Moderne leergang maakt wegwijs in antiek Anders engoedkoper NEPRO dubbele ramen NEPRO tegel- en metselwerk KOORN MODES Goed licht Vergeet de 'bedrijfs- klontjes' niet Burgerlijke stand Schoorl WAPENSTOK ONTDEKT WAPENS Grote parterre kamer met terras. Kleine kamer, eerste etage (mono-lift) 'HUIZE DE WINGERD' Hotel 's LANDSWELVAREN RECEPTIES EN PARTIJEN De Nederlanders zijn een leergierig volk. Dat blijkt onder meer uit de vele bestaande instellingen voor schriftelijk onderwijs en uit de uitvoerige keuze mogelijkheden, die deze instituten bieden. Er bestaan slechts weinig ter reinen, die men in Nederland niet schriftelijk kan bestuderen. Tot die zeld zame lacunes behoorde tot voor kort het antie. Die euvel is thans verhol pen, dank zij het Instituut Antique - een speciaal voor dit doel geschapen dochter van het Instituut Mercurius - te Apeldoonr, de auteurs en antiek kenners Anton van Oirschot en Jan Sanders, de fotograaf Geert Hüsstege en de tekenaars Paulus Kamp en Toine Andriessen. Hoewel de leergang nauwelijks twee maanden geleden werd geïntroduceerd, kan thans reeds van een succes worden gesproken: honderden liefhebbers en aspiranten, ver spreid over het hele land, zijn met deze studie aangevangen. Een belangrijk onderdeel van de leergang antiek van het Instituut Antique wordt gevormd door de praktijkmiddagen. Deze worden zoveel mogelijk gespreid over het land onder meer bij medewerkende antiquairs gehouden. Hier ziet men een aantal leergangdeelnemers tijdens het bezoek aan een antiekhandel. Een van de meest sprekende produkten van de welvaart is de royale vakantie die de meeste werknemers tegenwoordig ten deel valt. Voor velen is het mo gelijk om twee maal per jaar veertien dagen alle zorgen te vergeten. Dat is trouwens - zo zullen vele medici verzekeren - beslist geen overbodige luxe in deze turbulente tijd. De tweede vakantie wint terrein. Het is dan ook geen wonder, dat de op de westerse valuta azende Bulgaren hun in ijltempo groeiende toeristenindustrie voor een niet onbelangrijk deel op de winter- gasten richten. In de laatste jaren heeft Bulgarije zijn Zwarte Zee-kust aantrekkelijk weten te maken voor toeristen uit alle werelddelen. Er werden aan de prach tige stranden luxueuze hotels gebouwd, er rezen vakantiesteden uit de grond met het meest moderne comfort, gepaard aan de traditionele folklore Bulgarije buit zijn sterke kanten uit: het weer, de mooie stranden, de fol klore, de keuken en niet in de laatste plaats de vrindelijkheid en gastvrij heid van de bevolking. Maar de Balkan heeft meer. Het land is gezegend met een Oost Europees landklimaat, hetgeen met zich meebrengt dat de zomers lang en warm zijn en de winters lang en koud. Een ideaal land dus voor de wintersport. En is een wintersportvakantie niet een heerlijke afwisseling voor Spaanse-zon- zoekers? MENING ANTIQUAIRS Aan het creëren van 's werelds eer ste schriftelijke leergang antiek zijn enkele jaren van onderzoek vooraf gegaan. De organisatoren hebben be wust gezocht in de sector van de vrijetijdsbesteding. Na afweging van vele factoren besloot men zich te richten op het antiek. Het leek de initiatiefnemer, het Instituut Mercu rius, niet juist om deze leergang te doen uitbrengen onder de naam van dit instituut, omdat deze reeds meer dan veertig jaar verbonden is aan een uitgebreid scala van landbouw- Alluminium jaloeziëen, zonne schermen, markiezen. Vraag prijsopgaaf en monsters. Heiligland 38 - Alkmaar Telefoon (02200) 15678 Voor al uw SPECIAAL MOZAIK EN NATUURSTEEN Telefoon (02208) 4095. TRICOT Uw kinderen voelen zich altijd prettig in soepel KIJO-tricot En u