Gerritsen KELTUM PLEET PETTEN Van Reenenschool - J. Hogervorstschool, Bergen VEEL BELANGSTELLING NATIONALE OUDERAVOND' Opbrengst collecte Niet een bril, maar de JUISTE bril Mr. Opticien D. W. PASTOOR, Bergen OUDERAVONDEN TE SCHOORL EN GROET ALCÏÈM'EFN-WbL/yN SCHOOR I KLAVERJASSEN t.b.v. de DRUMBAND SCHOORL Konijnenfokvereniging houdt clubshow Intocht St. Nicolaas in Bergen 18 juni 1971 zal Schoorls Gemengd Koor Carmina Burana van Orff opvoeren Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Bejaardencentrum Elkshove' ■to-rsi''-:;:v. OPEN BRIEF AAN DOCTOR J. VERWEY Klaverjassen met K.V. Duintoppers Anneke was met een sprong ben hem en bekeek de vinger. Elsje zei: „Onzin, we werken niet met spelden," En Grevenberg merkte op: „Soms zijn er poppen bij die scherpe puntjes heb ben. Laat maar eens zien." Teun legde de pop neer, hoofdschuddend. „Het is al weer over. Het betekent gelukkig niets. Maar 't is leuk, al die pop pen. Nooit geweten dat we zo'n poppenindustrie in het dorp hadden." Elsje kwam overeind, naar hem toelopend. Ze greep hem bij de schouders. „Dat hoeft verder niemand te weten, begrepen? We willen niet hebben dat het in het dorp bekend wordt." Teun haalde zijn schouders op. „Zoals je wilt. Jullie wil is mij een wet. Maar het is anders niets om je over te schamen, hoor. Integendeel. Oké, van mij hoort niemand het." Grevenberg zei: „Ik vind het overdreven als je het mij vraagt, maar Els heeft het nu eenmaal in haar hoofdje gezet dat het dorp ons er om zal uitlachen als men het weet. Ik voor mij geloof dat niet." „Ik evenmin," zei Anneke. „Kan ik jullie ergens mee helpen?" vroeg de jongen. „Bij Anneke zitten en ons verder laten werken. We moeten er maandag vijfhonderd klaar hebben en we zijn nauwelijks op de helft." „Dan kwam ik dus wel ongelegen?" Hij keek de oudere zuster aan. Ze antwoordde: „Anneke vindt het natuurlijk prettig als jij er bent." „En jij?" Elsje aarzelde even. „Ik kan moeilijk zeggen hoepel op, maar je houdt ons wel van het werk af." „Klets," flapte Anneke er uit. „Ze vindt het ook leuk, hoor. Als jij er bent." Teun keek haar spotlachend aan en boog. „Dank je wel, dame." Waarop Elsje tot zijn verwondering begon te kleuren. Maar ze boog zich diep over de naaimachine en begon verwoed te trap pen. Tegen elven kwam Teun thuis en vond vier bedrukt kijkende mensen aan de tafel. Voor hij kon vragen wat er aan de hand was wierp Lien er uit„Ze hebben Tiemen op het politiebureau. Van Halter is aangereden met een auto. Hij is er slecht aan toe en ze denken dat Tiemen het gedaan heeft, maar dat geloof ik nooitEn meteen begon ze weer te huilen. Elmert voegde er aan toe: „Ze hebben vanmiddag ongenoegen gehad: Tiemen en Van Halter.. Eerst om zijn transistor, later om een hooischudder die Tiemen voor zijn deur had gezet. Hij heeft een paar lelijke dingen gezegd. Dat is door anderen ge hoord. Maar daarom zie ik hem er nog niet voor aan dat hij zoiets zou doen. Ik geloof het evenmin." Het was met behoorlijke schrik dat het dorp de volgende dag vernam van het ongeluk dat Van Halter was overkomen en dat de jongste zoon van smid Hofmeer ervan verdacht werd de man opzettelijk omver te hebben gereden. De meningen omtrent de vermoedelijke dader liepen ver uiteen. „Tiemen Hofmeer, die jonge sterke smid? Nou, mens, ik zie hem er best voor aan. Het is toch al zo'n lomperik. Heel anders dan z'n beide broers. Echt een buitenbeentje. Misschien had-ie wel gedronken, wie zal het zeggen. Je