02208-3326 f 100.000,- tekort op gemeentebegroting Bergen Hertenkamp’ 1 jaar in particuliere handen fiè Él :p,; A’ HM ZN IQ: ÜL I I I Rommelmarkt in Schoor! N I I I Ir n. I I 1 lil spr o gi 1971 Oplage 8500 47e jaargang nr. 43 Donderdag 4 november 1971 10 Is Enkele grepen uit de begro- ting i G Correspondenten voor RAMPGEBIED De Duinstreek Nieuws v. d. Schoo rise DOKTERSDIENSTEN volleybalclub ’Sportief’ Klachten over R ,S Mevr. Broekman terug in raad I bezorging? Weekenddienst Tandartsen in Bergen MAKELAAR TAXATEUR lid N.B.M. HYPOTHEKEN EN ASSURANTIËN J.B.KAT 5 Pn ns Hand rik laan 48 Bergen(NH) Officiële dealer voor Prisma, Helicon en Eterna horloges Nieuw Bergen vergadert Verschijnt huis aan huis te Bergen - Bergen aan Zee Schoorl Schoorldam - Groet Camperduin* Petten Tuitjenhorn - Warmenhuizen - Koedijk Damesethiek en haartooi op de huishoudschool té Bergen Nh. 7 ÏSS F. Otten vestigt zich in Spanje F. DE BOER ZWANGERSCHAPS- GYMNASTIEK |||iSS SI 'vü.-.7 2 Hg w' de duiistreek in 1970 gemeentewerken, de heer De raad besloot in zijn vergadering van OUDE PRINSWEG 27 BERGEN TELEFOON 2192 t, *n. 1,98 SN Mevrouw mr. E. P, Broekman-Vriesman Een gezellige drukte op de rommelmarkt die afgelopen zaterdag - georganiseerd door de Oorsprong - te Schoorl werd gehouden. Overige ink. en uitg. Onvoorziene uitgaven Onderwijl Cultuur en recreatie Sociale zorg 954.000 231.000 256.000 113.000 982.000 13.000 743.000 469.000 44.000 166.000 91.000 Algemene uitkering Kasvoorzieningen Het zou van menselijkheid getuigen als de minister met zijn ploeg, ook de mensen zou respecteren die toch echt niets onfatsoenlijks vroeg. Bescherm de burger, haar gezondheid, behoudt de natuur, gebruik het verstand, want de zucht naar geld alleen zal leiden naar opnieuw ’verkankerd’ land. H. N. v. d. Helm. En zet u toch door, dan zal ik u straffen dan is het met,mijn goedheid uit, dan zal ik u allen schaakmat gaan zetten door een Koninklijk Besluit. Wat denk je wel, zegt de minister, ik heb de bewijzen in de hand, want niet 25 maar 45 meter ontsierd straks die toren jullie mooie land. Hij vindt natuurgebied niet nodig. Die poen is .voor Langman nummer één. Protesteren is totaal overbodig, want luisteren wil hij niet naar één. De gemeenteraad een stelletje sukkels, onoordeelkundig en onbekwaam, die tijd hebben zitten te vermorsen, ieder voor zich, maar ook te saam. Langman heeft tot u gesproken. Schoorl wordt (mijn)rampgebied. Of je het er nou wel of niet mee eens bent, dat interesseert, minister Langman niet. is niet de enige vrucht van één jaar Be langeloos ploeteren. De sloten werden uitgediept en de walkan ten gerepareerd, het hek werd gedeelte lijk vernieuwd, in het voerhuisje werd ver lichting aangebracht, er werden nieuwe bomen geplant en boombeschermers aan gebracht, er werden aanzienlijke hoeveel heden dieren ontvangen, waaronder 2 fla mingo’s, kortom: het Hertenkamp floreert uitstekend. Toch blijven er altijd plannen en wensen bestaan architect Rob Visser ontwierp ge heel belangeloos een ontwerp voor aan bouw aan het voerhuisje, er bestaan plan nen om de vijvers te vergroten en een fontein aan te brengen, terwijl in 1972 het laatste gedeelte van het hekwerk zal wor den vernieuwd. Ook ’opzichter’ W. Aker boom, die dagelijks - belangloos - hard werkt tussen ’zijn’ dieren is dik tevreden. Hij heeft er trouwens een werkje bij ge kregen; reeds enkele malen is de bok ’Klaas’ uitgebroken. Zondagmorgen kuier de het heerschap met een schaap rond op het Vinkenkrocht. De politie hielp ’n hand je om beide dieren weer ’thuis’ te brengen. Niet alleen het comité is tevreden, ook de gemeente is dat. Er bestaat een uitstekende samenwerking tussen het comité en de di- GROENE KRUIS SCHOORL Sportlaan 2 MAGAZIJN op zaterdag uitsluitend ge opend 10.30-11.00 uur. Maandag t.m. vrij dag 12.30-13.30 uur. Telefoon (02209) 1738. Voor klachten over de bezorging van De Duinstreek die huis aan huis wordt bezorgd, kan