bent beslist tevreden over die praktische KIJO- kwaliteit: makkelijk in de was, sterk, kleurecht en blijvend goed van model. Heereweg 36, Schoorl, tel. 1640 opleidingen. Om die reden werd het Instituut Antique opgericht. Een van de eerste zaken, die deze nieuwe instelling onder handen nam, was het onderzoek van de levens vatbaarheid voor de bedoelde oplei ding. Twee enquêtes werden daartoe uitgevoerd. Een deskundig bureau peilde allereerst de meningen van een groot aantal antiquairs. Daaruit bleek onder meer dat een meerder heid een cursus voor hun personeel en cliënten wenselijk acht (62,5°/o). Slechts 3,7 procent van de antiquairs verklaarde zich er pertinent tegen dat de klant op deze wijze meer theoretische kennis van antiek zou opdoen. MENING PARTICULIEREN Er is een vervolg-enquête gehouden onder een aantal willekeurige parti culieren, verspreid over 't hele land. Van de ondervraagden gaf 76 pro cent op van antiek te houden, 44,2 procent had ook antiek in bezit, 14 procent weinig of zo goed als niets en 37,5 procent niets. Van de on dervraagden wil belangrijk meer dan de helft - met inbegrip van dege nen, die niet van antiek houden - zijn kennis door middel van bijvoor beeld een schriftelijke cursus ver groten of er in ingeleid worden. PRAKTIJK MIDDAGEN Voor het niveau en het welslagen van de leergang acht het instituut de toegezegde medewerking van over het gehele land verspreide antiquairs van groot belang. Deelnemers wor den daardoor in staat gesteld om niet alleen kennis te vergaren uit hun syllabi, maar het antiek ook te 'proe ven' en te betasten. Dit is essentieel en om die reden zullen er aan de leergang ook enkele praktijk midda gen zijn verbonden met bezoeken aan antiekbeurzen, musea en antiekzalen. In groepjes van ongeveer vijftien personen worden de cursisten dan in contact gebracht met antiquairs, ont vangen zij tips over antiek en kun nen zij een kijkje nemen in restau ratie-ateliers. Aan het einde van elke serie van vijf syllabi is een vragenlijst opge nomen. De deelnemers zijn vrij om hun antwoorden al dan niet ter cor rectie in te sturen. De beantwoor ding wordt beoordeeld door deskun dige medewerkers van het instituut. Voor de cursisten is dit een geschikte mogelijkheid om hun vorderingen te testen. Een interessant aspect is voorts de mogelijkheid om aan de hand van beschrijvingen, foto's of tekeningen van eigen aangekocht of aan te ko pen antiek advies in te winnen. EFFECTIEF MIDDEL De vraag of een schriftelijke leer gang in antiek wel het beoogde ef fect kan hebben, meent het insti tuut bevestigend te mogen beant woorden. Er is namelijk bewust ge kozen voor een semi-concentrische benaderingsmethode, een variëteit van onderwerpen rond een uitge breide behandeling van stijlen. Uiterst belangrijk zijn in dit ver band de kijkdagen. Deze confronta tie met het antiek 'in natura' moet het nodige reliëf verlenen aan de stof, die de deelnemers via de syllabi in zich hebben opgenomen. Het onderwijstechnische uitgangs punt is geweest dat de leergang ver staanbaar moet zijn voor beginners en de mogelijkheid tot verdere uit dieping in zich moet hebben. Daar om hebben de samenstellers zich niet uitsluitend beperkt tot de stijlleer en onderwerpen als tafels, klokken en zovoort, maar zijn de stijlen in de entourage van hun tijd geplaatst. In de tekst zijn ook aansporingen verweven tot bezoek aan musea met kunstnij verheidscollecties en stijl kamers. Beschrijvingen en afbeeldin gen - 300 a 400 foto's en tekeningen - van stukken uit de stijlkamers van het Centraal Museum in Utrecht zijn in de stof opgenomen. Een hoofd kenmerk van