Boeiende expositie over Russische schrijversoppositie Meer profijt van uw caravan Opheffingsuitverkoop Gerritsen KELTUM PLEET SINT NICOLAAS WEER IN BERGEN Iets over doeltreffende verwarming in uw caravan K. M. GERRITSEN Juwelier - Horloger 15-25% KORTING Burgerlijke stand Bergen Hervormde Gemeente Schoorl, Groet, Camp. Uitslagen bridgeclub 'SCHOORL' Duinranders nieuws v.v. Schoorl Bestuur P. v. d. A. ondergaat verjonging Ruilbeurs in Schoorl INGEZONDEN Paardensport KIP LEGT SUPER-EI STEEK ER EEN LAMP BIJ AAN PETER, symbool van mannelijke kracht Op hetzelfde ogenblik dat de Loenochod 1 ter meerdere eer en glorie van Ruslands ruimtevaarttechnologie over het maanoppervlak hobbelt, verblij ven in de socialistische ideaalstaat in dit ondermaanse enkele tientallen prominente Russische auteurs in gevangenschap. Dit is het lot van elkeen in Rusland die de euvele moed heeft kritiek te leveren op n'importe welk aspect van het beleid van Vadertje Staat. De Russische intellectuele dissidenten zien hun 'misdaad' - het niet hele maal of helemaal niet eens zijn met de overheid - beloond met uit schijn processen resulterende 'correctie-methoden', die veeal in het barre Siberië ten uitvoer worden gebracht. Ziehier de teneur die spreekt uit de het afgelopen weekeinde in 'De Zwarte Schuur' te Bergen gehouden expositie die de tragedies van deze demo craten tot onderwerp had. De tentoonstelling, georganiseerd door vrienden en lezers van de op 20 mei j.l. gearresteerde Russische schrijver Andrej Amalrik, stond on der auspiciën van de Alexander Her- zenstichting. Deze stichting (voorzit ter prof. dr. J. W. Bezemer) stelt zich ten doel het uitgeven of doen uitgeven van werken van Sowjet- auteUrs, die in hun eigen land niet gedrukt kunnen worden. De stichting gaat daarbij niet uit van enige po litieke of religieuze criteria. VERSCHILLEND MAAR EENSTEMMIG De Russische opposanten, van wie handschriften, boeken en foto's te zien waren, verschillen onderling aanzienlijk. Sommigen zijn commu nist, anderen niet. Sommigen zijn vooral schrijver (zoals Amalrik), an deren zijn meer demonstranten en protesterenden (Larisa, Daniel, Lit- vinov). De tentoonstelling, die de naam 'Van Pasternak tot Amalrik' droeg, ont leende deze aanduiding aan de na men van twee belangrijke Russische schrijvers, die dankzij hun 'onder grondse' werken in het Westen grote bekendheid verwierven. Boris Pas- ternaks 'Dokter Zjivago', waarvoor hem in 1958 de Nobelprijs voor Li teratuur werd toegekend, die hij ech ter onder druk van de autoriteiten moest weigeren, wordt dikwijls als beginpunt genomen van de nieuwe oppositie in de Sowjet Unie. Andrej Amalrik, van huis uit his toricus, publiceerde onder eigen naam in de het buitenland 'Niet be geerde reis naar Siberië' en het ge ruchtmakende 'Haalt de Sowjet Unie 1984?'. Het eerste boek is een ver slag van zijn verbanning in 1965 naar Siberië, l>et tweede een essay waarin hij ironisch getinte onder gangsvisie op de Sowjet Unie (als gevolg van een oorlog met China) geeft. Wat de Russische opposanten vere nigt is het verlangen naar vrijheid. Zij willen dat in hun land de pre ventieve censuur wordt afgeschaft, dat er echte verkiezingen worden ge houden, dat zij als ze dat wensen het land kunnen verlaten en dat een ieder in woord en geschrift zijn mening kan uiten, ook als die me ningsuiting de regering onwelgeval lig is. IIOLLE FRASEN Een bordje, waarop vermeld de grondwettelijke rechten van de Sovjet-burger (vrijheid van me ningsuiting en drukpers') stelt in deze context op ondubbelzinnige wij ze en met een onmiskenbare onder toon van cynisme het dualisme tus sen woord en daad van de Russische overheid aan de kaak. Het hoogtepunt van de expositie werd gevormd door een inleiding van de bekende literator prof. dr. Karei van het Reve. Aan de hand van smeuige