ütada ,DE VIERSPRONG' PATAT A. J. WAS LA 4 Net meisje of jonge vrouw Heereweg 111 - Schoorl - Tel. 1386 b.g.g. (02518) 50966 N.V. UITGEVERIJ SPAARNESTAD D'R IS NOG EEN BETERE BIJVERDIENSTE Wie wil ruilen met Hoorn Eventueel driehoeksruil Meisje L. Mens MEISJE DE HAAN'S BOEKHANDEL Wij bezorgen ook thuis salades vanaf 2,50 Hotel - Café - Restaurant - Annex slijterij Laanweg 1-5 - Schoorl - Tel. (02209) 1218 - 2190 Brandmelding Bergen nr. 2626 Schoorl nr. 1381 Aan ieder die wat aan het onderwijs wil doen Heropening van Café-restaurant in Groet Spoedvergadering Schoorlse gemeente raad over Amoco Moeten vogels, vissen en planten sterven door ons toedoen? Gaan wij door onze wereld te verpesten?Laten wij ons restje kostelijke natuur toch beschermen. Nü kan het nog...* U7n Hoelang nog? Woensdag van 2 tot 4 uur GRATIS PATAT PATAT voor alle kinderen in de snackbar van 'DE OLDE CLEVE' Radio- TV-installateur en reparateur 24 uur service De dagen rondom Kerstmis en Nieuwjaar vormen in het bijzonder een tijd om over opvoeding tot vrede te denken. Want juist nu men in de kerken en erbuiten de Geboorte van het Kind herdenkt, worden de gedachten on weerstaanbaar getrokken naar de boodschap die H\j bracht. rede op En nu moeten we niet allereerst denken aan de verwijten die zich mis schien naar voren dringen: 2000 jaar en nog weinig gevorderd. Er leeft tegenwoordig binnen en buiten de kerken een heftig verlangen naar vrede, dat zich in vele kringen en in velerlei acties manifesteert. Vrede op aarde is een wereldprobleem, maar het is ook meer dan ooit een menselyk pro- bleem. Er is een t\jd geweest dat men dacht dat een stryd om recht door of door Goden beslist werd. Maar zo denkt men in onze tqd met meer. Men begrijpt dat oorlog of vrede geen vraagstuk is waarover in de hemel beslist wordt, maar hier op aarde, door mensen. Het zijn mensen die de keuze, oorlog of vrede, dood of leven, in hun handen hebben. Maar onze wereld verdraagt het niet meer dat ze verscheurd wordt door nieuwe grote oorlogen, want ze zou er door vernietigd worden. Daarom moe ten de mensen meer en meer leren leven met het begrip: Een wereld, of geen. We zijn niet alleen maar mensen in een klein dorp, in een klein landje, we zijn wereldburgers. We zullen daarnaar moeten leren leven, leren handelen. In ons gezin, in ons dorp kunnen we misschien - met wat goe de wil - nog wel in vrede met el kaar omgaan. Daarbuiten is de we reld, verweg en vreemd, die ons be dreigen kan Nee, zo erg is het nu niet meer. 't Is verscheidene eeuwen geleden dat Haarlem oorlog voerde met Amsterdam en dat de Leeuwar ders tegen Alkmaar optrokken (1517). In de loop van de vier, vijf eeuwen die sindsdien verlopen zijn, is in elk geval dit gewonnen, dat zulke strijd absurd lijkt. Even absurd als een oorlog van Nederland tegen België. Hoewel dat nog maar 140 jaar gele den is. We zijn in de drie landen van de BeNeLux nu toch wel zover dat aan de andere kant van die grens geen vijanden meer wonen. Wonen die nog wel achter andere grenzen? U voelt wel, hier duiken de echte problemen op. Want vijandschap en strijd ontstaan daar, waar men eigen en andermans belangen verschillend beoordeelt. En waar men meent te kort gedaan te zijn, of de belangen van de andere partij betwist. Gaat het bij zo'n belangenstrijd om ver schillende landen, dan wordt oorlog een middel om recht of wat men daarvoor aanziet) te verkrijgen, als overleg of intimidatie niet meer vol doen, Hugo de Groot toonde in zijn beroemde boek 'Over het recht van oorlog en vrede' (1625) al aan dat oorlog nimmer een heilige zaak kon zijn, omdat het om menselijke en niet om goddelijke dingen gaat. Dat het ook een ondoelmatig middel was om recht te verkrijgen, wie recht had kon toch verliezen, het winnen van een oorlog kon meer kosten dan het belang rechtvaardigde, de voor bereiding tot de strijd verlamde het gevoel voor de noodzaak om te on derhandelen: wie sterk was kon ge makkelijk eisen stellen. Meer dan 3 eeuwen later ziet iedereen de juist heid van Grotius stellingen in. We lezen zelfs tegenwoordig in de krant dat de grote machten tot het besef zijn gekomen dat de defensie-syste men zo kostbaar en afschrikwek kend geworden zijn, zo-alle-leven-' vernietigend, dat nu eindelijk de zg. S.A.L.T.