten met belangstelling af. Gediplomeerd erkend elektro-technisch reparatiebedrijf Verkoop van: Kleuren- en zwart-wit TV's Stereoapparatuur Huishoudelijke elektr. apparaten Radio's etc. WIEL 7 TELEFOON 5179 (5191) BERGEN N.H. A.s. zaterdag en zondag houdt de vo gelvereniging 'Vogelvreugd' weer haar jaarlijkse tentoonstelling, dat al een goede naam heeft gekregen, want uit de verre omtrek komen vele mensen met hun mooiste exempla ren en lonken dan naar de fraaie prijzen die toegekend worden. Dit jaar is weer een apart tintje toe gevoegd, want de Schoorlse lagere scholen die toch al in de belangstel ling staan, doen mee met de tentoon stelling onder het motto: De mens en de natuur '70. Voor velen zal dit een reden zijn om met het hele gezin eens een kijkje te nemen, want jong en oud valt on der het begrip 'mens'. De tentoon stelling duurt maar 2 dagen, t.w. za terdag van 10-22 uur en zondag van 10-18 uur in de Telstar Bar achter De Roode Leeuw. Bent u nog fit, maar wilt u de spie ren eens een andere training geven dan uw dagelijkse wandeling? Elke woensdagmorgen van 10.15 uur tot 11.00 uur kunt u meedoen met de gymnastiek voor bejaarden, die onder leiding staat van mevrouw De Graaf-v. der Oord. De les wordt gehouden in het be jaardentehuis St. Jan ter Duin in Catrijp. Kosten zijn 35 cent per les en er is nog plaats voor een tiental personen. Wilt u eerst eens een kijkje nemen, dan bent u van harte welkom. Wethouder Muelink, toen een dame op de publieke tribune het woord nam en kreeg: „Dit is een historisch moment geweest." De heer Sleking, toen het aanplak ken en schilderen van gemeentelijke eigendommen ter sprake kwam: „Ik heb zelfs verkiezingspam fletten op verkeersborden zien zitten." De heer Sleking: „Een tunnel is de enige uitweg voor de Randweg." Wethouder Muelink: „Zou een metro niet beter zijn." De heer Sleking die in zijn betoog enkele namen van cafés noemde: „Ik ben niet zo'n caféloper, maar dat zijn dingen waar je dagelijks langs komt." De heer Le Belle: „Ik ben er zelf verwonderd over, maar ik ben het met de heer Sleking eens." De heer Louter tijdens de discussie over boerderij/pensionverbouwingen: „In sommige gedeelten van Duitsland doen de vrouwen het landwerk en moeten de koeien bestudderen." De heer De Waal pleitte voor een zebrapad voor paarden nabij Poelen burg. De heer Sleking: „Bent u niet bang dat daar rare kruisingen van komen?" De heer De Waal: „Ik ben wel klaar, maar vraag me af wanneer ik antwoord krijg." JANTJE BETON ZEGT ,DE JEUGD STAAT OP HET SPEL' Deskundigen spreken van het Ne derlandse kind als 'het straatkind van Europa'. Maar elke vader en moeder weet, dat zelfs dat niet he lemaal opgaat: het kind moet van de straat af, want daar is de straat veel te gevaarlijk voor geworden. Het alternatief om de kinderen dan maar binnen te laten spelen, wordt echter ook steeds een echt alterna tief, want de moderne nieuwbouw houdt geen rekening met spelende kinderen, de wanden lijken wel van jaar tot jaar dunner te worden, met als gevolg dat kinderen zich per manent koest moeten houden, wil er geen ruzie met de buren ont staan. Maar kinderen die in hun speelmo- gelijkheden worden belemmerd, worden in feite in hun ontwikke lingsmogelijkheden en dus in hun leef mogelijkheden beperkt. En meer en meer gaat men inzien, dat dit kwalijke gevolgen zal hebben voor de opgroeiende generatie. Frus tratie en agressie zijn vaak direkte gevolgen van verveling, en verveling is het gevolg van niet werkelijk vrij te kunnen spelen. Het is daarom dat het Nationaal Jeugd Fonds (NJP) waarin alle in de Nederlande Jeugdgemeenschap georganiseerde jeugd- en jongeren werk participeert zich ter gele genheid van de Nationale Jeugdcol- lekte in de week van 16 tot 22 nov. a.s., tot het publiek richt. Bij monde van 'Jantje Beton', een militant vier jarig ventje, dat ons met opgeheven vuistje toeroept: 'De jeugd staat op het spel!' En het genoemde fonds vraagt daarbij om steun voor deze kollekte: omdat het jeugd- en jongeren werk al sinds vele jaren een be langrijke bijdrage levert aan de leef- en speelmogelijkheden van de |eugd; omdat ook het jonge kind meer en meer aandacht krijgt in het kader van dit werk (veel klub- huizen bijvoorbeeld hebben crè ches, bieden service aan 'over