leest er zo vaak van dat ze onder invloed iemand van de sokken rijden en er dan vandoor gaan zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Het is maar wat voor die ouders. Hofmeer is niet bepaald een gemakkelijke maar zoiets gun je een ouder niet, zeg zelf eens Anderen waren wat voorzichtiger in hun uitlatingen. „Ik geloof er nog niet veel van. Goed, Tiemen valt een beetje uit de toon bij zijn beide broer, maar daarom zie ik hem er nog niet voor aan dat hij zijn buurman van de sokken rijdt en er zich niet om bekommert. Berker moet het eerst maar eens bewijzen." Smid Hofmeer zelf had een half doorwaakte nacht doorgemaakt. De volgende morgen was hij al vroeg op trok een kostuum aan en reed door de stille straten naar het politiebureau. Daar was alleen Snuivelder, de wachtmeester, die druk aan het typen was. Toen hij zag wie er voor het loketje stond kwam hij snel over eind. „Hofmeer, wat kan ik voor u doen?" „Kan ik mijn zoon spreken?" De politieman keek verlegen. „Ik heb orders niemand tot hem toe te laten, meneer Hofmeer. Overigenshij slaapt op het ogenblik." „Wie? Mijn zoon?" „Ja. Komt u om half negen nog eens terug. Dan is de post- commandant er wel." „Hoe is het met Van Halter?" „Ik heb vannacht nog gebeld. Het gaat. Maar het levensgevaar is nog niet geweken." Hofmeer dacht na en knikte tenslotte. „Goed, ik ben er om half negen weer. Bedankt voor de inlichtingen." Op straat reed hij naar de andere kant van het dorp en zette zijn fiets tegen de bakkerij van Oost neer. Hij betrad de bakkerij waar Oost met zijn knecht druk bezig was. De bakker knikte even toen hij de bezoeker zag en begon zijn armen, waaraan deeg kleefde, schoon te maken. „Loop maar door, Hofmeer. Ik kom gelijk. Immigje is al op. Die heeft natuurlijk ook niet veel geslapen." In de kamer trof hij het meisje aan, met roodomrande ogen. Ook mevrouw Oost keek bedrukt. Hofmeer mompelde een korte groet en ging zonder meer bij de tafel zitten. „Vertel eens wat er gisteravond gebeurd is. En niets verzwijgenAlles wil ik weten." Het meisje schudde enkele malen haar hoofd. „Tiemen heeft het niet gedaan. We zijn helemaal niet die kant op geweest, inte gendeel. Ik was toch al die tijd bij hem? Hoe konden ze dat doen gisteravond? Mag dat zo maar?" Ze keek de oudere man met felle ogen aan. Deze antwoordde met kalme stem: „Rustig aan, Immigje, als hij het niet gedaan heeft, komt hij natuurlijk weer vrij, Vertel nu eerst eens, wat jullie gisteravond gedaan hebben, nadat Tiemen naar jou gereden is. Hoe laat was hij hier? Ze dacht na. „Ik weet het niet meer Mevrouw Oost zei: „Het was net zeven uur. We hadden de t.v. 33n§GZ6t.' „O ja." bevestigde het meisje, „dat is zo. Tiemen heeft eerst een kop koffie gedronken. Toen ging ik met hem mee. In de auto." Hoe laat was dat?" M ,Een minuut of tien later. Een kwartiertje misschien. iwVSn7 weggereden, het dorp uit. Zo maar wat rondrijden. Niet eens zo ver." Weet ie nog, waar jullie heengereden zijn. "Laat eens kijken.in de richting van Borgwijk. Nee we zijn daar niet geweest. Bij het kruispunt zijn we linksaf gegaan, de kant van Dreest uit. Daar.langs de weg.... hebben we een poosje stil gestaan. En toen? Hoe laat was dat, Immigje. Ze haalde wanhopig haar schouders op. „Ik weet het met.... ik heb helemaal niet op m'n horloge gekeken." Hofmeer meesmuilde: „Dat kan ik me voorstellen. Was het al donker, toen jullie weer wegreden?" O ja, pikkedonker. We zijn door Dreest heen gereden en even