-besprekingen aan de gang zijn. Komen de grote broers tot be zinning? Komen we allemaal einde lijk tot bezinning? Want als vrede op aarde een menselijk probleem is, kunnen we er ook zelf wat aan doen. Toen Utrecht Amsterdam aanviel (1483), had men het gevoel dat ze tegengestelde belangen hadden. En Utrecht kwam daarvoor op. Amster dam verdedigde zich flink. (Er is in Amsterdam in een zijgevel van het Doelenhotel nog een gevelsteen te zien die dat in beeld brengt). Sinds dien zijn de belangen zo vervlochten dat zo'n oorlogje ondenkbaar is. Zo is nu de hele wereld bezig allerlei banden te vlechten. Zijn we ons dat genoeg bewust? Zijn we ons bewust waar de 'kolo niale' waren vandaan komen? Onze rijst en ons meel? Onze olieën en vetten, onze koffie, thee, cacao, ta bak, de ertsen en het hout dat we nodig hebben? We weten het eigen lijk wel. We hebben de wereld nodig voor al onze levensbehoeften. En de wereld ons. Want een wereldom spannend net van handelswegen over land, over zee en door de lucht ver bindt elk plekje op aarde indien no dig met elk ander. Soms zijn zulke verbindingen nogal toevallig, maar vaak ook geregeld en frequent. Ook de nieuwsdiensten vormen een onzichtbaar, doch zeer dicht net over de hele aarde, door middel van tele foon, telex, radio, televisie. En de communicatie-satellieten zorgen voor verbindingen met de verst-verwij- derde werelddelen. Er kan nergens iets van belang gebeuren of de hele wereld hoort er van. Aldus worden we meer en meer ge tuigen van elkanders wel en wee, we worden zelfs lotgenoten. Lotge noten? Ja, maar dat zijn we pas als we ons elkanders lot aantrekken. Als we iets meevoelen van wat een an der ondergaat. Dat gebeurt ook wel. Als een aardbeving, een stormramp, een overstroming, een hongersnood talloze slachtoffers maakt, dan wordt door middel van organisaties als Ro de Kruis, Verenigde Naties, Wereld raad van Kerken, NOVIB en andere, wereldomspannende hulp georgani seerd. Dit is een verschijnsel dat in voorgaande eeuwen niet bestond, deze wereldsolidariteit met behoet- tigen. De grenzen verwijden zich, ze ver vagen. De horizon sluit ons gezichts veld niet meer af, zoals de mensen in vroeger eeuwen konden menen. Hun belangenwereldje reikte slechts tot de horizon. Wat daarbuiten woon de was vreemd, vijandig. Die kort zichtigheid lijkt ons nu onmogelijk. We reizen zo vlot en comfortabel naar verre landen. We hebben trou wens allemaal wel verwanten, vrien den in verre landen. Op de duur moet dat wel invloed krijgen op onze mening, onze gezindheid ten opzichte van andere volken. Ze blij ven immers niet vreemd. We nemen ook veel van ze over. De mode, de muziek, de eetgewoonten, om maar enkele te noemen, maken gemakkelijk allerlei eigenaardighe den tot internationaal 'bezitEn zo is het op velerlei gebied. Toch is dit alles te vrijblijvend. Hel pen als het dringend nodig is, ge bruiken wat we nuttig vinden, uit wisseling van zaken als mode, mu ziek en zo, dat brengt geen vrede op aarde. Dat eist meer. We moeten de mensen, alle mensen leren zien als lotgenoten. Als we de wereldvrede niet kunnen organise ren gaan we er immers allemaal aan. Lotgenoten. Van alle vier