men zich wenden tot de heer D. Schekkerman, Oos- terweg 6. Bergen. Telefoon (02208) r I. Ik heb de bewijzen zegt de minister, bezwaren zijn kwats en ongegrond. Ik moet en zal die gasbel halen, in Schoorl en Bergen uit de grond. t o Voor spoedbehandeling op zaterdag en zon dag om 6 uur na telefonische afspraak met: H. L. v. d. Veen Breelaan 18, Bergen Telefoon (02208) 5000 VOOR BERGEN J. J. A. Hodde Van Reenenpark 2, Bergen Telefoon (02208) 2027 VOOR KOEDIJK, SCHOORL EN WARMENHUIZEN Dr. v. Oosten Kanaaldijk 176, Koedijk Telefoon (02213) 202 CP m I» z «JUWELIER Daar valt dan niet meer aan te tornen. Dan snoer ik u allen fijn de mond en laat ik zonder verdere problemen, het gas weghalen uit de grond. OOK VOOR VAKKUNDIGE REPARATIES "■i EN ADMINISTRATIE: LKERS EN LEEGWATER C. Oldenburg) e -Telefoon (02209) 1268 en 1223 iro5528 67 J arrKrelatle: Al». Sann Nederland N.V., Bergen Óoöp. Raiffeisenbank, Schoort en Bergen Ned. Mlddenstandsbank. Alkmaar Advertentieprijs 20 ct p. mm. Contracten speciale tarieven Donderdag 18 november a.s. belegt de vereniging ’Nieuw Bergen’ een algemene ledenvergadering in restaurant De Dikke Boom te Bergên. Speciaal onderwerp zal zijn de vervoers- en verkeersproblemen rond Bergen. Inlei dingen zullen worden gehouden door de De volleybal training voor de jeugd is donderdags van 5 tot 7 uur in de sporthal. Er zal in 2 leeftijdsgroepen worden geoefend. Opgave van nieuwe leden bij Evert Coenen, Duinweg 47- 49, telefoon 1419, of aan de sporthal. Voor de plaatsing van nieuws uit de gemeente, bv. verenigingen enz. kan men zich zich wenden voor Schoorl: J. Minkema, Heereweg 369, Camper duin, telefoon (02209) 1685. Voor Bergen: H. Kofman, Russenweg 18, Bergen, telefoon (02208) 2229. Voor Koedijk, Warmenhuizen, Tuit- jenhorn en Petten: K. Roos, H. W. Mesdagstraat 9, Scha- gen, telefoon (02240) 2183. 780.000 222.000 218.000 97.000 661.000 dienst 8.000 562.000 439.000 868.000 1029.000 Economische aangelegenheden 41.000 121.000 72.000 4089.000 5091.000 recteur van J. Blauw. Tijdens diverse vergaderingen heeft het gemeentebestuur bij monde van loco-bur- gemeester W. Franck het comité lof toege zwaaid voor de wijze waarop het Herten kamp beheerd wordt. Het comité heeft als ’comité Vrienden van het Hertenkamp’ ’n rekening geopend bij de Amro-bank te Bergen. Bergenaren, die het Hertenkamp werk -willen steunen, kunnen hun bijdra gen storten op rekenning 468887512 t.n.v. ’comité Vrienden van het Hertenkamp’. De heer Akerboom in aktie voor het in de toekomst uit te breiden voederhuisje. (Foto F. Jostmeyer) Voor onderhoud en controle van het carillon in de tyrèn~'’'va'n de''Rüïhclcèrk 'wordt 1.100,geraamef. heer L. Aarts, ontwerper van een metro- tram project voor de lijn Bergen aan Zee - Alkmaar, en de heer B. van Laar, voor zitter van de werkgroep 'Opehbaar ver voer’, die in het voorjaar de nota ’Met openbaar vervoer naar Bergen aan Zee’ het licht deed zien. Mevrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman komt terug in de gemeenteraad van Ber gen. Zij is geheel hersteld van de ziekte, die haar het raadswerk enige tijd onmoge lijk maakte. Mevrouw Broekman zal de plaats innemen van de heer F. Böhne, die onlangs om privé-redenen zijn ontslag nam als raadslid, maar nog wel de volgende raadsvergadering aanwezig zal zijn. Ook Idee ’69 heeft zich akkoord verklaard met de terugkeer van mevrouw Broekman. Evenals het vorige jaar worden de kos ten verbonden aan de betrekking mé.t de gemeenten St. Martens Laten (België), Beerfelden (W-Duitsland) en Burnham on Sea (Engeland) op 5.000 bégroot. In 1971 heeft de jumelage bijna 3.800,gekost. Het ’Hertenkamp’ in Bergen wordt één jaar beheerd door een particulier comité. Als ware het een verjaardagspresentje, ontving men onlangs een rapport van het Ge- zondheidsinstituut voor Dieren, gevestigd in het landbouwhuis te Alkmaar, waar uit bleek dat het water in de Hertenkamp weer geschikt is als drinkwater