buiten het dorp reed hij een kat dood. „Een kat?" Ja ik vond het zo eng en zo zielig. Maar Tiemen kon er echt niets aan doen. Hij heeft nog geprobeerd het dier te ontwl^en' maar we hoorden een harde klap en hij reed meteen door. Niet stoppen, zei hij. We kunnen er toch niets meer aan doen. Ik vond het zo ellendig." En toen?" "nou we zijn weer naar huis gereden, hierheen. En de rest van de avond was Tiemen hier. Tot ze hem kwamen halen. Dat was even over tienen," „Hoe laat waren jullie thuis?" Wat is er sterker Het basalt Of de golfslag Van een felle Noordzee? Hondsbossche In uw basalt Ligt rotsvast Vertrouwen opgestapeld. Gierende rukwinden Scheuren tussen De staanders heen. Zij staan nog overeind Als binnenkort De asfaltweg Een uitzicht biedt Boven de kolkende zee. Ruim tachtig ouders bezochten de gezamenlijke ouderavond van de Van Reenenschool en de Jan Hoger- vorst-kleuterschool te Bergen. Het doel van de avond was onder meer het op gang brengen van het gesprek ouder-school. Immers, op korte ter mijn zullen belangrijke en ingrij pende beslissingen genomen worden ten aanzien van het basisonderwijs (lagere school). Op deze bijeenkomst werd gediscus sieerd in zes groepen. Eén van de onderwerpen was uiteraard het 'zit tenblijven'. Wanneer in de toekomst het klassikale systeem wordt afge schaft, zal het zittenblijven en het cijferrapport vrijwel zeker verdwij nen. De klassen zullen dan echter wel aanmerkelijk kleiner moeten worden. 25 leerlingen is wel een ba sis om verder te gaan. Zeer urgent wordt het gebrek geacht aan een zogenaamde hulp-onderwijzer. Men sen die, desnoods lx per week, zwakke leerlnigen bijspijkeren. Eén zo'n 'remedial-teacher' zou in Ber gen al belangrijk werk kunnen doen. Desnoods zal dit door de ouders be taald moeten worden. Een ouder stelde, dat ook de onder wijzersopleiding zal moeten veran deren. Vele onderwijzers in spé to nen gebrek aan belangstelling voor hun vak. Een veel gehoorde klacht, ook van de kant van de onderwijzer is het gebrek aan belangstelling van de ouders voor de school. Velen la ten zich nooit zien op school. Openbare lessen en meer voorlich- tings- en discussieavonden zouden zeker een oplossing kunnen zijn. Over de stelling 'moet de school op voeden dan wel opleiden?' waren velen van mening dat ouders contact met de school moeten houden over de opvoeding van de kinderen. Wat thuis geoorloofd is, kan op school wel als abnormaal worden be schouwd. Bij de opleiding kunnen de ouders slechts begeleiden. Eén van de ergste dingen die ons te wachten staan is het grote vrije- tijdsprobleem. Nu al zijn hiervan de gevolgen zichtbaar. De school zal haar intellectuele vorming kennis inpompen niet meer op de eerste plaats mogen stellen. Expressievak ken en sport zullen een zeer belang rijke plaats moeten krijgen in het werkplan van de school. De kinderen zullen bovendien moe ten worden opgeleid tot kritische zelfstandig-denkende mensen. De grenzen tussen kleuterschool en basisschool zullen moeten vervagen. Deze avond was hier al een klein begin van! De ouderavond werd besloten met het voorlezen van de verslagen die in de diverse groepen gemaakt wa ren. Deze rapporten zullen worden verzonden aan alle ouders en aan het minstierie van onderwijs. De avond zal nog een vervolg heb ben in de vorm van een voorlich tingsavond over het 'Voorontwerp op een wet voor het basisonderwijs'. Vele punten die op de Nationale Ouderavond besproken werden, zijn hierin terug