blijvers' enz.); omdat het NJF uit het landelijk deel van de kollekte-opbrengst (50 procent blijft in het plaatse lijk jeugdwerk) stimuleringsbij dragen zal gaan geven aan eks- perimentele initiatieven. Spelen is nodig om mens té worden. Het lijkt er veel op, dat de volwas senen, die in onze maatschappij de dienst uitmaken, dit gemakshalve maar vergeten. Want tenslotte, zo zei de architekt Aldo van Eyck 'Een kind is geen ekonomisch kwan tum, en dus wordt er een minimum aan zorgen aan besteedt'. In gewoon Nederlands: 'Aan een kind valt niks te verdienen en het betaalt ook geen belasting.' In de gemeente Bergen wordt de nationale jeugdkollekte 1970 geor ganiseerd doorStichting ,Het Dorps huis', Raadhuisstraat 2, Bergen-Nh„ telefoon (02208) 3978. BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6 Een 43-jarig jubileum komt niet alle dagen voor en kan ook niet iedereen op bogen. Wel echter de heer N. Kuijper van de scheepswerf te Schoorldam. Die heeft het gepres teerd om 43 jaar lang deel uit te maken van het bestuur van ,Nut en Genoegen' te Schoorldam. Deze vereniging, die in 1907 werd opgericht, kan zich nog altijd in een groeiende belangstelling verheugen, wat momenteel lang niet van een vereniging gezegd kan worden. De heer Kuijper is in dit bestuur, dat ook vele ups en downs heeft meege maakt, ook altijd een stuwende kracht geweest en heeft dan ook veel tot de instandhouding bijgedra gen. Nu hij echter de leeftijd der sterken bereikt heeft, acht hij nu de tijd gekomen, om er een streep onder te zetten. Dit besluit valt de jubilaris niet gemakkelijk, daar hij nog zeer vitaal is. Hij hoopt evenwel dat ,Nut en Genoegen' nog een lang leven beschoren mag zijn en voor de gemeenschap van Schoorldam behouden mag blijven. SCHOORL Zaterdagavond houdt de Carnavalsvereniging 'De Kwalle- trappers haar eerste feestavond in de leutbunker 'De Roode Leeuw'. Alle leden en toekomstige leden worden uitgenodigd voor de instal lering van de Nieuwe Prins en Raad van Elf. Masker en kostuum is niet verplicht, maar wel de lollige broek. Een Zuid- Nederlands muzikaal gezelschap 'Het Delta Kwintet' zal zorgen voor een stuk muziek dat beregoed is. Alaaf! Tot een van de grote tradities be hoort de jaarlijkse drukte in het cen trum van Bergen, bij de Dikke Boom vanwege een bazar en Sint Nicolaas- markt die gehouden wordt op de Vrije School. Dit jaar vindt het feest plaats op zaterdag 14 november van 2 tot 4 uur 's middags. De beide schoolgebouwen zijn geheel omgetoverd en vormen 'n open huis voor iedereen die zin heeft in een vrolijke middag. Al jaren is de be langstelling zo groot dat men niet kan spreken van een 'onder onsje' van ouders, kinderen en leerkrach ten. Ook dit jaar belooft het een groot succes te worden. Het restaurant heeft een grote sor tering zelfgemaakte eet- en drink waren, terwijl een poppenkastvoor stelling om 3 en 4 uur tot de hoogte punten hoort. Waterloopleinmarkt en loterij, grabbelton en kinderspelen zullen in de diverse lokaliteiten ge houden worden. Vele Bergenaren maakten er een traditie van de ba zar te bezoeken en ook dit jaar is iedereen welkom. Goed licht? Een jaarlijks terugke rende vraag aan de vooravond van herfst en winter - donkere dagen waarop het belang van 'zien en ge zien worden' op de weg nog inten siever de aandacht van de verkeers deelnemers verdient dan in zonni ger jaargetijden. Goed licht? Wie niet helemaal ze ker is van het enige juiste antwoord doet er - ter verhoging van eigen en andermans veiligheid - goed aan de verlichting (voor en achter!) van auto, fiets of bromfiets terdege te laten controleren door een deskun dige, en aan het licht gekomen man kementen snel te laten verhelpen. Dat het aan die verlichting nog vaak schort blijkt wel uit een steekproef van vorig jaar. Van de auto's die toen tijdens de aktie 'Goed licht? Al licht' bij ruim 100 garagebedrijven ter (gratis controle van de verlich ting werden voorgereden, bleek ruim 9°/o rijp te zijn voor ingrij pende reparaties op dat onderdeel - alleen met het corrigeren van de stand der koplampen kon dus in die gevallen niet worden toegestaan. Ook dit jaar wederom vele gratis door- lichtings akties bij dealers ter con trole van autolampen.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 1