anecdotes analyseerde prof. dr. van het Reve in een humo ristisch en onderhoudend betoog de censuur en de democratische bewe ging in Rusland. Hij verloor zelfs zijn gevoel voor hu mor niet toen enkele pedanterige communistisch georiënteerde knaap jes tot grote ontstemming van de overvolle zaal een nummertje onge nuanceerd gebazel ten beste gaven, waarin zij met een ongekend hoge graad van stupiditeit pogingen de den de Russische censuur te verde digen. Een geanimeerde discussie vormde het slot van deze zeer inte ressante avond. A, J. Kofman. Sint Nicolaas is weer in de Heerlijkheid. Zaterdagmiddag kwam hij, bege leid door een groot aantal Pieten, op Het Plein aan, opgewacht door vele tientallen grootogige kinderen. Geheel in overeenstemming met de decadente trend des tijds bleek hij de witte schimmel te hebben verwisseld voor een grijze auto, wat minder ro mantisch, maar wel zo droog en warm. Om drie uur werd de vrijgevige bisschop van Myra ten gemeentehuize door burgemeester L. J. de Ruiter en enkele honderden kinderen verwelkomd. Voor de 125ste keer wordt u op deze plaats ontvangen, wist burgemeester De Ruiter de in dat geval stokoude goedheiligman te vertellen. Sint Nico laas maakte tenslotte een gezond wandelingetje rond de Ruïnekerk. Omstuwd door een enthousiaste kinderschare deed hij daar langer dan een half uur ^4» \s)t Uit gegevens van de ANWB en van de Caravan RAI blijkt dat steeds meer mensen hun caravan gebruiken als een tweede huis. Zij huren een seizoen plaats en bewonen hun caravan van 1 april tot 1 oktober. Daarna is de pret over en de caravan gaat naar zijn winterbergplaats, tot het volgend voor jaar. Een aantal caravanners echter, maakt gebruik van de campings die het gehele jaar open zijn. Winter en zomer profiteren zij van hun aankoop. De kerstdagen en zelfs oud en nieuw worden dan in de caravan gevierd, terwijl de sneeuw soms dik rondom de wagen ligt. Een groeiende categorie trekt met de caravan naar de wintersport. In veel wintersportplaatsen zijn eveneens campings welke gedurende het gehele jaar open zijn. Deze campings bieden uitstekende service, warm water, goed afgesloten douches en toiletten en zelfs plaatsen waar men zijn kleren kan laten drogen, EEN DEUGDELIJKE VERWARMING Een van de vereisten voor het kam peren in voor- en naseizoen, laat staan winter of wintersport, is dat men een deugdelijke verwarming heeft. Voor een koele dag in mei kan de oude manier, een bloempot op het gascomfoor voeldoen, voor la gere temperaturen is een ingebouwde kachel noodzaak. WAAROM? Een deugdelijke caravanverwarming betrekt de verbrandingszuurstof niet uit het interieur, maar van buiten af. Het is in feite een gesloten sy steem, waarbij de koude lucht, nodig voor de verbranding, van buiten wordt aangevoerd en de verbruikte lucht via een schoorsteen naar bui ten wordt afgevoerd. De mantel van de kachel staat alleen 'warmte' en niet meer, af aan de lucht in de cara van. Daarom is de kwaliteit van die z.g. mantel zeer belangrijk. OLIE OF GAS Wie het gehele jaar door op een vaste plaats staat, denk aan de Sta-cara- vans, kan beter op olie stoken. Dit is op de lange duur voordeliger. Wie echter wil trekken doet het best een gaskachel aan te schaffen. VEILIGHEID Een goede caravankachel bezit een ingebouwde veiligheid tegen het do ven van de gasvlam. Mocht deze on verhoopt doven, dan wordt door een bijzondere voorziening, een thermo- elektrische beveiliging, de gastoevoer na enkele seconden afgesloten. THERMOSTAAT Elke goede caravankachel moet voor zien kunnen worden van een ther mostaat, waarmee de temperatuur op peil kan worden gehouden. Door de lange ervaringen welke b.v. Truma op dit gebied heeft opgedaan, bezit dit merk grote voordelen. Het ver warmingsgedeelte bestaat n.l. uit een zeer zwaar warmte-element van hoogwaardig