te vinden. Veel ont breekt er echter ook nog. De collecte, gehouden in de week van 26 oktober - 1 november 1970 ten behoeve van geestelijk gehandi capten, heeft in de gemeente Bergen het netto-bedrag van 3.329,20 op gebracht. aangemeten door CONTACTLENZENSPECIALIST HOFLAAN 2 - TELEFOON 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen Uitsluitend specialistische behandeling Brillen op recept van uw oogarts, worden snel geleverd. Vorige week donderdag vonden op duizenden scholen in Nederland bij eenkomsten plaats in het kader der Nationale Ouderdag. Ook bij de twee openbare scholen in Schoorl werd aan deze dag aandacht besteed. Daar het alweer een week geleden is dat dit gebeurde, releveren we in het kort de vergaderingen. In Schoorl kwam men bijeen in 'De Rustende Jager' en discussieerde over een stencil van de heer Le Belle (o.m. de wethoudersportefeuille van onderwijs bezittend), die o.m. pleit te voor een alternatieve schoolraad met meer bevoegdheden. Jammer was het dat de wethouder zelf niet aanwezig kon zijn, de oudercommis sie en de schoolraad voerden hier over het woord en na discussie werd besloten een groep samen te stellen die zich verder met de betreffende materie zal bezigheden. Wethouder Muelink stelde dat de plaatselijke schoolraad nuttig werk had verricht. In Groet kwam men bijeen in de school waar mevrouw Bant-Groot een inleiding hield over de verschil lende onderwijsproblemen van nu, waar de leerlingen mee wil laten praten over zaken die vroeger voor hen werden beslist. Omdat er bui ten de oudercommissie niemand in het bezit bleek te zijn van het sten cil van de wethouder van onderwijs kon meer aandacht te Groet worden besteed aan meer interne zaken. Op vrijdag 20 november a.s. te 20.00 uur in ,De Roode Leeuw' zal de heer M. Janssen, die voorman is bij de gemeentelijke plantsoenendienst te Alkmaar, een causerie houden over het onderwerp: „Kind en natuur". De heer Janssen is tot dit onderwerp gekomen door de vele contacten die hij met de kinderen heeft tijdens excursies voor de lagere schooljeugd naar de Alkmaarse plantsoenen. Hij werd daarbij getroffen door de spon tane reacties van de kinderen bij de confrontatie met „alles wat leeft en groeit". Het gesprek zal worden ge ïllustreerd met een geluidsband, ter wijl ook demonstratiemateriaal zal worden getpond. Na de pauze zal tenslotte een korte jaarvergadering worden gehouden. Op zaterdag 21 november a.s. vindt bij café-restaurant Meereboer, Hee- reweg te Groet een klaverjasdnve plaats o.l.v. Kees Minkema, aanvang 8 uur. De baten van deze drive zijn bestemd voor de Drumband Schoorl. In september zijn we weer gestart met een grote groep nieuwe leerlin gen voor trommelen en tevens wordt onze drumband uitgebreid met een aantal pijpers. Wij zijn genoodzaakt tot uitbreiding en vernieuwing over te gaan van instrumentarium en uni formen om ook de animo bij de nieuwe leerlingen te houden. Even als dit bij alle verenigingen het ge val is, moeten ook wij aan de gel den hiervoor komen door diverse akties te ondernemen. Eén van deze akties is een regelma tig te houden klaverjasdrive. In het vorige seizoen is gebleken, dat hier voor grote belangstelling bestond. Wij hopen dan ook dat u ons niet in de steek laat en op 21 november a.s. uw televisiestoel een verwisseld voor een avond klaverjassen. De prijzen zijn weer zeer aantrekkelijk. JO DIJK SCHOORL Ook dit jaar organi seert de vereniging weer haar club show in het café van de fam. De Boorder te Groet en wel op zaterdag 14 en zondag 15 november, en ho pen dat ook dit jaar weer prima dieren aan de bezoekers kunnen wor den getoond. Zaterdag 14 november zal keurmeester Remeijer uit Gouda de dieren keuren en de beste dieren naar voren brengen, zodat vanaf 4 uur de dieren voor het publiek te bezichtigen zijn. 