voor de dieren. Het is één van de fraaie resultaten die het comité in het algemeen en de heer W. Akerboom in het bijzonder dit jaar wisten te behalen. Het comité bestaande uit mevr. A. Hopman en de heren W. Akerboom, J. Schroder, W. Meyer en J. Laan, kan zeer tevreden zijn. Het Hertenkamp ziet er uitstekend ver zorgd uit. Dankzij een extra krediet van de gemeente kon een pompinstallatie wor den gerealiseerd. Het water, opgepompt van 47 meter diep, wordt in de sloten ge spuid en bleek voldoende om het aanvan kelijk vuile water zodanig te verdunnen, dat de kwaliteit van het drinkwater steeg. Helaas werd een en ander regelmatig teniet gedaan door regenbuien. Deze verbetering Ook dit jaar prijkt de post Bescherming Bevolking weer op de begroting 11.632,—). Zoals bekend werd deze post het vorig jaar door de raad om prin cipiële redenen geschrapt en door de Ge deputeerde Staten weer op de begroting gebracht. Het ziet er naar uit, dat opnieuw enkele raadsleden zullen voorstellen de post te schrappen. Minister Geertsema deelde onlangs in de 2e Kamer mee, dat 7 Nederlandse gemeenten de post hadden af gevoerd. 28 juni 1971 tot toetreding tot de gemeen schappelijke Regeling gemeenschappelijke vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken. De kosten van het vuilver- branden worden op 125.000,— geraamd. BERGEN - Onder auspiciën van het Bel gisch Vaderlands Cultureel Verdrag heb ben de leerlingen van dé afdeling dames ethiek en Haartooi van het technisch In stituut te Gent hun verblijf op de Volks hogeschool "De Zandhoeve” een bezoek gebracht aan de huishoudschool. De vor- minsklas vervulde de rol van gastvrouw en het duurde niet lang of er had een gedachtenuitwisseling plaats tussen dé Bel gische en Nederlandse leerlingen. Mej. A. Baas hield een korte inleiding over de aard van het hedendaagse huis- houdonderwijs en wees op de mogelijkhe den die dit soort onderwijs biedt. Het drie jarige LHNO kan een afsluitende oplei ding zijn voor meisjes die de basisschool hebben gehad, maar kan ook toegang ge ven tot verschillende soorten van middel baar beroepsonderwijs, zoals b.v. de Inas- opleiding, de kinderverzorgstersopleiding, enz. Voor meisjes met het MAVO 3 di ploma zijn deze mogelijkheden er ook. De vormingsklas is een éénjarige opleiding voor meisjes die minstens MAVO 4 hebben of een andere vorm van voortgezet onder wijs. Er is dan een keuze mogelijk tussen vormingsklas A (algemeen vrouwelijke vorming) en vormingsklas V (alg. vrouwe lijke vorming met verzwaard theoretisch programma). Deze vormingsklas V geeft momenteel nog naast HAVO, gymnasium, HBS enz. toe lating tot de opleidingen van nijverheids- akten, Zo is het b.v. aan de Scholenge meenschap te Bergen mogelijk om te stu deren voor de akte N XIV ofwel te stude ren om lerares te worden aan b.a. huis houdscholen, voorlichtingscentra in de vakken zorg voor de voeding, wóning- en kleding. Na deze inleiding werd de school van bin nen en buiten bekeken, waarna een ge ïnteresseerde discussie volgde. De opbrengst van de parkeermeters, waarmee het centrum zo rijkelijk is be plant, wordt op 13.000,— geraamd. In verband met een noodzakelijke uit-' breiding van het Dorpshuiswerk, zowel wat de beschikbare ruimte betreft als ten aanzien van de deskundige begeleiding, werd de subsidie aanzienlijk verhoogd. Ontving het Dorpshuis volgens de laatst vastgestelde rekening 7.500,subsidie, thans wordt ƒ31.000,— voorgedragen. De middelen tot dekking worden gevon den in de volgende posten. Belastingen 523.000 682.000 Uitkeringen gm. fonds: onderwijsuitkering 427.000 559.00Ö 3132.000 3809.000 7.000 41.000 4089.000 5091.000 BERGEN ’Frans Otten schenkt Alkmaar bij vertrek potloodtekening’. Dit stond en kele dagen geleden in de Alkmaarse Cou rant. De heer F. A. H. Otten, die Berge naar van geboorte is, is zo’n veertig jaar als journalist werkzaam geweest. Vele ja ren was hij chef-redactie bij het Noord- hollands Dagblad