aluminium. Dit metaal staat bekend om zijn uitstekende warmte-afgifte. Hierdoor wordt vrij wel alle warmte, ontstaan door de gasvlammen, aan het metaal en via de ribben aan de lucht in de cara- DE CAPACITEIT Zeer belangrijk is de capaciteit van de verwarming. Men weet dit in ca lorieën. Men doet er goed aan vooral het nuttig rendement van een kachel in de gaten te houden. Stelt men dat een bepaalde kachel 3100 calorieën afgeeft, dan is het volstrekt niet ge zegd, dat dit aantal in zijn totaal in de caravan terecht komt. Onderzoe kingen zoals b.v. door de ANWB ver richt, tonen aan dat in bepaalde ge vallen slechts 75°/o van het zojuist genoemde aantal calorieën de inzit tenden van de wagen bereikt, De temperatuur van het, via de schoor steen afgevoerde gas, bedroeg dan 250-300 graden C., terwijl dit bij de betere kachels maar 80% is. Wel is het mogelijk, door een foute opstelling van de windkap van de brander, onder de caravan, een va cuum te doen ontstaan. De wind moet in feite zo vrij mogelijk langs de kachelinlaat kunnen blazen. Uw dealer zal u wel wijzen op welke wijze deze windkap het best wordt afgesteld. WELKE KACHEL In ons land worden diverse merken geleverd, waaronder b.v. de Jaar- sma, de Rivièra en de bekende Tru- ma-kachels. Deze laatste geniet bij vele caravanbouwers een grote voor keur, vooral door de storingvrije werking. Storingvrij betekent im mers: na het inbouwen geen soesah meer krijgen. De Trumafabriek is een der oudste op dit gebied. Sinds 1954 is men al bezig met het fabriceren van cara vanverwarmingsapparaten. Dit heeft tot gevolg gehad dat praktisch elke kleerkast in caravans, ongeacht het merk of type, gebouwd zijn voor eventuele inbouw van een Truma- kachel. De kachel is dus niet 'op de caravan' gebouwd, het omgekeerde is het geval. CENTRALE VERWARMING Het nieuwste op het gebied van ca ravanverwarming is de centrale ver warming. Het nadeel van de tot dus ver gangbare kachels was, vooral in grotere wagens, dat de warmte slecht verdeeld werd. Vooral de bodemtem- peratuur liet te wensen over. De warmte heeft nu eenmaal de eigen schap op te stijgen, waardoor de 'dakwarmte' ontstond. Houdt het hoofd koel en de benen warm, is een gezegde dat pas op gaat bij centrale verwarming in de caravan. Truma ontwikkelde hiervoor een warmte- luchtcirculator, waarbij de door de kachel gefabriceerde warme lucht wordt afgezogen en d.m.v. een sy steem van flexibele buizen en regel bare roosters in de hele caravan verdeeld wordt. Men heeft twee types, n.l. een voor accuspanning 12 volt, kan dus even tueel op de auto-accu draaien en is geschikt voor trekkers (stroomafna- me minimaal). Het andere type is voor netspanning, uitgerust met een duurzame Spaltpolmotor en leent zich voor de typische Sta-caravans of hen die nauwelijks trekken. MINDER CONDENS Door dit systeem van verdeelde warmte is het hinderlijke verschijn sel van de vochtige matrassen en rugbekledingen, als gevolg van te sterke condens voorbij. Bevroren aardappels, een kwaal voor veel wintersporters, behoort eveneens tot het verleden. In de zomer werkt het systeem als luchtverfrisser. van afgestaan. De warmte, gemeten aan de schoorsteen, naar verkiezing boven of onder de caravan gebouwd, bedroeg slechts 80 graden C, 96% van de calorieën werd binnen afge staan. De thermostaat zal bij der gelijke typen eerder terugschakelen op de spaarbrander, waardoor u meer rendement van de gebruikte brand stof hebt. UITWAAIEN KAN NIET Men is wel eens bang dat de vlam van de kachel kan uitwaaien. Deze vrees is ongegrond. Bij de Truma fabriek nam men windtunnelproe- ven. Het bleek dat een windsnelheid van 180 km, nauwelijks in de natuur voorkomend, in staat was de vlam te doven. KERKSTRAAT 6 - BERGEN Aanvang dinsdag 1 december 1970. Op alle artikelen, goud- zilver en uurwerken. Unieke kans voor de