de leergang is het stre ven om door een concrete benade ring herkenbaarheid te bevorderen. Goed licht? Een jaarlijks terugke rende vraag aan de vooravond van herfst en winter - donkere dagen waarop het belang van 'zien en ge zien worden' op de weg nog inten siever de aandacht van de verkeers deelnemers verdient dan in zonni ger jaargetijden. Goed licht? Wie niet helemaal ze ker is van het enige juiste antwoord doet er - ter verhoging van eigen en andermans veiligheid - goed aan de verlichting (voor en achter!) van auto, fiets of bromfiets terdege te laten controleren door een deskun dige, en aan het licht gekomen man kementen snel te laten verhelpen. Dat het aan die verlichting nog vaak schort blijkt wel uit een steekproef van vorig jaar. Van de auto's die toen tijdens de aktie 'Goed licht? Al licht' bij ruim 100 garagebedrijven ter (gratis controle van de verlich ting werden voorgereden, bleek ruim 9°/o rijp te zijn voor ingrij pende reparaties op dat onderdeel - alleen met het corrigeren van de stand der koplampen kon dus in die gevallen niet worden toegestaan. Ook dit jaar wederom vele gratis door- lichtings akties bij dealers ter con trole van autolampen. Tussen acht en negen 's morgens en tussen vijf en zes 's avonds gebeu ren er veel ongelukken. Een uur na het wakker worden en een uur vóór de avondmaaltijd schieten de meeste auto's van de weg, raken in een slip of botsen tegen de middenberm. Tus sen acht en negen 's morgens ge beurden er in 1968 niet minder dan 2768 zeer ernstige ongelukken in Ne derland tegen 2380 een uur eerder en 1904 een uur later. Tussen vijf en zes 's avonds is het aantal ongeluk ken zelfs het hoogste van de hele dag: 6502 tegen 4221 tussen vier en vijf uur 's avonds en 3595 tussen zes en zeven uur. Natuurlijk speelt de verkeersintensiteit daarbij een rol. Van het totale dagverkeer (24 uur) speelt zich 9.6% af tussen vijf en zes uur 's middags en 7.6% tussen acht en negen 's morgens. Juist op die kritieke uren daalt het bloedsuikergehalte in het menselijk lichaam en vermindert het concen tratievermogen. 's Morgens wordt de chauffeur tot zijn eigen verbazing slaperig achter het stuur, 's Avonds tussen vijf en zes heeft hij datzelfde gevoel, maar dan schrijft hij het toe aan zijn behoefte na gedane arbeid lekker te eten. De ware dader is het dalende bloedsuikergehalteEen een voudig middel kan die inzinkingen tegengaan: suikerklontjes! Ga die nuttigen als dofheid zich als een de ken over denken en reageren legt. Het zou een goed ding zijn als de bedrijven bij de uitgangen manden plaatsten met 'bedrijfsklontjes'. Minder dan een uur rijden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia ligt mid den in het Vitoscha Gebergte op bij na tweeduizend meter hoogte een ideaal wintersportgebied. Zeventig kilometer ten zuiden van Sofia, in het Rilla gebergte vindt men het plaatsje Borovetz. Hier, op deze beide plaatsen, concentreert zich de Bul gaarse wintersport. Het is nog niet zo lang geleden, dat het voorname lijk Bulgaren waren, die hier de lan ge latten onder bonden. Maar de on stuimige resultaten die de toeristen industrie aan de Zwarte Zee-kust opleverde, bracht de Bulgaarse rege ring ertoe, om ook in de Vitoscha en het Rilla gebergte accomodatie te creëren voor westerse toeristen. Zij vinden daarom, behalve de zeker heid van altijd verse sneeuw, skilif ten, rodelbanen en niet te vergeten de gezelligheid van de knusse hotels, waar het ook na zonsondergang goed toeven is. Want vooral in het laatste zijn de volkeren van de Balkan sterk. Hun wijnen, hun zigeunermu- ziek, hun hele levensstijl zal de wes terse