te Alkmaar, nadien free lance journalist. In mijn privé-archief be vindt zich een foto uit 1931, waar de toen •nog jonge Frans als verslaggever op staat. Het is een foto van de onthulling van de monumentale lamp op het Stationsplein te Bergen aan Zee, ter gelegenheid van de viering van het vijfentwintig jarig bestaan van de door de familie Van Reenen ge- stichte badplaats. De heer Otten was en is bevriend met ve le kunstenaars. Het was altijd zeer de moeite waard zijn beoordelingen van expo sities te lezen. Hij schreef met kennis van zaken. Ook als verslaggever van raadsver gaderingen en (roerige) VVV-vergaderin- gen - om maar eens iets te noemen - blonk hij uit. Hij was al in zijn jonge jaren een fervent strijder voor het behoud van het natuurschoon en het dorpseigene van Ber gen. Het was dan ook geen wonder dat hij in 1967 voorzitter van de in dat jaar op gerichte Vereniging Nieuw Bergen werd. De door hem geschonken voorzittershamer heeft hij nu al weer enkele jaren geleden overgedragen aan mr. F. Zeiler. Wij hebben in de Alkmaarse Courant gele zen, dat de heer Otten, die inmiddels 65- plusser is, zich op Mallorca gaat vestigen. Dat het hem er goed moge gaan, is on getwijfeld de wens van velen, die hem kennen als iemand wie de belangen Van déze streek altijd zeer ter harte gingen. Voor de aankoop van kunstwerken, in het bijzonder van Bergense kunstenaars, wordt 7.500,— geraamd. Vele aangekochte kunstwerken werden (en worden?) benut om de kelder van het gemeentehuis wat op té vrolijken, VOOR Snijbloemen en kamerplanten bloembakken en droogbloemen heesters en rozenstruiken mest en kunstmest Zaterdagsmiddags gesloten. BLOEMEN- EN PLANTENKWEKERIJ Dennelaantje 4 - Schoorl Telefoon (02209) 1852. W(j z(jn er niet in geslaagd onder inachtneming van de voor 1972 toegezegdè uitke ringen uit het gemeentefonds en de overige rijksuitkeringen alsmede van de thans geldende belastingtarieven een sluitende begroting te ontwerpen. Onze eerste telling -esulteerde, nadat op enkele punten een bezuiniging was toegepast, in een raming voor onvoorziene uitgaven van rond ƒ90.000 en in een tekort van 100.000, Na afweging van de Verschillende mogelijkheden menen wij, dat het gewenst is dit tekort te dekken uit de opbrengst van de verhoging van een tweetal belastingen, n.l. van de leges en van de reinigingsrechten, alsmede dóór de invoering van de toeristenbelasting. Aangezien wij voornemens zijn voor uw vergadering van 30 no vember a.s. uitgewerkte voorstellen terzake te doen, onthouden wij ons in dit sta; dium van een nadere uiteenzetting omtrent onze plannen. Dit schrijft het college van B cn W van Bergen bij de aanbieding van de begroting 1972. De begroting eh rekening, enkele lijvige boekwerken vol cijfertjes en verklarin gen - geeft aan dat sociale zórg nog steeds de grootste uitgavenpost is met 1.029.000,- De' totale uitgaven voor de diverse be stuursgebieden zijn vermeid in de volgen de tabel, waarin de netto kosten en 1971 zijn opgénomen. Algemeen beheer Openbare veiligheid Volksgezondheid Volkshuisvesting Openbare werken Eigendommen niet publ. onder deskundige leiding Cursusgeld ƒ25,voor 10 lessen. Inlichtingen bij: E. COENEN, fysio-therapeut Duinweg 47-49, Schoorl TeL 1419 Een, groot aantal instellingen ontvan gen ook dit jaar een subsidie van de ge meente Bergen. Koplopers zijn het KCB 7.400,de Stichting Noord-Hollands Kunstcentrum 2.000,en het A Roland- Holst fondsi de Volkshogeschool Bergen, het Verenigingscentrum De Haaf en het Vormingscentrum Dijk en Duin te Hoorn, alle met 500,De Oranjevereniging ziet haar subsidie stijgen van ƒ300,tot 650,—. t tr Het aantal Bergenaren per 1 januari 1971 bedroeg 13.590. De 15 raadsleden kosten dit jaar 7.500,— aan presentiegelden. Een raads lid ontvangt 32,50 per vergadering. Voor presentiegelden voor de leden van de di verse raadscommissies 8.000,geraamd. (Foto W. de Maaré) s 9- 4' 326

De Duinstreek | 1971 | | pagina 1