feestdagen. Alles moet weg. GEBOREN: Willemijn Maria d. v. W. A. A. Bi- schoff en A. M. M. T. C. Waals. ONDERTROUWD Franciscus G. J. hijs en Gesina M. van Nimwegen, Alkmaar. Hendrik Waijboer, Br. op Langedijk en Eliza beth B. Roosloot. Hendrikus Kapsen- ber, Heemstede en Jacqueline I. Nis sen. Hans van der Kemp, Amster dam en Maria Magdalena Govers. Jo hannes Wolf en Regina P. Leijen. GEHUWD: Rudolf H. C. Dijs en Afra I. M. van 't Hof. Jelle Boonstra en Ali J. Bin- nema. OVERLEDEN: Johannes Visser, 80 jr. Jacob Breed, 80 jr. SCHOORL Op de eerste Advents zondag willen we u gaarae wijzen op een bijzondere avond te houden in de kerk van Schoor], Over de eerste algemene kerkvergaderiig, die in ja nuari gevolgd wordt docr een twee de, zal een film gedraaidworden. Na afloop gelegenheid tot dicussie over de verschillende problemn die hier in aan de orde komen. L de pauze koffie en gelegenheid ot nadere kennismaking. Eveneens Jrengen we u onder de aandachi de kerkdienst 's ochtends in Groei Mtdewerking wordt verleend doorhet dameskerk koor o.l.v. mevr. M'oyen-Dix. De uitslagen van de afgelopen maan dag zijn: 1 Roos-Half 491 2 pnt. 2 Beeldman-Beeldman 4372 pnt. 3 Fam. Broersma 43 pnt. 4 Nieuwland- Velthuizen 4272 pnt. 5 Bogaard- Nieuwland 42 pnt. 6 Nolf-de Waal 39 pnt. 7 Hooning-Jansen 3872 pnt. 8 Ens-Ens 38 pnt. B-lijn: 1 Mosch-v. d. Oort 50 pnt. 2 Arpeau-Roos 46 pnt 3 Haasbroek- Bekker 45 pnt. 4/5 Dapper-Gouds blom en Jansen Kuiper 4372 pnt. 6 Haring-Beukers 3872 pnt. 7 Lensing- Heijstek 37 pnt. 8 Timmerman-Bes 3272 pnt. C-lijn: 1 Pruimboom-Böhmerman 13 pnt. 2 Bullooper-Hoogvorst 1272 pnt. 3 Vos-de Vries 1072 pnt. 4 Bo- gaard-Nieuwbuurt 71/2pnt. 5 Tim merman-Borst 672 pnt. A.s. vrijdag klaverpasdrive bij de heer Slijkerman (De Bonte Koe) te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. Programma voor 28 en 29 november. Zaterdag 28 november aspiranten: Schoorl b - BOL d 2.30 u. Zondag 29 november: Succes - Schoorl 2.00 u. Schoorl 2 - Go Ahead 4 2.00 u. Schoorl 3 - Apollo '68 3 12.00 u. Jun. Schoorl - Limmen 2 12.00 u. Asp. KSV a - Schoorl a 12.00 u. Met ingang van 13-11-1970 is het be stuur van de PvdA van Schoorl als volgt samengesteld. Voorzitter, D. A. Zandstra, Mei doornplantsoen 65, secr., A. Glas, Meidoornweg 33, penningmeester G. Bos, Heereweg 215. Mevr. H. M. V. Esseveld-Ronkens, Laanweg 30. P. Koopman jr., Heereweg 389. T. T. Meedendorp, Heereweg 214. P. G. Schekkerman, Voorweg 25. Zondag 29 november is er in de 'De Kastanjeboom' te Schoorl opnieuw ruilbeurs. Deze ruilbeurs is bestemd voor iedere verzamelaar op welk gebied dan ook. Postzegels, munten, lucifermerken, ansichten enz. Wil men zoveel mogelijk de kans geven om te ruilen, dan is er een goede op komst nodig. Daarom vragen wij de verzamelaars niet alleen uit deze ge meente, maar ook uit andere plaat sen. De kinderen van de lagere scho len hebben vrij toegang. Als extra attraktie is er een kleine expositie van kopersmeedwerk, waarbij een ouderwetse straatlan taarn in miniatuur. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Mijne heren. De lezing die dr. Tom de Booij 14 dagen geleden in Bergen en 'n week daarvoor in Schoorl heeft gehouden zal velen bijgebleven zijn als een fijne, leerzame en belangrijke avond. Een avond die het dubbel en dwars waard maakte om die te verruilen voor de gebruikelijke TV-avonturen. Met des te meer verbijstering moes ten we dan nu uit een landelijk dag blad vernemen dat dezelfde dr. Tom de Booij is ontslagen bij de Amster damse Universiteit. Dr. T. de Booij is geen gewóón geo loog. Naast zijn studie over wat er in de aarde aan bodemschatten aan wezig is, is hij ook gaan nadenken over wat er met die schatten gebeurt. Hij is daar zelfs over gaan studeren en daarmee zat hij in de geopolitiek. Die avond toonde hij ons aan hoe ver het met onze