toerist bijzonder aanspreken. Er zijn tal van redenen om nu eens niet naar de geijkte wintersport plaatsen te reizen. De belangrijkste is waarschijnlijk, dat zelfs voor de meest enthousiaste ski-liefhebber 'n vakantie in de sneeuw toch nog meer behelst dan het verblijf op de piste. Hij zoekt in de winter de sfeer van de gezelligheid 's avonds achter een goed glas wijn. Niet altijd de chique van de après ski maar wel het ge noegen van het contact met andere mensen, de rust van de avond vol gezellige kout, de zon en de ijle berg lucht. Welaan, Bulgaren zijn vrien delijke mensen, die vaak hunkeren naar het contact met toeristen uit het westen, die gastvrij zijn en die weten wat een mens toekomt die 'eruit' wil zijn. Contact met die andere wereld, die voor velen van ons nog zoveel ge heimen heeft, dat is één. De prijs kaart die de Bulgaren de westerse toeristen voor de neus toveren, is twee, drie, vier en vijf. Waar ter we reld kan men voor vijftien cent in een sleeplift plaatsnemen? De luxe van een stoeltjeslift kost 36 cent. Maar een tienrittenkaart daarmee vraagt toch niet meer dan een offer van 2,80. Dat ter indicatie van het prijsniveau in deze moderne win tersportgebieden. Wie enigszins be kend is met de bedragen die in de gerenommeerde oorden worden ge vraagd, zal bij wijze van spreken met zijn oren klapperen als hij leest dat de huur van een paar ski's per dag niet meer kost dan negentig Ne derlandse centen. En wie heel luxe wil doen en de allernieuwste fiber- glasski's onder wil binden, hoeft daar per dag toch niet meer voor te be talen dan een gulden en tachtig cent. Echte skischoenen een gulden per dag. Waarbij dan nog komt, dat de Het hotel Shtaslivetza, waar het goed toeven is en vanwaar men direct aan een skitocht kan beginnen. Tijdens een wintersportvakantie in Bulgarije waant men zich in een sprookjesland. Bulgaren uitstekende skiërs zijn en nog betere instructeurs. Alle moge lijkheden om les te nemen zijn er, voor beginners en voor gevorderden. Enniemand hoeft in de rij te staan, want op het ogenblik zijn de mogelijkheden nog niet zo bekend dat de grote trek naar Bulgarije al begonnen is. Over enkele jaren zal dat wel anders zijn. Zo is het ook met het Goudstrand aan de Zwarte Zee gegaan, waar na een korte aan loopperiode zoveel belangstelling voor bestaat, dat het Eindhovense reisbureau FIT, dat de Bulgaarse markt voor Nederland ontsluit, nu tenminste vier volle vliegtuigen per week van Schiphol laat vertrekken met een lading zonzoekers. Bulgarije is een geweldig toeristen- land. Het heeft zich voorgenomen om in enkele jaren tijds een van de grootste trekpleisters van Europa te worden en neemt daarvoor alle maatregelen. De hotels zijn uitste kend geoutilleerd en de bediening is zeer persoonlijk, omdat iedere gast uit het westen nog een man en een vrouw is, die speciale aandacht krijgt. Met name de wat oudere kel ners stellen er een eer in de speciali teiten van de zo voortreffelijke Bul gaarse keuken aan hun gasten voor te zetten. En de fabuleuze zigeuner musici zijn blij dat het contact met het westen wordt hersteld en zij hun opwindende of melancholieke melo dieën in de oren van de nieuwe gas ten kunnen spelen. Speciaal voor de westerse toeristen zijn overal dol larwinkels gevestigd, waar men voor dollars, guldens, marken of andere harde valuta van alles kan kopen. In het Vitoscha of het Rilla gebergte, tweeduizend meter boven de zee spiegel bouwt de Bulgaarse regering een nieuw Goudstrand-voor-de-win- ter. Er zijn restaurantjes en bars, schaapskooien en natuurlijk de paar den, die in deze wintermaanden de slee door