kinderen op aarde is er maar éen die elke dag genoeg te eten krijgt. Van de we reldbevolking is eenderde rijk en tweederde arm. En onze rijke wes terse wereld wordt door tolmuren en leningen steeds rijker ten koste van de 'onderontwikkelde landen Eigenlijk zou dit probleem een da gelijks gesprek moeten worden. Aan tafel b.v. Dan zouden onze kinderen leren begrijpen dat lekker eten, ge noeg eten een groot voorrecht is. Straks zitten we met de kerst te smullen. Er wordt zorg aan zon maaltijd besteed. Ze geeft uiting zo'n feestelijke eetpartij - aan een echt-menselijke behoefte: aan gezel ligheid, een vertrouwde sfeer. Toch mag men juist dan niet vergeten dat ergens Kort en goed: 'Neem een gast aan tafel'. Laat ergens zo'n onbekende meeëten. Pas dan kan ook de rest van die eeuwenoude spreuk bewaar heid worden. Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen W. Koeman, (Voorz. Prov. Comité Nrdholl. NOVIB). N.B. 'Gast aan tafel' is een actie van de NOVIB. Door een bedrag te stor ten op giro 645300 Den Haag met vermelding NOVIB-actie 'gast aan tafel' kunt u meedoen. .WT* "St&tSBl Gevraagd een voor hulp in de winkel. Alleen zaterdags. SLAGERIJ Als u tijd over en waarden. Staat 't geld tekort hebt: buitenwerk als eigen wij hebben een wijk baas u aan, dan kunt voor u. In losse u ook full-timer uurtjes vaste klanten worden. Zo'n f 250, af met bekende per week zit er dan bladen zoals Libelle wel in. en Panorama. En met boeken die grif Bel of schrijf naar: worden gekocht. Desverlangd Zuid - Scharwoude transportmiddel op Postbus 64 gemakkelijke voor- Tel.: (02260) 3109. Aangeboden in Hoorn voor iets dergelijks in Schoorl of naaste omgeving. Maisonette bev: 3 slaapkamers, grote keuken, douche, tuin en box. Br. nr. 593 bur, v. d. blad. Welk flink wil in de 'SPAR' Super markt in Egmond aan Zee werken? Voorstraat 61 Egmond aan Zee Tel. (02206) 1333. Gevraagd per 1 jan. of later voor de winkel. Stationsstraat 3 - Tel. 2452 Bergen N.H. De fam. H. Beeldman en personeel wensen u PRETTIGE KERSTDAGEN toe en tevens bevelen wij u onze keuken aan die de gehele kerst voor u open staat. SCHOORL, Het ligt in de bedoeling op 12 januari (gemeentehuis 20.00 uur) een open bare bijeenkomst te houden met alle betrokkenen (besturen, onderwijzers, leidsters, en ouders) en belangstel lenden bij het kleuter- en lager on derwijs in de gemeente. U kunt zelf agendapunten voor deze bijeenkomst opgeven bij de ambte naar onderwijs op het gemeentehuis, de heer Schoof (tel. 1914). Onder andere zou aan de orde kun nen komen: Het contact tussen het kleuter en lager onderwijs; het con tact tussen openbare- en katholieke scholen; een overlegorgaan voor alle scholen in de gemeente; inventarisa tie van alle (moderne) leermiddelen; aanstelling van vakleerkrachten; het stichten van een (regionaal) school adviesdienst: de invloed van ouders en oudercommissie; schoolartsen- dienst; bijzondere schoolgymnastiek logopedist. Inmiddels worden van gemeentezijde documentatiemappen met tijdschrif ten, artikelen, knipsels over het on derwijs in circulatie gebracht via 3 contactpersonen: A. Bogaard, Esdoomweg 37, Schoorl, tel. 1863. t Th. Voogt, Heereweg 179, Catrijp, tel. 1356. W. Ouweltjes, Meeuwenlaan 13, Groet, tel. 2015. Deze mappen moeten circuleren on der een zeventigtal onderwijzers, leidsters, leden van oudercommissies en van besturen. Daarom wordt nog maals en bij herhaling verzocht het documentatiemateriaal snel, sneller het snelst door te geven. Degene die ook geïnteresseerd zijn deze mappen in te zien, kunnen dit opgeven bij de heer Schoof. Helaas heeft men op nog niet alle scholen tijd kunnen vinden verslagen in te sturen van de laatste ouderavonden. Toch is het voor iedereen die