economie is gekomen. Hij liet ons machtsverhoudingen zien en liet ons kritisch meedenken over onze maatschappijstructuur. Hij be wees dat als je de werkelijke ach tergronden van onze maatschappij gaat analyseren je in zo'n conflict komt met die maatschappij, dat je of je woorden moet terugnemen of wordt uitgestoten. Toen hij een krantenknipsel uit 'Vrij Nederland' boven zijn hoofd hield om dit aan te tonen, kon hij nog niet weten, dat hij zelf 3 weken later uit gestoten zou worden, door de Uni versiteit, door de maatschappij. De maatschappij waar wij allen deel van uitmaken, en die door zijn struc tuur niet toelaat dat je de waarheid vertelt. Dat is niet pessimistisch ge zien, aldus dr. Tom de Booij, maar realistisch. Al zal zijn mond aan de huidige Am sterdamse Universiteit dan wel ge snoerd zijn, wij hopen hem toch nog wel eens in Bergen te ontmoeten in net zo een gevulde en begeesterde zaal als enkele weken geleden. M. A. J. Hofhuis. Zondag a.s. organiseert de Landelij ke Rijvereniging 'De Duinridders' onderlinge wedstrijden in manege 'van Poelenburgh'. 's Morgens om 9 uur wordt begonnen met de dres- suurwedstrijden en 's middags vin den de springproeven plaats waarbij de hindernissen tot een hoogte van 1.60 m genomen moeten worden. Men verwacht veel belangstelling voor dit evenement, wat voor de ma nege geen probleem zal zijn want zoals u weet beschikt men daar over grote comfortabele tribunes. Een normaal ei weegt gemiddeld 60 gram. Een hen uit een hoenderpark in de Bondsrepubliek heeft dezer da gen een ei gelegd dat niet minder dan 160 gram woog. De kippenfokker die dit super-ei in de produktie van zijn pluimvee aantrof zag zijn verba zing ten top stijgen, toen bij ope ning van het ei daaruit een tweede ei te voorschijn kwam, evenals het origineel compleet met schaal, dooier en eiwit. Een ei, dat overeenkomstig de regel ongeveer 60 gram woog. Hij wacht op nieuwe prestaties van zijn wonderkip, misschien slaagt zij er wel in om drie-eieren-ni-een te leg gen en daarmee een absoluut we reldrecord te vestigen! Steek er een lampje bij aan, anders zit u uw ogen te bederven, is de raad die vele oogartsen geven aan patiën ten, die met oogklachten bij hen ko men. De klachten ontstaan, doordat de mensen in het donker naar hun televisie zitten te kijken. Zij denken dat het beeld dan scherper is, maar niets is minder waar. Het blauwige licht is slecht voor de ogen, als ge volg van vele trillingen. Bovendien mist een toeschouwer, die een tele visieprogramma in een donkere ka mer zit te bekijken, de tussentinten, die het beeld scherp moeten maken. Steek daarom tijdens het kijken naar de televisie altijd een lampje aan, maar doe het zo, dat de lamp niet kan weerspiegelen op het glas van de beeldbuis. Het staatswapen van de Bondsrepu bliek vertoont, zoals ieder wel weet, een adelaar. Voor deze vogel heeft model gestaan een in een adelaars park in Detmold levende vogel. Het beest dat deze eer te beurt gevallen is, was daar bekend als Peter. Pu- blikaties over Peter en ook TV-beel- den toonden en beschreven Peter als 'n voorbeeld van mannelijke kracht, waardigheid en moed. De 'Bondsade- laar' genoot bijzondere achting bij het Duitse publiek, dat nu eenmaal veel aan mystieke symbolen hecht. Peter was langzamerhand 30 jaar oud, maar nog steeds in het bezit van alle attributen die de regering de den besluiten hem als model te kie zen van de trotse symbool van het staatswapen. Welnu, tot grote hilari teit van het Duitse publiek heeft Peter onlangseen ei gelegd, het geen voor een man een nogal onge wone bezigheid is. De onverwachte ontdekking dat Peter een vrouw is en geen man heeft natuurlijk ver der geen consequenties nóch voor de arend, nóch voor de Bondsrepubliek. Maar het is wel een lachertje.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 9