de beboste bergen trek ken. Hier schijnt de zon op de rodel baan, waar je ook alweer bijna-voor- niets gebruik kunt maken. Sleetjes kosten een hele gulden per dag. En dan praten we nog niet over de ge weldige wandelmogelijkheden wat niks kost in de letterlijke betekenis van het woord. Het echte mondaine vermaak van de westerse winter sport-oorden moet men in een land als Bulgarije niet verwachten, maar daar staat tegenover de gemoedelijk heid en de intimiteit. Trouwens, zijn alle wintersproters nu zo gek op dat mondaine en kostbare gedoe van de après-skipakken en zo meer. Een dansje bij kaarslicht achter een goed glas is gezelliger, gewoneren aan zienlijk minder duur. Het Eindhovense reisbureau Fit, dat zo'n belangrijke bijdrage heeft ge leverd aan het ontsluiten van de Zwarte Zee-kust voor Nederlandse toeristen heeft nu ook het organise ren van wintersportvakanties naar dit land ter hand genomen. Met een Iljoesjin 18 van de luchtvaartmaat schappij Bulair vliegt FIT wekelijks naar Sofia. Een wintersportvakantie van 15 dagen all-in, d.w.z. in een ho tel met vol pension kost dan nog lang geen 500 gulden in de meest luxu euze uitvoering en in de goedkoop ste 369. Wie zei dat de wintersport alleen voor de rijken der aarde be stemd was? Vergeet het van nu af aan maar GEBOREN: Alexander z. v. R. v. Esseveld en O. V. V. Neumannova. Franeine C. C. d. v. C. Stam en C. A. M. Kaag. Arie z. v. S. Ploegstra en A. v. Schaik. Michael-Sean z. v. G. J. Middeljans en J. E. Sutherland. Pieter G. z. v. G. Dopper en W. I. Weijer. Jeroen z. v. A. Wuurman en B. M. v. d. Berg. René N. F. z. v. J. T. Petiet en M. G. Hof. Nicolina W. d. v. G. J. Rietveld en G. M. Hof. Trijntje A. d. v. C. P. Eikelenboom en A. A. de Boer. Elizabeth C. d. v. A. Rood en E. Hooiveld. Astrid P. M. d. v. G. J. Bakker en C. Spaans. Edith S. d. v. L. van Veen en E. Y. Kuipers. Moni ca M. d. v. G. L. Brink en H. M. Wissink. Catalyne M. C. d. v. H. J. Laumanns en C. Heijstek. GEHUWD: Minne Heeringa met Gerarda C. M. Krimp. Bernardus C. Pot met Sjouk- je C. Hof. Jacobus M. M. van der Steen met Elisabeth Klop. Johan nes J. Delis met Maria T. Berkhout. Cornells J. Kouw met Maria A. Pol- le. Johannes W. Stam met Cornelia J. J, Berkhout. Simon J. Reus met Cornelia A. Wever. OVERLEDEN: Hermanus G. Jongbloet, 50 jaar, e/v G. A. M. Bouwman. Bernardus Wehnes 85 jaar, w/v M. Jonker. Ma rie van Wonderen, 31 jaar, e/v S. A. Borst. Johan H. E. Schelen, 81 jaar, e/v M. J. Arends. Roelof Mink, 61 jaar, e/v A. Vaartjes. Het zal wel niet de oplossing bete kenen van het steeds dringender vraagstuk van de luchtpiraterij, maar misschien kan een Amerikaan se vinding er toch toe bijdragen, de controle op de passagiers te verge- makkelen. Trouwens, ook op ander gebeid dan dat van de vliegtuigroof kan die uitvinding van dienst zijn. Een Amerikaanse firma brengt thans namelijk een wapenstok in de han del, waarin zich een apparaat be vindt dat kleine wijzigingen in het magnetisch veld van de aarde regis treert wanneer de wapenstok in de buurt van metalen voorwerpen komt. Een metertje op de wapenstok geeft onmiddellijk een uitslag aan wan neer iemand metalen voorwerpen, al zijn ze nog zo klein als een scheer mesje, bij zich draagt. Een contro leur in de wachtkamer van het vlieg veld kan aldus alle passagiers op de inhoud van hun zakken onder zoeken zonder ze ook maar aan te raken. Eerste klas pension-rusthuis in het Gooi heeft per 1 januari vrij: Grote tuin. Prima referenties. NASSAULAAN 47 - BAARN - TEL. (02154) 6494 VOOR SFEERVOLLE NOTWEG 18 - BERGEN - TEL. (02208) 3607 EN 4009

De Duinstreek | 1970 | | pagina 2