betrokken is bij en belangstellend in het onderwijs, va.n belang op de hoogte te zijn van el- kaars activiteiten. Daarom wordt we derom verzocht aankondigingen van gebeurtenissen op school en versla gen van bijeenkomsten te sturen naar de afdeling onderwijs op het gemeentehuis. De wethouder van onderwijs, G. Le Belle. GROET Afgelopen zaterdag vond er een heropening plaats in Groet- Camperduin van het café-restaurant en snackbar 'De Olde Cleve', Heere weg 284, waar jarenlang de familie Kleverlaan de scepter zwaaide. Ook nu was de familie Kleverlaan present, want allereerst werd de toegang geopend door mevr. Klever laan en introduceerde haar nieuwe opvolger de heer Laarhoven, die zij succes toewenste, maar ook ver telde dat het een dienstverlenend beroep was waar hard gewerkt moest worden. De fam. Laarhoven die al enkele ja ren in Schoorl wonen was het be roep niet vreemd en velen kennen de heer Laarhoven beter als Prins Carnaval. Hij dankte de vele gasten en voelde zich gesteund door de vele bloem- en cadeauschenkingen. De snackbar van 'De Olde Cleve' kon helaas nog niet geopend worden, maar dit vindt a.s. woensdag plaats. De fam. Laarhoven nodigt dan alle kinderen uit om tussen 2 en 4 uur 's middags gratis lekker patat te ko men eten. De Schoorlse gemeenteraad komt woensdagavond in spoedzitting bij een. De heren Leijsen, Meijer en de Waal hadden hierom schriftelijk verzocht. Aan de orde komen slechts 3 pun ten, n.l. de behandeling van het ad vies van de gemeentelijke gascom- missie, de behandeling van het be zwaarschrift der AMOCO tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een boorplatform en een hoog spanningsgebouw en dan komt nog aan de orde de openbare bijeen komst op 15 januari a.s. Dan zal in 'Golfzang' te Camperduin een open bare informatieve bijeenkomst wor den gehouden omtrent het ontwerp- bestemmingsplan 'Campergeesten'. Overigens ligt het ontwerpplan ter inzagen vanaf 12 jan. a.s. Wat het beroepschrift der AMOCO betreft, zeggen B en W in haar toelichting tot de raad dat zij op 31 aug. j.l. aan de AMOCO toestemming hebben ge weigerd om een boorplatform en een hoogspanningsgebouw in de Schoorl se duinen te bouwen. De AMOCO is tegen deze beslissing in beroep gegaan bij de raad. B. en W. menen dat zij de vergunning terecht heb ben geweigerd en stellen de dame en de heren der raad voor, het bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Want, aldus B en W, als de plan nen van de AMOCO worden uitge voerd, dan betekent dit een ernstige inbreuk op het streekplan en het structuurplan. Tot 1 aug. j.l. was het gebied ook een z.g. meldings- gebied, d.w.z. dat alle hierin voor genomen grondaankopen en werken ter kennis moesten worden gebracht aan de Rijks Planologische Dienst. Indien deze grondaankopen of wer- wen in strijd waren met een streek plan of uitbreidingsplan dan had de betrokken minister de bevoegdheid bezwaar te maken. Deze wet is ech ter per 1 aug. 1.1. vervallen en het betrokken duingebied wordt nu be schermd door de voorschriften die de raad op 22 juni j..l heeft vastge steld in het kader van het voorbe- reidingsbesluit 'Duingebied'. Dit voorbereidiingsbesluit heeft ech ter t.a.v. het verzoek der AMOCO geen rechtskracht, aangezien dit is ingekomen voordat het voorberei- dingsbesluit werd gepubliceerd. B. en W. stellen de raad dus voor, om op het verzoek der AMOCO af wijzend te beschkiken. Tot slot wijzend te beschikken. Tot slot telijke gascommissie is gehoord. hoelang nog Gediplomeerd erkend elektro-technisch reparatiebedrijf Verkoop van: Kleuren- en zwart-wit TV's Stereoapparatuur Huishoudelijke elektr. apparaten Radio's etc. WIEL 7 TELEFOON 5179 (5191) BERGEN N.H.

De Duinstreek | 1970 | | pagina 5