's Avonds om 8 uur wordt de verlo ting gehouden en daarna weer zo als altijd de spelletjesavond, onder leiding van de heer Bredewoud. Ook heeft de vereniging nog meer plannen en wel het herdenken van het 25-jarig bestaan, de eerste opzet was om een provinciale tentoonstel ling te organiseren van pl. m. 1000 dieren, om deze dieren te huisves ten was aan de zeer geschikte gele genheid de sporthal gedacht, maar dit denkbeeld bleek niet haalbaar te zijn, een verzoek om de sporthal voor dit festijn te mogen afhuren werd afgewezen (ondanks een 25-jarig ju bileum). In een nieuw overleg is toen beslo ten om een provinciale kampioens tentoonstelling te houden, van pl. m, 400 dieren, maar ook hiervoor bleek in Schoorl geen zaal beschikbaar te zijn. Na veel gezoek in de naburige gemeentes is een geschikte zaal ge vonden te Koedijk, zodat gehoopt wordt daar een paar prettige dagen met collega fokkers samen te zijn en het publiek een mooie collectie die ren te kunnen tonen. Op zaterdag 21 november a.s. zal Sint Nicolaas zijn feestelijke intocht in Bergen houden. Onder begeleiding van de Bergense Harmonie zal Sint, die vanzelfsprekend vergezeld is van zijn Pieten, bij de Ruïnekerk arri veren, waar de kinderen hem weer met hun zang zullen verwelkomen. Burgemeester de Ruiter zal Sint Ni colaas bij het gemeentehuis toespre ken en natuurlijk heeft Sint ook nog wel het een en ander te vertellen. Op 21 november dus allemaal naar de Ruïnekerk!!! Bejaardencentrum Elkshove in Ber gen organiseert evenals vorige jaren een verkoopdag. De kijkavond zal gehouden worden op maandagavond 16 november om 7.00 uur. Verkoopdag is op dinsdag 17 no vember, aanvang half drie tot half zes, 's avonds van 7.00 tot 9.00 uur. De handwerken die door de bewo ners zelf gemaakt zijn worden ver kocht. Verder zijn er nog vele at tracties. ZEER GEACHTE HEER, Nu het mogelijk is gebleken positieve resultaten te bereiken voor het behoud van Schoorl's na tuurschoon, wat betreft de gaswinning en de kabelbaan, wordt het hoog tijd uw naam eens hardop te noemen. Veel mensen hebben hun best gedaan en zijn bereid zich opnieuw in te zetten voor de leefbaarheid van ons dorp, ook in de toekomst. Er is er echter maar één, bij wie zijn liefde voor de natuur gepaard gaat aan deskundigheid, of het nu gaat om de Waddenzee, of de Groninger smeerpijp, of juist om een klein maar uitgelezen stuk duinterrein: „wie is er deskundiger dan doctor J. Verwey, oud-directeur van het marine- biologisch instituut te Den Helder"! Op gelukkige wijze heeft zich in u, uw jeugd liefde voor de duinen en de zee omgezet in studie en daardoor in uw levenswerk. En al hebt u dan teleurgesteld uw werkzaamheden in de Schoorlse commissie voor natuur- en landschapsschoon beëindigd, tot onze troost is uw werkzaamheid op alle punten waar ons geliefd Schoorl wordt aan gevallen daarvoor in de paats gekomen. Wij danken u en allen die meewerkten. Met de meeste hoogachting, I. RISSELADA - HERINGA Op dinsdag 3 november hield Schoorls Gemengd Koor in de Ka stanjeboom te Schoorl zijn gezellige en drukbezochte jaarvergadering. Na de opening van de voorzitter, de heer J. van Dam memoreerde de secretaresse, mevr. S. H. Mui-der Boschman in haar jaarverslag de aankoop van de vleugel en de prachtige en succesvolle uitvoering van het Stabat Mater van Dvorak in juni 1970 in de Toeristenkerk. Daarna kreeg de penningmeester, de hr. J. Bekker het woord voor zijn financieel overzicht. De financiële toestand van de ver eniging achtte hij weliswaar redelijk maar gezien de stijgende kosten stelde hij voor de contributie tot f 1,— per week te verhogen. Zijn voorstel werd met algemene stemmen aan vaard. Bovendien zal ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan in 1971 een nogal kostbaar concert gegeven wor den. Uitgevoerd wordt de Carmina Burana van Orff, prachtige melodi eus ritmische muziek door Carl Orff in 1936 gecomponeerd bij de vagan- ten-poëzie uit de middeleeuwen. Er wordt nu al hard en met veel ple zier aan gewerkt op de repetities, dinsdags in De Roode Leeuw te Schoorl. Het koor telt nu plm. 75 leden en dat aantal zal tenminste 100 moeten worden door de toeloop van vooral jonge leden. De uitvoering van de Carmina Bu rana brengt extra kosten met zich mee, doordat het Noordhollands Philharmonisch Orkest moet worden uitgebreid met slagwerk en twee vleugels. Bovendien zijn drie extra orkestrepetities nodig, zodat de to tale kosten zo'n 7500,- zullen be dragen. De gemeentelijke subsidie van 1000 en de rijksbijdrage zullen dan ook hard nodig zijn, evenals een aange vraagde provinciale subsidie. Het concert zal namelijk een regionaal karakter krijgen, doordat het Nrd- Hollands Kamerkoor uit Bergen de kleine koorpartij zal zingen en het jeugdkoor van de M.M.S. te Bergen de kinderkoren zal zingen. Voorts rekent Schoorls Gemengd Koor een beetje op een gift van de Sinterklaasactie van de Schoorlse middenstand; een reden temeer om uw Sinterklaasinkopen bij de Schoorlse winkeliers te doen! Bij de rondvraag dringt de voorzit ter er bij de leden op aan veel kaar ten te verkopen voor het komende concert en veel nieuwe leden te win nen. Mevrouw Planken merkte op, dat in de nieuwe gedeelten van Schoorl en Groet zo moeizaam ver loopt. Men veronderstelt, dat vele nieuwe inwoners van Schoorl waar schijnlijk nog altijd onvoldoende op de hoogte zijn van het uitzonderlijk hoge niveau van de concerten die Schoorls Gemengd Koor pleegt te geven. De twee circulaires die men in de afgelopen jaren aan de nieu we inwoners van Schoorl heeft ge stuurd, hadden slechts weinig nieu we leden tot gevolg. Het bestuur hoopt, dat persoonlijke actie van de leden meer resultaat zal hebben, waardoor ook op 18 juni 1971 onder leiding van de dirigent Klaas Venneker weer een prachtig concert gegeven zal kunnen worden Zoals gebruikelijk op de zang 'blijft men na afloop nog enige tijd gezel lig bijeen. Zaterdagavond a.s. om half negen organiseert de korfbalvereniging Duintoppers haar derde klaver jas drive van dit seizoen. Óok nu kun nen nog klaverjassers meedoen voor de ladderprijs. De ladderstand op dit moment is: 1 Heren De Greeuw-Koorstra 10.018 pnt. 2 Heren Souwer-Schreuder 9.883 pnt. 3 Echtpaar Kraaijeveld 9.741pnt. 4 Heren De Boer 9.649 pnt. 5 Echt paar Niesing 9.552 pnt. 6 Mevr. De Greeuw-heer Van Beek 9.190 pnt. 7 Echtpaar Hoede 9.177 pnt. 8 Echt paar Nieuwbüurt 8.872 pnt 9 Echt paar Van de Blink 8.861 pnt. Dus klaverjassers tot zaterdag 14 november in café Den Das aan de Laanweg. De korfbalvereniging re kent weer op u.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5